.eidse plantsoenendienst vecht oor behoud beuken in Plantsoen Problemen rond qua Flora feestelijk geopend Vogelwijk wil parkeemood AZL niet opvangen Ovalracing bij Groenoordhallen opgelost Wijken in „Wensen en Vragen LU" TEL 071-12.41.30 I Dag: 2.30 uur zondag ook 4.45 I ^a9: 7 en 9.15 uur. ONWEERSTAANBAAR 15 in deze advertentie stond abusievelijk vermeldde film Jour de Fête Deze film wordt heden in Leiden niet vertoond. CARL RQNER EVA MARIE SAINT ALAN ARK1N BRIAN KEJTH 10NAIHAN WWTERS 1HEOOORI8IKEL I - PAUL fOPD (Van een onzer verslaggevers) EN/OEGSTGEEST De Leidse plantsoenendienst stelt alles •t werk om de enige beuken van Leiden in het Plantsoen ven te houden. De ruim 120 jaar oude bomen worden rd" met extra meststoffen en water. Chef van de gemeente dienst Plantsoenen G. Gaastra: „De beuken in bet Plantsoen het momenteel erg moeilijk. Maar het ziet er naar uit we ze er doorheen kunnen helpen. Met andere eeuwenoude in het Plantsoen, zoals de platanen en kastanjes hebben Ihet een paar jaar geleden ook gered. Die maakten toen een lijke tijd door, maar steken thans weer rijk in donkergroen den is niet rijk aan beuken. ene bodemgesteldheid is niet op aal geschikt voor deze bo- nsoort De beuk komt vooral ("ert^ voor op de betere leemhou- Maiwde zandgronden zoals in P^ïnte, de Achterhoek en de uwezoom. Maar ook Wasse- ir heeft een aanzienlijk aan- beuken binnen de gemeente, ivijl Oegstgeest en Aarlander- 1 eveneens een tiental rijk vt Maar ook in deze plaatsen fen de beuken gevaar. In Was- HSBaar en Aarlanderveen zijn er lHBiiddels al enkele afgestorven ïhandeling starb» gastlgende week start de Oegst- est plantsoenendienst met een handeling van de aan de En- geesterlaan staande beukebo- Enige tijd geleden zijn in laan gasbuizen aangelegd, Hoofldens de werkzaamheden zijn wortels van de beuken ge- et Rakt. „Eén beuk is in ieder (val niet meer te redden. De ige bomen worden met een ipressor behandeld," aldus woordvoerder van de plant- ienst in Oegstgeest Be ten ge t BMnpress hjflfti woor TvflKnendie halve door het aantasten van gas zouden de bomen thans ook te lijden hebben van een beu kenziekte. De woordvoerder: „Tegen die ziekte is echter nog geen kruit gewassen." In Wassenaar is de plantsoenen dienst nog bezig met het inven tariseren van het aantal dode bomen. Wanneer de beuken voor drie kwart dood hout heb ben, zullen ze worden gerooid. De jonge, enigszins aangetaste beukebomen zullen regelmatig worden besproeid met water. „Bij de oude bomen is dat on doenlijk. Deze hebben vaak een wortel gestel van een paar hon derd meter. Wanneer de oude beuken niet al te zeer zijn aan getast, zullen we ze niet rooien. Of ze het daarna redden, moe ten we maar afwachten. Beuken zijn namelijk bijzonder gevoelig voor droogte. Door de uitzon derlijke warmte van de laatste twee zomers, is het grondwater peil dermate gezakt dat de wor tels droog kwamen te staan," aldus de heer Westgeest van de Wassenaarse plantsoenendienst. Veel beuken in Nederland heb ben vorig jaar de doodsklap ge kregen. Twee oorzaken zijn cli- rekt aanwijsbaar: de januaris- tormen in '76 en de langdurige droogteperiode in de zomer maanden. De storm bezorgde veel bomen schade aan de wor telstelsels. Bij beuken wat meer dan bij veel andere soorten, om dat de beuk een „vlakworte- laar" is, een wortelstelsel dat niet diep in de bodem door dringt. Een derde mogelijke oor zaak van de massale beuken- sterfte in Nederland is wellicht het feit, dat 1976 een „beuken jaar" was. De beuk draagt eens in de zeven of acht jaar beuke- nootjes. De takken zijn dan zwaar beladen met de vruchten. De beuken hebben gedurende deze vruchtperiode extra veel water nodig. En dat water was vorig jaar niet aanwezig. Aan veel beuken is momenteel de slechte gezondheidstoestand goed af te zien. Het bladerdak, dat doorgaans ondoorzichtig dient te zijn, laat op vele plaat sen de zon vrij door. Veel beu ken hebben ook te lijden van verbrandingsverschijnselen: los latende schors doordat de boom in een te felle zon heeft gestaan. En dat verbranden is dan weer mede terug te voeren op de stormen in het begin van het vorige jaar, toen bomen in de direkte nabijheid van de beuken werden omgeblazen waardoor ze geen zonwerende functie voor de beuk meer konden ver vullen. Massale sterfte In Leiden, Wassenaar en Oegst geest is de schade aan de majes tueuze beuk dan wellicht wel te beperken tot een enkel exem plaar dat dient te worden ge hakt, maar landelijk gezien is een massale sterfte onder de beuk niet te voorkomen. Bos- bouwdeskundigen zien geen en- betekent 25.000 liter per hectare kele mogelijkheid om massaal beukenbos per dag in gebieden uitdrogen te voorkomen. „Water als de Veluwezoom. Daar is niet geven is een druppel op een tegen te sproeien," aldus ing. gloeiende plaat. Eén enkele Verheul, houtvester van Staats- beuk verdampt op een warme bosbeheer, dag zo'n 500 liter water. Dat De tachtig sportverenigingen in Leiden tellen tezamen bijna 22.000 leden. Er is een kleine toename te constateren van Leidenasrs die zich op een of andere manier met sport bezighouden. In 1975 waren het er 20886. Hoewel er in 1976 een sportvereniging werd opgeheven nam bet aantal sport beoefenaren in verenigingsverband in 1976 toe: 21876. De judo-éport blijkt zeer geliefd te zijn geworden. In de tijd van één Jaar verdubbelde bet aantal leden van de Leidse judoverenigingen zich. In 1975 bedroeg bet aantal: 861, en in 19761635. Een en ander is te lezen in het jaarverslag van de Sportstich ting Leiden. De meest beoefende sport was ook in 1976 voetbal. Het aantal ingeschreven leden bij de voetbalvereni gingen nam echter af van 4735 in 1975 tot 4297 in 1976. De op een na populairste sport in Leiden is het zwemmen. In 1976 werden 300 leden meer dan in 1975 genoteerd bij de zwemverenigingen (van 3607 naa 3936). Jeugddorp In het jeugddorp Zuid-West werd gisteren een groots vlieger festijn gehouden, 's Morgens gingen de deelnemertjes aan de vakantie-activiteiten aan de slag om zelf vliegers te maken, 's Middags na het nuttigen van onder meer een beker zelfgemaakte soep, zijn de vliegers opgelaten. Hoewel er weinig wind stond, was het toch een geslaagde middag. Maandag zijn er weer verschillende activiteiten in de creativi- teitshuisjes. 's Middags is er een groot waters pel op het terrein. Moderne kunst Stedelijk Museum De Lakenhal laat deze week weer een ruime keuze zien uit het eigen bezit aan moderne kunst Door ruimtegebrek moet de winter het grootste deel daar van in de kelder worden opgeslagen tot verdriet van veel museumbezoekers. Nu kunnen de liefhebbers van Verster, von Menso en Harm Kamerlingb Onnes, van Van der Nat, Van de Windt, Van Driesten en anderen weer in het museum terecht Een kleine tentoonstelling uit eigen bezit is inge richt van het aardewerk van de Zoeterwoudse pottebakker en aardewerkfabrikant W. C. Brouwer, die 100 jaar geleden werd geboren. Van de stromingen van na 1945 is dit maal veel te zien van realisten en constructieve abstracten onder meer uit Leiden. Voor het eerst wordt nu ook een behoorlijk aantal tekeningen uit bet eigen bezit getoond van Co Westerik en Harm Kamerlingb Onnes tot aan Kees Buurman en Albert Roskam. LEIDSE COURANT PAGINA 3 22 JULI 1977 ïgistre' t het in top hijsen van de Leidse vlag niet kleurige vissen en waterplanten uit Aqua Flora '77 is dagelijks van tien uur /er h<ieft burgemeester A. Vis gisteravond de alle delen van de wereld zijn op smaakvol- 's morgens tot tien uur 's avonds open. overljjuaria-, terraria- en bloemententoonstel- Ie wijze in de ontdooide hal opgesteld. Het d Thihg Aqua Flora '77 geopend. Deze unieke geheel is „aangekleed" met bloemen. In De entreeprijs is 5 voor volwassenen en nan ijntoonstelling zal tot en met 7 augustus het midden van de hal hebben de organi- wat| qe Menken Ijshal aan de Vondellaan satoren een tuin, compleet met bruggen, 2,50 voor k|nderen onder geleide en kt/"bezichtigen zijn. Tweehonderd bakken priëlen_ en fonteinen laten opstellen. De 65-plussers. i", die 3schud LEIDEN Het Overleg Wijkorganen heeft enige weken gele- regls den het derde deel van „Wensen en Vragen" van de Leidse iden v wijkcomités, -verenigingen en -stichtingen het licht doen zien. godsli 111 6611 se"e artikelen behandelt de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs. Al eerder kwamen in deze kolommen dat vd Leiden-Noord, Muiderslot, De Juwelen, Maredorp, Meerburg, Zuid-West, de Ververbuurt, de Merenwijk, G roenoord, De Kooi en de Zeeheldenbuurt aan bod. Thans is het de beurt aan de stichting wijkcomité Vogelwijk. ai zich Ja, nat Ie volg tijd er het LEIDEN De Vogelwijk mag geen par keerterrein voor het Academisch Zieken huis worden. Dit stelt de stichting wijkco mité Vogelwijk in „Wensen en Vragen III". Voor de bewoners van de Vogelwijk is het probleem van parkeeroverlast pas goed gerezen toen de directie van het Academisch Ziekenhuis begin juni van dit jaar een pasjesregeling instelde voor het parkeren op het AZL-terrein. Op het terrein waren tot die tijd achthon derd parkeerplaatsen. Op aandrang van de brandweer werd dit aantal teruggebracht tot vijfhonderd. Aan degenen die deze plaatsen konden gebruiken, werd een pasje uitgereikt. Een speciaal ingestelde parkeer- commissie bepaalde wie voor een parkeer plaats in aanmerking kon komen. Er wer den twaalfhonderd aanvragen ingediend. Parkeeroverlast Zoals bekend heeft het personeel van het AZL actie gevoerd tegen deze nieuwe be paling van de directie. Evenwel zonder succes. Het gevolg is dat de rond het ziekenhuis liggende wijken dagelijks wor- Kabeltelevisie den geconfronteerd met een grote parkeer overlast. De stichting wijkcomité Vogelwijk stelt dat op korte termijn naar een oplossing van het probleem moet worden gezocht Te denken valt aan het aanleggen van een groot parkeerterrein ten behoeve van het AZL-personeel in de Leeuwenhoek. Door de directie van het AZL is, nadat de acties waren beëindigd, de toezegging gedaan dat •zij met de gemeente overleg zou plegen over het nijpende parkeerprobleem. Al geruime jaren kampen de bewoners van LEIDEN Het ziet er naar uit dat de vierde wedstrijd in het kader van het nationale kampioenschap Ovalracing, te houden op het circuit achter de Groenoordhallen op zondag 24 juli tot ieders tevredenheid zal gaan verlopen. De problemen betreffende de geluidsoverlast zijn nu nagenoeg opgelost sinds het geluidsni veau werd verlaagd tot het peil van het normale verkeer op de Willem de Zwijgerlaan. Nu het circuit is verbeterd, zijn de moeilijkheden met de KNAC betreffende de veiligheid ook opge lost. Hoewel er nog regelmatig wagens over de kop zullen gaan, is een dodelijke afloop van een dergelijke buiteling praktisch onmogelijk geworden. Zoals bekend komen er bij het Ovalracing steeds 2 auto's in de baan en is het de bedoeling dat de snelste rijder bij de training achterin het ovaalvormige veld starten. Er wordt gereden in de standaard-, sport- en superklas se. Het Nederlands kampioen schap is „open", dat wil zeggen dat er naast de 60 Nederlandse coureurs ook buitenlandse cou reurs in de piste verschijnen, met het nodige oogstrelende au- towerk zoals VW-Porsche's, Re nault Alpine's en Alfa Romeo's. De races starten zondag om 13.00 uur met een extra „Ster renfinale" die de vorige keer wegens geluidsoverlast moest worden afgelast. De snelste vier rijders van elke klasse nemen het in deze finale tegen elkaar op in de zogenaamde „handi capsrace". De stand voor het kampioen schap van Nederland is na drie wedstrijden als volgt: Stan daardklasse: 1 P. van Zwienen uit Leiden, Fiat 124s met 35 punten; 2. J. Schouten uit Rot terdam met een NSU 1200 TT met 34 punten; 3. F. Wijsman uit Voorburg, Simca Rally met 33 punten. In de Sportklasse: 1. H. Burggraaf uit Dordrecht met Fiat Abarth, 37 punten; 2. B. Oranje uit Rotterdam met een VW-Porsche en 31 punten; 3. M. van der Wal uit Rotterdam met een Fiat Abarth en 24 punten. Superklasse: 1. B. Verhoef uit Pijnacker met een Burton Es cort en 37 punten; 2. S. Hut uit Groningen met een VW-Porsche en 29 punten; 3. D. Wierikx uit Numansdorp met een Alpine S. en 26 punten. Parkeeroverlast op de Blauwe Vogelweg. de Vogelwijk met een slechte televisie-ont vangst. Deze wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van het hoge veipleegsters- huis „Nieuweroord" aan de Rijnsburger- weg. In „Wensen en Vragen III" doet het wijkco mité de suggestie de wijk als eerste na de Merenwijk aan te sluiten op het kabeltele visienet van Oegstgeest. Inspraak In „Wensen en Vragen II" zijn door de bewoners enige wensen naar voren ge bracht, die niet zijn gehonoreerd. Zo was er gevraagd om borden waarop het wijkco mité schriftelijke mededelingen zou kun nen prikken. Ook met de inspraak is het, volgens het wijkcomité Vogelwijk nog steeds slecht gesteld. Het vraagt om toezen ding van dé gemeentelijke stukken die zijn geschreven als voorbereiding voor het be stemmingsplan voor de Vogelwijk". Zó kunnen de bewoners meedenken en mee beslissen", aldus het comité. „Geen in spraak achteraf, wanneer de plannen zijn gemaakt en er niet veel kan worden veran derd". Het clubhuis ,,'t Vogelnest" van de speel tuinvereniging is sinds enige tijd voor de wijk opengesteld. Het wijkcomité ontplooit daar de nodige activiteiten. Tevens is er een peuterspeelzaal onder leiding van twee beroepskrachten. Het wijkcomité stelt dat de Vogelwijk erg op Oegstgeest is gericht Behalve het club huis zijn er in de wijk geen instellingen, aangezien de wijk daar niet de omvang voor heeft. Zo maken de bejaarden ge bruik van het dienstencentrum in Oegst geest.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3