deTijd y Frankrijk met vakantie; produktie lamgelegd I op WESTELIJKE LANDEN HELPEN ZUID AFRIKA AAN WAPENS legin krijgt iandaat voor /redesvoorstel Doorbraak in Belgrado i Is af d«® ENE fi MENTEN ZIET AF VAN ZES GETUIGEN brieven an lezers Poging om Anneke Sandel te overtreffen Kapers terug naar Rusland gebracht Met De Tijd „in de aap gelogeerd" ^JITENLAND leidse courant;: donderdag 14 juli 1977 PAGINA 7 onze correspondent Jan Drummen) SIJS De Franse nationale van 14 juli heeft de de~grote vakantie-uittocht het land ingeluid en tot september draait Fran- op halve kracht; 57 pro fit van de bevolking verlaat |»r de vakantie haar woonver- Tven en gedurende zestig da- biedt het land een schouw- •1 dat nergens ter wereld zijn rga heeft: fabrieken, bedrij- winkels, kantoren, restau- jts, café's, schouwburgen en scopen sluiten voor een ot deel hun poorten en de i zomerslaap begint van dorpen en steden zal weer rijen wachtenden nen zien die voor de enige plicht) open zijnde bakkerij op hun beurt wachten en om een tandarts te vinden moet men soms vele kilometers afleg gen. Ondanks de daartoe onderno men pogingen is men er in Frankrijk niet in kunnen slagen een doeltreffende vakantiesprei ding in te voeren. Enkele jaren geleden werd speciaal een staatssecretaris benoemd die zich met dit probleem moest bezighouden. Aanvankelijk ver nam men dat hij tal van bespre kingen voerde met werkgevers en vakbonden. Daarna werden de berichten over zijn activitei ten minder en droogden tenslot te geheel op. Zijn heengaan of het afschaffen van zijn functie zijn niet eens gemeld, maar het was voor iedereen bij het begin van de volgende vakantie duide lijk, dat zijn opdracht jammer lijk mislukt was. De sociaal-economische demobi lisatie waardoor Frankrijk elk jaar in de zomer getroffen wordt, leidt er toe, dat de pro duktie met 40 procent daalt en heeft als enog voordeel dat in deze periode geen stakingen ge houden worden. Ter vergelij king met de toestand in Fran krijk heeft de pers nu cijfers van prod uk tied alingen in een aantal andere landen gepubli ceerd: in Groot-Brittannië en Italië daalt de produktie in juli en augustus met 19 procent, in België met 9, in West Duitsland met 5,5 en de Verenigde Staten slechts met 1,5 procent Frankrijk in 1936 ingevoerd en de wettelijke minimumduur is dertig dagen, terwijl velen vijf weken vakantie hebben en een kleinere groep zelfs zes, enkele vakgroepen kennen acht weken toe, maar deze moeten in twee keer opgenomen worden. Dit jaar gaan 21 miljoen Fransen elders met vakantie, dat is 700.000 meer dan verleden jaar. De 43 procent van de bevolking die jaar vakantie thuis door brengt, doet dit vrijwillig, omdat dit gunstiger is omdat de be trokkenen te oud of ziek of al leen zijn, of omdat er niet vol doende geldmiddelen ter be schikking staan. Volgens de sta tistieken zullen in 1980 32 mil joen Fransen hun woonplaats verlaten om hun vakantie elders door te brengen. 3S-Senaat Mo Slaat aanval eej Neutronenbom tiSfflNGTON (UPI-Reuter) in; Amerikaanse Senaat heeft ïgfteravond een poging tot ver leid van de produktie van de reatronenbom verworpen. De eptatoren stemden met 58-38 te- iagi een amendement waarin iolrboden wordt geld te fourne- um voor de vervaardiging van is bom. aait amendement was afkomstig srèi senator Mark Hatfield, Re- ersfclikein voor Oregon. Presi- eidnt Carter had eerder op de en,g in het Congres gezegd dat sent in gebruik nemen van neu- ■eiónenbommen communistische Invallen mede zal afschrikken, deaardoor het minder waar- jnlijk wordt dat hij er ooit >wik van zou moeten maken. .merikaanse ier in Praag ivergeplant RAAG (DPA) De nier van jn dinsdag overleden Ameri can met een zeldzame bloed- ■oep is één dag later in Praag fergeplant in een 43-jarige et transplantatiecentrum in few York had het orgaan aan I Europese organisatie Euro- ansplant in Leiden aangebo- m en meteen per vliegtuig ïar Praag laten brengen, jet was de tweede maal deze eek dat in Praag een nier die W de Westeuropese organisa- ter beschikking was gesteld, Sue Hazlett (links) uit Alberquerque in New Mexico en Debbie Wooler uit Wales in de hete luchtballon waarmee zij een aanval willen doen op het hoogterekord voor crouwen dat kort geleden gevestigd is door de Nederland se Anneke Sandel met een hoogte van acht kilometer en 219K METER. De poging zal in Engeland gedaan worden. Onder geleide van twee Russische politiemannen, gaan de kapers Gennadi Seloetsjko (rechts) en Alexander Zagirnjak (tweede van links) aan boord van het Russische vliegtuig. HELSINKI (UPI) De twee Russische kapers, die een Toepolev 134 hebben gedwongen naar Helsinki te vliegen, zijn gisteren door Finland aan de Russische autoriteiten overgedragen en met een speciaal toestel van Aeroflot naar hun land teruggebracht. De Finse regering besloot gister middag formeel de kapers uit te wijzen op grond van een verdrag tussen Finland en de Sovjet- Unie. De twee kapers hadden via hun actie een toevlucht in een Westers land willen zoeken. WASHINGTON Grote westelijke landen hebben Zuid-Afrika geholpen een geheim arsenaal van moderne wapens (ongeveer 8 miljard gulden) op te bouwen, in weerwil van een embargo van de Verenigde Naties. De voornaamste leveranciers waren Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en Italië. Tot deze conclusie is de Amerikaan Sean Gervasi gekomen, een onafhankelijk onder zoeker die verbonden is aan de staatsuni versiteit van New York. Gervasi zal het Amerikaanse Congres van zijn bevindingen op de hoogte stellen. Hij zal dan getuigenis afleggen voor de subcommissie inzake de internationale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden. Volgens Gervasi's getuigenis hebben nieuwe gegevens, afkomstig van industriële en rege ringskringen, aangetoond dat het wapenar senaal van Zuid-Afrika een waarde verte genwoordigt van meer dan drie miljard dollar en dat dit aanzienlijk de voorgaande schattingen overtreft van het instituut voor strategische studies in Londen. De wapenle veranties vonden volgens Gervasi plaats in de afgelopen tien jaar, ondanks het wape nembargo dat de Verenigde Naties in 1963 instelden. Enkele leveranties gaan nog voort. De belangrijkste wapentransacties, die in geheimzinnigheid waren gehuld, waren be kend bij de westelijke regeringen en in enkele gevallen waren de regeringen er di rect bij betrokken, aldus Gervasi. „Verras senderwijs lijken Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Italië verantwoordelijk voor het overgrote deel van de militaire verkopen aan Zuid-Afrika". Frankrijk heeft volgens Gervasi ook grote hoeveelheden wa pens aan Zuid-Afrika verkocht maar het Franse aandeel was slechts een fractie van de totale wapenhandel met Zuid-Afrika. Sean Gervasi meent dat in de statistieken van het Internationaal instituut voor strate gische studies de kracht van Zuid-Afrika in militaire uitrusting wordt onderschat. „De nieuwe gegevens tonen dat de westelijke mogendheden volledig hebben gefaald in het nakomen van het embargo van de veilig heidsraad, zo zegt hij. De verscheping van wapens en militair materieel vanuit westelij ke landen naar Zuid-Afrika is in het geheim jarenlang voortgegaan". AMSTERDAM (ANP) De van oorlogsmisdaden verdachte Blari- cummer Pieter Menten heeft afgezien van het horen van zes door hemzelf opgegeven Russische getuigen in zijn zaak voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam. Dit heeft zijn raadsman, mr. L van Heijningen, gisteravond meegedeeld. Volgens de advocaat is gebleken dat deze getuigen, toen een massa-executie in juli 1941 in podhorodce zou hebben plaatsgevon den, thuis waren. Zij hadden allen schoten gehoord en voorts vernomen dat mensen waren begraven in een massagraf. Later hadden zij echter tegenover de Amsterdamse justitiedelegatie tij dens diens bezoek aan Rusland dit voorjaar, verklaard vooraan te hebben gestaan. „Als deze getuigen nu komen, is het met een voorgekookt verhaal. Daar hechten wij geen enkele waarde meer aan," aldus mr. Van Heijningen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- f den stukken te bekorten. Schillebeeckx Het zeer geleerde en omvangrij ke boek van prof. E. Schille beeckx, „Jezus, het verhaal van een levende", beleeft zijn vol gende druk, zoals u deze week meldde. Op dit boek verscheen eveneens eeg schitterend com mentaar dtf heet: „De Jezus van prof. Schillebeeckx", van de hand van prof. Th. Steltenpool. Dit laatste boek verduidelijkt ten zeerste het eerste boek en het eerste is minder goed te begrijpen als men het laatste niet kent Het zou zeer jammer zijn als dit laatste boek aan de aandacht zou ontsnappen. Van daar de noodzaak erop te wij zen. Den Haag H.H.M.R. Negen doden na explosie van munitie BEIROET (Upi) - In Baalbek, ten noordoosten van de Libane se hoofdstad Beiroet, zijn giste ren negen mensen gedood en 16 gewond toen een munitie-op slagplaats in de lucht vloog. Drie huizen werden verwoest AANSLAG OP OPEC VERIJDELD STOCKHOLM (Reuter) - De Zweedse politie heeft bekendge maakt dat zij een man heeft gearresteerd die een leidende positie bij het Japanse Rode Leger bekleedt en die mogelijk een terreuractie van plan was op de conferentie van olie-pro ducerende en exporterende lan den (OPEC) die in Stockholm is gehouden. De man, die een vals Nederlands paspoort had, is dinsdag aangehouden. Hij zal vermoedelijk over de grens wor den gezet. Burton bezoekt Brunner Yul Brunner (links) die mo menteel in Broadway op treedt in de musical „The King and I" in gesprek met Richard Burton, die achter de coulissen een kijkje kwam nemen. oruzalem (AP) De Israëlische premier Menahem Begin, heeft iteren van zijn kabinet een duidelijk mandaat gekregen om zijn orstellen volgende week aan president Carter voor te leggen. Jgin zou instemmen met presi- Sinds hij op 20 juni premier >t Carter's doelstelling dat werd, heeft Begin herhaaldelijk fede in het Midden-Oosten be- benadrukt dat er over alles on- ;t moet worden door een al- derhandeld kan worden, terwijl ie, allesomvattende over- hij tegelijkertijd bekend maakte :omst, in plaats van door dat hij vast besloten is om de linker oever van de Jordaan, de Gaza strook en Jeruzalem onder Israëlische toezicht te houden. Uit zijn openbare uitlatingen valt ook af te leiden dat hij bereid is om het grootste deel van de bezette Sin ai woestijn en de Golanhoogte terug te geven. meer interim nvereenkom- aldus deze bronnen. heeft al gezegd dat Israël eid is om de Geneefse be- ekingen over het Midden- ^sten na 10 oktober te hervat- 1 wanneer men dat maar wen- Naar verluidt zou Be gin's brnaamste punt in de bespre- met Carter zijn dat Is- 1 bereid is om in Genève over c onderwerp te praten. Deze gebieden zijn allemaal be zet tijdens de oorlog van 1967 tussen de Arabieren en Israël. BELGRADO (RTR/AP) Het over de uitvoering van het slo- ovjet-blok en de westerse lan- takkoord van Helsinki, de men- Ito hebben op de conferentie in senrechten inbegrepen. lo over ontspanning en De Sovjet-Unie daarentegen wil irechten een belangrijke dat men zich meer op de toe- loorbraak bereikt. Ze zijn het komst van „Helsinki" concen- eens geworden over een voor- treert dan op de uitvoering van jstel van negen neutrale landen het accoord tot nu toe. Dit zou ials basis voor bet wegnemen poging zijn om de mepsen- f van de impasse die tussen de rechten terzijde te schuiven, 'twee supermogendheden be- Door de neutrale en niet-gebon- staat. den landen was toen een voor- I- stel ingediend waarbij men in Verenigde Staten hadden Belgrado over al deze proble- voorgesteld dat op de grote con- men zal kunnen spreken zo lang lerentie die in oktober in Bel- nodig is, zonder dat er dus een jgrado wordt gehouden alles ter tijdslimiet, waar de Verenigde sprake zou worden gebracht Staten voor was, werd ingesteld. DE NIEUWE LINIE „Eurocommunisme wil de maat schappij veranderen, niet rege ren", staat er in de Nieuwe Li nie boven een samenvatting van het boek „Eurocommunisme en Staat", van de Spaanse commu nistenleider Carrillo. Hij heeft het standpunt verlaten dat de communistische partij instru ment voor de hegemonie van de arbeiders in de maatschappij zou zijn. Hij houdt het op wat hij „de nieuwe politieke forma tie" noemt, te vormen door com munisten, socialisten en pro gressieve sociaal-democraten en christenen. Uit het artikel waar mee het Sovjet-weekblad „Nieu we Tijden" Carrillos boek aan viel, drukt De Nieuwe Linie en kele typerende passages af. An ton Constandse citeert in rijn wekelijkse rubriek de Frans man Charles Bettelheim, die is afgetreden als voorzitter van de vereniging voor Frans-Chinese vriendschap omdat de Chinese campagne tegen de ,3ende van vier" hem te bar werd. Deze kenner van het Marxisme en het Maoïsme meent dat in China een revisionistische politiek aan het overwinnen is, die aan de produktie voorrang geeft boven de revolutie. mH Twee pagina's besteedt De Groene aan een vergelijking tus sen wat Carrillo werkelijk schreef en wat Moskou ervan maakte en een commentaar van Carrillo zelf. Het artikel in „Nieuwe tijden" over rijn boek noemt hij aan een aaneenscha keling van leugens. In een arti kel over Portugal worden de achtergronden van het toene mende verzet, door links en van rechts, tegen de politiek van de regering Soares onderzocht Alom wordt over een komende kabinetscrisis gesproken. Een reportage van het zoveelste textieldrama in Tilburg kreeg als opschrift: „De uitverkoop van wol en arbeiders". Het tweede memorandum van de formateur doet de vraag rijzen: Waar blijft de eenvoudige eco noom uit Buitenveldert? Als het gaat om het bepalen van de richting van de investeringen en produktie laat Den Uyl alleen maar opmerkingen los in rijn vrije tijd. Paginagroot is het portret, waarin Vrij Nederland de Fran se bisschop Marcel Lefèbvre be licht van en een andere rijde, de uitgesproken voorkeur die de bisschop zou hebben voor 's we relds levende en dode fascisten. Het blad noemt ook voorbeel den. Franco en Salazar (Lefeb- vre: „Het is bedroevend dat zij geen opvolgers hebben"), voor malige OAS-leden, James Sch- warzenbach (ijveraar voor een „blank Zwitserland") en neo- fascistische feestverwanten van de overleden Italiaanse prins De Borghese. De bisschop zelf springt uit de kolommen met de uitspraak: „De verbintenis tus sen kerk en revolutie is overspe lig. En uit overspel worden al leen bastaarden geboren". In het weekblad verder een her nieuwde aanval op het Nollens- syndicaat, de „miljardenreser ves" van de verzekeraars en pr- tretten van Nabokov, Terence HUI en Willem Breuker. Kun je, zo vraagt Hervormd Ne derland zich deze week af, met slechte middelen een goed doel bereiken? In de vraag ligt te vens het antwoord bespoten: „nee". Het gaat er in dit geval om, of, je, zoals Rusland dit doet, de bevolking met dwang en geweld mag brengen tot een toestand van geluk, „waarbij de dwang van de ene op de andere dag wegvalt". Hervormd Neder land wijst dit beslist van de hand. En hen, die nog steeds huiverig tegenover het Feminisme staan haalt het blad Pijkei Schröder, vrouw van de cabaretier Jaap v.d. Merwe aan. Zij is voorzitter van de Rooie vrouwen en zegt: „volledige werkgelegenheid is een illusie. We zullen toe moeten naar arbeidstijdverkorting. Nu heeft men nog teveel de neiging een oplossing alleen te zoeken in vervroegde pensionering We kunnen er beter voor zor gen, dat de mannen niet meer afgepeigerd raken als ze 63 of 64 rij a Vrouwen kunnen veel werkovernemen, waardoor mannen meer tijd krijgen voor het huishouden". Verder treft men in het blad een troostende opmerking aan voor hen, die soms twijfelen aan hun juiste levenshouding: .Jezus bleef de aarde trouw. Je kunt denken aan de vogels, bloemen, boeren, arbeiders, pachters en koningen, die Hij in rijn gelijke nissen noemt. Je kunt vender denken, dat hij beslist geen as ceet heeft willen rijn: hij deelde de tafelgemeenschap met rijken en armen, hij vierde feest", al dus dominee Hans Jansen. In de Haagse Post een verhaal over kerncentrales waarin een vertegenwoordiger van de Ver eniging Milieudefensie schrijft hoe hij van academicus actie voerder werd. Voorts vindt HP minister Van Agt van Justitie naief wanneer het gaat om de Nederlandse betrokkenheid bij de (in opspraak zijnde) interna tionale politieorganisatie Inter pol. Verder in dit blad een inter view met een echtpaar dat in het maoïsme en in Peking het paradijs op aarde dacht te vin den, echter bitter teleurgesteld terugkeerde en over de ervarin gen een boek schreef. Het om slag-artikel tenslotte is gewijd aan de echtscheidingen, „die te genwoordig andere oorzaken hebben dan vroeger." Elsevier's Magazine is deze week zomers dun. Uiteraard ook in dit blad aandacht voor de kabinetsformatie, waarover men o.a. minister Lubbers van Economische Zaken aan het woord laat. Evenals vorige week gaat EM in op de verlaging van de ambtenarensalarissen ofwel „een geprogrammeerde bezuini ging van drie miljard". Verder een interview met Ian Smith van Rhodesië, die „geen ver trouwen meer heeft in de wes-t terse opinie". En tenslotte het omslagartikel dat aandacht wijdt aan de invloed van televi sie op jeugdige kijkertjes. Weekblad De Tijd brengt deze week veel lezenswaardigs. Het komt ondermeer met een inter view met mgr. Dennis Hurley, aartsbisschop van Durban en woordvoerder van de Zuidafri- kaanse bisschoppenconferentie. Aanleiding hiertoe is, dat de bisschoppen in rijn land duide lijk stelling hebben genomen te gen de apartheid, door de kath olieke scholen open te stellen voor alle rassen. Optimisme noch pessimisme bij mgr. Hur ley. Hij constateert echter wel, dat „tegenwoordig het lot van veel bisschoppen schijnt te rijn dat ze enige tijd in de gevange nis ritten" en dat burgerlijke ongehoorzaamheid zo langza merhand een teken is geworden van bisschoppelijke waardig heid". Voorts vertelt De Tijd waarom Den Uyl niet opschiet met het formeren van een nieuw kabi net, waarom Jimmy Carter moet doorgaan met het mobili seren van de publieke opinie in het westen tegen de schending van de mensenrechten („omdat het werkt") en waarom een be zoek aan de Apenheul in Apel doorn, een oord waar een groep apen los rondloopt, de moeite waard is,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7