Rijbewijs nieuwe stijl zal volledig staan of vallen met politie controles personeelstekort blijft een knelpunt toe nieuwe versie luitsland al aan een CcidócSouoant IN HAAG Wordt in Nederland overwogen het rijbewijs van au- ïobilisten die ernstig in de fout i gesprongen te brandmerken, in st-Duitsland is men al aan een beterde versie toe. Daar kent men zo lang een strafpuntensysteem Dr verkeersovertreders, dat de wij- waarop het scorebord van hevig tlbederf in het verkeer wordt hijge nden op korte termijn verbetering 'aanpassing behoeft In tegenstel- g tot de suggestie die minister sterterp deze week deed, bij vijf afpunten op het rijbewijs intrek- ig van de rijbevoegdheid en op- iuw examen doen, geldt in West- litsland een strafpuntensysteem, tarbij achttien strafpunten de ödmale score vormen. De Duitse rkeersovertreders krijgen deze pun- i naast een geldboete die per deel- fat verschilt. (t aantal punten is afhankelijk van ernst van de overtreding. Bij over rijding van de snelheidslimiet zijn er een of twee. Bij ernstige misdra gen, zoals het rijden onder invloed, vijf of zes. Wie negen punten heeft verzameld krijgt de suggestie het in de toekomst toch wat voorzichtiger aan te doen. Bij twaalf punten wacht een nieuw rijexamen om vast te stel len of de rijvaardigheid nog op peil is. Bij de topscore van achttien punten volgt het onherroepelijke einde van de verkeerscapriolen met de intrekking van het rijbewijs voor enkele jaren. Hiervoor is geen proces nodig, maar het blijft mogelijk dat bij ernstige overtredingen een proces plaatsvindt, waarbij het rijbewijs wordt afgeno men. De registratie van de strafpunten berust bij de centrale kartotheek in Flensburg, waar inmiddels de ver- keersfouten van ruim 4,5 miljoen West-Duitsers zijn opgeslagen. In de kartotheek wordt niet alleen het pun tentotaal verhoogd. Het wordt ook trapsgewijs afgebouwd, naarmate men gedurende lange tijd geen ver keersovertredingen meer heeft be gaan. De pogingen van de bondsregering om het systeem verder te verbeteren, gaan uit van het gegeven dat met name drie groepen verhoudingsgewijs de meeste verkeersongevallen veroorzaken en daarmee de grootste risicofactoren in het verkeer vormen. Het gaat hierbij in de allereerste plaats om de groep jongeren tot circa 25 jaar, die voor het eerst aan het verkeer deelnemen en gemiddeld driemaal zoveel ongeluk ken veroorzaken als de gevorderden. De tweede categorie wordt gevormd door de notoire borrelaars, die het niet kunnen laten beschonken achter het stuur te kruipen. Tot de derde groep behoren de automobilisten, die zo vaak overtredingen begaan, dat zij voortdurend tussen de negen en zes tien strafpunten scoren. In de toe komst wil men in West-Duitsland deze drie groepen verzoeken zich te onder werpen aan een nascholingscursus, die is toegespitst op de specifieke pro blemen waarmee zij worstelen. Om een maximale deelname aan de cur sussen te bewerkstelligen ligt het in de bedoeling een soort premie toe te kennen: wie zich opgeeft krijgt een beloning van drie strafpunten, die op het totaal in mindering worden ge bracht. Internationaal bezien ligt Nederland duidelijk achter bij West-Duitsland en de Verenigde Staten, waar in de af zonderlijke staten al lange tijd diverse strafpuntensystemen worden gehan teerd. We zijn even ver als de Belgen, die op dit moment aan dezelfde maat regel denken om de automobilist tot inkeer te brengen. Minister Chabert van Verkeer denkt aan een rijbewijs met een knipstrook, zoals bij een tramkaart. Evenals in Nederland is in België het aantal ongevallen met dode lijke afloop de laatste tijd aanzienlijk gestegen. Met name onder de jongeren tussen achttien en vijfentwintig jaar vallen in de weekends zeer veel slacht offers. Minister Chabert wil het straf puntensysteem nog dit jaar invoeren. In Frankrijk bestaat al enige tijd het voornemen tot een dergelijke maatre gel, maar niets wijst erop dat er haast mee wordt gemaakt. Verkeersdeskun- digen verwachten dat een hardere aanpak, gezien de aard van de Frans man en zijn rijgedrag, een storm van protesten zal doen opsteken. verkeersovertredingen op de automo bilist moeten overkomen. De enkeling die toch een kind op de voorbank zet is gewoon niet voor rede vatbaar, maar daar kan wel de surveillance dienst op afgesteld worden. Temeer omdat het van buitenaf duidelijk zichtbaar is dat de man in overtreding is. Dat kan van andere maatregelen niet worden gezegd Zo is de controle op het dragen van autogordels verdui veld moeilijk. Als een automobilist wordt aangehouden is het lastig te constateren of hij tijdens het rijden de gordel om had. Dat is zeker het geval met de tweepuntsgordels, die boven dien niet eens in alle auto's aange bracht hoeven te zijn. Ze zijn niet verplicht in auto's van voor 1971. Uit onderzoeken kwam naar voren dat toch vrij veel Nederlanders de gordel om hebben, maar het juiste aantal zal nooit zijn vast te stellen. Toch blijf ik horen dat veel mensen niet voldoen aan de gordelplicht omdat de politie niet intensief genoeg controleert. Alsof het niet in het belang van de wegge bruikers zelf is." Gezien alle problemen die het toezicht op de naleving van verkeersmaatrege len met zich meebrengt, stelt de politie prioriteiten vast. De controles worden toegespitst op overtredingen die wer kelijk direct gevaar voor anderen op leveren. De heer Kuyten: „We moeten het echt hebben van selectief zoeken. Het kan veel gevaarlijker zijn om negentig ki lometer per uur te rijden op een weg waar zeventig de maximumsnelheid is, dan op de grote weg twintig kilometer te hard te rijden. De controles worden afgestemd op het verkeersongevallen- beleid: aan de ene kant de doorstro ming bevorderen, maar tegelijkertijd de veiligheid. Daartoe worden de ge vaarlijkste plekken als het ware afge roomd door er permanente beveiligin gen te plaatsen en controles uit te voeren. Op het laatst blijven er een aantal plaatsen over die ongeveer even gevaarlijk zijn. Die kunnen opge nomen worden in de surveillance diensten. Die werken tenslotte ook nog preventief." WOUT BATENBURG Fout geparkeerd voor controle. Het is al vaak gebeurd dat minister Westerterp een plan lan ceerde, dat hij het liefst de volgende dag nog verwezenlijkt zag. Hij had zich dan soms ook nog, onder politieke druk, laten verleiden een datum te noemen waarop de nieuwe maatregel zou moeten ingaan. Daar zat hij dan aan vast. Maar wij ook, want dan moesten er halsoverkop voorbereidin gen worden getroffen. Pas als een maatregel van alle kanten is bekeken en de politie erop is ingesteld kun je met de uitvoering beginnen. Ook dat systeem van strafpunten zal zijn tijd nodig hebben. Tegen politieke druk kunnen we niet optomen." De kritiek op de politiekorpsen is bij de verkeerscommissie bovendien ver keerd gevallen omdat men er daar vanuit gaat dat iedereen bekend is met de personeelstekorten. De heer Kuyten: „Je kunt alleen ver keersovertredingen uitroeien als er in elke auto. een politieman meerijdt. Van Agt heeft het de laatste tijd vaak gehad over een politiestaat. Wel, als je maatregelen moet afdwingen door controle ga je veel verder Naar mijn smaak moet het wezenlijke belang van een verkeersmaatregel goed duidelijk zijn aan de weggebruiker. Dan pas is er iets te bereiken. De snelheidsbeper king werd ingesteld tijdens de energie crisis, maar later gehandhaafd in ver band met de veiligheid. Dat komt vreemd over bij de mensen. Het ver bod om kinderen op de voorbank te laten meerijden wordt wel goed nage leefd. Maar hoe komt dat? Het is iedereen volstrekt duidelijk wat er gebeurt met dat kind als je plotseling op de rem gaat staan. Zo helder zou den de afschuwelijke gevolgen van ale Pijpje blazen Over de ononderbroken streep IN HAAG Autogordels, maxi- imsnelheid, alcoholwet. Het lijstje it pogingen die verkeersminister Isterterp de afgelopen vier jaar ift aangewend om de verkeersvei- /heid op te voeren is eigenlijk lan- !r. Maar deze drie maatregelen heb- !n zoveel gemeen dat ze zich gemak- dijk in één adem laten noemen. Ze jn niet alleen ingrijpend van aard weest, maar sorteerden aanvanke- k veel effect. Alleen de invoering ïrkte al preventief. Het gedurende n lange tijd teruglopende aantal delijke slachtoffers werd voor een langrijk deel op het konto van deze latregelen geschreven. Uit cijfers n het CBS blijkt duidelijk dat het !ect op dit ogenblik vrijwel is ver tenen. Het dodencijfer in het ver- er loopt onrustbarend op. Daar- ast vertoont het rijden onder in- >ed een stijging van bijna twintig >cent. De beschuldigende vinger rdt in zo'n geval niet alleen naar automobilisten gericht, maar ook tr de politie die te weinig zou troleren. De zogenaamde pak-kans te gering. „Die kritiek zijn we Igzamerhand beu", zegt de heer C. Kuyten, tweede secretaris van de ntrale Politie Verkeers Commissie, l adviesorgaan annex samenwer- igsverband, waarin alle geledingen a het Nederlandse politiewezen b vertegenwoordigd. or te overwegen een rijbewijs met pfpunten in te voeren lijkt minister (sterterp bij zijn laatste mogelijk- id om de automobilist in te tomen, plen bij andere initiatieven ten be- ève van de verkeersveiligheid ook dere factoren een rol bij het uitein- lijke resultaat (de motivatie van de iggebruiker zelf, de controleerbaar- id van de overtedingX een eventuele voering van het rijbewijs nieuwe ijl zal volledig staan of vallen met i heer Kuyten: „De uitwerking van t idee heeft tijd nodig, moet uitge- istalliseerd en van alle kanten beke- n worden. Dan pas kan de politie ^lissen over eventuele maatregelen de praktijk en over mogelijkheden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13