SRAEL ERKENT I Nederzettingen 5EZET GEBIED Sadat geeft Libië schuld van oorlog Zaken doen met Japan begon op kunsteiland Somalië meldt guerillasucces tegen Ethiopië EG-ministers eens over verklaring tegen apartheid AJÏTENLANDi LEIDSE COURAN WOENSDAG 27 JULI 1977 PAGINA 7 W1 -4 PsHINGTON (Reuter) De ^enigde Staten hebben aan "tël laten weten diep teleur- teld te zijn door de beslis- I j van de regering-Begin om Israëlische nederzettingen de bezette westelijke Jor- L Jpoever volledig te erkennen. woordvoerder van het mi serie van buitenlandse za- J, Hodding Carter, zei dat de |ëlische stap niet alleen in- t tegen internationale con- ties, maar dat het ook een obstakel vormt voor een moge lijke vrede. De Israëlische regering besloot gisteren de drie bestaande ne derzettingen op de Jordaanoe- ver, Kadum, Ofra en Maale Adumin te legaliseren. De Ame rikaanse regering had begrepen dat de vorige Israëlische rege ring geweigerd had tenminste één van deze nederzettingen te legaliseren. De woordvoerder verklaarde dat de Amerikaanse regering bij de besprekingen tussen president Carter en pre mier Begin duidelijk had ge maakt dat de vestiging van ne derzettingen op de bezette wes telijke Jordaanoever strijdig is met de vierde conventie van Ge- nève en dat het een obstakel vormt voor een vredesproces. De woordvoerder zei dat de ver klaring goedgekeurd was door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce. Svi Slonim, een woordvoerder van de beweging Gusj Emunim die tegen het verzet van het vorige kabinet nederzettingen in West-Jordanië heeft gesticht, deelde mee dat de organisatie van plan is voor 1 september minstens nog 10 dorpen te vesti gen. „Onze kinderen zullen het nieuwe schooljaar in nieuwe ne derzettingen beginnen", adus Slonim. Hij noemde de erken-, ning van de drie vestigingen „vanzelfsprekend met Gods ze gen". Mode voor winter en herfst In zijn sterk op de avondkleding gerichte stijl, toonde het Parijse modehuis Jean-Fran<?ois Crahay deze creatie van rood lamé met een doorzichtige tunica, bestemd voor winter en herfst. ritz Teufel beschuldigd van ïtvoering Lorenz RLSRUHE (Reuter) De Westduitse openbare aanklager heeft personen in staat van beschuldiging van ontvoering van dr. er Lorenz en de moord op rechter Günther von Drenkmann leid. enz, voorzitter van de Westberlijnse christendemocratische par- werd in februari 1975 ontvoerd en later in ruil voor vijf angen anarchisten vrijgelaten. nther von Drenkmann werd in november 1974 in zijn woning idgeschoten toen hij zich tegen ontvoering verzette, beklaagden zijn Ralf Reiders, een 29-jarige drukker, de 25-jarige Ichtwagenchauffeur Rowald Fritzsch, de 23-jarige lasser Gerald, ipper, Till Meyer (33), arbeider, Fritz Teufel (34), student en de arige arbeider Andreas Vogel. zouden lid zijn van de extreem linkse organisatie ,De Beweging i de 2de juni". OUNG NAAR SURINAME jRAMARIBO (ANP) De ierikaanse ambassadeur bij Verenigde Naties, Andrew zal op 10 en 11 augustus bezoek brengen aan Surina- bezoek vormt een onderdeel ung, ■I bea Ibez T van een oriëntatiereis die Young door het Caraïbische gebied maakt. Uit Guyana komt hij naar Paramaribo, van waar hij op 11 augustus naar Trinidad zal reizen. wi 'losgeld voor Fiat-directeur teruggevonden ENÈVE (AP) De Zwitserse politie heeft vorige week een groot deel te van het losgeld, dat is betaald voor de vrijlating van Fiat-directeur in Frankrijk, Luchino Revelli-Beaumont, opge- oord bij drie banken in Genève. ivendien werden een aantal valse paspoorten, die door de tvoerders waren gebruikt, gevonden. totaal werd 1.590.000 dollar, ongeveer drie-kwart van het losgeld, uggevonden in safeloketten van de drie banken. De ontvoerders dden het geld op 8 juli in Genève ontvangen uit handen van i afgevaardigde van de familie van Revelli-Beaumont. Zoals teren gemeld zijn zes Argentijnen in verband hiermee aangehou- lOTSING MET WALVIS SIST EEN DODE IRACAS (AP) Experts van de Boeingvliegtuigfabrieken zullen onderzoek instellen naar de toedracht bij een botsing van "ti door Boeing ontworpen luchtkussenvaartuig en een walvis, Jkarbij een bemanningslid om het leven kwam en vijf personen ^rden gewond. )t luchtkussenvaartuig „vliegt" met een vaart van 65 kilometer Ir uur op stutten die boven water wordt uitgetild en wordt «gedreven door krachtige waterstralen. |t ongeluk is zondag gebeurd toen men onderweg was van Puerto la Cruz, 270 kilometer ten oosten van Caracas, naar het eiland ftrgarita, 100 kilometer ten noord-oosten van Puerto de al Cruz. BRUSSEL (ANP) De negen EG-landen zullen op de anti-apart heidsconferentie van de Verenigde Naties, die eind aupistus in Lagos wordt gehouden, een gemeenschappelijke verklaring afleg gen. Dat hebben de ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen in Brussel besloten. Het zal een verklaring worden met een algemeen karakter, waarin, aldus deskundigen in Brussel, echter de apartheid in niet mis te verstane bewoordingen zal worden afgekeurd. De ministers zijn er echter nog niet in geslaagd een gemeen schappelijk standpunt te formu leren inzake concrete economi sche maatregelen die tegen een staat, die de apartheid hand haaft, genomen kunnen worden. Een groep van deskundigen stelt daarnaar een onderzoek in. In september zullen de minis ters in een extra bijeenkomst, in het raam van de Europese poli tieke samenwerking, in Brussel, trachten om ook een gemeen schappelijk standpunt inzake de concrete acties e bereiken. Ze hopen dat standpunt dan te kunnen uitdragen in de algeme ne vergadering van de Verenig de Naties van dit najaar. De verklaring van de negen in Lagos zal een vrij algemene zijn. De inhoud ervan heeft men nu nog niet bekend willen ma ken. Wel staat vast dat EG-lid- staten in Lagos, ook individueel nog verklaringen kunnen afleg gen, die dan eventueel verder kunnen gaan dan de gemeen schappelijke verklaring van de negen landen. Nu al lijkt vast te staan, aldus deskundigen in Brussel, dat de verklaring van de Europese Gemeenschap Ne derland niet ver genoeg gaat en dat ons land in Lagos nog met een meer preciese verklaring zal komen. Wat Nederland betreft zal het wapen-embargo ten aanzien van Zuid-Afrika „strikt worden ge handhaafd". Dat heeft de Ne derlandse minister van buiten landse zaken, mr. Van der Stoel, in Brussel verklaard. Dat bete kent, aldus de minister dat Ne derland ook geen transport vliegtuigen aan Zuid-Af rika zal leveren. NAIROBI (UPI/Rtr.) Terwijl de hevige strijd in het zuid-oosten van Ethiopië voortduurt en door Somalië gesteunde guerrillastrij ders beweren de totale overwinning nabij te zijn, heeft Kenia gewaarschuwd dat het gebied verandert in een strijdtoneel van de grootmachten. „Politieke intriges en wantrouwen, economische onenigheid en confrontatie karakterizeren de algemene atmosfeer in het gebied", zo zei de Keniase minister van buitenlandse zaken Munyua Waiyaki. Ook Somalische vrouwen worden, hier nog met houten geweer, voor het krijgsbedrijf opgeleid. CAIRO (AFP/Rtr) President Sadat heeft gis teravond tijdens een toespraak op de universiteit van Alexandrië verklaard het „belachelijk" te vinden dat gevochten zou zijn om een stukje woestijngrond, dat Egypte zou hebben willen annexeren. Hij gaf Libië en zijn „kinderachtige clown Gaddafi" de schuld van het conflict, om dat Libië met tanks, artillerie en pantserwagens Egyptische grensposten had aangevallen. Na de Libische aanvallen, verklaarde Sadat, „konden wij niets anders doen dan onze strijd krachten te laten optreden". Sadat vroeg de Arabische koningen en staats hoofden „hun verantwoordelijkheid ten aanzien van kolonel Gaddafi te aanvaarden, die op alle conferenties getoond heeft geen respect te hebben voor ieder ander. De Arabieren moeten hem op zijn plaats zetten". Hij zei dat Gaddafi, „die beweert dat hij een tweede Napoleon is", beweerd heeft dat Egypte Libisch grondgebied heeft geannexeerd. „Het is heel grappig. De Italianen hebben ongeveer 40 of 50 jaar geleden prikkeldraad gezet tussen Egypte en Libië, en Gaddafi heeft plotseling ontdekt dat het prikkeldraad een beetje in Egyptisch voordeel is geplaatst. Door de Palestijnse onderhandelaars tussen Egypte en Libië wordt de verhouding tussen de twee buurlanden beschreven als nog steeds „nete lig en explosief'. Egyptische kranten hebben Gad dafi gisteren gewaarschuwd de 250.000 Egyptena- ren in Libië ongemoeid te laten en de Libische pers beschuldigde Sadat gisteren van het gebruik van Israëlische wapens. Het „Bevrijdingsfront voor wes telijk Somalië" heeft in Moga dishu een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de to tale overwinning nabij is. De drie belangrijke steden Gode, Werder en Kebri Dehar zouden door 3.000 guerrillastrijders zijn veroverd. Zij hebben meer dan' 1.000 krijgsgevangenen ge maakt. De Ethiopische radio herhaalde een bericht van maandag dat 30 Somalische tanks werden vernietigd, even als een aantal Mig-straaljagers. Kenia heeft eerder deze maand Somalische troepen ervan be schuldigd met 6.000 soldaten een poging te hebben gedaan een deel van Kenia te annexe ren. Somalië heeft deze beschul diging van de hand gewezen, maar op officiële kaarten van de regering staat Noord-Kenia en de Ogaden provincie in Ethiopië als deel van „groter Somalië". De Verenigde Staten hebben aan Somalië laten weten in prin cipe akkoord te gaan met de verkoop van wapens, aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington. Aanslag op oliepijpleiding in Alaska FAIRBANKS (UPI/DPA) Op de oliepijpleiding in Alaska is een bomaanslag gepleegd. De oliestroom is niet onderbroken omdat de pijpleiding zelf niet beschadigd werd. De bom ont plofte om 29 kilometer ten noorden van Fairbanks. De 1.300 kilometer lange pijplei ding door Alaska is de afgelo pen weken twee keer buiten werking gesteld als gevolg van ongevallen. MINISTERPOST AANGEBODEN AAN EX-PREMIER BAND ARAN AI KE COLOMBO (AP) De nieuwe premier van Sri Lanka (Ceylon), Jayewardene, heeft zijn tegen standster in de verkiezings strijd, voormalig premier me vrouw Bandar an aike en haar medewerker Senanayake, twee posten in zijn nieuwe kabinet aangeboden, zo berichtte het Ceylonse dagblad de Daily Mir ror. Volgens het dagblad wil mevrouw Bandaramaike het aanbod niet in overweging ne men zolang zij nog in beslag genomen wordt door het geweld tegen haar aanhangers dat los barstte na de verkiezingen. FRANKFORT (AFP/DPA) Een westduitse voormalige zee man, de 26-jarige Rainer Sturm, die sinds een week in de Bonds republiek werd gezocht in ver band met een dubbele moord in Wuppertal, is in Frankfort aan gehouden. In het huis waarin hij zich bevond, werd het lijk aangetroffen van een man wiens keel was doorgesneden. Sturm heeft vorige week twee jonge vrouwen in Wuppertal omgebracht om de vrijlating af te dwingen van een vriend, Otto Veelgezochte Westduitse moordenaar aangehouden Bartel, die een levenslange ge vangenisstraf uitzit. Na deze dubbele moord liet hij weten dat er meer doden zouden val len als Bartel niet werd losgela ten. Maandagnacht belde Sturm een particulier detective op die hij om bescherming verzocht. Deze man waarschuwde de politie. Op het opgegeven adres vond de politie behalve Sturm het stoffelijk overschot van de 28- jarige bankemployé Wolfgang- Göritz. Sturm zou deze man toe vallig hebben ontmoet. Toen hij meende dat Göritz hem had her kend, had hij hem naar zijn zeggen, met een keukenmes ge dood. ran onze speciale verslaggever P. J. Prins) )KIO De vooroorlogse bamboefiets uit is van degelijk staal geworden. De oze lampions hangen nog vrijwel overal het land van Hirohito maar zij zijn het lige overblijfsel uit de tijd dat Japan de ireld overspoelde met goedkope en gam- ïle produkten. wereld vraagt nu kwaliteit en die leveren Japanners. Misschien niet meer zo goed- J)op als tien jaar geleden maar toch altijd g tegen prijzen die ondanks de afstand zo'n 15.000 kilmeter best kunnen concur- ren met die van Nederlandse, Duitse of "anse produkten. Denk maar aan auto's, dio's en camera's. ant een onderzoek mag dan onlangs heb- Ti uitgewezen dat de meeste Nederlanders >g steeds aan oorlogsmisdaden en gevan- nkampen denken bij het horen van de lam Japan, we blijven een zakelijk volkje als we voor een redelijke prijs iets goeds nhnnen kopen dan doen we dat. Ook al imt het uit Japan. i) igenlijk hebben wij Nederlanders zelf die Japanners op het goede spoor van de handel Op 19 april 1600 arriveerde het goede :hip De Liefde in het zuiden van Japan a een reis van een jaar en tien maanden a met de 24 man aan boord die nog verwaren van de oorspronkelijke beman ing van 110 koppen. n daarmee begon een lange historie waarin lederlanders de schakel vormden tussen apan en de rest van de wereld. Alle Japan- ars kennen het verhaal van Deshima, een unstmatig eiland met houten huizen in de aai van Nagasaki, dezelfde stad die driee- eenhalve eeuw later door de Amerikanen aet een atoombom werd weggevaagd, n 1641 woonden op dat eiland de Nederlan- ars in afzondering, de enige buitenlanders J"e nog in Japan mochten blijven toen de Veroveraars in vredestijd Ruim dertig jaar na de oorlog zijn de Japanners opnieuw bezig te wereld te veroveren. Hun uitstekende produkten liggen te koop in elke uithoek van de aardbol. Een land met 112 miljoen inwo ners, zonder grondstoffen, met een op pervlakte die maar voor 15 procent in cultuur is gebracht en voor de rest uit ruw bergland bestaat. Een eilandengroep voor de kust van China, met een taal die ons westerlingen het zweet doet uitbreken en die de Ja pannertjes op de lagere school verplicht tot het leren van 800 karakters en op de middelbare school van 1500 karak ters. Dat is nog wat anders dan ons simpele alfabet van 26 letters. Een volk dat voor ons nog altijd een. raadsel is, maar waar we allemaal zaken mee doen. Een onontkoombaar land, een niet te veronachtzamen volk van ver overaars in vredestijd. heerser van toen besloten had Japan herme tisch af te sluiten. Niemand mocht er uit of erin, maar de Hollanders mochten op Deshima blijven en de handel tussen Japan en de rest van de wereld op gang houden. Van dat moment af hebben de Nederlanders eigenlijk een onvoorstelbaar grote invloed, gehad op de ontwikkeling van Japan. Maar weinig mensen in ons land beseffen hoeveel van onze westerse kennis via dat eiland in dat verre land is doorgedrongen, en hoeveel Japanners in de eeuwen die volgden Neder- en heeft alleen een dag nodig om zijn ge schokte besef van tijd weer in het gareel te krijgen. En daarna ontdekt hij snel dat hij in een samenleving is terecht gekomen die in wezen nog net zo in afzondering leeft als drie eeuwen geleden, ook al struikelt hij er bijna over de knauwende Amerikanen en de zakendoende Europeanen. Vormelijkheid en discipline zijn natuurlijke gegevens voor elke Japanner. Zij wortelen in de eeuwenoude tradities die door de toch veranderende maatschappelijke opvattingen van de jeugd niet of nauwelijks worden aangetast. Ze zijn ook terug te vinden in een totaal ander loonsysteem dat alle kenmer ken van het patriarchaat nog draagt en dat uitgaat vnan trouwe dienst aan het bedrijf die beloond wordt. Al die dingen zijn nieuw voor de Nederland se zakenman. Hij komt in een andere we reld. Hij moet leren er rekening mee te houden. Hij mag niet de fout maken van de man die er een importzaak begon voor diepvries levensmiddelen en die te laat ont dekte dat nog geen 7 procent van de Japan se huishoudens over een ijskast beschikt. Hij moet leren dat de grootste deugd in het Japanse zakenleven niet is het leiderschap of het vermogen om winst te maken of een harde verkoopmethode. Nee, de grootste deugd is oprechtheid. Dat is ook de verbon denheid aan de groep, aan het gezin, aan, het geheel. Een Amerikaanse journalist noemde dat eens „Japan Incorporated". Hij doelde op Japan als een soort totaal bedrijf waarvoor elke Japanner zich inspant. Onze zakenman moet leren dat zijn Japanse Japanse auto's staan in Nagoya klaar om te worden ingescheept voor hun tegenvoeter over het algemeen maar één veroveringstocht over de wereld. 5?.dr9f kel?'- jat wa^I tj1 vooLw.erA hij zijn vrienden zoekt binnen het bedrijf, lands gingen studeren om in staat te zijn De moderne Nederlandse zakenman heeft dat hij zijn vrije tijd doorbrengt met zijn de geschriften van onze geleerden te kunnen geen twee jaar nodig om er te komen. Hij collega's, dat hij vaak woont in een huis van lezen. is na 18 uur vliegen in een bruisend Tokio het bedrijf, dat zijn kinderen sporten in een sporthal van het bedrijf, en dat zijn ouders wonen in een bejaardenhuis van het bedrijf. Dat bedrijf, als het goed gaat, levert zijn aandeel in de Japanse economie en is op die manier onderdeel van een grote familie met een gemeenschappelijk doel en dat is wat die journalist noemde Japan Incorpora ted. Hij moet leren dat in een Japans bedrijf de beslissingen langzaam komen, want ze wor den genomen in onderling overleg. Iedereen kan er over meepraten, ook de vakbond die in Japan per onderneming werkt en ook altijd het welzijn van het bedrijf voorop stelt. En pas als iedereen het ziet zitten kunnen de onderhandelingen worden afge rond. Hij moet leren dat als het contract getekend is er een soort hwelijk is gesloten. De Japan ners hebben hun vertrouwen gegeven en zij verwachten hetzelfde vertrouwen van de ander. Want een contract betekent als het ware dat je als zakenman in de familie bent opgenomen. En daarom is zo'n zakelijk con tract niet voor even maar voor heel lang. Hij moet leren dat afgeven op het eigen land wantrouwen wekt. De Japanners zijn erg vaderlandslievend en zij verwachten dat ook van een ander. Hij moet leren dat iemand in de rede vallen het toppunt van onbeleefd heid is, ook als het gaat om een onderge schikte. Hij moet leren dat zwijgen niet onbeleefd is maar een teken dat er wordt nagedacht. Tekenen van ongeduld worden beschouwd als onvolwassen. Voor de meeste Nederlanders is dat alles een bijna onmogelijke opgaaf, zou je den ken. Maar wie de moeite neemt zich een beetje aan te passen, zal ontdekken dat dié vormelijkheid toch weldadig aandoet Hij zal ontdekken dat hij als vanzelf gaat meedoen. Maar voor de zakelijke bezoeker zijn daar mee de problemen nog lang niet opgelost

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7