Moordproces in Miinchen ■als spel en modeshow deTijd Andreotti wil Communisten piet in regering Longo schrijft in Pravda over Eurocommunisme MENACHEM BEGIN TELEURGESTELD OVER AMERIKAANSE HOUDING d(®ENE ibië weigert nog redesvoorwaarden e aanvaarden Castro biedt meer hulp aan buitenland Ook Engeland wil Somalië wapens geven VUURZEE IN ST.-BARBARA VEROOR ZAAKT DOOR VLIEGER W DODEN IN STRIJD m PUSSEN IRA-VLEUGELS IISfitRS Oorlog is geen riddertoernooi jiTENLANDl LEIDSE COURANT ZEVEN JAAR VOOR ACTRICE INGRW VAN BERGEN Van onze correspondent Ami i Vree) Gemiddeld twee keer ter dag, zo'n 700 keer per jaar, Iwordt er in de Bondsrepu bliek iemand om het leven gebracht door een medebur ger, nadat zich een hevig con flict tussen dader en slachtof fer heeft afgespeeld. In veruit meeste gevallen worden ergelijke dodelijke ruzies i klein berichtje in de int afgedaan, faaarom dan zoveel ophef over :6-jarige gescheiden rouw die in een koude fe- irinacht haar veel jongere, introuwe minnaar met twee jvolvérschoten doodt? Omdat het om een ster gaat, levend in een milieu van schittering en klatergoud, een wereld, coals een krant het noemde, ,van bars en Bahama's, van Jaguars en jets, van Porches en paarden". De droomwereld tortom, die boulevard- en da- nesbladen hun lezers en voor al lezeressen voortdurend als de enige echte voorschotelen. Het proces tegen de bekende actrice Ingrid van Bergen, die -isteren door een rechtbank in /lünchen wegens doodslag op haar 33-jarige geliefde Klaus Knaths tot zeven jaar gevange nisstraf is veroordeeld, was dan ook „gefundenes Fressen" voor de Westduitse sensatie pers. De daad zelf, waarvoor het openbaar ministerie in zijn aanklacht slechts twaalf velle tjes nodig had, werd tot het honderdvoudige opgeblazen. Geen detail, terzake doende of niet, werd de lezer bespaard. 'Maar daarnaast walste de pu- bliciteits-moloch over heden en verleden van iedereen die Ingrid van Bergen wordt na de uitspraak van de rechtbank in een politieauto weggebracht. ook maar iets met de zaak te maken of te maken gehad kon hebben. Weken voor het proces kon het publiek al alles lezen over de afkomst van Ingrid van Ber gen, over haar toneel- en film carrière, over haar drie mis lukte huwelijken, over haar re latie met playboy-makelaar Knaths, tot in de meest intie me details toe. Het slachtoffer zelf werd eveneens onder de loupe genomen, alsook diens weduwe, de aantrekkelijke Sa bine. En wat was er mooier toen bleek dat ook Eleonore, bijgenaamd „Lo Sachs", de schatrijke ex-echtgenote van de orhgekomen industrieel Ernst Wilhelm Sachs, bij de zaak betrokken was, omdat zij wellicht een verhouding met Knaths was aangegaan? Toegegeven: de hoofdrolspe lers waren zelf ook niet afke rig van publiciteit. Hoewel gla- mour-advokaat Bossi beweer de zijn cliënte tegen de journa listen in bescherming te willen nemen, sijpelden voortdurend gegevens uit de gevangeniscel van de actrice door, die onmo gelijk anders dan van hem afkomstig konden zijn. En dat Sabine Knaths, thans werk zaam als fotomodel, een scha devergoeding van 1 miljoen mark eiste voor haar en haar twee kinderen, stond eerder in de krant dan dat de rechtbank ervan hoorde. Typerend is ook dat beide vrouwen al weken geleden hebben aangekondigd een boek over het gebeurde te zullen schrijven, waarvan de rechten inmiddels al zijn ver kocht. Het proces zelf vormde na tuurlijk het hoogtepunt in de vaak smakeloze publiciteits campagne. In een sarcastisch artikel schreef de Südeutsche Zeitung dat het wel leek of een geweldige amusementslied-is- trie de iechtzaal in München speciaal als decor had laten bouwen en de rechters zover had gekregen cn. als acteurs hun medewerking aan het pro gramma te verlenen. Hoe kon de president in een dergelijk klimaat verliin' leren dat een van de tier tallen fotografen ondanks het verbod tijdens het proces te fotograferen, hei melijk een foto nam van het moment dat Ingrid haar doch ter omhelsde? En wat te zeg gen van de modeshow van vrouwelijke getuigen die bui ten de zaal plaatsvond? Een proces als gezelschapsspel. Dat het om de dood van een mens ging, werd totaal uit het oog verloren. Met name het boulevardblad Bilzeitung, dat er dagelijks in slaagt zijn mil joenen lezers een wereldbeeld voor schotelen dat uitslui tend bestaat iut misdaad, ro mances en voetbal, wist op een geraffineerde manier de aan dacht van de dode af te leiden en de schuldige actrice voor te stellen als een slachtoffer van de omstandigheden dat het medelijden en de sympathie van de ganse natie verdiende. „Ich, Ingrid van Bergen" heet de serie melodramatische arti kelen, zogenaamd van de hand van de actrice, die Bild am Sonntag publiceert. Maar in middels zoekt het blad al weer naar nieuwe, spannende en onderhoudende verhalen, uil het leven gegrepen. 10 (AP) De Italiaanse premier Andreotti beeft is te ren zijn tweedaags bezoek aan de Amerikaanse president iarter afgesloten. Bij zijn afscheid sprak de Italiaanse regerings- Mider het vertrouwen uit dat de communistische partij in zijn fAnd uitgesloten blijft van regeringsverantwoordelijkheid. andreotti heeft Carter tijdens jjn verblijf in Washington inge- cht over de nieuwe Italiaanse jolitieke situatie, waarin tevens nte werd geschapen voor monistische inbreng bij het eren beleid. ontmoeting met Andreotti teft volgens Carter de me- ngsverschillen die hij in het brieden wel eens met de Ita- »anse regeringsleider heeft ge- iad, uit de weg geruimd. Carter ii tevens bijzonder verheugd te zijn over de grote vooruitgang die Andreotti gedurende de af gelopen maanden in zijn land heeft bewerkstelligd. Andreotti zei tijdens een pers conferentie in het Blair House dat sinds zijn christen democra tische partij een jaar geleden een geringe overwinning op de communisten behaalde, er geen essentiële veranderingen in de politieke constellatie van Italië zijn opgetreden. CAMAQUEY, Cuba (Rtr) President Fidel Castro heeft op een massabijeenkomst in het Cubaanse Camaquey verklaard dat Cuba van plan is zijn inter nationale hulpprogramma, met name voor Afrika uit te breiden. Hij zei dat Cuba nu 4.100 bur gers in het buitenland heeft werken en dat het aantal tegen het eind van het jaar 6.000 zou zijn. Hij gaf geen cijfers van het Cubaans militair personeel in het buitenland. Joshua Nkomo, mede-leider van het patriottisch front van Zim babwe (Rhodesië) heeft in een vraaggesprek voor de BBC ge zegd dat hij naar Cuba gaat om wapens te vragen. Als Groot-Brittannië bereid was geweest in onze behoefte aan militair materieel te voorzien, zouden wij ons niet tot de Cuba nen hebben behoeven te wen den, aldus Nkomo. ADDIS ABEBA (Rtr) Na Amerika heeft ook Engeland zich bereid verklaar defen sieve wapens aan Somalië te leveren. Naar verluidt zijn ook Frankrijk en West- Duitsland benaderd en zou Saoedi-Arabië bereid zijn een groot deel van de Sam- Jaische aankopen in het westen te financieren. De Eritrese nationalisten en de Somalische opstandelin gen hebben gisteren nieuwe overwinningen op het Ethio pische leger gemeld. Op drie grote steden na zouden zij nu geheel Eritrea beheersen. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse en Britse be reidheid wapens aan Somalië te verkopen de uittocht uit Somalië zal versnellen van de naar schatting 6.000 Rus sische militaire en civiele technici. De afgelopen vier jaar hebben de russen het 25.000 man tellende Somali sche leger uitgerust en opge-, leid. Ethiopië meldt hevige gevechten in de provincie Ogaden, waar het „te maken heeft met een invasie uit So malië. Een vertwijfelde vrouw bij de verbrande resten eens haar luxe woning in Santa Barbara was. DONDERDAG 28 JULI 1977 PAGINA 7 SANTA BARBARA (AP) De enorme brand die de buitenwij ken van Santa Barbara (Califor- nië) gedeeltelijk in de as heeft gelegd, is onder controle. De eerste schattingen van de scha de bedragen 76 miljoen dollar. Er zijn 385 gebouwen afge brand. Het vuur werd staapde gehouden aan de rand van het belangrijkste winkelcentrqm van de stad. De brand blijkt niet, zoals men gisteren vermoedde, aangesto ken te zijn door een pyromaan. Getuigen hebben gezien hoe er een vlam ontstond toen hef touw van een vlieger verward raakte in een hoogspanningska-. bel. De politie heeft besloten dat degene die de vlieger heeft op gelaten niet vervolgd zal worden omdat het hier geen misdaad, betreft MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Italiaanse communistische leider Luigi Longo de gelegenheid gegeven om zich in een artikel in het partijblad Pravda uit te spreken voor het recht van elke communistische partij om haar eigen koers uit te stippelen. De 77-jarige Longo die nu voorzitter van de Italiaanse communistische partij is en daarvóór secretaris-generaal was, schrijft dat het nu moge lijk is dat er verschillende wegen naar het socia lisme voeren. „Natuurlijk geeft de onvermijdelij ke groei in diversiteit nieuwe problemen en tegen spraken", aldus Longo die hiermee kennelijk doelde op een recente polemiek tussen Moskou en Westeuropese communistische partijen over het begrip „Eurocommunisme". Deze problemen zouden niet uitsluitend op basis van methoden en ervaringen uit het verleden kunnen worden opge lost. Wel bestond er de noodzaak van een eenheid van opvattingen, waarbij rekening zou moeten worden gehouden met de nieuwe poltieke stand van zaken, aldus de Italiaanse communistische leider die met vakantie in de Sovjet-Unie verblijft Waarnemers in Moskou zijn van oordeel dat de Russische bezwaren tegen een „Eurocommunis me" onverminderd zijn. De laatste tijd zijn er echter tekenen die er op duiden dat het Kremlin de scherpe kanten van het geschil wil wegnemen. In dit raam zou ook de bereidheid passen om Longo in de Pravda aan het woord te laten. JERUZALEM (UPI-AFP) Premier Menachem Begin van Israël heeft woensdag in het Israëlische parlement het be sluit verdedigd van zijn rege ring om drie joodse nederzettin gen op de westelijke Jordaanoe ver een officieel en permanent karakter te geven. De Israëlische premier zei diep teleurgesteld te zijn door de ver oordeling van dit besluit door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce. Begin, die verslag uitbracht van zijn officieel bezoek aan de V.S. verwierp het argument van de Amerikaanse regering dat kolonisering van de bezette Ara bische gebieden een schending betekent van de vierde Geneefse conventie. „Deze conventie", aldus Begin, „kan hier niet van toepassing zijn omdat deze de overplaat sing op grote schaal van de burgers van een bezettende mo gendheid naar een bezet land verbiedt. Dit is niet gebeurd in Israël, waar in tien jaar nog geen 4.000 mensen zich op de westelijke Jordaanoever hebben gevestigd. Alleen in Parijs al, zo merkte de Israëlische premier op, wonen al veel meer Ameri kanen. Begin legde er bij zijn verdediging van het regerings besluit de nadruk op dat de bedreigen de Arabieren vol strekt niet Wij hebben geen en kele Arabier terwille van deze nederzettingen weggejaagd". Begin zei dat hij president Car ter er met nadruk op had gewe zen dat de joden op grond van hun godsdienst en historische traditie recht hebben om zich op de westelijke Jordaanoever te vestigen. Begin deed voorts een dringend beroep op de landen van de Europese Gemeenschap „om af te zien van hun steun aan een Palestijnse identiteit die zich on vermijdelijk zal ontwikkelen tot officiële erkenning van de drie een Palestijnse staat". nederzettingen slechts de be krachtiging van een bestaande toestand is". Deze vestigingen „Een dergelijke staat", aldus de Israëlische premier „betekent een dodelijk gevaar voor IsraëL EXANDRIË (Rtr) Het (bureau voor het Midden ten heeft vandaag gemeld Arabische bemiddelaars plan hebben opgesteld voor eëindiging van het conflict ussen Egypte en Libië en dat resident Sadat akkoord is ge daan met verscheidene onder- elen van dat plan. Volgens alestijnse kringen in Beiroet shter heeft de Libische leider oionel Gaddafi de voorwaar- verworpen welke Sadat g||ad gesteld voor beëindiging het geschil. Tot die voor- behoorden bèe in di van de Libische propagan- i-oorlog tegen Egypte en het 'len van de Lbische steun dissidente groepen in Egyp- Rit Damascus meldde het Pales tijnse persburea i Wafa dat zo- /el Sadat als Gaddafi had inge- temd met een „politieke topbij eenkomst" in Koeweit of Al giers. Niet gezegd is wanneer die bijeenkomst zou moeten worden gehouden. Het Egyptische blad Al Achram meldde vanmorgen dat ondanks het staken van het vuren „het regiem van Gaddafi nog steeds beschuldigingen tegen Egypte fabriceert en crises veroorzaakt, tot en met het roepen om vrij willigers uit het buitenland om Egypte te bestrijden". Volgens het blad heeft de Libische rege ring ook reservisten onder de wapenen geroepen. In de Zweedse pers verschenen giste ren advertenties waarin vrijwil ligers werden gezocht onder de Arabische jongeren in Zweden. De Amerikaanse regering wil Egypte militaire vliegtuigen ver kopen, zo onthulde gisteren de New York Times. Het zou on dermeer gaan om Hercules .transportvliegtuigen. ïadjlELFAST (AP) Vijf mensen zijn gisteren in Noord-Ierland om mhet leven gekomen en tenminste 10, waaronder een vrouw zijn c, zfcewond geraakt, bij een uitbarsting van geweld in Noord-Ierlands hoofdstad Belfast tussen de beide vleugels van de IRA. - ®e politie heeft meegedeeld dat vier doden en alle gewonden lopfieergeschoten zijn door concurrerende terreurgroepen. Het vijfde 'achtoffer werd doodgeschoten toen hij in de deur van zijn woning nd. Het betreft een protestantse korporaal in het Ulster-defensie giment Men neemt aan dat hij door de provisional IRA is- oodgeschoten. strijd speelt zich momenteel af tussen twee vleugels van de EujIRA: -nationalistische provisionals bestrijden de ietwat links geo riënteerde partij-top van de IRA. Informateur Albeda krijgt on der de kop „Albeda de beroep- slijmer" deze week alle aan dacht van Elseviers Magazine. Wie is Wil Albeda? vraagt het blad zich af. Vet antwoord volgt direct: „Hij is geen heer Albedil, maar een rasechte christen-de mocraat, die het verzoenen met de paplepel ingegoten kreeg". „Schone schijn in blik" heet het verhaal dat allerlei wetenswaar digheden over honde- en katte- voer voorschotelt. Zijn al die blikken nou wel nodig? De di recteur van een diervoeding-in dustrie: „Geef een hond een ba- sis-dieet van slachtafval of vlees, aangevuld met tafelres- ten". En een andere voedsel- functionaris zegt: „Toen de kant-en-klaar maaltijden voor hond en kat ingeburgerd raak ten, stopten wij in de blikken nog veel hart en uier. Dat wordt nu voor de menselijke consump tie gebruikt. In de frikandellen en nassi-ballen". Verder in dit magazine nog een oppervlakkig verhaal van me vrouw Alice Oppenheim over de man in de verpleging en de constatering van dr. Hoogendijk dat er over de kabinetsformatie een „grauwsluier" hangt De Tijd laat opnieuw mr. J. J. Abspoel aan het woord over de gijzelingen in De Punt en Bo- vensmilde. Dit naar aanleiding van kritiek op een eerder door hem geschreven commentaar. „Dat sommige kapers in hun slaap zouden zijn doodgescho ten behoeft geen enkele veront waardiging. Oorlog is iets an ders dan een riddertoernooi", aldus de Alkmaarse hoofdoffi cier van justitie, die voorts meent dat men de regering moeilijk kan verwijten niemand, naar de kapers gestuurd te heb ben met de mededeling: „Heren wilt u wakker worden. Wij zijn van plan aan te vallen". Abspoel stelt voor een speciaal terreur- bes tri j dings team op te richten dat direct kan opereren onder verantwoordelijkheid van Justi tie en Binnenlandse Zaken. Voorts in De Tijd president Nyerere van Tanzania over Amerika en de apartheid in Afrika. En verder een vraagge sprek met ex-verzetsman Floris Bakels die drie oorlogsjaren heeft doorgebracht in Duitse concentratiekampen en zijn er varingen heeft neergeschreven in het boek „Nacht und Nebel". Even interessant als dit vraag gesprek is een commentaar op het boek van dr. Abel Herzberg, die alle begrip heeft voor Bakels haat jegens de Duitsers, maar meent dat „redelijkheid dwingt tot matiging van de haat". De Haagse Post probeert een portret te schilderen van de mo dale boer, zocht daarvoor vier agrariërs op het platteland op en ging ee* uzen bij het Landbouw Ecosh nisch Insti tuut De Lo» V Agen steen en been, maar h*.-'.n ze het eigen lijk wel zo slecht? Het gemiddel de ondernemersinkomen is 38.500,-, maar dat zegt niet zo veel, omdat de cijfers ook kei hard aantonen, dat de inko mensverschillen zeer groot zijn. De vinger wordt ook gelegd op het grote sociale probleem: op de helft van de boerenbedrijven is geen opvolger, bijna de helft van de agrariërs is ouder dan vijftig, door de hoge grondprij zen komen jonge boeren nauwe lijks meer aan de bak. Het blad brengt het eerste van een drietal artikelen over de veelal geruis loos verlopende strijd tussen progressieven en traditionelen met als inzet het museumbeleid. Het is dan ook een politieke strijd: museumdirecteuren wor den niet langer uitsluitend beoordeeld op hun specialisti sche en organisatorische kwali teiten, maar moeten nu ook maatschappelijke verantwoor delijkheid afleggen. Verder een interview uit de gevangenis met de voormalige kinderarts dr. Orlando Bosch, die de laatste twee jaar betrokken was bij 150 bomaanslagen en 50 moorden door Cubaanse ballingen overal in Zuid-Amerika. De Groene vervolgt deze week de serie over het „Eurocommu nisme" met een bijdrage van de Marxistische filosoof Althusser. Deze bespreekt het 22ste con gres van de Franse communisti sche partij, waar de term „dica- tatuur van het proletariaat" uit de statuten werd geschrapt Vanuit een analyse van de crisis van het imperialisme en van de internationale communistische beweging noemt hij ,4e grote vernieuwing van het congres de stelling dat de gehele strategie van de partij gebaseerd is op de democratie". Door de crisis in de kapitalistische landen „kan de overgang naar het socialisme zonder geweld en democratisch verlopen". Het congres heeft volgens Althusser afgerekend met het Stalinisme maar is in zijn toekomstperspectief blijven steken in het socialisme, „een instabiele overgangsperiode van kapitalisme naar communisme". Verder in De Groene artikelen over het Egyptisch-Libische conflict (Gaddaffi als Sadats fa voriete zondebok), over het ver voer van gevaarlijke stoffen in Nederland (hoe de Rijnmond vergast wordt op milieurampen) en de betekenis van de neutro nenbom. Volgens de schrijver moeten de nieuwe kernwapens ook „gezien worden als midde len om de Westeuropese landen onder druk te zetten". Tenslotte een weinig opmerkelijke bijdra ge over popmuziek. Hervormd Nederland van deze week lezend dreigt men in een wat sombere stemming te gera ken. Wat wil men van onderwer pen als „Aan eenmaal ontwik kelde wapens zit je vast", of: „Amsterdamse Surinamers vluchten in de heroïne", of: „De VAD: crisis achter de crisis". En verder .Priester-arbeiders aan de lopende band", of: „Bisschop Lefebvre voor de poorten van Rome", alsof Hannibal met zijr olifanten weer de Alpien overge trokken is. Daarom is het goec in ditzelfde Hervormd Neder land op een gegeven moment U. lezen: „Jezus is niet alleen d< door God beloofde en geschon ken koning der Joden (zoals Pi latus hem noemde), maar hij i* ook de Mens zonder meer. AL je wilt weten hoe de mens vooi Gods aangezicht levend op dez< aarde eruit dient te zien, moei je kijken naar Jezus. En dan is er ook nog prof. mr Ch. J. Enschede, het scheidenc lid van de Hoge Raad en zeei bekend om zijn harde uitspra ken: „Wij zijn een verschrikke lijk dwarsliggend volkje. Wi; zijn helemaal geen nuchtere Hollanders.wij zijn geen mid dengangers.ie beschaving van ons, die nationale cultuur is een vliesdunne zaak. Daai trap je zo doorheen en wat eron der zit is niet leuk. De dood van een vrouw na eer behandeling in een tandeninsti- tuut is door Vrij Nederland aan gegrepen de toestanden in deze klinieken eens onder de loep te nemen. Het blad komt tot de conclusie dat het de tandartsen zélf zijn die door hun houding en doordat zij bij de behande ling van fondsleden door de zie kenfondsen worden gekort wiekt, het bestaan van deze ge- bitsfabrieken rekken. In VN ook een groot interview met Toon Middelhuis, oud-voorzitter van de KAB (later NKV), die on langs uit de KVP gestapt is. Middelhuis zelf relativeert het belang van deze daad: „Wat zegt het de mensen vandaag nog dat Middelhuis uit de KVP gestapt is?" Het verhaal is overigens een zeer leesbaar brok geschied schrijving met het tegenwoordi ge NKV als middelpunt. Bij de NOS zo verhaalt Max Pam hebben onlangs de ge luidstechnici gestaakt Maar eer der waren er al problemen met de toneelmeesters, de cameralie- den, medewerkers van de decor afdeling, klima-technici, de be lichters, medewerkers van de bedieningstechniek „en op het moment ligt de raad van beheer in de clinch met de film-cut ters". Kees Kamphorst lid van de ondernemingsraad noemt de werksituatie bij de NOS ronduit „verziekt".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7