Vrijwel geen Verkennend onderzoek TNO: gehoorschade door popmuziek Urker schepen moeten uit ons gebied vertrekken n Lambertuskerk indhoven normaal" gebruik Centraal Comité Wereldraad over gesprek met niet-christenen 'weede grote orvan PTT ij Burum gaat lucht in ZUID AFRIKAANSE VISSERS EISEN: Wereldraad: Leger, niet bevrijdingsbewegingen moorden in Rhodesië JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1977 I PAGINA 9 i J C7 BURUM Woensdag gustus zal ».o tenminste het I weer geen roet in. het eten gooit in het Friese dorpje Burum de tweede paraboli sche schotelanten ne van het PTT- satelliet-grondsta- tion op zijn plaats worden gehesen. Deze nieuwe scho tel, waarvan de doorsnede 32 me ter is, krijgt een plaats op zo'n tweehonderd meter noorden van de al sedert september 1973 in bedrijf zijnde inne, die een diameter van 28,5 meter heeft dusver werd het station bij Burum uitsluitend gebruikt voor realiseren van telefoon, telex- en telegraafverbindingen via een lsat-communicatiesatelliet op 36.000 km boven de Atlantische iaan. De nieuwe antenne zal echter gericht worden op een ■tgelijke kunstmaan boven de Indische Oceaan. via Burum op het ogenblik uitsluitend communicatie mogelijk Noord- en Zuid-Amerika, Canada en een deel van het Midden ten, via het tweede „grote oor" zullen tezijnertijd (gerekend dt op een officiële ingebruikneming in begin 1978) ook verhin gen tot stand kunnen worden gebracht met een groot aantal len op het oostelijk halfrond, verbindingen die op het ogenblik worden gerealiseerd via grondstations in West Duitsland en nkrijk. Het is bovendien niet uitgesloten dat er zo omstreeks nog een derde schotel van ongeveer hetzelfde type aan het aande arsenaal wordt toegevoegd. Die zal dan echter weer op illieten boven de Atlantische Oceaan gericht zijn, om het ïaar groeiende telefoon-, telex- en telegraafverkeer in dit meest cke communicatiegebied ter wereld op te vangen. UTRECHT Het luisteren naar harde popmuziek lijkt niet te leiden tot ge- hoorverlies, zoals vaak wordt veronder steld. Een verkennend onderzoek van het instituut voor milieuhygiëne en gezond heidstechniek TNO naar de invloed van luide muziek op de gehoorscherpte van jonge luisteraars heeft althans geen be wijzen opgeleverd voor deze veronder stelling. Het onderzoek is vorig jaar, in opdracht NDHOVEN (ANP) Ondanks het feit dat bisschop J. Bluyssen D Den Bosch de kerk in 1972 heeft gesloten, worden in de mbertuskerk in Eindhoven al ruim een jaar driemaal per week issen opgedragen. Ook de andere liturgische vieringen vinden lgens de voorzitter van het kerkbestuur P. Verdonk, normaal organg. De vieringen worden geleid door priesters van buiten bisdom. is geen verandering gekomen in de standpunten van beide irtijen in het conflict, dat in 1972'ontstond toen de bisschop sloot de kerk te sluiten vanwege een herindeling in het stadsdeel estel. Dit leidde tot felle reacties van de parochianen, die het rkgebouw zelfs enkele weken bezet hielden. Een uitspraak van me en andere bemiddelingspogingen brachten geen oplossing, sinds begin vorig jaar is er geen contact meer geweest, lgens de heer Verdonk trekken diverse liturgische vieringen een loorlijke belangstelling. Financieel zijn er volgens hem evenmin blemen. van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, uitgevoerd onder een groep sollicitanten bij de Nederlandse Spoorwegen. Bij deze groep kon vrijwel geen gehoorschade door popmuziek wor den vastgesteld. De arts F. Wafelbakker, hoofd van de afdeling jeugdgezondheids zorg van het ministerie, vermeldt dit in zijn jaarverslag over 1976. Het aantal decibels dat in discotheken wordt geproduceerd is niet mis: 90 100, terwijl de „pijngrens" tussen de 110 en 130 decibel ligt. Tussen de gehoorverliezen van jongens die wèl en die géén diséotheek bezoeken, bleken geen verschillen te bestaan. Ook een vergelijking tussen jongens die vaak naar een discotheek gaan en de rest van de groep leverde geen verschillen op. Alleen bleek, dat de 18-jarige discotheek- bezoekers grotere gehoorverliezen had den dan de 16- en 17-jarige discotheekbe zoekers. Dit zou een gevolg kunnen zijn van „een langduriger blootstelling aan discotheekgeluid". De heer Wafelbakker constateert, dat het onderzoek geen overtuigende nadelige in vloed van popmuziek heeft kunnen aan tonen. Met de nu opgedane ervaring kan een vervolgonderzoek worden ingesteld dat meer is gericht op aard, frequentie en duur van het discotheekbezoek. Daar wordt inmiddels aan gewerkt. Vermaning's stenen in Drents museum ASSEN De omstreden ar- i cheologische vondsten van de amateur-archeoloog Tjerk Ver maning zullen worden tentoon gesteld in het Drents museum (provinciaal museum van Dren- Assen. Ook wordt over wogen alle niet aangevochten archeologische stenen voorwer pen van Vermaning erbij te ex poseren. Tjerk Vermaning werd onlangs door de rechtbank in Assen we gens oplichting veroordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf, omdat hij verval ste stenen aan het Drents mu seum zou hebben verkocht. Te gen dat vonnis is hij in hoger beroep gegaan. De omstreden stenen zullen worden geëxposeerd zodra zij door de justitie worden vrijge geven. Beman ningslid omgeko men bij scheeps brand ROTTERDAM (ANP) Bij een brand op de Libe riaanse olietanker Saga Stream is gisteren een 23-ja- rig Noors beman ningslid uit Sag- v&g om het leven gekomen. Het schip lag in reparatie op een werf in Bolnes toen de brand uit brak. Deze bleef beperkt tot de ma chinekamer. Bij het blussen van het vuur troffen brandweerman nen het ontzielde lichaam van de Noor aan. Aan vankelijk werd even na het uit breken van de brand nog een be manningslid ver mist. Deze bleek zich echter niet te bevinden in de machineka mer. De oorzaak van de brand is nog met opgehelderd. De brandweer maakte bij het blus sen gebruik van een blusboot van Rijkswaterstaat. De brandweer bij de Liberiaanse tanker Pleidooi voor sluiting jacht op waterwild DEN HAAG Negen verenigingen op het gebied van natuur- en dierenbescherming hebben in een brief aan de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging aangedrongen op het stoppen van de jacht op waterwild in verhand met het de laatste jaren toenemende bo tulisme- De verenigingen zeggen in de brief dat om de epidemie te bestrijden watervogels zo veel mogelijk dienen te worden ontzien. JDaarom is het voor allen die zich het wel en wee van de dieren aantrekken, bijzonder schrijnend te moeten constateren, dat uitge rekend in deze tijd tal van jagers het toch al zo zwaar geteisterde eenden en snippen bestand gaan bejagen', aldus de brief. Gewone" hasj roker niet langer bij justitie geboekt DEN HAAG (ANP) - Een hasj- roker die veroordeeld is tot een boete van minder dan honderd gulden wegens overtreding van de opiumwet, zal niet meer worden genoteerd door de justi tiële documentatiedienst Dit is het gevolg van een wijzi ging van de opiumwet vorig jaar waarbij een scheiding is aangebracht tussen gebruikers van hard en soft drugs, de laat ste afkomstig van henneppro ducten. Het bezitten van maxi maal dertig gram soft drugs is sinds de wijziging van de wet geen misdrijf meer maar een overtreding. Tot nu toe werd elke overtreding van de opium wet geregistreerd. Volgens cij fers van het CBS maakte de politie in 1975 tegen 3643 men sen een proces verbaal op we gens het bezit van drugs. In ruim driekwart van de gevallen ging het om gebruikers van soft drugs. ■foorstel: Aanpassingsteams )|(JArbeids positie ouderen en ehandicapten moet verbeteren an een onzer verslag- bij naar i overheid en bedrijfsle ven over de zwakke po sitie van ouderen en ge handicapten in het ar beidsproces. Velen van hen komen vroegtijdig vergelijk- den van ouderen of ge- in de wao terecht. drage aan de werkzaam heden kunnen leveren, j een gevolg van de toene-i MOSSELBAAI (Zuid-Afrika) De uitgesa- de zogenaamde boomkor vissen, ervan dat mende bezorgdheid bij] neerde üito rasers die begin van dit jaar baar systeem zoals dat handicapten belemme- in Zweden wordt toege- ren en bovendien voor- De 'minister wil de in- Stoot artikel over de gerezen moeilijkheden stellen op tafel leggen stelling van „aanpas- s*34*. past. Deze teams zouden zich over hoe deze knelpun- singsteams" niet onmid- speciaal moeten bezig- ten kunnen worden op- dellijk bij wet opleggen. 1 heeft houden met het bevor- gelost. Volgens hem is het beter efsters) 5N HAAG - Minister lersma van Sociale ken heeft aan de ad van de Arbeid ge- aagd of het genaamde aanpas- deren van een positieve Voor wat de samenstel- eerst op basis van bij- igsteams in bedrijven houding ten opzichte ling betreft denkt de mi- voorbeeld cao-afspraken n Kh^,le|ï' van Sehandicapte en ou- nister aan bedrijfsge- met deze teams te expe- tk hebben de arbeid- der wordende werkne- neeskundigen, perso- rimenteren. Op die ma- mers. Voorts moeten zij neelsfunctionarissen nier zijn onderlinge ver- de knelpunten op een enz., maar ook aan an- schillen in aanpak mo- dere werknemers van gelijk, wat ook wenselijk naar Zuid-Afrika vertrokken om daar op zij met hun zware vistuig rotsen op de zeebodem verplaatsen. De zeebodem zou tong en schol te gaan vissen hebben grote door het ingrijpen van de Urkers dermate problemen met de autochtone vissers van van „gezicht" veranderen dat zij zich niet Hermanus tot Mosselbaai. Mevrouw Hoef- meer kunnen oriënteren met als gevolg dat nagel, echtgenote van één van de Urker zij hun netten kapot trekken aan onbekende vissers die op het ogenblik in hotel Royal obstakels. De Zuidafrikanen vissen al jaren in Hermanus verblijft, stuurde ons de Zuid- met hektreilers en hebben lichtere motoren afrikaanse krant „Rapport" waarin een in hun schepen. ositie van oudere en ïandicapte werkne- irs te versterken. De nister verwijst daar- rijtje zetten die het nemen of in dienst hou- een bedrijf die een bij- zou kunnen zijn. „Vissersmanne woedend „Vissermanne nu- we treilers", staat met grote letters boven het artikel. De autochtone Afrikaanse vis sers die met veel lichter materiaal dan de Urkers vissen, vrezen dat ze tegen het eind van het jaar geen tong meer zullen vangen omdat de Urkers met hun agressieve visme- thode volgens de Zuidafrikanen de zeebo dem „gruwelijk vernielen". De Zuidafrika nen beschuldigen de Nederlanders die met Harm Kruger is bestuurder van de visserij in Hermanus. „De Zuidafrikanen noemen mij een zeerover", zegt hij. Maar hij weet zich gesteund door het bureau van de zeevis- vangen bijvoorbeeld met hun grofmazige netten veel minder ondermaatse vis dan de Zuidafrikanen. De Zuidafrikaanse vissers dringen erop aan het experiment met de Urker treilers te staken. Zij vrezen de komst van nog meer •Nederlandse vissers als gevolg van de gun stige oplegregeling in Nederland. Volgens Ray Hart, voorzitter van de Mosselbaaise Vistreilers Vereniging betaalt de Nederland se regering circa 80.000 gulden premie aan kopers van een schip van rond 220.000 gul den, wanneer dat schip naar het buitenland verkocht wordt en dus van het Nederlandse schepenregister geschrapt kan worden. serij in Pretoria dat beweert proefnemingen Dat is ook gebeurd met de „Prins Willem" met hek- en boomkortreilers genomen te hebben. Beide soorten netten gingen volgens dit bureau even diep in de modder van de van schipper P. Ouwehand en de „Augusta" van Feike Hoefnagel. Hun uitgesaneerde schepen mochten voor Nederland niet zeebodem. Bovendien vragen de visserijdes- varen. „Zij verkochten ze aan Zuidafrikaan- kundigen van het bureau zich af welke vismethode de meeste schade aan de vis stand en zeebodem aanricht De Urkers se zakenlui en gingen zelf als bemanning op hun voormalige schepen varen", aldus het Zuidafrikaanse blad „Rapport". Nederlanders in casino gelukkiger ZANDVOORT Driekwart van de bezoekers aan Neder lands eerste casino in Zand- voort gaat tevreden naar huis. Dit blijkt uit een onderzoek dat de nationale Stichting Casino spelen beeft laten uitvoeren door het Nipo. Sinds de opening vorig jaar oktober heeft h>et casino in Zandvoort ruim 250.000 spelers aan haar tafels gehad. Volgens het personeelsblad .Ta bleau' blijkt uit het Nipo-onder- zoek dat 35 procent van de Ne derlandse bezoekers na afloop zegt dat ze gewonnen heeft. Van de buitenlanders zegt maar 23 procent dat ze gewonnen beb- ben aan de speeltafel. .Tableau' vindt het onwaar schijnlijk dat Nederlanders meer geluk hebben dan buiten landers. .Misschien dat Neder landers niet graag toegeven dat ze verloren hebben, of de bui tenlanders spelen wat minder op zekerheid', aldus het blad. Korte metten Het proces tegen de secretaris-generaal van de Zuidafri kaanse bisschoppenconferentie, pater Arnold Scholten o.p. is verdaagd tot 22 augustus. Pater Scholten moet in Pretoria terecht staan, omdat hij illegale publikaties in zijn bezit zou hebben gehad en zou hebben verspreid. Ook zou hij ze naar Nederland hebben gestuurd. Pater Scholten ontkent van een verbod geweten te hebben. De bisschop van Rotterdam heeft eervol ontslag verleend aan pater F. J. van Woggelum ofm als pastor in de H Jozefparo chie te Gouda. Wegens emeritaat.werd eervol ontslagen pater W. A. M. Stalenhoef sj, als kapelaan in de St.-Martinusparo- chie te Schiedam en aan pastoor H. H. Groeneveld van de St.-Jacobusparochie te Schiedam/Kethel. Aan pater L. v. d. Velden sdb werd eervol ontslag verleend als pastor-deservitor van de St.-Martinusparochie te Schiedam. Voor de St.-Marti- nus- en St.-Jacobusparochie te Schiedam werden benoemd pater Th. Kool sdb, pater A. B. J. Asma sdb en pater W. Flapper sdb. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben geweigerd een visum te verstrekken aan de regionale directeur van bet Christelijk Instituut in Kaapstad, ds. Theo Kotze. Kotze kreeg van de Westduitse regering een uitnodiging een bezoek te brengen aan de Bondsrepubliek. De regering in Bonn hoeft inmiddels haar bevreemding geuit aan het adres van de Zuidafrikaan se regering. Naar de mening van de persoonlijke gezant van president Carter bij het Vaticaan, David Walker, kan het Vaticaan veel meer doen voor het oplossen van talrijke internationale conflicten dan de Verenigde Staten. Hij noemde het Nabije Oosten, waar het Vaticaan de mogelijkheid had te helpen bij het overbruggen van tegenstellingen. Ook is samenwerk ing, zo 'zei hij voorts, tussen het Vaticaan en de Verenigde Staten bij de oplossing van Afrikaanse problemen zeer nuttig gebleken. In Genève is vandaag de ver gadering van het Centraal Co mité van de Wereldraad van Kerken met een volle agenda begonnen. Bovenaan de lange lijst prijken de zending en de dialoog met de niet-christelij- ke godsdiensten. Ook de een heid in doop, ambt en avond maal neemt een belangrijke plaats in. Verder zijn er maat schappelijke onderwerpen, zoals de multinationals, de mensenrechten en de situatie in Zuidelijk Afrika en Nami bië. In het Centrale Comité, dat 135 leden telt die afkomstig zijn uit de gehele wereld, heb ben twee Nederlanders zitting: mevrouw ds. M. van der Veen- Schenkveld (geref. kerken) en ds. A. H. van den Heuvel, se- kretaris-generaal van de her vormde kerk. De vergadering die tot 7 au gustus duurt wordt gehouden onder het thema „Christus be lijden vandaag". Zij is vooral voorbereid door de wereld raadcommissie voor zending en evangelisatie. De Westduit se theoloog dr. Paul Löffner uit Hamburg schreef een inlei ding over „de belijdende ge meente". Daarin zegt hij onder meer dat de laatste tijd de geloofsverkondiging van mens tot mens is herontdekt. Het ontstaan van zeer gevarieerde basisgroepen overal ter wereld getuigt hiervan. De bespreking over het onder werp de dialoog met de niet- christelijke godsdiensten gaat uit van een document van de onderafdeling „dialoog met le vende godsdiensten en ideolo gieën", geleid door de Neder lander prof. mr. dr. D. C. Mul der. Het document werd sa mengesteld op een bijeen komst van de afdeling in april in Thailand. Toen bleken de tegenstellingen tussen kerken en stromingen, die zich tijdens de vergadering in Nairobi in 1975 hadden geopenbaard, verminderd. De angst voor syncretisme, (het versmelten van de religies tot één wereld godsdienst) was toen vooral in fundamentalistische kring heel sterk. De vergadering zal zich voorts bezighouden met een kort ge leden ontworpen program voor de bestudering van de rol van de multinationals. Ook ligt er een nadere uitwerking op tafel van het programma voor de mensenrechten in het kader van de besluiten, neergelegd in de slotakte van de overeen komst van Helsinki (de z.g. „derde mand"). Dit punt was verleden jaar tijdens de verga dering van het Centrale Comi té een zeer belangrijk punt van overleg. Het programma voorziet in een adviesgroep die onderdeel is geworden van de wereld raadcommissie voor interna tionale zaken. De lid-kerken zouden zelf organen moeten scheppen om aan de proble men van godsdienstvrijheid en de bewaking van mensenrech ten aandacht te geven. In Eu ropa zou de conferentie van Europese kerken als coördine rend lichaan optreden, in de Ver. Staten en Canada de na tionale raden van kerken. In Nederland heeft de Raad van Kerken reeds de beschikking over een part-time functiona ris voor de opzet van een der gelijk orgaan. Dit is een zaak, die in de eerste plaats de Eu ropese en Noord amerikaanse kerken interesseert Het Centrale Comité zal ook de antwoorden bespreken, die door de lid-kerken zijn gege ven op de wereldraad-rappor- ten over één doop, een ambt, één avondmaal. Ook de Neder landse hervormde kerk heeft zich in recente synodevergade ringen uitvoerig en in positie ve zin met deze materie bezig gehouden. Niet bevrijdingsbewegingen, maar als guerrillastrijders vermomde moordbrigades van het Rhodesische leger hebben dorpen uitgeroeid en zendelingen en missionarissen gedood. Tot deze conclusie komt het maandblad van de Wereldraad van Kerken. „One World" na een aantal gesprek ken met gedeserteerde solda ten. De wereldraad beeft de gegevens van de deserteurs gecontroleerd. Volgens het blad is deze infor matie van groot belang voor een beter begrip voor de oor log in dat land en voor de Wereldraad van Kerken zelf, die niet-militaire steun ver leent aandrie bevrijdingsbewe gingen. De regering-Smith heeft altijd de bevrijdingsbe wegingen de schuld gegeven van het vermoorden van bur gers. In maart hadden missio narissen tegenover het Britse blad „The Observer" ver klaard, ervan overtuigd te zijn dat het vermoorden van pries ters het werk is van de „Se- lous Scouts", de anti-guerrilla commando-eenheid van het Rhodesische leger. Volgens de deserteurs bestaat deze eenheid vooral uit zwarte soldaten die zijn vermomd als guerrillastrijders. De blanke commandanten van deze bri gades hebben hun huid zwart gemaakt Ze zijn behalve uit Rhodesië en Zuid-Afrika, af komstig uit Engeland, Austra lië, de Verenigde Staten, West- Duitsland en Frankrijk. Zich voordoend als vrijheids strijders, komen de „Scouts" de dorpen binnen en i forme ren er naar de houding *an de bevolking tegenover de ring-Smith. Blijkt dat de be woners op de hand van de bevrijdingsbeweging zijn, dan worden ze vermoord of opge sloten in een kamp. Na de moordpartij komen sol daten per helikopter om kui len te graven, de lijken erin te gooien,déze met benzine te begieten, te verbranden en met aarde te bedekken. De scouts zorgen altijd voor een of twee overlevenden die het verhaal over de moordende „vrijheidsstrijders" verder te kunnen vertellen. De laatste tien jaar - aldus een van de deserteurs - hebben de vrijheidsstrijders nooit een missionaris of zendeling lastig gevallen.' Volgens hem heeft de regering-Smith het gemunt tegen de kerk. Dit mes snijdt aan twee kanten: de kerken, die via de Wereldraad van Kerken de bevrijdingsbewe gingen steunen, lijden verlies en de bevolking keert zich te gen de vrijheidsstrijders, in de waan gebracht dat dezen de missie- en zendingsposten aan vallen. Overleg tussen methodisten en katholieken begint weer Na enkele jaren onderbreking begint in de herfst weer een gesprek tussen vertegenwoor digers van de Wereldraad van Methodistische Kerken en het Vaticaanse sekretariaat voor de eenheid van de christenen. De eerste gespreksronde is van 3 tot 6 oktober in Freu- denstadt in het Duitse Zwarte Woud. De methodistische wereldraad, die 87 kerken met 45 miljoen leden vertegenwoordigt, zal een delegatie van zes man stu ren. Leider van de delegatie is de methodistische bisschop William Cannon uit Atlanta in de Verenigde Staten. De Vati caanse delegatie staat onder leiding van mgr William Pur- dy. De dialoog tussen methodisten en roomskatholieken is te ver gelijken met die tussen angli- kanen en roomskatholieken. Een internationale commissie van methodistische en kath olieke theologen werd na het tweede Vaticaans concilie op gericht Overeenstemming tus sen de twee kerken bestaat al over de heiligheid van het hu welijk, hoewel de methodisten wel de mogelijkheid kennen van echtscheiding, hertrouwen en anti-conceptie Een rapport gepubliceerd in januari van dit jaar stelde, dat er een grote mate van overeen stemming bestaat inzake de eucharistie, terwijl de verschil len van opvatting over de priesterlijke bediening vaak meer een kwestie van beklem toning of van taal zijn dan van beginsel.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9