Haringvloot toch naar Ierse Zee voor u... 1 fConingin aadpleegt opnieuw politici Dader villa- brand Menten meldt zich Gedetineerden twee dagen per week naar huis AlarmDodewaard niet effectief VISSERIJAKKOORD BRUSSEL |Man smakt kind tegen muur 'andartsen TANDARTS DUURDER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 19 juli 1977,67e jaargang no. 20788 (Van een onzer verslaggevers) BLARICUM De brandstichting in de monumentale villa van Pieter Menten blijkt het werk te zijn geweest van een door oorlogsomstandigheden uit bet lood geslagen man, de 53-jarige G. P. van S., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij meldde zich gistermiddag bij de Rotterdamse politie en vertelde zoveel details over de brand dat twijfel aan zijn schold is uitgesloten. De man, die geestelijk een labiele indruk maakte, is in Amsterdam in verzekerde bewaring gesteld. De man verklaarde tegenover de politie, zondagavond per auto naar Blaricum te zijn gereden. Hij had een fles bij zich, die hij onderweg bij een benzinestation heeft laten vullen. De lont deed hij er later in. Na enige tijd in Blaricum te hebben rondgereden en gelopen, wierp hij zondagavond omstreeks kwart over tien de brandbom op het rieten dak van de villa van de kunstverzamelaar. Zonder het resultaat van zijn daad af te wachten, reed hij daarna onmiddellijk weg en begaf zich naar een vriend in Zuid-Holland, waar hij regelmatig verbleef. Maandagmorgen las hij in de kranten het resultaat van de brandstichting^ Tegenover de politie zei de man, gebukt te gaan onder een oorlogsverleden. Hij zou anderhalf jaar in het concentratie kamp Dachau hebben gezeten. Twee jaar geleden zou hij reeds een poging tot brandstichting hebben gedaan in een uitgeverij in Ridderkerk, waar Hitiers boek „Mein Kampf' werd herdrukt Na ingrijpen van de Justitie werden de reeds gedrukte exemplaren indertijd vernietigd. Volgens de tuinman van de Men tens zouden veertien dagen geleden enkele mannen uit Hilversum, bonkend op de ramen van de villa, reeds hebben aangekondigd dat er binnenkort brand zou worden gesticht De verdediger van Pieter Menten, mr. Van Heijningen heeft verklaard, dat mevrouw Menten de afgelopende maanden zeker tachtig keer de politie heeft gebeld omdat zij bedreigd werd. De politie zou hieraan nauwelijks aandacht hebben geschonken. Assuradeuren zijn nog druk in de weer bij het vaststellen van de schade aan de kapitale villa. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat het zwaar gehavende bouwwerk kan worden hersteld. De juiste waarde van de verloren geganc of door rook- en waterschade beschadigdé kunstwerken is evenmin Aantjes schenkt toelagen aan goed doel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fungerend fractievoorzitter van het CDA mr. W. Aantjes zal de bij deze functie behorende extra vergoeding van «fawmi gulden per afstaan aan het instituut „School en Evangelie". Dit instituut werkt voor ontwikkelingsprojecten in de gehele wereld. Over deze toelage is binnen en buiten de CDA-fractie veel te doen geweest Zij komt in feite mr. Van Agt als fractie voorzitter toe, maar wegens diens forma tieonderhandelingen neemt Aantjes deze taak waar. NOTEER m.i.v^als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam:. adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. .rtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mententen: kwartaal 39.80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Ontmoeting Wisselvallig Jan Bunuel, zoon van Luis, maakte een opmerkelijke film onder de titel „Ontmoeting met de vrolijke dood", vanavond op Ned. I om 19.55 uur. Duitse naïeve schilders voorts om 21.50 uur. Op het tweede net Gemini Man (20.25 uur) en Columbo (21.55 uur). Half tot zwaar bewolkt en enke le buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 13 graden, Maxima van 17 tot 21 graden. Morgen zon 05.44—21.48. Maan 10.22-23.10. Scheveningen hoog water 6.17, 1&42. Laag water 2.12,14.30. op de Noordzee. Deze besluiten zijn gisteravond in Brussel genomen na langdurige discussies in het beraad van EEG-landbouwministers. De oplossing die voor Nederland uit de bus is gekomen noemde minister Vart der Stee van Landbouw en Visserij „niet bevredigend, maar toch zijn de compromissen mij meegevallen". Voorzitter N. Parleviet van de Nederlandse Redersvereniging toonde zich vanmorgen eveneens niet helemaal tevreden. „Maar we weten nu tenminste waar we voor de rest van dit jaar aan toe zijn. Positief is in elk geval ook, dat er weer over visvangst in de Noordzee gepraat kan worden. Ik verwacht dat er vol gend jaar wel weer keine hoeveelheden haring gevangen zullen mogen worden". Uit de haven van Scheveningen vertrok gister morgen de eerste trawler richting Hebriden, het vanstgebied ten westen van Schotland. In totaal zullen dertig tot veertig schepen naar de Hebriden varen. Het resultaat van het Brusselse haringakkoord is, dat de Nederlandse vissers dit jaar in totaal 15.000 ton haring mogen vangen, met inbegrip HHBÜBHHSHH! ■bbhbh^H (Van onze verslaggevers) BRUSSEL De Nederlandse haring vissers mogen ten westen van Ier land na 1 september nog 8330 ton haring vangen. Mét ingang van 20 juli mag Nederland, zoals al eerder was overeengekomen, nog 3000 ton haring ten westen van Schotland vangen. Tot en met 30 september van dit jaar geldt een gemeenschap, pelijk verbod voor de haringvangst De begroeting van minister Van der Stee en de Ierse visserijminister Brian Lanihan was gistermorgen zeer hartelijk. Het resulteerde in een haringakkoord voor de rest van dit jaar. van de hoeveelheden, die al aan wal zijn gebracht Vorig jaar ving Nederland nog 45.000 ton, in 1968 169.00G ton. Het landbouwberaad heeft gisteravond voorts het besluit genomen dat voor eind september de Europese commissie, hét dagelijks bestuur van de EEG, definitieve voorstellen op tafel moet leggen voor een intern visserijbeleid van de EEG. Dit beleid moet dan met ingang van 1 januari 1978 van toepassing worden. Het eerste debat op ministerieel niveau over deze voorstellen zal plaatsvinden op 10 en 11 okto ber in Luxemburg. Een tweede speciale vis- raad staat genoteerd voor 24 en 25 oktober. nokn Agt weigert formatie-opdracht ii hii 'an onze parlementaire redactie) HAAG Koningin Juliana raad- eegt vandaag opnieuw de fractielei- ifys van de grote politieke partijen lUer de vorming van een nieuw kabi- 1. De kabinetsformatie stagneerde ..iteravond doordat CDA-fractieleider In Agt weigerde de opdracht van de .pingin te aanvaarden om een kabinet p CDA en VVD te vormen. De frac- j is van PvdA, CDA en D.66 zijn van- Irgen bijeengekomen, om zich op de u pgste ontwikkelingen te beraden. pl'l A-fractieleider Van Agt heeft de opdracht ge- ritttgerd, omdat volgens hem er een kabinet PvdA- PofA moet komen. „Gezien de grote problemen ft het land een kabinet nodig, dat steunt op b brede basis in het parlement", zei hij gister- ïd. De mogelijkheden tot vorming van een inet PvdA-CDA zijn volgens hem onvoldoende erzocht. Den Uyl is er te vroeg mee opgehou- Pas als zou blijken dat de combinatie PvdA- Achteruit door het leven 06 EEN BOER DIE KlESPJri j ■gellCvj leven in ons land wordt er ïpjt vrolijker op. gaan de tandartstarieven i al omhoog Welkom voor president „Dag meneer de president". zo schijnt deze kleine gastheer de Franse 'president Giscard d'Estaing, te be groeten toen deze, tijdens een werkbe zoek aan Orleans, zich op de hoogte kwam stellen van de woonsituatie van de familie Odiot en die in Orleans in het algemeen. „Om te laten zien wat bij kan EXPERIMENT IN ROERMOND DEN HAAG In de open gevangenis Te Roer in Roermond begint morgen het eerste experiment met uitbreiding van verlof van gedetineerden. Tijdens de duur van het experiment, één jaar, kunnen de gedeti neerden twee dagen per week naar huis in plaats )van een onzer verslaggevers) I DEN HAAG De Haagse politie heeft vannacht I een 23-jarige Hagenaar aangebonden, die gister- I avond zijn ruim drie maanden oude dochtertje I zou hebben mishandeld. Volgens zijn vrouw I smakte hij, „om te laten zien wat hij allemaal kon", het kind tegen de muur van de slaapkamer. I De vrouw vluchtte met het kind het huis uit, I waarna het meisje ter observatie werd opgenomen in het Juliana-kmderziekenhuis. Een pas gekocht bouwpakket voor een kinderzitje vormde de aan leiding tot de kindermishandeling. Omdat de man hé» zitje niet in elkaar kon zetten riep zijn vrouw tegen hem dat hij twee linkerhanden had. Volgens zijn vrouw zou hij zich toen hebben willen bewij zen. De man is een goede bekende van de Haagse politie. In 1975 zou hij in een dronken bui brand hebben gesticht in zijn woning omdat zijn huis baas de huur had opgezegd. van één weekeinde per maand zoals tot nu toe het geval is. Het experiment wordt begeleid door een commissie waarin verte genwoordigers van het Openbaar Ministerie, reclassering en de directie gevangeniswezen van het ministerie van Justitie zitting hebben. De commissie gaat bekijken of het experiment een perma nente regeling kan worden, ook voor de andere open gevangenis sen. Het is de bedoeling om ook een experiment te houden in een half-open gevangenis en in een gevangenis voor langgestraften. Men denkt eraan gedetineerden in de half-opengevangenis Banken bosch in Veenhuizen als regel één keer per maand een weekeinde verlof te geven. Dit experiment begint in het najaar. Voor het experiment in een gevangenis voor langgestraften denkt Justitie wat meer voorbereidingstijd nodig te hebben. Aan de experimenten ligt bij Justitie de gedachte ten grondslag, dat het waar mogelijk instandhouden of anders opbouwen van contacten buiten de gevangenis, de aanpassing van de gedetineer den aan de maatschappij na de straf kan vergemakkelijken. CDA niet lukt, moet je aan een alternatief gaan denken", aldus Van Agt WD-fractieleider Wiegel betreurt de weigering van Van Agt „Hij is op dit moment weggelopen voor de verantwoordelijkheid, die hij had moeten aanvaarden, na zijn weigering te voldoen aan de eisen van de formateur Den Uyl", aldus Wiegel De PvdA was uitermate voorzichtig in haar com mentaar. Vanmorgen zou de socialistische fractie zich nader beraden op de ontstane situatie, ook al omdat het CDA vasthoudt aan de benoeming van een informateur uit kringen van de PvdA. Volgens PvdA-fractieleider Van Thijn is een zorg vuldige studie van de ontstane situatie noodzake lijk. Fractieleider Terlouw van D. 66, die oorspronke lijk geadviseerd had, dat Van Agt moest proberen een centrum-rechts kabinet te vormen, is daarop teruggekomen. Ook D.66 meent, dat de formule- Den Uyl-een kabinet met PvdA, CDA en D.66 gehandhaafd moet blijven. Het is, zo meent Ter- louw, nu wellicht het beste, dat er twee informa teurs komen: een socialist en een CD A-politicus. Ook zak een kleine commissie uit PvdA, CDA en D.66 een nadere studie moeten maken over de problemen rond de Vermogensaanwasdeling. (Van onze verslaggevers) Den Haag Particuliere pa- tienten moeten meer gaan beta len voor hun tandarts. De over heid heeft ingestemd met een verhoging van de tarieven met twee procent (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Er schort wel iets aan de alarmregeling voor de kerncen trale in Dodewaard. Een door de commissaris van de koningin in Gelderland mr. Geertsema uitge schreven oefening heeft dat uitge wezen. Mr. Geertsema vindt het nodig, dat de instructies aan func tionarissen en instanties die bij een alarm in actie moeten komen moeten worden verbeterd. Wegens vakanties kwam een aantal functio narissen helemaal niet, of veel te laat opda gen. De drie belangrijkste functionarissen zaten pas na twee uur op hun post, de laatste kwam na drie uur binnen. Ook bleek, dat telefonistes het codewoord voor het alarm niet kenden en het daarom niet had den doorgegeven aan de betrokkenen. Een aantal opgeroepenen wist niet waar ze zich moesten melden. Er mankeerde ook het een en ander aan de verbindingen tussen de meetwagens en de centrale post Malcolm Harrison (22) links en Frank McConnico (27), rechts, rijden ach terwaarts door New York. Zij hopen op deze manier Atlan tic City te bereiken, een tocht van bijna 300 km, om op die manier opgenomen te worden in het bekende Guiness- boek van merk waardige records. Met dank voor het aanbrengen van eer. nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1