Leiden-Museumstad Toer-" "ip-20 De Leidse hofjes Leiden: waard om nader bekeken te worden Een dagje Leiden zonder een bezoek aan één van elf musea is eigenlijk niet denkbaar. Tenslotte is Leiden bij vele toeristen het meeste bekend als Leiden-Museumstad. Daar om geven wij hieronder een korte beschrijving van de 11 Leidse musea. Met behulp van het afgedrukte kaartje kan men zijn eigen route langs de verschillende musea uitstip pelen. Molenmuseum „De Valk" .Molen De Valk is een stenen windkorenmolen uit 1743. Ge lijkvloers bevindt zich de mo lenaarswoning met de inrich ting uit omstreeks 1900, de mo lenmakerswerkplaats en de smederij. In het bovengedeelte is een expositie-ruimte inge richt, waar molen-modellen en voorwerpen, die betrekking hebben op molens, molenon derdelen en het oorspronkelijk aandrijfmechanisme tentoon gesteld zijn. Molenmuseum De Valk, 2e Binnenvestgracht 1. Geopend: van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.30 tot 17.00 uur. 's Maan dags gesloten. Toegangsprijs: Volwassenen 1 gulden, kinde ren van 6 tot 16 jaar en 65- plussers 50 centen. Vak '77 Ze zijn er weer, die lange schoolvakanties. De laatste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van de vakan tiereis naar het buitenland of die paar weken rust In eigen land. De kinderen hebben zo'n zes weken vrl| van school. Het is voor hen soms moeilijk volop ont spanning te vinden. Elke dag zwemmen, fietsen of het deelnemen aan georga niseerde vakantJebezighe den zijn nu eenmaal ook niet alles. Vandaar dat veel ouders er met de kinderen op uittrek ken, het liefst naar attrac ties In de directe omgeving. De Leidse Courant biedt daarbll wat hulp. Verslaggever Plet van Dam en fotograaf Theo Ringers bezochten een tiental pleis terplaatsen waar een gezin met kinderen zich een dag naar hartelust kan amuse ren. Leger- en Wapenmuseum In 1975 moest het oudste ge deelte, het eigenlijke „Pest- huysi' uit 1658, in verband met dringend noodzakelijk gewor den restauratiewerkzaamhe den worden gesloten en daar mede viel een flink deel expo sitieruimte af. De heringerich te bovenverdieping toont on der anderen de Nederlandse krijgsgeschiedenis sedert 1568: de Tachtigjarige Oorlog, de ze ventiende en achttiende eeuw, de negentiende eeuw in schil derijen, de mobilisatie 1914 en de Tweede Wereldoorlog. In de filmzaal worden voor het publiek geregeld films van mi litair-historische aard ver toond, terwijl in de museum winkel boeken, bouwdozen, modelfiguren, prenten en prentbriefkaarten op militair gebied verkrijgbaar zijn. Koninklijk Nederlands Leger -en Wapenmuseum „Generaal Hoefer", Pesthuislaan 7. Geo pend: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 urn en 's zondags van 13.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs: Vol wassenen 1 gulden, kinderen tot 16 jaar 50 centen. De film voorstellingen beginnen dage lijks om 10.30 en 14.30 uur. Het Pelgrim Fathers Documentatie Centrum Betreft een groep Engelsen, vluchtelingen omwille van hun religieuze overtuiging die zich in 1609 in Leiden vestigden. In 1620 vertrokken zij met de „Mayflower" naar Amerika, waar zij op 19 november land den op Cape Cod. In dit docu mentatiecentrum zijn foto's van archiefstukken en stads gezichten uit die tijd tentoon gesteld, die een beeld geven van hoe en waar in het toen malige Leiden deze mensen geleefd hebben. Pilgrims Fathers Documenta tie Centrum, ingang Boisotka- de 2a. Geopend: Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Toegang gratis. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie Het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineraalogie heeft in zijn bijna honderdjarig be- -TAD/REG 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JULI 1977 PAGINA 5 r- LEIDEN beeft een grote verscheidenheid aan hofjes. Een korte beschrijving van de 35 hofjes en drie mogelijke bofjeswandelin- gen treft n hieronder aan. Hooigracht 9, ingang Middelste Gracht Dit prachtig gerestaureerde vroeg lSe-eeuws hofje, heeft een gaaf kapelletje waarvan da inventaris nog aanwezig is. 2. Sint Annahoqe of Jooatenpoort Zegersteeg 14. Dit oude hofje verloor door de verbouwingen in 1876 en 1907 geheel zijn oorspronkelijke karak* 3. Van AaaendeUtbofje nge Gracht 4T Lange Gracht 4a Zeer vervallen 17e-eeuws hofje Wordt gerestaureerd voor huisvea- iU6. Statig He-eeuwa hofje met rijke gevel en fraaie pomp. Kaarsenmakerstraat 1. Dit in 1596 gestichte hofje werd in 1939 afgebroken en verplaatst ft Üathrija Maartenrtortiterbofje Pasteurstraat 2a. Gesticht in 1606. Verplaatst in 1910. en de voormalige proveniershuisjea en doet dienst als tehuis voor chronisch zieke bejaarden. 11. Groene veldsfldi ting Oude Vest 41. In het eind der 19e eeuw gesticht rijtje huisjes achter voormalige pastorie, voor predikantsvrouwen en -dochten. Prachtige tuin. lZBÜllre Geest- at Cornells SnrooghsbofJe Doezastraat la. Dit aanvankelijk op de Breestraat «taande hofje werd in 1851 verplaatst naar de Doezastraat, in verband met de bouw van ds sociëteit ..Minerva". Vernieuwingen volgden in 1920 en 1936. 13. Eva van Boocevwnsbofje* Doelensteeg 7. Prachtig 17e-eeuws hofje met levendige geveltjes, aardige struatpatro nen en een bijzonder mooie pomp. 14. Francois Hocttljnbafje* Hooigracht 81. Aardig 18e-eeuws hofje. In 1969/1970 fraai gerestaureerd door de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. 15. Sint Jacobs- ot OaTenboochhofte»* Doezastraat 25. Dit 17e-eeuws hofje heeft ondanks 19a«suwse verbouwingen zijn intieme sfeer bewaard. De regentenkamer bevat een aantal oude portretten en 16. Sint Jan»- at Van der Laanfaof je Haarlemmerstraat 261 Dit 16e couwie hofje werd in het begin van deze eeuw helaas geheel vernieuwd 17. JennaJcmbofje Kaiserstraat 49. Oudste Leidse Hofje, gesticht in 1467, maar eind vorige eeuw en begin deze eeuw geheel vernieuwd. De kapel werd in 1887 afgebroken. 16. Jostai CareUmls Witte Rozenstraat 51a. Gebouwd in 1936. 19. Jan de Laterehof je Tweede Binnenvestgracht 13. Dit 17e asuws hofje werd in 1888 vernieuwd. In 1970 werd begonnen met een algehele restauratie voor huisvesting van «tildenten 20. Joost Frans van der tindenhofje Grev-enstraat 16. Vroeg 18e-eeuws hofje, dat door aanleg Gravenstraat zijn besloten heid verloor. 21. Pteter LoridaiaboQe* Oude Varkenmarkt 1. Prachtig 17*eeuws hofje met pomp en galerij. Geheel gerestaureerd voor huisvesting van «tildenten 22. Joftrocw M««shofjr Kalvermarkt ft Aardig hofje, voltooid in 1901. 23. Meermansbarg** Oude Vest 159. Laat 17e-eeuws zeer groot en rijk uitgevoerd hof. Prachtige regenten kamer met kostbare collectie schilderijen. Verreweg grootste Lcidae hofje. 24. Jean MlchdaboHe* Pieterskerkstraat lö. In 17e en 18e eeuw tot hofje verbouwd, vroeg eeuws complex. In 1964 prachtig gerestaureerd. Bewoond door studenten. 25. Mlerennesthofje Hooglandse Kerkgracht 3& Heel klein en vervallen 18a oauw» hofje, gesticht in restant van het oude SL Pancras Begijnhof. Oude Hoefitraat 12. Het 18e-eeuwse hofje werd in 1915 op kosten van de njke regent C. Pape vernieuwd. 27 Jean Pesikibof jsM Kloksteeg 21. Mooi en gaaf 17eeeuwi hofje. Zeer sfeervol gelegen bij de Pieterskerk. 28. Sint Pleten- of Van der Spehhofje Pieterskerkhof 42. Klein en eenvoudig 17e-eeuws hofje, verscholen aan bet eind van een lange gang. 29. Sint SalvaZorshotJe' Steenstraat 17. Dit 17e«euwae hofje wordt gerestaureerd voor da huisvesting van rs hofje, poortgebouw met fraaie geveL Sionssteeg Dit "in 1480 gestichte hofje werd in 1668 verplaatst De verbouwing Lange Schoolsteeg 3. Zeer klein particulier bewoond 17*esuwa hofje. 33. Sint Stevensbofte of Conventvan Tetterode Haarlemmerstraat 50. Dit in 1487 gestichte hofje werd in 1777 vernieuwd en verfraaid. 34. Tevellngv of Karei Teveisbofje** Vierde Bmnenvestgradit 7. Zeer curieus laat 17e-eeuwa hofje met gave regentenka mer. De architect heeft het hele hofje aangepast aan da ruitvormige plattegrond. 35. Samuel de Zee's Hofje Doezastraat 16 Aanlig 18e-eeuws hofje mat twee binnenplaatsen Verklaring der tekens: Hofjes die grotendeels hun oorspronkelijk karakter hebben hrtwnrton. of door kundige restauratie hebben herkregen. Hofjes, die boyendien een te bezichtigen regentmkamer af kapel hebben Hofjeswandehng'no. 1 Met bezoek aan de hofiee no: 27 - IJ - 11 - 6 - >4 - 28 Hofjeswandeling no. 2: Met bezoek aan da hofje» no: 9 - 10 - 11 - 23 - 14 - 1 - staan een grote collectie fos sielen verzameld. Een deel van die fossielen is uit ons eigen land afkomstig. Op de eerste verdieping is een expositie in gericht van mineralen, meteo rieten, tektieten en edelstenen; gesteenten met fluorescentie eigenschappen; petrologie en vulkanologie met behulp van modellen, illustraties en voor beelden. Op de tweede verdie ping is een expositie van de geologie van Nederland, de ge schiedenis van het leven op aarde, de ontwikkeling van le vensvormen in planten- en die renrijk en degeologische pro cessen. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerg- kracht 17. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Rijksmuseum van Oudheden Het museum herbergt bodem schatten uit Egypte, Mesopota- mië en het Midden-Oosten, uit Griekenland, Italië en het Ro meinse Rijk. De archeologie van ons eigen land wordt ver tegenwoordigd door vondsten uit de prehistorie, de Romein se tijd en de vroege Midde leeuwen. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uu Toegangsprijs: volwassenen 1 gulden, kinderen tot 18 jaar en 65-plussers 50 centen. Gezin nen met kinderen beneden 18 jaar betalen 2.50 gulden. Museum Boerbaave In dit museum zijn verzame lingen op het gebied van wis kunde, natuurwetenschappen en geneeskunde zoals sterre- kijkers, microscopen en chi rurgische instrumenten ten toongesteld. Museum Boerbaa ve is gevestigd aan de Steen straat la. De openingstijden en toegangsprijzen zijn gelijk aan die van het Rijksmuseum van Oudheden. Een plattegrond van Leiden, waarop met cijfers de plaats van de verschillende musea is aangegeven: 1. Academisch Historisch Museum; 2. Hortus Botanicus; 3. Molenmuseum De Valk; 4. Leger- en Wapenmuseum: 5. Pilgrims Fathers Documentatie Centrum; 6. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie; 7. Rijksmuseum van Oudheden; 8. Museum Boerhaave; 9. Rijksmuseum van Volkenkunde; 10. De Lakenhal; 11. Prentenkabinet. bied, Oost-Azië, Indonesië, Midden- en Zuid-Amerika, Su riname en Afrika. Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat 1. De ope ningstijden en toegangsprijzen zijn gelijk aan die van het Rijksmuseum van Oudheden. 13.00 tot 17.00 uur. Toegang sprijzen: volwassenen 1.50 gul den, kinderen van 6 tot 16 jaar 75 centen en 65-plussers 40 centen. Rijksmuseum voor Volkenkunde Het museum bevat kunst- en gebruiksvoorwerpen uit alle buiten-Europese gebieden: Voor-Azië, Indisch cultuurge Stedelijk museum „De Lakenhal" Verzamelingen van schilderij en van onder anderen Lucas van Ley den, Rembrandt, Jan Steen, Jan van Goyen, Bakker Korff en Verster. Het museum bevat verder stijlkamers uit de 17e tot 19de eeuw, een histori sche afdeling en een tentoon stelling over beeldhouwkunst en kunstnijverheid. Stedelijk Museum De Laken hal, Oude Singel 28-32. Geo pend: maandag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van Prentenkabinet der Rijksuniversiteit Een unieke collectie foto's en apparatuur bevindt zich bin nen de muren van het Pren tenkabinet, waar bovendien collecties oude Hollandse- en Vlaamse tekeningen en pren ten bewaard worden. De na druk van het verzamelbeleid ligt op de ontwikkelingsge schiedenis van de Nederlandse fotografie. Prentenkabinet der Rijksuni versiteit, Rapenburg 65. Geo pend: maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Academisch Historisch Museum Het museum bevat voorwer pen en documentatie betref fende de universitaire geschie denis en het studentenleven. Het Academisch Historisch museum ligt aan het Rapen burg 73 en is tijdelijk alleen te bezoeken na telefonische aanvraag. De toegang is gratis. Hortus Botanicus De Hortus Botanicus is gele gen aan Rapenburg 73 en is van maandag tot èn met vrij dag geopend van 09.00 tot 17.00 uur. 's Zondags van 11.00 tot 16.00 uur. De kassen zijn 's zaterdags en 's zondags gesloten. Toegangsprijs: vol wassenen en kinderen 25 cen ten. jaarkaarten 1 gulden. TERUG IN EIGEN OMGEVING Het eigen karakter van Leiden kan het best vanaf het water gezien worden. Elke dag publiceren wij In de rubriek Vak *77 een aantal toeristische tips voor de le zen die graag eens een dagje buiten de regio Leiden willen vertoeven en bereid zijn daar voor een paar uurtjes in hun trouwe vierwieler door te brengen. Vandaag de laatste vier tips van onze Toer-Tip- 20. Berg en Dal. Op Berg en Dal bij Nijmegen is het goed toeven bij zowel goed als slecht weer. Verscho len tussen de bossen ligt een Afrikadorp met Afrikaanse- muziek en een mini-dierentuin. In een hypermodem gebouw is een unieke collectie van maskers en beelden samenge bracht. Tevens worden er film- en diavoorstellingen oa. houden over alle wetenswaar digheden van Afrika. Voor de kinderen worden er speciale speurtochten georganiseerd. Aalsmeer In de veilinghallen van Aals meer worden dagelijks miljoe nen snijbloemen en potplanten geveild op 's werelds grootste bloemenveiling. Voor bezoe kers is de veiling dagelijks geopend van ongeveer 07.30 tot 11.00 uur. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen 1.25 gulden en voor kinderen 75 centen. In de grote zalen kan de de bezoeker zien hoe de planten gereed gemaakt worden voor verzending naar alle delen van Nederland, Duitsland, België en vele ande re landen van Europa. De Duinpan Het golfslagbad De Duinpan is een groot door duinen omge ven recreatieobject van 40.000 vierkante meter met velerlei attracties in Zandvoort. Het omvat een uniek golvenbad, een kleuterbad, een wedstrijd- bad, een springbassin met een 3, 5, 7 1/2 en 10-meter toren en twee binnenbaden. Daar naast zijn er vele speelwerk- tuigen, zoals schommels, klim- rekken en tafeltennistafels aanwezig. De Duinpan bevat verder zonneweiden en een grote restauratie. Verder in lichtingen: De Duinpan, Von dellaan 57, Zandvoort, tele foon 02507-2170. Burgers Zoo en Safari In het Burgers Dierenpark in Arnhem vertoeven ruim 2500 dieren. Het omvat een uniek chimpansee territorium, een wolvenbos, een nachtdieren- huis, vrije vlucht vollières, een Australië-vlakte en een specia le filmzaal. U kunt ook op safari gaan. Een trein voert u door het leeuwenpark en de Afrika savanna. Burgers Die renpark kent verder twee res taurants, een grote speeltuin en een aparte speelgelegen- heid voor peuters. Leiden zal voor haar inwoners en de ingezetenen van de re giogemeenten nog maar wei nig geheimen kennen. De mo gelijkheden tot winkelen en uitgaan, hoe beperkt deze ook mogen zijn moeten bekend worden verondersteld. Voor dagtoeristen zal de naam Lei den welluidend in de oren klinken. De grote verscheiden heid aan musea, hofjes en his torische bezienswaardigheden garanderen een dagje cultu reel en toeristische bezig zijn, dat afgesloten kan worden met een etentje in één van vele restaurants. Een bezoek aan de maandagse en dinsdagse veemarkt in de Groenoordhal- len lijkt vooral voor gezinnen met ldeinere kinderen een leu ke afwisseling van de typische toeristische uitstapjes. Op maandag is er een slachtvee- markt en op dinsdag een ge- bruiksveemarkt met onder an deren geiten, schapen en dui ven. De veemarkt duurt van vier uur 's morgens tot 2 urn 's middags. Vanaf diverse punten in de stad vertrekken er rondvaart boten. Vanaf het waterterras aan de Beestenmarkt vertrekt een rondvaartboot voor een tocht door de singels en grach ten. Dagtochten naar de Ka- Een bezoek aan de veemarkt lijkt een leuke afwisseling van de typtische toeristische uitstapjes. gerplassen en Braassemer- meer starten vanaf de Span- jaardsbrug en het Kort Galge water. Wandelaars en natuurliefheb bers kunnen terecht in het Heempark aan de Oegstgees- terweg of in de Leidse Hout met zijn hertenkmp. De musea en de Leidse hofjes zijn echter de belangrijkste trekpleisters. Daarom geven wij vandaag een volledig overzicht van de in Leiden aanwezige musea en hofjes.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5