D'Oude Morsch wil horeca terugdringen I ESTEC SCHULDIG AAN FAILLISSEMENT VAN LEIDSE SCHOONMAKER Verweer gemeente tegen vordering van half miljoen Wijken in Wensen en vragen99 AANNEMER SCHOUWBURG PRESENTEERT REKENING Vissendansen9 kaarten en bingo bij jubilerende Leidsche Footbalclub LEIDSE COURANT Het schoonmaakbe- ian de Leidse voor de twee- binnen drie jaar fail- Jaard. Het bedrijf met kan onder meer zijn belastingplichten De Industriebond «mt in het weekblad in Katwijk gevestigde Estec (Het Europese voor ruimteonder- ldig aan beide faillis- Voor de werknemers laatste faillissement ontslag aangevraagd, blad Wik schrijft de dat de Estec wel aan weten- onderzoek, maar guldens probeert te op het schoonmaken burelen en daardoor be- in een onhoudbare posi- Bekooy werkt al zo'n voor de Katwijkse or als schoonmaker. Be- '74 ging het bedrijf al eens De reden van het faillis- was volgens het NW simpel: Bekooy was te goed koop. Na dit eerste faillissement bleek, dat Bekooy niet zo'n be ste werkgever was geweest Hij had zich niet aan cao-afspraken gehouden. Zo werden onder meer te weinig vakantiedagen uitbetaald. En Bekooy kende volgens het NW nog een truc. Een schoonmaker die twintig uur werkte, kreeg die uren in derdaad uitbetaald. De werkge ver „schreef" echter slechts vijf- tien uur en droeg geen premies af voor de sociale verzekeringen en de belasting over de resteren de vijf uur. Deze taktiek had twee gevolgen: een werknemer kreeg bij ziekte minder geld en bij werkloosheid een lagere uit kering. Door deze „trucs" kon Bekooy echter goedkoper wer ken dan andere schoonmaakbe drijven en de diensten van zijn bedrijf derhalve goedkoper aan bieden. Een van de opdrachtge vers was Estec, die voor het schoonmaken altijd de laagste inschrijver koos. Na de eerste keer dat Bekooy op de fles ging, werden de werk nemers ingeschreven bij het Ar beidsbureau. Eind 1974 hield de Estec weer een inschrijving voor schoonmaakbedrijven. De heer Bekooy schreef zich onder persoonlijke titel in en kreeg het werk. Zijn vroegere werkne mers kregen van het arbeidsbu reau te verstaan dat zij zich bij hun vroegere baas moesten mel den voor werk. De heer Bekooy ging vervolgens op de oude voet door. Begin 1976 werd zijn faillissement op geheven, en kon hij weer opere ren als firma. Zijn wijze van zaken doen met zijn werkne mers ging eveneens gewoon door, hetgeen resulteerde in een tweede faillissement, medio vo rige maand. Estec is volgens het NW zeker schuldig aan het tweede faillis sement van Bekooy, omdat men op de hoogte was van zijn wer kwijze maar toch opnieuw met zijn bedrijf in zee ging. Pogin gen om Estec tot een ander schoonmaakbedrijf te brengen, mislukten en stuitten af op on wil, zo meent het NW. Alleen langs politieke kanalen kan in vloed worden uitgeoefend op bedrijven als Estec. De vakbond wijst erop dat de Estec met haar onzorgvuldig handelen de werknemers ern stig heeft benadeeld. „Te vaak wordt, vooral bij overheidsin stellingen, de laagste inschrijver aangenomen, zonder nader on derzoek. Maar het geld dat ze daarmee denken te besparen, betalen ze later dubbel en dwars weer terug. De gemeenschap de overheid moet immers op draaien voor niet-betaalde be lasting en ontdoken premie-af drachten", aldus het weekblad WK. Het Overleg Wijkorganen heeft weken geleden het derde deel van a" van de Leidse wijkcomi- en -stichtingen het licht serie artikelen behandelt de Courant de wensen en vragen wijksge- A1 eerder kwamen in deze kolommen de Muiderkring, De Juwelen, Maredorp, Meerburg, Zuid-West, de Verver- buurt, de Merenwijk, Groenoord, De Kooi, de Zeeheldenbuurt, de Vogelwijk, de Burgemees ter-, Professoren- en Rijndijkwijk, Noordvest en de Pieters- en Academiewijk mi» bod. vestiging van de firma Bleijs in de Narmstraat De bewoners van Morsch" willen dat aantal vestigingen van ho recabedrijven in hun wijk wordt teruggedrongen. In „Wensen en Vragen IIF stelt de buurtvereniging dat met name van de discotheek „Koetsotheek" veel hinder wordt ondervonden. Bezoe kers van deze discotheek zet ten hun voertuigen voor deu ren en uitritten in de Kruis straat en Narmstraat. On danks de waarschuwing bin nen de discotheek dat de be zoekers „rekening moeten f houden met de buren" onder vinden de bewoners vooral rond sluitingstijd nogal wat geluidshinder. De wijk, die wordt begrensd door de Morssingel, het Galge water en de Steenstraat, telt in totaal 28 horecabedrijven. Voorts zijn er in de buurt maar liefst 60 garages en op- Jj slagplaatsen. Hoewel de buurt vereniging er naar streeft de kleinschalige bedijven te handhaven, acht zij dit aantal garages toch wel te groot Te neinde de D'Oude Morsch leef baar te houden zou het wense lijker zijn het aantal opslag plaatsen drastisch te vermin deren. De buurtvereniging acht in feite alleen buurtge bonden opslag toelaatbaar. Al bijna een jaar is „D'Oude Morsch" in actie tegen de fir ma Bleijs in de Narmstraat Volgens de bewoners slaat de firma in de wijk dodelijke en kanker verwekkende chemica liën op. Zij hebben er dan ook bij het gemeentebestuur en het ministerie van Volksgezond heid op aangedrongen het ge vaar-opleverende deel van de firma Bleijs naar het indus trieterrein „De Waard" te ver plaatsen. Door het ministerie is voor deze verhuizing inmid dels een subsidie toegezegd. Een belangrijk streven van het buurtvereniging is een zo evenwichtige mogelijke verde ling van bedrijfs- en woon ruimte in de wijk te creëren. „Onze buurt is een gezellige buurt om in te wonen en te werken. Knusse straatjes, le vendige bedrijfjes, mooie wo ningen, aantrekkelijke win kels", aldus het buurtvereni ging in „Wensen en Vragen Hl". „Zo moet het blijven". In dit verband brengt de buurt vereniging de grote leegstand van panden in de wijk aan de orde. Zij stelt dat vestiging van bedrijven in lege panden moet worden voorkomen. „Krotten, leegstaande panden of bovenwoningen moeten voor bewoning geschikt wor den gemaakt Slechte wonin gen moeten worden gerehabili teerd". Verbeteringsplan Vooral de Smidsteeg, Kruis straat en Narmstraat komen volgens de buurtvereniging in aanmerking voor rehabilitatie. Ter ondersteuning van een prettig leefklimaat in de wijk "pleiten de bewoners voor meer groen in de buurt Voorts wil len zij dat de recratieve en toeristische functie van „D'Ou de Morsch" wordt versterkt Om ongewenste ontwikkelin gen in de wijk in de toekomst te voorkomen, is door de buurtvereniging een verbete ringsplan opgesteld. Teneinde dit plan ten uitvoer te brengen zal een werkgroep worden sa mengesteld, waarin ambtena ren en leden van de buurtver eniging zitting hebben. In „Wensen en Vragen HT' dringt de buurtvereniging aan op snelle uitvoering van de herbe strating/herinrichting. Hierbij betrekt zij ook de Steenstraat en de St Aagtenstraat Ten aanzien van de Mor- spoortkazerne die binnenkort zal worden verlaten, merkt de buurtvereniging op dat zij mee wil denken over een nieuwe bestemming. Als wens geeft zij te kennen dat het vrijkomende terrein alleen mag worden be stemd voor sociale woning bouw, een park en een kinder speelplaats. „Elk hinder ople verende bestemming wordt pertinent van de hand gewe zen", aldus de buurtvereni ging- LEIDEN Het aannemingsbe drijf H. J. Jurriëns b.v. in Ut recht heeft het Leidse gemeen tebestuur gevorderd hem 519.288,48 te betalen. Het Ut rechtse bedrijf, dat alle restau ratiewerkzaamheden aan de Leidse Schouwburg verrichtte, heeft dit bedrag uitgegeven aan het vervoer van personeel tus sen Utrecht en Leiden. Het Leidse college van b en w is vooralsnog niet bereid de ruim vijf ton te betalen. Voordat het aannemingsbedrijf de res tauratie ter hand nam, is de voorwaarde gesteld dat het zijn arbeidskrachten in Leiden zou werven. Het college betwijfelt of de Utrechtse aannemer wel alle moeite heeft gedaan om Leidse werknemers te vinden. In het contract tussen de ge meente en de aannemer is ge steld dat wanneer er verschil van mening over een van de punten van de overeenkomst zou ontstaan dit voor de Raad van Arbitrage voor Bouwbedrij ven in Nederland aanhangig zou worden gemaakt. Onlangs kreeg het Leidse gemeentebestuur van de raadsman van het bouwbe drijf te verstaan dat het geschil over de vordering door de Raad zou worden onderzocht Het Leidse gemeentebestuur is niet voor deze stap gezwicht en heeft de stadsadvocaat opdracht ge geven een verweer op te stellen. Aqua Flora: 25.000. Frans en Annemarie van Voorst uit Leiderdorp werden gisteravond door de organisatoren van de aquarium- en terrariumtentoonstelling Aqua Flora '77 in de bloemen gezet. Het echtpaar was de 25.000-ste bezoeker van de expositie. Het echtpaar kreeg behalve een bloemenhulde een aquarium aangeboden alsmede een levensgrote teddybeer van pluche. Zondag hoopt de organisatie al weer de 50.000- ste te verwelkomen in de Ton Menken ijshal aan de Leidse Vondellaan. Lange vingers Steeds vaker blijken personen met lange vingers zich in het stadhuis op te houden. Diefstal van gemeentelijke en per soonlijke bezittingen behoort bijna tot de orde van de dag. Onlangs verdween een leren jas van een ambtenaar van de afdeling voorlichting. Al eerder werd uit de kamer van de wethouders Van Dam en Verboom een klokradio gestolen. Bovendien verdwenen er enkele kostbare vazen uit de kamer van b en w en enkele uitleenstukken van het stedelijk museum „De Lakenhal". De politie staat praktisch machteloos, wanneer het gaat om aanhouding van de dieven. Dagelijks bezoeken tientallen personen het stadhuis. Voor de portier is het ondoenlijk iedereen bij het verlaten van het gemeentehuis te fouilleren. De diefstallen hebben waarschijnlijk alle overdag plaats, 's Nachts is het gemeentehuis optimaal beveiligd. Tour de Frats Peter Weermink heeft de tweede dag in de „Tour de Frats" gewonnen. Tweede werd Johnnie Erades en derde Martin Coenraads. Bij de meisjes kwam Marian van Lexmond als eerste aan. Behalve de dagelijkse rit, die werd verreden tussen Arnhem en Deventer, was er een wedstrijdje op een schoolplein in Loenen. De ploeg Amstelbier uit Leiden was er aanvankelijk van overtuigd dat hij zou winnen. De ploegleden wedden met de leiding van de Tour om een doos sigaren. Ondanks een driedubbele waarschuwing hielen zij vol. Zij wisten alleen de opdracht niet Deze was om zo langzaam mogelijk te rijden. De Leidse groep ging de mist in. Zij werd derde. De eerste prijs was voor Dames Donker Blauw en de Tweede voor Blue Band 5. LEIDEN De Leidsche Foot- balclub (LFC) bestaat 28 augus tus zeventig jaar. Ter gelegen heid daarvan worden er vanaf zaterdag 6 augustus een aantal festiviteiten gehouden. De jubileumviering start met een grote viswedstrijd in de Wit te Singel om half zeven, 's Avonds om zes uur speelt LFC een voetbalwedstrijd tegen het Leidse elftal. Zondag 7 augsutus is er een toernooi voor C-junio- ren op de velden van LFC aan de Boshuizerkade. Woensdag 10 augustus spelen de LFC vetera nen tegen het Leids veteranen elftal. Een dansavond met bingo staat vrijdag 12 augustus op het feestprogramma. Zaterdag 13 augustus is er over dag een toernooi voor A2 en BI junioren en 's avonds een reünie in de kantine van LFC. De lage re senioren-elftallen spelen zon dag 14 augustus nederlaagwed- strijden. Vrijdag 19 augustus is er een klaverjaswedstrijd in de kantine. Zaterdag 20 augustus en zondag 21 augustus spelen respectievelijk de A-junioren en de veteranen een toernooi. Een Excelsior feestelijke receptie wordt vrij dag 26 augustus van half acht tot negen uur gehouden in de kantine. De jubileumviering wordt zaterdag 27 augustus af gesloten met een grote feest avond in de Stadsgehoorzaal. LFC werd op 28 augustus 1907 opgericht onder de naam „Ex celsior". Vijf jaar later werd de naam gewijzigd in Leidsche Footbalclub. De voetbalvereni ging heeft een bewogen verle den achter de rug. Behalve de „ups" en „downs" in de presta ties van de spelers, was er de grote brand in 1957. De kleedka mers brandden geheel uit In tweeënhalve maand bouwden de LFC-ers de kleedaccommo datie weer op. Voorts werd in 1950 gestart met het Zilveren Molentoernooi dat nog steeds jaarlijks wordt gehouden op ini tiatief van LFC. Dit jaar had het eerste elftal van LFC een passend jubileum geschenk in petto. Het elftal promoveerde naar de tweede klasse van de KNVB. In 1968 en in 1974 zijn voormalige eerste elftallen erin geslaagd in de eer ste klasse van de KNVB te ko men, maar telkens volgde het jaar daarop een degradatie. In 1976 kwam het eerste elftal zelfs in de derde klasse terecht Het kampioenselftal '36-'37. Staand v.l.n.r. R. v. Leeuwen, N. Ouwerkerk. H. Bijl. T. Navhtegeller, M. Herreur. G. Nievaart (leider). Zittend: J. Kukler, G. Zwanenburg, J. de Koning,'H. Duffels, G. Crama en J, Nieuwenbrug. PAGINA 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3