"HOOFDSTRAAT MOET WINKELERF WORDEN" Botanicus Leeuwenhoek Sassenheimse winkeliers: Hans van Tongeren en Marina Ruitenberg in finale Plan voor bouw 43 koophuizen Voorschoten Interessante kwartfinales op tennistoernooi in Lisse LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1977 PAGINA 3 ,uzi!,EIDEN De Leidse Hortus p_4otanicus wordt over enkele ^pjen verplaatst naar het wes- ■fleïijk deel van de Leeuwen- rs loek. Dit in verband met de van de universiteit our»m alle instituten die tot de (S)faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen behoren liaar dit terrein tussen rijks- 44 en de Rijn te verplaat- De nieuwe Hortus zal onge veer zes hectaren omvatten. Dit is ruim twee maal de hui dige oppervlakte. Hierdoor wordt enerzijds ruimte gescha pen de collectie bomen en struiken uit te breiden. Ander zijds kunnen die onderdelen van de tuin verder uit elkaar komen te liggen, waardoor het onderhoud wordt vergemakke lijkt. De plannen voor de aan leg van de nieuwe Hortus Bo tanicus zijn nog niet uitge werkt. Voor het maken van serieuze plannen is het van belang te weten waar de biolo gische instituten precies ko men te liggen. Voor het weten schappelijk onderzoek is een nauwe samenwerking tussen bijvoorbeeld de Hortus (be heerder van levende planten) en het Rijksherbarium (be- IDe onder monumentenzorg geplaatste Oranjerie, geheel verscholen achter prachtig lover. heerder van geconserveerde planten) zeer gewenst De plannen voor een proef.- complex dat eveneens in de Leeuwenhoek komt te liggen zijn in een verder gevorderd stadium. Op de proefterreinen worden voor studenten en uni versitaire medewerkers moge lijkheden geschapen om on derzoek op dieren en planten te verrichten. Twee cultuur technische aannemingsbedrij ven hebben ontwerpen ge maakt en voorlopige begrotin gen opgesteld. Nog dit jaar is een definitieve beslissing van de universiteitsraad en de mi nister te verwachten over de inrichting van het proefcom- plex. In tegenstelling tot de Hortus Botanicus zal het nieuwe com plex niet open zijn voor het publiek. Een en ander houdt verband met de noodzakelijk heid om in alle rust de onder zoeken te kunnen verrichten. Het proefcomplex belooft een ruim tien hectaren groot, zeer groen en aangenaam ogend terrein te worden. De Hortus Botanicus, die thans in de schaduw van het Academiegebouw aan het Ra penburg ligt, heeft in de loop der jaren aan betekenis voor onderwijs en onderzoek inge boet. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de wijzigin gen in het studieprogramma biologie. Daartegenover staat dat de botanische tuin een Oe huidige Hortus Botanicus, gezien vanaf de Witte Singel. steeds grotere niet universitai re functie heeft gekregen. De Leidse Hortus trekt jaarlijks zo'n dertig a vijfendertigdui zend betalende bezoekers. Het aantal excursies bedraagt on geveer Iweehonderdvijftig. Ook wanneer de Tortus Bota nicus wordt verplaatst, blijft de oude tuin zijn functie voor het publiek behouden. Het is de bedoeling de beplanting sterk te vereenvoudigen, waar door het onderhoud minder kostbaar zal zijn. Voorts kan de Hortus dienst doen als ach tergrond van feestelijke bij eenkomsten en van tentoon stellingen, die doorgaans in de onder monumentenzorg ge plaatste Oranjerie worden ge houden. De thans in de tuin staande kassen zullen in hun geheel worden overgeplaatst naar de Leeuwenhoek. Clusiustuin De Hortusraad, die is samen gesteld uit vertegenwoordigers van de belanghebbende vak groepen heeft de wens te ken nen gegeven de tuin die Clu- sius in 1594 achter het Acade miegebouw inrichtte op schaal te reconstrueren in de nieuwe botanische tuin. De Leidse Hortus behoort tot de zes oudste horti in Europa. De tuin werd ingericht door Carolus Clusius. Het was een geheel ommuurde tuin met el kaar snijdende loodrechte pa den. In 1932 werd de oorspron kelijk Clusiustuin gerecon strueerd aan de Vijfde Bin nenvestgracht. De tuin had een oppervlakte van 1.233 vier kante meter. Ruim duizend verschillende plantensoorten waren er te bezichtigen. De goudenregen die rechts van de hoofdingang staat en die nog elk jaar bloeit dateert nog uit de tijd dat Clusius de scepter in de Hortus zwaaide. De gou denregen werd in 1601 ge plant. De Hortus is evenwel het beroemdst geworden door de Victoria Regina, die voor het eerst in 1872 in Leiden bloeide. Ieder jaar bloeit de immense waterplant maar één keer. Hij trekt telkens grote hoeveelheden bezoekers. Valken- ibei 'fi! 'tragedie ik-- Ib'7 [j Dever lag LISSE Bij de ruïne 'van Dever, waar restau ratiewerkzaamheden in ta'volle gang zijn, heeft 'it'zich een kleine tragedie ^afgespeeld. De valken Idie in een speciaal daar voor aangebrachte kast Iaan het broeden waren zijn dood in de Dever- laan gevonden. LVorig jaar zomer is hoog l il aan de achtergevel van !'d* Dever een valkenkast ;ttJ opgehangen. Dit te- soi neinde de torenvalken, jjS die al jaren in de raam- nissen van Dever broe den, hun nestgelegen heid niet te ontnemen, [gedurende de periode [van restauratiewerk- [zaamheden. In juni rerd de kast in bezit [genomen door twee to renvalken en alle teke nen wezen erop dat er "3 werd gebroed, i Wat de doodsoorzaak is aM van de vogels, die tot een beschermd diersoort af1{ behoren, is niet bekend. Md Vermoed wordt 'dat zij vergif hebben gegeten. 7, Hoewel sinds enige ja il ren landbouwvergiften, zoals DDT, en Aldrin in Nederland niet meer worden verkocht, zijn de resten van deze midde len nog lang niet uit het milieu verdwenen. Aardappels poffen in jeugddorp Het parkeerterrein aan de Hoofdstraat dat ook wanneer het winkelerf gerealiseerd zal zijn als zodanig bliift ge handhaafd. De bewonertjes van het jeugdvakantie- dorp in Leiden-Zuid- West hebben zich gisteren kostelijk geamuseerd met het bakken en poffen van aardappels en bananen. Daartoe werd een geul ge graven waarin het vuur werd aangesto ken. Met deze activi teit werd het weekt- hema „Vuur" afge sloten. Gemiddeld honderd kinderen bezochten de afge lopen week het jeugddorp. De vol gende twee weken zullen medewerkers van de Zevensprong het programma op het jeugddorp ver zorgen. Maandag wordt gestart met het aanleggen van tuintjes bij de al eer der gemaakte hut ten. •EIDEN Aan de Rijksuniversiteit te eiden is geslaagd voor het doctoraal ixamen Indonesisch L. S. Vikeur, Lei- Iden Doctoraal pedagogiek mevr. C. M. 'L Taekema-Den Hollander. Leiderdorp "l C. van den Ende. Valkenburg (ZH). S. A. Blei Weismann. Den Haag. r. H. C. v/d Assen-Verkade. Den Haag, mej. J. E. Beets, Lisse. Mej. L iC. N. A. Huiswil, Den Haag. SASSENHEIM De Sassenheimse onderne- I mers vinden dat de Hoofdstraat in hun gemeente een „winkelerf' moet worden. De 1 ondernemers verstaan daaronder een voor I het vrije autoverkeer afgesloten gebied, dat echter wel ruimte laat voor bestemmings- I verkeer zoals leveranciers en aanwonenden. i Het winkelerf zoals de Sassenheimers dat ■i voorstaan moet ook toegankelijk blijven voor fietsers. Een en ander blijkt uit een rapport dat het Centraal Instituut voor het i Midden- en Kleinbedrijf of kortweg CIMK op verzoek van de Sassenheimse onderne mers heeft samengesteld. In het rapport is het CIMK diep in gegaan op de plaatselijke winkel- en verkeersituatie. Voor zijn bevindingen wendde het CIMK zich niet uitsluitend tot de Sassenheimse middenstanders. Ook enquête-resultaten van een onderzoek onder het winkelend publiek werden in het rapport vervat. Het gemeente bestuur dat ook een exemplaar van het kersverse rapport kreeg uitgereikt toonde zich bij monde van burgemeester Kret bij zonder ingenomen met de conclusies van het CIMK. „Het rapport vertoont ongelofelijk veel overeenkomsten met de visie van de gemeente op deze probletatiek", aldus bur gemeester Kret. Of de Hoofdstraat binnen kort ook daadwerkelijk tot winkelerf zou worden verklaard, dorst Sassenheims eerste burger niet te beloven. „Er zijn ondanks de vele overeenkomsten tussen onze visies na tuurlijk ook de nodige verschillen. In het CIMK-rapport wordt bijvoorbeeld niet in gegaan op de financiële consequenties die de aanleg van een winkelerf voor de ge meente nu eenmaal met zich meebrengt". De Sassenheimse ondernemers willen om te beginnen dat éénrichtingsverkeer in de Hoofdstraat wordt ingesteld, zowel van de Noordkant (te beginnen bij de Oude Haven) alswel van de zuidzijde (te beginnen bij de Wilhelminalaan). Het verkeer moet volgens het CIMK dan via de J.P. Goeveneurlaan worden afgevoerd. Wel moet deze laan dan van twee zijden bereikbaar blijven om zo intensief mogelijk gebruik te kunnen maken van de parkeerstrook in de Hoofdstraat zelf. Voorts zou de parkeerplaats bij de N.H.- kerk een ingang aan de Hortuslaan moeten krijgen, waardoor voor het parkeren niet over het winkelerf gereden behoeft te wor den. Deze wensen van het CEMK worden vrijwel geheel en al onderschreven door het geënquêteerde winkelende publiek. Deze groep ondervraagden stelde vast dat de drukte in de Hoofdstraat het winkelen daar onveilig maakt. Het gebrek aan voldoende parkeerplaatsen droeg daar, aldus de win kelbezoekers, ook een behoorlijk steentje toe bij. Het is niet waarschijnlijk dat door het ver schijnen van het CIMK-rapport meer haast achter de noodzakelijke aanpassingen in het bomvolle centrum van Sassenheim zullen worden gezet. Burgemeester Kret verklaar de tegenover de ondernemers dat de moge lijke invoering van het door hen begeerde winkelerf tenminste nog vijf jaar op zich zal laten wachten. „Onze eerste zorg is dan het opzetten van een bibliotheek", aldus burge meester Kret, die daarmee niets wilde af doen aan de ondernemersproblematiek in het centrum. OUDE WETERING De eerste finalis- ten van het tennistoernooi in Oude Wete ring zijn gisteren bekend geworden. Ma nna Ruitenberg stapte als eerste vlot in de finale. Ze versloeg Anne van Bostelen gedecideerd met 60 en ft—2. Marina Ruitenberg is als eerste geplaatst en haar spel gisteren doet vermoeden dat ze goede kansen heeft op de eindzege. In het gemengd dubbel C bereikten Cor- ry v.d. Berg en Ruud Stikkelbroeck ook de finale door te winnen van de als eerste geplaatste Mia Smits en Joop v.d. Berg '—5, 6—7 en ft—3. In het herenenkel C won Hans van Tongeren vrij gemakkelijk van de Alkemadenaar Jein van Veen. Van Tongeren speelde werkelijk in topvorm en maakte zijn plaatsing gisteren volledig waar. In het herenenkel D zette Miro Rhaba zijn zegereeks voort. Hardhitter Hans Bamberger verkeek zich volkomen op de listige dropshots van Rhaba. De als eerste geplaatste oud-voetballer Matty Kantebeen had de grootste moeite met Gerard Hazebroek: 7—5, 1—6 en 7—5. J. van Maren won de conditieslag van Har Walenkamp met 3—6, 6—1 en 7—5. In het damesenkel D won de als eerste geplaatste J. Zonneyville van Lis Hins (6—0, 6—2). Mevrouw v.d. Haak had wei nig moeite om Ria Troost te verslaan; ondanks de vele keren deuce werd het een tweesetter 6—3 en 6—1. In het heren- dubbel D speelden Willem Rietdijk met zoon Pieter een keurige partij. Zij ver sloegen onverwacht het sterke dubbel Zonneveldt/Tönjann. D. Zaal en D. Van Leeuwen wonnen van Wallaard/Molken- boer met 7—6, 6—2. De Alkemaden aars Jos Renee en Jan van Gaaien wonnen op routine van de Katwijkse jeugd Leo v.d. Meer en Leo GNyt (4—6, 6—4 en 7—5). In het damesdubbel D zorgden Henney Paauw en Anne van Bostelen voor een daverende verrassing door de gedood verfde winnaars Trudy van Gaaien en Wil Bakker te verslaan met 2—6, 7—6 en 64. Willem Renee en Rik Hins kwamen precisie te kort tegen Guus Garenbroek en Gijs ten Brugge uit Ede: 7—6 en 6—3. Het tennisgeweld uit Woubrugge Koos Oosterhof en Roel Boermans versloeg de veteranen Joop Rodenburg en Piet Pari don met 64 en 63. Vandaag en morgen worden de finales van het Oude Weteringse open C en D toernooi gespeeld. VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten heeft besloten om op de grond in het twaalfde gedeelte van de wijk Noord-Hofland een bouw- maatschappij 43 eengezinswo ningen te laten bouwen. De woningen, die maximaal j 180.000 gulden gaan kosten, zijn op de eerste plaats bestemd j voor inwoners van Voorschoten die van uit een huurhuis naar deze koopwoningen willen ver- huizen. Ook mensen die econo- misch aan Voorschoten verbon den zijn, en andere ingezetenen van Voorschoten hebben voor- rang bij de toewijzing. Kandida- ten voor de koop van deze wo ningen kunnen zich schriftelijk melden bij B en W van Voor- schoten. Bloemenveiling HONSELERSDIJK (Bloemenveiling CCWS). donderdag 14 juli 1977) Gemiddelde prijs en hoogste prijs: ama ryllis 16-19; anjers 16-44; anjers tros 16-43; anthurium 87-250; asparagus per bos 175-360; chrys tros jaarr 28-49; chrys gepl jaarr 54-96; freesia dubbel 16-32; freesia enkel 14-47; gerbera 26- 120; gladiolen 14-24; irissen 13-16; lelie- j kelken 31-57; lelietakken 21-190; orchi deeën 56-355; rozen groot 14-50; rozen klem 10-27; strelitzia 143470. LISSE In het herenenkel B toernooi heeft zich vandaag een interessante kwartfinalestrijd ontwikkeld. Van de vier geplaatste spelers zijn er slechts twee doorgedrongen tot de halve fianles, te wetën R. Drost (1) en T. van Rooyen (3). Eerstgenoemde won krap van B. v.d. Zee (64, 5-7, 64), die donderdagavond op miraculeuze wijze E. de Vries van het lijf hield. Voor de grootste verrassing echter zorgde J. Asselbergs. In zijn partij tegen favoriet A. v.d. Capellen vertoonde hij een grandioze vorm. Met zijn va banque-tennis liet hij V.d. Capellen alle hoeken en gaten van de baan zien. Met tweemaal 6-3 ging Asselbergs zegevierend over de eindstreep. In de halve finale komt hij uit tegen v. Rooyen. Marinus Brooshooft doet het nog steeds uitstekend. Na een ietwat onzekere eerste set (6-3 voor zijn tegenstander de Bakker) kreeg hij de slag weer te pakken en bereikte de halve finale via de setstanden 3-6, 6-3, 6-3. Zijn directe opponent in deze halve eindstrijd zal de als eerste geplaatste R. Drost zijn. In het damesenkel B zijn vandaag de vier halve finalisten bekend geworden. Nadat eerder reeds R. Verdegaal en M. v. Diest zich hadden geplaatst, voegden C. Heestermans, via een overwinning op B. Tombrock (64, 7-5) en M. Meyer, via een zege op E. Reeuwijk (64, 6-0) zich bij hen. In de categorie herenenkelspel D verliep de strijd vandaag zeer sensationeel. De nummers een en twee geplaatst werden namelijk op dezelfde dag door een paar onbekende goden in hun overwin- ningsdrang gestuit Niskei zorgde voor de grootste verrassing, 6-3, 6-4 tegen H. Gelevert, die eerste was geplaatst. Maar van Rijn deed niet voor hem onder en bond de als tweede geplaatste J. de Boer aan zijn zegekar (64, 6-7, 6-3). gei» Bessen zijn nu spotgoedkoop suikerMaak er zelf gezonde en overheerlijke k'V I jam van. Met van Gilse geleisuiker, r O Lukt iedereen altijd. TUIN AAN RAPENBURG WORDT STADSPARK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3