ongerencentram na brand voor 20.000 gulden in het schip Fred Hemmes klopt Newberry Estec verbolgen over beschuldigingen NVV Zwemvierdaagse in Leidse regio Beheerst l orgelspel fin Marekerk Zoelandlaan afgesloten QBUS ZIT MET HANDEN IN HET HAAR Badgastentoemooi Noordwijk NOORDWIJK - De finale van twee jaar geleden in het toer nooi te Noordwijk tussen de Amerikaan Newberry en Fred Hemmes kreeg gisteren een re prise in de kwartfinale. Twee jaar geleden won Hemmes en dat herhaalde hij gisteren met de cijfers 7—6, 7—5. De assis- tent-bondscoach was beter op dreef dan in zijn voorgaande partijen, maar toch won hij vornamelijk dankzij zijn inzet. Vandaag ontmoet hij de no. I geplaatste Louk Sanders in de halve finale, de enige man die hem de pas kan afsnijden naar de laatste ronde. Zelfs als Hem mes erin zou slagen zich tot zijn normale niveau op te schroe ven, dan nog is Sanders sterker. Staat de uitslag van deze halve finale bij voorbaat vast, de win naar in de andere halve finale tussen de Ierse Amerikaan So renson en de Zuidafrikaan Cur- ren is bepaald geen opgelegd pandoer. Sorenson imponeerde gisteren wel met zijn zege op Laudin, 7-5, na 3—5, en 6—2 en dat deed ook Curren, die de Amerikaan Herbst maar vijf spellen toe stond, 6—2, 63. Bij de dames plaatste Elly Ves- sies zich gemakkelijk voor de halve finale via een 6—1, 6—1 zege op P. Delheez. Een verras sing was de zege van Marcella Mesker op een totaal ongeïnte resseerde Judith Salomé, 6—1, 6—0. De winst van Anneloes Schothorst op Dianne Evers. 64, 7—5 en van Nora Lautesla- ger op de Amerikaanse S Kror, 64, 64, hoe verdienstelijk op zichzelf ook, verdwenen op de achtergrond na de wedstrijd tussen Marcella Mesker en Ju dith Salome. In het HD wonnen Sanders/Hm- mes met 63, 7—6 van het Ame rikaanse duo Herbst/Franco. De tweede set bracht een onnodige verlenging door concentratie verlies bij Hemmes/Sanders. Herbst/Sranco maakten daar gebruik van. Zoals het er nu uitziet zal Sanders het toch nog moeilijk krijgen om in Noord wijk tweemaal de buit binnen te halen, in het HE en in het HD. Caurren/Denton lijkt nog geer. te zware opgave, maar Fok/Lau- din kunnen de eerste prijs wel eens wegsnoepen. In het HEB zijn de halve finalis ten bekend, René Gorter, B. van Veggel, J. Tornow en R. Drost Geen van deze spelers leed gis teren setverlies, maar René Gor ter boekte het meest opmerkelij ke resultaat door de nog altijd geduchte routinier Siebe Huizin- ga maar twee spellen toe te staan, 6—2, 6—6. Het laatste puntje was een forehand-drop shot, die Huizinga te laat zag aankomen. Bij de dames in B plaatsten zich voor de halve finale Nienke Kingma, moeilijke zege op N Palsrok, 6-2, 2-6, 6-6. C. IJ- spaard, 6—2. 6—1 tegen Fehling, Joke Bos, 6—3, 6—0 tegen fl. Rother en A. Vermeulen, 6—4, J—6 tegen D. Coese'. j LEIDEN De Marekerk was gisteravond goed gevuld tijdens het orgelconcert van Robert Vincent. Toeristen en Leidena- ren konden in het cultureel na- genoeg droogstaande maar voor i de rest tamelijk gure en vochti- .i ge Leiden luisteren naar een onderhoudende reeks orgelwer- ken. De vaste bespeler van het orgel in de vermaarde kerk St. Martin in the Fields in het hartje van Londen bespeelde het Mare- kerkinstrument alsof hij geen ander gewend is. Het fijne hel dere geluid met de vele specifie ke eigenschappen kwam onder zijn handen goed tot zijn recht. Met de uitvoering van de Suite du deuxième ton van barok- meester Louis Clérambault la gen daarvoor de kansen voor het grijpen: achtereenvolgens kwamen kromhoorn, fluiten, na- sard en plenum aan bod. Als goed Engelsman speelde Vincent werk van enkele land genoten, die mij niet bijzonder konden bekoren. Het was goed herkenbaar als eigentijds werk, I maar miste stijlevenwicht en ^muntte ook niet uit in brille, al had de Jubilate van W. Mattias i wel pit. In grote tegenstelling i daarmee stonden drie Midde- I leeuwse stukken. Deze muziek verraste door zijn felheid, soms j geraffineerde dissonantie, ritmi- f sche vondsten en gelukkig ook door de afwezigheid van praal zieke dikdoenerij of zwaarwich- i tigheid. Met een prelude van Paumann en een prelude van 1 Fuga van Bach markeerde Ro bert Vincent het begin en einde van de zg. Duitste organisten- school, die altijd uitblonk in de strenge, nergens de perken te buiten gaande stijl. In zijn beheerste behandeling van Éachs monumentale werk toonde de organist zich een be scheiden meester. Paula Koning P5TAD/REGI0 jfclSSE Het bestuur van het ^jongerencentrum Qbus zit met 3. de handen in het haar. Donder dagnacht brandde het nieuwe aan de Ruis- hornlaan tot de grond toe af. De gehele inboedel, op een ge deelte van het archief na, ging in vlammen op. De goederen i waren weliswaar verzekerd, maar er is sprake van onderver- zekering. Met bloed, zweet en tranen heb-- r ben de leden van het bestuur recentelijk 50.000 gulden bijeengesleept om een nieuwe «inboedel voor het jongerencen- Itrum aan te schaffen. „Vrijwel ■alles stond in Qbus omdat op 12 naugustus de officiële opening al zou plaatshebben", aldus voor- ''zitter Buisonjé. '[Ook voor penningmeester Van Dijk kwam de melding van de brand als een slag bij heldere hemel. „Vier uur na de brand is het bestuur op de hoogte ge steld. Als een haas zijn we naar Qbus gegaan om te zien of er nog iets gered was. Wat wij zagen was afschuwelijk: alleen maar geblakerd hout en hier en daar opwaaiend as." De heer Van Dijk schat dat Qbus er 20.000 gulden bij in zal schieten. Acties Het bestuur van het jongeren centrum is overigens niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. „Het is afschuwelijk wat er is gebeurd, maar wij moeten door", aldus voorzitter Buisonjé. „Op korte termijn zullen we ac ties gaan houden voor de weder opbouw van het centrum. Tot die tijd kunnen we nog wel te recht in het oude pand aan de Kanaalstraat. Bovendien hopen we de medewerking van de Lis- sese scholen te krijgen voor het inrichten van een dependance." De jongeren, die het centrum bezoeken hebben zich eveneens razendsnel aan de situatie aan gepast. Zij zijn reed3 begonnen het oude pand enigszins op te knappen met een likje verf hier en daar. Ook de cursussen gin gen gewoon door. Oorzaak De gemeente, de belangrijkste geldschieter in het Qbus-fonds, zal vooralsnog geen stappen on dernemen om de ontstane nood van het jongerencentrum te lenigen. Zij wil eerst het rapport van de rijkspolitie afwachten waarin een onderzoek naar de oorzaak van de brand is vastge legd. Enkele uren lang zijn leden van de Hermandad gisteren bezig geweest met een onderzoek in het in de as gelegde pand, daar bij op afstand gadegeslagen door vele omstanders. Hoewel de politie nog niets met zeker heid kan zeggen is het voor de Lissenaren zo klaar als een klontje: „Die brand is aangesto ken", werd meerdere malen door omstanders gemompeld. Dit is overigens een minder bou de uitspraak dan het lijkt. Te vrezen valt dat de brand inder daad het werk is van een pyro maan. Nog geen anderhalve maand geleden werd het jonge rencentrum Harlekino in Lisse eveneens in de as gelegd. Qbus goed verzekerd was, kan op korte termijn met de weder opbouw worden begonnen. Mo gelijk zal binnen twee maanden een nieuwe Qbus aan de Ruis- hornlaan zijn verrezen. De heer Mulder, algemeen directeur van Salon- en Wagenbouw uit Mont- foort, het bedrijf dat het nieuwe onderkomen van Qbus bouwde, was gistermiddag al ter plaatse om poolshoogte te nemen. „Bij deze brand is nogal wat hitte vrijgekomen, als de funda menten zijn kromgetrokken of gebarsten, is het leed niet te overzien. Dan kunnen we hele maal van voren af aan begin nen", aldus de heer Mulder. „Is dit niet het geval, en werkt de verzekering een beetje mee, dan staat er binnen twee maanden weer een nieuw jongerencen trum." Leiden Maandag gaat in Noordwijker- hout de nationale zwemvierdaagse van start. Plaats van handeling is 't Kokker bad. Deze zwemvierdaagse duurt tot en met vrijdag, waardoor de organisatoren een in- haalmogelijkheid hebben ingebouwd. Opga ve voor de Noordwijkerhoutse zwemvier daagse kan geschieden bij de heer W. J. Kikkert, Kamperfoelie 8, tel.: 02523-4507. Hoewel in een groot aantal gemeenten deze nationale zwemvierdaagse al heeft plaatsge had staan er in de Leidse regio toch nog een aantal van deze evenementen ^p het programma. In het Koudekerkse Prins Wil lem Alexanderbad en in het gemeentelijk zwembad m Nieuwkoop zal de zwemvier daagse plaatshebben van 22 tot en met 26 augustus. Koudekerkers kunnen zich opge ven bij de heer A. L. Kimpel, Van Poelgeest laan 38, tel.: 01714-3176. Nieuwkopers kun nen terecht bij het zwembad aan de Juliana- straat, tel.: 01725-1820. In Leiden en Leidschendam zal het nationa le zwemgebeuren, waarbij in vier dagen in totaal 2000 meter moet worden gezwommen, van 29 augustus tot en met 2 september worden gehouden. In Leiden kunnen de 4 x 500 meter in zwembad de Zijl en zwembad de Vliet worden gezwommen. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij de heer Van der Berg, Boshuizerkade 29, tel.: 071-134225. Leidschendammers kunnen terecht bij de heer J. W. J. de Visser, Fluitpolderplein 1, tel. 070-209314. De nationale zwemvierdaagse is in een onge kend korte tijd uitgegroeid tot een landelijk recreatief evenement Dit jaar zullen naar schatting 350 duizend zwemmers, deelnemen in 425 zwembaden. LEIDEN Met ingang van maandag 1 augustus a.s. wordt de Zweilandlaan in verband met herbestrating voor ongeveer 3 weken afge sloten voor alle verkeer, be halve voetgangers. In verband hiermee wordt buslijn 13 in die periode om geleid via de Dieperpoel- laan—Eijmers poelstraat en Van Swietenstraat LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JULI 1977 PAGINA 3 Looncorrecties Het faillissement van Bekooy zou, volgens de Industriebond zijn veroorzaakt door het Pit dat de Leidse schoonmaker te weinig premie voor zijn perso neel afdroeg. Hij zou namelijk maar vijftien uren per week per werknemer „schrijven", terwijl hij hun voor twintig uur uitbe taalde. Hiervan zou de Estec dan mee profiteren, omdat Be kooy voor een lage prijs zijn diensten aan het instituut kon aanbieden. Directeur Berghuis bestrijdt dat de schoonmakers van Bekooy' twintig uur per week in zijn bedrijf werkten. „Er werd niet meer dan vijftien uur gewerkt". De oorzaak van het faillisse ment zit 'm in het feit dat de heer Bekooy administratief niet zo sterk was. De looncorrecties werden door hem niet in de contractprijs doorberekend. Daardoor kon hij op een gege ven moment geen belasting meer betalen, nadat hij de sala rissen van zijn werknemers had uitbetaald". Verantwoordelijk De Estec voelt zich in het ge heel niet verantwoordelijk voor deze administratieve nalatig heid van de Leidse schoonma ker. „Wij hebben tweehonderd contracten met bedrijven lopen. Het is voor ons ondoenlijk om te controleren of de contract prijs regelmatig wordt ver hoogd onder invloed van de prijscorrecties". Wel heeft de Estec geprobeerd de problemen te verkleinen door bij het slui ten van het contract met Be kooy enkele voorwaarden te stellen. Het schoonmaakbedrijf Bekooy is namelijk al eens eerder op de fles gegaan als gevolg van admi nistratieve nalatigheid. „In 1974 hebben wij een nieuw contract met Bekooy afgesloten, waarin een paar voorwaarden waren opgenomen onder meer dat het bedrijf een administrateur in dienst zou nemen. Dat is wel gebeurd, maar we hebben nooit iets van die administrateur ge hoord", aldus de heer Berghuis. „De heer en mevrouw Bekooy staan al zo'n tien jaar bij ons onder contract. Zij leverden al tijd bijzonder goed werk af. Het is verschrikkelijk jammer dat onze wegen zo moeten scheiden. Het is eigenlijk een drama", al dus de heer Berghuis. Budget Overigens geeft de heer Berg huis wel toe dat de Estec hier en daar aan het bezuinigen is. „Van de landen die in het insti tuut vertegenwoordigd zijn, krij gen wel telkens te horen, dat het budget omlaag gaat. Als je dan een schoonmaakbedrijf in de arm kan nemen, dat goed werk aflevert en bovendien voor een lage prijs, is het logisch dat je er een contract mee afsluit. Het was ons er niet om te doen dat de heer Bekooy zo goedkoop was, maar meer omdat hij goed werk afleverde" De levende have van circus Alt- hoff, dat zijn tenten in Leiden heefl opgeslagen, trok gistermid dag door de binnenstad. De die ren waren gelost bij het goede renstation aan de Haagweg. En kele van de tien Indische olifan ten zorgden bij het uitladen voor paniek. Zij bleken het voora! be grepen te hebben op de motoren van de Hermandad. Op het laat ste moment kon worden verhin derd dat zij de motoren vermor zelden. Na dit incident liepen de dieren kamelen, paarden, po- nies en olifanten in een orde lijke stoet naar het Groenoord- halterrein waar zij vandaag en morgen in de circusvoorstellin gen van half vier en acht uur te zien zijn. LEIDEN/NOORD WIJK De directie van Estec in Noord wijk is verbolgen over de be schuldigingen die eerder deze week door de Industriebond NVV zijn geuit op dit Europese instituut voor ruimte-onder zoek. Zoals bekend heeft de In dustriebond in zijn weekblad WIK de Estec verweten weinig oog te hebben voor het wel zijn van arbeidskrachten die bij het instituut onder contract staan. De beschuldigingen zijn geuit' naar aanleiding van het faillis sement van het Leidse schoon maakbedrijf Bekooy. Volgens de NW zou de Estec alleen maar oog hebben gehad voor de lage contractprijs waaronder Bekooy placht te werken. „Zon der zich te bekommeren om de gevolgen voor anderen", aldus het NW. Handhaven Olifanten Althoff zorgden voor paniek Deze laatste beschuldiging wijst de directie van Estec pertinent van de hand. „Toen Bekooy op de fles ging, hebben wij er voor gezorgd dat vijfendertig werk nemers van hem, die bij ons schoonmaakten, werden aange nomen bij het nieuwe schoon maakbedrijf, dat wij in de arm hebben genomen", aldus de di recteur J. Berghuis. De Estec heeft zelfs nog gepro beerd de firma Bekooy als schoonmaakbedrijf te handha ven na het faillissement, dat 22 juni werd uitgesproken. Dit is evenwel door de curator afge wezen. resten van wat donderdagmiddag nog de iémtiSe trots van het Qbus-bestuur was.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3