Zesde plak voor Eduard Maasdijk jEen dagje Amsterdam begint met een 'lbezoek aan Schiphol Toer-Tip-20 Van der Capellen had moeite met Van Gerven I Levende tuin in 1 centrum Amsterdam Vak *77 Ze zijn er weer, die lange schoolvakanties. De laatste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van de vakan tiereis naar het buitenland of die paar weken ru9t In eigen land. De kinderen hebben zo'n zes weken vrij van school. Het Is voor hen soms moeilijk volop ont spanning te vinden. Elke dag zwemmen, fietsen of het deelnemen aan georga niseerde vakantiebezighe den zijn nu eenmaal ook niet alles. Vandaar dat veel ouders er met de kinderen op uittrek ken, het liefst naar attrac ties In de directe omgeving. De Leidse Courant biedt daarbij wat hulp. Verslaggever Plet van Dam en fotograaf Theo Ringers bezochten een tiental pleis terplaatsen waar een.gezln met kinderen zich een dag naar hartelust kan amuse ren. NEDERLANDSE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN AMERSFOORT/LEIDEN Ed ward Maasdijk van De Zij- 1/LGB vervulde ook gisteren in het Sportfondsenbad in Amers foort weer een glansrol op de Nederlandse zomerzwemkam- pioenschappen. Hij wend eerste op de 100 m vrije slag in 55.84. De jonge Leidse zwemmer be haalde daarmee zijn zesde per soonlijke medaille. Hij gaat naar huis met twee gouden, drie zilveren en een bronzen plak. René Hoeken van AZC werd derde op de 100 m schoolslag voor jongens uit 1964 in 1.35.32. Twee zevende plaatsen waren er voor Helma van Brakel van AZC. Zij zwom de 400 m. wis selslag voor meisjes uit 1962 in 5.33.66 en de 200 m. vlinderslag in 2.38.36. Lex Ratering van PZ PC werd vijfde op de 200 m school slag voor jongens uit 1961 in 2.45.60. Bart Hameter van LZ 86 werd negende op dezelfde af stand in 2.48.27. Overige uitsla gen van „Leidse" zwemmers: 400 m jongens onder 10 j. René Rikken (AZC) 4e plaats in 5.30.48. 100 m. schoolslag jon gens 1965 Wilco v.d. Zeeuw 10e plaats in 1.29.72, 100 m. vrije slag meisjes 1965 Patricia van Waldeveen (De ZIJL/LGB) in 1.10.13. HILLEGOM Arnold van der Capellen, de Joke Bosch, had teveel vaart voor een zich no. 1 van Unicum, heeft het zichzelf in het dapper verwerende Eveline van der Linden, toernooi te Hillegom weer eens onnodig 6—0, 63. Dat belooft wat voor de finale moeilijk gemaakt. In zijn eerste partij in in dit nummer, waar Joke Bosch de oervaste het herenenkel B tegen Wilbert van Gerven en goedlopende Jannie Hogenkamp (Zand- was hij in de eerste set zo oppermachtig, 6—0, dat men zich alleen kon afvragen hoeveel spellen laatstgenoemde in de twee de set zou kunnen maken. Dat werden er niet alleen meer dan hijzelf zal hebben gedacht, maar ook beslist meer dan Van der Capellen in het hoofd had. De niet in het minst geïntimideerde Van Gerven pakte zelfs de tweede set met 7—6. Maar in de derde set was een weer „op scherp" tennis sende Van der Capellen voor hem onbereik baar, 6—2 voor de Unicummer. Daarmee rechtvaardigde Van der Capellen zijn plaat sing in het HEB als no. 6 tenslotte toch ruimschoots. Blommendaal, no. 4 geplaatst, bleef in zijn partij tegen Van Benthem maar twee sets op de baan, 61,64. De no. 1 geplaatste speelster in het DEB, voort) hoogstwaarschijnlijk tegenover zich zal vinden. Het laat zich tenminste niet aanzien dat een van de twee favorieten voor de eindzege in dit nummer van het toernooi voortijdig zal worden uitgeschakeld. Bleven de geplaatste spelers in het Herenenkel B gemakkelijk in de strijd, in het herenenkel C moest de no. 7 geplaatste Jean Marc van Maaren twee uur en een kwartier op het gravel blijven om de Amerikaan Mike Ken ny te bedwingen, 7—6, 2—6, 8—6. In het toernooi te Katwijk zal de wijze waarop Jan Hasenoot zich in de eerste ronde ontdeed van Lopez Cardoso, 6—2, 6—1 de no. 1 geplaatste Ch. Asselbergs evenals diens algemeen verwachte opponent in de finale, Marinus Brooshooft stellig tot naden ken brengen. Als Hasenoot zich in de ko mende ontmoetingen weet te concentreren op hetgeen zich op het gravel afspeelt, dan zal het met hem kwaad kersen eten zijn. De no. 2 van de Munnik, Ad van der Berg, kogelde zich eveneens in twee sets door zijn eerste opgave in dit toernooi. Rutten kon met in totaal drie spellen de kleedkamei weer opzoeken, 6—2, 6—1 voor van der Berg. In het herenenkel C verdween de no. 1 geplaatste Lucassen al in de eerste ronde uit de strijd. Verantwoordelijk voor zijn voortijdig exit was de Amsterdammer Bos boom, die met 7—6, 6—4 het dubbeltje nel zijn kant uit zag vallen. Jammer overigens voor het toernooi want deze eerste ronde was een finale waard. Tot een sprekende prestatie kwam gisteren ook de Katwijker Olivier door een 6—1, 6—4 zege op Barnhoorn. Met die winst bereikte hij als eerste de kwartfinale. Zwart schakel de na een met 5—7 verloren eerste set, op overtuigende manier van der Spek uit 6—3 6—1 en Pieter Parlevliet bleef W. van dei Sman in twee sets de baas, 6—2,64. TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JULI 1977 PAGINA 5 i r blik in Amsterdam nog een twintigtal slijperijen. Verschei dene diamantslijperijen zijn graag bereid bezoekers te ont vangen en rond te leiden. Amsterdam is op en om het water gebouwd en het eigen karakter van die stad kan het best vanaf het water worden gezien. Een aantal onderne mingen beschikt tesamen over niet minder dan 60 motorbo ten met een glazen dak, die het hele jaar overdag en in het zomerseizoen ook 's avonds, rondvaarten door de grachten maken. Zo'n rondvaart, waar bij altijd een gids verklaringen geeft, duurt ruim een uur. Men kan per boot ook tochten ma ken naar de stadjes en dorpen in de omgeving van Amster dam. Amsterdam kent ook een gro te verscheidenheid aan mark ten. Naast de gewone algeme ne warenmarkten, is er een postzegelmarkt op de Nieuwe- zijds Voorburgwal (op woens dag- en zaterdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur), een boe kenmarkt bij de Oudeman- spoort (maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur) en van maandag tot en met zaterdag een rommel markt op het Waterlooplein. De Elf Provinciën Het avonturenpark „De Elf Provinciën" herbergt een sprookjestuin met 30 voorstel lingen, waaronder alle beken de sprookjes, een groots opge zette speeltuin en een doolhof. Dit jaar werd het aantal at tracties van het avonturen park uitgebreid met een mono rail, een Old-Timerbaan, de Casa Magnetica waar de zwaartekracht wordt opgehe ven en de griezelgrot Verder vindt u in het avonturenpark: autoscooter, moonwalk, lach spiegels, echoput midgetgolf, automatenhal, elektronisch ge stuurde watervogel, geiten kamp en een kunstroulette. In lichtingen: Avonturenpark „De Elf Provinciën", Hellen- doorn. Telefoon: 05486-54958, 54623,54356. Evenementen-agenda Donderdag: 21 juli Katwijk/Zee: Beiaardbespeling Oude Kerk Katwijk/Zee, beiaardier Dhr. Van Rootselaar uit Nijkerk. Katwijk/Zee: Feesttent .Jubilate". Diverse attracties. Katwijk/Zee: Minibasketbalwedstrijden, i ndreasplein. 19.00-20.00 uur kinderen 8-12 jaar. 20.00-21.00 uur junioren 14-17 jaar. Noordwijk: Strandloop over 4 en 8 km, georganiseerd door Haak-Novo. Start bij strandpolitiepost. Aanvang: 19.30 uur. kent die dagen wel. Het "kwik in de thermometer doet "verwoede pogingen boven de ^fceventien graden uit te tor- ,Vien, maar slaagt helaas niet zijn aanvalspogingen. Een ,hldagje strand of picknicken in °de bossen lijkt bij zulk droef- ^geestig weer al bij voorbaat '"nn het water te vallen. Dit soort regenachtige dagen le nen zich echter uitstekend larvoor een dagje „stadten". In en de grote steden zijn vele ers slecht weer-attracties op loop- in bare afstanden bij elkaar ge- ke-bracht Den Haag met zijn Madurodam, musea antiek- 'markt en draaiorgelconcours en Leiden met zijn veemarkt I zijn grote verscheidenheid I aan musea en historische be- I zienswaardigheden en zijn I groot winkelcentrum. budget voor de dagtochten kunnen op de zaterdagmidda gen een rondvlucht op 400 me ter hoogte over een kleurrijk stuk Randstad maken. De vlucht met de NLM City Hop per duurt een half uur. De prijs voor volwassenen is 45 gulden, terwijl men voor kin deren tot 12 jaar 35 gulden verschuldigd is. De vluchten worden elke zaterdagmiddag uitgevoerd vanaf 13.00 uur. Voor informaties en reserver ingen kan men terecht bij het VVV-kantoor van Lisse (02521—14262) en het NLM- kantoor op Schiphol (020-492781 en 020495070). Op het terrein van Schiphol bevindt zich ook het lucht vaartmuseum, dat een bezoek zeker waard is. Hier is de ge schiedenis van de luchtvaart uitgebeeld. Van Archytas, die zich in 400 voor Christus met een houten duif van de grond probeerde te verheffen tot Leonardo da Vinei en de eer ste vlucht door de gebroeders Wright in 1903. Van de toestel len van de gebroeders Voisin, Farman en Blériot tot aan de eerste nachtbommenwerpers en de nieuwste ontwikkelingen in de ruimtevaart. De toegang sprijs voor het Aviodome be draagt voor volwassenen 3,75 gulden en voor kinderen tot en met 14 jaar 2,50 gulden. Kinde ren tot zes jaar hebben vrij toegang. Documentatie over de geschiedenis van de lucht vaart en een gids voor het museum zijn bij de ingang verkrijgbaar. Een dagje Amsterdam begint I echter met een bezoek aan de II nationale luchthaven Schiphol. I Overvolle parkeerterreinen be- I wijzen de beperkte vinding- I rijkheid van de meeste dagtoe- I risten. Vooral de jongere kin- I deren raken echter niet uitge- keken. Het „Jesum, pa, kijk j 'ns wat een grote" moet de belangstelling van vader en moeder levendig houden. Het bezoek aan de luchthaven en de toegang tot de wandelpie- ren is gratis. Schiphol heeft een zelfbedieningsrestaurant, dat de bezoeker een beperkte keuze aan maaltijden biedt. Het heeft eigenlijk meer weg Jl van een grote snackbar, waar 1 lange rijen wachtende mensen zich verdringen om een hapje - te bemachtigen. Een croquet, i bamiblok of slaatje uit de J muur lijkt een geliefd twaalf- ij uurtje bij de vele dagrecrean- U ten. er De recreanten met een groter Duiven voeren op de Dam, in het hart van het winkelareaal. DIERENPARK ARTIS om In het centrum van Amsterdam ligt het dierenpark Artis. In Artis vindt-de bezoeker vele hondenden diersoorten uit vrijwel alle delen van de wereld samengebracht in een prachtig begroei de tuin. Het reptielenhuis heeft er een nieuwe vleugel bijgekregen met daarin talloze vertegenwoordigers uit deze geheel aparte dieren wereld. Naast het unieke nijlpaardenhuis met-zijn tropische olantengroei zijn er rotsen en terrassen aangelegd voor beren ïn ijsberen. Artis is beroemd om zijn aquarium met meer dan 100 soorten vissen, waaronder de fantastische collectie koraalvis- Speciaal voor de kinderen is er een kinderboerderij, met iaarnaast een mini-zoo, waar kleinere dieren zoals konijnen, joudhamsters, cavia's en muizen zijn samengebracht if oor kleine kinderen zijn wandelwagentjes te huur, terwijl voor nvaliden enkele wagentjes beschikbaar zijn. Artis heeft ook een :afé-restaurant met een buitenterras, waar de bezoeker tegen redelijke prijzen iets kan drinken of een hapje eten. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 6,50 gulden en voor •onderen van 3 tot en met 14 jaar 3,25 gulden. Op alle dagen gelden vanaf 16.00 uur verlaagde tarieven. Artis is dagelijks vanaf 09.00 uur geopend. De sluitingstijden zijn afhankelijk van le tijd van het jaar en zijn ter plaatse aangegeven. Artis in Amsterdam is rechtstreeks bereikbaar met tramlijn 9 en buslijn 12 vanaf het Centraal Station. Elke dag publiceren wij in de rubriek Vak *77 een aantal toeristische tips voor de le zers, die graag eens een dagje buiten de regio Leiden willen vertoeven en bereid zijn daar voor een paar uurtjes in hun trouwe vierwieler door te brengen. Vandaag tip 11, 12, 13 en 14 van onze Toer-Tip-20. Efteling In de Efteling bestaat de ge wone mensen-wereld niet. U loopt er tussen sprekende vo gels, hongerige wolven, angsti ge geitjes, slapende kabouters, blauwe, gele, rode en paarse Amsterdam In Amsterdam is veel te vin den en te zien, dat een bezoek meer dan waard maakt Het bruisende leven van deze we reldstad speelt zich af binnen het centrum van haar concen trische grachten. De binnen stad van Amsterdam is per openbaar vervoer gemakkelijk bereikbaar, terwijl zich aan de duiven, tovenaars die wraak nemen, schreiende dwergen, krijsende katers, angstaanja gende heksen, elfjes opgeslo ten in waterlelies en schoen tjes die niet op kunnen houden met dansen. Plotseling reist u kleiner dan Kleinduimpje door een land vol bergen, stadjes en dorpen. Verderop hoort u wa ter muziek maken. Later neemt u een vurig paard, maar u komt geen stap verder. U neemt een trein maar die rand van het centrum verschil lende parkeergarages bevin den. Amsterdam telt meer dan veertig musea, waaronder het Rijksmuseum met zijn prachti ge collectie oude meesters, zoals Rembrandt en Vermeer, en zijn verzamelingen zilver, glaswerk en keramiek. Op het gebied van de moderne kunst is het Stedelijk Museum in de hele wereld bekend. Midden in het centrum op de Kalver- straat bevindt zich het wassen beeldenmuseum van Madame Tussaud, dat dagelijks geo pend is vanaf 10 uur 's mor gens en dat zeker een goede keus is voor gezinnen met jon gere kinderen. Wie graag winkelt zal in Am sterdam zeker iets van zijn gading vinden. Alleen al in het ruime areaal, aan beide zijden van de Dam, waar de voetgan ger kan flaneren zonder door het voortrazende verkeer be dreigd te worden, zijn er zo'n 500 winkels. Van kleine spe- ciaalzaakjes tot grote waren huizen. In de steegjes tussen de grachten zijn er tal van typische boetiekjes. Kunsthan dels, galerieën en antiquairs zijn grotendeels nog steeds in de oude stad gevestigd. Het ambacht van de dia- mantklover en -slijper en de diamanthandel steunen in Am sterdam op een eeuwenoude traditie, die teruggaat tot de 16e eeuw. Er is op het ogen- in Nederland. Het park is da gelijks geopend van 09.00 tot 18.00 uur en 's zondags van 13.00 tot 18.00 uur. Nadere in lichtingen: Jeugdverkeerspark Assen, telefoon 05926-14500. Volendam Volendam was oorspronkelijk een klein vissersdorp, waar van praktisch de gehele bevol king in een zeer aparte, maar schilderachtige klederdracht liep. Kunstschilders en teke naars uit binnen- en buiten land kwamen er werken en bijna allen lieten bij hun ver trek één van hun werkstukken achter. In het oude centrum vindt men de smalle straatjes met de kleine visserswonin gen, waar ook de traditionele klederdracht nog te bewonde ren is. Reisbureaus en repor ters ontdekten dit beziens waardige dorp en maakten het tot een typisch Nederlands symbool en handelsmerk. Men noemt Volendam wel eens de „Hoeksteen van de wereld" vanwege de enorme toeloop van vreemdelingen uit alle de len van de wereld. Omdat de bezoekers zich hier op een be trekkelijk klein gebied bewe gen, vinden vaak interessante ontmoetingen plaats tussen mensen uit ver van elkaar lig gende landen. Nadere inlich tingen bij het VVV-kantoor van Volendam, Haven 39. Te lefoon: 02993-3747. brengt u niet thuis. Gouden munten vallen voor uw voeten. Eieren bevatten schatten. Het is overal kermis. Niemand werkt er of gaat er naar school of naar bed. Leeftijd bestaat niet en de tijd staat er stil. Langnek beschermt iede reen en in de poppenkast wordt het goede beloond en het kwade bestraft Langs de pleintjes lokken bontgevulde kraampjes. Tussen de bomen waait muziek in plaats van wind. Voor gezinnen met jonge kin deren is een bezoek aan de Efteling in Kaatsheuvel in Noord-Brabant een geslaagde keuze. De Efteling is dagelijks geopend van tien uur 's mor gens tot zes uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt 7 gul den per persoon. Kinderen tot en met drie jaar hebben vrij toegang. Jeugdverkeerspark Assen Het jeugdverkeerspark is gele gen in het Asserbos in Assen. Met zijn 100 trapauto's, trein voor 100 kinderen, autobus en ponywagen is het jeugdver keerspark een unieke attractie

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5