(Somant Ministerie gaat studenten vervolgen Felle brand verwoest Qbus zucht in Turkse cel Kind gewurgd door gestoorde Ingevallen bij jeugd voornaamste doodsoorzaak Stadhuis op stelten UNDAMENTEEL ONDERZOEK HARD NODIG Geen verdere experimenten met vervroegde pensionering Weer 5.000 mensen meer zonder werk Zes getuigen van roofoverval doodgeschoten COLLEGE-! GELDSCHULD 2,4 MILJOEN kortingen van 400.- tot 600.- Nprlprlnnrlpr slachtoffer van 11 CUCI ld.liU.Cl autosmokkelaar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 29 juli 1977, 67e jaargang no. 20797 De humorist Jack Lemmon in „De humorist" (The entertainer) op Ned. I om 20.00 uur. Laatste „Wie van de drie" om 21.50 uur. Ned. II om 19.43 uur Vaarbe wijs, zin of onzin, om 20.25 uur André van Duin en om 21.40 uur Charlie's Angels. Om 22.30 uur Voetbaltoernooi Utrecht. Zonnige perioden Van het noorden uit geleidelijk meer opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noordooste lijke richting. Minimumtempe ratuur omstreeks 11 graden, maxima circa 20 graden. Morgen zon: 05.59-21.33. Maan: 21.05-05.58. Scheveningen hoog water 3.31-16.03. Laag water 11.33-24.00. Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amrobank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ities (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) iten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Uitgeblust (Van een onzer verslaggevers) DSCHENDAM Ongevallen vormen de jeugd de voornaamste doodsoorzaak, zend jongens en 400 meisjes onder de ntig jaar sterven jaarlijks als gevolg van ongeval terwijl ieder jaar 20.000 jongens 10.000 meisjes met ongevalsletsel in een ;enhuis terecht komen. Verkeersongeval- en zeer speciaal jeugdongevallen, zou- voor ons een teken moeten zijn, dat de tenleving' op een onacceptabele manier het vergroven is. Het hoofd van de afdeling jeugdgezondheids zorg van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, de arts F. Wafelbakker, vindt, dat er niet alleen ongerustheid behoort te bestaan over ongevallen, vetzucht, rookge woonten, alcoholgebruik en kindermishande ling, maar ook over het feit dat er weinig echt fundamenteel onderzoek naar deze za ken wordt gedaan. „De fatalistische houding die er bestaat ten aanzien van ongevallen staat in schril contrast tot het uiterst actieve vaccinatiebeleid dat wij voeren ten aanzien van kinderinfectieziekten," aldus Wafelbak ker. In de eerste levensjaren gaat het vooral om ongelukken in en om de woning, om de vijf Vs: vallen, verstikken, verbranden, vergifti ging en verdrinken. In dit verband vindt dr. Wafelbakker, dat veiligheidsvoorlichting zich in de eerste plaats op ouders en verzorgers moet richten. Maar hier ligt volgens hem nog een flink stuk onderzoekterrein braak: er is onvol doende bekend over de manier waarop voor lichting het best kan worden gegeven om een andere houding te bewerkstelligen. Dr. Wafelbakker vindt, dat ook fabrikanten van „ongevalsgevaarlijke" produkten een be paalde verantwoordelijkheid hebben. Baby- trappeltuigjes zijn soms extreem gevaarlijk, speelgoed kan onvermoede gevaren opleve ren (verf, metaalsplinters, loslaten van kleine delen), sluitingen van flessen met bijtende vloeistoffen zijn onvoldoende veilig, kastjes met huishoudvloeistoffen kunnen niet goed op slot en er zijn smakelijk gemaakte ge neesmiddelen. Vergiftiging bij kleuters wordt in een kwart van de gevallen veroor zaakt door speciaal, smakelijk gemaakte ju nior-aspirine. In de leeftijdsgroep van 5 tot 14 jaar zijn kinderen vaker het slachtoffer van verkeers- dan van huisongevallen. Dat vraagt volgens hem om een benadering die tot ver buiten het beperkte terrein van de jeugdgezond heidszorg reikt. In dit verband moet volgens dr. Wafelbakker worden gedacht aan scheiding tussen voet ganger, fietser en gemotoriseerd verkeer, toepassing van ongelijkvloerse kruisingen zoals in Lelystad en de Bijlmermeer (over de resultaten waarvan hij overigens graag eens „harde" gegevens zou willen zien), be vordering van woonerf en woonstraat en maatregelen die doorgaand verkeer belem meren. DEN HAAG (ANP) Minister Boers ma (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld een verdere uitbreiding van de experimenten met vervroegd pen sioen thans „niet wenselijk" te achten. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Van der Doef. Volgens de bewindsman zijn de experi menten met vervroegd uittreden van ou dere werknemers in de sectoren bouw en onderwijs, havens en de groot-metaal (in clusief de Hoogovens) uitdrukkelijk be- doeld als experimenten van beperkte om vang met als doel meer inzicht te verkrij gen in de problematiek van de oudere werknemers, mede in relatie tot het alge mene pensioenvraagstuk. De proef-rege- lingen in de havens en in de groot-metaal mogen, naar het oordeel van de minister, dan ook niet gezien worden als een ope ning naar een breder opgezette groep. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid is deze maand weer gestegen, met 5.000 perso nen tot 213.000. Momenteel staan als werkloos ingeschreven 151.000 mannen en 62.000 vrouwen. Als gevolg van het gunstige seizoen zijn momenteel ongeveer 12.000 personen tij delijk aan werk geholpen, zodat de feite lijke werkloosheid 201.400 bedraagt. Een lichtpuntje is, dat de vraag naar arbeidskrachten deze maand is toegeno men, met 3.000 tot 59.000. In de negen EG-landen zijn momenteel in totaal 5,3 miljoen mensen zonder werk. Dat is 80.000 meer dan vorige maand. WASHINGTON (DPA) Drie jonge ne gers hebben in een woning in Florida zes mensen doodgeschoten omdat die getuigen geweest waren van hun misluk te poging tot roof. Twee mensen overleefden de massa moord omdat de overvallers niet goed genoeg gericht hadden. Een van hen kreeg een schampschot; de ander ligt met een kogel in het hoofd in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis. De drie onbekende moordenaars hadden in het huis vergeefs gezocht naar geld en waardevolle voorwerpen. Omdat zij blijk baar bang waren herkend te zullen wor den boeiden zij de bewoners en enkele gasten en schoten hun een kogel door het hoofd. „Super" goedkoper (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De prijs van een liter super-benzine gaat maandag weer met een cent omlaag. De prijs van normale benzine blijft ongewijzigd. j Van onze parlementaire re- [t dactie 1 DEN HAAG Staatssecre taris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) heeft beslo ten over te gaan tot gerech telijke aanpak van studen ten die een lening voor hun collegegeld nog niet terug betaald hebben. Het gaat in totaal om een bedrag van l 2,4 miljoen. Toen het collegegeld enkele jaren geleden aanzienlijk verhoogd werd, kregen stu denten die het collegegeld niet konden betalen de mo- I gelijkheid daarvoor geld bij I het rijk te lenen, waartegen- over zij een promesse (belof te tot terugbetaling) moesten tekenen. Een aantal studen ten heeft deze terugbetaling niet verricht In totaal staan nu nog 5.072 promesses uit waarop terugbetaling moeten geschieden. is het niet terugbetalen van de schuld onrechtvaardig te genover de vele andere stu denten die hun collegegeld wel betaalden, hetzij direct, hetzij na een lening die zij inmiddels aflosten. Hij wijst erop. dat het gaat om ge meenschapsgeld dat de be lastingbetalers hebben opge bracht. Het ministerie heeft de afge lopen tijd al langs allerlei „minnelijke" wegen getracht het geld terug te krijgen, maar in een aantal gevallen (tot het al genoemde totaal bedrag van 2,4 miljoen) is dat tot dusver mislukt. Een van de problemen waarvoor men staat, is dat veel stu denten met openstaande Lad promesse(s) verhuisd zijn zonder dat him nieuwe Volgens de staatssecretaris adres bekend is. Een echtpaar uit een woonwagen heeft gistermiddag het Voorburgse gemeentehuis op stelten gezet. Het echtpaar was wanhopig geworden door de slechte staat, waarin hun caravan zich bevond, en besloot toen in de hal van het gemeente huis te gaan bivakkeren om zo vervangende woonruimte af te dwingen. Burgemeester mevrouw N. A. Den Haan-Groen verwees het echtpaar tevergeefs naar de Haag se Sociale Dienst, waar men stond ingeschreven, maar dat mocht alle maal niet baten. Uiteindelijk werd het stel door de politie door de zijuitgang afgevoerd. Inmiddels heeft de politie gisteravond een contractpension in Den Haag voor hen gevonden. RQUR FIORR '77 IEIDEII 'fiidag 22 juli Vm zondag 7 augustus dagelijks van smorgenslOuur tot savonds 10uur(doonope verdere inlichtingen telefoon 071 769344 TON MENKENHAL LEIDEN unieke presentatie'LEIOSE S 10 TALLEN TROPISCHE ZEE AQUARIUMS vele spectaculaire buitenlandse presentatie's liefhebbers en importeurs i NOORDZEE (KOUD) AQUARIUM Lk'ïl, 1® vrije bekroonde inzending PALEDARIA'S zeer fraaie zeldzame gezelschaps- TERRARIA'S internationaal (presentatie reptielenamfibieën «terraria kompl. inrichtingen. VOORLICHTING NIJMEGEN (ANP) Een 18-jarige patiënte van een psychiatrische inrichting in Zetten heeft bekend gistermiddag in Nijmegen de 7-jarige Anita Alofs te hebben gewurgd. De zwaar gestoorde patiënte had eén dag verlof. Zij ontmoette Anita in bosjes bij een woonwijk, waar het kind met vriendinnetjes speelde. De patiënte lokte haar mee, stak haar met een aardappelschilmesje en wurgde haar vervolgens. Het slachtoffertje werd gevonden door haar 12-jarige broertje, dat met zijn ouders op onderzoek was uitgegaan. De politie kwam de patiënte op het spoor na een telefoontje van de inrichting waar zij wordt verpleegd. Na haar daad was zij weer naar de inrichting teruggekeerd en had alles verteld. raamd op meer dan een half miljoen. Vermoed wordt» dat de brand is aangestoken. Precies zes weken geleden brandde het cultureel centrum Harlekino in de Bondstraat in Lisse door on bekende oorzaak af. IN LISSE LISSE Het jeugdcentrum Qbus in de Ruishornlaan in Lis- se is vannacht door een felle brand volledig verwoest. Het jongerencentrum zou 12 augus tus officieel in gebruik genomen worden. De schade wordt ge- De brand in het jeugdcentrum Qbus is vannacht kort voor drie uur ontstaan. Toen de brandweer enkele minuten na de melding arriveerde, stond het houten gebouwtje al in lichterlaaie. Niets kon worden gered. Het jongerencentrum zou 12 augustus officieel geopend worden. De jongeren in Lisse zouden met het gebouw Qbus na vele jaren eindelijk onderdak krijgen. De gemeente had de bouw, kos ten een half miljoen, betaald. De jonge ren hadden zelf ruim een halve ton bijeen gebracht voor de inrichting. Zowel het pand als de inboedel was verzekerd. Brandweer en politie noemen het opmer kelijk, dat in de nacht van donderdag op vrijdag 17 juni om half vijf het gebouw Harlekino volledig door brand werd ver nield. De oorzaak van deze brand is niet bekend. Vanmorgen werd door de techni sche recherche van de rijkspolitie in Lis- se een uitgebreid onderzoek in Qbus ingesteld. Men sluit niet uit, dat beide branden zijn aangestoken. Volkomen uitgeput van de zware strijd tegen de bosbrand in het luxueuze Santa Barbara iri Californië rusten brandweerlieden uit op een grasveld bij hun commando post. De brand is nu onder controle. Meer dan 250 villa's zijn uitgebrand. Van een onzer verslaggevers WINTERSWIJK Scheikundestudent Dolf Bemer (25) uit Winterswijk zit al twee weken in een Turkse cel op verden-, king van het illegaal verkopen van een' auto. Volgens zijn ouders is hij duidelijk het slachtoffer geworden van een auto smokkelaar. Maar zelfs al kan Dolf op korte termijn bewijzen aanvoeren waaruit blijkt dat hij j ten onrechte als verdachte té boek staat, dan nog ziet het er voor hem somber uit. De rechtbank in Turkije is namelijk op zomerreces en zonder tussenkomst van de rechter schijnen er niet of nauwelijks stappen genomen te kunnen worden om de Winterswijker op vrije voeten te krij gen. „We hebben op het ogenblik wel een vrij nauwkeurig beeld van de toedracht", al dus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Dolf is vanuit Oostenrijk meegelift met iemand uit Afg hanistan. Bij de Turkse grens heeft die man gezegd dat hij wel even de paspoor tencontrole zou regelen en heeft toen zijn. auto in het paspoort van de Winterswij ker laten bijschrijven. Toen deze Turkije weer wilde verlaten, informeerde de douane wat hij dan wel met zijn auto had gedaan. Het probleem is dus nu, dat Dolf moet aantonen dat die wagen niet van hem was", aldus het ministerie. ireldkampioen machineschrijven len we nooit worden... we weten dat een Hongaarse vrouw in een half uur 18.665 tloze aanslagen pleegde. I advertenties OPEL- VOORDEEL Nog 20 Kadëtt's in diverse types van het 1977-model Deze auto's staan op het voorterrein. zijn zo'n 666 zetregels, meer i een krantenpagina... Binnenhof ingezeept AMSTERDAM Als gevolg van het faillissement van twee Amsterdamse diamantbedrij ven, namelijk diamanthandel Amstone en het diamantbe- werkingsbecrijf Lewis en Zn., heeft de Amrobank een strop van meer dan tien miljoen gul den opgelopen. De Amrobank had beide bedrij ven een crediet verstrekt Aan gezien de zaken goed schenen te gaan, leek dat crediet verant woord. Kort geleden bleek het er moeilijkheden waren, die tenslotte aanleiding gaven tot het faillissement. ADVERTENTIE Evert Castelein Miljoenenstrop Amrobank De oude grap doet het nog steeds goed. Sinds de fon tein op het Binnen hof in Den Haag nu alweer zo'n twee jaar geleden is te ruggekeerd, werd gisteren voor de eerste maal zeep in het water gegooid, waardoor het sop rijkelijk over het re geringsplein vloei de. Een daad die ook vóór het ver trek van de fontein door diverse grol lenmakers werd uit gehaald.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1