In Frankrijk is een wijnvat een kruitvat zorgt er voordat dewijn bereikbaar is voor Ondanks bet pessimisme dat Francois de Closets in zijn betoog over het drankmisbruik in Frankrijk aan de dag legt, is er althans één teken dat enigszins hoopgevend is: de Jeugd (althans een deel ervan) blijkt steeds minder wijn te drinken en een voorkeur te tonen voor alcoholvrije dranken. Dit geldt meer voor de stadsjeugd dan voor de landbevolking. Voor het betere begrip van het vertoog van Franoois de Closets is het nodig erop te wijzen dat de meeste in Frankrijk gedronken wijn van lage of zeer lage kwaliteit is. Het buitenland drinkt veel betere Franse wijn dan Frankrijk, waar bijna negentig procent van bet verbruik bestaat uit de kwalitatief deplorabele wijnen uit het gebied van de Langue d'Oc, die daarmee het kernpunt van het probleem vormen. Deze wijnen zijn niet exportabel, omdat ze te gering in kwaliteit zijn. Mede als gevolg daarvan zijn zij de goedkoopste op de binnenlandse markt en worden bet meest gedronken. het alcoholmisbruik rept, blijft de opposi tie eveneens zwijgen als het graf. In het gemeenschappelijk programma van de socialisten, communisten en linkse radi calen, zoekt men tevergeefs naar één enkele regel over het drankprobleem. Tijdens de campagne voor de presidents verkiezing werd er met geen woord over gerept en de anti-alcohol propaganda is slechts het werk van een klein groepje goed bedoelenden. En zonder politieke vastberadenheid daarachter, blijft deze actie folkloristisch en ondoeltreffend. Als de grote wijnbouwcrises uitbreken, aldus De Closets, brengt geen mens de moed op om te zeggen dat de ware oplossing zou bestaan in het rooien van eenderde van de Franse wijngaarden, „hetgeen overigens evident is omdat de drankzuch tigen 21 miljoen hectoliter drinken van een totale produktie van 65 miljoen hec toliter, terwijl deze wijn volstrekt onver koopbaar in het buitenland is." Het alcoholisme, dat in Frankrijk niet bestreden wordt, blijkt daarentegen krachtig verankerd te zijn en beschikt over een fabelachtig net van 200.000 „bi stro's", ofwel één drankgelegenheid voor 250 inwoners zonder rekening te hou den met restaurants en gelegenheids kroegjes. „Dankzij deze nationale instel ling zonder weerga in de wereld, kan men er in Frankrijk altijd zeker van zijn een glas binnen zijn bereik te hebben, en, men heeft alle aanleiding om alcohol in dit glas te gieten". Behalve dat alcohol overal en op elk uur van de dag en de nacht geschonken mag worden, blijken de alcoholhoudende dranken in FYankrijk ook de goedkoop- ste te zijn. Een glas gewone rode wijn kost doorgaans twee of drie keer minder dan een glas frisdrank, coca-cola, vruch tensap of mineraalwater. „De regering zorgt ervoor dat het gif voor elke beurs bereikbaar is door water zwaarder te belasten dan wijn". En in twintig jaar is de prijs van brood in Frankrijk sterker verhoogd dan die van wijn. Francois de Closets geeft een uiteenzet ting van de psychologische en „culturele" achtergronden en drijfveren en de mythe van de wijn, waarvan allen, die daar belang bij hebben, op grove wijze profite ren. Hij toont aan hoe oud-premier Pierre Mendes-France destijds ten val gebracht werd, hoe zijn politieke loopbaan aan scherven viel omdat hij bepaalde aspec ten van het alcoholmisbruik probeerde te bestrijden. En hoe Napoleon Hl, „deze demagoog bij uitstek" de zgn. zelf dis tille ring aanmoedigde en zich de steun van vijf miljoen kiezers waarborgde. Hij toont aan hoe de zgn. alcohol-lobby tij dens de Derde Republiek het parlement letterlijk verlamde, en na de oorlog tij dens de Vierde Republiek, haar in de tragische jaren tussen 1940 en 1945 verlo ren invloed herstelde: .suikerbietenver bouwers, wijnboeren, wijnhandelaren en caféhouders fabriceren de verkiezingen, gaan de kamerleden in het parlement te lijf, kopen stemmen en verlammen de oppositie". De Vijfde Republiek doet het iets beter en de wet op autorijden in staat van dronkenschap wordt goedgekeurd, na tien jaren op de „wachtlijst" gestaan te hebben. Maar voor de rest moet de rege ring op het parlement steunen, dat door zijn vijandschap of simpelweg zijn laf heid weinig of in het geheel niet doeltref fend is. Niettemin slaagt de Vijfde Repu bliek erin het door Napoleon Hl ingestel de privilege van de zgn. „bouilleurs de cru" (de zelf distilleerders), dat Mendes- France al had willen afschaffen en waar over hij politiek zijn nek brak, ongedaan temaken. Francois de Closets zegt geenszins te pretenderen over een wonderrecept te beschikken om het alcoholisme in Fran krijk uit te roeien. „De wortels van het kwaad liggen te diep om op dit gebied snelle vorderingen te kunnen maken". Maar een van de eerste maatregelen is volgens hem het „omkeren van het fisca le systeem" om ertoe te komen dat alco holhoudende dranken voortaan duurder zijn dan de andere. „Is het een hersen schim" zo vraagt hij, „het normaal te vinden dat water en druivensap goedko- per kunnen zijn dan wijp?" Hij stelt r, it lboek ,„3van „Tijdens mijn vakantie.die .len, 1° Bretagne doorbracht, was ik getui- io. van een ruzie aan het einde van een at De tegenstanders waren dronken. volgende dag las ik in de plaatselijke dat een van hen aan zijn verwon- apr-^cn was bezweken. De krantekop 4de: „Dodelijke ruzie aan het einde a een feest". Van de dronkenschap ,i p de vechtersbazen werd geen gewag pH maakt. Als een van de jongelui onder vloed van LSD was geweest, zou de a-j-Vp geluid hebben: „Drug-drama: een Maar in Frankrijk wordt van bohol geen gewag gemaakt, vooral niet Ws verdovend middel". II Klus begint het hoofdstuk over het alco holmisbruik, „Het Franse schandaal" in t boek van Francois de Closets, journa- het eerste kanaal van de Franse belast met de wetenschappelijke Het hoofdstuk is één van de van het recente boek dat en zijn leugens" heet, en een aantal heilige huisjes om- begint met erop te wijzen, dat kwart van de arbeidsongevallen en van de verkeersongelukken in en een groot aantal doodslagen zijn van alcoholmisbruik. Alle zo heet het verder, eerbiedigen van de wereldgezondheidsorgani- alcohol tot verdovende behalve Frankrijk, dat hoogste alcoholverbruik ter wereld Elke volwassen Fransman absor- '9al°£rt in de een of andere gedaante jaar- rsonfts 30 liter zuivere alcohol, twee keer ireel als de Duitser, drie keer zoveel als Engelsman of Amerikaan, vier keer veel als de Deen of Zweed, n grafiek die de wereldgezondheidsor- nisatie probeerde op te stellen om de irfte als gevolg van alcoholmisbruik uit beelden, moest weggegooid worden en moest met een andere begonnen wor- rjpn omdat de „piek" van Frankrijk zo uitschoot dat deze buiten de grafiek yam. En de gevolgen van het alcohol- isbruik zijn tegenwoordig zo ernstig, kt het probleem het dringendste vraag- uk voor de regering is. Maar het is in rankrijk niet mogelijk dit probleem als danig aan te pakken, hoewel het na cci anker en hartziekten het hoogste sterfte- jfer veroorzaakt. arwijl er op individueel plan ernstiger «-dovende middelen bestaan, is de alco- >1 collectief gezien het meest rampzali- pe auteur zet uiteen, dat de aan aroïne verslaafde in onze maatschappij een jong individu is, dat in f 16Sjn zelfmoord niemand meesleept, ter- iBEijl de dronkaard veelal een volwassene gezinshoofd is, die drie, vier of tien Srsonen in zijn ondergang met zich 23,ees'e.urt- Bovendien zijn de psychische I_yP fysieke gevolgen van het alcoholmis- rfuik voor het nakomelingschap van de Ovfonkaard vaak rampzalig. Een onder- oek bij 3500 kinderen van aan alcohol erslaafden heeft uitgewezen, dat bij 40 rocent van hen psychische en fysieke wijkingen aan het alcoholmisbruik van jri van de ouders of beide ouders te ij ten waren. Andere statistieken wijzen rs. '4, dat de helft van in neuropsychiatri- jhe inrichtingen onderzochte kinderen 13«uikzuchtige ouders hebben, fit is niettemin moeilijk vast te stellen Je groot het aantal drankzuchtigen in rankrijk is. De medische autoriteiten ellen het toelaatbare alcoholverbruik op liter rode wijn van tien procent per Ig voor degenen die zware lichamelijke el. weid verrichten, en op de helft daarvan i. flubr de anderen. Dat is -ien maximum. iis «*t aantal „zware drinkers" zou echter miljoen omvatten, dat is 18 procent n de volwassen bevolking, één op de mannen, één op de twaalf vrouwen, als men rekening houdt met de ware ankzuchtigen die meer dan twee decili- fff zuivere alcohol per dag drinken, komt KJn nog tot 1.600.000, waarvan 300.000 400.000 vrouwen. En als men daarbij ^telt degenen die direkt of indirekt bij alcoholmisbruik betrokken zijn (echt- noten, kinderen, oudere, slachtoffers J1 verkeersongelukken) komt men vol- De Closets vermoedelijk tot 20 pro cent van de bevolking. Hoe ongelooflijk dit ook lijkt, alle onderzoekingen bevesti gen deze schatting. En het is bekend dat drie miljoen drinkers (dat zijn uiteraard de „zwaarste") alleen al 21 miljoen hecto liter wijn per jaar voor hun rekening nemen. De helft van alle automobilisten die bij een verkeersongeval betrokken zijn, blijkt een te hoog alcoholgehalte in hun bloed te hebben. Het legaal maximum toelaatbare gehalte is 0,8 gram per liter bloed, maar in het westen van het land laat men oogluikend 1,5 gram toe. (In Nederland is een promillage van 0,5 toe- Terwijl het sterftecijfer van aan alcohol verslaafden schrikbarend hoog is, wijst De Closets erop, dat degenen die aan alcoholmisbruik sterven, tevoren een tijd lang ziek zijn en ten laste komen van de „matige" bevolking. En deze last is vol gens hem waarlijk gigantisch. En de ver pleging van een drankzuchtige kost twee- en-een-halve keer zoveel als die van een normale" zieke. Het alcoholisme slokt voor Groot-Parijs (dat bij lange na niet de „ergste" streek van Frankrijk is) 42 procent op van het budget van de open bare ziekenhuizen. In sommige ziekenhui zen in het westen van Frankrijk bereikt het aantal opgenomen drankzuchtigen het verbijsterende percentage van 70. Het alcoholmisbruik kost FYankrijk jaar lijks tussen 3 1/2 en 5 miljard gulden, en dat is precies het tekort van de ziektever zekeringsbank. De accijns op alcohol brengt jaarlijks minder dan twee miljard gulden in de staatskas. Het grote pro bleem, het schandaal dat Francois de Closets in zijn boek aan de kaak stelt, is, dat terwijl de overheid sedert vijftien jaren het drugmisbruik bestrijdt en een doeltreffende nationale campagne tegen tabaksverbruik voert, nooit serieus de strijd tegen het alcoholmisbruik aange bonden is, terwijl het land enkele tiendui zenden drugverbruikere telt en miljoenen drankzuchtigen. Terwijl de regering met geen woord over De oogst is binnen: de laatste jaren zelfs zo overvloedig dat ondanks een gigantisch alcoholprobleem de overschotten niet te werken. verder voor de drankgelegenheden te verminderen, deze slechts enkele uren per dag open te stellen (min of meer overeenkomstig het Britse systeem). Maar wie zal het durven voorstellen? vraagt hij. „Men hoeft zich niet af te vragen hoe de producenten zouden reageren. Het offen sief zou op elk front ontketend worden. De wijnbouwers zullen de krijgsbijl op graven, de zelf distilleerders zullen de boerenorganisaties uiteen laten vliegen, de caféhouders ontketenen agitatie in middenstandskringen, terwijl de grote wijnhandelaren de wandelgangen van het parlement weer onveilig beginnen te ma ken, hier iemand een welgevulde envelop toestekend en daar dreigementen uitend In de heersende conjunctuur is het on voorstelbaar dat regering of oppositie een dergelijk politiek risico kunnen aan vaarden. Slechts een akkoord tussen de regeringsmeerderheid en de oppositie zou een dergelijk programma enige kam kunnen geven. Maar dit blijft in Fran krijk ten enenmale een utopie". Dit neemt niet weg, dat men niet alle belangen zonder meer van de tafel kan vegen. Terwijl men geen traan hoeft te laten over het afgeschafte privilege van de zelf distilleerders, kan men de gevol gen voor de wijnbouwers en caféhouders niet over het hoofd zien. „Als het wijn- verbruik, van gewone wijn uiteraard, be langrijk verlaagd zou worden, zou dat met name in het zuiden van het land, een zeer ernstige crisis veroorzaken. Er zou den geen afnemers meer zijn, de koersen zouden omlaag tuimelen, duizenden wijn boeren zouden tot de bedelstaf en tot wanhoop gebracht worden. Een dergelij ke situatie zou op individueel plan on rechtvaardig en op economisch plan rampzalig zijn, en gevaarlijk op politiek gebied. Het feit kan niettemin niet ont kend worden, dat onze wijnproduktie veel en veel te groot is vergeleken met een normale nationale consumptie en ge zien de afzetmogelijkheden op dé buiten landse markten". De Closets bepleit een nieuwe bestem ming voor de wijngaarden, terwijl de gemeenschap aan de wijnbouwers die nieuwe prod uk ten zouden gaan verbou wen een waarborg voor hun inkomsten zou moeten verschaffen. Toch zou men rekening moeten houden met uitbarstin gen van woede in het zuiden, waar zelfs de geweren zouden kunnen spreken. Het verminderen van café's, en andere drank- gelegenheden brengt eveneens aanzienlij ke problemen met zich mee, en „in Fran krijk is een wijnvat ook een kruitvat en de beste experts van de „mijnopniiming" inzake sociale conflicten zijn er echt niet zeker van dat zij een ontploffing kunnen vermijden, voor zover zij de helse machi ne althans durven te benaderen En de Closets besluit zijn hoofdstuk over „het Franse schandaal", met erop te wij zen, dat de Franse samenleving op dit gebied totaal machteloos en dat het poli tieke systeem onherroepelijk verlamd is. „Het is niet voldoende hier de „grote monopolies" te beschuldigen, en het aan het bewind komen van een socialistische- communistische regering zou daar niets aan veranderen Het alcoholisme in Frankrijk is een te groot drama voor een te kwetsbare gemeenschap, een verbor gen en gekoesterde kwaal, die men als een familiegeheim met een groot bescher mend taboe bedekt" JAN DRUMMEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17