Iroes:Uur van aktie ruba aangebroken' Gevangenisoproer in Madrid door politie neergeslagen Prijsbeleid Begin is gericht op betere economie Israël Carter poogt Russen gerust te stellen Arabische pers kraakt vredesplan Begin President van Turkije akkoord met kabinet van 10lDemirel Walvis of plesosaurius Chauffeur rijdt met zijn bus circus binnen Jezuïeten blijven ondanks bedreiging toch op hun post NOOIT TE OUD VOOR FILMSTER New York: 40 graden Dievenzwermen in nacht treinen in Noord-Italië Bende van vier" uit partij gezet Geringe toewijzing BNG-lening LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JULI 1977 PACINA 11 ...N JEST AD (ANP) Betico Croes, lei van de Arubaanse afscheidingspartij heeft aangekondigd dat het uur van |ies op Aruba is aangebroken, nu forma- r Rozendal heeft laten weten de MEP t in een nieuwe Antilliaanse regering te Wat voor akties kon Croes nog niet Als eerste mogelijkheid sprak hij r een algemene solidariteitsstaking van i half uur. „Wij zullen proberen om met akties onze economie geen schade toe irengen," aldus Croes. ■en gesprek met formateur Rozendal had Croes deze week laten weten dat Aruba volgens de MEP uiterlijk 18 maart 1981 uit het Antilliaanse verband moet zijn getreden. Daarna wil hij met Nederland of de Verenig de Naties gaan praten om de onafhankelijk heid af te ronden. Formateur Rozendal deel de Croes mee dat hij de programma's van de andere partijen had bestudeerd en tot de slotsom was gekomen dat alleen de MEP voor een onafhankelijk Aruba was. „Vol gens de formatieopdracht," aldus Rozendal, „is hiermee geen basis aanwezig voor een regering met deelname van de MEP." Rozendal verzekerde de MEP-delegatie ver der dat in de komende regeringsperiode niet gesproken zal worden over de onafhanke lijkheid van de Nederlandse Antillen, zelfs niet over de voorbereidingen daarvoor. Volgens Croes wil men met de akties niet direkt bereiken dat de MEP alsnog in de regering wordt opgenomen, maar dat er wegen geopend worden om de onafhanke lijkheid van Aruba voor te bereiden. Croes acht de mogelijkheid geenszins uitgesloten dat de akties zullen uitlopen op het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid. 5|'ass: Invloed ian Joods in imerika te 10 eïoot mOSKOU (AFP) - Het Sowje- ussische persbureau Tass jeft gisteren de invloed gehe eld die het „Joodse kapitaal" i de Verenigde Staten op de regering zou uit kapitaal speelt een aan- vénlijke rol in het bankwezen, handel en de industrie. De bourgeoisie bekleedt een eutelpositie in de pers. Joodse lonopolies vertegenwoordigden ;n vijfde van het verkiezings- ^>nds waarover Richard Nixon eschikte. Hieruit blijken de fi- anciële mogelijkheden en de invloed van de Joodse ourgeoisie in de Verenigde Sta- De democratische partij eeft nog sterker banden met Joodse kapitaal", aldus ass. ANKARA (UPI) - President /ahri Koruturk is akkoord ge- gaan met het rechtse meerder- >r heids kabinet dat Suleyman De- mi rel, voorzitter van de conser- vatieve rechtvaardigheidspar- tij, wil vormen met de islamiti sche nationale heilspartij en de- ~j uiterst rechtse nationalistische actiepartij. daarna trok zich echter een van de voorgestelde minis- ters terug en kondigde voorzit- ter Hali Tunc van de grootste vakbondsfederatie in Turkije aan dat hij een algemene sta- king zou uitroepen als het rechtse coalitie-kabinet van De- r mirel zou worden geïnstalleerd. Tune zei dat de arbeidersbe- j wegng pal zal staan voor de democratie en dat de terugkeer van een rects bewind een ramp n Jongen gedood "bij bouw kermis TILBURG (ANP) Het opbou wen van het reuzenrad voor de jaarlijkse kermis in Tilburg heeft gisteren een slachtoffer geëist. De 13-jarige Adriaan Schimmel uit Tilburg werd op r~ slag gedood door een vallende spaak van het rad. Oorzaak is volgens de politie het "J* breken van een kabel. De jon- gen hielp een handje bij de bouw van het kermisgevaarte. Japanse vissers, die onlangs dit vreemde wezen - tien meter lang en twee ton zwaar - ophaalden, lieten het gevaarte snel in zee terugzakken „omdat het zo stonk". Sindsdien vragen geleerden zich af wat de vissers aan de haak hadden geslagen. Sommigen denken aan een plesosaurius, een dier dat 100 miljoen jaar geleden in zee leefde. Anderen houden het op een simpele walvis in verregaande staat van ontbin ding. RIO DE JANEIRO (UPI) Een man die kwaad was omdat de directie van een circus hem tijdens een avondvoorstelling niet wil de laten zingen, is met een bus de circustent binnen gereden. Vijf kinderen werden gedood en 21 ge wond. De man, buschauffeur Jose Nunes wilde tijdens een voorstelling in Roteiro, zo'n 1600 kilometer van Rio, een lied zingen. Toen hij dat niet mocht, begon hij ver velend te worden, waarop hij de tent werd uitgezet Nunes pakte toen zijn bus en reed daarmee het circus binnen, waar de voorstel ling nog aan de gang was. Na zijn daad ging hij naar huis. Nadat de opstand in de Carabanchel-gevangenis in Madrid na vier dagen trijd was onderdrukt moesten verschillende gewonde gevangenen van het dak worden gehaald. Brandweerlieden brengen deze gewonde met behulp van een takel naar de begane grond. Bij de bestorming gebruikte de politie dynamiet om zich door dikke muren een doorgang te verschaffen en rubber kogels en rookbommen om de gevangenen tot overgave te dwingen. MADRD (DPA) Na een dramatisch gevecht dat den de politiemannen honderden gevangenen die ruim zes uur geduurd heeft, heeft de Spaanse zich op de twee resterende daken teruggetrokken politie gisteren de rond 800 niet-politieke gevan- hadden, zich over te geven. Eerder had een jonge genen overmeesterd die al vier dagen op de daken gedetineerde de persfotografen toegeschreeuwd: van de Carabanchel-gevangenis in Madrid zaten „Waar willen jullie foto's van maken? Bloed? Hier om kracht bij te zetten voor hun eis voor een is het." Daarop gaf hij zich met een mes een jaap betere behandeling en kwijtschelding van de over zijn maag. Toen hij zich de keel wilde straffen. doorsnijden, grepen medegevangenen in. De bijna 1.000 man sterke politiemacht die dyna- Er zijn geen doden gevallen. Bij de gevangenen miet gebruikte om de toegangen tot de gevangenis zouden 20 gewonden zijn. Vele gedetineerden zijn te forceren, werd bij de bestorming diverse malen volomen uitgeput. Ze hebben vier dagen zonder door de met stenen en pannen gooiende gevange- een druppel water in de brandende zon op de nen teruggeslagen. Tenslotte wisten de politieman- daken van de gevangenis gezeten, nen met behulp van brandladders een van de daken te bereiken. Ze werden geholpen door twee De politie treft nu voorbereidingen om ook de helikopters die rookbommen op de muiters lieten opstanden in andere Spaanse gevangenissen neer vallen. Na dit dak veroverd te hebben, overreed- te slaan. SAN SALVADOR (UPI) Alle 47 Jezuïeten in het Zuidameri- kaanse San Salvador blijven ondanks bedreiging met de dood op hun post. Een groep rechtse Terroristen had een ultimatum gesteld. Vóór woensdag zouden de gees telijken het land verlaten moe ten hebben, daar zij anders „on verwijld en systematisch" zou den worden geëxecuteerd. De Jezuïeten hebben zich van het ultimatum niets aangetrokken en bleven in het door hen gelei de San Jose-college in de hoofd stad. Zij staan wel onder zware bescherming van de nationale garde. De politie heeft eveneens uitgebreide maatregelen getrof fen om de veiligheid van de paters te waarborgen. Betogers dringen t.v.-studio in Parijs binnen PARIJS (UPI) De nieuwsuit zending van de Franse televisie werd gisteravond even onder broken toen een groep betogers voor de Concorde de televisie studio binnendrong.. Ze wilden de nieuwslezer dwin gen een manifest voor te lezen, waarin werd geprotesteerd te gen het uitblijven van landings rechten in de Verenigde Staten voor de Concorde, het Frans- Brits supersonische vliegtuig. De kijkers zagen een korte schermutseling en kregen ver volgens een natuurfilm met zachte achtergrondmuziek voor geschoteld. Na een half uurtje werd de uitzending hervat CHARLESTON (Reuter-Upi) „Wij hebben enige vooruitgang Moskou De Izves- tia berichtte deze week dat een Bus van 142 jaar uit de Trans-Kaukasische republiek Azerbeids- jan, de hoofdrol in een film gaat spelen. Met zijn 97-jarige vrouw Chatoen zal rika". beidsjan en zij heb- ■j Medzjid Agayev spe- Agayev en zijn ben 123 nog in leven I len in de film,, Hoog—vrouw zijn de oudste-zijnde afstammelin- in de bergen van Le-_inwoners van Azer- gen. De Amerikaanse president Jim my Carter heeft gisteren in een toespraak getracht de Ameri kaans-Russische betrekkingen in een wat positieve* vaarwa ter te brengen. Hiertoe ver klaarde de president ondermeer dat zijn beleid ter verdediging van de mensenrechten geen „verborgen bedoelingen" heeft. Dat beleid is slechts een „posi tieve en oprechte uitdrukking" van de diepste Amerikaanse ge voelens, aldus de president Functionarissen in Carters ge- geboekt bij het bereiken van onze doelstellingen,' aldus Car ter. „Maar om eerlijk te zijn, wij hebben ook negatieve commen taren gehoord van Russische zij de over de Salt-onderhandelin- „Wanneer deze commentaren gebaseerd waren op een misvat ting omtrent onze motieven, zul len wij onze pogingen verdubbe len die duidelijk te maken. Wan neer zij echter slechts bedoeld waren als propagandamiddel volg zeiden dat de toespraak om ons onder druk te zetten, bedoeld was om de achterdocht laat dan niemand er aan twijfe- bij dè Russische leiders ten aan-' len dat wij voort zullen gaan." zien van Carters beleid weg te nemen en een betere atmosfeer te scheppen voor de Russische- Amerikaanse betrekkingen in het algemeen en de onderhande lingen over de beperking van het strategische wapenarsenaal (Salt) in het bijzonder. Waarnemers zien Carters toe spraak ook als een indirekt ant woord op de kritiek van de Franse president Valery Gis- card d'Estaing, die onlangs ver klaarde dat Carters beleid de ontspanning in gevaar brengt NEW YORK (Rtr) New York City, dat een onge kende hittegolf beleeft lag gistermiddag te braden in de heerste zomer sinds 41 jaar. In de vroege middag was het kwik gestegen tot veer tig graden. Het was daar mee de heetste dag sinds 1889, het jaar waarin men in de VS met meteorologi sche waarnemingen begon. GENEVE (AP) Er komen steeds meer berichten los over diefstallen in nachttreinen die in Noord-Italië rijden. Express- si aap treinen komend uit Zwit serland, West-Duitsland en Frankrijk schijnen „veilig" te zijn totdat zij in Italië zijn aan gekomen. Want daar daalt een hele massa dieven op de trein neer die roven wat zij maar te pakken kunnen krijgen. De dieven, aldus is namens de Zwitserse spoorwegen meege deeld, komen vaak de comparti menten binnen na eerst door de sleutelgaten een slaapverwek kend gas te hebben gespoten, dat zeer snel werkt Zij slaan zeer beslist, vakkundig en snel toe en vooral in treinen rijdend tussen Florence en Mi laan, in beide richtingen. Ook worden tal van diefstallen ge pleegd bij Domodossala, niet ver van de Zwitserse grens, al dus blijkt uit aangiften gedaan bij het eerste grote station op Zwitsers gebied, Brig. De Zwitserse staatsspoorwegen overwegen aan de binnenkant van de deuren der comparti menten kettingen aan te bren gen zodat dieven 's nachts niet kunnen binnendringen. Meer zou men niet kunnen doen be halve de reizigers te waarschu wen dat zij hun deuren goed moeten sluiten en hun geld en waardevolste artikelen mee moeten nemen naar bed. Rapporten dat de Italiaanse po litie „niets doet" en dat bij de georganiseerde misdaad de cor ruptie een rol speelt werden ten dele door de verklaring van de woordvoerder der Zwitserse spoorwegen bevestigd toen hij zei: „Ik heb de indruk dat de politieke toestanden in Italië voor de toestand zeker, en in hoge mate, verantwoordelijk zijn". De rovers hebben tot nu toe geen geweld gebruikt „Zij schij nen moeilijkheden te willen ver mijden", aldus de woordvoer der. TOKIO (AP) De „bende van vier", onder leiding van Mao's weduwe Tsjiang Tsjing, is uit de Chinese communistische partij gesto ten. Dit werd donderdag op muurkranten in Peking gemeld. Het Japanse persbureau Kyodo ontdekte de aankondiging tussen andere muurkranten die de, nog niet officieel bevestigde, rehabilitatie van de voormalige vice-premier van China, Teng, verwelkomden. Verwacht wordt dat hun zaak half augustus voor de centrale partij vergadering zal dienen. Op deze muurkrant, die enige tijd geleden in Peking verscheen, werden de „wandaden" van de „bende van vier" breed uitgemeten. Via soortgelijke muurkranten is nu meegedeeld, dat het viertal uit de partij is gezet. DEN HAAG (ANP) - De NV Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft gebruik gemaakt van haar bevoegdheid om het' bedrag van de 8 pet 10-jarige obligatielening 1977 per 1983- 1978 vast te stellen op 150 min. Niettemin zullen de toewij zingen zeer gering zijn, zo heeft de bank bekendgemaakt na de woensdag gehouden inschrij ving. (Van onze correspondent Eric Silver) JERUZALEM De Histadroet, de machti ge Israëlische vakcentrale, beeft dese week besloten eeq symbolische staking van een uur af te kondigen uit protest tegen de verstrekkende deflatiemaatregelen die zon dag werden ingevoerd door minister van financiën Simha Erlich. De vakbondsleiders zijn woedend omdat de rechtse Likoed-regering niet met hen overleg gepleegd heeft voor de aankondiging van de maatregelen, waaronder een prijsstijging van 25 procent van de levensmiddelenprij- zen. Jeroeham Majel, secretaris-generaal van de Histadroet, verklaarde dat de verla ging van uitkeringen voor primaire levens behoeften vele duizenden loontrekkers zal verarmen. Het dagblad Al Hamisjmar van de linkse Mapam-partij schreef dat de lagere inko mensgroepen het hardst getroffen zouden worden. De gemiddelde familie zou 12 tot 14 procent meer per maand aan primaire levensbehoeften moeten gaan uitgeven. In oktober komt de eerstvolgende herziening van de kosten van het levensonderhoud en sommige commentatoren hebben al een ver hoging van 10 procent voorspeld. Volgens Al Hamisjmar zouden de nieuwe prijsstijgin gen maar ten dele doorberekend worden in de cijfers van oktober. De krant betwijfelt of de arbeiders bereid zijn te wachten tot de volgende herziening in april 1978. Maar de centrale commissie van de Histadroet heeft een voorstel voor een driemaandelijkse loonsverhoging van de hand gewezen. De maatregelen van de Likoed worden ge zien als een ondersteunende maatregel, in- plaats van de enorme zwaai naar rechts die de Israëlische minister van financiën, Erlich, voorstaat samen met zijn Amerikaanse leer meester Milton Friedman. De reactie van de Histadroet op de maatregelen betekenen nog lang geen volledige oorlog tussen de nieuwe regering en de Histadroet, die nog steeds in handen is van de groep rond de arbeiders partij (die partij zelf plus de Mapam). De reactie in het parlement was beschiden. Voormalige ministers van de arbeiderspartij gaven toe dat zij net zoiets gedaan zouden hebben als zij in mei gewonnen hadden. Het ministerie was al in april begonnen deze maatregelen op papier te zetten. Erlichs plannen kwamen als een complete verrassing. Zoals Davar, de oppositiekrant, het stelde, was het te laat voor hamsteraars ora de supermarkten leeg te kopen maar vroeg genoeg voor de pers om het nieuws mee te pikken. Erlich verhoogde de oriis van alle pesubsi- dieerde goederen en diensten met 25 pro cent, sneed 2,1 miljard pond uit de Israëli sche begrotingstaart (ongeveer 550 miljoen), liet het Israëlische pond met 2 procent deva lueren (de tweede maal deze maand), ver hoogde de rente op hypotheken met even eens 2 procent, en zette de recrutering van arbeidskrachten voor het ambtenarenappa raat stiL De regering brak verder met de traditie door de defensiebegroting met 1,4 miljard Israëlische pond (ongeveer 350 miljoen gul den) te verlagen. Minister van defensie Ezer Weizman was al begonnen hier en daar het overtollig vet weg te snijden uit het totale defensiebudget dat geschat wordt op bijna 40 miljard Israëli sche pond (11 miljard gulden). Bepaalde functies, zoals militaire woordvoerders, gin gen in rang omlaag. Het leger gaat nu proberen de rest uit te sparen door bouwprojecten uit te stellen, de herhalingsoefeningen van reservisten te ver minderen (nu is dat 45 dagen voor/officieren en 35 dagen voor lagere rangen) en dure trainingsschema's te veranderen, vooral van vliegtuigen en voertuigen. Benzine, elektriciteit, openbaar vervoer, wa tervoorziening en telecommunicatievoorzie. AMMAN/WASHINGTON (Reuter-UPI) Al werd het vredesplan van de Israëlische premier Menachem Begin woensdag reeds verworpen door de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) en. door Egypte bij monde van zijn minister van buitenland se zaken Ismail Fahmi; veel officiële reacties van Arabi sche zijde zijn er daarna niet gekomen. Wel kraakten Arabische me dia door het als „vertraging stactiek" te kenschetsen en de enige officiële reactie van een Arabisch land, Jordanië, luid de al niet veel anders. Al met al voorspelden de Arabische commentaren niet veel goeds voor de toekomst van het plan. De Jordaanse regering liet gisteren weten „in de verkla ringen van Begin niets anders te zien dan een poging om het tot standbrengen van een wer kelijke vredesregeling in het Midden-Oosten tegen te wer ken". De regeringswoordvoer der zei dat de verklaringen van Begin „geen vredesvoor stellen zijn" en dat Begin „kennelijk twee fundamentele aspecten, waarvan een recht vaardige en duurzame vrede afhangt, niet wil zien: de rechten van de Palestijnen en beëindiging van de Israëli sche bezetting van de in 1967 met geweld ingenomen gebie den". „De door de Israëlische pre mier geformuleerde voorstel len bevatten geen enkel nieuw punt", zo zei de woordvoer der. „Zij druisen in tegen de internationale opvatting dat Israël zich uit de bezette Ara bische gebieden moet terug trekken en dat het Palestijnse volk naar zijn land kan terug keren". als de levensmiddelen. Het ministerie heeft een stijging van 6 procent van het prijsin dexcijfer voorspeld als gevolg van de prijs verhogingen en de inflatie. Erlich liep de protesten vooruit door pen sioenen, familie-uitkeringen en andere bij standsuitkeringen met zes procent te verho gen, om de pijn een beetje te verzachten voor hen die dit het minst kunnen verdra gen. De minister wil met zijn beleid proberen de inflatie op langere termijn onder controle te brengen door de hoeveelheid geld die in omloop is te verminderen, hoewel de prijs verhogingen op korte termijn inflatoir wer ken. In de laatste vijf maanden voor de verkiezin gen pomot de regering van de arbeiderspar tij gemiddeld 1 miljard pond (270 miljoen gulden) per maand extra in de circulatie, waarvan een groot deel in de vorm van loonsverhogingen van soms 40 procent Als eerste indicatie van de dingen die gaan komen stegen de prijzen in 1976 tussen de 7 en 8 procent In de eerste helft van dit jaar bedroeg de inflatie maar 10 procent wat bijna 50 procent minder is dan in dezelfde periode vorig jaar. Maar regerings economen hadden deonheilspellende teke nen gezien dat de inflatie in de rest van het jaar weer de pan uit zou rijzen. Erlich's tweede doelstelling is de Israëlische uitvoer een duw in de rug te geven. Een wat moeilijker markt thuis zou, theoretisch, ondernemers er toe brengen hun waar in het buitenland te sliiten. Het beleid van langzame devaluatie maand per maand moet hen hierbij helpen. Israël zou ook voordeel kunnen trekken uit de waardedaling van de dollar, hoewel dat voordeel waarschijnlijk slechts tijdelijk zal zijn. Ook het feit dat onlangs voor indüstrie- le produkten invoerrechten in West-Europa werden opgeheven, komt gunstig uit voor de Israëliërs. Maar de balans is heel erg zwak. Dat geeft iedereen toe. Een regeringseconoom zei: „Het probleem is in hoeverre verhoogde inflatie thuis ten nadele komt van onze uitvoer. Het gevaar is dat de stijgende prij zen de verbetering teniet zullen doen die tot een nieuwe top in de export in eind 1976 hebben geleid. Copyright the Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11