Rotterdam binnenkort met Rijnmond noodgebiecT Schiphol was veel te optimistisch Uitkering aan jjx-gegijzelden Hasjsmokkelaar vrijgesproken na fout van officier OUDE KRANTEN ALS VERVANGING STRO I Unie BLHP wil dat directie vleesgroep Unilever opstapt I HAVENNOTA SLAAT ALARM Minister verwerpt bezwaren tegen andere pensioenopbouw politici JINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JULI 1977 PAGINA 9 EN HAAG De regering heeft besloten om „onverplicht" een ildelijke tegemoetkoming „wegens ondergaan leed" beschikbaar stellen voor hen die bij de gijzelingen in december 1975 in Ijster en Amsterdam en in mei/juni in De Punt en Bovensmilde ïkele dagen of weken van hun vrijheid zijn beroofd fers van de gijzelingen of der den hebben geleden. Het ministerie van Justitie wijst erop, dat de ex-gegijzelden, los van de uitkering ineens, een be- ze tegemoetkoming in de im- iteriele schade die de ex-ge zelden hebben geleden is een kering ineens van 1.000 >r elk der gegijzelde school raderen en 3.000 voor de erige gegijzelden. Aan de na- staanden van de bij de gijze gen omgekomen onschuldige ichtoffers, voorzover echtge- ot of bloedverwant in de eer- graad, zal de tegemoetko- ig van 3.000 eveneens wor- aangeboden. regering heeft met haar be- lit uitdrukking willen geven n „de gevoelens van medele- ra en solidariteit" die bij haar naar zij aanneemt, bij het iele Nederlandse volk be- »an met betrekking tot de „be- joeving en het leed" dat de j-gegijzelden en hun familiele- jn hebben ondergaan, regering stelt nadrukkelijk het hier gaat om een onver- hte uitkering, omdat zij niet jnsprakelijk gesteld kan wor- jn voor schade die de slachtof- roep kunnen doen op het scha defonds geweldsmisdrijven. WD-fractieleider Wiegel heeft de regering vandaag vragen ge steld over de uitkeringen. Hij vindt het onjuist dat aan de nabestaanden van de omgeko men gegijzelden eenzelfde be drag wordt uitgekeerd als aan de ex-gegijzelden. „Het leed van de nabestaanden is oneindig veel groter", aldus Wiegel, „voor hen zou een veel hoger bedrag moeten worden vastgesteld dan de nu toegezegde 3000.-". Stekende t.v.-artiesten De bijenmarkt in Veenendaal is één van de grootste at tracties voor ken ners en toeristen. Dat daarbij de t.v. niet ontbreekt ligt bijna voor de hand. De cameraman ver trouwt de stekende t.v.-artiesten echter niet helemaal. Van daar, dat hij zich beschermt achter de bekende kap, het zekere voor het onzekere nemend. koningin 3i.j voorstelling Poon Hermans (Van onze kunstredactie) CHEVENINGEN Koningin ïliana heeft gisteravond in st Circustheater een bezoek [ebracht aan de voorstelling ran Toon Hermans, die nog tot !n met zaterdag in dit theater jptreedt De Koningin was in meischap van jonkvrouwe C. E. B. de Roëll. In de pauze was bet koninklijk gezelschap de kast van de theaterdirectie. De directie spreekt intussen de belichten tegen, dat het bezoek C'.e voorstellingen van Toon ans beneden de verwach tingen zou blijven. Ook gister avond bestond er redelijke be langstelling. Voorzover de zaal bezetting beneddn de verwach tingen zou blijven moet dit vol gens Maurice Hermans, zoon en zaakwaarnemer van Toon, toe geschreven worden aan de jcoopavond en aan het rommeli ge karakter van Scheveningen- in-opbouw, dat de mensen niet zou noden tot een avondje-uit. UTRECHT (ANP) De Unie BLHP (beambten, leiding gevend en hoger per soneel) vindt dat de directie van de vlees- groep van Unilever niet capabel is en moet opstappen. De Unie heeft de alge mene directie van het Unileverconcern van dit standpunt vandaag op de hoog te gesteld. De voe dingsbonden, de in dustriebonden en de Unie hebben van daag overleg gevoerd over de werkgelegenheid bij Unilever waar bij de inkrimping van 1800 man in de vleesverwerkende industrie ter sprake kwam. Unilever zegt voor die 1800 man geen ander werk te hebben, maar de vakbonden willen over ingrijpende reorganisatieplannen niet praten zolang er geen garanties op tafel liggen voor vervangende werkgelegenheid. De voedingsbonden van het FNV hebben al harde acties aangekondigd en gezegd weinig waardering te hebben voor het beleid van de vleesgroepdirectie van Unilever (UVGN). Maar ze gaan nog niet zover als de Unie BLHP die bij monde van bestuurder G. van Os gisteren meedeelde „geen zaken meer met de huidige UVGN-directie te willen doen". Van Os meent dat deze directie haar taak niet aan kan omdat de laatste vijf jaar al vier reorganisaties bij de vleesgroep hebben plaatsgevonden. Telkens zouden de vakbonden dan de verzekering gekregen hebben dat er niet meer reorganisaties in de lucht zaten. De algemene directie van Unilever Nederland deelde in een reactie mede dat over het uitblijven van verdere reorganisaties nimmer garanties zijn gege ven. Volgens deze directie zijn de problemen in de vleessector niet langer van tijdelijke, maar van blijvende aard, waardoor personeel sinkrimping onontkoombaar is. Nederlander Argentimé vrijgesproken |DEN HAAG (ANP) De Ne- :rlander Abraham Maris, die (feruime tijd in het Argentijnse 'plaatsje San Carlos de Barilo- che gevangen heeft gezeten in verband met de dood van zijn vriend Harm Kamphuis, zal niet worden vervolgd wegens 'moord. Een rechter heeft beslist dat niet voldoende bewijs aanwezig was tegen de Nederlander, die overigens nooit formeel in staat van beschuldiging was gesteld. Uit mededelingen die het minis terie van Buitenlandse Zaken in (Den Haag heeft ontvangen is Jniet duidelijk, of Maris tot drie en een half jaar gevangenisstraf I wegens fraude is veroordeeld. Het lijk van Kamphuis werd ongeveer een jaar geleden ont dekt in een koffer in het huis dat Maris en zijn vriend in San Carlos de Bariloche hadden ge huurd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gezien de zeer grote problemen in de scheeps bouw en de toeleverende bedrijven valt te vrezen dat in het Rijnmondgebied/Rotterdam binnen afzienbare tijd net zo'n situatie zal ontstaan als in het noorden des lands en in Zuid-Lim- der Pols van Rotterdam, Eind mei 1977 was in Rotterdam 6,3 procent van de mannelijke beroepsbevolking werkeloos, te gen gemiddels 4,3 procent in de rest van Nederland. Bj ongewij zigd beleid zal deze situatie nog verslechteren, door afvloeïng van arbeidskrachten in de me taalindustrie, met name in de scheepsbouwsector en de toele verende bedrijven. Rijnmond heeft dringend behoefte aan ar beidsplaatsen, aldus de haven nota. Een van de hoofddoelstellingen van het gemeentelijk havenbe- leid is dan ook: het bevorderen van de werkgelegenheid, zowel kwalitatief als kwantitatief. Vol gens de haven-nota zou een re gionale investeringstoeslag voor het Rijnmondgebied een sterker stimulerend effect hebben, dan de premies waarvoor Rotterdam blijkens het ontwerp van wet op de investeringsrekening in aan merking komt. Een complicatie bij de bevorde ring van de werkgelegenheid noemt de nota het feit dat con currerende buitenlandse havens vaak minder strakke maatsta ven aanleggen voor wat betreft planologie, geluidsoverlast en milieu-verontreiniging. Rotter dam heeft voor aanvoer en af voer een gunstige ligging, aldus de nota, de infra-structuur en de tariefstellingen voor het gebruik daarvan bepalen in belangrijke mate de aantrekkelijkheid van de haven. Als door uitbreiding van de voorzieningen de havengelden moeten stijgen, verdient een ma tige prijsverhoging vooraf de voorkeur boven plotselinge ta- riefsprongen achteraf, aldus de nota. De tegenwoordige gebrui kers zien dat de voorzieningen in de toekomst beter zullen wor den, en zullen daar hoogstwaar schijnlijk met graagte gebruik van blijven maken. Een groot probleem wordt ge vormd door de positie van de Rotterdamse haven binnen Ne derland. Enerzijds draagt de ge meente Rotterdam het risico voor een bedrijfsmatig beheer van de haven, terwijl de haven anderzijds dienstbaar moet wor den gemaakt aan nationale doel stellingen en tevens een interna tionale functie moet vervullen. Ha ven-wethouder Van der Pols is van mening dat ervoor ge waakt moet worden dat het ge meentebestuur, belast met het beleid en beheer van een zo belangrijk openbaar nutsbedrijf als de haven, teveel in dat be heer en beleid wordt beperkt (door het Rijk). „Daardoor kan niet alleen slagvaardigheid ver loren gaan, maar ook kan de financiële verantwoordelijkheid niet worden waargemaakt." De wethouder meent dat de zee havengemeente zelf alleen de kosten van de haven zou moeten dragen, zoals ook in andere zee havens van de EEG-lidstaten ge woonte is. Rotterdam heeft reeds hoge tarieven voor zee- en binnenvaart, en opereert in open concurrentie met andere zeehavens. „Zolang er weinig uitzicht bestaat op een conse quent Europees zeehavenbeleid en nog minder op een beleid dat subsidiëring van zeehavens uit sluit, de rijksoverheid een be duidend groter aandeel in de kosten zal dienen te dragen dan thans het geval is," aldus de Rotterdamse wethouder. Dit klemt des te meer omdat zoals nu valt te voorzien door de uitgevoerde binnenkort te voltooien of straks nog uit te voeren kapitaalwerken, het ha venbedrijf vanaf 1979 in de rode cijfers komt. De tekorten dienen zoveel mogelijk te worden be perkt door tariefsverhogingen, en verhogingen van de grond prijs en een verhoging van de efficiency. Geen redden aan De gévolgen van de januaristorm van vorig jaar worden nu pas goed duidelijk. Dit geldt zeker voor duizenden beuken, waarvan een aantal meer dan tweehonderd jaar oud is. Zij kunnen volgens de deskundigen niet meer gered worden, omdat na de storm de droge zomer er nog eens overheen kwam. Deze droogte heeft de wortels onherstelbaar aangetast. De bomen moeten verdwijnen. Een ramp na een ramp. MIDDELBURG (ANP) De rechtbank in Middel burg heeft gisteren een 39-jarige Turk vrijgespro ken van hasjsmokkel na een fout van de officier van justitie. De officier eiste vrijdag nog twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen de man, die ervan verdacht wordt één van de hoofd figuren te zijn achter het binnensmokkelen van drieduizend kilo hasj in de haven van Breskens op 5 en 6 maart. Tijdens een tussentijdse beraadslaging van de rechtbank in Middelburg bleek dat uit de stukken van de officier niet kon worden vastgesteld dat de man inderdaad hasj had gesmokkeld. Er ont brak namelijk een rapport van het gerechtelijk laboratorium. Enkele weken gelden heeft de rechtbank van Rotterdam twee Nederlandse medeplichtigen wel kunnen veroordelen. Bij de overgelegde stukken aan de rechtbank van Rotterdam zat wel een rapport van het gerechtelijk laboratorium. Daaruit bleek dat het spul dat de mannen in de nacht van 5 op 6 maart aan land brachten, hasj was. De rechtbankpresident in Middelburg, mr. P. van Empel zei tegen de Turk: „Wij stellen u niet in vrijheid omdat wij in uw onschuld geloven, maar wij ertoe genoodzaakt zijn wegens een fout in de stukken." De officier van justitie is van het vonnis in beroep gegaan. De Turk is aan de vreemdelingenpolitie overgedragen, maar hij heeft te kennen gegeven Nederland zo snel mogelijk te zullen verlaten. Huisarts met „medische" bus naar campings DIEVER De Drentse huisarts dr. L. D. Broekema uit Diever die bij toneelminnaars een zekere faam heeft verworven door zijn regie van Shakespea- restukken die jaarlijks in Die- ver worden opgevoerd heeft nu ook aan bekendheid gewon- bij de kampeerders op de zes campings die het Drentse plaatsje rijk is. Dr. Broekema heeft zich een busje aangeschaft waarmee hij dagelijks de campings afrijdt Al vijf jaar houdt de arts spree kuur op de campings, maar de accommodatie was eigenlijk niet geschikt, vind de arts. De bus (met apotheek en onder- zoektafel) is beter geschikt voor onderzoek van zieke kampeer ders, aldus dr. Broekema. TWEEDE LUCHTHAVEN VOORLOPIG VAN DE BAAN (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Alle tot nu toe door Schiphol gehanteerde prognoses over de ontwikkeling van het luchtverkeer zijn naar de prullemand verwezen. De directie is tot de conclusie gekomen, dat de door deskundigen opgestelde voorspellin gen foutief zijn. In plaats van de bijna 20 miljoen reizigers die volgens een in 1972 opgestelde prognose in 1980 konden worden verwacht, meent men thans, dat het er waarschijn lijk maar 10,5 miljoen zullen zijn, dus iets meer dan de helft. Een en ander heeft onder meer tot gevolg, dat de plannen voor een tweede nationale luchthaven voorlopig weer in de ijskast kunnen worden opgeborgen. De huidige capaciteit van het uitgebreide stationsgebouw is afgestemd op 18 miljoen passagiers, een aanbod dat men thans eerst rond de eeuwwisseling denkt te bereiken. De huidige prognoses gingen uit van 30,4 miljoen reizigers in 1985, 43,6 miljoen in 1990 en 83,2 miljoen in het jaar 2000. In alle prognoses werd uiteraard ook het aantal vliegtuigbe wegingen veel hoger geraamd dan later juist bleek te zijn. In 1972 werd rekening gehouden met 185.000 vliegtuigbewe gingen in 1980. Nu schat men dat aantal op 149.000 (vorig jaar waren het er 132.000). Nog optimistischer waren de verwachtingen over de ontwik keling van het vrachtverkeer. Voor 1980 werd een vrachtver voer voorspeld van 1 miljoen ton. Gezien de huidige cijfers (256.000 ton in 1976) wordt thans rekening gehouden met een groei tot 1980 van het vrachtvervoer tot 355.000 ton, dus net eenderde van de prognosecijfers. Gevraagd naar de oorzaak van de foutieve voorspellingen van de deskundigen (een werkgroep van de Rijksluchtvaart dienst, de KLM en de luchthaven) wees een zegsman van de luchthaven op de oliecrisis, die de laatste jaren de wereldeconomie heeft beïnvloed en dus ook in sterke mate een terugslag heeft veroorzaakt in het luchtverkeer. Daar naast werd bij de opstelling van de prognoses in 1972 nog te weinig rekening gehouden met de geboortebeperking. Hoe minder de Nederlandse bevolking stijgt, hoe geringer ook de stijging van het aanbod van passagiers. Zoals bekend heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek enkele jaren geleden zijn prognoses over de verwachte bevolkingsgroei danig herzien. Gezien de noodzaak om de capaciteit van de luchthaven zoveel mogelijk afgestemd te houden op het aanbod en ten einde geen uitbreidingen door te voeren, die later onnodig blijken te zijn, heeft de directie thans een geheel nieuwe werkprognose opgesteld voor de komende zes jaar, voor de periode 1977 tot 1983. In dat jaar zo denkt de luchthaven thans zal Schiphol 13 miljoen reizigers te verwerken krijgen. De huidige capaciteit van het stationsgebouw is afgestemd op een reizigersaanbod van 18 miljoen. Daarom voorlopig geen uitbreidingen meer. EDE (ANP) Het Edese bedrijf Green One Internationale gaat in september versnipperd papier verkopen, dat boeren kunnen gebruiken ter vervanging van stro. Het strooisel zal worden verkocht tegen de dagprijzen van stro. In het eerste jaar zullen honderdduizend balen worden geproduceerd. Als de proef slaagt komen ook elders in bet land machines bij oud-papierhandelaren voor de verwerking van krantepapier tot strooisel. De bewuste machine snijdt het oude krantepapier in lange stroken en perst en pakt het samen in balen. Volgens de directeur van Green One Internationale is men tot deze verwerkingsmethode ge komen na de hete zomer van vorig jaar toen stro nauwelijks te krijgen was en dan nog tegen zeer hoge prijzen. Door krantepapier te gebruiken voor stallen, varkensschuren en pluimveebedrijven kan het stro dan voor andere doeleinden worden gebruikt. Handelaren in oud pa pier zijn zeer geïnteresseerd omdat de papierfabrieken door het grote aanbod zeer lage prijzen betalen voor oud papier. Volgens de heer Berkhout is met het strooisel een aantal experimenten gedaan op proefboerderijen. Een dezer dagen zullen ook deskundigen van de Wage- ningse Landbouwhogeschool het produkt testen op de proefboerderij in Lelystad. Vredesprijs voor rechter Internationaal Hof (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In (voor zijn doen) nogal felle bewoordingen heeft minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zich ver weerd tegen de kritiek die veel leden van de Tweede Kamer hebben tegen het wets ontwerp tot wijziging van de algemene pensioenwet politieke ambtsdragers. De minister houdt, zo blijkt uit zijn memorie van antwoord, vast aan de door hem voorge stelde wijziging van de pensioenopbouw van Kamerleden en bewindslieden. Tot dusver beliep deze opbouw voor Kamerleden 3,5 procent per jaar tot maximaal 20 jaar en voor bewindslieden 5 procent per jaar tot maximaal 8 jaar. De wijziging houdt, in algemene zin, in dat de pensioenopbouw nu zal worden gelijkgetrokken met die van ambtenaren nl. 1,75 procent per jaar. Een aantal kamerleden had betoogd dat het in de huidige regeling al haast onmogelijk geacht moet worden om een volledig pen sioen op te bouwen, anders gezegd om lan ger dan 20 jaar een politieke functie te vervullen. Volgens de minister moet dit laat ste principieel los staan van een regeling met betrekking tot de pensioenopbouw. „Het ontgaat mij ook waarom voor politieke func tionarissen een volledig pensioen, dat wil zeggen van rond 70 procent, opgebouwd zou moeten kunnen worden in een periode van activiteit van twintig jaar. Een vergelijking van de periode van het Kamerlidmaatschap met wat wel „tropische" of „Indische" jaren worden genoemd spreekt mij in het geheel niet aan." Ook bevestigt de minister nog eens dat een pensioenopbouwpercentage van 1,75 procent per dienstjaar niet uitsluitend voor ambtena ren geldt, maar een gebruikelijk opbouwper- centage is. Boter- gevecht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9