Ian Smith dient vredesinitiatief fatale klap toe en Begin |og dit jaar in Geneve Generaal Haig zei aver neutronenbom aet iets te veel Teng terug in oude functies r Lefebvre uit nieuwe beschuldigingen aan adres Vaticaan BELGIË WACHT OP EIGENAARS VAN MILJOENEN VS verkopen F-15 aan Saoedi-Arabi'è Vietnam gaat lid worden van VN Zes doden bij onlusten in Peru Owen: blijven streven naar regeling in Rhodesié Drie doden door dampen bij boortoren „Groene lijn" tussen Bonn en Parijs JTENLAND LEIDSE COURANT. - WOENSDAG 20 JULI 1977 PAGINA 7 f 0 an 3|NGTON (UPD De Amerikaanse presi- te( Jimmy Carter en de Israëlische premier ^iijn gisteren in Washington overeengeko- lat zij zullen proberen om de Geneefse VEpiandelingen over een duuname vrede in het i daai>-0osten' noK voor het einde van dit Jaar thee» hervatten. gr.erd gisteravond bekendgemaakt door de e, Hi/oerder van het Witte Huis, Ody Powell, die niet wilde zeggen of de beide regeringslei- nader tot elkaar zijn gekomen over het REP/jtuk van de Palestijnse vertegenwoordiging J^ève, 6611 mogelijk struikelblok voor een fjjting- is tegenstander van Palestijnse deelname adrg6jet Geneefse overleg terwijl de Verenigde wel iets zien in opname van een aantal -jjnen in een Arabische delegatie. is Powell heeft Begin Carter ingelicht over ieuwe Israëlische plan om vrede in het ■^^ï-Oosten te bewerkstelligen. De president >uwt dit plan „als vooruitziend en waard om Ibgen te worden", aldus de woordvoerder, heeft vandaag samenvallend met het be- 'an premier Menachem Begin van Israël aan Washington, een nieuw vredesoffensief voor het Midden-Oosten ontketend en de joodse staat be schuldigd van het proberen te belemmeren van de pogingen in de richting van vrede. Volgens El Achram heeft minister van buitenland se zaken Ismail Fachmi het Egyptische standpunt als volgt samengevat: De Geneefse conferentie moet de Israëlische terugtrekking uit alle bezette Arabische gebieden regelen, zowel als de stichting van een Palestijnse staat in Cisjordanië en de Strook van Gaza. Vrede is niet mogelijk zoals Israël Arabisch gebied bezet houdt. Zodra het zich echter hieruit terugtrekt, wordt zijn bestaan als natie in het Midden-Oosten aanvaardbaar voor de Arabieren. De conservatieve Likoed-regering van Begin heeft met een aanzienlijke stemmenmeerderheid drie moties van wantrouwen overleefd, die waren inge diend naar aanleiding van de maandag bekendge maakte economische bezuinigingsplannen. De re geringscoalitie won met 60 tegen 35 stemmen de belangrijkste stemming, die waarin de verklaring werd aanvaard van minister van financien Simha Ehrlich ter verdediging van het economische plan. Carter en Begin bij het begin van hun besprekingen WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse regering is giste ren akkoord gegaan met de ver koop van F-15 Jacht-bommen- werpers aan Saoedi-Arabië, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken dinsdag bekendgemaakt. Een woordvoerder van het mi nisterie zei niet te weten precies hoeveel straaljagers de Saoedi's zullen ontvangen. In welinge lichte kringen werd echter ge zegd dat de regering in Djeddah heeft gevraagd om 60 vliegtui gen waar het Witte Huis geen bezwaar tegen zou hebben. SANTIAGO Monseigneur Marcel Lefebvre heeft het Vati caan er gisteravond in de Chi leense hoofdstad Santiago van beschuldigd dat het aan Colum bia, Spanje en Zwitserland heeft gevraagd het rooms-ka tholicisme de status van offi ciële godsdienst te ontnemen. „Ik heb er de bewijzen van", zei Lefebvre op een lezing in een hotel. Volgens de door het Vaticaan geschorste 'bisschop werd een verzoek van deze strekking door bisschoppen van de betrokken landen namens de Heilige Stoel aan de drie regeringen gedaan. Mgr. Lefebvre zei verder dat het internationale communisme en de vrijmetselarij druk op het Vaticaan hadden uitgeoefend, opdat het rooms-katholicisme op hetzelfde niveau van de an dere godsdiensten zou worden gebracht. NEW YORK (AP) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties is gisteren in New York bijeengekomen om het lidmaat schap van Vietnam tot de orga nisatie aan te bevelen. De toetreding van Vietnam is de afgelopen twee jaar geblok keerd door de Verenigde Staten, die hun veto nu echter hebben opgeheven. De Sovjet-Unie ver klaarde dat de toetreding van Vietnam was „tegengehouden door verzonnen obstakels die niets te maken hebben met de VN-bepalingen welke gelden voor het lidmaatschap." Russisch IOSKOU (DPA) - Het Mos- Duse staatscircus is een nieke attractie rijker: dan- !nde koeien. De dierentem- er Valentina Simonova eeft een loeiende kudde ge- lesseerd tot een geschoolde allet-troep, zo meldt het ers bureau Tass. Niet alleen jn de runderen bedreven in e wals en Russische volks- ansen. Ze spelen ook voet- al, terwijl een aap de goal erdedigt. De veelzijdige oeien razen ook met autos- ooters door de arena, bui en voor het publiek en ver- amelen de bloemen die de nthousiaste bewonderaars 1 de arena gooien. Na 38 jaar tevoorschijn Protasio Montalvo Martin, ooit republikeins burgemeester van dorpje Cercedillajn de bergen ten noorden van Madrid, is dezer dagen tevoorschijn gekomen na een onderduik-periode van 38 jaar. Drie jaar na het begin van de Spaanse burgeroorlog verdween hij in de kelder van zijn huis, omdat hij de wraak van de Franco-aanhan gers in zijn dorp vreesde. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIUII1I11IIIIIUIIIIII1I BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche staat wacht tot de eige naars van In totaal ongeveer 93 miljoen gulden hun bezit ko men opeisen. Dat bedrag is na melijk de waarde van in - de loop der Jaren uitgelote staatso bligaties. Het geld ligt renteloos omdat de rechthebbenden tot nu toe ver zuimd hebben hun bezit af te halen. De staat kan niet zelf de rechthebbenden waarschuwen dat ze om hun geld moeten ko men, want de obligaties staan niet op naam. Het kapitaal van rond 93 mil joen gulden bestaat uit obliga ties waarvoor de terugbetalings termijn inmiddels verlopen is, maar ook het geld dat uitge keerd had behoren te worden op premieleningen. IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IN HAAG (ANP) De Nederlandse regering tft de indruk dat de opperbevelhebber van de IVO-troepen, de Amerikaanse generaal Ale- nder Haig, met zijn opmerkingen over de ntronenbom enige misverstanden heeft ge- Zij zal op geëigende wijze van haar gevoe- is doen blijken, aldus is gisteren desgevraagd i het ministerie van buitenlandse zaken in Den ug meegedeeld. it lijkt voor de hand te liggen, dat geen formele ippen zullen worden genomen, maar dat tijdens of andere informele bijeenkomst in het NA- P-hoofdkwartier duidelijk zal worden gemaakt, Jt het aanbeveling verdient in dit soort kwesties terst zorgvuldig te formuleren. Peraal Haig had tijdens een persconferentie in Belgische stad Bergen de indruk gewekt dat NAVO-strijdkrachten met de neutronenbom worden uitgerust Naar Nederlandse op moet een dergelijke beslissing worden omen door de ministerraad. De Nederlandse zo heeft de minister van defensie, Ste- rdink, in antwoord op vragen van kamerleden meegedeeld, beschikt nog over te weinig informa tie om zich een oordeel te kunnen vormen. Reeds kort na de persconferentie van begin vori ge week verklaarde de woordvoerder van het ministerie van defensie dat generaal Haig buiten zijn boekje was gegaan. Het ministerie van bui tenlandse zaken beperkte zich tot een verklaring dat indien generaal Haig inderdaad had verklaard dat al over de invoering van de neutronenbom was beslist, men van zijn ongenoegen zou doen blijken. Het onderzoek naar hetgeen de Ameri kaanse generaal precies had gezegd was het afgelopen weekeinde nog niet afgesloten. Ook op het ministerie van buitenlandse zaken is men uiteraard van mening, dat een besluit over het al dan niet invoeren van dit wapen door de politiek verantwoordelijke mensen, de ministers, %moet worden genomen. Maar men ziet niet goed, 'hoe men een hooggeplaatste militair, i.e. de opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, zou kunnen beletten een verklaring af te leggen over de militair-technische problemen. Franse partijen vormen front PARUS (AFP) - De leiders van vier van de vijf Franse regeringspartijen zijn het na verscheidene vergeefse pogin gen, eens geworden over een gemeenschappelijke tactiek voor de verkiezingen van vol gend voorjaar. De tot dusver onderling verdeelde regerings meerderheid wil zich voortaan, als gesloten front opstellen. Al leen de partij van Servan- Schreiber doet niet mee. Het akkoord houdt in dat de partijen tijdens de tweede ronde van de verkiezingen automa tisch steun zullen geven aan de kandidaat van de partij die in de eerste ronde de meeste stem-1 men haalt. Ze zullen dan hun eigen kandidaturen intrekken. LIMA (Upi) Politie en leger in Peru hebben gisteren het vuur geopend op betogers die deelnamen aan een verboden 24-uursstaking. Zes mensen zijn gedood en tientallen gewond. De politie, die klaarblijkelijk rechtstreeks bevelen van de re gering had, arresteerde naar schatting 200 vakbondsvertegen woordigers en stakers, van wie de meesten lid zijn van de onder communistische leiding staande op Moskou gerichte algemene bond van Peruaanse arbeiders. In Lima leidde de staking tot sluiting van fabrieken en win kels en het tot stilstand komen van het openbare vervoer. Gent luisterde mee met politie BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche minister voor PTT-zaken heeft meegedeeld dat het be paald niet de bedoeling was dat inwoners van Gent, via het ka belnet voor de tv, allerlei bood schappen van de rijkswacht in huis kregen. Een kamerlid had er zich over beklaagd dat hij via zijn kabel net de meest vreemde bood schappen van rijkswacht of po litie in Gent zijn huiskamer bin nenkreeg. Moest heel Gent nu zo nodig vernemen wanneer de Gentse politie een prostituee had aangehouden van wie naam en adres vermeld werden, zo luidde een van de vragen van de volksvertegenwoordiger. LONDEN (Reuter) - Engeland en de Verenigde Staten zullen blijven streven naar een rege ling van de kwestie Rhodesië door onderhandelingen, zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen verklaard. Het onverwachte besluit van premier Ian Smith om het parle ment te ontbinden en op 31 augustus verkiezingen te hou den, draagt volgens Owen niet bij tot oplossing. „Smith meent kennelijk dat hij zichzelf kan isoleren van de Afrikaanse opi nie en de wereldopinie", aldus Owen. Als er geen regeling door onder handelingen tot stand komt voorziet hij een toeneming van het geweld, met het gevaar dat „andere mogendheden" daarbij betrokken raken. PEKING (AFP) Teng Hsiao- ping, de vorig jaar in ongenade gevallen eerste medewerker en opvolger van wijlen premier Tsjoe En-lai, is in al zijn vroe gere functies hersteld, zo mel den muurkranten in de Chinese hoofdstad Peking. „Laten wij een warme ontvangst en krach tige steun verlenen aan de be noeming van kameraad Teng tot vice-voorzitter van de par tij, vice-premier, vice-voorzitter van de militaire commissie en chef van de generale staf," al dus een mededeling op een muurkrant die is ondertekend door een van de ministeries. Een omstander, die door een verslaggever werd gevraagd of de muurkrant officieel was goedgekeurd, antwoordde: „Dit is zeer goed nieuws. Wij zaten er al lang op te wachten." De 74-jarige Teng werd in april vorig jaar op een zijspoor gezet tijdens de bittere machtsstrijd die volgde op het overlijden van premier Tsjoe. Algemeen werd verwacht dat hij officieel tot opvolger van Tsjoe zou worden benoemd, maar onder druk van radikale tegenstanders ver dween hij van het toneel, nadat kennelijk uitgelokte rellen op het Plein der Hemelse Vrede in Peking aan Teng waren gewe ten. Maar in oktober vielen de voor naamste tegenstanders van Teng, de „Bende van vier" met Mao's weduwe Tsjiang Tsjing, in ongenade. Sindsdien zijn er steeds duidelijker aanwijzingen gekomen over de rehabilitatie van Teng, waartoe nu tijdens een geheime zitting van het Po litburo besloten is. Tegen het einde van het jaar worden een aantal topbijeenkomsten ver wacht van ondermeer het Cen trale Partijcomité, het 11de Na tionale Partijcongres en het Na-, tionale Volkscongres (het parle ment). Als de rehabilitatie van Teng Teng Hslao-ping officiéél bevestigd wordt, zal het de tweede keer zijn dat de taaie Teng op spectaculaire wijze wordt teruggehaald. Teng werd voor het eerst slachtoffer van politieke zuivering tijdens de Culturele Revolutie in de twee de helft van de jaren zestig. In 1973 keerde hij terug onder pre mier Tsjoe, als derde man in de Chinese hiërarchie. Hij heeft zijn leven lang een verbazende veerkracht getoond, maar zijn praktische zin werd nooit geac cepteerd door de nieuwe gene ratie van linkse radicalen en door Mao's weduwe Tsjiang-Ts- jing. Overdracht van slachtoffers In de Sinai- woestijn zijn gis teren de stoffe lijke resten van enkele Israëli sche soldaten door Egyptische militairen aan Is raël overgedra gen. De Israëli sche slachtof fers van de ok- toberoorlog in 1973 waren en kele dagen gele- ,den ontdekt. Tij dens de over dracht was een erewacht van VN-militairen aanwezig. Negertaal op blanke scholen in Transvaal JOHANNESBURG (Reuter) Blanke schoolkinderen in de Zuidafrikaanse provincie Transvaal moeten het komend schooljaar een Afrikaanse taal gaan leren. Het vak wordt ver plicht gesteld op alle 670 blan ke scholen in Transvaal, voor kinderen in de leeftijdsgroep van 10 tot 12 Jaar. Het besluit is genomen om de betrekkingen tussen de rassen te verbeteren „in het bijzonder om blanken in staat te stellen de cultuur van de niet-blanken te kennen". Het onderwijs in de Afrikaanse talen zal door blan ke onderwijzers worden gege ven. Verwacht wordt dat de an dere provincies het voorbeeld van Transvaal zullen volgen. LONDEN (Reuter) Drie man nen zijn gisteren overleden na te zijn bedwelmd door dampen bij een boortoren in het olieveld Brent, 110 mijl ten noordoosten van de Shetland-eilanden. Dit heeft een woordvoerder van de oliemaatschappij Shell in Lon den bekendgemaakt De eerste man zakte ineen toen hij werkzaam was op een laad- boei die gebruikt wordt om olie te transporteren naar tank bo ten. De andere twee werden be dwelmd toen zij de man te hulp schoten. Sinds in 1971 het zoe ken naar olie in het Britse deel van de Noordzee begon, zijn nu al 55 mensen omgekomen. BLAESHEIM (Reuter-Upi) Bondskanselier Helmut Sch midt van West-Duitsland en president Valery Giscard d"Es- taing van Frankrijk hebben gis teravond besloten een recht streekse telerverbinding te ma ken tussen het Elysée in Parijs en de kanselarij in Bonn, als een stap naar nog grotere sa menwerking tussen beider lan den. „Het wordt geen rode lijn", zei Giscard d'Estaing, in een schert sende verwijzing naar de „hot line" van president Carter van de Verenigde Staten met het Kremlin in Moskou, verzinne beeld door het roodgekleurde telefoontoestel op Carters bu reau. „Het wordt een groene lijn vanwege de aard van onze be trekkingen." LONDEN/DAR ES SALAAM (UPI/AFP) - De aankondiging van algemene verkiezin gen door de Rhodesische premier Ian Smith heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten pijnlijk verrast Het grote probleem voor hen is nu welke stappen kunnen wor den gezet om een penibele situatie in Rho desië te voorkomen. Diplomatieke funktionarissen in Londen twijfelen er nauwelijks aan dat met het besluit van Smith een eind is gekomen aan het zogenaamde „vredesinitiatief" van de Britse minister van buitenlandse zaken Da vid Owen en diens Amerikaanse collega Cyrus Vance. Zij vrezen ook dat Rhodesië zich nu kan voorbereiden op een bloedige burgeroorlog tussen de regering Smith en de zwarte leiders die zij voor een „interne regeling" poogt te winnen. Owen vliegt vrij dag naar Washington voor tweedaagse be sprekingen met Vance, waarbij de nieuwe Rhodesische crisis vrijwel zeker centraal zal staan. Maandag sprak hij in Londen al twee uur over Rhodesië met de Amerikaanse' VN-ambassadeur Andrew Young, maar toen was hij nog onkundig van de aankondiging die Smith enkele uren later zou doen. Britse regeringsfunktipnarissen geloven dat de actie van Smith bedoeld is als een diplo matieke preventieve aanval om het plan Owen-Vance in de grond te boren. Dit plan was gericht op een vreedzame machtsover dracht aan een zwart meerderheidsregime, omstreeks 1978. De stap van Smith lijkt op een goed moment te zijn gezet Het Brits-Amerikaanse initia tief leek definitief in een impasse te zijn geraakt Tijdens de laatste gespreksronde in Salisbury tussen Smith en Owens afgezant John Graham bleken diepe meningsverschil len over de plannen voor een interimperiode na het heengaan van Smith en over de verkiezingen voor een zwarte meerderheids regering. Londen en Washington wilden dat het Patriottisch Front zou worden ingescha keld, tezamen met het Rhodesische leger, om orde en recht te handhaven. Smith weigerde zonder meer. Tegelijkertijd moest Graham constateren dat Joshua Nkomo, met Robert Moegabe leider van het Patriottisch Front, er op stond dat een machtsoverdracht aan een zwarte regering zou moeten plaatsheb ben vóórdat er verkiezingen waren gehou den; een eis die voor Smith volledig onaan vaardbaar was. Britse funktionarissen vrezen nu dat, als Smith voortgaat met het zoeken naar een „interne oplossing", het Patriottisch Front met de hulp van de Afrikaanse frontlijnsta- ten, en mogelijk ook van de Sovjet-Unie en Cuba, de guerrillastrijd nog zal opvoeren. Volgens de Britten leidt dit gemakkelijk tot een burgeroorlog waarin zwarte Rhodesiërs tegenover elkaar komen te staan, een situa tie die duidelijk herinnert aan Angola bij het begin van de burgeroorlog in dat land. Owen zei maandag dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten nog een groot aantal mogelijkheden open staan. De grote vraag is echter of zij nog iets kunnen halen uit de wrakstukken van het zogenaamde „vre desinitiatief'. Het voornaamste dat zij kun nen doen, zo meent men in Londen, is de gematigde zwarte leiders zoals bisschop Abel Moezorewa en dominee Ndabaningi Sithole waarschuwen dat zij weinig Engelse of Amerikaanse steun behoeven te verwach ten als zij aansturen op een regeling die het Patriottisch Front buitensluit De nationalistische leider Joshua Nkomo vindt dat de door Smith voor 31 augustus aangekondigde verkiezingen in Rhodesië „mets aan de situatie zullen veranderen". Het gaat volgens hem om een „interne wijzi ging die de fascisten aangaat". Nkomo be vindt zich met Robert Moegabe in Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzanië, waar het coördinatiecomité van het Patriottisch Front vergadert Het comité heeft onlangs aangekondigd dat de gezamenlijke strijd tegen het Rhodesisch regime zal worden versterkt Volgens de Amerikaanse ambas sadeur Andrew Young is het besluit van Smith een „wanhoopsstap". „Het is nog steeds dezelfde onvoorspelbare, onbetrouw bare Ian Smith", zei Young in Londen. ,Jk ben bang dat het veel te gevaarlijk en veel te laat is voor zo'n soort actie".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7