Ian Smith zoekt nieuw mandaat via verkiezingen Vooroverleg stokt in Belgrado Begin legt eigen vredesplan voor aan Washington Italië overweegt supergevangenis voor extremisten Massachusetts, herdenkt terechtstelling Sacco en Vanzetti Litenland «ndamateur »lpt vissers redden LEIDSE COUI^ANl DINSDAG 19 JULI 1977 PAGINA 7 kMI (DPA) Een 17-jarige scholier, die zich in het r van een uitwisselingspro- i in de VS bevindt heeft nacht van zaterdag op j in zijn school in Geor- Atlanta) met een amateur- lapparaat meegeholpen aan lie redding van de elf aden van een Panamese >tter onder de Nederlandse i Wolf Jasper die in de Zee was lekgesla- jongen die voor het eerst ;r het apparaat zat, ving -allig het SOS van de kotter [en slaagde er in het kust- ïtstation in Miami te laten .■schuwen en gedurende ze- uur de verbinding tussen zinkende schip en de red-' gsinstanties te vormen, i vanuit het Panama-kanaal- ied opgestegen Hercules ïsportvüegtuig van de Ame- lanse luchtmacht wist de be uling die al uren eerder het hadden verlaten en zich een klein reddingsvlot tklampte uiteindelijk op te ren. Een Amerikaans vracht- ip kon de drenkelingen later likken. SALISBURY (Renter—UPD Het parle ment van Rhodesië wordt ontbonden en op 31 augustus worden algemene verkie zingen gehouden. Dat heeft premier Ian Smith gisteren in een televisierede mee gedeeld. Smith zei dat hiertoe is besloten vanwege de „onaanvaardbare voorstellen" van de Britse regering voor een constitutionele regeling. De Rhodes ische premier wil een nieuw mandaat verwerven om een bin nenlandse politieke regeling tot stand te brengen. In het kader van die regeling moet er een nieuwe grondwet komen, en een breed samengestelde regering, waaraan ook zwarte Rhodesiërs deelnemen „die bereid zijn mee te werken aan het berei ken van vrede". Alle rassendiscriminatie „die als onnodig of ongewenst wordt beschouwd" moet worden afgeschaft. Smith verklaarde dat er na de „tegenslag van vorige week" niet veel hoop meer bestaat op een succesvolle uitkomst van de onderhandelingen. Met die „tegenslag" moet Smith doelen op de besprekingen met de Anglo-Amerikaanse missie, die vorige week heeft voorgesteld dat Enge land tijdens de overgangsperiode naar een Afrikaans meerderheidsbewind de bestuursverantwoordelijkheid in Rhodes ië op zich zou nemen. De missie zelf liet zich na afloop van de besprekingen opti mistisch uit over het resultaat, maar pre mier Ian Smith reageerde daarentegen zeer afwijzend. Smith acht het nu het ogenblik gekomen dat de Rhodesische kiezers hun keuze moeten bepalen. „De laatste AngloAme- rikaanse voorstellen waren onaanvaard baar", aldus de premier. „Geen blanke Rhodesiër die iets te betekenen heeft zal er mee akkoord gaan." Smith keerde zich met name tegen: Alge meen kiesrecht (de 270.000 blanken zijn verre in de minderheid bij de vijf miljoen Afrikanen), geen speciale vertegenwoor diging voor blanken in het parlement, geen bijzondere waarborgen voor de pen sioenrechten van de blanken en voor keursbehandeling voor „terroristen" die opgenomen willen worden in het Rhodes ische leger. Smith gaat nu kennelijk proberen op eigen houtje een regeling tot stand te brengen met „gematigde" Afrikaanse be wegingen. Tevens zal hij zich willen ont doen van de dissidente blanke stroming, die zich van zijn partij, het Rhodesische Front, heeft afgescheiden. Als gevolg van de afscheiding van twaalf parlementa riërs van de rechtervleugel beschikt Smith in het parlement niet meer over de tweederde meerderheid die vereist is voor fundamentele wetsontwerpen. Hij is in die gevallen nu aangewezen op steun van de Afrikaanse leden van het parle ment. Overval op radiostation in Madrid MADRID (AFP/UPI) - Vier le den van de „anti-fascistische verzetsbeweging van de eerste oktober" (GRAPO) hebben gis teren een technicus van „radio- Madrid" gedwongen een bandje voor de radio af te draaien. Het bandje werd echter op de ver keerde snelheid afgedraaid. Na dien zijn de GRAP O-leden ge vlucht, na eerst nog enkele bommen te hebben laten explo deren. De daders wilden de 41ste ver jaardag van de Spaanse burge roorlog met hun actie herden ken. Op het bandje stonden re publikeinse slogans. Vorig jaar pleegde de GRAPO talloze bo maanslagen op de 18e juli. Re geringsgebouwen en franquisti- sche monumenten waren toen vooral het doelwit. In de bergbasiliek buiten Ma drid hielden 5.000 ultra-rechtse Spanjaarden een religieuze bij eenkomst en schreeuwden „Franco, Franco". De Spaanse diktator ligt op deze berg begra ven. Ie amerikaanse bfdstad Was- dgton is mensen !Sft ademhalings- oogproblemen ngeraden zoveel Dgelijk binnens ts te blijven, de gele rook de oostkust it dan ook nog hittegolf. In jen Amerikaap- staten steeg het maandag tot |iijna38 graden en j# 3i andere be- pte het ruim 32. B gevolg van de te doen zich her der bosbran- voor, zoals r in de staat Chileens minister ontslagen wegens aanval tegen kerk SANTIAGO President Pino chet van Chili heeft zijn minis ter van justitie Renato Dami- liano ontslagen wegens diens heftige aanvallen tegen de bis schoppen van bet land. Tevens bood hij de bisschoppen excu ses aan. Het katholieke persbu reau „Latin America Press" spreekt van „verzoenende geba ren zonder weerga". Aanleiding tot de woede van de minister was de recente bis schoppelijke verklaring, waarin de sociale en politieke situatie van Chili scherp werd bekriti seerd. In een toespraak noemde de minister de verklaring een lasterlijke en politieke aanval tegen de regering. Kardinaal Solva Henriquez en de overige leden van de permanente raad van de bisschoppen, die de ver klaring had uitgegeven, typeer de hij als „idioten, die nuttig zijn voor het marxisme". Bezetters moeten Parij se kerk uit PAKUS - De tnditiomlteti- SC he aanhangers van aartsbis schop Lefebvre, die sinds eind februari de Parijse parochie kerk Saint Nicolas du Chardon net bezet houden, moeten bet gebouw uiterlijk 31 augustus verlaten. Met deze beslissing van het ge rechtshof in hoger beroep, zijn de bezetters allerminst tevreden. Toeschouwers brengen de fascistische groet nadat de weduwe van generaal Franco, dona Carmen Polo, een bezoek had gebracht aan het graf van haar man, in het kader van de jaarlijkse herdenking van Franco's overwinning in de burgeroorlog. Het is overigens de laatste herdenking geweest. Politie New York puzzelt met BELGRADO (Rtr) Het overleg ter voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie in Belgrado is gisteren opnieuw vastgelopen, ditmaal op de vraag wanneer de werkelijke conferentie die dit najaar moet worden gehouden moet eindigen. De westelijke en niet-gebonden landen wezen een door de Sov jet-Unie en andere Oosteurope- se landen gesteund Pools voor stel om een bepaalde einddatum voor de conferentie vast te stel len krachtig van de hand, zo zeiden afgevaardigden. Zij me nen, dat dit het onmogelijk zou maken om nauwkeurig na te gaan in hoeverre de akkoorden van Helsinki zijn nageleefd. Zij hielden vast aan hun voor stellen die betekenen dat de conferentie ongeveer 12 weken in beslag zal nemen en zeker niet zou moeten eindigen voor dat overeenstemming is bereikt Volgens het Poolse voorstel zou de conferentie uiterlijk 31 de cember moeten eindigen. De meeste landen buiten het War schaupact kantten zich ook te gen Sovjet-voorstellen om het werk van de commissies die zich op de conferentie speciaal met bepaalde onderwerpen zou den moeten bezighouden, te be perken tot in totaal vijf weken en ze niet meer dan vier keer per week bijeen te laten komen. „Op deze wijze zou het Sovjet blok de tijd voor bespreking in de vijf grote commissies, waar onder die voor de mensen rech ten door alleen maar praten kunnen vullen zonder er iets uit te laten komen", zo zei een wes telijke diplomaat osbrand in Zd. rankrijk CE (AP) In het zuiden van ankrijk heeft tussen Nice en ulon gisteren een felle brand woed, waarbij enkele hecta- i bos in vlammen zijn opge- an. Meer dan 250 brandweer- innen, vier brand bestrijding s- iegtuigen en een helikopter irden ingezet om de vlammen- e onder controle te krijgen, tgeen na enkele uren lukte. f et spoorwegverkeer tussen Ni- en Toulon moest enige tijd lorden stilgezet. De bewoners n enkele kleine .dorpjes in de igeving van Gonfaron werden ivacueerd. [evrouw Carter icht Senaat in fASHINGTON (UPD - Me euw Rosalynn Carter, echtge- )te van de president van de èrenigde Staten, is gisteren erschenen voor de Senaats- «nmissie voor buitenlandse «gelegenheden, om haar te in- irmeren over haar bevindin- en, opgedaan op haar recente indreis door Latijns-Amerika. aderhand sprak ze tegenover erslaggevers de hoop uit dat j aar bezoek de Amerikanen be uster zou maken omtrent de 1 oden en problemen van het ■bied. j et was voor het eerst dat een residentsvrouw voor een se- aatscommissie verscheen voor en diepgaande informering. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BOSTON, (AFP) De staat Massachusetts maakt na ter dood te zijn veroordeld wegens een roof- zich op om op 23 augustus de 50-ste verjaardag overval die aan een man het leven had gekost te gedenken van de terechtstelling van Sacco en Hun proces speelde zich af in een hysterische sfeer Vanzetti. Dit zal gebeuren met de verklaring dat en er was veel kritiek op, vooral uit Europa, zij indertijd geen eerlijke berechting hebben ge- Gouverneur Michael Dukais van Massachusetts zal had. proclameren, zo verluidt in Boston, dat Sacco en Nicola Sacco en Bartolomeo Vanzetti stierven op Vanzetti het slachtoffer zijn geworden van „voor de elektrische stoel op 23 augustus 1927, zes jaar oordelen die in hun tijd heersten ten aanzien van lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „vooroordelen die in hun tijd heersten ten aanzien De toenmalige rechter Webster Thayer heeft altijd van emigranten en dissidenten". geweigerd Sacco en Vanzetti een nieuw proces te De Italiaanse emigranten Sacco en Vanzetti waren gunnen, zelfs nadat een man die wegens moord anarchisten, een feit dat zij in Amerika niet onder was veroordeeld, Celestino Madeiros, in 1925 op stoelen of banken staken. In de Verenigde Staten biechtte dat hij had gedaan waarvoor Sacco en van die tijd wogen hun politieke opvattingen Vanzetti twee jaar later geëlektrokuteerd zouden zwaarder dan de misdaden die hen ten laste gelegd worden, werden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII lichaamsdelen NEW YORK (Reuter) - De po litie en de dokters in New York City zitten over een lugubere puzzel gebogen het aan elkaar passen van lichaamsdelen die in de laatste drie maanden uit de East River van New York zijn gevist De opgeviste resten vormen sa men een lijk of zeven, acht volgens de politie, en de theorie is dat het gaat om slachtoffers van onderwereldvetes. De politie identificeerde onlangs een romp waaraan boofd, ar men en benen ontbraken, als de stoffelijke resten van Charles Stein (,,Ruby"), woekeraar num mer 1 in de Newyorkse penose. Andere resten die uit de rivier zijn opgehaald en onderge bracht in het gemeentelijke lij kenhuis, zijn toegeschreven aan Eli Zeccardi („Joe the Baker"), ook een woeraar en waarne mend hoofd van de mafiaclan van de Genoveses. Een op elke 10.000 Amerikanen wordt vermoord. Dat blijkt uit een rapport dat is gepubliceerd door „the Metropolitan Life In surance Company" in New York City. „Deze manier van doodgaan stond als twaalfde op de lijst van overlijdensoorzaken in 1975", aldus het rapport Massaal ongeluk Italië: 14 doden TRIEST (Rtr) - Bij een botsing tussen een bus en enkele perso nenwagens zijn gisteren in de buurt van Triest 14 Italianen omgekomen en 34 mensen ge wond geraakt, zo heeft de poli tie bekendgemaakt Volgens ooggetuigen stortte de bus in een 10 meter lager gelegen sloot ■na de botsing, waarbij verschei dene personenauto's betrokken waren. Reddingsploegen waren uren in de weer om alle doden en gewonden uit de wrakstuk- kén te bevrijden. WASHINGTON (AP) - De nieu we Israëlische premier Mena- chem Begin is vandaag in Was hington besprekingen begonnen met president Carter over zijn vredesplan voor het Midden- Oosten, dat als basis zou moe ten dienen voor onderhandelin gen met de Arabieren. Washing ton heeft tevoren laten door schemeren dat er goede hoop bestaat op een wat soepeler houding van Begin, die als op positieleider altijd de heeft gehad van een onbuig zaam politicus tegenover de Pa lestijnse eisen van een eigen thuisland. Het Israëlische kabinet heeft zich unaniem gesteld achter het plan van de 63-jarige voormali ge guerillaleider Begin, dat ten aanzien van de westelijke Jor- daanoever in grote trekken overeenstemt met de visie van minister Mosje Da jan van bui tenlandse zaken. Da jan staat een semi-autonome Arabische regering voor de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook voor, waarbij Israël de militaire zaken voor zijn rekening zou nemen en de Israëlische veilig heidstroepen daar gestationeerd zouden blijven. Carter heeft de Israëliërs aan vankelijk de schok van hun le ven gegeven door zich uit te spreken voor een Palestijns thuisland, maar later verzachtte hij die uitspraak door te stellen dat het hem niet ging om een onafhankelijke staat, maar om een staat die verbonden is met Jordanië. Begin spreekt echter over het „eigen land van Israël", terwijl Dajan bereid zou zijn grote delen van de bezette ge bieden op te geven, mits er ge demilitariseerd wordt en er in enkele strategische gebieden een gezamenlijke Isrëelisch- Arabische „aanwezigheid" zal zijn. Het is niet te verwachten dat Dajan hierin de steun van de Verenigde Staten kan krij- Een totaal vernield autowrak in de omgeving van Triest, na de botsing met een autobus. De inzittende van de auto, een vrouw in verwachting, is een van de doden. ten onze correspondent Frans Wijnands) OME In Italië zitten momenteel meer in zevenhonderd politieke terroristen en Ktremisten gevangen. Het merendeel van en behoort tot neo-fascistische groeperin- en. Op de zeer lange lijst misdaden en eweldplegingen die tegen deze gevangenen 1 opgemaakt, staan ondermeer zeventig ■oorden. De Italiaanse regering zou verge- orderde plannen hebben om de politieke riminelen te transporteren naar een „su- ergevangenis" die exclusief voor hen be- temd zou zijn, en waar ontsnappingen ormaal gesproken onmogelijk zijn. 'eglijk met de aankondiging van een aantal ervormingen binnen het politie-apparaat ■eeft de Italiaanse minister van binnenland- zaken, Cossiga, een opsomming gegeven 'an de politieke delinquenten die momenteel ^vangen zitten. Die bekendmaking moet in 'erband worden gezien met de aanklacht ran een aantal Franse intellectuelen, onder "ie Sartre. Zij beschuldigen Italië van het ^terecht vasthouden van deze terroristen, Haar zij hebben zich daarmee de felle kri tiek van vrijwel de hele Italiaanse pers op de hals gehaald. Zelfs vooraanstaande kran ten, die normaal een tamelijk gematigde toon hanteren, schrijven nu, dat in geen enkel land ter wereld, ook niet in de droom- samenlevingen die enkele Franse denkers voorstaan, ongestoord twee- tot driehonderd moordenaars en ontvoerders vrijgelaten kunnen worden. En de communistische voorman Amendola heeft in een interview nadrukkelijk verklaard dat Italië behoort tot de categorie landen waar de individuele vrijheid het grootst is en waar elke groepe ring een kans krijgt in het democratische en parlementaire spel. Ultra-links Volgéris de cijfers van minister Cossiga zitten momenteel 128 leden van de Rode Brigade gevangen (14 leden worden nog gezocht). Van de Zuiditaliaan se tegenhanger van deze ultra-linkse organisatie, de NAP (gewapende proletarische cellen), zijn 123 leden opgesloten en nog 14 voortvluchtig. Van een nieuwe linkse groep, „Eerste Lijn" zitten 12 man vast en zijn er nog 3 op vrije voeten. De lijst misdaden is indrukwekkend. De terroristen hebben zich vooral schuldig ge maakt aan ontvoeringen, aanslagen, moor den, berovingen en verboden wapenbezit Behalve deze 263 linkse extremisten zitten er in de Italiaanse gevangenissen ook nog IJ43 extreem-rechtse militanten en misdadi gers. De politie speurt bovendien nog naar minstens 65 neo-fascisten. In tegenstelling tot de links-georiënteerde gevangenen hebben de leden van de neo-fas- cistische groep zich vooral bezig gehouden met staatsgevaarlijke ondernemingen, zoals voorbereiding van staatsgrepen, aanslagen en heroprichting van de bij wet verboden fascistische partij. De zwarte" aanslagen zijn overigens de afgelopen jaren het bloe- digst geweest te brengen in een gevangenis waar de bewa king afdoende kan zijn. Tot nu toe hebben tal van terroristen kans gezien uit andere gevangenissen te ontsnappen. Als superge vangenis wordt genoemd het Noormannen- fort -op het eilandje Favignana, voor de Westsiciliaanse kust vlakbij de havenstad Trapani. Het eiland is nauwelijks twintig vierkante kilometer groot en telt ruim zevenduizend inwoners, in de zomer aangevuld met een groot aantal toeristen. Ter bescherming van die opbloeiende toeristenindustrie hebben de bewoners van Favignana al bij voorbaat geprotesteerd tegen het eventuele voorne men om de eilandgevangenis te bestemmen als onderkomen voor Italië's gevaarlijkste politieke misdadigers. De helft van de gevangenis is in de rotsen gebouwd, onder het bodemoppervlak. Al sinds de tijd van de Bourbons dient het fort als gevangenis. Er zouden reeds enkele tien tallen .gewone" gevangenen uit Favignana overgeplaatst zijn naar andere gevangenis sen om plaats te maken voor gearresteerde of veroordeelde extremisten. In de naar de apostel Jacobus genoemde gevangenis op Favignana bestaat een be langrijke „thuis"-industrie. Er wordt name lijk linnengoed gemaakt, bestemd voor ge vangenissen elders in het land. De gevange nis is omgeven door zeer hoge en brede muren. Het aantal cipiers zou reeds zijn uitgebreid. Ook de bewaking op zee zal worden verscherpt. Er zouden zware zoe klichten en reflectoren aangebracht zijn die de rotsige kust meter voor meter en tot aan de zee kunnen belichten. Vorig jaar hebben drie gevangenen bijna bewezen dat ontsnappen uit deze gevangenis mogelijk is of lijkt De drie hadden een 25-meter lange tunnel gegraven en werden pas ontdekt toen ze nog maar twee meter te graven hadden. Al zou daarna nog het probleem gebleven zijn om van het eiland af te komen. Amnestie De voorzitter van de christen-democratische kamerfractie, Piccoli, heeft dit weekeinde opnieuw gesuggereerd dat in Italië snel een amnestie afgekondigd zou moeten worden, uiteraard voor de groep licht-gestraften. In 1970 was het tot nu toe de laatste keer dat er in Italië een amnestie werd afgekondigd. Piccoli rechtvaardigt een nieuwe, algemene clementie vooral op grond van een schanda lige overbevolking van de meeste Italiaanse 'gevangenissen, waardoor telkens opstanden uitbreken, cipiers in gijzeling worden geno men en zwaar- en licht-gestraften bij elkaar moeten leven. Bijna alle gevangenissen moe ten minstens honderd gedetineerden of meer boven de beschikbare ruimte huisvesten. Ook de gevangenisbewakers hebben in het verleden bij herhaling krachtig geprotes teerd tegen deze misstanden, waardoor de bewaking onvoldoende wordt en zelfs ris- kanbHet aantal gelukte ontsnappingen uit Italiaansegevangenissen neemt jaarlijks snel toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7