Nederland tegen Zweden toch 10-1 Amerikaanse kampio maakt absentie Russische dammers goed lead op demotor )SV speelt weer tp zaterdag nweemaal brons n Paralympics Touw trekken om Rep HONKBAL BLIJFT ZWAK TOT SLECHT ?iISiË KORTSJNOJ TE MOE Toch nog gekomen Venezuela antwoordt niet Olafsson opvolger van Euwe DINSDAG 26 JULI 1977 PAGINA U EVIAN De negende partij voor de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoj en Lev Poloegajevski voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi schaken is uitgesteld tot morgen. Kortsj noj was te vermoeid van zijn uitstapje naar Luzern, waar hij tijdens het weekeinde de vergadering van de FIDE bijwoonde. Shannon 1.3 miljoen op MANCHESTER De Engelse tweede divisieclub Southampton heeft zijn sterspeler Mick Shannon voor 1,3 miljoen gulden verkocht aan Manchester City. De 28-jarige spits, die vijfenveertig maal uitkwam voor het Engelse elftal, had eerder een aanbieding van de Franse club Bordeaux, dat een jaarsalaris bood van circa 200.000 gulden, afgeslagen omdat hij Engeland niet wenste te verlaten. il Read t weer rijden. NDEN Phil Read zal op 7 augustus zijn rentree maken in motorsport. hij starten in de 500 cc-race op het circuit van Brno lecho Slowakije), die meetelt voor het wereldkampioenschap, 'zesvoudige wereldkampioen, die momenteel herstellend is van sleutelbeenfractuur, opgelopen op het circuit op het eiland Man, rijden voor Honda. Zijn vroegere successen behaalde hij in iren zestig op Yamaha, in zeventig op MV Agusta. NDHOVEN PSV zal ook in het nieuwe seizoen zijn competi- wedstrijden op zaterdag spelen. enige uitzondering kan zijn dat tegenstanders, die de woensdag r Europese bekerwedstrijden hebben moeten spelen, niet ir de zaterdag willen uitwijken en vasthouden aan het spelen zondagmiddag. Ook PSV speelt Europees voetbal. Eindhovense club, die op 6 augustus het vernieuwde stadion gebruik neemt met een wedstrijd tegen Leeds United, heeft voor spelen op zaterdag of zondag zijn supporters geraadpleegd, n enquête wees uit dat tahctig procent van de geregelde bezoe- 'S wedstrijden op zaterdagavond verkiest boven de zondagmid- (LESBURY Bij de Stoke Mandeville Games 1977, de 25e ireldspelen voor gehandicapten in Aylesbury, heeft de Neder- ödse ploeg gisteren nog twee bronzen medailles veroverd. ieke Mol werd bij de 50 m schoolslag voor dames (klasse 3) derde 1.01.7. ij het boogschieten behaalde Kees Hoogervorst op het onderdeel >ort metric (30 en 50 m) een derde plaats met 539 punten. Bij !t fita-boogschieten vergrootte het Nederlandse team de voor- Tong op Engeland met 80 punten. in Verstraeten en Irene Schmidt (Delft) bereikten bij het tafelten- s de finales, Grady uit den Boogaardt zal in de strijd om de Tde plaats uitkomen. et Nederlandse basketbalteam versloeg Engeland met 58—34. HOOGEZAND Warren Liddel, de nieuwe Amerikaanse damkampioen, heeft zich in de eerste ronde van het internationale toernooi te Hoogezand van zijn beste kant laten zien. In de openingsronde met aantrekkelijke duels maakte Liddel het wereldkampioen Harm Wiersma erg moeilijk. Wiersma won doordat Liddel tegen het einde van de partij een fout maakte. Het Europese debuut van Liddel was zo verras send dat het gemis van dammers uit Rusland in deze eerste zitting nauwelijks werd gevoeld. Wiers ma had in het middenspel niet meer dan een evenwichtige stelling tegen de Amerikaan en om een goede weg te vinden, gebruikte Wiersma voor één zet meer dan vijftig minuten. Beide spelers trouwens namen er de tijd voor en dat leidde tot haastwerk in de slotfase. Wiersma was daarin geroutineerder dan Liddel, die meende ten koste van een schijf de damlijn te kunnen bereiken wat een misrekening was. Hij werd verrast door een combinatie van de wereldkampioen, die daarna het volle pond haalde uit een positie die tot een puntendeling leek te zullen leiden. Duur Jansen, de andere Nederlandse winnaar, had ge luk. Hij bouwde op los zand tegen Verpoest en moest een korte-vleugelopsluiting aanvaarden, die de Belg aantrekkelijke vooruitzichten bood. In een betere stelling koos Verpoest, geheel ten onrechte, voor een „dure" damcombinatie. Jansen ontnam Verpoest zijn dam en had daarna een stuk meer op het bord, welk voordeel hij bekwaam tot winst voerde. John van der Borst speelde goed tegen grootmees ter Baba Sy uit Senegal, die steeds meer onder druk, kwam, een schijf moest prijsgeven, maar nog net tussen de dreigingen glipte naar een remise. Gendlerman en Smith kwamen tot eenzelf de resultaat, maar met de weg van de minste weerstand waarbij werkelijke strijd achterwege bleef. Wiersma had veel moeite met de „nieuwe ling" Liddel. Uitslagen eerste ronde: Grootmeestergroep: Verpoest (Bel>-Jansen (Ned) 0-2; Gendlerman (Isr)-Smith (VS) 1-1; Wiersma (Ned)-Liddel (VS) 2-0; Baba Sy (Sen)-Van der Borst (Ned) 1-1; Kaplan (VS)-Malahe (Sur) 2-0. MeestergToep: Jelena Michailovskaja (Rusl)-Van Harten (M.ED( 1—1; Skanek (Tsj)-De Jong (Ned) 0-2; Van der Linden (Ned)-Lepsic (Jsl) 1-1; Buitendorp (Sur)-Buurke (Ned) 0-2; Hylkema (Ned)-Badiali (Ita) 1-1; De Root (Ned>- Ciska Butter (Ned) 2-0. Jeugdgroep: Keizer-Dollekamp 0-2; Harmsa-Stokkel 0-2; Brouwers-Bies 1-1; Galtarin (Isr)-Vermin 1-1; Skiljarov (Rusl)-Schuitema 1-1; Schippers-Bremmer 2-0. HOOGEZAND Jan de Ruiter heeft maar één partij ge speeld in het dam- toernooi en die wordt niet eens in de anna len opgenomen. Ma- lahe (Suriname) was bij de opening niet aanwezig, de Mali- nees N'Diaye had he lemaal niets van zich laten horen. In aller ijl werd Jan de Rui ter opgetrommeld als invaller voor N'Diaye. Twee uur zat hij achter het bord tegen Rob Clerc toen de Malinees toch nog arriveerde, even als Malahe wiens partij naar de avon duren werd verscho ven. De Ruiter trok zich ten gunste van N'Diaye terug die op een nader vast te stellen dag tegen Clerc zal spelen. Jan de Ruiter: twee uur spelen voor niets. (Van onze sportredactie) ALKMAAR Het touwtrekken om Johnny Rep gaat voort. Het Franse Bastia, Volendam, AZ'67 en in zwakke mate FC Antwerp voelen voor een ver bintenis met de uit Valencia vertrokken Nederlander. In Alkmaar vermoedt men ech ter dat Inter Football, dat de zaken voor Rep behartigt, een spelletje speelt. Sinds AZ'67, dat eerst geen be langstelling meer toonde omdat Rep anderhalf miljoen gulden moest kosten, weer interesse toont, zijn Bastia en FC Ant werp in het nieuws gekomen. AZ meent dat hierdoor de vraagprijs, die aanmerkelijk Johnny Rep was gedaald, weer zal worden opgetrokken. Rep is overigens mede uit Span je vertrokken omdat zijn vrouw heimwee had. Hij heeft dus in feite bij Bastia, op het eiland Corsica, ook niet veel te zoeken. Indien de Franse club niet toe hapt, zal Rep of naar AZ gaan of op basis van betalen-per-wed- strijd door Volendam worden ingelijfd. Sportwereld LOS ANGELES BayernMun- chen speelde drie wedstrijden in Amerika, versloeg tweemaal Mexico (4-2 en 2-1) en won in Los Angeles ook de derde wed strijd, met 1-0 van Guadalajara (Mexico). LUXEMBURG In de Europe se golfkampioenschappen voor junioren werd Spanje kampioen en Nederland negende. VICHY Het tafeltennisteam jongens junioren verloor in de Europese titelstrijd ook de twee de wedstrijd, met 5-1 van Rus land. GRONINGEN FC Groningen verloor met 1-0 een oefenduel tegen Telstar. De Wit scoorde. OPORTO Uitslagen E.k. rol- hockey in Oporto: West Duits- land-Italie £-1, Frankrijk-Enge- land 7-2, Portugal-Zwitserland 5-2, Spanje-België 3-0. Portugal en Spanje leiden met 6 uit 3, Nederland is zesde met 2 uit 2. Zweden laatste schermgoud BUENOS AIRES Zweden heeft de laatste wereldtitel van het schermtoernooi in Buenos Aires veroverd. In het onderdeel voor degen- equipes versloegen de Zweden Johan Harmenberg, Rolf Ed- ling, Hans Jacobson, Goeran Flodstroem en Leif Hogstroem met 9—4 Zwitserland. Het brons ging naar Rusland, dat met 8—4 van Hongarije won. De medaillerangschikking van de strijd om de wereldkam- Spanje in finale Davis Cup BOEDAPEST Spanje heeft de finale van de Europese b-zo- ne van het toernooi om de Da- vis Cup bereikt door Hongarije met 3—2 te verslaan. In de laatste partij won de Spanjaard Jose Higueras de zondag afgebroken partij tegen de Hongaar Varoczy met 0—6, 86, 64, 64. In de zone-finale ontmoet Spanje bekerhouder Italië. De winnaar komt in de Europese interzone-finale uit te gen Frankrijk, de winnaar van de a-groep. Kuiper in Aalst veertiende AALST Lucien van Impe, de bergkoning uit de Ronde van Frankrijk, heeft in Aalst (België) het eerste criterium-na-de-Tour gewonnen. Van Impe had na 95 kilometer vijftig meter voorsprong op Freddy Maertens en Etienne van der Helst. Rik van Linden won 32 seconden later de sprint van de groep. Hennie Kuiper werd veertiende. De „aankomers" uit het veld van oorspronkelijk dertig profs, die na Kuiper over de streep gingen, werden ex aequo als vijftiende geplaatst. De uitslag: 1. Van Impe, 95 kilometer in 2 uur en 8 minuten, 2. Maertens op 4 seconden, 3. Van der Helst, 4. Rik van Linden op 32 seconden, 5. Demeijer, 6. Verbeeck, 7. Van der Slagmolen, 8. Teirlinck, 14. Kuiper. PARIJS Er dreigen grote moeilijkheden voor de wereldkam pioenschappen wielrennen die van 24 augustus tot 4 september in Venezuela worden gehouden. Tijdens het UCI-congres, dat in Genève werd gehouden, werd tot vijf keer toe getracht de organisatoren in Venezuela te bereiken, maar geen van de zes telexen, waarvan de nummers waren opgegeven als zijnde toe te behoren aan de organisatie, gaf antwoord. Ook andere overeenkomsten zijn door Venezuela nog niet nagekomen. De UCI beraadt zich hoe in de ontstane situatie te handelen. Roeiploeg tegen Frankrijk DEN HAAG Op 30 en 31 juli wordt in Tours een 1 andenwed strijd roeien gehouden tussen Nederland en Frankrijk. De Ne derlandse ploeg voor deze inter land: Dames: dubbel twee: De Hoop/- Het Spaarne (Stefels en De Bie); dubbel vier: Argo/Theta/Vidar (Van Baren, Overweg, De Goede en Van Spaendonck); twee zon der stuurvrouw: Nereus (Abma, Dierdorp); Skif kusters1 (Pho- cas). Heren: Vier met stuurman: Pro- theus-Eretes/Phocas (Bax, Bis- seling, Van Leeuwen, Scheep stra); dubbel twee: Willem 3/Ne- reus (Stegeman, Boesschoten); twee zonder stuurman: Vidar (Dormans, Den Bieman); Skif:' Van Drooge (Nereus); vier zon der stuurman: Laga (De Jong, Luteijn, Klopping, Stumphius); twee met stuurman: Theta (Traa, Postma); acht: Aegir/Pho- cas (Obbens, Van Oosteren, Teeuwen, Van Alem, Beerman, Atsma, Reitsma, Ernens); dub bel vier: Amstel/Theta/Die Ly- the (Verdam, Vente, Delhij, Flo rijn). Tips Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zeven draverijen en drie rennen staan morgenmiddag op het programma van de Wasse naarde renbaan Duindigt. De eerste start is om 16.00 uur. Onze tips: NEARCO FOLLYPRLÏS: Corral Ri ver, King of Courage en Shariyar. LA FANKINGPR1JS: Queen Size, Hope of Glory en Sunday Darling. LAWRENCE SUNLOVEPRUS: Queen of Spirit, Albatros en Feuer- boy. VLEELANDPRIJS: Paasfee D, Pan creas en Paramaribo. TEXELPRIJS: Nok, Prizefighter en Nanette D. EOSPLAATPRIJS: Nappie, Orp heus en Maestro. AMELANDPRIJS: Nancy Haghe- weyde, Olga Faune en Orson Han- WADDENZEEPRIJS: Okos, Luxor A en Moniek Donne. SCHIERMONNIKOOGPRIJS: Ka- ballus, Niels Zuidvelde en Nathan Olivier. TERSCHELLINGPRLJS: Pearl Oli vier, Nallastar V en Omar Laguna. Tafeltennisser Neale naar Deventer voor 1500 per wedstrijd DEVENTER - HIa Panels, de Deventer tafeltennisploeg, heeft de Engelse kampioen Dennis Neale gecontracteerd. Neale (32) zal twintig zaterdagen voor Hia Panels uitkomen tegen ongeveer vijftienhonderd gul den per wedstrijd. De Engelse tafeltennisbond heeft hem toe stemming verleend in het bui tenland uit te komen. LEIDSE COURANT (Van onze honkbalmedewerker) JRLEM Bij de Europese kampioenschappen {bal moet bij de beoordeling van de mindere len (België, Zweden en Spanje) onderscheid den gemaakt in zwak en ronduit slecht. Bel- dat zondag ondanks de nederlaag van 12-2 d Nederland toch een goede indruk achterliet, »ort tot de eerste categorie. Het versloeg eren met 14-1 Spanje, dat beter eerst de meest ïentaire honkbalkennis kan gaan opdoen alvo- weer voor een dergelijk toernooi in te schrij- als de Belgen weigert ook het Zweedse team een zielige rol te laten opdringen. Nederland natuurlijk wel (10-1), maar het veldspel van Sweden was van acceptabel niveau. De strijd derde plaats (deelneming volgend jaar aan in Italië) zal dan ook eerste slagbeurt namen de Zweden brutaal tegen Nederland: 1-0. Eerste slagman sson verkreeg vierwijd van werper Car- Heijningen. Rune Leander prikte de bal door het Nederlandse binnenveld, Ohlsson vanaf het tweede honk richting sprintte. Hij kreeg wel het voordeel van van de Italiaanse hoofdscheidsrechter die volgens velen Ohlsson „uit" geven. In Zweden zal men waarschijn- lange Poolnachten nog graag over deze te voorsprong napraten, maakte door Harm Horeman snel gelijk vervolgens door naar 4-1. Ben Richardson, en Carlos van Heijningen waren dè DETAILS Nederland 0 1 1 2 0 0 3 0 3=10 Zweden 10000000 0=1 Werpersresultaten Zweden: Torre Jobs (3 1/3) 0-4-2; Kenneth Lind- berg (3 2/3) 0-1-3'; Robert Claesson (1) 1-0-0; Lasse Johansson (1) 0-3-1. Nederland: Carlos van Heyningen (5) 4-3-3; Bertil Haage (4) 8-1-0. België: 5 0 4 50 0 x=14 Spanje: 0 0 0 0 0 10=1 Werpersresultaten: België: Arthur Weyenberg (4 innings,) 8-2-0; Ro nald Devriendt (3 innings) 1-2-2. Het Belgische veld maakte 1 fout. Spanje: Jose Ramos (2 2/3 inn) 2-6-4; Manuel Gonzales (1/3 inn) 0-1-4; Santiago Fernandez (1) 0-1-2; Jaime del Vilar (2) 2-1-1. Het Spaanse veld maakte negen veldfouten. Erg veel meer deden de Nederlanders daarna niet Het hek in het buitenveld stond ditmaal blijkbaar te ver voor homeruns, want de meeste geslagen ballen verdwenen in de grijpgrage handen van de Zweedse buitenvelders. Harm Horeman bleek de enige die de bal verder dan honderd meter sloeg en dus ongehinderd de honken mocht aflo pen. Met Boudewijn Maat en Ben Richardson voor zich betekende dat in één klap drie runs: 7-1. Het scorebord wees op dat moment dus zeven slag beurten aan. In de slotfase kwam Nederland dan toch nog op dubbele cijfers: 10-1. Ben Richardson, Alfio Troeman en Harm Horeman kregen de thuisplaat onder de voeten, vooral omdat de nieuw ingezette Zweedse werper Lars Johansson erg veel moeite had zijn worpen de juiste richting mee te geven. Het publiek heeft van Nederlandse zijde geen groots duel gezien. Verdedigend klopte- het nog wel, maar men had graag wat meer honksla- gen gezien. Eerste honkman Boudewijn Maat had daar wel een verklaring voor: „We speelden ongeconcen treerd. In elk toernooi komt wel een matige wed strijd voor. Dat kim je beter tegen de Zweden hebben dan straks tegen Italië". De duizend toeschouwers in het Pim Muliersta- dion in Heerlen keken gistermiddag met plezier naar de 23-jarige Belgische werper Arthur Weyen berg, die in vier Spaanse slagbeurten achtmaal drieslag en twe#maal vierwijd gooide. Honksla- gen behoefde hij niet te laten passeren. Opvolger Ronald Devriendt was iets minder van kaliber, maar met hun produktie van twee honk- slagen zetten de Spanjaarden weinig zoden aan de dijk. Mariano Asuncion scoorde als enige in de zesde slagbeurt. De Spaanse werpersstaf is ronduit bedroevend van kwaliteit en België kreeg alle kans zoveel runs te maken dat de partij na zeseneenhalve slagbeurt geschiedenis was: 14-1. Tijdens de kampioenschappen worden de Belgen gecoacht door de Amerikaan Chuck Deagle, die bij de California Stags (voor het toernooi de sparring partner van de Nederlandse equipe) assis tent-coach is. Hij maakt voor de eerste maal in ...,w Boudewijn Maat: „Beter tegen Zweden slecht dan tegen Italië". zijn loopbaan kennis met Europees honkbal. Erg ónder de indruk van het spelpeil is hij niet, wel van de leergierigheid van zijn Belgische gastheren. „Ik heb gemerkt, dat ze nog veel tekort komen. Gedurende de paar weken dat ik er ben, is mijn hoofdtaak dan ook vooral het bijbrengen van technische kennis". Hij wilde ook nog wel kwijt dat zijn spelers erg teleurgesteld waren geweest na de nederlaag van 12-2 die zondag tegen Nederland was geleden: „Ze hadden zichzelf redelijke winstkansen toege dacht". Maar hij toonde zich ook zeer verwonderd dat hij in het Italiaanse team zoveel landgenoten had aangetroffen. „Het Italiaansé team zou moeten worden uitgesloten van de kampioenschappen", zei Deaele. GERRIT VAN DER WERF LUZERN De IJslandse grootmeester Fridrik Olafs- son is officieel benoemd tot kandidaat voor de opvol ging van dr. Max Euwe vol gend jaar als voorzitter van de Wereld Schaakfedratie (FIDE). De benoeming werd bij de opening van een buitenge woon congres van de FIDE gedaan door de IJslandse bond. Een beslissing over de opvolging zal in 1978 tijdens het normale congres worden genomen. Olafsson

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11