Dierenhandel heeft weinig moeite met verkoopverbod voor bedreigde diersoorten INDANKS UITSTEL BREESTRAATPLANNEN ÉT Nationale presentatie van nieuw model Porsche in Leidse Breestraat en in Wensen en Vragen LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse dierenhandel heeft weinig moeite met de vorige week door het ministerie van CRM afgekondigde maatregel, waarmee de verkoop van be dreigde diersoorten aan banden wordt ge legd. Vrijwel alle thans verboden dier soorten werden toch al niet in de winkels verkocht. Wel zet de Leidse dierenhandel wat vraagtekens bij de enkele thans be schermde dieren, zoals de halsbandpar kiet. Dierenwinkelier F.F. Vlieland: „Die halsbandparkiet is een doodgewone vogel waarvan er vele in de volières voorkomen. Met dit gevogelte is ook gemakkelijk te broeden. Ik begrijp dan ook niet dat CRM voor deze soort een verkoopverbod heeft uitgevaardigd. Want als de halsbandpar kiet dan al door uitsterving wordt be dreigd, dan is juist de verkoop en de teelt door particulieren een gezonde aangele genheid". Onder de winkeliers in de Randstad be staat overigens nog wel enige onzekerheid over de nieuwe maatregel. Veel dierenhan delaren verkeren nog in de veronderstel ling, dat er thans een soort overgangsmaat regel van kracht is. Want wat dienen de dierenwinkels te doen met de exotische dieren die ze thans nog in voorraad heb ben? Wegschenken aan dierentuinen is niet mogelijk, omdat deze doorgaans al overvol zitten. Men blijft dus nog aapjes en schild padden verkopen, om de voorraad kwijt te raken in de hoop, dat door de overheid voorlopig niet zal worden ingegrepen. De dierenhandelaren in Leiden zijn het in grote lijnen wel eens met de overheids maatregel. Dierenwinkelier J. Karei met zijn bedrijf aan de Leidse Steenstraat: „Dat verkoopverbod is een goeie zaak. Vroeger importeerde mijn grootvader zelf de thans verboden papegaaiensoorten als ara's en kaketoes, terwijl hij ook handelde m aapjes. Bij hem werden die dieren goed verzorgd, maar als ik zie hoe dat de laatste jaren gebeurde... Dat was vaak ronduit verschrikkelijk. Neem bijvoorbeeld de han del in schildpadden. De groothandel kreeg die dieren bij duizenden tegelijk in dozen aangevoerd. Soms werden de dieren niet eens gevoederd en dan krijgen zij dozen schildpadden waarvan er vele tijdens het vervoer of door honger waren omgekomen. En als we die schildpadden dan aan het publiek verkochten, dan zetten wij altijd nog vraagtekens bij de levenskansen van die dieren. In veel gezinnen werd het schildpadje na een paar dagen weggestopt in een doos en niemand keek er meer naar LEIDEN De nieuwe Porsche 928 wordt aterdag 20 augustus in dé Leidse Breestraat tep doop gehouden. Gijs van Lennep, voorma- auto-coureur van internationale allure, zal flKiet nieuwste model van het Duitse autocon- TTkern presenteren. Het model is in zoverre ■■Jiniek, dat het de eerste Porsche is met een motor voorin. 1 De nationale presentatie van het automobiel- rï® model vindt plaats ter gelegenheid van de opening van een herenmodewinkel in de Bree straat 65. Enkele maanden geleden werden door Hibu Fashions bv de panden Breestraat 65 en 67 aangekocht van de Nederlandse Mid denstands Bank. Achter de besloten vennoot schap staat de heer M. Buch uit Oegstgeest, die in zijn woonplaats onder meer de herenmo dewinkel Bejaman Mode aan de Geversstraat drijft. De heer Buch heeft het pand Breestraat 65 ingrijpend verbouwd. In het pand wordt een nieuwe herenmodewinkel gevestigd met de LEIDEN De vereniging Pie- ters- en Academiewijk vindt dat er nog heel wat moet gebeu ren, alvorens de wijk leefbaar kan worden genoemd. Maar liefst vijftien punten somt het bestuur van de vereniging in „Wensen en Vragen III" op, die verwezenlijkt zouden moeten worden. De Pieters- en Academiewijk is bepaald geen wijk waar het woongenot optimaal is. Enkele tientallen horecabedrijven zijn er gevestigd. Klachten van be woners over geluidshinder be horen tot de orde van de dag. Tevens zijn er in de wijk enkele deze zogenaamde „bijkomende grote bedrijven. Vooral bevoor- verkeersmaatregelen" niet rading van deze bedrijven levert mochten worden genomen, problemen _op in de nauwe in „Wensen en Vragen" stelt het de gebouwen van de universiteit wanneer het Witte Singel/Doe- lenterreinplan is gerealiseerd. De kaalslaggebieden in de wijk zouden moeten worden bestemd voor woonbebouwing. Ten aanzien van de voorzienin gen in de wijk merkt het be- Tenslotte heeft de bestuur van de wijkvereniging wijk een vrij heterogene bevol- dat het verkeerscirculatieplan king. Gezinnen wonen naast ka- ook zonder de afsluiting van de speelplaats aan de Pieterskerkgracht heeft dringend een opknapbeurtje nodig. merbewoners. Gebleken is dat deze groeperingen elkaar niet al te best verdragen. Het levensrit me van de ene groep sluit niet altijd aan op de andere. Verkeerscirculatie Jarenlang is de wijk een veel gezochte sluiproute stad in en uit Hieraan heeft het Leidse gemeentebestuur enkele maan den geleden een einde willen maken door een verkeerscircu- Breestraat moet worden gereali seerd. Voorts wijst het bestuur er op dat de parkeeroverlast in de wijk onduldbare vormen be gint aan te nemen. Het stelt voor op korte termijn in overleg met de bewoners „Leidse Am sterdammertjes" (zoals op de Nonnenbrug) te stuur van de wijkvereniging op dat de speelplaats aan de Pie terskerkgracht moet worden op geknapt en uitgebreid met de stadstuin die achter het pand Pieterskerkgracht 11 ligt. Het ontbreekt de wijk nogal aan groenvoorzieningen. Voorge steld wordt op bijvoorbeeld het Gerecht en de Papengracht jon ge bomen aan te planten. Het Overleg Wijkorganen heeft enkele het derde deel van "Wensen en van de Leidse wijkcomites, -verenigin- -stichting het licht doen zien. In een serie behandelt de Leidse Courant de wensen i wijksgewijs. Al eerder kwamen in deze Leiden-Noord, de Muiderkring, De Ju welen, Maredorp, Meerburg, Zuid-West, de Ver- verbuurt, de Merenwijk, Groenoord, De Kooi, de Zeeheldenbuurt, de Vogelwijk, de Burgemeesters- Professoren- en Rijndijkwijk en Noordvest aan bod. Thans is het de beurt aan de Pieters- en Academiewijk. Woonbebouwing De leegstaande panden in de wijk moeten geschikt worden latieplan op te stellen dat uit- gemaakt voor (gezins)bewoning. mondde in verkeersmaatregelen j)e wijkbewoners willen een vin- op het Rapenburg. Dit deden b ger de pap houden bij het i j geven van nieuwe bestemmin gen aan oude panden, zoals de gemeentelijke panden die leeg komen, wanneer het nieuwe stadskantoor aan de Lange- gracht gereed zijn, de panden van de gemeente aan de Var- uitgevoerd. Zoals bekend heeft kensmarkt, de Sliksteeg en de de Raad van State bepaald dat Rembrandstraat, de leegkomen en w m verband met de tijdelij ke afsluiting van de Breestraat. Wanneer de Breestraat defini tief voor een gedeelte zou zijn afgesloten, zou voor de Pieters- en Academiewijk het gehele verkeerscirculatieplan wordt Voorts is er in de behoefte bhoefte aan bepaalde gezond heidsvoorzieningen met name in de avonduren en de weekeind en. In dit verband noemt de Pieters- en Academiewijk ook de bejaarden. In de wijk dienen meer activiteiten voor bejaar den te worden georganiseerd. Bovendien stelt het bestuur van de wijkvereniging dat aan de huisvesting van de bejaarden aandacht moet worden besteed. Tenslotte vraagt de Pieters- en Academiewijk om plaatsing van een telefooncel in het centrum van de wijk en van publiciteits- borden voor niet-commerciële doeleinden. Als de Leidse wethouder Waal van ruimtelijke ordening deze foto onder ogen zou krijgen, zal hij zich wellicht gnuivend in de handen wrijven bij een zo verpletterend bewijs van zijn „opdringende auto in de binnenstad"-stellingen. Heeft deze Lelijke Eend immers niet bijna symbolisch met het wegdringen van de fiets de Leidse verkeerssituatie in beeld gebracht? En is het niet alleen aan de door de eigenaar van de fiets sluw bevestigde ketting te danken dat het verdringen geen verdrinken werd? Boze tongen beweren echter dat deze fiets hier bewust aan zijn ketting is neergehangen en dat het een „politieke stunt" van Links Leiden betreft om de „autovrije binnenstad"-voorstellen door de gemeenteraad te dringen. NWH De Nederlandse Vereniging voor huisvrouwen afdeling Lei den heeft voor het voor de deur staande seizoen weer een programma opgesteld met allerlei cursussen. Woensdag 14 september start een cursus leerverwerking. Maandag 26 september gaat een cursus creatief handwerken van start. In oktober beginnen de cursussen batikken voor beginners, rytmische gymnastiek, naaien voor beginners en discussie techniek. Alle cursussen, op die van discussietechniek na, worden gegeven in 't Want aan het Noordeinde 2a. Voorts zullen de heer J. Brakenhoff en Harriet Freezer een lezing houden. Tj Wiersma Het hoofd van de afdeling inkoop van de Leidse Lichtfabrie ken Tj. Wiersma bereikt vrijdag de pensioengerechtigde leeftijd. Na 51 jaar werknemer van de Lichtfabrieken te zijn geweest, verlaat hij het bedrijf. Vrijdagmorgen wordt het afscheid van collega's gevierd in de kantine van het bedrijf; 's middags van vier tot vijf uur wordt in het Leidse etablissement De Turk gerecepieerd voor relaties e.d. Vrijwillige hulpverlening Centrum vrijwillige hulpverlening, Langegracht 246a, tel. 149064 voor iedereen die zo maar eens wil praten over allerlei problemen. Dagelijks van 9-17 uur. worden verhan- om. Ronduit droevig", aldus dierenhande laar Karei. De Leidse dierenhandel verkocht de laatste jaren weinig bedreigde diersoorten. Winke lier Vlieland: „De handel in de werkelijk exotische dieren concentreerde zich in de grootste steden zoals Den Haag en vooral Amsterdam. Daar moest het publiek naar toe om een aapje, een cheetah of een andere zeldzaamheid te kopen. Zelfs de thans verboden salamanders hebben wij nimmer in ons pakket gevoerd". Allerwegen heeft men wel twijfels over het effect van de nieuwe maatregelen. Interna tionaal zal de handel niet minder worden. Een echte liefhebber zal de door hem gewenste en in Nederland verboden dier soorten wel „zwart" kunnen kopen. Als voorbeeld noemt de Nederlandse dieren handel De Putter, een vogelsoort die krachtens de Vogelwet van 1954 in Neder land niet meer mag worden gevangen en verhandeld. „Dat vangen en verhandelen gebeurt toch, maar dan onder de toon bank. Want hoe absurd is die maatregel wel niet, als in ons land de putter verboden is, terwijl onze zuiderburen de putters nog bij duizenden vangen en als lekkernij op tafel brengen?", zegt de dierenhandel. pe borstelkoppapeqaai, thans verboden te verkopen. „Tour de Frats" De „Tour de Frats" is het afgelopen weekeinde in Leiden weer van start gegaan. Was er bij het vertrek in Leiden nog een mager zonnetje te bekennen, halverwege Alphen aan de Rijn begon het te stortregenen. De regen begeleidde de tourrennert jes tot aan Arnhem. De honderd deelnemertjes lieten ach door dit noodweer niet ontmoedigen. Dapper fietsten zij de eerste kilometers van de „Tour" bij elkaar. In Rhenen werd halt gehouden voor het nuttigen van pannekoeken in het grootste pannekoeken- huis van Nederland. De eerste dag van de Tour de Frats" werd afgesloten in Arnhem met een filmvoorstelling. Auto verdring(k)t fietser De nieuwe Porsche 928 met de motor voorin. naam Mc Coy. De zaak gaat de wat duurdere, maar de betere en exclusieve herenmode verko pen, vooral van Franse origine, onder meer van Pierre Car din. De modewinkel wordt 20 augustus officieel geopend door Gijs van Lennep. De heer Buch heeft de opening van zijn winkel kunnen kop pelen aan de nationale première van het nieuwe automodel door zijn bemoeienissen met de autosport en zijn relaties met Porsche. In de Breestraat zullen in de komende maan den nog meerdere modewinkels worden geo pend. Zo opent de Delftse firma Versteegh Vak en Vrijetijdskleding op de hoek van de Haar lemmerstraat en de Stille Mare een nieuwe vestiging. Op luttele afstand van deze vestiging hoopt Boebi's Jeans Shops bv in het najaar eveneens een filiaal in vrijetijdskleding te ope nen. Deze firma heeft overigens al tal van vestigingen in Amsterdam.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3