Antiekboerderij nieuwe attractie voor Stomp wijk Boeiend reli-popconcert Continental Singers Pachtprijzen Katwijkse stram gaan omhoog brieven lezers Parkeervakken bij Ichtuskerl Raadsleden Leiderdorp willen beroepsorgaan voor woningtoewijzing Katwijkers moeten meedenken over structuurplan Burgemeester Detmers schrobt straat schoon PLAN „SPINBAAN" LIGT TER INZAGE Wensdorp nadert voltooiing REGIO LEIDSE COURANT! WOENSDAG 20 JULI 1977 PAGINA^ Stompwijk, wijd en zijd bekend om zijn drie onafscheidelijke molens, krijgt er deze week een vierde attractie bij. Wat dichter bij het dorp gelegen, aan de overkant van de Stompwijkse Vaart, is een stokoude waarschijnlijk in 1825 gebouwde boerderij in tijd van nog geen jaar geheel verbouwd en behalve voor bewoning ook ingericht voor de verkoop van antiek. Wethouder J. J. Meijer, de pendant van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in het college van burgemeester en wethouders van Leidschendam, komt vrijdagavond persoonlijk naar het satellietdorp van zijn gemeente om de nieuwe antiekboer derij te openen. Profiterend van het feit, dat de klok een uur vooruitgezet is vanwege de zomertijd, zet hij zelf de klok tweeen veertig jaar achteruit door in een antieke Rolls-Royce uit 1935, begeleid door de jubeltonen van het Stompwijkse fanfarekorps Juliana in Stompwijk te arriveren. Verhuizing Als hij dan de openingshande ling heeft verricht zal hij er moeite mee hebben te geloven, dat het hier eigenlijk gaat om de verhuizing van een antiek zaakje van Nootdorp naar Stompwijk. Marianne Lapré: „Het is eigenlijk met een grapje begonnen". Ze moet er nog om lachen hoe ze in 1975 aan het piepkleine winkeltje is geko men, waarin ze in Nootdorp, louter uit een soort liefhebberij,- haar antiekzaakje begon. „De had er altijd al belangstelling voor, maar dat ik nog eens zo*n grote boerderij vol antiek zou beheren had ik werkelijk nooit gedacht". Het is dan ook alle maal razendsnel gegaan. Het Nootdorpse zaakje, bekend on der de naam De Nootedop, werd al gauw veel te klein. De garage en het huis van de Lapré's in Nootdorp stonden tenslotte boordevol antiek. Er moest no dig iets op gevonden worden. Tot de familie een jaar geleden de boerderij in Stompwijk ont dekte, eigenlijk gewoon door middel van een onopvallende verkoopadvertentie. Na veel en hard werken is deze in record tempo gerestaureerd en deze week eindelijk klaar om offi cieel in gebruik genomen te worden. De wethouder zal niet weten wat hij ziet als hij vrijdag de boerderij betreedt Als hij tenminste van oude dingen houdt „We hebben eigenlijk alles", ge neraliseert Marianne Lapré niet helemaal ten onrechte, want er staan inderdaad opzienbarende dingen, zoals een ouderwetse brülendoos van een oogarts uit lang vervlogen tijden, een zeer ouderwets fototoestel, compleet met vergrotingsapparaat oude grammofoons, die het nog doen ook en verder allerlei meubelen in Engelse, Noordfranse en boe- renstijl. Marianne's broer André Bay ens zorgt voor een regelmatige aan voer van „nieuw ouds" door bij voorbeeld antiek uit Engeland te importeren. Ook Franse en Duitse kasten weet hij op de kop te tikken en gemakkelijk te plaatsen, eerst in de meer dan driehonderd vierkante meter grote verkoopruimte en later bij de klanten. Niet alleen van die grote stukken (zoals een bóeren- bureau) maar ook allerlei curio sa zullen de aandacht van de wethouder (en zijn vrouw!) trek André Bayens bekijkt nauwkeurig enkele antieke voorwerpen in de 300 vierkante meter grote verkoopruimte van de antiekboerderij. KATWIJK B en w van Katwijk hebben in overleg met i Vereniging van strandexploitanten besloten de pachtprijzen voi de strandbedrijven over 1977 vast te stellen door het totaalbedra der pachten van 1976 te verhogen met 8,3%. Dit percentage f" gelijk aan de stijging van het prijsindexcijfer van het Central Bureau voor de Statistiek voor de kosten van levensonderhoui Teneinde de onderlinge verschillen in de pachtprijzen (alle explo tanten betalen namelijk een verschillend bedrag) niet te doe I toenemen, hebben de exploitanten de voorkeur gegeven aan ee verhoging in centen. De opbrengst van de 17 in Katwijk verpacht strandvakken bedroeg over 1976 in totaal 44.863,—. Dit bedraj wordt in 1977 48.591,De totale opbrengst zal dit jaar dui overeenkomstig de bedoeling van de verordening van de Katwijksj gemeenteraad dd. 26 februari 1976, 8,3% hoger zijn dan in 197( I B en w stellen de raad voor in te stemmen met de suggestie vai I de strandexploitanten om met ingang van het badseizoen 1977 uJ te gaan van centen in plaats van procenten. ken als hij vrijdag wordt rond geleid: oude camera's, zeer bij zondere beddekruiken, verrekij kers, stallantaarns, radio's en van ver voor de oorlog, strijkij zers en koffiemolens uit de tijd, dat de prijzen nog per halve cent werden vastgesteld. Bloemmotieven Tussen al die spullen door loopt dezer dagen een man met potjes verf en een penseel in de hand om de laatste hand te leggen aan enkele oeroude kasten. Het is de heer H. van der Leur uit Wageningen, die zichzelf een „uitgebreide plakkaatschrijver" noemt en er uit dien hoofde voor zorgt, dat er fraaie bloem-' motieven in harmonische kleu ren op de kasten worden aange bracht. „Ik had nog geen collega ontmoet, die hetzelfde werk doet als ik", zegt hij gestadig aan zijn opdracht doorwerkend. „Ik ken ook op het moment niemand die dit zou kunnen. Het is een soort calligrafisch werk. Ze noemen het met een mooi woord Biedermeier of Hin deloper, maar ik zeg altijd maar Beiers of Tiroler werk. 't Is een beetje verfijnd werk, fatsoen lijk, echt artistiek", legt hij uit 't Past allemaal prachtig in deze antieke omgeving. De antiquitei ten en curiosa zijn onderge bracht in de oude stallen achter en naast de woning, die te berei ken zijn via een rustieke ophaal brug over de vaart. Liefhebbers van antiek kunnen op zaterdag 23 en zondag 23 juli in de Noote- dorp terecht om zelf te zien wat deze „vierde attractie" van Stompwijk biedt. Van tien 's morgens tot vijf uur 's avonds staan de deuren er open. Zater dag is de heer Van der Leur, de schoonschrijver en schilder, ook zelf aanwezig om demon straties te geven. Iets bij hem kopen valt niet mee. Men moet er als de kippen bij zijn: „Ik heb nooit wat en als ik wat heb, is het zo weg". En zo zal het in de Stompwijkse antiekboerderij ook wel weer zijn. KATWIJK - Bij de Ned. Her vormde Ichtuskerk aan de Nachtegaallaan in Katwijk zal een logische indeling van de parkeerruimte moeten worden aangebracht. Door de Kerk voogdij van de kerk was ge vraagd om een verkeersbord met „Parkeren op zondag uit sluitend voor kerkgangers", omdat er zich zo nu en dan moeilijkheden voordoen. Dat komt dan voornamelijk doordat er dubbel geparkeerd wordt, waardoor bewoners van de Nachtegaallaan blijken te zijn klemgezet door een kerkganger, waarna de „boosdoener" moet worden opgespoord door de koster van de kerk. Niemand van de commissiele den voor bestuurs- en juridische zaken, die gisteravond de brie van de Kerkvoogdij behandelde zag echter heil in het voorgestel de bord. Integendeel zelfs, wan „hoe te constateren of de eig^j naar van een bepaalde auto iiw, derdaad in de kerk zit?" Mr. «L-, van der Plas (Gem. bel.) za^ zelfs zeer vreemde toestanden., ontstaan: „Als blijkt dat zo'tjj man niet in de kerk zit, zou hiU^. verbaliseerd moeten wordemje Dat komt er op neer dat je eeine( boete oploopt omdat je nie^ naar de kerk gegaan bent!" s0) r® Geen bord dus, maar een mar-vo kering van de parkeervakken en de een verzoek aan de bezoeker^ sle van de Ichtuskerk hun auto in ba het vervolg ordelijker te parke-br ren. Im, LEIDERDORP Twee Leiderdorpse CDA-raadsleden hebben b. en w. voorgesteld voor het toewijzen van woningwetwoningen een beroepsorgaan in te stellen. Zij denken daarbij aan een raadscom missie. Mensen die bij het toewijzen van een woning uit de boot vallen, zouden zich dan kunnen verdedigen, wat volgens de raadsleden J. Reugebrink en J. Verdier thans nauwelijks mogelijk is. Omdat tegen het gevoerde beleid bij de toewijzing van premie- koopwoningen thans geen beroep mogelijk is zou ook die toewijzing onder de hoede van een dergelijke commissie moeten komen. Het Leiderdorpse college heeft de beide raadsleden geantwoord dat de woningbouwverenigingen de instelling van beroepsorganen als wantrouwen zullen zien van het gevoerde beleid. Het college heeft wel toegezegd het voorstel in overweging te nemen. KATWIJK „Het gemeentebestuur draagt met de ontwerp-struc- tuurnota Katwijk aan Zee een stuk aan, waarover gepraat kan worden. Niet alleen door de raadsleden, maar ook door anderen", aldus burgemeester mr. C. A. Bos gisteravond tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor bestuurs- en juridische zaken. Teneinde dit meepraten (en meedenken) mogelijk te maken zal binnen enkele weken een hoorzitting worden belegd, waar vragen over dé pas verschenen interimnota kunnen worden ge steld en waar suggesties kunnen worden gedaan. Diverse commissieleden maak ten aanmerkingen op het feit dat de nu ter tafel gekomen nota nauwelijks iets nieuws be vat en dat er te veel algemeen heden in worden gedebiteerd. De voorzitter gaf dit toe, maar wees erop dat er „ergens" van uitgegaan moet worden en dat dit stuk daarom is samenge steld. Burgemeester Bos: „In het definitieve rapport zal tot uiting moeten komen wat het karakter van Katwijk is; nu zijn er nog wijzigingen en detailleringen mogelijk, maar het gemeentebe stuur kan niet alles in z*n dooie eentje doen. Ook de midden stand en allerlei andere organi saties moeten inspringen als het er om gaat de structurele ont wikkeling van Katwijk vast te stellen." Tot concrete voorstellen tot wij-» ziging of aanvulling van het rap-' port kwam het gisteravond niet Men wil van de kant van b en w eerst de hoorzitting afwach- ten en over de daar te verwach ten voorstellen, vragen, op- en aanmerkingen zal in een volgen de commissievergadering ver der worden gepraat Burge meester Bos is over de resulta ten van de openbare bijeen komst optimistisch en rekent kennelijk op veel respons: „Het denkvermogen van alle Katwij kers moet in werking worden gesteld". WASSENAAR Het globaal bestemmingsplan „Spinbaan", zoals dat in april jJ. door de gemeenteraad werd vastgesteld, ligt tot en met dinsdag 26 juli ter inzage. Op die dag eindigt ook de termijn waarbinnen bezwaren tegen hetplan kunnen worden inge diend bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Toen bet plan in de gemeenteraad aan de orde kwam waren er 45 bezwaarschriften ingediend, waarvan een 30-tal gelijkluidende, afkomstig van bewoners van de Kerkstraat Zij pleitten om. voor de aanleg van een trottoir in de Kerkstraat, aan de Spinbaanzijde en vroegen o.m. aandacht voor de goothoogten van de woningen in de Spinbaan, die sterk afwijken van de bestaande lage bebou wing langs de Kerkstraat Verder pleitten ook deze bewoners evanals de winkeliersorganisaties voor een uitgang van het parkeerterrein achter de Kerkstraat naar de Storm van 's-Grave- sandeweg. De discussie in de gemeenteraad had tot resultaat dat in het plan een toekomstige verbinding tussen parkeerterrein en Storm van 's-Gravesandeweg mogelijk gemaakt werd volgens een met een stippellijn aangegeven tracé. De aanleg van speelterreinen, waarom de kerkstraat bewoners hadden gevraagd zal later nog aan de orde komen bij het bespreken van het uitvoeringsplan. ZOETERWOUDE Een gekantelde tank wagen van de CMC zorgde gisteren voor een ravage op de Miening in Zoeter- woude. Waarschijn lijk doordat de be stuurder de bocht na bij restaurant „De Vriendschap" te snel nam, kantelde de aanhangwagen die vol melk zat Het kostelijke vocht ver spreidde zich geheel over het wegdek. De bewoners van de Miening, waaronder Zoeterwoude's eerste burger hielpen de be stuurder van de tank- wagen het wegdek melkvrij te krijgen. Het karwei was bin nen anderhalf uur ge klaard. De gekantelde aanhangwagen werd door middel van een kraan weer op de banden gezet Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Het verkeer werd omgeleid via de Keerweer, waardoor van stagnatie nauwe lijks sprake kon zijn. ALPHEN AAN DEN RUN - Het „Wensdorp" aan de Europa singel in Alphen begint gestalte te krijgen. Sinds gisteren ziet het huttendorp er zeer kleurrijk uit De ruim 400 jeugdige deel nemers aan de huttenbouw- week hebben de ongeveer 100 hutten nadrukkelijk voorden van een laagje verf. Het bonte dorp is inmiddels ook al ver deeld in acht echte wijken, aan geduid met fantasievolle na men, bedacht door de deelne mers zelf. De gekozen namen variëren van „De Rode Totempaal" tot „Ei landencity" terwijl een wijk van zichzelf vindt dat het een .Puin hoopdorp" is. De „Spookstad" en „Texascity" ontbreken even min. De bewoners van wijk 8 schijnen niet al te veel vertrou wen te hebben in de stabiliteit van hun tijdelijke woningen. Hun wijk hebben ze omgedoopt in de alleszeggende naam: „On bewoonbaar Verklaarde Hutten- land". Het „Wensdorp's Dagblad", dat gisteren dubbeldik verscheen, maakte melding van een song festival dat morgenavond zal worden gehouden. Elke wijk* krijgt dan de gelegenheid een lied ten gehore te brengen, be stemd voor de oren van de over ige Wensdorp bewoners. Volgens het dagblad zal een „tot nu toe onbekende matroos met een ac cordeon" de liedjes begeleiden. „Degenen die winnen komen in het Wensdorp's Dagblad te staan zodat deze in een klap wereldbekend zijn", zegt het dagblad verder dat overigens niet vooruit wil lopen op de „Fantastische prijzen" die te verdienen zijn. Rijpwetering zit in zak en as. De hoop die gistermorgen nog leefde is definitief de i bodem in geslagen. Joop Zoetemelk zal de Tour de France niet meer winnen. Naar aanleiding van de prestaties van de Tour-vedette uit Rijpwetering op zondag hadden j jzijn fans gistermiddag besloten de radioreportage gezamenlijk te volgen. Nabij de I Paardenburg werd een geluidsinstallatie neergezet. De fans dronken zich moed in. Na afloop van de rit heerste verslagenheid in het dorp. De beroemde Amerikaanse gospelgroep De Con tinentals gaf gisteravond een boeiend concert in de Immar.uëlkerk. Ruim 700 mensen woonden het concert bij. De Nederlandse tournee van de groep o.l.v. Donny Monk, die al in verschillende Nederlandse plaatsen optrad en nu Rijnsburg aandeed, had een experimentele bezetting. Nor maal is het een groot aantal zangers en een kleinere groep orkest, nu telde het orkest ruim 40 leden en waren er 6 zangers en zangeressen, i Het concert is voor Rijnsburg, die nooit eerder| de Continental Singers in hun midden had eenj groot succes geworden. De hele opbouw en voordracht van de groep, vertaald werden door een tolk. Het gehele optre den was overweldigend. Na het optreden, dat ruim twee uur duurde, kreeg de groep een staande ovatie. in Sassenheim SASSENHEIM - De Stichting Jeugdrecreatie hield gisteren in de vijver aan de Kagerdreef een viswedstrijd voor de jeugd. Na drie minuten vissen trok Richard Smit een karper van 20 cm op het droge, waarmee bij beslag legde op de eerste prijs. Vincent Anemaat werd tweede en Michel van der Wagt derde. Om half twee vertrokken vijftig hengelaars tot 16 jaar naar de Ringvaart. Bij deze viswedstrijd werd René Endlich eerste. Hij won een fototoestel. Tweede was Steef van der Kraan, die een werphengel kreeg en derde Ton Verbree, die met een radio naar huis ging. Henk de Kluy- ver ving de grootste vis: een voorn van 29 cm. Hij kreeg hier voor een extra prijs. Gistermiddag was er in het Velt- huys een tweede bloemschi kwedstrijd. Hiervoor waren 34 deelnemers. De eerste prijs werd gewonnen door Eric Knet- sch, tweede werd Annelies Pie- terse en derde Ruth de Graaf. 'ff I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Recreatie de re Oostpolder Hi Het is toch een schandalige zaal va dat de Veense tuinders steedi la. maar weer moeten wijken voo zii de belangen van niet-Alkemade te naren. Eerst werden de belan ba gen van de tuinders in de Goog m herpolder steeds verder terugge ui drongen (vervangende ruimte ii te er nog steeds niet gekomen) er Di nu weer moeten de tuinders in de Oostpolder wijken voor de^ recreatieve belangen van toej^ komstige importers. Want hoe huichelachtig is het niet van het f college van burgemeester en wethouders om te zeggen dat geen enkele tuinder zal worden gedwongen te vertrekken om plaats te maken voor de recrea-j I tie-plannen, als datzelfde college zich niet langer bereid toontj vergunningen voor de bouw vanj nieuwe kassen en/of schuren in' f de Oostpolder af te geven. Die tuinders moeten dan wel wegi omdat die aangevraagde uitbrei-! j dingen noodzakelijk zijn oml hun bedrijven renderend te hou den. Maar vertrekken ze dan ook echt „vrijwillig"? j Het is duidelijk dat de komst en| uitvoering van een recreatieplan de gemeentekas een aardige' duit zal opleveren, maar is het niet de taak van b. en w. om1 in plaats van uitsluitend gelde- K lijke belangen ook de belangen y van de Roelofarendsveense leef-1 gemeenschap en met name die, van de tuinders in de Oostpol- der te dienen. Bovendien heeft de gemeente! inmiddels wel voldoende recrea- tieve ruimte beschikbaar gesteld in de vorm van jachthavens (on- dermeer die van Arie de Boom) i en luxe woningen (Zuidhoek en I Westmeerlaan). Misschien zou het college daar eens over wil len nadenken. En heel mis schien zal ze ooit nog eens de belangen van haar inwoners .gaan dienen. D. Hoogeboom Roelofarendsveen Kerken in Bollenstreek op televisie BOLLENSTREEK - De NCRV zendt maandag 25 juli om 22.45 uur op Nederland I de zesde van zeven korte documentaires uit onder de titel „Kerkepad". In deze series zijn speciale rou tes te zien waaraan bijzondere kerken zijn gelegen. Maandag wordt speciaal aan dacht besteed aan kerken in Rijnsburg, Warmond, Oegst- geest en Voorhout. De kerken die in het programma worden getoond zijn 30 juli en 6 augus tus te bezichtigen van 14.00 tot 18.00 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4