heilig Verkeer: Voorlichting Dver alcohol hele jaar door Sadat beveelt ïinde oorlog egen Libiè Molukkers politie aan >OK DIT WEEKEINDE SLACHTOFFERS DOOR DRANKGEBRUIK Hasjberg groeit gestadig vallen massaal Kinderhart bij man ingeplant Nieuw preparaat tegen hoofdluis Onenigheid over Rob Ouwehand (Sowiomt rl Rapenburg 2, Leiden, posibus 11, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. u'. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Mdenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (16.00 tot 19.00 uur) bnnementen: kwartaal 39.80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Maandag 25 juli 1977, 67e jaargang no. 20793 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Misérables Les Misérables met Gabin (1) op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.04 uur Filmblik. Ned. I om 19.30 uur Neuren berg en nu (2). Om 22.45 uur Kerkepad in Friesland en Zuid-Holland. Morgenmiddag op Ned. I om 15.00 uur Abba. Koel Opklaringen maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperaturen omstreeks 18 graden. Morgen zon 05.52-21.40. Maan: 17.42—01.44. Scheveningen hoogwater 11.37. Laag water 07.10,19.51. Van een onzer verslaggevers rVERSUM Veilig Verkeer Nederland gaat nauwe samenwerking met de politie - probe- het aantal verkeersongelukken in Nederland ig te dringen. In de eerste vier maanden van jaar verloren namelijk achtonderd mensen op weg het leven. Vorig jaar waren dat er in het st kwartaal 765. Van de achthonderd slachtof- kwamen er 85 om doordat alcoholmisbruik iet spel was. Vorig jaar nog 69. Verkeer Nederland richt de campagne asje op, laat je rijden", vooral op de feest maand december. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven dan voor die maand ook een duidelijke daling van het aantal verkeersongevallen met persoonlijk letsel te zien. Daarom wil men nu die actie niet alleen tot de decembermaand beperken maar over het hele jaar spreiden. De heer Van Paasschen van Veilig Verkeer Neder land: „We zullen niet alleen aan alcoholvoorlich ting gaan doen; ook de controle-acties van de politie moeten worden uitgebreid". Wat betreft nachtbussen en - eventueel -nachttreinen, merkte hij op: „Het is duidelijk dat nachtelijk openbaar vervoer het aantal doden en gewonden zal doen verminderen". Veilig Verkeer Nederland heeft naar aanleiding van de cijfers van het CBS en de uitbreiding van acties en controle al kontakt met Justitie en de politie opgenomen. Dat de cijfers van het CBS rechtuit alarmerend zijn, blijkt uit het aantal verkeersongevallen met dodelijk afloop in het weekeinde. Zeventienï/,/,ver loren mensen verkoren het leven. Het aantal ge wonden is nog niet bekend. In Rotterdam heeft zondagavond een beschonken autobestuurder een echtpaar aangereden, dat rus tig op het trottoir wandelde. De dader, de 44-jarige H. K. uit Rotterdam is door de politie aangehou den. De man reed met zijn slingerende voertuig de stoep op, en drukte het echtpaar door een voordeur heen. De 55-jarige H. B. werd zwaarge wond in het Berwegziekenhuis opgenomen. Zijn echtgenote (55) bleek na aankomst aldaar te zijn overleden. Ook het aantal dodelijke slachtoffers onder de motorrijders is stijgend, volgens het CBS. Zo kwamen in Heerenveen zaterdag een 21-jarige jongeman en zijn zeventienjarige duo-passagier om het leven toen zij op hun motor met te hoge snelheid onder een tegemoetkomende auto beland den. Trieste balans zomer 1977 Gitzwarte en loodzware re genwolken hullen de bad plaatsen langs de Nederland se kust in duisternis. Sche veningen, Kijkduin, Katwijk en Noordwij!: tonen een verlaten strand, waarop een enkele fa natieke badgast de striemen de regen en de koude storm trotseert. Voor de rest liggen de badplaatsen er uitgestor ven bij: een trieste balans nu het „zomerseizoen" er a' weer voor een belangrijk deel op zit. In Japan liggen de zaken heel wat anders. Op het Katase-Enoshima strand ten zuiden van Tokio zochten duizenden mensen verkoeling tegen de hete zon. De Japan se politie schatte het aantal badgasten op dit strand op 145.000. ADVERTENTIE noun FIORD '77 IEI0E0 jelijks van 's morgens 10uur tot s avonds 10uur(doorlopend) verdere inlichtingen, telefoon 071 -769344 TON MENKENHAL LEIDEN Bij rellen in Nijmegen en Breda j AIRO (UPI/Rtr/AFP) President Sadat van Egypte i eeft zijn strijdkrachten opdracht gegeven tot een aakt het vuren en een eind te maken aan alle peraties tegen het buurland Libië. De president eed dit na een bemiddelingspoging van de Algerijn president Boumedienne, PLO-leider Arafat en 1 eik Sabbah, minister van buitenlandse zaken van oeweit, een van de voornaamste geldschieters van ,et Midden-Oosten. Of de Libische leider, kolonel iaddafi, eenzelfde bevel heeft gegeven, is niet he iend,'al heeft de PLO, de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie, gemeld dat hij akkoord was gegaan met en bestand. 'och wordt melding gemaakt van het voortduren van de strijd, ien Libische woordvoerder heeft de bewoners van het gebied rond e oase Jaghboub, 40 kilometer van de grens, opgeroepen om tot e laatste man tegen de binnengevallen Egyptenaren te strijden, jlaar zijn kampen gevestigd voor de opleiding tot saboteurs.1 Egyptische parachutisten hadden gisteren de kampen overvallen n volgens Egyptische woordvoerders vernietigd. De aanval op de ampen was een van de doelen van Egypte in de strijd tegen Libië, at beschuldigd wordt van het smeden van komplotten en sabotage- aden, ook in de Arabische wereld. VLISSINGEN (ANP) - Nog steeds - zij het mondjesmaat - spoelen zakken hasj aan op de Zeeuwse stranden. De kusten van Walcheren zijn nu vrijwel „geschoond" en het zoeken heeft zich nu geconcentreerd op de stranden van Schouwen-Dui- veland en het Oosterscheldege- bied. De partij is inmiddels aange groeid tot 3870 kilo door een vondst van 200 kilo dit week einde. I De Engelse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in (op verzoek van de Zeeuwse colle ga's) naar de gedragingen van het Liberiaanse vrachtscheepje Astrio (190 ton) dat op 14 juli na brand aan boord de haven van New Haven is binnenge sleept. Dit onderzoek heeft waarschijnlijk nog niets opgele verd. De Rijkspolitie in Zeeland heeft tenminste nog niets van haar Britse collega's vernomen., Het zoeken naar en de controle op gevonden hasj duurt nog on verminderd voort. De Rijkspoli tie verwacht overigens dat het grootste deel van de in zee ge raakte hasj nu toch wel gebor gen is. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-NIJMEGEN Zowel in Nijmegen als in Breda, hebben zich het afgelopen weekeinde rellen voorgedaan, waarbij de erbij betrokken Zuid-Molukkers zich massaal tegen de gewaarschuwde politie richtten. In Nijmegen ging het, na afloop van de Vierdaag se feesten, tweemaal om een treffen tussen Zuid- Molukkers en mariniers. Bij de ongeregeldheden in de Nijmeegse Molenstraat in de nacht van vrijdag op zaterdag, gooiden de Molukkers met stenen en terrasstoelen naar de politie, die assistentie had gekregen van de mobiele eenheid en rijkspolitie te paard. Bij een charge werd de straat schoongeveegd. Twee agenten werden daarbij gewond; een hunner moest met een gebroken kaak in een ziekenhuis worden opgenomen. In de Molenstraat sneuvelden verschillende ruiten en werden auto's door rondvliegende stenen beschadigd. Elders in Nijmegen werden dezelfde nacht bij een caféruzie twee mariniers door Zuid-Molukkers met messen gestoken. De mariniers liepen geen ernstige verwondingen op. Bij de rellen in het Bredase uitgaanscentrum de Havenmarkt werden zondagmorgen acht Zuid-Molukkers gearresteerd. De Mo lukkers keerden zich ook hier massaal tegen de politie die na een caféruzie ter assistentie was opgeroepen. Vier personen werden bij de wanordelijkheden gewond: twee Bredanaars liepen verwondin gen op aan het gezicht, een agent werd door een Zuid-Molukker in de rug geschopt en een Molukker werd door een politiehond in het achterwerk gebeten. Het is niet uitgesloten, dat er in de loop van vandaag nog meer arrestaties volgen. RICHMOND (AP) - Een 51-ja- rige inwoner van Philadelphia heeft zaterdagnacht een succes volle harttransplantatie-opera tie ondergaan. De man kreeg het hart van een enkele uren tevoren gestorven 9-jarig meis je. Het was de tweede harttrans plantatie in evenzoveel dagen die in het academisch zieken huis in Richmond werd verricht De dag te voren onderging een inwoner van Willow Grove een harttransplantatie. De toestand van beide mannen wordt bevre digend genoemd. Voor zover be kend is dit de eerste keer dat een volwassene het hart van een kind krijgt ingeplant. Het hart van het meisje, dat aan een hersenbloeding was overle den, werd in een zoutoplossing overgevlogen van Philadelphia naar Richmond, een techniek die pas sinds mei van dit jaar in gebruik is. Sinds 1968 ondergingen 17 Ame rikanen een harttransplantatie; vier van hen zijn nog in leven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Volksgezond heid heeft toestemming gegeven voor de verkoop van een nieuw bestrijdingsmiddel tegen hoofd luis. Voorlopig mag het nieuwe middel, Prioderm, alleen verkocht worden als lotion. Volgens de importeur mag Prioderm nu al in de handel worden gebracht, omdat er bij de school artsen grote behoefte bestaat aan een nieuw pre paraat tegen hoofdluis. De afgelopen jaren is gebleken dat het aantal kinderen met hoofdluis toeneemt, en ook dat het beest ongevoebg gewor den is voor de gangbare bestrijdingsmiddelen en methoden. Dat is een van de oorzaken van de snelle opmars van de luis. Een tweede oorzaak is dat het bestaan van het beest was vergeten, zodat ouders en onderwijzers op het verschijnsel niet verdacht waren. Een derde oorzaak is van psychologische aard: Besmette personen en ouders schaamden zich, wachttem te lang met behandeling, zodat de para siet opnieuw gelegenheid kreeg zich verder te verspreiden. Vissersboot vrij MIAMI (AFP) Het Ameri kaanse vissersschip Bounty dat vorige week werd opgebracht, is met de twee opvarenden door de Cubaanse autoriteiten vrijge geven, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse kust wacht in Miami meegedeeld. De Bounty was een van de zeven Amerikaanse schepen van ge ring tonnage die in de afgelopen drie weken door Cubaanse ma rineschepen in de internationale wateren waren opgebracht. ADVERTENTIE És «a* PARIJS - Voor wie nog twijfelde, zijn hier de cijfers: de ploeg van Peter Post heeft de grootste greep ge daan in de prijzen- pot van de Tour: ruim 190.000 Fran se francs of een dikke honderddui zend gulden. Thurau verdiende het meest, 60.000 francs. Daarna vol gen Kuiper met bij na 50.000 francs, Kneteman met 16.000 en Karstens met 13.000. De eerste plaats In het ploegenklassement en een goede positie in het puntenklassement leverden 35.000 francs op. Raleigh zegde voor de gele- truldagen van Thurau en etappezeges nog eens dertig mille toe. De ploeg van Thevenet verdiende 182.000 francs, waarvan de winnaar zelf honderdduizend bijdroeg omdat hij met' zijn eindzege een appartement ter waarde van dat bedrag won. Hij zal ongetwijfeld het geld nemen. Toonbeeld ven kracht Een en al kracht toont deze foto van Bernard Thevenet, die zijn zege in de Tour 1976 pro longeerde. Maar niet dan na ver beten tegen stand van Hen- nie Kuiper, die na zijn Olympi sche titel, zijn wereldtitel bij de profs en zijn uit nemende twee de plaats in de ze Tour het recht heeft ver worven zich een vedette te noe men. Overigens deden de mees te Nederlanders het in het groot ste wrelerevene- ment ter wereld uitstekend met de mannen van de ploeg van Peter Post bij wie ook langdu rig gele-truidra- ger Didi Thurau als uitblin kers. O.S. gehandicapten in Arnhem AYLESBURY Op het congres van de Internationale Sportbond voor Gehandicapten in Aylesbury is de organisa tie var de Olympische Spelen voor gehandicapten van 1980 met algemene stemmen aan Nederland toegewezen. Behal ve Nederland hadden zich Denemarken en Zuid-Afrika kandidaat gesteld. De Spelen van 1980 worden in Arnhem georganiseerd. LIER Er Is Intern bij FC Den Haag verschil van mening over de vraag of verdediger Rob Ouwehand alsnog aan de selectie moet worden toegevoegd. Trainer Malatinsky heeft er geen geheim van gemaakt dat zijns inziens Ouwehand niet hoeft terug te keren, maar manager Van Hal is de tegenovergestelde mening toege daan. Malatinsky rekent er waarschijnlijk op dat hij de nu geblesseerde Perazic als laatste verdediger kan inzetten, maar Van Hal daarin gesteund door de meeste spelers voelt meer voor de terugkeer van de nu voor zichzelf trainende Ouwehand (van origine een Ausputzer). Het lijkt er op, gezien de povere verrichtingen van FC Den Haag in de reeks oefenduels (waarbij vooral de organisatie in het centrum van de defensie totaal zoek was) dat Van Hal alsnog Ouwehand aan de selectie zal toevoegen. Waar mee Malatinsky voor een voldongen feit wordt gezet, want je kunt moei lijk een speler te rughalen en hem

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1