Kleine lettertjes nekten Katwijkse stoomtreintje gnjpt Sm m' Bruisend Stompwijk viert feest met katknuppelen en pony-racet Hs» na zeven aiiisi Mts mm Boete Alphense brokkenmaker BESTEMMINGSPLAN TER WEER Provincie acht bezwaren Wassenaarders ongegrond IN WASSENAAR Eenrichtingverkeer op Rozenplein in Vlam Sassenheimse frituurpan REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 JULI 1977 ■PAGINA iWRv .SI w**Ê IRf jaar w Een van de fraaie lokomotiefjes waarmee de NSS zeven jaar lang de Katwijkse duinen doorkruiste. KATWUK AAN ZEE - Het mooie sprookje van de Neder landse Smalspoorweg Stichting (NSS) is uit Staatsbosbeheer heeft de ruim twintig leden van deze stichting laten weten niet langer de toeristische trein toch tjes door het Katwijkse duinge bied te tolereren. Staatsbosbe heer ontleent haar rechten hier toe aan het feit dat zij eigenaar van de betreffende grond in het duingebied is. Uit dien hoofde was zij gemachtigd dit duinen gebied te verpachten aan de Leidsche Duinwater Maatschap pij (LDM). Deze maatschappij gebruikte het gebied als water- win- en infiltratiegebied. De di rectie van de LDM gaf de leden van de Nederlandse Smalspoor- weg Sticht (NSS) in 1969 toe stemming gebruik te maken van een in dit duingebied lopende smalspoorlijn. Sindsdien doorkruisten de 23 leden van de stichting jaarlijks enige malen het circa vijf kilometer lange traject met een vijftal stoomlokomotieven. Toeristen kon den hiervoor in het verleden kaarten rasion van 3,50 gulden bij het VW in Katwijk kopen. Met deze geringe vorm van inkomsten, het toeristenvervoer le verde de stichting jaarlijks een kleine tienduizend gulden op, wist de stichting de restauratiekosten van de vooroorlogse lokomotieven voor een groot deel te dek ken. Nu Staatsbosbeheer de NSS evenwel verboden heeft in de toekomst deze toe ristische trein tochtjes te blijven verzor gen, komt de stichting in ernstige finan ciële njoeilijkheden, die mogelijk de ge dwongen opheffing van deze unieke groep stoomtrein hobbyisten tot gevolg zal hebben. In de badplaats Katwijk zijn de gevolgen van het besluit van Staatsbosbeheer nu al duidelijk merkbaar. De vele duizenden toeristen die de kustgemeente in de zo mermaanden overspoelen zijn een ra- zendpopulaire attractie armer geworden. Mokkend verlaten zij het plaatselijke VW-kantoor, wanneer hen wordt verteld dat op last van Staatsbosbeheer de nos talgische stoomtreintochtjes door het fraaie duinlandschap zijn gestaakt Daardoor kon het gebeuren dat na zes jaar plaatselijke en regionale belangstel ling, de in het oog lopende stoomtreinac tiviteiten van de leden van de NSS de toeristische pagina's van de landelijke dagbladen haalde. Het kon niet uitblijven of ook op de burelen van Staatsbosbe heer nam men kennis van de attractie in de duinen van Katwijk. Verbaasd over deze brichten namen de heren van Staatsbosbeheer contact op met de pachter van het betreffende duin gebied, de Leidsche Duinwater Maat schappij. Staatsbosbeheer wees haar pachter op een artikel in de pachtover eenkomst op grond waarvan slechts wa terwinning en infiltratie in dit gebied was toegestaan. „Het op enige andere wijze geldelijk benutten van de grond was verboden", herinnert directiesecretaris Verdijn van de LDM zich van het telef- foontje van Staatsbosbeheer. Augustus 1976 was het Ondergang De ondergang van het NSS-project in het Katwijkse duingebied is een direct gevolg van de populariteit die deze attractie onder de bezoekers van de badplaats genoot „Alles wat wij hebben getracht te doen voor het behoud van het unieke spoor lijntje was tevergeefs. Uiteindelijk voel den wij ons verantwoordelijk voor de benarde positie waarin de stichting zou geraken, als Staatsbosbeheer voet bij stuk zou houden", aldus de heer Verdijn. Het mocht evenwel niet baten want on danks het feit, dat de directie van de LDM tegenwierp dat het hier niet ging om toeristische centenklopperij, maar om het vergaren van een klein bedrag om de stichting financieel gezond te houden, bleef Staatsbosbeheer halsstarrig vast houden aan haar eerder ingenomen standpunt: Het moest afgelopen zijn met het stoomspoorlijntje in de Katwijkse duinen. NSS-voorzitter Peltenbarg is teleurge steld over de weinig soepele houding van Staatsbosbeheer. „Als ons nu iets werd verweten, zou dat makkelijker te verwer ken zijn", stelt hij timide. „Maar in dit geval is het gewoon een kwestie van een letterlijke naleving van een artikel in een pachtovereenkomst. Verzachtende om standigheden worden tevergeefs aange dragen. Het is duidelijk dat Barbertje moet hangen", aldus voorzitter Pellen- barg. Pellenbargs verwijten worden dan ook uitsluitend in de richting van Staats bosbeheer geslingerd. Over de houding van de Leidsche Duinwater Maatschappij niets dan lof. „Toen we in 1969 bij de directie van de LDM aanklopten met het verzoek of we gebruik zouden mogen maken van de smalspoorlijn in hun wa terwingebied, hebben we alle denkbare medewerking gehad. Men was enthou siast over onze plannen om een aantal malen per jaar met behulp van stoomlo komotieven toeristen rond te leiden. Ik neem aan dat ze op dat moment en ook later niet hebben stil gestaan bij het betreffende artikel in de pachtovereen komst Ik geloof eerder dat ze gedacht zullen hebben dat dat artikel niet op deze situatie van toepassing zou zijn. Uiteinde lijk is het ons niet begonnen om een lucratieve inkomstenbron aan te boren. In dat geval hadden we net zo goed dag in, dag uit met het spoor door de duinen kunen kruisen. Sinds 1969 hebben we evenwel nooit meer dan vijf dagen per jaar toeristen rondgeleid. Het moest een aardigheidje blijven." Geleefd Dat aardigheidje groeide evenwel in de loop der jaren uit tot een dusdanig gelief de attractie, dat vele honderden toeristen zich verdrongen om een plaatsje in één van de wagons. Het werd een welhaast onmisbare verworvenheid die het evene mentenpakket van de toeristen in Kat wijk completeerde. WV-directeur Ver- plancke kan daarover meepraten, want de kaarten voor het meerijden werden in zijn kantoor verkocht „Het leek hier af en toe gewoon een gekkenhuis", ver klaart hij. „Het leek wel of iedereen in Katwijk een ritje met de trein wilde maken. Ook kwamen er veel mensen speciaal voor naar Katwijk. De afgelopen weken hebben honderden mensen al weer gevraagd wanneer ze mee konden rijen. Maar het enige dat we kunnen zeggen is dat het voorgoed is afgelopen", aldus Katwijks WV-directeur Verplanc- ke. Toch koestert NSS-voorzitter Pellenbarg nog enige hoop. Hoewel een eerder ge sprek met de directie van de Duinwater Maatschappij weinig opleverde om de doodeenvoudige reden dat zij omtrent het voortbestaan van het stoomtreintje even min iets in de melk te brokkelen had, hoopt voorzitter Pellenbarg op meer suc ces in een gesprek met de momenteel vakantievierende jhr. De Beaufort van Staatsbosbeheer. Óf dat evenwel het ge wenste resultaat zal opleveren, staat nog te bezien. Uiteindelijk toonde de jonkheer zich ook in eerdere gesprekken met de Leidsche Duinwater Maatschappij weinig begaan met het lot van de 23 hobbyisten van de NSS. „Mocht Staatsbosbeheer op haar stand punt blijven dan zal dat het einde van de Nederlandse Smalspoorweg Stichting betekenen", gruwelt voorzitter Pellen barg bij de gedachte alleen aL „Of er moeten andere groepen belangrijke men sen zich met onze ondergang begaan voelen. Zo niet, dan zullen we binnenkort de stichting moeten opheffen. En dan is ons sprookje, dat zeven jaar kon duren, voor eens en voor altijd uit" ED JANSEN Het toeristenvervoer was voor de NSS slechts een bijverdienste. STOMPWIJK Een wei- land met op de achter grond de silhouetten van snel naar het groene hart oprukkende steden, een stem uit een luidspreker die de namen roept van paarden die zo snel mo gelijk naar de start moe ten komen, een vette lucht van de alom aan wezige patat en oliebol len, vermengd met de lucht van transpirerende mensen en paarden, de nieuwste hits die hard uit de luidsprekers van de kermisattracties schallen en een juichend, lachend en meelevend publiekDit is bet decor van de jaarlijkse Stomp- wijkse feesten, die eer gisteravond zijn begon nen, en tot vanavond doorgaan. Bijna drie hele dagen lang bruist Stompwijk van de activi teit De jaarlijkse feestelijkhe den begonnen dinsdagavond met het bekende katknuppelen. Lange rijen Stompwijkse stoere jongens en mannen stonden achter de opgehangen tonnen. Voor de meisjes en vrouwen had men ook een aantal tonnen opgehangen, waar aan het einde van de avond slechts de splin ters nog van te vinden waren. Aan het katknuppelen ging een mars, van het majorettekorps Sint Cecilia en het fanfarekorps Juliana vooraf. De bevolking sloot zich hierbij aan en in op tocht gingen de ingezetenen van het buurtschap. Stompwijk naar het land van A. Spruijt waar bijna aan de voet van de hoge toren van de Kerk de kermis is opgezet en de banen voor het katknuppelen en de paardenra ces zijn uitgezet Gistermiddag was de beurt aan de jeugd. Ongeveer tweeduizend 'jiensen hadden tussen de draai molen, snacktenten, spellenkra- men, schiettent botsautootjes en suikerspintent door, de weg naar de paardenracebaan ge vonden om getuige te zijn van de ponywedstrijden voor de jeugd. De 63 deelnemende combinaties waren in drie klassen verdeeld, een verdeling gebaseerd op de schofthoogte van de pony's. In de drie klassen, 75 centimeter r 'I - Kermis in Stompwijk. Anders dan 150 jaar geleden, maar nog steeds een kostelijk attractie. tof 1,15 meter, 1,15 meter tot 1,30 meter en 1,30 tot 1,47 meter, reden de deelnemers twee keer tegen elkaar. De winnaars kwa men steeds een ronde verder en uit de laatste vier kwamen ook de vier prijswinnaars naar vo ren. Als er een rit was die de eerste keer door de een, de tweede keer door de ander werd gewonnen, dan moest een derde rit de beslissing brengen. In de kleinste klasse ging de eerste prijs naar Vioala van Adrie Westerma uit Zoetermeer. Netty van Oudshoorn met Anita van Als volleerde jockey's draven de jeugdige rijdsters met de pony's over de baan. Mill, Sam met Marjolein de Bal en Capriola met Gerd Ja Zweedsloot werden respectief lijk tweede, derde en vierde, j de erop volgende klasse ging eerste prijs naar Dinky II v$ Edwin Hoogeraat uit Leiddl Hier werden Marco met Brouwer, Gerda B. met Ton vi Bosch en Beauty Perl met Dal mar Broshom tweede, derde e» vierde. De eerste Stompwijké in dit gezelschap was Ton v.t Bosch. Hij is de zoon van voorzitter van het organisatieci- mité, C. A. v.d. Bosch. Omdat er in Stompwijk ook jot, geren zijn die het zadel van eet paard helemaal niet, maar hé zadel van een bromfiets des t meer gewend zijn, werd er gis teravond voor dit deel van jeugd een brommer-race gehou den. Deze race kwam na di derde pony-race die gewonnet werd door de Stompwijkse Pa ter Roeling met Jolly Neverida De tweede plaats was vooi Speedy van Harry Suyten, dé derde plaats voör Matha Harj met Kitty v.d. Voort en de vij^, de prijs voor Bona Lady t Nico de Jong. Vandaag zijn de paardenraa besloten met de bekende kort baan wedstrijden over 300 m ter. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG De Haagse politierechter heeft een 35-jarige verte genwoordiger uit Alphen aan den Rijn veroordeeld tot 175 gulden boete en voorwaardelijke intrek king van zijn rijbewijs voor de duur van vier maanden met een proef tijd van twee jaar. De Alphenaar was bij het weg rijden van de parkeerplaats aan de Julianastraat tegen een ge parkeerd staande auto opgere den. Toen de eigenaar van die auto niet snel genoeg kwam op draven besloot de Alphenaar weg te rijden. „Ik had lang genoeg gewacht", was het magere verweer van de vertegenwoordiger. Op de vraag van de olitierechter waarom hij dan niet tenminste een briefje met zijn naam en adres had achtergelaten, antwoordde de verdachte dat het zijn bedoeling was geweest zich bij het politie bureau te melden. Dat bleek evenwel niet meer nodig, want korte tijd later stond een mobie le eenheid van Hermandad op de stoep van zijn woning. „Om dat de politie even als ik twijfel de aan uw goede bedoelingen", aldus de Haagse politierechter. UNIVERSITAIR LEIDEN Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen filosofie: mej. M. Zuidgeest, Leiden: R.E. de Gruiter. Leiden; mej. F. Passchier, Noordwijk. Doctoraal examen geschiedenis: mevr. G.M.C. Henniger-Kwaad; ESA Bloe men; J.P. Dirkse (allen Leiden). Doctoraal examen Ned. recht: G. Ko ning; mej. M.L Meijboom; mevr. H. Horst-Wenselaar; J. Bakker; H. Hofenk; L van Gijn; AH.M. Hagdom; K v/d Wetering; K.C. Brinkman; CA van Veen; mej. I. Cramer; mei. A. Schimmel; A.H.L Westerouen-van Meetoren; mej. A.E. Geveke; E. Hofland; J.W.E. van de Poel; J.G. Dissevelt; F.T.H. Glmbrere; W.M. Steenstra Toussant; F.E. Verlin den; J.C. Waaijers; R.R. Winnen; mej. M. de Boer; mej. SAH. de Bruin; mej. C P. van Gastel; mej. H.M. ten Haalt; T.W. van der Krogt; mevr. M.M. Westen- broek-Lugtenburg. Bloemenveiling dubbel 12—31, fresia enkel 11—43, ger- ber 25-67, gladiolen 9—42, Irissen 16—19, leliekelken 29—70, lelietakken 24-215. orchideeën 109-450. roz*n groot 11—48, rozen klein 8—26. atrelU- WASSENAAR - Donderdag 21 juli zal in het provinciehuis aan de Indieners van bezwaar schriften tegen het bestemmingsplan „Ter Weer" gelegenheid gegeven worden hun bezwaren mon deling toe te lichten. Zoals bekend is er onder die bezwaarschriften een van de bewoners van de Seringenlaan, die zich verzetten tegen de plan nen voor woningbouw in het gebied van Ter Weer omdat zij, toen zij hun woningen lieten bouwen, meenden te mogen rekenen op een blijvend vrij uitzicht Burgemeester en wethouders hebben op hun beurt evenwel altijd aangevoerd dat de gemeente die garantie nooit heeft gegeven, nooit heeft kunnen geven en dat aan een bestaand bestemmingsplan geen rechten kunnen worden ontleend. Bij het afwegen van de belangen van de Seringenlaan bewoners tegen die van de volkshuisvesting moes ten deze laatste belangen prevaleren. Het gebied, van Ter Weer is nog een van de zeer weinige plaatsen waar woningbouw mogelijk is. De Provinciale Planologische Dienst heeft aan. Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat zij kan instemmen met de weerlegging van de bezwarei van de bewoners, zoals het gemeentebestuur di< heeft gegeven. Deze bezwaren leveren naar d< mening van deze commissie geen grond op vooi onthouding van goedkeuring aan het plan Tei Weer. Ook een bezwaarschrift van de groep Werkenc Wassenaar wordt door de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD) ongegrond geacht Deze groei heeft onder meer aangevoerd dat er in het betrok ken gebied te weinig mogelijkheden voor woning bouw zijn opgenomen. Tenslotte is er nog een bezwaarschrift van de zijd van Defensie inzake veiligheidszones rond he militaire gebied Maaldrift De PPD heeft daarii wel aanleiding gevonden aan G.S. te adviserei enkele van de voorschriften van het plan Ter Wee niet goed te keuren. Burgemeester en wethouders merken in een brie aan de raad op, dat gezien het advies van de PPI het niet noodzakelijk is het gemeentelijk standpun op de aanstaande hoorzitting te bepleiten. Het lijk het college echter wel nuttig op de zitting aanwezij te zijn. Aan de raad wordt voorgesteld wethouder Mr. G. C. van Dijk aan te wwjzen als vertegent woordiger van de raad. WASSENAAR De bewoners van het gedeelte van het Rozenplein tussen Clematislaan en Deylerweg hebben indertijd bij het gemeentebestuur een ver zoek ingediend om het weggedeelte voor de wonin gen Rozenplein 1 tot en met 9 in te richten als woonerf. Burgemeester en wethouders merken hier over op, dat intern gewerkt wordt aan een lijst van woonstraten, -pleinen en -gebieden die in aanmerking komen om te zijner tijd tot woonerf te worden bestemd. Ook het Rozenplein zal in die inventarisatie worden opgenomen. Daarna hebben de bewoners gevraagd in ieder geval eenrichting verkeer voor het gedeelte van het plein in te stellen. B en w hebben daarover advies ingewonnen van de ambtelijke verkeerscommissie en van het Verkeers- en Welzijnsoverleg en de conclusie was dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren bestaan. Aan de raad wordt nu voorgesteld tot het instellen van eenrichtingverkeer te besluiten. Het bedoelde weggedeelte wordt gesloten verklaard voor alle verkeer, uitgezonderd voetgangers, in zuidelijke richting, dus voor het verkeer dat komt vanaf de Clematislaan. De genoemde woningen kunnen dus alleen bereikt worden vanaf de Deylerweg. SASSENHEIM De overbekende vlam in de pan was gisteravond oor zaak van de totale ver nieiing van een afzuig kap en een stevige roet- laag tegen het keukenj plafond van een wonin| aan de Kagerdreef is Sassenheim. Vanwege de vakantie van zijl ouders had de zoon besloten zeil wat patat te frituren. Toen even wel kort daarop door een onge lukkige beweging de vlam in de pan sloeg, handelde hij in strijd met alle wetten ter brandpre ventie. In plaats van het doven van het vuur middels een deksel of deken, trachtte de jongeman het brandende vet met water t< doven. Daarop wakkerden de vlammen zo hoog op dat de brandweer gewaarschuwd moest worden. Deze had het vuur snel onder controle. Alleen de keuken was niet meer wal die geweest was.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4