Parijs exposeert De oorsprong van de mens Reserveband straks overbodige ballast „Lefebvre heeft zijn roeping verraden" Poolse regering wil .samenwerken' met kerk VOLLE TANK 'S ZOMERS OVERBODIG Amerikaans kerkgenootschap procedeert tegen de FBI Digitaal instrumen tenpaneel AUTOGRAMMEN VEILIGHEIDSBAND KOMT ERAAN CHILEENSE KARDINAAL: Engelse priester mag Zuid-Afrika niet meer binnen PAGINA 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JUIJJ De tijd wordt al vele jaren afgelezen via vloeibare kristal len in glimmende polshorlo ges. In de laboratoria van Ge neral Motors in de Verenigde Staten wordt op dit moment getracht het kristal-principe ook over te brengen op het instrumentenpaneel van een Chevrolet Monte Carlo. In de auto van de toekomst zullen dan ook snelheid, kilometer stand, brandstofpeil e.d. op de ze wijze zichtbaar worden ge maakt. De digitale systemen met vloeibare kristallen bie den grote voordelen boven an dere electronische systemen. Doordat ze slechts een zwakke stroom van laag voltage nodig hebben kunnen ze worden toe gepast met geïntegreerde cir cuits. De reflecterende kristal len hebben een uitstekend con trast en zijn zeer goed aflees baar, ook bij fel zonlicht. De zeer platte instrumentjes bie den bovendien de mogelijk heid om plaats en gewicht te besparen. De juiste hoogte van de hoofdsteunen is belangrijker dan men denkt Medici zijn tot de ontdekking gekomen, dat de ernstige hersenletsels afnemen bij de verkeersongevallen, maar dat het aantal nekletsels toeneemt. Deze ontstaan deels bij bromfietsers doordat de ideale helm niet bestaat, deels bij automobilisten omdat de hoofdsteunen te laag zijn gemonteerd. Deze steunen dan de nek in plaats van het hoofd en dat kan bij een botsing desastreuze gevolgen hebben. Ford heeft van het Amerikaanse bureau voor milieubescher ming opdracht gekregen 22.000 exemplaren van de modellen uit 1975 terug te halen omdat die wagens de bepalingen tegen de luchtvervuiling overtreden. Het gaat om bijna alle Fords-1975 met een cilinderinhoud van vijf liter. In het uitlaatsysteem moet een defecte klep worden hersteld. Ford moet volgens het bureau de kosten daarvoor voor zijn rekening nemen. De Britse vereniging van autoproducenten en -handelaren is nogal bezorgd over de sterke groei van Japanse auto's op de Britse markt. De bezorgdheid betreft met name de import van bedrijfswagen. Daarvan werden er in de eerste vijf maanden van dit jaar 9241 ingevoerd door de Britten. Daarnaast kwamen nog ruim 62.000 personenwagens uit Japan naar Groot-Brittan- nië. Citroen heeft voor de 1978-modellen een aantal veranderin gen aangebracht De belangrijkste zijn: een nieuwe motor voor de 9 special en de GSX: 1130 cc, electronische benzine-inspui- ting, vijf-versnellingsbak en verhoogd dak voor de CX-prestige, een CX 2400 met vijf-versnellingsbak, gezien deze verbeteringen moet aldus Citroen Nederland, rekening worden gehouden met iets hogere prijzen. De heer Massa, directeur van Renault, Nederland, verwacht dat dit jaar op de Nederlandse markt 550.080 nieuwe personen wagens verkocht zullen worden. Renault rekent op een mark taandeel van 8,8 tot 9 procent. Vorig jaar boekte Renault Nederland een omzet van 524 miljoen gulden, 26,6 procent meer dan in 1975. Men mag verwachten, dat er in de jaren *80 geen auto's meer worden afgeleverd met een reserveband. Voornaamste reden: gewichtsbesparing. In Amerika wordt reeds nu zo'n 20 tot 25 procent van de auto's uitgerust met een opvouwbare reserve band. In 1978 zal de nieuwe „veiligheidsband" zijn intrede doen. Deze kan worden gezien als een tussenfase naar de uiteindelijke auto zonder reserveband. Eigenlijk is de ontwikkeling al langer aan de gang, want lang geleden kreeg de autokoper niet een maar twee reserve banden mee. Dat men de re serveband niet meteen over boord gooit, is vooral een ge volg van de uitkomsten van verschillende enquêtes die we liswaar vaststellen dat de ge middelde automobilist in de VS geen ogenblik bang is een klapband of zelfs een lekke band te krijgen, maar dat ne gentig procent van de onder vraagden het toch onprettig vindt helemaal zonder reserve band op reis te gaan. De ontwikkeling van een nooit „lekkende" autoband staat nog altijd in de kinderschoe nen. Het idee is uiteraard ver re van nieuw en zelfs in de praktijk is er wel wat aan gedaan. Goodyear introdu ceerde in 1936 een dubbele binnenband die twee jaren la ter standaard werd geleverd op enkele modellen van Chrys ler. In 1963 bracht dezelfde fabriek, na de „uitvinding" van de band zonder binnen band, een band op de markt met twee afzonderlijke lucht kamers die beide opgepompt werden. Deze „lifeguard" was, althans psychologisch geen succes: men reed niet graag zonder reserveband. Goodyear staakte dan ook al vlug de productie ervan. Nu is men bezig met een veiligheidsband die zowel op oude als op nieu we wagens kan worden ge bruikt. Het principe berust op een harde glasvezelring die rond de velg wordt gelegd. Raakt de band lek dan rust het gewicht van de wagen op deze ring en kan men toch nog rijden, in elk geval naar een garage. De opvouwbare reser veband wordt al jarenlang ge maakt Hij weegt minder dan Lekke band in de jaren tachtig verleden tijd een normale en neemt onge- ongeveer 60 psi, zodat mjV veer de helft van de koffer- rustig mee rijden kan. DJ ruimte in beslag vergeleken L bij de ruimte die een gewone band eist Deze veiligheids band is een opgevouwen band, die reeds op de velg gemon teerd is met het zijvlak naar binnen. Is de reserveband no dig dan kan hij worden opge pompt tot een spanning van reserveband uiteindelijk U maal verdwijnt is zeker, gens de bandenfabrikante de autoconstructeurs. Het 13 ven is nu eenmaal een zo mogelijke auto te makeii een reserveband weegt no; tijd 23 tot 28 kilo, als mei- krik e.d. meerekent. !l( Wie op warme zomerdagen de benzine tank van zijn auto tot de rand toe vult, werpt geld uit het raam. Weinigen zul len daarbij stil staan, maar het blijkt uit een eenvoudig rekensommetje. De benzine komt via de pompt uit een ondergrondse tank waarin de vloeistof om en nabij de acht graden is. De tank van de auto kan (zeker als de auto in de zon staat) een inwendige tempera tuur hebben van dertig graden. Brand stof zet in de hitte uit met 0,11 procent per graad warmtestijging. Een tempera tuurstijging van twintig graden komt dus neer op 2,2 procent uitzetting van het volume. Een tank in een midden klasse of kleine auto kan ongeveer 45 liter bevatten. De inhoud van de tank wordt dus één liter meer. Als men tot de rand vol tankt, moet die liter ergens heen: de benzine loopt over via de tankdop of het ontluchtingspijpje. Daarmee wordt een gulden overP1 gegooid. Het wordt iets anders al#'' na het tanken onmiddellijk miif0 tien kilometer rijdt. Wie echter vPr meteen daarna de auto in de zoi? keert, kan beter wat minder in dé>° (laten) gooien. •ARIJS Een opzienbarend tentoonstelling :n tegelijkertijd fantastische prehistorische les, luisterend naar de naam „Origines de l'Homme" (Oorsprong van de mens), wordt tot eind oktober gehouden in het Parijse „Musée de l'Homme", het antropologisch museum in het Palais de Chaillot. Zij is, gezien het grote succes dat zij opgeleverd heeft, meer dan vijf maanden verlengd, zodat in de komende zomer tal van bezoekers aan Parijs er nog van kun nen profiteren. „De betrekkelijke belangrijk heid van de mens ten overstaan van zijn milieu", is misschien het meest boeiende as pect van deze unieke tentoonstelling. Voor het eerst bekommert de mens zich diep gaand over zijn herkomst, zijn oorsprong, en hij gaat daarbij ver terug in de tijd; een fenomenale ontdekkingsreis van zeventig mil joen jaren, voor het eerst aanschouwelijk ge maakt en verwezenlijkt in een tentoonstelling. Geleerden van heel de wereld hebben besloten deze reis gezamenlijk te ondernemen, hun ar beid en hun onderzoekingen te coördineren en de resultaten daarvan voor ieder beschikbaar te stellen. Het gevolg van deze unieke samen werking en deze nagenoeg ongekende eensge zindheid is een bijna verbijsterende vloedgolf van ontdekkingen. En sedert relatief rekatief korte tijd weet men betrekkelijk veel over de prehistorie van de mens. Dit alles is niet toevallig. Nooit sedert haar bestaan heeft de mensheid zich zoveel vragen gesteld over haar toekomst, en de meeste daar van blijven onbeantwoord, terwijl een aantal van de antwoorden niet zonder meer bemoedi gend zijn. Misschien is het daarom dat de mensheid meer dan ooit de behoefte heeft de lange weg te kennen en te begrijpen: een weg die zij gegaan is sedert zij voor het eerst op onze planeet is verschenen. De mens is een levend wezen. Hij behoort tot de wereld van levende wezens en reageert op de wetten die de levende wereld regeren. Eén van deze wetten is die van de evolutie. Alles wijst erop dat de levende wezens in de loop van de tijden veranderd zijn in de richting van een steeds ingewikkelder vorm. De wereld is, naar men thans met redelijke zekerheid weet 4,5 miljard jaren oud. De eerste tekenen van leven verschenen 3,7 miljard jaren geleden, en de mens is vermoedelijk vier mil joen jaren oud. De ontdekkingen en opgravin gen hebben voldoende overblijfselen en sporen opgeleverd om ons een betrouwbaar beeld te geven van de uiterlijke wordingsgeschiedenis van de mens. De tentoonstelling „De Oorsprong van de mens" vormt een soort ontdekkingsreis, een boeiende tocht door de zeventig miljoen jaren, de jongste zeventig miljoen, en wel om dat zeventig miljoen jaren geleden de eerste vertegenwoordiger van de orde van de prima ten verscheen, de orde waarvan het mensenge slacht deel uitmaakt. Deze ontdekkingsreis is in zeven ongelijke etap pes ingedeeld: zoals in hoofdstukken van een boek. Het voorwoord: De primaat verschijnt op de wereld (van 70 tot 40 miljoen jaren geleden). De inleiding: De primaat neemt in gestalte toe (van 50 tot 40 miljoen jaren). De vijf hoofdstukken: Hij krijgt 32 tanden (35 tot 25 miljoen jaren) Hij gaat overeind staan (25 tot 7 miljoen jaren Hij maakt primitieve stenen werktuigen (7 tot 2 miljoen jaren) Hij leert vuur te gebruiken (2 min. tot 100.000 jaren) Hij begraaft zijn doden (100.000 jaren tot nu). In het „voorwoord" wordt aanschouwelijk ge toond hoe de primitiefste van de primaten op de wereld verschijnt, terwijlde „inleiding" de periode beschrijft van hun nakomelingen, de aapachtigen van de oude wereld, waarvan de mens deel uitmaakt. In het „eetste hoofdstuk" worden de verschillen tussen de diverse groe pen aapachtigen die wij heden ten dage nog kennen aangetoond: bavianen en meerkatten, gibbons, chimpansees en gorilla's en, misschien, de mens. Het zijn de eerste primaten die 32 tanden bezitten. Hoofdstuk twee handelt over het overeind gaan staan van de allereerste aapachtigen van de familie van de mensachtigen. Het zijn de ver overaars en ze hanteren vermoedelijk de eerste „werktuigen". Hoofdstuk drie toont hun nako melingen, de Australopithecus, die ongeveer zeven miljoen jaren geleden in Afrika ver schijnt. Deze neemt toe in lichaamsomvang en hersenmassa en begint stenen en beenderen te bewerken, ongeveer drie miljoen jaren geleden. En uit een van hen komt rond vier miljoen jaren geleden in Afrika de mens voort, de „homo" in de gedaante van het eerste soort „Homo Habilis", die zich van de Australopithe- ken onderscheidt door een rechtere houding, een gebit dat voor het afbijten en vermorzelen van alle voedselsoorten geschikt is en vooral door een veel grotere hersenmassa. In het vierde tentoonstellingshoofdstuk wordt de naar buiten Afrika .emigrerende' 'Homo' voorgesteld in de gedaante te van een veel geëvolueerder soort de .Homo Erectus', die met vuur weet om te gaan en religieus is. In het vijfde ziet men de 'Homo Sapiens' ontstaan, waarvan het bekendste voorbeeld de Neanderthal-mens is, die in zijn anatomie dicht bij ons staat, maar niettemin in uiterlijk nog aanzienlijk van ons verschilt. Ons hele leerboek over de wordingsgeschiede nis van de mens is de aarde, en de grond. Daarom is heel de tentoonstelling rond een opgraving georganiseerd en zij heeft dan ook het karakter van een expeditie. Daarbij worden de verschillen aangetoond tussen beenderenres- ten van mensen en beenderenresten van dieren, tussen bewerkte stenen en daarop lijkende maar niet door mensenhanden handen gevorm de stukken steen. Men leert enigszins 'lezen' in de grond, in de opgraving en het geheel wordt verduidelijkt door twee audiovisuele 'colleges'. Opmerkelijk is de ontwikkeling in de opgra vingstechniek, die in de loop van de laatste twintig jaren enorme vorderingen gemaakt heeft. Op leerzame wijze is aangetoond hoe de vondsten van de opgravingen, hoe de wijze waarop de voorwerpen gevonden zijn en hoe de manier waarop ze verspreid lagen', geïnter preteerd moet worden. In tal van vitrines zijn de 'documenten en inlichtingen' die van de vindplaatsen afkomstig zijn, tentoongesteld. Met uitvoerige verklaringen en toelichtingen. Vensters als het ware op de grote paleontologi sche antropologische en prehistorische beddin- Schets van eerste oreopitheek (overeind staanoJ en op achterste ledematen lopende aap-achtige) er „neef" van de mens. Hij kwam 12 miljoen jaren geleden in Toscane voor. A 'f gen van onze wereld. Telkens wanneer de men, 6! tegenwoordig is, wordt diens bestaan in ver band gebracht met zijn tot het betreffendi zijn natuurlijke omgeving, in zijn leefmilieu, waarbij ook de destijds levende dieren en planten betrokken zijn. Met dit al is de expositie 'Origines Origines de l'Homme' geen gemakkelijke' tentoonstelling.. Zij vereist meer dan gewone aandacht en oplet- tendheid en heeft het karakter van een ontdek kingsreis en een studiereis. x Uiteraard zijn de jongste, misschien revolutio- v nairste vondsten over de oorsprong van de mens, die slechts enkele weken oud zijn en zouden aantonen dat niet Oost-Afrika de baker- - mat van de mensheid was, maar Azië, niet in de expositie 'verwerkt'. Overigens is het veel te vroeg om uit deze recente vondsten concrete conclusies te trekken, terwijl ten aanzien van de ontwikkelingsgeschiedenis van de mensheid daar geen ingrijpende veranderingen van te verwachten zijn, zodat de Parijse tentoonstel- ling haar volledige waarde blijft behouden. JAN DRUMMEN Kardinaal Raul Silva Henriquez van Chili beeft de katholieken opgeroepen te bidden voor mgr. Marcel Lefebvre, „die zijn roeping heeft verra den". „Wij zouden willen aldus de kardinaal dat de paus degenen die de kerk on teren strenger zou oordelen." Volgens aartsbisschop Henriquez stoelt de bewe ring van Lefebvre, dat Henriquez vriendschappe lijke betrekkingen gehad zou hebben met de ver moorde communistische president Salvador Allen- de, nergens op. De verhouding met Allende berust te aldus de kardinaal op de beginselen van onafhankelijkheid en samenwerking voor het alge meen welzijn, karakteristiek voor de houding van de kerk tegenover elke tijdelijke macht Hij noem de de bewering van de rebelse Franse emeritus aartsbisschop die de afgelopen week in Chili was, een bewijs van zijn „onkunde en zijn lichtvaardig oordeel". Bij aankomst van Lefebvre had een honderdtal van zijn Chileense medestanders geroepen: „Wij willen Lefebvre" en „Weg met de marxistische kerk en weg met de rode kardinaal". De traditio nalisten van Latijns-Amerika zien in de komst van Lefebvre vooral een steun in hun strijd tegen het communisme. De omstreden aartsbisschop heeft er nooit een geheim van gemaakt een voorstander te zijn van een strak militair bewind, zoals momen teel bestaat in de meeste Latijnsamerikaanse lan den. Om hun verhouding met het Vaticaan niet te verslechteren halen deze regeringen Lefebvre echter niet met vlag en wimpel binnen. Na zijn bezoek aan de V.S. mocht de Franse aartsbisschop Mexico niet in. Hoewel hij ook in Argentinië niet welkom is, is Lefebvre inmiddels aangekomen in de hoofdstad Buenos Aires. Hij werd daar woens dag begroet door een honderdtal belangstellenden en militairen die hem van de luchthaven F.?/^ loodsten. Hij legde geen verklaring af. Lefebvre zal tot maandag in Argentinië blijven. Aanvankelijk had de Argentijnse regering het bezoek „niet opportuun" genoemd. De Argentijnse bisschoppen hebben hun gelovigen verboden aan godsdienstoefeningen door Lefebvre deel te nemen. De politie heeft dan ook verhinderd dat Lefebvre voor ongeveer 300 gelovigen een mis opdroeg in een leegstaande werkplaats in Buenos Aires. Het terrein waarop de werkplaats staat is privé terrein. Mgr. Lefebvre logeert in Buenos Aires ten huize van een volgeling in de deftige stadswijk Barrio Norte. Een Engels# anrlibaaniu» priester, die bijna 18 jaar in Zuid-Afrika beeft gewerkt en vrijgesteld was van visum plicht, beeft te boren gekre gen dat hij voortaan wel een visum moet aanvragen. De man was op bezoek bij zijn stervende in RngnianH en hij zal waarschijnlijk niet meer in Zuid-Afrika worden toegelaten. De priester, de 53-jarige Ant hony Stubbs, is direkteur van het theologisch onderwijs voor het anglikaanse bisdom Jo hannesburg. Een woordvoer der van de Zuidafrikaanse ambassade in Londen zei over de intrekking van de vrijstel ling van Stubbs: „De aktivitei- ten van pater Stubbs waren zodanig, dat zij vijandschap kunnen kweken tussen ver schillende bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika. Hij staat be kend als een contactperax tussen personen en organis ties in het buitenland, die i belang bij hebben conflictf in Zuid-Afrika te stimuler« om zo de huidige maatscha] pelijke orde omver te we pen". Het ziet ernaar uit, dat de Poolse regering de stap van „co-existentie" naar „samen werking" wil doen in haar betrekkingen met de rk. kerk. Deze beslissende en volkomen nieuwe wending is onlangs gelanceerd door minister voor religieuze zaken, Kaximierz Kakol, op een onverwachte persconferentie voor de wes- Kakol noemde de r.k. kerk „een loyale tegenstander, die we hebben leren respecteren". Kakol zei: „De normalisatie van de betrekkingen tussen kerk en staat zijn tamelijk ver gevorderd. Wat de autoriteiten en de geestelijkheid met el kaar verzoent, is de wens van beide partijen te werken voor het welzijn van het land. Op dit punt zijn hun bedoelingen gelijk, wat elke vijandschap uitsluit". Voor minister Kakol zijn ech ter een aantal voorwaarden nodig om tot een volledige normalisatie van de betrekkin gen te komen: de kerk moet het socialistische karakter van Polen erkennen en daarmee haar ondergeschiktheid aan de socialistische strijd. De kerk moet de huidige wetgeving respecteren en „tolerant" zijn wat betreft de godsdienstige opvoeding. Dat wil zeggen de godsdienstige opvoeding niet De kerk van scientologie heeft in Los Angeles een eis tot schadevergoeding groot 7.800.000 dollar ingediend te gen twee advocaten van bet ministerie van justitie en 134 rechercheurs van de FBI, die op 8 juli hebben deelgenomen In de eis staat dat daarbij illegaal beslag werd gelegd op kerkelijke eigendommen, waaronder duizenden archief stukken, en dat de recher cheurs omvangrijke schade aanrichtten in delen van het gebouw waar zij volgens het bevel tot huiszoeking niet had den mogen komen. Ze maak ten gebruik van zagen, bree kijzers en rammen, aldus de klacht De twee gebouwen die werden bestormd waren een tot kerk gebouw gemaakt ziekenhuis in Los Angeles en het hoofd kwartier van het genootschap in Washington. Het bevel tot huiszoeking was afgegeven naar aanleiding wan beschuldigingen van een ex- bestuurder van de kerk 'dat deze was geïnfiltreerd in de Internal Revenue Service (de Amerikaanse dienst der belas tingen) en andere overheids diensten, om documenten te ontvreemden. De kerk van scientologie ru ziet allang met de FBI en In terpol, de internationale poli- tie-organisatie, over volgens haar ongerechtvaardigde ver volging. De kerk wil weten wat er in de FBI-archieven over haar berust Scientologie zegt een religie te zijn die streeft naar vermeer dering van de zelfkennis van het individu. Haar critici zeg gen dat zij er alleen is om fors te verdienen aan zelfkennisbij eenkomsten voor haar leden, die flink moeten betalen. te richten tegen het socialisn Hoewel aan die voorwaard! nog niet is voldaan, aldus K kol, wil hij de zaken niet dr matiseren: „Hoewel wij on ideologie voor de meest juü houden, willen wij in geen e kei geval de kerk vernietiger aldus Kakol, die de nadrv legde op zijn woorden: richten ons op overtuiging onderwijs en we laten verd/ de tijd zijn werk doen". De minister verklaarde verdi met kracht dat de vrijheid va godsdienst versterkt is. A voorbeeld noemde hij, dat i de jaren 1971 tot 1976 365 ke ken zijn gebouwd en in d jaren 1966 tot 1970 bijna 4 kerken verbouwd of ve nieuwd zijn. Hij wees erop, dl Polen vandaag 26 groot-sem naries en 18 klein-seminarie telt en dat 942 nieuwe studei ten in 1973 en 1.174 in 1976 zij ingeschreven. Intussen kijkt de primaat va Polen, kardinaal Wyszynsk voorlopig nog de kat uit d boom, hoewel hij met belanj stelling deze volkomen nieuw ontwikkeling volgt lij geel echter de voorkeur aan dadê boven woorden. Het vertro1 wen is nog niet volledig, ha wel de „staat vav.,oprlog" tui sen de kerk en de sta* beëindigd is sindS Gierek ii 1970 in Polen aian de mact kwam.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10