op overplaatsing interieur naar Leidse synagoge Burgemeester Vis pent Aqua-Flora m Leidse" „Voorburgse raad fatsoenlijker dan ISRAËLITISCHE GEMEENTE MOGELIJK UIT DE GELDZORGEN MEVK. N. DEN HAAN—GROEN ÉÉN JAAR BURGEMEESTER VOORBURG (Ï5ENSDAG 20 JULI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Geleerd Leidse synagoge in de steigers Het interieur van de Haagse synagoge ■EIDEN „Het zit er een klein jeetje in dat wij in onze synagoge het pterieur van de Haagse synagoge aan Wagenstraat krijgen", zegt de heer vo^ Lesgever, voorzitter van de restau- Gaatiecommissie van de Leidse synago- aan het Levendaal (nabij Koore- ^rstraat). Deze verplaatsing zou de ^Israëlitische Gemeente in Leiden niet «welgevallig zijn, want het zou bete- kenen dat de niet-subsidiabele kosten Mdit de Joodse gemeenschap aan de ^awnenteel in restauratie zijnde syna- ignFoge heeft voor een belangrijk deel _a Jouden worden opgelost. fPe uitslag van een klein gevecht tus- (S);en de gemeente Den Haag en het 9r tninisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal beslissend voor de mogelijke interieurver plaatsing. De heer Lesgever: „De Haagse synagoge aan de Wagenstraat indt zich in een pand dat niet als een monument kan worden be schouwd, maar het interieur daarente gen is wel een monument. Den Haag wil het interieur niet naar Leiden la ten vertrekken, maar CRM beroept zich op het argument dat de synagoge niet meer gebruikt wordt en bloot staat aan vandalisme en diefstallen. Er is al het één en andef uit de Haagse synagoge gestolen", aldus de heer Les gever. Het bedrijf Holleman uit Santpoort is inmiddels al een tijdje bezig met de noodzakelijke restauratiewerkzaamhe den aan de Leidse synagoge. De totale kosten van de zich aan binnen- en buitenkant afspelende restauratie be dragen ongeveer een half miljoen gul den. Van het voor subsidie in aanmer king komende deel moet de Joodse gemeente tien procent zelf bekostigen, terwijl het niet subsidiabele deel van het herstel vernieuwing van het interieur, de verlichting en de verwar ming, herstel wetsrollen en de aankle ding van de Heilige Arke en de Biema in zijn geheel door de Israëlitische gemeenschap worden opgebracht De Joodse gemeenschap is derhalve voor een bedrag komen te staan dat inmid dels in de richting van de anderhalve ton begint te komen, geen gering be drag voor een gemeenschap die 100 personen telt. Brieven naar alle ker ken in de regio en verschillende instel lingen hebben inmiddels al veel resul taat opgeleverd. De heer Lesgever: „We hebben enorm veel financiële steun gehad. De meeste kerken heb ben positief gereageerd -en naar ver mogen gegeven, en sommige reacties hebben mij erg ontroerd", aldus de heer Lesgever. Van het Prins Bern- hardfonds kwam een bijdrage van 30.000 gulden, de Gravin van Bijland stichting kwam met 10.000 gulden en de gezamenlijke reacties van de ker ken leverden bij elkaar nog eens 25.000 gulden op. De giften van de verschillende kerken waren afkomstig uit Rotterdam, Hoogmade, Zoeterwou- de, Aarlanderveen, Leiden, Lisse en zelfs tot in Zwitserland toe, getuige een gift van een Zwitserse dominee. „Het staat nu een beetje stil door de vakantie, maar we hebben inmiddels al een bedrag van 65.000 gulden bin nen (op gironummer 117566 van de Israëlische gemeente ten name van de secretaris, de heer H. Speijer). De verplaatsing van het interieur van de Haagse synagoge naar de Leidse zou ons echter ongeveer 80.000 gulden schelen", aldus de heer Lesgever. Het oude interieur van de uit 1762 dateren de synagoge werd tijdens de tweede wereldoorlog door NSB-ers bijna vol ledig verwoest. Het interieur is na die tijd enigszins provisorisch weer her steld. Het is overigens niet de eerste keer dat de Joodse gemeente voor de synagoge in actie moest komen. In 1807 werd de synagoge ernstig bescha digd door de ramp van het kruitschip en werd onder meer dankzij gaven van buitenaf weer gerestaureerd. Het ziet er naar uit dat het niet erg lang zal gaan duren eer de Leidse synagoge aan het Levendaal weer vol ledig in ere is hersteld. „We verwach ten dat de zaak in september klaar is en dat betekent dat we drie maanden voor liggen op het schema; daarmee besparen we tevens ook weer arbeid sloon", aldus de-heer Lesgever. Tweehonderd aqua- met alle mogelijke soorten en waterplanten zijn juli tot 7 augustus te in de Ton Menken- aan de Vondellaan. Deze Flora '77 wordt donder- 22 juli om acht uur feeste- geopend door burgemeester fis. uit Nederland komen onder meer uit Bel gië, Duitsland, Engeland, Zwe den en Denemarken. Japan heeft eveneens medewerking toegezegd aan deze expositie. De afgevaardigden van dit land zullen niet alleen bloemschikde monstraties geven, maar zij zul len ook de alleen in de Japanse wateren voorkomende kleurkar- per presenteren. Op de tentoonstelling is een aparte hoek met een gekoeld zeewater-aquarium ingericht In het middengedeelte van de hal is een fraaie tuin met bruggetjes en vijvertjes aangelegd. Ook is er een stand met exotische vo gels. De Aqua Flora '77 is elke dag geopend van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. De toegangsprijs is vijf gulden per persoon en twee gulden vijf tig voor kinderen onder geleide en 65-plussers. Een van de bakken, die reeds in de Menkenhal staan opgesteld. De Leidse onderwijsinstellingen hebben aan bun onnavolg baar streven zoveel mogelijk cursisten in den lande klaar te stomen voor welk beroep dan ook een nieuwe dimensie toegevoegd: zélf iets leren. Niet geheel verstoken van enige trots meldt de persdienst van de LOI in een onlangs verzonden schrijven aan de regionale media, zelf iets te hebben geleerd van de slogan „Verboden voor gehandicap ten: Doe er iets aan". De kreet die wordt rondgebazuind door de Stichting Ideële Reclame teneinde de toegankelijk heid van openbare gebouwen voor lichamelijk gehandicap ten te verbeteren, beeft de LOI dusdanig aangesproken dat zij besloten de pui van het gebouw aan de Leidsedreef rigoreus te veranderen. Sinds korte tijd bepaalt behalve de overbekende draaideur nu ook een speciale deur voor rolstoelgebruikers en een verlichte luifel het aanzicht van de ingang. „De Leidse Onderwijsinstellingen hebben geleerd en gedaan", besluit bet persbericht Vakantiepret Het jeugdvakantiedorp is zijn derde week ingegaan. Deze week staat het onder leiding van de Zevensprong. Gisteren hadden de „bewonertjes" van het dorp een kermis. De week met de Zevensprong begon maandag met een „wurrekshop". Er zijn spookhuizen gemaakt voor de kermis en er kon door de kinderen worden geverfd, gekleid en getimmerd. Uitstapje De vereniging Oud-Leiden organiseert ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan een uitstapje voor baar leden naar het Belgische Gent Het gebeuren staat zaterdag 20 augustus op bet programma. Punt van vertrek is Molen De Valk waar de bus (of bij uitzonderlijke belangstelling: bussen) om klokslag acht uur 's morgens wegrijdt De eerste stop vindt plaats aan de grens waar de deelnemers koffie met gebak krijgen voorgeschoteld. In de Raadskelder in Gent zal een lunch worden verorberd. Vervolgens zal het stadje onder deskundige leiding van echte Belgische gidsen worden bezichtigd. Na afloop van deze ongetwijfeld vrolijke verto ning zal het gezelschap zich richting Zeeland begeven, waar volgens het programma in Middelburg zal worden gedi neerd. Voor diegenen die de uiterst bewegelijk valutamarkt niet al te best meer kunnen volgen, wijst bet bestuur van de vereniging op het feit dat in België nog immer met franken dient te worden betaald. Brandbeveiliging De gemeente start binnenkort met het aanbrengen van brandbeveiligingsapparatuur in vijf openbare en vier bijzon dere scholen in Leiden. B en w hebben onlangs hiervoor een krediet van 227.000,- beschikbaar gesteld. De appara tuur wordt aangebracht in de openbare lagere scholen aan de Drie Octoberstraat, de Driftstraat en de Kernstraat, de openbare scholen voor voortgezet onderwijs aan de Van de Brandelerkade en de Kagerstraat, de protestants christelijk lagere school aan de Oosterstraat en de roomskatholieke lagere scholen aan de Damlaan en de Oppenheimstraa t D'66-bestuur De afdeling Leiden van Democraten '66 beeft een nieuw bestuur gekozen. B. Glaubitz is voorzitter, W. Witteveen algemeen secretaris en J. Joustra penningmeester. Als publi- citeitssecretaris is T. van Brussel gekozen en als program masecretaris J. van Es. vesting. En dan denk ik met name aan Voorburg-noord. Ik ben blij dat er nu een eerste aanzet is gegeven voor de reno vatie van deze wijk. Want eer lijk, ik ben toch wel geschrok ken, toen ik deze wijk voor het eerst zag. Zo'n wijk strekt niet tot eer van deze gemeente. Een ander groot probleem in Voor burg is natuurlijk het verkeer. We zitten nu nog steeds met dat vraagstuk, of rijksweg 14 er nou wel of niet moet komen. Als men mij persoonlijk naar een mening vraagt, dan vind ik dat deze weg er gewoon moet ko men. Hij is eenvoudig nodig voor de ontlasting van de sluip wegen. Neem nou de Westvliet- weg. Het is toch verschrikkelijk om te zien hoeveel verkeer daar nu dagelijks overheen rijdt Maar één ding vind ik wel, en dat is dat rijksweg 14 verzonken moet worden aangelegd. Want anders wordt Voorburg op nieuw in stukken opgedeeld. En dan komt er weer zo'n muren- toestand als bij de Utrechtse- baan. Dat zou onaanvaardbaar zijn." ADKUYPER VOORBURG Mevrouw N. A. den Haan-Groen is een gelukkig mens. Een jaar geleden ging voor haar met de benoeming tot burgemeester van Voorburg een droom in vervulling, want het dragen van de ambtsketting was altijd haar diepgekoesterde wens geweest. En nu een jaar later roept ze enthousiast uit: „Oh, liet is een heerlijk ambt Ik geniet iedere dag opnieuw. Van de mensen, van Voorburg, van het besturen, van alles ei genlijk dat met het burgemees terschap te maken heeft Ja ik zou het iedere vrouw, die er de gelegenheid voor heeft, aanra den, om naar dit ambt te solli citeren. Het is geweldig!" In het geval van mevrouw Den Haan-Groen mag gerust gespro ken worden van een bestuurlij ke wederopstanding. Het is nog maar nauwelijks drie jaar gele den, dat zij afscheid nam van de gemeentepolitiek na een loopbaan van acht jaar als wet houder in Leiden. Ten over staan van de voltallige raad zei zij aan de vooravond van haar vertrek: ,Jk krijg de kriebels van uiterst links en uiterst rechts. Want hoe rechtser en hoe linkser, hoe minder demo cratisch het allemaal wordt." De politiek zo verscheurde sleutel stad was haar uiteindelijk teveel geworden, en zij keerde terug naar het huiselijke leven. Toch zou het nog geen twee jaar du ren, voordat zij opnieuw de kriebels kreeg, maar nu van het niets doen. Toen in Voorburg wegens het vertrek van jhr. mr. A. Feith een burgemeesters plaats vrij kwam, besloot zij te solliciteren, en met succes. En volgend maand, op 2 augustus om precies te zijn, viert zij het feit dat zij één jaar eerste bur geres van Voorburg is. Hoe komt het dat het burge meesterschap haar zoveel beter ligt dan het wethouderschap? „Dat komt omdat ik eigenlijk niet zo van politiek hou," zegt ze, „althans niet van het actief meedoen aan de politiek. En als burgemeester heb je met dat politieke steekspel veel minder te maken dan als wethouder. Goed, ik ben WD'ster in hart en nieren, maar als burgemees ter probeer je toch zoveel moge lijk boven de partijen te staan." Speelt politiek eigenlijk wel zo'n grote rol in de gemeentepoli tiek? „Ik geloof van niet Er zijn in een gemeente nog maar heel weinig kwesties, waarbij je nog echte politieke tegenstellingen tegenkomt. Ja, soms nog wel, bijvoorbeeld bij het onderwijs." En de woningbouw dan? „Ja, dat is ook zo'n onderdeel, waarbij politieke tegenstellingen een rol kunnen spelen. Maar bij de woningbouw zie je tegelijker tijd hoe gevaarlijk het is wan neer een bepaalde politieke stel- lingname de overhand krijgt Als je als gemeente, en nu denk ik met name aan Leiden, jaren achtereen alleen maar sociale woningbouw pleegt dan moet je het na verloop van tijd hoe dan ook bezuren. Dan blijkt name lijk dat je bepaalde groepen mensen niet kan huisvesten, om dat je er geen woningen voor hebt. En dat is funest voor de opbouw van een evenwichtige bevolking. En uiteindelijk kom je als gemeente dan ook be stuurlijk in de knoop. Maar ge lukkig zie je de laatste jaren ook in PvdA-kring steeds meer het besef door dringen dat er wel degelijk verscheidenheid in het woningbouwbeleid moet zijn, dus zowel sociale woningbouw als premie- en vrije sector bouw." Hoe is de Voorburgse raad, die nu niet bepaald bekend staat, als de meest gemakkelijke, u in het eerste jaar bevallen? „Oh geweldig Gacht). Als ik de raad hier vergelijk met die van Leiden, dan valt me op, hoe aardig en fatsoenlijk men hier tegen elkaar blijft In Leiden had men er een handje van, om mekaar persoonlijk af te vallen bij bepaalde hooglopende kwesties. Dat zie je hier in de Voorburgse raad eigenlijk niet Hier speelt men op de bal, en niet op de man. Daar ben ik verschrikkelijk blij om." U bent als burgemeester niet iemand, die een erg formele houding aanneemt In Leiden had u er zelfs een handje van om de raadsleden met .jon gens" aan te spreken. „Ja, daar moet ik erg voor op passen. Ik bedoel dat je als bur gemeester te populair gaat doen. Je moet enorm oppassen, dat je niet gaat denken: dat zullen we als jongens onder me kaar wel eens eventjes gaan re gelen. Je loopt bij een te popu laire houding ook het gevaar dat je als burgemeester erg ou bollig gaat worden. Het is einde lijk met alles zo, dat je naar een middenweg, een harmonie moet zoeken. Je hebt als mens in feite steeds te maken met verschillen de kanten van je eigenschappen. Behalve in het gemeentebestuur bent u ook op een ander vlak bestuurlijk in de weer. U bent lid van de Provinciale Staten. Zijn beide functies eigenlijk wel te verenigen? „Dat lidmaatschap van de Pro vinciale Staten heb ik juist pas geleden besloten te beëindigen. Deze week gaat er een brief de deur uit naar de commissaris, waarin ik mijn lidmaatschap opzeg. De reden is dat ik ui teindelijk toch te weinig tijd overhou voor de provincie. Het gebeurt regelmatig dat mijn plaatsvervanger naar de verga deringen moet gaan, omdat ik zelf niet kan. De vind dat als je zo'n lidmaatschap hebt, dat je het dan ook goed moet doen. En op deze manier zijn beide func ties toch niet goed te combine ren." Wat heeft u w uw eerste jaar als burgemeester van Voorburg als meest nijpende problemen in deze gemeente ervaren? „Allereerst natuurlijk de huis-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3