En verder Het Gouden Spit Acht concerten in Meesterserie K O DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Fonduen na een dagje zonnebaden Tentoonstelling in reisbureau Orgelconcert Expositie in teken van het Kinderlijke satire over superautobus Doldwaze komedie agenda NOORDWIJK In reisbu reau Hase aan het Schuitegat 3 is een bescheiden expositie ingericht, waar onder meer werk te bezichtigen is van Nieolaas de Waard. Deze rondreizende kunstenaar bezit een grote liefde voor het ver stilde dorpsschoon van. Noord wijk-Binnen, waarvan hij verschillende fraaie plek jes op het doek heeft ge bracht. De expositie is in de maanden juli en augustus te bezichtigen. Behalve het werk van De Waard, is er ook wisselend werk te zien van andere be roeps- en amateurkunstenaars uit de omgeving. Het is voor het derde jaar in successie dat het reisbureau Hase een tentoonstelling orga niseert van werk, gemaakt door wat minder commercieel gerichte artiesten uit Noord- wijk en omgeving. Zaterdag 23 juli Katwijk/Zee: Carillonconcert Ou de Kerk Katwijk/Zee. Beiaardier ster mevr. Meilink-Hoedemaker uit Rotterdam. 19.45-20.45 uur. Katwijk/Zee: Zeeprestatietocht K.R.B. aanvang 15.00 uur. Inschrij ven bij de start Noord wijk: Autopuzzelrit, georga niseerd door de R.A.C.-Randsta& Inschrijven 10,- per auto) bij VW Noordwijk, VvV Noordwij- kerhout of aan de start (Hotel-Rest „De Witte Raaf'). Vertrek: 13.00 uur. Routebeschrijving alleen in het Nederlands. Noordwijk: Prestatietocht zee- zwemmen over 1 km, georgani seerd door de Noordwiifese Red dingsbrigade. Start 14.00 uur. In schrijven tot een half uur vóór de start en omkleden op de strandpost van de N.RB. Zwem vaardigheids- diploma vereist Zondag 24 juli Leiden: Autoracing. Achterterrein Groenoordhallen. Aanvang 13.00 Maandag 25 juli Leiden: Veemarkt in de Groe noordhallen. Van 04.00 tot 14.00 Noordwijk: Internationaal badgas ten tennistoernooi op de Casinoba- nen. Oude Zeeweg dagelijks vanaf 9 uur. Westrijdberöek gratis. KatwiA/Zee: Film ondenverp: Oud Katwijk. Jeugdhuis in de Voorstraat 20.00 uur. Noordwijk: Populair concert door de Bierkouwers. Vuurtorenplein. Aanvang 20.15 uur. Dinsdag 26 juli Noordwi%: Populair concert door de „Bierkouwers" op het Vuurto renplein. Aanvang: 20.15 uur. Kat wijt: Filmavond in het jeugd huis aan de Voorstraat Aanvang: 20.00 uur. g 27 juli Katwijk: Schaakwedstrijd in strandpaviljoen Willy" aan het noorderstrand. Inschrijven aan het strandpaviljoen. Aanvang: 19.30 Donderdag 28 Juli Katwijk: Toenstenmarkt in het te ken van de volksdans met op gezet te tijden volksdansdemonstraties. De markt is te bezoeken tussen 14.00 en 21.00 uur. Katwijk/Zee: Carillonconcert Ou de Kerk aan Zee. 19.45-20.45 uur. Oud-beiaardier dhr. A Peters uit Haarlem en Nijmegen. KatwijkjZoe: Miru basketbalwed strijd Andreasplein 19.00-20.00 uur. Kinderen 8-12 jaar. 20.00 -21.00 uur, junioren 14-17 jaar. Noordwijk: Strandloop over 4 en 8 km, georganiseerd door Haak- Novo. Start bij strandpoliüepost Aanvang: 19.30 uur. Noordwijk: Muzikale rondwande ling door de Drumfanfare „Trouw moet blij eken" uit Lisse samen met haar show-majorettenpeloton. Ko ningin Wilhelmina Boulevard. Aan vang 20.00 uur. Noordwijk: Groot Vuurwerk op het strand aan de Koningin Wilhel mina Boulevard. Aanvang 23.00 Vrijdag 29 juli Leiden: Orgelconcert Marekerk, 20.15 uur. Door Robert Vincent (organist van The Academie of St Martin-In-The-Fields). Katwijk/Zee: Bridge-drive 20.00- 24.00 uur. Sporthal Cleyn Duin, Stadhoudersdireef 1. Noordwijk: Orgelconcert door Charles J. de Wolff in de Grote Kerk, Noordwijk-Binnen. Aan vang: 20.15 uur. Leiden: Circus Althoff. Terrein Groenoordhallen. Aanvang 20.00 NOORDWIJK Willem Hen drik Zwart, organist van de Bovenkerk te Kampen geeft op vrijdag, 22 juli a.s. een concert op het orgel van de Grote Kerk te Noordwijk-bin- nen. Hij heeft daarvoor een aan trekkelijk programma vastge steld, waaronder het minder vaak gespeelde Concerto C dur nach Vivaldi van Johann Sebastian Bach, de in Noord wijk nog niet eerder ten geho re gebrachte Introduction and Toccata van William Walond, uit de IVe Symfonie van Ch. M. Widor het Andante, Scher zo en Finale, het Praeludium, Fuge und Ciaconna d-moll van Johann Pachelbel en de Trio in c-moll van J. L. Krebs. De organist besluit zijn pro gramma met de befaamde Toccata over Psalm 146 van zijn vader, wijlen Jan Zwart, die veertig jaar geleden op het orgel van de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen zijn laatste concert gaf en enkele dagen later overleed. eveneens uit het enthousias me en de toewijding waarmee zij wekelijks in haar atelier les geeft aan kinderen. Haar leerlingen variëren in leeftijd van acht tot twintig jaar. Met gepaste trots kan zij boetseer werk jes laten zien waar haar leerlingen mee bezig zijn. Een ieer actief inwoonster van Voorburg dus, die vooral op cultureel gebied haar sporen heeft verdiend, waarvoor zij in 1970 dan ook uit handen van burgemeester jhr. mr. A. Feith de gouden broche van de gemeente ontving. Aat Torenbeek-van Nie is eveneens inwoonster van Voorburg. Voor vele Voorbur gers is zij bekend als lerares tekenen aan het St. Maartens- college. Haar kinderportret ten zijn uitgevoerd in ver schillende technieken: pastel, gouache en aquarel. Zij toont tijdens de expositie, die in het gebouw van de Amrobank aan de Parkweg in Voorburg van 21 juli tot en met 30 augustus wordt gehouden, en kele tekeningen uitgevoerd in Oostindische inkt. LEIDEN Volksuniversiteit K O heeft het komend sei zoen acht meesterserieconcer- ten op het programma staan. De concerten worden gegeven door prominente solisten, or kesten en dirigenten. Abonne menten voor deze serie zijn te krijgen aan bet bureau van K O, Oude Vest 45. De concerten worden allen ge geven in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal aan de Bree straat en beginnen om kwart over acht. Het eerste concert heeft plaats op 14 oktober. Daarna staan als data geno teerd: 11 november, 9 decem ber, 27 januari, 22 februari, 14 april, 12 mei en 26 mei Ach tereenvolgens concerteren het Amsterdams Phjlharmonisch Orkest onder leiding van An ton Kersjes met medewerking van de pianist Andor Földes. Uitgevoerd wordt het eerste pianoconcert van Brahms. Vervolgens concerteert het Ne derlands Kamerorkest onder leiding van Ronald Zollman mjn.v. de meesterfluitist An dras Adorjan. Vertolkt wordt C.Ph.E. Bach's fluitconcert. Het Orchestre de Chambre de Versaille treedt 9 december op in de serie. Medewerking aan dit concert wordt verleend door de Engelse Hoornist Ifor James. De vijf concerten die in 1978 worden gegeven komen voor rekening van het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van zowel Roelof van Driesten als van David Zinn- man. Solistische medewerking verlenen de vier violisten van het Daniël Kwartet die het kwartetconcert van L. Spohr zullen uitvoeren. Het klarinet concert van Mozart zal door Bas de Jong worden gespeeld- De Nederlandse pianist Theo Bruins soleert in Schumann's pianoconcert Op de twee laat ste concerten in de meesterse rie soleren Nelson Freire en Alfred Brendel. De eerste mu sicus voert het tweede piano concert van Brahms uit, de LUXOR - The big bus (12), Regie: James Frawley. Als je het in het vrolijke niet meer zo weet maak je een satire. Nu heb je daar stellig leuke voorbeelden van, maar met een gebrek aan fantasie dient gemakzucht de mens in dit geval niet James Frawley heeft met uitzicht op alle rampenfilms, van aardschokken tot vliegtuigdrama's, wolkenkrabberbranden en scheepsexplosies dolkomisch alles op een hoop gegooid in „The big bus". Een hele stoet acteurs en actrices, maar niet de bekendsten, mogen zich hoogst komisch aanstellen op gezag van de regisseur. Alles wordt zo'n beetje omgekeerd, de voor de hand liggende truc in een satire. Het gaat om een gelede maxi-autobus, die op kernenergie in record tijd door de States moet. Met het bekende groepje passagiers van bonte samenstel- ling. De grappen zijn die welke ballorige schooljongens bedenken voor hun schoolrevue. Het kost moeite om er één glimlach voor op te brengen. Maar ook humor is een persoonlijke zaak en misschien slaat U zich van pret op de knieën. Dat kan ik dan ook niet helpen. Een „kritiek" moment in „The Russians are coming". „Het kind" is het thema van de expositie, die twee Voor- burgse kunstenaressen van morgen al in hun woonplaats houden. Van de beeldhouw ster Marian Gobius zijn er kinderportretten te zien, uit gevoerd in brons, hout en ter ra cotta. Van Aat Torenbeek- van Nie hangen er kinderpor tretten, aquarel en tekeningen in Oostindische inkt. Marian Gobius begon haar opleiding in Zurich bij dr. Schaer Krause, gedurende anderhalf jaar. Daarna volg de twee jaar „Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts" te Parijs en vervolgens was zij drie jaar privéleerlinge van Toon Dupuis in Den Haag. Na een jaar studie onder pro fessor Bronner aan de Rijksa- kademie in Amsterdam ver kreeg zij haar einddiploma, waarna haar vier jaar konin klijke subsidie werd verleend. Marian Gobius nam deel aan diverse tentoonstellingen, on der meer m Den Haag, Am sterdam. Voorburg, Emmen, Keukenhof, Linnaeushof, Aat Torenbeek-van Nie Brussel, Los Angeles, New York, Parijs en Edinburgh. De kunstenares is bekend om haar vele verzetsmonumen- ten, waaronder een beeld te Rijswijk, Maarssen, Temeu- zen, op de begraafplaats Westduin te Den Haag. In op dracht van de Oorlogsgraven stichting vervaardigde zij een drie meter hoog beeld voor het ereveld Kalie Banteng in Indonesië in nagedachtenis van de in Jappenkampen om gekomen vrouwen en kinde ren. Ook kan men haar wer ken zien in parken, tuinen en voor scholen in verschillende gemeenten. In Voorburg maakte zij het reliëf in kera miek voor de samenwerkende kruisverenigingen en een die- rengroep in steen op de brug bij de Rembrandtlaan. De beeldhouwster maakte even eens diverse portretopdrach ten onder meer van P. C. Boutens, J. F. Buziau, Gene raal Spoor, Albert Plesman en Generaal Winkelman. Marian's voorliefde voor kin-' deren blijkt niet alleen uit het aanzienlijke aantal kinderpor tretten dat zij maakte, maar Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat vijf concer ten van de serie voor zijn rekening neemt. Het Gewestelijk Orkest verzorgt het grote kerstconcert van K O. tweede vertolkt een pianocon cert van Mozart. K O organiseert tevens weer een groot kerstconcert Dit concert is niet in de Meesterse rie opgenomen. Het concert wordt gegeven door het gewes telijk orkest onder leiding van Georges Rotter met mede werking va het Toonkunst- en het Madrigaalkoor. De koren zullen worden gedirigeerd door André Kaart. Solisten zijn de klarinettist Robert Car ter en de bariton Ruud van der Meer. Op het programma staan werken van Bach, Brahms, Strawinsky en Schu bert Het concert wordt gege ven op 21 december. NOORDWIJK - Slager, snackbarhouder, bollenboer, bollen exporteur, exploitant van cafés en restaurants. Er zijn maar weinig beroepen waar de 36-jarige AJ. v.d Berg uit Noordwijk niet mee te ma ken beeft gehad. Hij beeft bet klappen met de zweep aardig geleerd en kent bet zakenleven zo onderband wel van onder tot boven en van links naar reebts. Hij is onder meer eigenaar van Grill en Fondue Specialiteitenrestaurant,Jlet Gou den Spit" aan de Hoofdstraat 63 in Noord wijk aan Zee. Hij is een zoon van de in Noordwijk zeer bekende slager V. d. Berg, die tot 1958 een slagerij had in de Noord- wijkse Hoofdstraat. Die zaak werd in dat jaar overgenomen door de vijf zonen van de oude v.d. Berg, die thans nog teeds boven de slagerij woont De jongens sticht ten een vennootschap onder firma, maar gingen in 1971 ieder hun eigen weg. De jongste telg van het gezin, Al J. v.d Berg, begon in 1970 met een restaurant gespecia liseerd in kipgerechten in de Hoofdstraat Dat pand werd later verbouwd en kreeg toen de naam ,JHet Gouden Spit", Grill en Fondue Speciahteitenrestaurant. Het is goed toeven in deze eetgelegenheid, de bediening is goed en het pand ademt een rustige sfeer. Het publiek in dit druk bezochte restaurant bestaat vooral tijdens het hoogseizoen - hoe kan het ook anders in een badplaats als Noordwijk aan Zee - uit een groot aantal nationaliteiten. Over klandizie heeft de heer A.J. v.d Berg niets te klagen, ook niet in het wintersei zoen als het in de meeste eetgelegenheden wat stiller is. De maaltijden zijn goed en overvloedig. Veel oudere mensen staan no gal sceptisch tegen over een vleesfondue. Ze kennen het verschijnsel amper en dur ven er vaak niet aan te beginnen. „Zo was het ook", vertelt eigenaar V. d Berg, ,jnet een oud—directeur van een bedrijf, die hier eens kwam eten. De bijna 8Ó-jarige man wilde persé geen vleesfondue, maar bestelde een toumedos van een half pond. Toen hij constateerde dat zijn tafelgenoten uitbundig zaten te smullen van de vleesfon due, probeerde hij het ook maar, en at vervolgens nog anderhalf portie op". Het Grill en Fondue Specialiteitenrestaurant is 365 dagen per jaar geopend Op doorde weekse dagen is het restaurant toeganke lijk van 17.00 tot 23.00 uur en in de week einden ook nog van 12.00 tot 14.00 uur. De gegrillde gerechten variëren in prijs van 20 tot bijna 28 gulden. Voor f.27,50 krijgt de gast een T-Bone steak met een gewicht van ongeveer 600 gram. Vleesfondue kost 19,50 gulden per persoon. Forel in kruidenboter De 26-jarige kok van het restaurant, de heer PU. Bodewes, afkomstig uit Ensche de gaf, voor de Leidse Courantlezers een van zijn recepten prijs. Onderstaand ge recht is pas vanaf september verkrijgbaar in ,Het Gouden Spit" tegen betaling van ongeveer 17 gulden. De kruidenboter is als volgt samengesteld: roomboter; verse teen tjes knoflook; gesnipperde charlotjes; fijn gesneden paprika; peper en zout naar smaak. Het geheel kneden en vervolgens peterselie, thijm, kervel, dragon, rozema rijn en een paar druppels citroen toevoe gen. Het geheel opnieuw kneden. De forel wordt eerst op de rug opengesneden om de graten te verwijderen. De vis wordt daarna diagonaal in de richting van de puntenop een vierkant stuk aluminiumf olie gelegd Daarna wordt de kruidenboter in en op de forel gesmeerd Het alumi niumfolie om de forel sluiten, zo dat er geen lucht bij kan of kan ontsnappen. Het geheel zeven tot acht minuten in een voor verwarmde oven zetten. Serveren met rau we groenten en aardappelpuree. Een scène uit „The big bus" LIDO III Daar komen de Russen (a.l.) met Carl Reiner, Eve Marie Saint en Alan Arkin. Regie Norman Jewison. Norman Jewison heeft met „The Russians are coming" duide lijk in de roos geschoten. Hoewel de komedie al tien jaar oud is, trekt zij telkens weer veel publiek naar de bioscopen. De film gaat over enkele manschappen van een gestrande Russische duikboot. Zij betreden een Amerikaans eiland om een boot te bemachtigen teneinde huiswaarts te kunnen keren. Hun aanwezigheid wekt een groeiende verwarring en onrust. De Russische commandant, menend dat zijn mannen in gevaar verkeren, dreigt het eiland plat te schieten. Op dit kritieke moment valt er iets voor, waardoor de stemming omslaat. Een convooi van Amerikaanse vaartuigjes doet de Russen uitgeleide. Het beschermt hen zelfs tegen de inmiddels gealarmeerde Amerikaanse Luchtmacht. Het verhaal is zeker niet in alle opzichtenorigineel, maar de film werd met vakmanschap gemaakt, zodat men met voortdu rende geamuseerdheid de kolderieke ontwikkelingen kan volgen. TRIANON Een brug te ver (16) Uitstekende verfilming van de slag bij Arnhem in de Tweede Wereldoorlog, (vijfde week) CAMERA Once upon a time in the west (12) Wereldberoemde western, die regelmatig weer van de plank wordt gehaald. Een uitstekende vakantiefilm (vijfde week) LIDO Slap shot (16) een uitblinkende Paul Newman als coach van een ijshockeyteam, dat van een ingeslapen groepje veran dert in een fel vechtend team (vierde week) LDDO II The Sound of music (aJ.) Een van de grootste kassuccessen van de laatste jaren: een film die telkens en dan vooral gedurende de vakantiemaanden in alle steden op het programma komt te staan. Een nog jeugdige Julie Andrews speelt de hoofdrol in deze musical-film. STUDIO Samen uit, samen thuis (a.1.) vakantiefilm van de allerhoogste orde. Bourvil, Louis de Funès en Terry Thomas zorgen voor een stevige portie amusement REX Een potente jongen op de pomotoer (16) Weinig smakelijke film, voorbehouden aan de liefhebber.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7