Formatie-Den Uyl kwam niet verder Man derde hervormingsvoorstel Optimisme over Nederlandse aardgasvoorraad Vertrouwensrelatie pvda-cda weer geschokt Botsing van maatschappij-visies Recept mee op vakantie ^NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1977 .PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG Op woensdag 1 juni, een ^ek na de verkiezingen voor de Twee- M. Kamer, kreeg de voorzitter van de MidA-fractie in de Tweede Kamer drs. ibm. den Uyl van koningin Juliana de een kabinet te vormen „dat 2£cht mag worden het vertrouwen van Lyt parlement te genieten". Nadat hi; ize opdracht „in beraad had genomen' Orklaarde Den Uyl van plan te zijn m |f zes weken de balans op te zullen -nken om te bekijken of zijn formatie- ging kans van slagen zou hebben, was in het licht van de recente parlementaire torie bijna ongebruikelijk niet eerst een infor- Wteur het veld in te sturen om te verkennen Ike mogelijkheden er zouden zijn. Maar, zeiden "^meeste parlementaire adviseurs van de Konin- de verkiezingsuitslag was zó ondubbelzinnig u™met name de zetelwinst van de PvdA (10) •ong eruit dat de aanvoerder van de PvdA j maar direct als formateur moet proberen, lekt nadat Den Uyl zijn opdracht had ontvangen rd duidelijk dat hij als mogelijke coalitiepart- •s de PvdA, het CDA en D'66 beschouwde. D( was al afgevallen omdat deze partij weigerd» •t het CDA in een coalitie te zitten, ag formatie werd aanvankelijk afgeremd door cè zelingen in De Punt en Bovensmilde. Zowel Dei •1 als Van Agt moesten het Haagse crisiscentrun ■%iannen en hadden nauwelijks tijd om net w jaar en hun fracties over de kabinetsformaie p spreken. Daardoor en na afloop van de nogal wat gekissebis ovei ten zetelverdeling in het nieuwe kebnet .Ahden forse stagnaties in de formatie op. - e zetelverdeling was door Van Agt aan d< orde rlcfcteld nadat Den Uyl besloten had D'66 an het alq-matie-overleg te laten deelnemen. De vnag die n flor het CDA te berde werd gebracht vas: zal delneming van D'66 niet bevorderen dat het CDA in het te vormen kabinet toch in een minderheid spositie komt? In een briefwisseling met de forma teur betoogde Van Agt dat het CDA straks even veel zetels in het kabinet moet hebben als de PvdA. De vier zetels meer (dan het CDA) die de PvdA in de Tweede Kamer heeft zouden in het kabinet gerealiseerd moeten worden via het minis ter-presidentschap, dat uiteraard aan Den Uyl zou toevallen. De formateur ontweek de eisen van het CDA behendig en wilde overgaan tot de orde van de dag: de opstelling van een ontwerp-regeerakkoord. Naar zijn mening zou de zetelverdeling pas in een veel later stadium aan de orde moeten komen, dus nadat een regeerakkoord zou zijn bereikt Mokkend ging het CDA daarmee akkoord, maar riet zonder erop te wijzen dat zijn eis inzake de ;etelverdeling gedurende de hele formatie gehand haafd zou worden. Achtergrond voor het hameren /an het CDA op deze zaak was de vrees dat de christen-democraten net als ruim vier jaar gele den, zij het de nu in geringere mate, opnieuw in een minderheidspositie gedrongen zouden worden. Op 21 juni presenteerde de kabinetsformateur zijn eerste memorandum aan de fractieleiders Van Thijn, Van Agt en Terlouw. Daarin ging hij in zeer globale lijnen in op het sociaal- en financieel- economische beleid dat in de eerstkomende jaren gevoerd zou moeten worden én op de verdere behandeling van de vier z.g. maatschappijhervor- mende voorstellen die het kabinet-Den Uyl bij de Tweede Kamer had ingediend met de intentie dat ze vóór de Kamerverkiezingen van mei 1977 zowel door de Tweede als door de Eerste Kamer zouden worden behandeld. Dat plan leed, zoals bekend, schipbreuk. Tijdens de behandeling van het eerste het beste hervormingsvoorstel (betreffende de grondpolitiek) in de Tweede Kamer in maart van dit jaar kwam het kabinet ten val. Vóór de verkiezingen eiste de PvdA dat in de kabinetsformatie eerst over de hervormingsvoor stellen overeenstemming bereikt zou moeten wor den en pas daarna de andere zaken aan de orde zouden komen. Na de verkiezingen werd de voor het CDA onaanvaardbare socialistische eis echter niet in deze stringente vorm gehandhaafd. De vier voorstellen (grondpolitiek, ondernemingsraden, vermogensaanwasdeling en investeringsrekening) zouden, zei Den Uyl, in relatie met het totale financieel- en sociaal-economisch beleid besproken moeten worden. Daarmee verklaarden CDA en D'66 zich akkoord. Een paar weken geleden werd met de bespreking van de grondpolitieke voorstellen begonnen. Een probleem daarbij was dat Den Uyl in zijn eerste memorandum een aantal elementen aan de voor stellen had toegevoegd: politiek netelige zaken als vermogenswinstbelasting en grondprijsbeheersing. Men ging op een, zoals dé formateur zei, ondogma tische wijze aan de slag en in de loop van de vorige week kwamen de grondpolitieke akkoorden tevoorschijn. De stemming in het, vaak tot diep in de nacht durende, formatie-overleg was zeer goed, een sfeer die nog versterkt werd toen eind vorige week ook over wijzigingen in de Wet op de ondernemingsra den overeenstemming kon worden bereikt. Inmiddels had Den Uyl zijn tweede memo aan de fractievoorzitters gepresenteerd. Daarin ging hij dieper in op de financieel- en sociaal-economische problematiek. Onder meer stelde hij voor de z.g. 1 procent bezuinigingsoperatie voort te zetten (be zuiniging in de collecieve sector: overheidsuitga ven en sociale uitkeringen) en de inkomens zo te matigen dat er de komende twee jaar geen echte loonsverbetering zal komen voor de modale werk nemers (jaarinkomen van ƒ28.000 bruto) en hen die daarboven zitten. Naar zijn mening zal het rendement van de bedrijven moeten verbeteren om te kunnen bevorderen dat de werkgelegenheid aanzienlijk verbetert. Hij zei te streven naar terug brenging van het aantal werklozen tot 150.000 in 1981 (deskundigen hadden voorspeld dat bij onge wijzigd beleid het aantal werklozen zou kunnen toenemen tot minstens 250.000 in 1981). In relatie met dit memo 2 werden sinds begin deze week de overgebleven twee hervormingsvoorstel- j len (VAD en investeringsrekening) in het formatie- overleg besproken. Vorige week vrijdag zei Den J Uyl zijn plan om rond 15 juli een tussentijdse balans op te stellen te handhaven en sprak hij als zijn overtuiging uit dat er op 23 augustus, de dag waarop het zomerreces van de Tweede Kamer afloopt, een kabinet zal zijn. Den Uyls optimisme moge in het licht van de vorige week tot stand gekomen akkoorden verklaarbaar zijn geweest, realistisch bleek het echter niet te zijn want de stormen braken pas deze week goed los. Zondag liet de voorzitter van de programcommis sie van de KVP-fractie mr. Frans Andriessen dreigende taal horen; naar zijn mening zal er nog veel meer op de collectieve uitgaven bezuinigd moeten worden dan Den Uyl wil. Van de kant van de PvdA-fractie kwamen geluiden die erop wezen dat een deel van deze fractie van mening was dat Den Uyl te ver ging met zijn bezuinigingsplannen. Twee tegenovergestelde meningen die het ergste voor het formatie-overleg deden vrezen. Wat de sociale partners betreft: de werkgeversorganisaties waren fel tegen Den Uyls plannen („er wordt veel te weinig bezuinigd op de overheidsuitgaven"), de vakbeweging nam een afwachtende houding aan maar maakte wel duidelijk dat veel zou afhangen van het formatie-overleg over de VAD en de WIR. In de loop van deze week nam het optimisme over het slagen van Den Uyls formatiepoging hand over hand af. De VAD bleek een te groot struikelblok te zijn. Woensdag en donderdag ondernam de formateur nog laatste pogingen, maar tevergeefs. Gistermorgen ging Den Uyl naar de Koningin om zijn opdracht terug te geven. Het is duidelijk dat de formatie in een ernstige impasse is geraakt. Bij de voortzetting zal eerst de VAD-problematiek aan de orde moeten komen. Pas als deze opgelost is kan men verder gaan met de waslijst van problemen die nog op de lijst staan. Over één zaak bestaat redelijke zekerheid: PvdA en CDA blijven voorlopig op elkaar aange wezen en D'66 kan als redelijke overlegpartner niet het bos in gestuurd worden. JAREN IN DISCUSSIE CeidoeQowq/nt ZlJN spanningen en vermoeidheid afreagerend heeft Pv- dA-leider Den Uyl de mislukking van zijn formatie-opdracht nogal bitter toegeschreven aan CD A-leider Van Agt. Iede reen, die ook maar iets met politiek te maken heeft, had dit al dagen kunnen voorspellen. Iemand moet immers de schuld krijgen en de politicus die een mislukking aan zichzelf toeschrijft moet nog geboren worden. De bitterheid van Den Uyl is verklaarbaar. Hij had zich voorgenomen ten koste van wat ook, zijn formatiepoging te laten slagen. Hij wist evenwel met welke problemen hij te maken zou krijgen van de kant van het CDA, maar ook bij zijn eigen partij, de PvdA. In het vuur van de discussies zou men dit gemakkelijk kunnen vergeten. De PvdA, door de verkiezingen gesterkt, wil in de komen de vier jaar als regeringspartner opnieuw een groot aantal maatschappijhervormende maatregelen doorvoeren. Ge remd door de grote economische problemen en de daaruit noodzakelijk voortvloeiende bezuinigingen, zien de socialis ten echter nu al een aantal maatregelen naar de achter grond verdwijnen.-Daarover is binnen de PvdA de laatste weken heftig gediscussieerd en de linkervleugel heeft zich zo stevig geroerd, dat Den Uyl tenslotte op het scherp van de snede zijn voorwaarden moest stellen, ook voor de vermogensaanwasdeling. Consessies tot zover, en niet ver der, aldus de meerderheid binnen de PvdA. Tenslotte gaat het om bepaalde visies op de maatschappij van de toekomst Dit geldt voor de socialisten, maar niet minder voor het CDA, dat eveneens met zijn rechter- en linkervleugel reke ning dient te houden. Niet voor niets stond het lot van het eerste kabinet-Den Uyl op het spel bij de grondpolitiek, maar eventueel ook bij het bij de Tweede Kamer liggende wetsontwerp Vermogensaanwasdeling. HETZELFDE ontwerp, maar door de Partij van de Arbeid thans veel scherper aangezet, heeft nu het einde van de formatiepogingen van Den Uyl betekend. Het is derhalve niet de schuld van Van Agt, dat Den Uyl gefaald heeft. Het is het ontmoetingspunt van twee maatschappijvisies geweest, dat Den Uyl als socialistisch formateur -snel had willen passeren, zonder acht te willen slaan op het breek punt in deze ontmoeting. Wanneer men dan moet toegeven dat de werknemer nauwe lijks weet, wat vermogensaanwasdeling voor hem in de praktijk te betekenen heeft - zoals een vakbondsleider erkende - dan heeft ook Den Uyl een misrekening gemaakt Het is daarom goed, dat al dat nachtelijk gedraaf even tot rust komt om daarna te beseffen dat PvdA en CDA „tot elkaar veroordeeld zijn" in het vinden van een oplossing. -»Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De totstandkoming vaneen vermogensaanwasdeling opio ^kort mogelijke termijn is onmisbair. Tzijn reeds in 1974 duidelijke toezg- •ngen gedaan. De verwezenlijkng ™id een vermogensaanwasdeling v>or ^erknemers moet als een voorwaarde ^orden beschouwd voor de mide- erking van de vakbeweging aaneen ïleid waarin ook van de werkneners Ifers worden gevraagd". Peze veelzeggende zinnen schree! ka- letsformateur Den Uyl 21 jua in eerste memorandum. Opneuw ,kte Den Uyl duidelijk van hoe •te betekenis hij de VAD vindtvoor realisering van het door hem /oor- financieel- en sociaal-ecotomi- beleid. dat licht moet ook zijn beslissiig om opdracht terug te geven jezien irden: zonder een VAD zoals lij die kan het forse loonmatiging beleid it hem voor ogen staat niet jereali- :rd worden. En omdat dit maigings- leid terwille van de werkgelejenheid roerd moet worden was vo>r hem akkoord over de VAD esentieel. discussie over de vermofensaan- ideling heeft een lange gescliedenis. if. dr. A. Heertje herinnerdeer vorig aan dat wijlen dr. I. J. Isidoor, werkgever, vele jaren geleden heeft gepleit voor een nationaal beleg gingsfonds waarin de werknemers door middel van waardepapieren de len. Dr. Isidoor zag hierin de mogelijk heid van "een synthese van een zuivere vorm van kapitalisme en socialisme. Ook anderen hebben in het verleden over deze zaak tal van gedachten ont wikkeld, met name in de kring van de vakbeweging. Kernvraag daarbij was: hoe kunnen werknemers meedelen in de groei van het bedrijfsvermogen die medé door hun arbeid gerealiseerd wordt? Crisis Een paar jaar geleden kwam de zaak in de actuele politiek. Directe aanlei ding was de verslechtering van de eco nomische situatie, mede ontstaan door de oliecrisis. Het was iedereen duide lijk dat er een aanzienlijke matiging in de loonstijging moest komen. Gezien de economische teruggang die later structurele trekken ging aannemen was het dringend noodzakelijk de loon kostenstijging af te remmen om de inflatie in te dammen en de concurren tiepositie van het Nederlandse bedrijf sleven niet onaanvaardbaar aan te tas ten. De urgentie werd steeds groter toen het aantal werklozen hand over hand ging toenemen. De vakbeweging zag in dat zij aan de loonmatigingspolitiek moest meewer ken om de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen. Zij verklaarde zich bereid haar aandeel te leveren, maar dan moest daar wel iets tegenover staan. Het kabinet-Den Uyl aanvaardde de bereidheid van de vakbeweging gaarne en zette zich aan de uitwerking van een aantal voorstellen die én in het kader van het beleid van spreiding van inko men, kennis en macht én in het loon- matigingsbeleid pasten. Tevens zou de werkgelegenheid bevorderd moeten worden. Zo startte de voorbereiding van de wetsontwerpen die we hier maar aanduiden als „VAD", „onderne mingsraden" en „investeringsreke ning". Langzaam maar zeker echter werd de VAD steeds meer beschouwd als een maatschappijhervormende maatregel. Via de VAD zouden, zo werd gesteld, de werknemers meer zeggenschap moeten krijgen in de bedrijven. Dan zou de volgende procedure gevolgd kunnen worden: als een bedrijf winst heeft gemaakt wordt daarover eerst vennootschapsbelasting betaald. Van het bedrag dat dan overblijft moeten zowel het bedrijf zelf als de aandeel houders én de werknemers profiteren. De VAD werd in eerste instantie uitge werkt in de in mei 1975 gepresenteerde „interimnota inkomensbeleid" van het kabinet. Over een onderdeel van de daarin vervatte VAD-regeling ontstond fikse ruzie in het kabinet waarbij mi nister Lubbers (Economische Zaken) dreigde af te treden, een stap waarvan hij op 't laatst weerhouden werd door KVP-fractieleider Andriessen. In de nota werd gesteld dat bij toede ling van bijv. 10 procent van de over winst aan de VAD zeer globaal rond 500 miljoen ten gunste van de VAD zal resulteren. De werknemers zullen hun aandeel in vermogenstitels ontvan gen, mede omdat het bij de VAD voor het merendeel om middelen gaat die de betrokken ondernemers willen in vesteren. Een deel van de voor de werknemers bestemde vermogensaan- was zou ten goede moeten komen aan het eigen personeel van ondernemin gen die overwinst maken. Het overige, toen werd nog gedacht aan het groot ste, deel zou bestemd worden voor aanvulling van de oudedagsvoorzienin gen van Alle in Nederland werkzame meerderjarige werknemers. Dat was dus, in grote lijnen, de grond gedachte die uitgewerkt werd in een wetsontwerp dat, na moeizame discus sies, in juni 1976 bij de Tweede Kamer werd ingediend. De kritiek op het wetsontwerp was niet mals. De werkgeversorganisaties noemden het „collectivistisch" en tech nisch een wanprodukt. Het CNV vond dat de binding met de eigen onderne ming of bedrijfstak in het ontwerp veel te weinig tot uiting kwam. In socialisti sche kring werd het ontwerp door ve len beschouwd als te weinig vérgaand, bijvoorbeeld wat betreft het percenta ge van de overwinst dat naar de VAD zou gaan. Begin november 1976 verscheen een1 zeer kritisch en lijvig voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Enkele maan- i den later werd dit verslag door de regering beantwoord met o.a. enkele wijzigingsvoorstellen. Het wetsontwerp kwam niet meer aan behandeling in de „oude" Tweede Ka-1 mer toe omdat het kabinet viel. Als formateur diende PvdA-leider Den Uyl een aantal aanvullende aanscherpende voorstellen in (in memo 1) ;die in CDA- kring slecht ontvangen werden. De dis cussie werd steeds verwarder, voorstel len en tegenvoorstellen (vooral over het aandeel in de overwinst, het beheer van het VAD-fonds, de datum van ingang en de verhouding individueel en collectief deel van de VAD) vlogen over tafel en zo ontstond de impasse die we dezer dagen in onze berichtge ving beschreven. VN-AMBASSADEUR YOUNG: „Neutronenbom zinloos" GENEVE (Rtr) De Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft zich uitgesproken tegen de ontwikkeling door zijn land van de neutronenbom die door krachtige straling in een klein gebied leven doodt, maar betrekkelijk weinig materiële schade aanricht. In Geneve zei Young te hopen dat president Carter's besluit te beginnen met de produktie van de bom voornamelijk is bedoeld om de onderhandelingspositie van Amerika op de ontwapenings conferentie in Geneve te versterken. Man probeert kind te wurgen LEUSDEN (ANP) Een 41-jari- ge Amersfoorter heeft tegen over de politie bekend in de gemeente Leusden te hebben geprobeerd een achtjarig meisje te wurgen. De man had het meisje, dat met haar hond liep te wandelen, in zijn auto ge sleurd. Hij zette onderweg de hond uit de auto en nam het kind mee naar de Leusderheide, waar hij ontucht met haar pleegde. Later trachtte hij zich in de auto van zijn slachtoffertje te ontdoen door het meisje met haar eigen vest te wurgen. Toen dat niet lukte gooide hij haar uit de wagen, waarbij zij schaafwon den opliep. De man kon worden gearresreerd dankzij de be schrijving die het meisje van de auto had gegeven. Iteeds meer buitenlanders eken werk Nederland )EN HAAG (ANP) - In steeds nemende mate doei zich het chijnsel voor dat vreende- gen trachten, onder het voor wendsel van toerisme, toejang öt Nederland te verkrijgm te- leinde werk te zoeken. Dit heeft staatssecretaris Zee- ng van Justitie giseren tieegedeeld in antwoorc op jchriftelijke vragen van het [weede-Kamerlid Van dei Lek PSP). De vragen en het ant woord handelden over de veige- png van de vreemdelingenpoli- (ie om in mei dit jaar een Turk- fe student in ons land ',oe te laten. levige evechten Eritrea EÏROET (Rtr, AFP) - Ron- Asmara, de hoofdstad van bide Noordethiopische provincie jEritrea woeden zware gevech- Dit heeft in Beiroet een oordvoerder van het Eritrese rijdingsfront bekendge maakt. Drie aanvallen van Ethiopische pen werden afgeslagen. Vol- ens de zegsman van de bevrij- gsbeweging lijden de Ethio- lërs zware verliezen aan man happen. Aan de grens tussen •ritrea en de rest van Ethiopië zouden grote Ethiopische troe penconcentraties plaatsvinden. Op de Eritrese steden Agordat Barentoe worden volgens de zegsman luchtaanvallen uitge- ivoerd. MEDISCH ADVIES: 99 99 UTRECHT (ANP) - Va kantiegangers die medi cijnen nodig hebben kunnen het beste het bijbehorende recept meenemen. Het blad „Medisch Contact" zegt dit naar aanleiding van de brochure „Drugs met de raad, een „derge- mee? Vergeet het maar" lijke doktersverklaring" van de vereniging van mee te nemen op reis reclasseringsinstellin- om te voorkomen, dat gen. geneesmiddelen voor Medisch Contact \dndt verboden drugs worden dit een nuttige folder, aangezien. „Een derge- maar is het niet eens lijke verklaring wordt in Nederland doorgaans niet verstrekt. Boven dien is het de vraag wat er in zo'n voor leken douanebeambten be stemd papier zou moe ten staan", aldus het blad. DEN HAAG (ANP) - De reser vepositie van het Nederlandse aardgas heeft zich gunstig ont wikkeld en daardoor is er voor de middellange termijnplan ning weer wat meer ruimte ge komen in de voortzetting van de gasvoorziening. Dit zegt de Nederlandse Gasunie in haar jaarlijks „plan van gasafzet". Er is in de jaren 1974 tot 1977 ongeveer evenveel gas bijgeko men als er af is gegaan van onze voorraad. Dit met inbe grip van de contractueel vast gelegde import van in totaal 55 miljard kubieke meter uit de Noorse gasvelden. Over het nieuwe contract met Algerije, dat dit jaar is gesloten, spreekt de Gasunie niet in deze beschouwing. Zij merkt op,> dat de beleidsuitgangspunten door de gunstiger reservepositië zich zal voortzetten. De Gasunie verwacht, dat er nog flink wat aardgasreserves zullen worden gevonden in Ne derland en op het Nederlandse 'continentale plat. „Afhankelijk van het succes van de exploratie en van een met kracht ter hand genomen ontwikkelingspro gramma in aangetoonde gasvel den, menen wij, dat zo'n 400 a 600 miljard kubieke meter aard gas boven de bewezen reserves (nu 1730 miljard kubieke meter) zou kunnen worden aange toond", aldus de Gasunie. De reserve, die na 2001 nog over is, ligt hoger dan in de vorige plan nen van afzet was voorzien. De ontwikkeling van de reserve- positie in Nederland samen met het benutten van importmoge- Verkiezingen Suriname op 31 oktober PARAMARIBO De premier van Suriname, Henck Arron, heeft gisteren namens zijn rege ring bekendgemaakt dat de eer ste algemene verkiezingen van de republiek Suriname op maandag 31 oktober zullen wor den gehouden. De kandidaatstelling is bepaald op 8 september. lijkheden zal de Gasunie, naar zij verwacht, in staat stellen over tenminste 25 jaar nog een derde van de totale binnenland se energiebehoefte met aardgas te dekken. In het jaar 2000 ver wacht de Gasunie nog ruim 45 miljard kubieke meter aardgas per jaar te zullen leveren voor de openbare gasvoorziening, de hoogwaardige industrietoepas singen en bijzondere energiebe sparende toepassingen, zoals stadsverwarming. De Gasunie stelt zich ten doel deze markten in de komende 25 jaar volledig •te voorzien. Dat betekent wel, dat van dure gasimporten ge bruik zal moeten worden ge maakt en volgens de Gasunie steunt dit haar stelling, dat de binnenlandse gasprijs geleide lijk zal moeten worden ver hoogd tot het wereldprijspeil. Onderzoek in gekaapte intercity afgesloten Vier maanden denkt de NS nodig te hebben om de bij De Punt in Drenthe gekaapte trein 747 te herstellen van de zware beschadigingen die tijdens de bijna drie weken durende gijzeling en de gewelddadige beëindiging ervan werden aangericht. De foto boven toont onder meer de wijze waarop een compartiment door kogels van mariniers werd doorzeefd, de foto onder, de teksten waarmee de Molukse kapers hun slachtoffers trachtten te ontmoedigen. Justitie heeft afgelopen week het onderzoek in de intercity afgesloten. Zes doden bij twee ongelukken HEENVLIET/MARKELO (ANP) Bij een verkeersonge luk in Heenvliet zijn gister avond drie personen oin het leven gekomen. Een auto raakte de rechterberm, schoot aan de linkerkant van de weg de dijk af, schampte een boom en kwam tegen de volgende boom tot stilstand. De drie inzittenden overleden ter plaatse. Eveneens drie perso nen vonden gisteravond de dood in Markelo, toen de bestuurder van een personenauto de macht over het stuur verloor. De wa gen botste op een tegenligger. De beide bestuurders en een inzittendende werden op slag Indonesische vrouw wordt uitgewezen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 27-jarige Indonesische vrouw, die sinds 24 juni met haar zoontje in de Rotterdamse vrouwengevange nis verblijft, moet op korte ter mijn naar haar land worden teruggestuurd. Deze uitspraak deed de vice- president van de Haagse recht bank gisteren in een kort geding dat de vrouw tegen de Staat had aangespannen. De vrouw kwam drie jaar geleden illegaal het land binnen en verbleef sinds dien bij familie in Zwolle. Zij heeft gebruik gemaakt van alle beroepsprocedures tegen haar uitwijzing, maar tot in hoogste instantie werd afwijzend be schikt Commissie Kobben: Molukkers uit isolement door politiek contact UTRECHT - Als Zuidmoluk- kers zich op politiek gebied be wegen, moeten ze zoveel moge lijk samenwerken met bestaan de politieke partijen en groepe ringen in Nederland. Dat heeft professor Kobben, Ne derlands voorzitter van de com missie overleg Nederlanders- Zuidmolukkers gisteren, ver klaard na afloop van een com missievergadering in Utrecht. Door die samenwerking wordt het isolement van de Zuidmo lukkers doorbroken en komt de discussie op gang tussen Neder landers en Zuidmolukkers, al dus Kobben.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7