Oma onderdeel milj oenenzwendel Êeeman heeft recht op menselijk werkklimaat Schietkamp Harskamp gevaarlijk speelterrein Maximale straf wegens fraude boekhouding DRUK VER VERWACHT OP SCH1PHOLLIJN )nderzoek lijwerking ihenformine Jewaker voor nishandeling reroordeeld ZEKER 100 LEVERANCIERS BENADEELD Wegpiraten GROOTSCHEEPS ONDERZOEK NAAR „DE MENS IN DE ZEESCHEEPVAART" LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 JULI 1977 pagina 9 ns zien tussen iten door snel pp it was te drogen 'ft li de scheerlijn n de tent Dit jeld tekent niet al- pn in Nederland in dit geval bij jnsterdam maar een groot deel jn Europa thans w 'vreugdevol' Eripeergenoegen. HARSKAMP Ieder jaar in het vakantiesei zoen hebben de Konin klijke Marechaussee van de legerplaats Hars kamp en de beveili gingsdienst van het kamp de handen vol aan de beveiliging van het uitgestrekte infante- rieschietkamp in die plaats. Het zijn volgens de brigadecommandant van de marechaussee, B. J. van Rheenen hoofdza kelijk kinderen van campingbezoekers die onweerstaanbaar door de militaire oefenterrei nen worden aangetrok ken. Dagelijks haalt de mare chaussee deze weken kinderen van het ter rein. Een levensgevaar lijke zaak volgens hem, omdat er blindgangers liggen die in ondeskun dige handen gemakke lijk tot ontploffing ko men. „Het gevaarlijkst zijn de anti-tankgrana ten, maar er ligt ook nog veel Duits en Canadees spul uit de tweede we reldoorlog en natuurlijk gewone patronen", aldus Van Rheenen. Volgens hem is het niet mogelijk om alle blind gangers op te ruimen omdat er een aantal on der het zand stuift. In de zandverstuivingen op het schietkamp komen ook wel granaten uit de tweede wereldoorlog bloot te liggen als het zand er af waait „Die zijn vaak verroest en ontploffen al bij de min ste aanraking", zegt Van Rheenen. Acht jaar geleden kwa men hier vier jongens uit Apeldoorn om het le ven toen een blindgan ger waaraan zij sleutel den ontplofte. Sindsdien zijn er op het schietter- rein geen ongelukken meer gebeurd met ex plosieven die in verkeer de handen zijn gevallen. Volgens de marechaus see is de kans op een herhaling van zo'n onge val niet zo heel klein. Gemiddeld worden per week tien kinderen van het drieduizend hectare grote terrein gehdald. Commandant Van Rhee nen: „Het is voor de jeugd een soort roman tiek, wij waren vroeger precies zo". Rond het schietterrein in Harskamp liggen vijf campings waarop in het hoofdseizoen volgens de VW enkele duizenden gasten verblijven. Een eigenaar van een aan het schietkamp gelegen camping heeft in zijn kampeerreglement een verbod opgenomen om het schietkamp te betre den. Op andere cam pings wordt ook wel voorlichting gegeven over de gevaren van zo'n uitstapje. Bij het ministerie van defensie bestaan geen plannen het schietkamp te verplaatsen, omdat er geen mogelijkheden zijn om een dergelijk om vangrijk schietterrein el ders in ons land te vesti gen. i gebruik bij diabetici ntECHT Het ministerie in Volksgezondheid laat op et ogenblik een onderzoek in- elleu naar de schadelijke bij werkingen van pbenformine, ui stof die voorkomt in ver- ihillende preparaten voor sui- errieken. Er zijn aanwijzingen, at phenformine leidt tot melk- melkzuurvergif ti- de Verenigde Staten heeft de jirerheid deze week geweigerd, ;ieuwe toepassingen van phen- irmine goed te keuren. Deze eigering is aangekondigd als f sn eerste stap op weg naar een itaal verbod. Noorwegen en &nada hebben phenformine al it de handel genomen. henformine wordt in Neder- al vele jaren gebruikt bij behandeling van diabetici betrokken instanties zijn vol- een woordvoerder van het iterie reeds enige tijd bezig it onder meer een literatuur- lerzoek, maar tot concrete ibevelingen zijn ze nog niet ikomen. '.en woordvoerder van de Dia- etes Vereniging Nederland zei, iat er bij de artsen al een ten ens bestaat om met het oog op et mogelijke gevaar van melk- uuracidose minder vaak tablet- in met phenformine voor te chrijven. Ze proberen het eerst iet voedingsvoorschriften en _ls dat onvoldoende helpt met isuline. De diabetesvereniging erwacht, dat het college ter eoordeling van verpakte ge- eesmiddelen ook tot beperking an het gebruik van phenformi- e zal adviseren. TRECHT (ANP) De recht- ank in Utrecht heeft een be waker van de particuliere vei- gheidsdienst in Utrechts win- elcentrum Hoog Catharijne èroordeeld tot een boete van tweehonderd gulden en een oorwaardelijke gevangenis- Ïraf van twee weken met een roeftijd van twee jaar. e rechtbank achtte bewezen at de particulier bewaker I'.H.K. uit Utrecht zich schuldig id gemaakt aan mishandeling et ernstig letsel als gevolg. De an kreeg de straf voor het atdelen van een kaakslag waar oor een Turkse jongen een lubbele kaakfractuur opliep. Wficier van Justitie mr. H. jroessen had slechts een voor waardelijke straf van slechts jen week geëist en een geldboe- van 200,- omdat hij wist dat bij een veroordeling zou wor- en ontslagen. Dit laatste leek em doeltreffender om particu- ere bewakingsdiensten in goe- e banen te leiden. AMSTERDAM De felle brand die in mei het grote opslagpand van de groothandel Oma in Zwanenburg in de as legde, blijkt het voorlopige sluitstuk te zijn van een miljoenenzwendel, waar aan zeker acht malafide bv's op lucratieve wijze hebben deelgenomen. Ruim 100 leveranciers, die aan deze bv's goederen hadden geleverd, kunnen naar hun geld fluiten. De bv's bleken onder leiding te staan van een klein groepje gewetenlo ze flessentrekkers, van wie er in de afgelopen weken tien zijn gearresteerd. In afwachting van hun berechting heeft de Haar lemse rechtbank gisteren vier verdachten voorlo pig op vrije voeten gesteld. De anderen werden in voorlopige hechtenis genomen. Tot de vrijgela tenen behoorden ook de Amsterdamse bokser R. L., die in januari j.l. door de Amsterdamse koop man De J. was aangetrokken als directeur van de groothandel Oma, maar wiens rol in de flessen trekkerij en bedrieglijke bankbreuk te gering was om hem in verzekerde bewaring te stellen. Hij werd echter onmiddellijk na het verlaten van de gevangenis weer gearresteerd, ditmaal verdacht van oplichting van de verzekering en van brand stichting. (zie voorpagina). De zwendelaffaire blijkt in oktober 1974 te zijn begonnen met de oprichting van het handelshuis Vierhaas in Hillegom. Zowel in binnen- als buiten land werden goederen gekocht, levensmiddelen, textiel, huishoudelijke en andere artikelen, die dan spoedig daarna voor dezelfde of voor een nog lagere prijs werden doorverkocht aan weer een andere b.v. Diverse bv's lieten zich na korte tijd failliet verklaren, andere verdwenen spoorloos, allemaal kochten ze goederen in, maar vertikten het gewoon deze te betalen (flessentrekkerij). De zwendel nam vorig jaar zulke vormen aan, dat allerlei krediteuren zich tot de politie wendden. De klachten kwamen binnen in Haarlem, Zwanen burg en Hoom. Dit leidde ertoe dat de politiekorp sen van deze plaatsen een gecoördineerd onder zoek begonnen, in samenwerking met de recherche van de rijkspolitie in Den Haag. Behalve flessentrekkerij wordt de verdachten ook bedrieglijke bankbreuk ten laste gelegd, omdat zij na het uitspreken van faillissementen goederen aan het beslag hebben onttrokken. De Haarlemse officier van justitie mr. C. van Riel zegt, dat alleen al volgens de aangiften van gedu peerde leveranciers voor ruim drie miljoen gulden aan goederen niet betaald is. De werkelijke schade acht hij nog groter. UTRECHT De maximale straf van 20.000,- boete heeft de rechtbank in Utrecht dinsdag uitgesproken tegen de Utrechtse boekhouder J. van der G. Deze had in vijf jaar tijds ruim 288.000,- achterover gedrukt. Zijn praktijken kwamen aan het licht toen hij betrokken raakte bij een ernstig verkeersongeluk. Een plaatsvervangende boekhouder stuitte bij zijn tijdelijk werk op een dossier met het etiket „fraude-map", die een gedetailleerd verslag bevatte van de verduisteringen. Officier van justitie mr. A. Herstel had tegen van der G. een geldboete van 4.000,- en een gevangenisstraf van zeven maanden geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Volgens mr. Herstel was de meelijwekkende en ziekelijke spaarzin van Van der G. de belangrijkste drijfveer voor de malversaties. De bijna drie ton was belegd in spaarbrieven en brachten samen met het gespaarde kapitaaltje van Van der G. zijn totaal vermogen op zeven ton. Met dit geld kon hij de schade voor zijn ex-werkgever vergoeden. Deze was met rente-verlies en onkos ten voor een accountants-onderzoek opgelopen tot een half miljoen gulden. Tijdens de rechtzitting wees de raadsman van Van der G., mr. A. Schellart, ook het Utrechtse accountantskantoor Moret en Limpberg aan als mede-schuldige aan de fraude. Volgens de advocaat hadden deze accountants de boeken van zijn cliënt niet behoorlijk gecontroleerd en nooit een opmerking gemaakt over de administratieve opzet bij Van der G's werkgever, die alle verant woordelijkheid voor de boekhouding in één hand legde. Mr. Schellart kondigde aan, dat hij zijn kritiek op het accountantskan toor ook zal vertalen in een klacht. Mijnenvegers op stapel bij Van der Giessen DEN HAAG (ANP) Minister Stemerdink van Defensie heeft gisteren aan de Scheepswerf Van der Giessen - De Noord in Alblasserdam de voorwaarde lijke opdracht verleend voor de bouw van twee mijnenvegers. Bij de werf komt een speciale montagehal voor de bouw van de schepen. De details van het definitieve contract moeten nog nader worden uitgewerkt. De twee mijnenvegers, die de na men Alkmaar en Delfzijl krij gen, zijn de eerste in een serie van vijftien. De kosten per schip zullen ongeveer veertig miljoen gulden bedragen. Bij seriebouw kan Van der Giessen twee drie schepen per jaar opleveren. De bouw van de vijftien sche pen, in met glasvezels versterkt polyester is al aangekondigd in de defensienota van 1974. Het is een gezamenlijk project van Ne derland, België en Frankrijk. Ministers willen verlaging van makelaars tarieven DEN HAAG De ministers Lubbers (Economische Zaken), Van der Stee (Landbouw) en Gruijters (Volkshuisvesting) willen dat de makelaars in on roerend goed hun tarieven ver lagen. Ze vinden verlaging van de procenten-tarieven voor be middeling bij het verhandelen van huizen en taxatie nodig in verband met de sterke stijging van de gemiddelde verkoopprij zen van woningen. Dat blijkt uit een mededeling van het mi nisterie van Economische Za ken. Dit ministerie maakte gisteren bekend dat de vandaag aflopen de prijzenbeschikking voor ma kelaars in onroerend goed met drie maanden wordt verlengd. De korte duur van de verlen ging, zo werd verklaard, houdt verband met het nog niet afge ronde overleg met de makelaar sorganisaties over de tariefsver laging. Volgens het ministerie willen de betrokken bewindslie den ook de niet als makelaars gevestigde bemiddelaars in on roerend goed aan de nieuwe prijsregels onderwerpen. Toelating van vluchtelingen Indo-China DEN HAAG (ANP) De rege ring wil hooguit nog zestig vluchtelingen uit Indo-China (Cambodja, Vietnam enz.) in ons land toelaten. Staatssecre taris Zeevalking (Justitie) heeft dat geantwoord op vragen van Tweede-Kamerleden. Om er zeker van te zijn dat deze hulp geboden wordt aan hen die daarvoor het meest in aanmer king komen, zal aan de Hoge Commissaris voor Vluchtelin gen in Genève worden gevraagd de meest urgente gevallen te selecteren. Voorts is de regering bereid financiële steun te verle nen aan o.a. de zogenaamde „boat-people" in Indo-China, mensen die hun land zijn ont vlucht en op kleine bootjes op zee leven. •-■Li/" «jrf i mJCJrn* Een schaalmodel van een van de mijnenvegers zoals Van der Giessen/De Noord in Alblasserdam die van minister Stemerdink mag gaan bouwen. OPSLAGPLAATS SPLIJTSTOF IN STUDIE MIDDELBURG (ANP) De Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) en de KEMA-Gezamenlijke Kerncentrales Ne derland (GKN) zijn enige tijd geleden be gonnen aan een verkennende studie over het eventueel aanleggen van een opslag plaats in Nederland voor gebruikte splijt stofelementen. Deze elementen komen van de kerncentrales van Borssele (PZEM) en Dodewaard (GKN). De studie beperkt zich in het huidige sta dium tot de noodzaak van de bouw, de plaatsing, de eisen waaraan een dergelijke opslagplaats moet voldoen en de koster er van. Van de zijde van de PZEM veronder stelt men dat hun kostenaandeel 30 miljoen gulden bedraagt. Tot het instellen van deze studie is besloten nadat de de Verenigde Staten vorig jaar hadden besloten van het opwerken van ge-, bruikte splijtstofelementen uit kerncentra les. Indien een dergelijke beslissing navol ging vindt in Europa, kan ook in Nederland een dergelijke opslagplaats noodzakelijk worden, aldus de PZEM. WEERT (ANP) De politie van Weert heeft gisteren de 51-jarige Duitser K. S. uit Wiesbaden aangehouden nadat hij op een snelweg bij Eindhoven een Neder landse automobilist had bedreigd met een alarmgaspistool. Hij zou er ook mee in de lucht hebben geschoten. Dergelijke wapens zijn in Nederland verboden. De onmin tussen de twee automobilisten begon toen zij gelijktijdig bij een wegver smalling kwamen. De een gunde de an der de voorrang niet en vanaf dat mo ment heeft het tweetal elkaar gehinderd door te snijden en met groot licht te werken. Toen ze moesten stoppen voor een verkeerslicht ontaardde de ruzie in een scheldpartij. Weer een paar kilometer verderop haalde de Duitser het alarmpis tool tevoorschijn. Daarop waarschuwde de Nederlander de politie, die de Duitser bij Weert heeft aangehouden. Zonne-energie kan zelfs gebruik wor den om een sigaret aan te steken, zoals blijkt uit een Zwit serse vinding: een zonne-krachtstation in het klein. Sommi gen zouden zeg gen: doe de sigaret weg en geniet rechtstreeks van de zon... Rotterdam: Binnen drie jaar moet Zestienhoven weg ROTTERDAM (ANP) - Over drie jaar, en als het kan nog eerder, moet de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven dicht Dat vindt de Rotterdamse wet houder van verkeer, mr. J. Men- tïnk. Hij is het niet eens met minister Westerterp, die met de sluiting van de luchthaven wil wachten tot bij Dinteloord een nieuw re gionaal vliegveld operationeel wordt Wethouder Mentink: „Besluit vorming, grondverwerving en aanleg van het vliegveld, zullen geruime tijd in beslag nemen. Zeker zo'n vijftien jaar. En zo lang kan Rotterdam niet wach ten. Want op het terrein van Zestienhoven moeten woningen gebouwd worden". Rotterdam wil in de periode 1980 tot 1990 negenduizend nieu we huizen op het terrein neer zetten. Het college van b en w heeft de regering erop gewezen dat het bouwen van huizen op Zestienhoven ruim zevendui zend gulden per woning goedko per is dan in de randgemeenten. UTRECHT (ANP) Het eerste deel van de Schiphollijn naar de Minervalaan in Amsterdam-zuid, dat eind volgend jaar in bedrijf komt,krijgt de eerste tijd tussen de een en anderhalf miljoen reizigers per jaar te verwelken. Dat is tenminste de prognose van de Nederlandse Spoorwegen. Op langere termijn wordt voor het traject Schiphol-Leiden gere kend op ruim dertienduizend reizigers per dag. Op het baanvak Leiden-Den Haag worden veertigduizend passa giers verwacht De geringere verwachtingen over de groei van het reizigersverkeer op de luchthaven Schiphol hebben geen invloed gehad op de prognose van de NS, omdat die cijfers - die vorige week in de openbaarheid kwamen, vorig jaar al bij de Spoorwegen bekend waren. (Van een onzer verslaggevers) 'AM „Als de Nederlandse zee- ivaart wil blijven concurreren met buitenland zal men juist aan de beman- veel aandacht moeten besteden. We nieuwe structuren waar geen its meer is voor ver doorgevoerde hie- :hische systemen en zelfstandige dienst- Q aan boord. Deze bedrijfstak kan zich tternationaal alleen handhaven met een lodern management. De zeevaart van de Dekomst moet bet hebben van een beperkte emanniing, die een opleiding op hoog ni- eau achter de rug heeft en hoge eisen stelt iiikn werk en gHmmstandlgiv^n, Een der- Jelijke ontwikkeling zal zeker ook gevolgen Tienen te hebben voor de opleidingen". Drs. H. Kuipers van het Nederlands Mari tiem Instituut in Rotterdam loopt vooruit op de resultaten van een uitgebreid onderzoek dat zijn instituut instelt naar het functione ren van de mens in de zeescheepvaart, maar geeft meteen de noodzaak ervan aan. Het doel van dit onderzoek is na te gaan op welke wijze veranderingen in de bedrijfsvoe ring van de zeescheepvaart tot verbeterin gen zullen leiden. Het zogenaamde Stanss- project (Stanss=socio technische analyse van scheepvaartsystemen) is het grootste onderzoek dat op dit gebied voor de zee scheepvaart werd gehouden. Gedurende twee en half jaar zullen ruim drieduizend mensen worden ondervraagd. De kosten (be taald door bedrijfsleven en overheid) bedra gen een half miljoen gulden. Het Maritiem Instituut wil zich ook een beeld vormen van de relatie tussen de wal en scheepsorganisaties en het gezin van de opvarenden. Er zijn vijfhonderd Nederland se echtparen geselecteerd, waarvan de man zeevarend is. Zij beantwoorden vragen die onder meer betrekking hebben op de taak verdeling tussen man en vrouw en de reac ties van de kinderen op de afwezigheid van de vader. Voor zover bekend is nog niet eerder een onderzoek verricht naar de wis selwerking tussen de gezins- en werksituatie De eerste resultaten zullen vanaf begin vol gend jaar beschikbaar worden gesteld aan de reders en andere betrokkenen. Drs. Kuipers: „In andere landen is men al aan het experimenteren met andere organi satievormen op zeeschepen. In Noorwegen is aan boord het Matrix-model getest Daar bij worden tot nu toe afzonderlijke diensten als dekdienst en technische dienstgeïnte greerd. Dat houdt in dat er ploegen gevormd moeten worden die alle taken verrichten. Zo kan er efficiënter worden gewerkt Dit brengt voor de opleidingen met zich mee dat er niet langer les gegeven zal kunnen wor den in de verschillende deeltaken, maar dat er een brede basisopleiding wordt opgezet met eventueel enkele specialismen. In Engeland wordt op dit moment een ander belangrijk aspect bekeken: de uitholling van de taken aan boord. Lange tijd zijn vele werkzaamheden van het schip overgebracht naar de wal. Dit had tot gevolg dat officie ren met een gedegen opleiding enkele taken kwijtraakten, hetgeen niet bevorderlijk bleek voor het werkplezier. Het is zeker zinnig te overwegen taken weer terug te brengen aan boord van het schip, compleet met alle verantwoordelijkheden. Bij alle mo gelijke oplossingen moeten we wel blijven bedenken dat ze moeten passen bij de ver schillende scheepstypen en rederijen. Ook dat aspect is onderdeel van het Stanss-pro- ject": Drs. Kuipers hoopt dat uit het onderzoek ook naar voren komt op welke wijze de animo voor de lagere rangen op een zee schip kan worden gestimuleerd. Al sinds de oorlog hebben de reders problemen bij het aantrekken van matrozen. De oplossing bleek in het buitenland te liggen, „maar we kunnen geen matrozen uit andere landen blijven aantrekken". De magische aantrekkingskracht van de zee verminderde naarmate het verschil in belo ning van werk op zee en op de wal afnam. Vreemde havens worden met de moderne zeeschepen steeds minder aangedaan, de ligtijden worden korter. Ook dit is nu geen doorslaggevend argument meer om een zee- carrière te kiezen. Drs. Kuipers: „Dan zitten we bovendien nog opgescheept met dë hië rarchische structuren aan boord, die in de maatschappij allang achterhaald zijn. Vroe ger waren de verhoudingen aan boord een afspiegeling van de samenleving. Tegen woordig zijn de bemanningen veel geringer in omvang, waardoor het systeem van ge scheiden rangen en standen het sociale con tact op zee niet bevordert".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9