Vrachtautochauffeur gaf duur doosje lucifers aan collega oorlopig nog Snoeilijk te bereiken -eids bejaardenhuis meer inspraak -,De Kooi' wil m T HUIS OP DE WAARD": GEMEENTE DOET HAAR BEST Wijken in „Wensen en Vragen TH" KATWIJK Woensdag 20 juli organiseert de schaakvereniging Katwijk een schaakwedstrijd bij het strandpaviljoen „Mare Libe- rium" tegenover de Te Britten- straat Aanvang 19.30 uur. In schrijven voor de wedstrijd bij het paviljoen. KATWIJK De Katwijkse bas ketbalvereniging „De Grasshop pers" organiseert op donderdag 21 juli weer zg. Minibasketbal- wed strijden op het Andre as- plein. Van 19.00 tot 20.00 uur voor kinderen van 8 tot 12 jaar en van 20.00 tot 21.00 uur voor junioren van 12 tot 17 jaar. KATWIJK In het kader van de tentoonstelling „Islamatbe- matica" in de S oefitem pel aan de Sportlaan wordt vrijdag 22 juli om circa 20.00 uur een le zing gehouden door de heer E. Mossel. Zijn onderwerp is „Ge tal en universum". Toegang sprijs 2.-. Hl lGI)NSDAG 19 JULI 1977LEIDSE COURANTPAGINA 3 was en bleef op dat moment 60 kilometer per uur. De ontvanger van net doosje lucifers draaide het raampje open, stak zijn hoofd eruit en reikte met zijn linkerarm naar de andere vrachtauto. De rechterarm hield zich met het stuur bezig. De aanreiker van het doosje had het wat moeilijker. Omdat het stuur in landen waar men rechts rijdt nu eenmaal links zit, moest hij tot zijn rechter raam een zekere afstand overbruggen en tegelijkertijd wel het stuur vasthouden met zijn linkerarm bij het uit het raam steken van zijn rechterhand met daarin het zo begeerde doosje lucifers. Aangezien vrachtauto's-niet uit blinken in smalte lukte dat ech ter niet zo best en de acroba tisch gezien zeker niet onver dienstelijke poging mislukte. Te meer daar de bemanning van een politieauto daarachter tot de conclusie was gekomen dat het hier niet om een circusvoor stelling ging en derhalve het edele ambacht van het „klemrij den" ging uitoefenen. Nadat dat was gelukt werd eenvoudigweg 'proces-verbaal opgemaakt Daarbij bleek bovendien nog dat de aanreiker van het doosje niet de beschikking had over een zogenaamd „Groot Rijbe wijs". „Wat mij betreft is het in dit geval „Samen uit samen thuis" (of „Gelijke monniken, gelijke kappen"),", meende de officier van justitie, mr. Van Veen. Hij had én voor de aanwezige ver dachte en voor de afwezige be halve een boete van 150 gulden een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid in ge dachte van pakweg vier maan den met een proeftijd van twee jaar. Voor het ontbreken van het Groot Rijbewijs kwafi daar nog eens 150 gulden bij. Rechter Van Dijke toonde zich echter een nog feller tegenstander van het roken in vrachtauto's en eis te 250 gulden en 6 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar voor beiden. De 150 gulden boete ex tra voor het ontbreken van het groot rijbewijs handhaafde hij, zodat de aangever van het doos je uiteindelijk 400 gulden boete opliep bij zijn voorwaardelijke ontzegging. Rood Twee roodrijder8 kwamen er gisteren genadig van af op het kantongerecht. Een inwoner van Gouda had de navolgende ver klaring voor zijn roodschichte- rij: „ik was op weg naar Gouda en,het was een regenachtige middag. Nu rij ik in een Deux- Chevaux (Een eend dus) en toen ik het licht naderde was ik van plan om te stoppen omdat het oranje werd. Achter me zat ech ter een BMW die van achteren op me inreed om het licht te halen, en om te voorkomen dat ik van achteren bezoek kreeg in mijn auto moest ik toen wel doorrijden", aldus de Goudse accountant De officier had hier wel begrip voor en aangezien het reeds an derhalf jaar geleden was dat het voorval had plaats gegrepen, eiste hij clement een „schuldig zonder straf', hetgeen rechter Van Dijke bereidwillig toeken de. „U hoeft niets te betalen. Dat spreekt u als accountant zeker wel aan", veronderstelde rechter Van Dijke. De andere roodrijder was een rijdster, een mevrouw die links af door groen de Floralaan in Oegstgeest wilde inrijden. Onge lukkig genoeg had ze zich opge steld op het vak dat rechtdoor leidt in de richting Katwijk, en dat vak heeft een ander stop licht Dat stoplicht was natuur lijk rood, en de roodlichtcamera was niet zo genuanceerd om de linksaf slaande automobiliste zo maar zonder meer uit het vak te laten rijden en knipte af. Op de op het kantongerecht aanwe zige foto was de manoeuvre goed zichtbaar, en bij officier en kantonrechter bestond wederom begrip voor de situatie, zoveel begrip zelfs dat de dame in kwestie werd vrijgesproken. 50 - 70 - 90 „De snelheid was 70 kilometer per uur. Laten we er maar 90 van maken", deze discussie, ge voerd tussen twee Noordwij kse politieagenten was voor een ge verbaliseerde Haarlemse auto mobilist aanleiding om de kan tonrechter al eerder aanhouding te verzoeken om de twee verba lisanten te horen. Gisteren was het zover. Beide verbalisanten ontkenden echter de door de Haarlemmer aangevoerde dis cussie. „De snelheid was 110 kilometer per uur, en aangezien zelfs een geëikte snelheidsmeter wel wat afwijking vertoont hiel den we het allebei op 100 kilo meter per uur" aldus de ene over de in Noordwijk begane snelheidsovertreding op een weg waar maar 50 kilometers zijn toegestaan. Een eventuele discussie over de snelheid ont kende hij volledig. De Haarlem mer ging nog even met hem in de slag omdat de verbalisant het over zijn „surveillanceauto" had (een hele echte politieauto dus met zwaailicht en sirene en an dere liflafjes) terwijl de Haar lemmer meende door een onop vallende burgerauto te zijn na gezeten. De verbalisant gaf toe dat dat wel mogelijk was, „maar het immers al een jaar geleden dus dat weet ik niet meer". De andere verbalisant stond he lemaal niets meer bij van het gebeuren hoewel hij er wel ze ker van was dat een menings verschil over de snelheid inclu sief het door de Haarlemmer gesignaleerde„opbieden" nooit kon zijn gebeurd. „Als we het zo oneens zijn laten we de ver dachte lopen", aldus de agent De Haarlemmer hoorde Ivt alle maal hoofdschuddend aan. „De discussie is gevoerd en ik reed rond de 50 kilomter per uur", verklaarde hij. Hij kreeg ten slotte wel enige genoegdoening in de boete, die uiteindelijk 75 gulden werd, hetgeen de helft is van het bedrag dat normaal wordt geëist o LEIDEN - De stichting wijk- "vöi comité i,De Kooi" is allesbe- 12.0 halve tevreden over de in- 14.0 spraak die haar door het ge meentebestuur wordt gegeven Ibij het maken van plannen voor de buurt De stichting stelt in „Wensen en Vragen III" dat zij nog steeds niet als volwaardige gesprekspartner "j™ U op de wijk i5 betrokken bij de j op handen zijnde reconstructie a van de Sumatrastraat is het wijkcomité weinig te spreken. Deze reconstructie wordt door bewoners noodzakelijk geacht in verband met de te keer, wanneer de Sumatra- verwachten toename van ver- brug wordt opengesteld. In het De openstelling van de Sumatrabrug baart „De Kooi" ernstig zorgen. najaar starten de reconstruc tiewerkzaamheden. Naar schatting zal het werk tien we ken in beslag nemen. Pas na dat de Sumatrastraat is gere construeerd wordt de brug, die ongeveer vier miljoen gul den kost, opengesteld. Voetgangerstunnel Verwacht wordt dat het ver keer op de Sumatrastraat voor dertig procent zal toenemen. Ter bescherming van de voet gangers en fietsers, die de scholen en het zwembad „De Zijl" bezoeken, was door de bewoners voorgesteld een tun nel onder de Sumatrastraat aan te leggen, ter hoogte van het zwembad. Zoals bekend heeft de gemeenteraad deze wens niet willen honoreren. Ook de extra-verkeersdruk die op de Lange Rijndijk komt te liggen, baart het wijkcomité ernstig zorgen. In „Wensen en Vragen" stelt het comité dat zo spoedig mogelijk ook hier maatregelen moeten worden getroffen. Club- en buurthuis De stichting wijkcomité „De Kooi" is ontstaan uit een actie groep, die zich ten doel stelde zwembad „De Zijl" voor „De Kooi" te behouden. „De Kooi" was toen een weinig fraaie wijk met slechte woningen, zonder een club- en buurthuis, een Dienstencentrum en zon der kinderopvang. In de loop der jaren kwam daar verbete ring in. De renovatie kwam op gang. Het geheel vernieuwde zwembad werd geopend. En het huidige Dienstencentrum is bijna niet meer weg te den ken uit de wijk. Het club- en buurthuis dat het wijkcomité al sinds 1970 van de grond wil krijgen, staat er nog steeds niet. Overigens stelt het wijkcomité er goede hoop op te hebben dat toch op korte termijn ook deze vrome wens in vervulling zal gaan. twee vrachtautochauffeurs 'as ten laste gelegd dat de één e ander een doosje lucifers had jachten aan te reiken. Nu is collaboratie aan ander- lans rookgenot nog steeds niet •afbaar, maar dat wordt het 'el als de situatie waarin zulks ich afspeelt bedenkelijke vor- aan gaat nernen. De twee ichtautochauffeurs zaten ie- in een vrachtauto op rijks- 'eg 4 totdat één van de twee le ander er op opmerkzaam laakte dat hij wel de beschik- ig had over rookwaar maar over het noodzakelijke lurwerk om tot een optimale 'loeftenbevrediging te komen, adat dat was duidelijk ge- iakt door middel van gebaren .--..amen beiden tot de conclusie ,dat het eigenlijk wel heel verve- lend was om hier speciaal voor te moeten stoppen. De bezitter van het doosje hici- .^fers, die aanwezig was op het kantongerecht wist hier wel wat jOp. Hij verplaatste zijn vTach- i tauto naar de linkerweghelft en ging vervolgens parallel met zijn ma^t rijden. De snelheid halm m|| oms LEIDEN Bet Overleg Wijkorgaan beeft enige weken geleden nenaiief derde deel van „Wensen en Vragen" van de Leidse Wijkco- lOOJioftés, -verenigingen en stichtingen bet Hebt doen zien. In een n msscr,e ZTtikeleD behandelt de Leidse Courant de wensen en Rivragen wijksgewijs. Al eerder kwamen in deze kolommen 0 (Si Ltiden-Noord, Muiderslot, De Juwelem, Maredorp, Meerburg, om i Zuid-West, de Ververbuurt, de Meren wijk en Groenoord aan '5od. Thans is bet de beurt aan de stichting wijkcomité, J)e Kooi". k. 20.( lA'sj _jEIDEN In de serie „Verras- ftnde verkeersmanoeuvres op ■jksweg 4" stond gistermorgen |L de zitting van het Leidse Bntongerecht een vrachtauto- ■uuffeur terecht Of liever ge- egd twee, maar er was maar Jén boosdoener komen opda- •ang, FranDEN Het zal voorlopig wel moeilijk blijven om bet Leidse lardenhuis „'t Huis op De Waard" aan de Kaarsenmakersstraat Zee, vervoermiddel te bereiken. De bouwwerkzaamheden in de i Doije Herengracht/Zijlsingelgebied veroorzaken een ernstige rlast van vracht- en particuliere auto's. Daardoor wordt bet it dzakelijke verkeer van en naar het bejaardenhuis leveran- ■s, gemeentereiniging, ambulance, uitvaart brandweer, touring- regelmatig de voet dwarsgezet voer, dat wil zeggen geen bouw- verkeer meer in deze straten toe te laten. Om deze voorzieningen werd verzocht vanwege de ina dequate toestand van het weg dek langs de Oranjegracht en Langestraat en van de op- en afrit van de dam die de verbin ding vormt met de Nieuwe Rijn. [en Altepl itember van het vorig jaar het bestuur van het be- irdentehuis al in een brief n de gemeente om maatrege- i verzocht om de dreigende rstopping van de toegangswe- n naar het tehuis af te wen- h. In deze brief werd ge- agd om op korte termijn een verlichte toegangsweg te jn voor het bejaardente- Daarbij werd verzocht de- jstri weg gezamenlijk met de aarsenmakers straat en het parsenmakersplein te reserve- ■n voor het particuliere ver- Hoewel de gemeente het pro bleem in het afgelopen jaar nog niet tot een volledige oplossing heeft weten te brengen is de secretaresse van het bestuur van het tehuis, mevrouw G. van der Heide-Sorgdrager toch wel tevreden over de gemeente: „De gemeente doet zijn best. De dam is het afgelopen jaar al verbe terd en er is nu ook straatver lichting aangebracht nadat de directrice was gevallen in het donker. De situatie blijft echter benauwd zolang er wordt ge bouwd aan de nieuwe wijk, en dat kan nog wel twee jaar du ren", aldus mevrouw Van der Heide. „Waar we nu ook nog erg veel last van hebben gekregen zijn de particuliere auto's van de bouwvakkers en van anderen die regelmatig de toegang tot het bejaardentehuis belemme ren. Omdat ze zelfs op ons eigen terrein parkeerden het bordje „eigen terrein" is er zelfs een keer gewoon afgeschroefd hebben we in het voorjaar zelf Foutje In onze Allerleids van dinsdag 12 juli is een foutje geslopen. Wij maakten melding van de verhuizing van de La bora to- riumschool „Rijnland" op 1 augustus naar de Leidse Dreef in Leiderdorp. Tot zover was het bericht juist Daarna stelden wij dat de school thans is gevestigd aan de Rijnsburgerweg. De laboratoriumschool „Rijnland" is evenwel gevestigd aan de Van Geerstraat en aan de Lijnbaan in Leiderdorp. In een brief aan onze krant stelt de voorzitter van de stichting laboratc/humschool dat de beide opleidingen nogal eens met elkaar worden verward. Hij wijst erop dat de laboratorium- school een gesubsidieerde opleiding is en de Leidse Analys- tenschool een particulier opleidingsinstituut onder leiding van de heer Schonagen. Onderwijsjubileum De heer J. v.d. Scheun viert 12 augustus zijn zilveren onderwijs jubileum! Personeel en oudercommissie van de Pestalozzischool, waarvan de heer Van der Scheun hoofd is, bieden hem 16 augustus van zes tot acht uur 's avonds een receptie aan in het schoolgebouw aan de Kernstraat Onderscheiding Vele collega's kwamen de heer Ranselaar feliciteren. Burgemeester A Vis reikte gistermorgen een ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit aan de heer W. P. Ranselaar. De uitreiking vond plaats in het kantoor van de Leidse Wolspinnerij aan de Zoeterwoudse weg in Leiden. De heer Ranselaar is gedurende veertig jaar werkzaam bij dit bedrijf. Kevelaer Een Leidse processie vertrekt zondag 7 augustus naar Kevelaer. De processie wordt begeleid door de geestelijken van de Hartebrugkerk. Het is voor de 240ste maal dat er vanuit Leiden bedevaart naar het oude stadje dat net over de grens van Nederland in de buurt van Venlo ligt, vertrekt Bond 1700 zijn de eerste pelgrims naar dit genadeoord van Maria getrokken. Inlichtingen over de bedevaart zijn te krijgen aan de pastorie van de Hartebrug, tel 120401 en bij mevrouw B. Schenk, Schouwenhoven 104, Leiden tel. 41479, de heer Lindenboff, Stille Rijn 16, Leiden, tel. 120165, mevrouw Juffermans, Emmalaan 5, Oegstgeest tel. 152786, mevrouw Van Steijn, Watertje 8, Zoeterwoude, tel 1331 en de heer Schulte, Jac. van Beijerenweg 25, Voorbout „Harde" actie Bij zijn beschouwing over de rehabilitatie van de wijk be trekt het wijkcomité tevens de Sumatrabrug. Wanneer deze wordt opengesteld zal de ver betering van de wijk volgens het comité met een klap teniet worden gedaan, wanneer er geen afdoende beveiligings maatregelen worden getroffen. „Wellicht dat hier alleen de door ons verfoeide „harde" ac tie enige verandering in kan brengen. Liever niet, maar wij zullen niet aarzelen! Het gaat om de veiligheid van onze kin deren", aldus de wijkbewo ners. hekken geplaatst om in ieder geval onze eigen parkeergele genheid te behouden. Maar dat houdt natuurlijk ook op, want de ingang tussen de hekken moet ook weer open en dicht", aldus mevrouw Van der Heide. Ook de vrachtauto's zitten soms flink in de weg wanneer ze zich op het Kaarsem akersplein be vinden en regelmatig moet er iemand van het bejaardentehuis naar de bouwkeet van de aanne mer om te vragen of een in de weg staande vrachtauto niet kan worden verwijderd. De werkzaamheden aan de Oranje- brug over de Nieuwe Rijn ma ken de situatie er niet beter op. „We begrijpen echter dat de ge meente niet zoveel meer kan doen zolang de bouw aan de gang is. We hebben gelukkig wel een uitstekend contact met de gemeente", aldus mevrouw Van der Heide. - - - - - Gedurende de bouwvakvakantie kunnen de bewoners van ,,'t Huis op de Waard" genieten van een rustige omgeving. Volgende week zal het rondom het huis weer vol staan met auto's en zullen af en aanrijdende vrachtwagens de rust verstoren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3