Vakantiefeest viert hoogtij Spetter viert zilveren jubileum met de hoeven in de vloed Postbode Kees Touw stopt iet bestellingen in Leimuiden Loek Sanders in Noordwijk superieur Noordwijk tegen Barcelona ^TAP/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. In het dorp Rijnsaterwoude, waar de landelijke komiek An- dré van Duin (die natuurlijk in dagelijkse doen weer anders heet) in zijn molen bijkomt van het trekkebekken, is het einde gekomen aan een cairie- re. Kees H. Touw die niet helemaal begrijpt waarom te genwoordig iedereen met z'n hele voornaam in de krant moet heeft nog een dag respijt. Morgen, vrijdag 29 juli, neemt hij in Hotel Keijzer in Leimui den 's avonds om 8 uur af scheid als postbode. Postbe- steller Touw is onlangs 65 ge worden en nu is het afgelopen met de brieven in de bus doen. Nu zit hij een bakje koffie te drinken bij zijn vrouw, ene Langendijk, die geboortig is in Beverwijk. Hetzelfde huis aan de Herenweg waar hij eens werd geboren en waar hij, toen hij 14 was, bij zijn vader kwam werken in de wagenma kerij. Nu verlaat hij het maat schappelijk leven als Ra 3 bslr, wat in PTT-kringen wil zeggen: Rang derde klas be steller. Een informatie, die ik ontleen aan het personeelsblad van het postdistrict Den Haag. Kees Touw, die bijna 29 jaar lang Leimuiden en Rijnsater woude (de laatste tien. jaar uit sluitend in Leimuiden in de richting van De Kwakel) voor zien heeft van communicatie met de buitenwereld, voelde zich lange tijd thuis in het wagen maken. Maar toen kwam na de oorlog de om schakeling „vat hout op staal" en daar ging hij niet op in. „Daar had ik geen interesse in. Dan moest je knechten hebben en zo. Daar kon ik me niet in plaatsen." Er bleef volgens zijn oordeel niet veel meer over van het ambacht. Weinig werk ook. In '48 werd hij hulp besteller bij de PTT en in '54 kreeg hij zijn vaste aanstel ling, met een volle dagtaak: twee bestellingen per dag, met nog drie andere collega's. Me vrouw Touw: „Het ws elke Postbode Touw zet de pet definitief al ochtend om 5 uur opstaan. Om 6 uur moest mijn man begin nen en 's middags om een uur of een was hij weer thuis. Daarna moest hij 's middags nog een uur op het kantoor de correspondentie afwikkelen. Nu zal hij hooguit een uurtje langer op bed blijven liggen, want vroeg opstaan zit hem in het bloed." Kees heeft een fijne loopbaan gehad. Alleen op honden had hij het niet erg begrepen. Die vlogen hem soms aan; een en kele keer zelfs dwars door de ruit, als hij een brief door de bus gooide. Zowat iedereen werd zijn vriend, en dat zal zo wel blijven. Ook al gaat oud- postbode Touw veel tijd beste den aan zijn florissante moes tuin. De boontjes staan er prachtig bij en daar zal hij voorlopig zijn handen vol aan hebben. De vakantieactiviteiten voor de schooljeugd vinden onge stoord voortgang en hebben mede door de matige weers omstandigheden meer deel- nemertjes dan in voorgaande jaren. In enkele gemeenten worden zelfs records gebro ken. Zo tellen de vakantieacti viteiten in Oegstgeest niet min der dan 300 deelnemertjes. Gisteren was er voor hen een instructieochtend door de ANWB en werden 's middags spuitwedstrijden gehouden met de steun van de Oegst- geestse brandweer. (Zie foto rechts.) In Sassenheim werden de acti viteiten in Kinderstad voortge zet. Hinderniswedstrijden en een veldloop stonden op het programma. Winnaars van de loop werden Ingrid Vonk, Wendy van Duin, John Kroese en Hans Valkhoff, elk uite raard in een leeftijdscategorie. Twintig teams namen deel aan de zeepkistenrace. De Alkemadese jeugd ver maakte zich gistermiddag met waterspélen- in 't Alkebad. Meer dan 115 jongens en meis jes deden mee aan spelletjes als waterlopen, schatduiken, "kanovaren e.d. Na afloop wer den vele prijzen uitgereikt (zie foto onder). De zwem- en poloclub Alke made had de organisatie on der supervisie van het comité vakantiespelen op zich geno men en het leverde de club allemaal weinig problemen op. Kleurrijk onderdeel was het verkleed van de duikplank springen, waar Remco de Haan, Sandra Klein en Mau- rits v.d. Heyden in de prijzen vielen. Andere prijswinnaart- jes gisteren waren: Manon Ho- getoorn, Marja Klein, Ans de Jeu, Edwin v.d. Zwet, Lex Ho- genboom, Marco Spruit, Rene v. Beek, Michel Bakker, Rem co de Haan, Wendy Zaal en Sander v.d. Meer. mm. LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1977 PAGINA 5 NOORDWIJK Loek Sanders handhaafde zich gisteren superieur tegen de Amerikaan Denton, 6—4, 6—1. Wat komt Sanders in Noordwijk bewijzen, kan men zich afvragen na zijn successen in de internationale kampioenschappen van Nederland. Voor het toernooi van de Noordwijkse SV is het natuurlijk leuk zo'n trekpleister te hebben, maar Sanders kan er alleen zijn reputatie verspelen en heeft weinig te winnen. De regerende nationale kampioen, die de zwakke tegenstand in Noordwijk ten spijt, niets aan het toeval lijkt te willen overlaten, was gistermorgen al druk aan het oefenen op de Leidsche Hout met Wouter Fok. De laatste was niet bijzonder onder de indruk van zijn verrassende verlies tegen de Amerikaan Herbst. De aandacht van de Leimonias-speler is nu sterk gericht op de Nationale Kampioenschappen. Tegen die achtergrond bezien is een nederlaag in Noordwijk dan weinig meer dan een prikkel om de voorbereiding voor de nationale titelstrijd wat intensiever ter hand te nemen. Loek Sanders had het in zijn partij tegen Denton, die indrukwek kend begon met de service, meer met zichzelf te stellen (vooral in de eerste set waarin hij een 4—2 voorsprong verspeelde) dan met de zeker niet van kwaliteiten gespeende, hardwerkende Ameri kaan. In de tweede set echter liet Sanders zien, dat zij die hem in de harde, professionele, internationale wedstrijdregionen een plaats toedenken bij de eerste 50,- niet uit puur chauvinisme tot die waardering zijn gekomen. Denton mocht serveren wat hij wilde, hij mocht afwisselend versnellen, vertragen of het net zoeken, hij werd keer op keer door Sanders afgetroefd met passerslagen van backhand en forehand, met volleys, met running lobs tegen de lijnen aan. Er was voor Denton geen werken tegen en voor welke speler in dit toernooi is er hoop tegen Sanders in zijn normale doen? De „vaste" no. 2 van de Nationale Kampioenschappen, Fred Hemmes, zag de ex-Roomburger Marius Brooshooft in de eerste set op 6—5 komen. Maar de verrassend goed tennissende Broos- hooft kon met de gedachte aan een setwinst zijn goede spel niet volhouden en de geroutineerde Hemmes drukte direct genadeloos door, 7—6 (tiebreak), 6—1. Bas Vletter had zich pas in de tweede set ingesteld op het spel van de Australiër Hewitt en dat was net te laat, 6—1, 64 voor Hewitt. In B verloor Frank de Haas in een van zijn minder geconcentreerde buien in twee sets van Zandvliet, 4—6, 2—6. Het bekende herendubbel Blommendaal/Pas- ma stoeide ontspannen met Hins/Van de Water, die overlobd en gepasseerd werden en geen moment greep op het spel konden krijgen, 6—3, 6—1 voor Blommendaal/Pasma. NOORDWIJK Op dinsdag, 2 augustus speelt de voetbalver eniging „Noordwijk" tegen de FC Barcelona, aanvang 's avorvjs om half acht De wed strijd vindt plaats op het Ge meentelijk Sportpark aan de Van Panhuysstraat Kaarten voor toegangsplaatsen zijn in de voorverkoop bij het Noordwijk se VW-kantoor aan De Grent De prijzen zijn 15,— voor een onoverdekte zitplaats; 12,50 voor een staanplaats en 4.— voor een staanplaats voor kin deren tot en met twaalf jaar. De belangstelling voor de match te gen de club van Cruyff blijkt bijzonder groot te zijn. „Aan het strand, stil en verlaten", zongen we vroeger. Nou, geloof het maar: de Duitsers liggen er nog bijna naakt, ook al heerst er de frissig- heid die wij kou noemen en waait er een straffe zuidwester die normale mensen thuis de ther mostaat op 20 graden doet zetten. Zolang er geen tweede ijstijdperk optreedt mag Noordwijk zich met recht nog „Luft Kurort" noemen, want je krijgt de Roergebied bewoners met geen stortbui van de Noord- zeebranding vandaan. Nederlanders houden het doorgaans niet zo lang uit in het natte zand. Maar toch trekt Kees van der Zalm er in het „seizoen" nog dage lijks op uit om zijn han del te slijten: minstens vijftien soorten koek, frisdranken in blik, vla- produkten, bier natuur lijk en ga maar door, een uitgebreide „koek en zopie" en een soort tutti frutti op wielen. Dat alles getrokken door Spetter, het 25-jarige grijze paard van Kees, die (zoals Van der Zalm zegt) ook al 25 jaar bij hem in dienst is. Een jubileum derhalve, dat op het bijna verlaten strand we ieens vastgelegd mag worden. Kees lijkt in optima forma; hij debiteert het ene rijm na het andere. Het dichten en venten zit deze groentedetaillist in het bloed. Daar draaft opeens Re- nate Morsink op, Renate van Noordwijk, in tenniskostuum en bruinblozend. Ze voert Spetter met schijven appel en hoopt daarbij nog een rechter hand over te houden, omdat ze een match moet spelen. Kees stelt haar gerust, maar „dicht" daarbij: „Sakkerloot, hij gaat tóch niet met jou in de boot....". Spetter is niet ziek, alleen maar oud. Kees van der Zalm vertelt me tussen de „op namen" door, dat hij z'n werk op het strand al een kwart eeuw doet „Ik ben wereldbe roemd in Noordwijk en omge ving en aan de Duitse west kust Vanmorgen stond hier een Duitse mevrouw, die al zo'n 20 jaar in Noordwijk komt, op me te wachten om een hand te geven vanwege m'n jubilpum. Spetter is ook zo'n tiep. Alleen die opkomen de vloed is niet best voor hem.-- Maar Spetter wordt goed ver zorgd; dit paard kan wel de 35 jaar halen. En verder: „Hier wordt goed gewogen; bij Kee- sie wor-je nooit bedrogen....". Keesie van der Zalm begon destijds met een juk het strand af te tuinen. Met twee manden eraan, die samen zo- paard Spetter niet kan gapen, heeft nog nooit volgens zijn zeggen zo'n bar slecht sei zoen 'meegemaakt En dat is notabene z'n jubileumjaar. Maar Kees blijft doorrijmen, terwijl Spetter met z'n hoeven in de opkomende vloed staat en een lichtbruine Duisburger met afgezakt zwembroekje een Brötchen bestelt wat 70 kilo wogen. Dat ging van tent tot tent Hij heeft nu z'n standplaatsen op het strand en wordt sinds een jaar of tien al vergezeld door zoon Wil, die nu 15 jaar is maar vanaf z'n derde jaar al zoiets riep als „Pflaume, Weintrau- be" en zo. Maar op het mo ment doet Kees wel wat klage rig. „Het is een slecht jaar voor. Wil, Spetter en mij. De mensen hier op het strand hebben geen geld om te verteren en wie het wél heeft trekt naar de stad. Bovendien is de spoe ling dun geworden. Met al die consumptietenten langs het strand. Niemand die ooit naar me toekwam en zei: Kees, wat vind je ervan, mag er een eet- tent bijkomen? Maar er kwa men er gewoon een paar bü. Tegen een paard kan je niet gapen, als je snapt wat ik be doel". Ik snap er niet veel van, maar Kees zal best gelijk heb ben. In overgeleverde wijshe den ben ik nooit goed geweest En zoiets krijg ik morgen van de één of ander weer op mijn boterham. Niettemin: Kees, die tegen zijn Tennisster Renate voedt de Noordwijkse jubilaris Spetter

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5