Belgisch geld uit Holland Scheveningen(1979) nog meer asino's in Nederland mogelijk Reeuwse hasjoogst tijgt tot 3500 kilo Uitlatingen over VAD en Van Agt politiek onwijs Kamerleden willen maatregelen tegen tandeninstituten ■yijectie van ?00 man bij belasting r. Pensioen Turkse weduwe in gevaar Grootkruidenier eist vrijlating van koffieprijs postgiro en rijkspostspaarbank Brandstichter Menten-villa voorgeleid Nog geen veertienduizend wandelaars haalt het eind Aantal roofvogels op oude sterkte Teveel lintjes uitgereikt NENLAND LEIDSE C0URAN1 VRIJDAG 22 JULI 1977 PAGENA 9 ZEDS 25 KANDIDATEN Roos Rita le iiji T^Van een onzer verslaggevers) Na de opening van het in Scheveningen naar verwacb- -voorjaar 1979 tal een verdere Hiding van het aantal casino's in ind worden overwogen- Er hebben *JWds 25 gemeenten kandidaat ge- %ls vestigingsplaats. De ervaringen -4e twee bestaande casino's (Zand- "en Valkenburg) zijn zodanig, dat "Were uitbouw gerechtvaardigd is. W het Nederlandse publiek en ook groepen buitenlanders naar speel- in ons land hebben uitgekeken, zst de enorme vlucht die het vorig in Zandvoort geopende eer ste officiële casino heeft genomen. De eerste marktverkenningen gingen uit van een bezoekersaantal van 150.000 per jaar. Drie maanden na de opening kon echter reeds de 100.000ste bezoeker worden bin nengehaald, terwijl de verwachting is, dat dit jaar in Zandvoort alleen al 350.000 mensen zullen komen spelen. Het casino in Zandvoort mag zich nu reeds tot de belangrijkste van Europa rekenen, zo schrijft de Nationale Stichting Casinospe len in een thans verschenen verslag over de aanloopperiode. Het uitstralingseffect van het casino Zandvoort wordt al duidelijk merkbaar. Niet alleen profiteren tal van bedrijven rechtstreeks van de enorme belangstel ling voor de speelzaal, maar ook indirect gaan er krachtige economische impulsen van uit De Stichting vindt, dat zonder overdrijving kan worden gezegd, dat het casino als internationale trekpleister tot voordeel van velen strekt De Stichting zegt, van het Scheveningse casino een attractie van Europese top klasse te zullen maken. Het nieuwe casi no zal daardoor in niet geringe mate kunnen bijdragen aan een herleving van de luister van deze eertijds wereldbe roemde mondaine badplaats. Tot de positieve neven-effecten van de komst van de casino's behoort volgens de Stichting niet in de laats te plaats het ontstaan van veel nieuwe, hoogwaardige arbeidsplaatsen. Het totale personeelsbe stand van de Stichting met twee casino's bedraagt ongeveer 500. Een verdere groei in de nabije toekomst tot ruim 1000 werknemers wordt een reële verwachting Volgens de Stichting zijn alle kinderziek ten nu wel achter de rug. Deze werden voornamelijk veroorzaakt doordat het personeel door de enorme toeloop in de beginperiode nauwelijks tijd kreeg zich rustig in te werken. Van alle klachten is er eigenlijk nog maar één overgebleven: het casino is te klein. ^PEURDERS CONTROLEREN ELKAAR mj een onzer verslaggevers) De nieuwste areuwse strandattractie, bet >e.gs de vloedlijn speuren naar zakjes met hasj, beeft opnieuw 600 kilogram geleverd. De totale hoeveel- d aangespoelde en bij de po- "Te gedeponeerde hoeveelheid ~,j is gestegen tot ruim 3500 %gram met een geschatte j ddelswaarde van vijf en een !f miljoen gulden. De berich- over aangespoelde pakjes ^j veroorzaakten ook gisteren '.Jte drukte op de stranden. ,^lgens een woordvoerder van g, rijkspolitie zijn er weinig kjes in particuliere handen gekomen. „Wij zien daar Jierp op toe, maar de mensen troleren elkaar ook. Het is g<di verse keren gebeurd dat de ene speurder de andere tot de orde riep, toen deze een pakje probeerde te verdonkerema nen." De rijkspolitie heeft er nog geen idee van waar de verdovende middelen vandaan komen. Men houdt het er voorlopig op dat er een gigantische partij hasj verloren is gegaan bij het over laden van een groot aanvoer- schip op een jacht, dat het spul aan land had moeten brengen. Onder meer door het onder scheppen van deze jachten leg de de politie de afgelopen jaren beslag op ruim elf ton hasj, maar men is zich ervan bewust dat dit nog maar een fractie is van de werkelijk aangevoerde hoeveelheid. Hoewel de grote vindplaatsen liggen tussen Koudekerke en Westkapelle, maandag werd ae eerste vondst gedaan door een Duitse toerist in Zoutelande, pa trouilleert de politie met boten niet alleen bij de Westerschelde, maar ook bij de monding van de Oosterschelde. Alle politie korpsen in het Oosterscheldege- bied zijn opgeroepen om uit te zien naar hasj op de stranden. De rijkspolitie heeft de afgelo pen dagen diverse tips ontvan gen over schepen die zich voor de Walcherse kust vreemd zou den hebben gedragen. Zo zou zondagavond voor de Belgische kust een jacht in moeilijkheden zijn geraakt. De politie trekt alle aanwijzingen na, echter in de wetenschap dat tijdens de va kantieperiode wel vaker plezier- vaarders snel naar alarmerings methoden grijpen. DEN HAAG Enkele leden van de Tweede Kamer hebben staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gevraagd de praktijken van de tandtechni sche instituten aan banden te leggen. Aanleiding voor deze vragen is de dood (dinsdag) van een Haagse vrouw, die overleed na een bezoek aan een tandheel kundige inrichting in Rotter dam. Het Kamerlid Rietkerk (WD) wil dat de verrichtingen in de tandheelkundige instituten niet alleen voldoen aan minimale ei sen, maar plaatsvinden onder volstrekt medisch verantwoorde omstandigheden. De leden van de PvdA-fractie Kombrink en Drenth vragen de staatssecretaris of de huidige wettelijke voorschriften wel vol doende zijn om in de instituten kwalitatief verantwoorde be handelingen te waarborgen. De staatssecretaris heeft ook een brief gekregen van de Ne- derlandse maatschappij ter be vordering van de tandheelkun de. Daarin wordt aangedrongen op een snelle wetswijziging, om zo de „volkomen ongewenste praktijken „in de tandheelkun dige inrichtingen te bestrijden. Het hoofdbestuur legt de na druk op vier punten die volgens de tandartsenorganisatie essen tieel zijn. Die punten zijn: Een verbod om bij behande ling in de instituten narcose te geven. Een reclame-verbod voor de ze inrichtingen. 0 Herziening van het vesti- gings- en vergunningenstelsel. Een straffer vervolgingsbe leid. Een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid heeft meegedeeld dat de staats secretaris wacht op een rapport van de werkgroep die „heel zorgvuldig" al twee jaar met de kwestie van de tandheelkundige inrichtingen bezig is. Politiemannen met een uit water gehaalde baal hasj. len vijfhonderd aspirant- nibtenaren hun intrede doen "1 de belastingdienst in ons in«d. Het gaat met name om '•jt^gelui met een Havo- of Ma- P-opleiding, die gaan werken de administratieve dienst en i bij de belastingdienst een krijgen. Per 1 juni zijn ook al honderd ambtena ft in opleiding in dienst geno- AANTJES BOOS OP PARTIJGENOOT BOERSMA: nieuwe „lichting" van in to- jtl zeshonderd man betekent hter geen uitbreiding van de Jastingdienst: het is meer een Choksgewijze" opvang van het rloop, dat het laatste jaar is getreden. vakbonden hebben onlangs horen gekregen, dat de begro- ig van dit jaar ruimte toestaat ör het recruteren van de zes- nderd man. Volgens bestuur- E. R. Bunt van de ABVA —de aanstelling van een derge- Jte grote groep werknemers èn uitzondering. Weliswaar ïrden vorig jaar nieuwe amb- naren maar mondjesmaat ingenomen bij de belas ting- enst; daar tegenover staat, dat ook wel eens twaalfhonderd nbtenaren zijn aangenomen, dus Bunt Van een onzer verslaggevers) IAASTRICUT De direktie fan Vredestein-radium in Maa- tricht en verzekeringsinstellin- fen gaan momenteel na wat er nar is van bet verhaal, dat en onlangs overleden Turkse verknemer- van Vredestein neer dan drie jaar op naam ran een broer in Nederland ieeft gewerkt. pit zou betekenen dat een op papier als overleden geregi streerde Turk nog leeft en de werkelijk overledene als levend geregistreerd staat. Voor de we duwe van de overledene kunnen hieruit ernstige consequenties voortvloeien. De weduwe-uitke ring is tot op heden nog niet geregeld. Het sterke vermoeden bestaat, dat de overleden Turk al gerui me tijd aan een ziekte leed en dat niet hij, maar een in Turkije wonende gezonde broer zich I medisch heeft laten keuren. Met behulp van deze gezondheids verklaring zou de inmiddels overleden Turk naar Nederland zijn gekomen en hier op naam van zijn broer hebben verble ven. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG - Mr. W. Aantjes, plaatsvervangend fraktievoor- zitter van het CDA, is geirri- teerd over de houding van zijn fraktiegenoot minister Boersma jegens de mislukte formatiepo ging van Den üyl. Hij noemde diens publiekelijke uitlatingen waarin hij kritiek leverde op het CDA-standpunt in de for matieonderhandelingen over de VAD „politiek onwijs". Aantjes: „hij had zijn kritiek beter in de fractie aan de orde kunnen stellen, daar zou een en ander dan uitgepraat moeten worden. Ik vind het onjuist om dit soort kritiek in de openbaar heid te werpen". Aantjes wenste zich niet uit te laten over de inhoud van de uitspraken van Boersma. Aantjes zal Boersma's uitlatin gen komende dinsdag in de CDA-fractievergadering niet meer aan de orde stellen, zal stellen. „Ik acht het echter niet uitgesloten dat andere fractiele den de zaak wel willen uitpra ten", aldus de waarnemend voorzitter van de CDA-Tweede Kamerfractie. Boersma, demissionair minister van Sociale Zaken en architect van het wetsontwerp over de VAD, leverde deze week zoals wij al eerder schreven in het weekblad De Tijd scherpe kri tiek op de houding van zijn fractieleider Van Agt in de for matie-onderhandelingen over de VAD. AMSTERDAM Grootkruidenier Dirk van den Broek heeft in een kort geding bij de Amsterdamse rechtbank van Douwe Egberts geëist, dat zij haar systeem van vastgestelde koffieprijzen verlaat. De prijsstelling door Douwe Egberts is „Absurd" gewor den, aldus Van den Broek. Douwe Egberts, de grootste koffiefabrikant in ons land, verbiedt Van den Broek op grond van haar prijsvaststelling de roodmerk- koffie beneden 27,28 per kilo te verkopen. Van den Broek kondigde begin deze maand aan de DE-koffie vier gulden per kilo goedkoper in huis te hebben. De grootkruidenier vindt namelijk, dat Douwe Egberts „onredelijk hoge" winsten berekent Volgens Van den Broek kan de winst op een kilo DE-roodmerk momenteel tot boven de ztven gulden oplopen. De grootkruidenier zegt met minder winst genoegen te kunnen nemen. Hij verweet Douwe Egberts misbruik te maken van haar monopoliepositie. Douwe Egberts betoogde gisteren voor de Amsterdamse rechtbank president mr. W. J. Borgerhoff Mulder, dat haar prijsvaststelling de z.g.n. verticale prijsbinding) in het belang is van tussenhandel en de consument Het systeem garandeert een regelmatige afzet van een kwaliteitsprodukt, aldus de raadsman van de koffiefabri kant. Douwe Egberts is overigens de enige koffiebrander, die nog de verticale prijsbinding hanteert. Uitspraak donderdag 28 juli postgiro chèquespostauxnéerlandais carte de paiement aalkaart 9234567 TH G LUCASSEN STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 it 100 siulden ualegitiro Gaat u op vakantie in de Ardennen of pakt u een paar dagen in Brussel? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in België geeft u er maximaal 4000 franken voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw paspoort. Goeie reis Bon voyage! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 53-jarige Van S., die bekend heeft zon dagavond brand te hebben ge sticht in de Blaricumse villa van Pieter Menten, is vanmorgen voor de Amsterdamse officier van Justitie geleid. Hij zal zeer binnenkort psychiatrisch wor den onderzocht. De man is gisteren in het O.L. Vrouw-gasthuis te Amsterdam onderzocht, nadat hij daar was opgenomen wegens hartklach ten. Zijn toestand is echter goed, zo bleek na het onderzoek. Daarom kan de voorgeschreven justitiële procedure normaal doorgang vinden. Omvang verzuim middelbare school binnenkort bekend DEN HAAG (ANP) Minister Van Kemenade van Onderwijs verwacht dit najaar nog een overzicht te hebben van het aantal leerlingen op de middel bare school dat om welke reden dan ook wegblijft van school. Het sterk toegenomen school verzuim was voor het Tweede Kamerlid Laban (PvdA) enige tijd geleden aanleiding om hier over vragen te stellen. De onderwijsinspectie heeft en kele weken geleden het verzoek gekregen bij een aantal scholen te informeren naar het school verzuim in het afgelopen school jaar. Deze informaties moeten de basis vormen voor het te verkrijgen overzicht m NIJMEEGSE VIERDAAGSE NIJMEGEN - Op de laatste dag van de Nijmeegse Vier daagse, vanmorgen, zijn van de ruim zeventienduizend wandelaars die Hinoiag be gonnen te wandelen nog een kleine veertienduizend over gebleven. Precies 13.785 wan delaars zijn gestart voor het parcours door Cuyk, Mook en Malden. Zij hebben in ieder geval de zwaarste tocht er weer op zit ten waar de derde etappe die voert over de Zeven-Heuvelen- weg voor doorgaat Zoals de renners in de Tour de France hebben de deelnemers enorm moeten „afzien". Alle ellende van het wandelen lijkt op zo'n dag samengepakt te zijn, zoals de steile klim, en het marche ren op schijnbaar vlak terrein. Vooral de Zeven Heuvelenweg eiste weer zijn tol met in totaal 372 uitvallers, in vergelijking met vorig jaar een fors aantal toen de vermoeienissen slechts voor 97 lopers teveel werden. Aan het weer kan het hoge aantal uitvallers niet gelegen hebben, want het was droog en bij vlagen zonnig, zonder twijfel de mooiste dag tot nu toe. Toch zagen de notabelen, die in de etappeplaats Groes- beek van de traditionele olie bol en brandewijn genoten een groot aantal strompelaars aan zich voorbijtrekken. Het ap plaus dat ze kregen was dik verdiend. Ieder jaar kent de Vierdaagse zijn markante fi guren. Dit jaar loopt er een struise Amsterdamse mee die elke morgen per trein naar Nijmegen reist en 's avonds weer terugkeert naar Amster dam. Maar markant of niet blijft het doel van elke deelne mer de vier dagen uit te wan delen en de intocht in de Nij meegse St Annastraat mee te maken. ARNHEM (ANP) Er zijn weer evenveel roofvogels in ons land als vóór de enorme inzin king in de vogelstand in de jaren zestig, die werd veroor zaakt door bet gebruik van landbouwvergiften. In 1968 werden de schadelijkste middelen (zoals DDT en Diel- drin, die roofvogels via hun prooidieren binnenkregen ver boden om de massale vogel sterfte tegen te gaan. Volgens drs. P. Opdam, vogelexpert bij het Rijkinstituut voor Natuurbe heer, broedden ongeveer tien jaar geleden in ons land nog geen dertig havikparen. „Mo menteel schat ik dat er 150 tot 180 broedparen van deze roof vogelsoort zijn. Ook het aantal buizerds heeft zich in die tijd verdrievoudigd. De sperwer- stand heeft zich in de afgelopen zeven jaar verdubbeld tot naar schatting driehonderd stuks. De NA TIEN JAAR LANDBOUWGIF-VERBOD vermeerdering begon zich na het gifverbod in 1968 duidelijk af te tekenen", aldus de heer Opdam. Ook is er een spectaculaire toe neming van het aantal haviken, die niemand had verwacht Ook de boswachter van het nationale park De Hoge Veluwe kan de toeneming bevestigen. „In De Hoge Veluwe hebben we jaren gehad, dat er geen havik broed de en dat we nauwelijks sper wers zagen. Nu zijn deze vogels in aantal weer op hun oude sterkte", zegt hij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een aantal mi nisteries heeft dit jaar teveel 'lintjes' uitgereikt Een verre van voltallige ministerraad hield zich gisteren met dit pro bleempje bezig. Ook nu weer is vastgesteld hoe veel koninklijke onderscheidin gen elk ministerie afzonderlijk mag toekennen, maar daarbij bleek dat voor dit jaar enkele ministeries over de schreef zijn gegaan. De bewindslieden heb ben afgesproken dat overschrij dingen van het eenmaal vastge stelde aantal onderscheidingen in het vervolg moet worden voorkomen. Veel bewindslieden waren afwe zig. De vergadering werd voor gezeten door vice-premier Van Agt en de ministers Vorrink, Boersma, Van der Stoel, Van der Stee, Van Doom en Wester terp. Het merendeel van de af wezige bewindslieden heeft va kantie. Vrouw overleden in Amsterdams politiebureau AMSTERDAM (ANP) In het Amsterdamse politiebureau aan de Lijnbaansgracht is gis teravond een 51-jarige vrouw overleden. Zij was eerder op de avond „stomdronken" op straat aangetroffen en naar het bu reau gebracht. Volgens de politie was zij niet aanspreekbaar toen zij om tien over zeven binnenkwam. Zoals tegenwoordig verplicht is in Amsterdam, werd om een arts van de GG en GD gebeld, die een uur later arriveerde. Deze vond het beter dat de vrouw naar het ziekenhuis ging en bel de om een ambulance. Voordat deze echter kwam (weer een uur later) was de vrouw overleden. Dat de arts pas een uur na het eerste telefoontje arriveerde komt volgens de politie doordat de artsen van de GG en GD „heel wat af te rijden hebben om alle opgebrachte dronken personen aan een medisch on derzoek te onderwerpen". Op de vraag waarom het eveneens een uur moest duren voordat de am bulance kwam en waaraan de vrouw is gestorven, wilde de GG en GD vanochtend nog geen antwoord geven. Maand vrij reizen voor ex-gegijzelden UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben alle ex-ge gijzelden uit de trein bij De Punt een algemeen maandabon nement, eerst klas, aangeboden. Met dit abonnement kunnen zij vrij reizen door heel Nederland. De treinreizigers, die in decem ber 1975 bij Wijster werden ge gijzeld, kregen indertijd een zelfde presentje aangeboden. Volgens een woordvoerder van NS is het abonnement „een aar digheidje naar onae klanten toe".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9