filla Menten prooi vlammen )ok ierse j)p regering dublin alium en librium morgen goedkoper 7ISSERS BOOS Vrouw maakt dodelijke val I f Rovers vluchten naar Albanië met 1,2 min. IE HEBBEN EINDELIJK HUN ZIN GEKREGEN" Jecht weer Alpen: 7 doden Lijk arts opgevist VANDAAG ZES PAGINA'S Voor- en tegenspoed HW gastheer Zilveren Bal (Soincmt penburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. sties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bMorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nenten: kwartaal 39,60; jaar 147,70; losse nummers: 55 cenL Maandag 18 juli 1977,67e Jaargang no. 20787 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De ouders In de Duitse film „De ouders" op Ned. I om 21.50 uur gaat het om een 10-jarig meisje, dat een erfenis krijgt, waar haar ouders niet in mogen delen. Op Ned. II om 20.25 uur tweede deel van Shakes pe ar edrama „Antonius en Cleopatra". Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust enige tijd harde zuidwestelijke wind. Ma ximumtemperaturen omstreeks 17 graden. Morgen zon: 05.43—21.49. Maan: 09.1222.47. Scheveningen hoog water: 05.44, 18.10. Laag water: 01.34,13.56. (Van een verslaggeefster) HAAG Het Zwitserse geneesmiddelenbedrijf Hoff- -La Roche moet met ingang van morgen zijn prijzen le kalmerende middelen valium en librium met 13 j procent verlagen (afhankelijk van de sterkte van sering). Deze maatregel van minister Lubbers (Econo- ie Zaken) en staatssecretaris Hendriks (Volksgezond- is vandaag in de staatscourant aangekondigd. De prijzen van valium en librium is een kwestie die al jaren speelt en begonnen is met vragen van Tweede-Kamerleden. De regering is van mening, dat Hoffmann-La Roche mis bruik maakt van zijn economische machtspositie in ons land en daardoor aanzienlijk hogere prijzen berekent dan moge lijk is als er concurrentie zou zijn. Het bedrijf hanteert een gedeeltelijk verticale prijsbinding, wat betekent dat Hoff- mann-La Roche bepaalt wat de gebruiker voor de produc ten moet betalen. Hoffmann-La Roche is het niet eens met de maatregel van de Nederlandse regering. Het bedrijf overweegt in beroep te gaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, een instantie die zal beoordelen of de beslissing juist is. Volgens Hoffmann-La Roche worden gelijksoortige midde len als valium en librium door Nederlandse fabrikanten tegen hogere prijzen verkocht. eeld van de ravage na de grote ~1n de villa van Menten, nadat onbe- t een molotov-cocktail op het rieten gegooid. lijk aangeslagen door het gebeuren t mevrouw Menten enkele kostbaar- r>-1 uit de brandende villa in veiligheid. (Van één onzer verslaggevers BLARICUM „Ze hebben eindelijk hun zin gekregen". Met een door emoties en tra nen verstikte stem schreeuwde mevrouw Menten deze aan klacht vannacht in de micro foon van een radio-verslagge ver, terwijl zij machteloos moest toezien hoe de kapitale villa De Horn van de Mentens aan de Blaricumse Vliegweg geleidelijk aan veranderde in een onbewoonbaar geblakerd bouwsel. De van oorlogsmisda den verdachte kunstverzame laar Pieter Menten, die in het gevangenisziekenhuis in Sche veningen verblijft, is op last van de officier van Justitie, mr. Habermehl, eerst vanmor gen van dè aangestoken brand in zijn landgoed op de hoogte gebracht, nadat eerst artsen de bejaarde patiënt (suikerziekte) op het nieuwd hadden voorbe reid. Volgens de ziekenhuisdi rectie schijnt Menten het nieuws van de brand, die gis teravond om half elf ontstond nadat een molotov-cocktail was geworpen op het rieten dak van een dakkapel boven de ingang van de villa, rustig te hebben opgenomen. Op het moment van het uitbreken van de brand bevond mevrouw Menten zich met, enkele gasten in de villa. Een zoon van de tuinman van de Mentens, Reindert Blom, stond met zijn moeder in de keuken van het landgoed, toen hij een voorwerp op het grindpad hoor de vallen. Reindert slaagde erin de brandende benzinefles met een emmer water te blussen; het rieten dak stond echter al in lichterlaaie. De brandweer van Blaricum, geassis-. teerd door de korpsen van Laren, Hui zen, Hilversum en Bussum, ging de vuurhaard met twintig stralen te lijf, maar stond machteloos tegenover de baaierd van vuur. De kap van de kapitale villa, de tweede etage en de zolder stonden kort na het uitbreken van de brand in lichterlaaie. Bekenden van de familie en omwonen den, waaronder de burgemeester van Blaricum, mevrouw Le Coultre, zijn tot vier uur vanmorgen druk in de weer geweest om zoveel mogelijk kostbaar heden en meubilair (de villa leek op een museum) uit de vlammen te red den. Het grootste deel van de kostbaar heden zou in veiligheid zijn gebracht Deze werden opgeslagen in het tegen over de villa gelegen koetshuis, eigen dom van de Mentens, en bewoond door de tuinman. Volgens burgemeester Le Conltre, die zegt een groot aantal brie ven en documenten te hebben gered, had zij slechts met grote moeite kans gezien mevrouw Menten, die op een bepaald moment weer het brandende huis was binnengegaan, naar buiten te krijgen. Enige opschudding ontstond, toen voorbijgangers, die door de politie-af- zetting waren gedrongen, mevrouw Menten uitscholden. De zeer geëmotio neerde vrouw schopte haar belagers tegen de schenen. De Amsterdamse officier van Justitie mr. Habermehl, die de strafzaak tegen Menten leidt, zei nadrukkelijk, niet uit dien hoofde op de plaats van de brand te zijn. ,Jk werd rechtstreeks door mevrouw Menten gebeld, ze was in alle staten van opwinding, wat natuurlijk wel begrijpelijk is en daarom ben ik maar gegaan." De politie acht het een pluspunt, dat de molotov-cocktail in tact is gebleven. De fles is voor onderzoek meegenomen door de technische recherche van de rijkspolitie. Tijdens een der zittingen van het straf proces in mei heeft Menten er gewag van gemaakt, dat woensdag 18 mei reeds geprobeerd zou zijn de villa met een vuurpijl in brand te steken. De rijkspolitie is vanmorgen een uitge breid buurtonderzoek begonnen. In 4 (Van onze verslaggevers) ^JSSEL/DEN HAAG Hevig verontruste leiders van de Ierse *ers zijn gisteren aangekomen in Brussel, waar vandaag en Tgen de Europese Commissie de EEG-problemen rond de fngvisserij bespreekt De Ierse vissers verwerpen het voorstel «hun regering om een totaal visverbod af te kondigen voor Ierse kust. Zij willen een exclusieve viszone, alleen voor fizelf. De Nederlandse haringvissers rijn zaterdag in tegenstel- f tot het aanvankelijke voornemen niet uitgevaren naar Ier- 'd- Zij volgden de raad op van minister Van der Stee om het £erijberaad in Brussel af te wachten. ^Nederlandse reders waren van plan hun schepen vanaf vandaag Jr in Ierse wateren te laten vissen omdat -vannacht om twaalf het Ierse visverbod op last van het Europese Hof opgeschort ^nde te worden, tot een definitieve overeenkomst is bereikt over ^verdeling van de visgronden. De reders besloten hun schepen fi de kade te houden om dit overleg niet te schaden, maar ook idat zij weinig meer voelen voor nieuwe beslagleggingen door 'Ieren. De Ierse rechter zou de schippers zeer waarschijnlijk »>ben vrijgesproken, maar de schepen zouden minstens enkele len aan de ketting hebben gelegen. Ierse visserijminister Lenihan zal behalve een totaal verbod I haringvangst ook voorstellen dat grote schepen netten met wijde ~ïn moeten hebben. „Ik ben me er echter van bewust dat men lee waarschijnlijk niet akkoord zal gaan. Maar ik moet de issie ervan overtuigen dat de situatie wanhopig is", aldus ^RMATT (Reuter) Het afgelopen weekeinde zijn in Zwitser- £d zeven bergbeklimmers omgekomen doordat het weer onver- cht slechter werd. Het zijn twee Amerikanen, twee Italianen, i Zweed, een Westduitser en een Zwitser. Drie Westduitsers gerden bij een val van 200 meter gewond. Als een raket omhoog Als een raket is de ze auto de muur van een school in College Corner in de Amerikaanse staat Indiana bin nengedrongen. De auto reed met hoge snelheid tegen de stoeprand van een doodlopende straat en schoot vervol gens twee meter omhoog om halver wege in de school muur te verdwijnen. Na ruim anderhalf uur slaagde de poli tie erin de bestuur der via een raampje naar buiten te bren gen. Over zijn toe stand is weinig be kend. ROELOFARENDSVEEN - De rijkspolitie te water heeft gister middag het stoffelijk overschot van de uit Delft afkomstige huisarts dr. Kemp uit het water van de Braassemermeer opge vist. De man werd sinds vorige week woensdag vermist. Toen de politie afgelopen vrijdag de roeiboot aantrof, waarmee de arts eerder die dag de Braassem was opgegaan, rees het vermoe den dat de man mogelijk zou zijn verdronken. Intensief dreg- werk leverde toen echter niets op. Gistermiddag werd de politie door watersporters gewaar schuwd. Zij hadden het stoffe lijk overschot zien drijven, maar toen de politie arriveerde was het lijk alweer naar de bodem gezakt. Vijf uur later kon het stoffelijk overschot alsnog wor den geborgen. ECHTGENOOT EN ZOON IN ARREST SAS VAN GENT (ANP) In verband met de dodelijke val van de trap die de 60-jarige mevrouw H. L.-D. uit Sas van Gent in de nacht van vrijdag op zaterdag maakte, zijn haar 66-jarige echtgenoot en 34-jarige ongehuwde zoon in verzekerde bewaring gesteld, omdat hun verklaringen hiaten vertonen. Uit het politie-onderzoek blijkt dat de vrouw de avond tevoren met man én zoon enkele café's heeft bezocht De patholoog-ana toom constateerde tijdens de sectie een hersenbloeding, hoofdwon den en een gebroken pols. De mogelijkheid van mishandeling met dodelijke afloop wordt niet uitgesloten. De zoon heeft verklaard zijn moeder de andere ochtend dood onder aan de trap te hebben aangetroffen, waarna hij zijn vader waar schuwde. De echtgenoot zegt dat hij niet weet of zijn vrouw al dan niet naar bed is gegaan. MORZINE - Een paar dagen de Tour volgen Is een jeugddroom geweest van mi nister Dries van Agt, dis gisteren Is uitgekomen. „Helaas kan Ik slechts een dag blijven want er Is een politieke crisis en Ik moet maandag besUst terug zijn. Als de koningin mij nodig hoeft, kan Ik moeilijk vanuit Frankrijk roepen dat Ik In de Tour de France zit", zei de minister die In de ploeglel- derswagen van Peter Post de etappe van Thonon- les-Balns naar Morzlne volgde. Sportief gekleed in een beige broek, mosgroen colbert en bruin overhemd met zelfde kleur das, was hij in de ochtend om de hals de gele identiteits kaart met „invité d'honneur" aan het volgen van de rit begonnen. Een primeur voor de Tour want nog nooit had een minister in een volgwagen een hele dag renners begeleid. Mr. Van Agt kreeg in zijn jeugd al een voorliefde voor wielrennen. Jaren reed hij viermaal per dag van Geldrop naar Eindhoven en terug. Hij ging vaak naar koersen in België en bezocht zesdaagsen in Antwer pen en Gent. Toen hij in januari dit jaar bij de zesdaagse van Rotterdam was, kwam hij in contact met ploegleider Peter Post die hem inviteerde enige dagen zijn gast te zijn in de Tour. Het werd één enkele dag, waarin hij praatte met Kuiper, Zoetemelk, Schuiten, Van Katwijk en de anderen en deze harte- wens uitsprak: „Ik zou willen dat in Parijs een Nederlander in de gele trui eindigt. Speciaal Hennie Kuiper omdat hij zijn successen behaalt met een Nederlandse ploegleider die ik tijdens de etappe bijzonder heb leren waarderen. Wat mr. Van Agt onlangs nog figuurlijk bedoelde in een tv-interview: „We moeten nog een hoge col over", doelend op de inmiddels vastgelopen kabi netsbesprekingen, bracht hij gisteren letterlijk in praktijk Dietrich Thurau (links) en Hennie Kuiper in gesprek met minister Van Agt. MORZINE De Alpen hebben hun tol geëist. Nederland verloor twee renners, Theo Smit en Jan Raas, die door ziekte gekweld de Tour moesten verlaten. Daar staaf tegenover de coup van Joop Zoetemelk die zijn aanspraken op de eindzege zag verstevigd. Hennie Kuiper moet ook tot de gegadigden worden gerekend want doordat Dietrich Thurau zijn gele trui moest afstaan aan Bernard Thevenet mag de Nederlander voor zijn eigen kans gaan rijden. DEN HAAG Het traditionele toernooi om do Zilveren Bal zal, zo heeft de desbetreffende commissie besloten, op 28 augustus op het terrein van HW worden gespeeld. Op die datum is het terrein van Quick niet beschikbaar omdat er cricketwedstrijden moeten worden gespeeld. Wel licht kan VUC, vaste deelnemer, niet uitkomen in het toernooi waardoor in overweging wordt genomen om VUC's tweede team te laten inschrijven. KORFOE (Reuter) Drie gemaskerde mannen, die zaterdag het vakantieoord Club Mediterranee in Hassia, op het Griekse eiland Korfoe hebben overvallen en er met een bedrag van 20 miljoen drachmen (ongeveer 1,2 miljoen gulden) vandoor zijn gegaan na de kassier te hebben doodgeschoten, zijn met een gekaapt jacht de territoriale wateren van Albanië binnen gevlucht Een woordvoerder van de politie verklaarde gisteren dat het jacht toebehoort aan de Italiaaanse journalist Alexio Monsello. Hij en zijn verloofde waren op 8 juli met het vaartuig, de „Alexia" op Korfoe aangekomen. „Het jacht kan zeer snel varen en dat is een voordeel voor de overvallers," aldus de woordvoerder, die verder zei dat de politie nog niet weet of Monsello en zijn verloofde zich aan boord bevinden. „Als dat zo is dan zijn zij gegijzeld", zei hij. Bij de overval werd de 25-jarige kassier gedood en raakten twee bedienden gewond. De overvallers namen voorts de paspoorten mee van vijftig Franse toeristen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1