gehoordgezien Radiogesprekken met doodgewone mensen TERUGBLIK Moeilijke relaties in gezin van vader Willem TELEVISIE VANAVON HMEH TELEVISIE DONDERD/ RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG Piet Kummel overleden RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT. DIK De voorbereidingen voor de Dik voor Mekaar-show op NCRV-tv verlopen voorspoedig. Bekend is, dat André van Duin de wens te kennen beeft gegeven niet zelf persoonlijk in eigen lijf op bet scherm te verschijnen. Dese tv-show zou bevolkt worden met poppen die met de hand kunnen worden bespeeld. De opdracht deze poppen te vervaardigen is verleend aan de Amsterdamse firma „Fantasy Factory", die met schuimplastiek en losse lappen de meest illusoire figuren in de wereld kan aetten. André van Duin is daar een kijkje wezen nemen. EQj heeft gezien en geaegd, dat het zo goed was. De pop, die Dik voor Mekaar moet voorstellen, draagt rood haar, maar heeft verder niet bet gezicht van André gekregen. Anders zou André er toch beter zelf hebben kunnen gaan staan. Zijn kompaan, mijnheer de Groot, Harry Nak en Ome Joop zijn ge heel uit vrije fantasie ge maakt, ook Ome Joop. Elke gelijkenis met de werkelijk heid moet op toeval berus ten, zeggen de makers van deze tv-strip. De eerste op namen zijn al gemaakt Die gelden zo'n beetje als proef. Volgens de kenners zien die er voortreffelijk uit. MARY Misschien brengt het Oost- duitse Sea-Song-Festival te Rostock zangeres Mary Bos man uit Deventer geluk. Maandag kwam ze na een vermoeiende week op Schip hol aan. Ze werd tweede met haar liedje „Saskia". Eerste werd de Amerikaanse opera zanger Jonathan Kinsier en derde de groep „O'Darna" uit Zweden. Wellicht zal Ma ry's succesvolle liedje „Sas kia" binnenkort ook in Ne derland te horen zijn. Er wordt onderhandeld met het radioprogramma „Van 12 tot 2" en er wordt een plaatje voorbereid. Mary heeft ban den van het Sea-Song-Festi val mee naar huis genomen. VICKY Als we alle verhalen geloven moeten, komt er binnenkort een ster afzakken naar ons land. Dat zou dan de Britse vocaliste Vicky Brown moe ten zijn, waarvan ten onzent nooit iemand geboord heeft, maar die het in Engeland goed schijnt te doen. Vicky kwam volgens een verhaal van Phonogram nog niet de ze kant uit, omdat zij bij een grammofoonplatenmij. zit, die alleen bet United King dom mag bedienen. Vanaf begin januari van dit jaar evenwel werd Phonogram toegestaan de distributie van haar plaatwerk ter hand te nemen in de landen van het Europese vasteland. Vicky Brown dan heeft met ver schillende nummers in de laatste vijf jaar voortdurend in de Britse top-30 verkeerd. Zij komt uit Liverpool, waar zij als jong meisje al veelgevraagd soliste was in twee kerkko ren. Op haar achttiende jaar trad zij toe tot de groep The Vernons en sindsdien weikt zij professioneel. Zij zakte na haar huwelijk nog even weg in de vergetelheid, maar toen' zij een paar jaar geleden de door haar man geschreven song „Picture of You" zoog, kwam zij weer helemaal terug. Als Phonogram hier een plaatje van haar uitbrengt, moeten we toch eens horen of al die verhalen nu overdreven zijn of niet TELLY Kojak, die op de tv zo goed weet hoe je misdadigers moet achterhalen, ontmaske ren en onschadelijk maken, keek dezer dagen raar op zijn neus. Criminelen hebben kans gezien hem 90.000 gul den afhandig te maken aan geld en aan juwelen. Tèlly Savalas, die als Kojak door Europa reisde, ontdekte bij terugkeer als civiel persoon in het Sheraton-hotel in Los Angeles, waar hij verblijft, dat dieven de weg naar zijn kluis hadden weten te vin den. Hij schakelde de politie in, maar het verbaasde de dienstdoende brigadier wel, dat zo'n meesterspeurder er zelf niet achter heen gaat MARTIN Geheel onverwacht heeft Brotherhood of Man, de so populaire groep, vorig jaar nog winnaar van het Eurovi sie Songfestival, alle afspra ken af moeten zeggen. Mar tin Lee de leadzanger is door een ziekte geveld. En dit juist op het moment dat An- gelo, de nieuwe hitsingle, overal dreigt door te breken. Binnen 3 weken op no. 10 in de Music Week Top 50. In Nederland op de dag van release zowel 18 in de Vero nica als de Hilversum 3 tip- parade. Top Pop en foto-se ries moesten afgezegd wor den. Inzicht om wat voor ziekte het gaat was nergens te krijgen, omdat alles met grote geheimzinnigheid be handeld wordt, zowel bij Pye Records als bij het ma nagement van Brotherhood of Man. Het enige wat we weten is dat Martin Lee on der specialistische behande ling is. Ben je een goede moeder? - „Ik bedoel het verschrikkelijk goed. Soms denk ik: God, jon gens, als jullie eens wisten hoe goed ik het bedoelde. Dan ben ik weieens teleurgesteld. Het gaat overigens maar over kleinigheden. Kinderen leven gelukkig in kleinigheden en zo hoort het ook. Maar een goede moeder? Nee, ik ben te bedillerig. Ik wil de kinderen teveel naar mijn hand aetten. Ik weet dat dat niet mag. Als een kind altijd sou worden wat ouders goed vinden, heb je een goede kans, dat de we reld nooit een stap verder komt. Ouders leven in de we reld van nu. Kinderen hebben de toekomst. Mijn planologie past niet op hen, ik mag ze die ook niet opleggen". Zo praat een moeder met klei ne kinderen, die openhartig in ging op haar gestelde vragen in de KRO-radiorubriek „Een mens als jij", die Harry en Joke Mourits heel wat verras sende levenskijkjes opleverde. Verrassend genoeg in elk ge val om ze voor een nog breder publiek te bewaren en neer te leggen in een boek, dat dezer dagen is verschenen bij Lan- noo Tielt De samenstellers ga ven dit boek de titel „Een handvol leven" mee en in de verantwoording schrijven zij, dat iedereen zeldzaam is, dat er van jou geen tweede be staat Vanuit deze visie zijn al deze gesprekken gevoerd. Een gehandicapte komt aan het woord, een gevangene, ook een zwaar zieke, een studente, een bejaarde en vele anderen. Vanuit de eerlijkheid waarmee over de dingen wordt gespro ken door van ons verschillen de mensen of door mensen in van ons verschillende levenssi tuaties treedt er toch steeds een grote mate van herken ning op. Daarbij gaat het om luisteren naar de mensen. Dat is precies de basis van dit boek, aldus de schrijvers. Maar dan niet het luisteren naar mensen, die het spreken gewend zijn en het vaak voor het zeggen hebben, nee naar hen die menen iets te zeggen te hebben. Naar gewone men sen die steeds weer buitenge woon blijken te zijn. Een zwaar zieke over zijn ge- lllustratie uit het boek „Een handvol leven". loof in de hemel: „Ja, abso luut, ik geloof, maar verder weet ik het niet Ik probeer er eigenlijk maar niet zo diep op in te gaan. Het is iets waar ik niet uit kom. Ik probeer maar zoveel mogelijk - en dat doen mijn vrouw en ik samen - terug te kijken naar wat we gehad hebben. We zijn dertig jaar getrouwd geweest en dat waren mooie jaren. Er zijn een heleboel mensen die dat niet eens krijgen en er zijn zoveel mensen die veel jonger gaan. Daar kijk ik maar naar en daar trek ik me aan op. Maar het lukt natuurlijk niet altijd". Een oude vrouw stelt vast, dat de God van vroeger al lang dood is. Toch bidt zij elke avond, ofschoon zijn niet di rect antwoord krijgt. Zij heeft het niet gemakkelijk gehad in haar leven en toch is zij dank baar. Zij denkt wel eens bij zichzelf, dat ze niet eens zou kunnen slapen als zij niet bad. Het gaat vanzelf. Dus er moet wel iets wezen. Er zijn zoveel dingen in haar leven geweest, die zij werkelijk niet gewild heeft, maar toch gebeurd zijn. „Maar een God, die ze mij voorgesteld hebben, die daar zomaar met zijn handje zit te wijzen, daar geloof ik niet in", zegt de vrouw, die dankbaar is, ook al had ze een hoop dingen graag anders geregeld gehad. Een theologie-studente van 19 jaar: „Nee, ik ging niet meer naar de kerk. Thuis vonden ze dat niet leuk. Ik heb er wel over gepraat en op het laatst zeiden ze: als je het zo ziet dan moet je maar niet gaan, want ik zei keihard: ik geloof hele maal niet Maar dat is gauw overgegaan. Ik ben nog wel eens wisselvallig, soms denk ik: allemaal onzin. Daarom studeer ik misschien wel theo logie. Je stelt steeds vragen en andere mensen stellen vragen waarop je geen antwoord weet". Een blindgeborene, die voor zijn werk door het hele land reist, vertelt, dat hij op zijn twaalfde, dertiende jaar alleen op straat is gaan lopen, waar bij hij de weg volgde, die zijn broertjes en zusjes vaak met hem gegaan waren. Mijn ou ders lieten mij begaan. Later vroeg ik hen hoe zij dat had den aangedurfd. Zij vertelden, dat zij dat eigenlijk helemaal niet durfden, maar dat zij be grepen dat hij niet altijd thuis kon blijven zitten. Ook hij moest eens zijn eigen weg gaan. Maar zij hadden er aan toegevoegd: „De tijd dat jij misschien frank en vrij door het dorp liep, zaten wij met angst thuis tot jij terug kwam". Een zeer menselijke neiging is om narigheid van-je af te du wen. Overkomt je iets of ie mand uit je naaste omgeving, dan is het vroeg genoeg om de ellende in ogenschouw te ne men. Dat levert wel eens een schuldgevoel op, vooral als je onverwachts wordt geconfron teerd met mensen die iets te verstouwen hebben gekregen en dat al of niet zichtbaar met zich meedragen. Maar nie mand kan als een struisvogel met zijn kop in het zand door het leven. Daartoe dienden die radiogesprekken. En daarom heeft ook dit boek zijn nut TON OLIEMULLER De film „Bezoek" handelt over bijzonder moeilijke familierela ties, die aan het licht komen als bet gezin van ene vader Willem op een avond bijeen zit Vader Willem, weduwnaar, heeft con necties met een vrouwelijke collega. Hij vraagt zich af boe zijn dochter zal reageren, even als haar man, een nogal met zichzelf ingenomen figuur. Ei genlijk heeft geen van de gezin sleden een bijzondere band met wie ook. Dan verschijnt nog een tweede dochter van Willem ten tonele, die een behandeling heeft ondergaan in een psychia trische inrichting en daar heeft geleerd haar eigen mogelijkhe den en onmogelijkheden onder ogen te zien. Het loopt echter allemaal op niets uit, omdat ieder te zeer wordt bezig gehou den door de eigen beoordeling van de situatie. Ned. 119.50 uur. Van gewest Een sluisje in het Groningse Termunterzijl, het landgoed de Treek, een tentoonstelling in Zeeuws-Vlaanderen en de beel dende kunstenares Truus Cou- mans. Dat zijn de onderwerpen van „Van gewest tot gewest" De beeldende kunstenares Truus Coumans uit het midden limburgse dorp Haelen is een opmerkelijk voorbeeld van een laatbloeier. Tot voor een jaar of tien beredderde zij alleen nog haar huishouden met haar man en drie kinderen. Zij voelde zich daarbij zeer tevreden en rustig. Maar op een regenachtige dag in de vakantietijd kreeg ze van een kampinggenoot een mop boetseerklei in de handen ge stopt. De hoop daarmee de ver veling te kunnen verdrijven werd weldra verdrongen door gepassioneerd bezig zijn, want Truus Coumans bleek het in haar vingers te hebben uit klei een treffende gelijkenis te scheppen. Ned. 119.04 uur. Beethoven In verband met het niet tijdig beschikbaar zijn van de aange- gezien het concert tien minuten korter duurt dan het aangekon digde programma „Repetitie," zal de samenvatting van de Tour de France niet om 22.45 uur worden uitgezonden, maar om 22.35 uur en het late jour naal niet om 22.55 uur, maar om 22.45 uur. Ned. 1 21.50 uur. Noachs dieren Het verhaal van de zondvloed, van Noach en zijn familie, de dieren, de ark en de regenboog hoort tot de meest geliefde en bekende bijbelse geschiedenis- .sen. In de loop der eeuwen heeft het de fantasie van veel kunste naars geprikkeld en KON-tv laat op twee achtereenvolgende woensdagavonden zien, hoe te kenfilmers er door werden 'gein- spireerd. Ned. 2 19.04 uur. Schubert In het programma „Ars Musi ca" ditmaal een Schubert-concert, waarbij de sfeer van het omrin gende herfstlandschap mede een rol speelt Ned. 2 20.30 uur. Afghanistan Een documentaire over dit hoogland in Centraal-Azië met een geheel eigen karakter wat landschap, flora en fauna be treft. Ned. 2 21.10 uur. Morgenmiddag voor de kinderen Buster Keaton. Bevrijding kondigde film „Rehearsal-repe- titie" vanavond een Beethoven- concert Begin vorige maand vond in Wenen voor de vijfde maal het internationale Beetho ven-pianoconcours plaats. Tij dens de slotavond op 9 juni speelden de drie finalisten, be geleid door het sympfonie or kest van de Oostenrijkse radio en televisie o.l.v. Karl Osterrei- cher, elk één van Ludwig van Beethovens pianoconcerten. Dankzij de Oostenrijkse televi sie en de Eurovisie kap de NOS de liefhebbers kennis laten ma ken met een van deze toekomsi- ge podiumsterren: de 30-jarige Braziliaan Edson Eli as. Hij speelt het pianoconcert nr. 5 in e kleine terts, opus 73, het zgn. keizersconcert uit 1809. Het programma werd geregis seerd door Franz Kabelka. Aan- Minie Loman, een van de gegij zelden in de trein bij de Punt, praat over haar ervaringen en omgang met de Molukse jonge ren, die deze kaping uitvoerden Ned. 2 21.50 uur. Morgenmiddag Voor de kinderen is er morgen middag ook weer tv. Eerst een film over de magische wereld, waarin goochelaars werken, en vervolgens een film over de hu morist Buster Keaton Morgenmiddag Ned. 1 14.00 uur. NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.04 Van gewest tot gewest 19.50 Bezoek, TV-spel 21.35 Journaal 21.50 Beethoven plano-festival 22.35 Tour de France 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.00 Tour de France, Ned. zwem- tltels 18.55 Journaal IKON 19.04 Noachs dieren IKON/KRO/RKK 19.29 Kenmerk NOS 20.00 Journaal 20.25 Socutera (Tanzania) EO 20.30 Ara Muslca 21.10 Afghanistan, documentaire 21.50 Gesprek met ex-gegljzelde 22.15 Tenslotte NOS 22.25 Journaal 18.05 Mannomann, TV-spel, aft. 2 18.45 Lolek en Bolek, jeugdserie 18.55 Journaal 19.00 Nieuws uit Noordrijnland- Westfalen 19.05 Uit de W)ld-West 19.15 Alaska, documentair 20.15 Hier und Heute 20.45 Wittenberg 21.00 Journaal 21.15 Krachtproeven, TV-s< 22.00 Dat Ik dit nog mag i ken (Dood en begraven) 22.35 Revolutie In Eritrea mentalre 23.20 Journaal DUITSLAND II 18.00 Journaal 18.10 Dlerenparadljzen 18.40 Draaischijf 19.20 The Protectors, TV-st 19.55 Die Nlbelungen 20.00 Journaal 20.30 Sportsplegel 21.15 ZDF-Magazine 22.00 Journaal 22.15 Ontwikkelingswerk li bia 22.45 Es muss nicht Immer sein, TV-serle 23.45 Tour de France 23.55 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.45 Beertje Paddlngton 18.50 Space 1999 19.50 Journaal, Tour de Frai 20.20 Het meisje van de T serie 20.45 Zeeland, documentair) 21.10 De Babysitter, TV-spel 22.15 Journaal, Wetstraat NEDERLAND I VPRO 14.00 Goochelshow Doug Hennlng 14.50 Buster Keaton-klucht EO 16.00 Van hart tot hart DUITSLAND I 11.00 Journaal 11.05 Draaischijf 11.25 Le vleil Homme et l'Enfant Franse speelfilm (1966) 12.50 Mannen zonder zenuwen, fllmklucht 13.05 ZDF-Magazine 13.50 Persoverzicht 14.00 Journaal 17.15 Journaal 17.20 Zij, hij, het DUITSLAND 17.30 Chemie, afl. 26 (verfst) BELGIE NEDERLANDS 15.20 Militair deflló natk feestdag 16.05 Tour de France HILVERSUM I TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S) Goed ge toetst: pianomuziek. 10.00 (S( Muziek- triptiek. van zeven tot tien, met om 19.00 Jazz-sir. 20.00 Eight o'clock spe cial en 21.00 Kruis en mol. 22.00 (S) Een mondje Frans. 22.30 Nws. 22.40 (S) Aktua III. 23.00 De financiële mallemo len van Ivar Kreuger, de luciferskoning, hoorspel deel 2. 23.42 (S) Lichte gram- m.muz. 23.55 Nws. HILVERSUM II (S) Licht orkest met zangsolisten. Nws. 20.05 (S) Radio Filh. Orkes solist. 21.25 (S) Het gesprek is voi rekening, hoorspel. NOS: 22.30 Ga van Alpha en Beta. 23.00 (S) oog op morgen, waarin om 23.05 A i om I 23.10 De krant 23.20 Den Haag vandaag e Yoaa. 23.55 Nws. HILVERSUM IL NÖ5: 18.03 De vacaturebank. Nationale Hitparade. 21.02 (S) L lijn, sport en muziek. 22.55 I 23.02 (S) NOS-Jazz. Opus 2 (S);. it easy. 02.02 (S) Dat wordt weer werk. 4.02 fSï De achternacht. rïy HILVERSUM I NRCV: 7.00" Nws.;' 7.02 Het levende Woord; 7.08 Te Deum Laudamus; 7.30 Nws.; 7.41 Hier en nu; 7.55 Vandaa- g .donderdag; 8.24 Trefwoord; 8.30 Nws.; 8.36 Gymnastiek voor de huis vrouw; 8.45 Tot uw dienst; 9.45 Onder de hoogtezon; 10.30 Nws.; 10.33 In 't zilver; 12.00 De Kilima Hawaiians show; 12.15 Boer en tuinder; 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Hier en nu; 12.55 Middag- pauzedienst; 13.15 Metropole Orkest o.l.v. Heinz Schroder; 13.30 NCRV-Glo- baal; 15.30 Nws.; 17.30 Nws.; 17.32 Hier lillYHihTll'lll AVRO: 7.00 Nws.; 7.11 Ochtendgymnas tiek; 7.20 Op blote voeten; 8.00 Nws.; 8.11 AVRO's radiojournaal 8.50 Morgen wijding; 9.00 Kiespijn; 9.35 Waterstan den; 9.40 Residentie Orkest o.l.v. Wil lem van Otterloo; 10.00 Radio lawaaipa- pegaai; 10.10 Arbeidsvitaminen; 11.00 Nws.; 11.03 AVRO's Radiojournaal; 11.30 Rondom twaalf; 12.30 Y'AII a 13.00 Nws.; 13.11 AVRO's Radioi naai; 13.25 Beursplein 5; 13.30 'ni dagje AVRO 16.00 Nws.; 16.03 AVI Radiojournaal; 17.00 13 Extra-Spec 17.40 (Overheidsvoorlichting) Den I aan de lijn; 17.55 Mededelingen. J berichten enz. HILVERSUM III TROS 7.02 Vaak 's ochtends; 9.03 Hugo van Gelderen show; 10.03 beschouwing 11.03 Gerard de draait op verzoek; 12.03 'Boter, K| en prijzen. NOS 14.03 Radio Tour France. HILVERSUM IV KRO: 7.00 Nws; 7.02 Badinerie; I Nws; 9.02 (RKK) Aan woorden vi 9.10 Omroeporkest o.l.v. Anton Keri 9.45 Alex van Amerongen. piano; 1r Klarinetkwartet van België; 10.35 tetto Italiano; 12.00 Rondom...schild)! en. 14.00 Nws.; 14.02 Hoogachte 15.00 Kollage; 17.00 Sluiting. Het geplande KRO-programma „Naïeven van Duitsland" gingen gisteren door toedoen van tech nische moeilijkheden onze neus voorbij zij komen in augustus nog op de proppen maar in plaats daarvan maakten wij dan kennis met Joegoslavische nale ven, die vooral in het agrarische dorpje Hlebine wortel schijnen te schieten. Zij worden dan ook wel „boereschilders" genoemd. Alleraardigste mensen om mee kennis te maken. Ene Iwan Ge nerate scheen hun leider te zijn, ofschoon in het nabijgelegen dorp Zagorje zich nog een min of meer dissidente naïeveling scheen te hebben gevestigd, wiens naam ik niet zo gauw kon verstaan, maar die in ieder ge val een andere richting had in geslagen. In Hlebine bleken overigens reeds op de lagere school de kinderen tot „naïeve schilders" te worden opgeleid. Een naar mijn gevoel wat tegen strijdige situatie, want hoe breng je een mens de argeloos heid eigenlijk bij? Hoe het zij, op mijn scherm verscheen het ene meesterwerkje na het ani re. Alles aan de een of and) picturale genade ontsprot Het viel mij wel op dat Joej Slavische zondagschilders schijnen te zijn op felle kleun Zodat ik deze avond dubbel l was met mijn kleuren-tv-api raat. In een voorstadje van Lond is al vanaf augustus van 1 vorig jaar een uitermate prin piële staking bij het foto-labor torium G run wiek aan de garji Zij gaat uiteindelijk om plaats van de vakbeweging I de Britse samenleving, zo wek ons door Fons van Westeriool AVRO's Televizier duidelijk maakt, in een bondige maf toch veelzeggende reporta# Ruime aandacht werd ook bj steed aan nieuwe technieken» de spionage die op alle halfroj den ook per satelliet schijnt! worden bedreven. Ietwat on nuchterend was voor mij de nv dedeling, dat er onlangs in Wie baden een „beurs voor de spit nage-industrie" is gehouden. HERMAN HOFHUIZB Hilversum - Op 56-jarige leeftijd is overleden Piet Kumn* redactiechef bij radio Nederland Wereldomroep. De beer Kumitf die gespecialiseerd was in de economie, werkte vanaf de opric ting in 1947 bij de wereldomroep.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2