Met de vakantie nog in het hoofd... Oldtimers tuffen door Rijn- en Bollenstreek Robbert wast uit verveling auto-voorruiten Pastoor Nijman voelt zich thuis in Voorhout Leiderdorpers kraakten pand aan Van Leeuwenpark Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 0 j n 1 ^AD/REGIOLEIDSE COURANTDINSDAG 26 JULI 1977 PAGINA 5 Enkele weken ben ik er tussenuit geweest. Geen omwegen en geen hoofd wegen, maar alleen maar rust. En dan niet eens in het buitenland. Vier dagen Brugge, een parel aan de kroon der Lage Landen, kun je geen buitenland noe men. Twee weken in het gebied der Acht Zalighe den, weggedoken onder de metropoolglans van Eindhoven, is een vera deming die je je aan de Costa Brava of omtrent Catholica niet onmiddel lijk tegenkomt. Brugge, met z'n Minnewater, de kerken in romaanse en gotische hoogliederen, het ontvolkte Begijnhof waar je niet op de gras perken mag lopen, de „godshuizen", de vrij dure estamineekes, het Vlaamse kant, dat onder nieuwgierige ogen nog geklost wordt door vrouwtjes die niet beter weten en onder het ra zendsnelle handenspel tekst en uitleg geven ter toeristische bevrediging. Dat is allemaal uitheems en toch zo „binnen lands". De modernste hotelbedrijven van Ame rikaanse tak voeren er hun bedrijvigheid achter nagemaakte eeuwenou de gevels. De Vlaamse poorters hebben het nog steeds voor het zeggen Het Vlaamse land is vaak al leen maar goed als doorgang- spost voor de tienduizenden die op weg zijn naar het zuid en. Als je de zon achterna wilt reizen, moet je het daarbij la ten. Maar als de weersomstan digheden een ondergeschikte factor van je jaarlijks opont houd uitmaken, kun je niet om het veld der Gulden Sporen en de glorie van P.P. Rubens heen. Niet dat je de Brugse winkelstraten met popmuziek uit aaneengeschakelde luid sprekers kunt vermijden, toch leven onze afscheiden broeders en zusters ten zuiden van de Schelde heel anders dan wij ons kunnen verloorlo- ven. Vreemd eigenlijk. Waar is de scheidslijn? Hetzelfde - in feite - in het zuiden van Noord-Brabant, waar ik in het gezelschap van boerenzwaluwen, eksters, vin ken en kwikstaarten in een niemandsland vertoefde, een paar weken lang. Dagelijks contact: het Eindhovens Dag blad, dat vol stand met adver tenties van koophuizen, die rond Leiden bijna het twee voudige zouden opbrengen. Maar ga maar eens wonen op twee uur rijden van je werk. Bijna drie weken zon; tempe raturen die vijf graden in gun stige zin verschilden met die van het westen. Konijnen en kippen om 's morgens te voe ren. Ik voelde me een Kempi- sche koning te rijk. Maar nu die omwegen weer op, en de kraag ook zo, midden in de ohrust. Ik ben blij, dat de pe- tunie's bij mij in de tuin zo hoog zijn opgeschoten. Dat kleurt tenminste nog wat Tennistoernooi Noordwijk Gemakkelijke eerste winst voor Sanders Noordwijk Door nationaal kampioen Loek Sanders was het eerste optreden in het toer nooi van de Noordwijkse SV, evenals voor Wouter Fok, een „vluggertje". Loek Sanders be hoefde zich tegen de Spanjaard Puente, die duidelijk te hoog heeft gegrepen met zijn in schrijving in A, geen moment in te spannen om toch met de alleszeggende score 6—0, 6—0 van de baan te stappen. Wouter Fok leverde weliswaar drie spellen in een hardhitter CH Asselbergs, maar die ervoer dat er verschil bestaat tussen vaart en gecontroleerde vaart, 6—1, 6-2. Er kwamen in het HEA overi gens wel interessante partijen aan de, orde, zoals die van de Amerikanen Williams, Jacobson en Franco tegen respectievelijk Driebergen, Everaars en Gros- veld. De winst ging in alle par tijen naar de zonen uit het land van Uncle Sam. Niet met over tuigende cijfers. Williams won met 6—1, 4—6, 64, Jacobson, die het op het internationale toernooi van de METS Loek Sanders nog zo moeilijk heeft gemaakt (drie sets) met 6—3, 4—6, 6—2 en Franco met 7—5, 64. Een ding hadden de Ame rikaanse overwinnaars gemeen. Op de kritieke momenten waren zij een en al wilskrachtige con centratie. Behalve de erkende A-spelers kwamen in het HEA ook de betere B-spelers in actie en dat bracht stellig het nodige kijkple zier. Zo won de winnaar van het toernooi in Katwijk, Marinus Brooshooft met 6—2, 64 van Boris Weeger en met 61, 63 van David King. Jan Theunissen bood Lochten- berg in de eerste set pittige te genstand, maar kon dat in de tweede set niet volhouden, 7—5, 6—2 voor Lochtenberg. De Ts jech Kratochwil was te vast en te secuur voor Baars, 6—1, 6—3. Op het voorhoofd van pastoor J.W.M. Nijman van Voorhout parelen zweetdruppeltjes, want de warmte heeft hem te pakken. In de pastorie- tuin, stralend en kortge knipt in de zon, staat bij het vijvertje met water lelies een tuinkabouter met een protestbordje in beide handen: „Weg met de reiger" staat erop. De reiger is hier niet zo ge zien, die oude opa op hoge poten met z'n ver waarloosde haarlok. Hij tracht regelmatig goud karpers te verschalken. En daar zit niemand rond de pastorie op te wachten. Toch kan pas toor Nijman er best om lachen, want aan de an dere kant komt de Voor- houtse jeugd steeds weer verse kikkers bren gen. Die zich overigens erg koest houden; „jam mer," vindt de pastoor, „ik had die kikkers graag spraakzamer ge hoord." Pastoor Nijman, Kruisheer, die in 1952 te Cuijk zijn pries- terwijding ontving, is op 14 augustus het feestvarken. „Zeg maar gerust feestvarken, want ik ben geen biggetje meer." Een kwart eeuw pries ter. Sinds '68 zielzorgend in Voorhout. Eerst als kapelaan. De weleerwaarde Kruisheer (die in '68 naar het bisdom Rotterdam overging) stond op de nominatie pastoor in War mond te worden, toen pastoor Buijs in Voorhout plotseling overleed. „Toen ben ik hier maar gebleven; niet tegen m'n zin, om de waarheid te zeggen. Sedert twee jaar ben ik in Voorhout nu zonder assisten tie, toen pater Frans wegging naar Delft ben ik solitair ge worden. Ik kan het best met Voorhout vinden. Het is een parochie van 4600 zielen, een goed functionerende parochie. Je hebt goed je werk, maar enorm veel mensen doen mee. Dat is het leuke: mensen die actief worden door het feit dat ze zien, dat je als priester al leen staat. Er zijn de week einden, de preken; toch een hele opgave. Ik vind het een erg mooie parochie en dat meen ik. Er is nog een vrij goede harmonische samenle ving in een echte dorpsge meenschap met een minder heid aan „import", die zich tussen haakjes best thuisvoelt hier." Pastoor Nijman geniet van de pastorietuin. Het liefst zou hij daar blijven zitten als hij moet feesten. Maar dat gaat niet, want een speciaal comité heeft onder het motto „Jubilee, doe mee" een voorbereidende actie op touw gezet. En de uitkomst daarvan - is de vurige wens van comité en meestromende parochianen - zal hem nog lang heugen. LEIDEN Een groot deel van de Rijn- en Bollenstreek zal za terdag 27 augustus worden ge trakteerd op een kolonne van enige tientallen old-timers, die in het kader van de jaarlijkse traditie-rit van de Pionier Au tomobielen Club door de streek zullen toeren. Aan deze nostal gische optocht zullen vele be kende vehikels uit de bouwpe riode tussen 1900 en 1938, zoals de overbekende T-Ford (inder tijd in alle kleuren verkrijg baar zolang het maar zwart was) en de Citroen Klaverblad, deelnemen. Ook in die dagen minder beken de en gebruikte auto's als de Barree, de Studebaker en na tuurlijk een Rolls Royce ver schijnen aan de start, die 's ochtends om negen uur in Zeist plaatsheeft Via Utrecht en Vleuten zal de stoet rond half twaalf de Rijnstreek bij Zegveld binnenrijden. Van daaruit trekt de optocht langs Meije, Zwam- merdam, richting Avifauna in Alphen aan den Rijn waar de old-timer chauffeurs rond één uur zullen lunchen. Gedurende de lunch zullen de oude automo bielen op het parkeerterrein te bezichtigen zijn. Na de lunch zullen de auto's rond half drie via Hazerswoude-Rijndijk, Wou- brugge, Rijnsaterwoude, Oude Wetering, Buitenkaag Lisser- broek en Lisse naar Noordwijk aan Zee rijden, waar de voor oorlogse automobielen rond vijf uur bij hotel Huis ter Duin wor den verwacht. Daar zullen de heren chauffeurs overnachten, om de volgende morgen, zondag 28 augustus, om half elf op de Koningin Wilhelmina Boulevard te starten voor een rondrit door de badplaats. Tot slot zullen de auto's naar Leidschendam koer sen waar een bezoek aan het Nationaal Automobiel Museum zal worden gebracht v ees van Amsterdam en zijn Avra h Mogelijk passeert u dezer dage het kruispunt Rijns- %urgerweg-Warmonderweg-Nachtegaallaan (of in- u uit de richting Oegstgeest komt is de Leidsestraatweg geheten). Dan is niet toevallig als u een jongetje op uw pad vindt udat bij het stoplicht plotseling zich met z'n tengere I lijfje over de motorkap buigt om uw voorruit met water onder handen te nemen. Ik heb het dezer ;(dagen zelf meegemaakt. Het licht stond op rood ien ik stopte. Binnen een paar seconden klom er tieen tenger knaapje op de voorkant van mijn auto a en begon het glaswerk waar ik doorheen moet kijken met een mengsel van water en spiritus te Toen het licht op groen sprong was de jongeman klaar met zijn bliksemwerk. Maar ik -moest het mijne ervan weten en reed naar de kant. rischooi m Leiderdorp en dat vindt hij erg fijn, want zijn gezicht stond blij toen hij dat vertelde. Al een week lang staat Robbert bij de verkeer slichten op auto's te wachten die stoppen als het „rood" wordt. Heel duidelijk vertelde hij me: „Ik wilde me ver dienstelijk maken. Elke dag wil ik hier een paar uurtjes de voorruiten zemen", was zijn voornemen. Totdat-ie naar die Leiderdorpse school gaat Daar staat Robbert van Dam dan, met zijn emmertje water en spiritus en een klein plastic ruitenwissertje. Zonder enige inleiding begint hij voorruiten te zemen. Hij komt nauwelijks tot het midden van de ruit, met z'n korte lichaampje. Aan vankelijk werkte Robbert zón der enige financiële bijbedoe ling: „Daar heb ik nooit aan gedacht zelfs. Ik wilde alleen maar wat om handen hebben. Vorige week woensdag ben ik ermee begonnen". Maar Rob bert kreeg al gauw in de ga ten, dat er wel wat automobi listen waren die hem een dub beltje of een kwartje, zelfs we ieens een gulden in de handen stopten. Er was eens een me neer met een grote blauwe au to die zei: „Je kunt direct twee gulden verdienen; loop maar 3 'EIDERDORP De gemeente deiderdorp heeft deze weken ennis gemaakt met een nieuw v enomeen. Voor het eerst in aar rijke historie is een wo- ing gekraakt De krakers zijn ivra en Kees van Amsterdam, lie hun pand aan de Hoofd- traat wegens verkoop moesten 'er la ten. fees van Amsterdam en zijn riendin woonden daar zeer 'oyaal: vijf slaapkamers, grote woonkamer en grote keuken net bijkeuken. Een van de ka mers was onderverhuurd. Het gemeentebestuur heeft Kees en Avra voordat zij een woning I,,Wie ben je eigenlijk?", wilde ik weten. „Ik ben Robbert (met twee bee's) van Dam". 1 Robbert legde veel nadruk op die twee bee's. Er ging me een icht op. „Ben je misschien een van de bekende Hans?", vroeg ik. „Hazeker', antwoord de Robbert meteen, zonder met de ogen te knipperen. Dus Robbert was een zoon van Leidse Schouwburg-directeur Hans van Dam, die in de na- I bijheid van het verkeers- 3 knooppunt woont. Robbert is n 9 jaar oud en verveelt zich rot 3 in de vakantie, zoals hij me toevoegde. Op 27 juni kwam hij van de Oegstgeestse Mon- tessorischool en op 15 augus- tus gaat hij naar de Montesso- naar ae overkant". Robbert liep naar de overkant, waar de meneer zijn wagen parkeerde. Toen moest Robbert alle rui ten van de auto wassen met z'n spons en wissertje. Twee piek was z'n beloning en dat vond Robbert enorm; hij was er erg trots op, vond-ie zelf. Er waren ook wel mensen met geintjes, zoals die autobestuur der die zei: „Niet te hard boe nen, anders ga je door het glas heen". Dat vond Robbert best een aardige opmerking. Robbert wilde met dat ruiten- wassen doorgaan. Totdat-ie weer naar school moest, want anders vond-ie het maar niks, die vakantie. „Als ik dit aan mijn vader zou vertellen, van deze vrijetijdsbesteding, dat zou die dat best leuk vinden. Hij zou zelfs glimmen van ge noegen", meende de onderne mende zoon Robbert, die over igens de interview-routine he lemaal onder de knie scheen te hebben en me na elke zin even de kans gaf om een en ander te noteren. „Ik hoop in elk geval, dat ik verhoging van mijn zakgeld krijg..." Daar blijf ik natuurlijk helemaal buiten, maar ik vind wel, dat Robbert het prima heeft ge schoten. 27 EN 28 AUGUSTUS aan het Van Leeuwenpark kraakten, een driekamerflat aangeboden aan de Pinkster bloem met een huur van rond de 150 gulden. Avra en Kees vonden deze flat te klein en ze kraakten een woning aan het Van Leeuwenpark. Burgemees ter en wethouders van Leider- Pastoor Nijman. dorp, geinformeerd hebbende, bij de gemeete Leiden omdat het college van Leiderdorp geen enkele ervaring heeft op het ge bied van het kraken van pan den, zijn echter van plan de krakers uit het huis te verwijde ren. Dat hebben de gemeentebe stuurders van Leiderdorp Kees en Avra van Amsterdam reeds schriftelijk laten weten. Zij heb ben het stel aangezegd voor 10.00 uur maandag 25 juli de woning te verlaten. Gisteren za ten Kees en Avra van Amster dam nog steeds in het pand Van Leeuwenpark 13 in Leiderdorp. Een stoomwagen uit 1910 die eveneens in de optocht door de Rijn- en Bollenstreek zal meerijden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5