"Bedriiven jnoeten verdwijnen toch aan Morsweg Betoncentrale .CTIECOMITE Vandaag is in de Leidse Groenoordhallen het jaarlijkse congres voor Jehova's getuigen begonnen. Ruim drieduizend Jehova's wonen het congres bij, dat vier dagen duurt Het hoogtepunt van het congres is de doopdienst, die morgen om tien over half twaalf zal plaatshebben. L. W. von Hebei heeft de leiding van de doopdienst Hij zal spreken over het onderwerp: „Wij verkiezen het met Jehova samen te werken". Daarna is er een onderdompeling in zwembad ,JJe Zijl". Gemeente nalatig (I) Het gemeentebestuur bad handelend moeten optreden tegen de firma De Bolster, die op de boek van de Lege Werf steeg negen woningen wil bouwen. Aanvankelijk zouden de wo ningen in de pmniesector worden gebouwd en derhalve maWmaaf 117.000,- kosten. Nu moeten de woningen 206.000,- opbrengen. Het PvdA Tweede Kamerlid Kom brink beeft over deze plotselinge ommezwaai vragen gesteld aan minister Gruyters van Volkshuisvesting. Gemeente nalatig? (II) De minister stelt in zijn antwoord dat de gemeente Leiden niet tijdig gebruik beeft gemaakt van baar bevoegdbeden om deze ongewenste ontwikkeling te voorkomen. Hij stelt dat de bouw van de woningen niet in strijd is met bet bestemmingsplan, derhalve kan bij geen maatregelen nemen zonder in de autonomie van de gemeente te treden. Het bouwplan van de firma De Bolster voor de negen woningen is duurder uitgevallen, dan aanvankelijk werd verwacht. Daardoor kunnen de woningen niet in aanmerking komen voor rijkssubsidie. Leidse mast (I) De Meren wijk beeft zijn eerste .monument van ondoordacht bestuurlijk bandelen" te pakken. Het monument omvat de fundamenten van de televisiemast, die de Stichting Mast vorig jaar augustus op een terrein op de boek van de Ketelmeerlaan en de Gooimeerlaan wilde bouwen. Op aan drang van de Rotterdamse firma Multi visie, die ongeveer tegelijkertijd eenzelfde mast aan de Oegstgeestse Kwaa- klaan wilde oprichten, werd de bouwvergunning aan de Stichting Mast geschorst. Leidse mast (II) Onlangs beeft de Kroon de bouwvergunning vernietigd. Dit op grond van de beslissing dat de verlening van de bouwver gunning door de gemeente Leiden in strijd was met bet bestemmingsplan. Reeds in augustus van het vorig jaar maakten enkele leden van de Leidse werkgroep kabeltelevi sie zich zorgen over de juistheid van de procedure. Verschil lende malen kregen zij echter van wethouder M van Aken te verstaan dat bet terrein waarop de Leidse televisiemast zou verrijzen de bestemming „openbaar groen" bad, waar door van strijdigheid met bet geldende bestemmingsplan geen sprake kon zijn. Leidse mast (UI) De vernietiging van de bouwvergunning beeft overigens geen directe consequenties, dan alleen dat de Me ren wijk met de visueel weinig aantrekkelijke „brokken" blijft zitten. De partijen die in de Stichting Mast waren vertegenwoor digd zijn inmiddels tot overeenstemming gekomen met de firma Multivisie over bet gebruik van de mast aan de Kwaaklaan voor de aansluiting van kabeltelevisie. De mast zal worden beheerd door een gemeenschappelijke regeling, van alle deelnemende gemeenten. Besloten is de reeds gemaakte kosten aan de Leidse mast in deze regeling in te brengen. DONDERDAG 14 JULI 1977 LEIDSE COURANT „LEIDSE" AMSTERDAMMERTJES SIEREN NONNENBURG De Nonnenbrug over het Rapenburg wordt sinds kort tegen zwaar verkeer beschermd door „Leidse Amsterdammertjes". Deze paal tjes werden het eerst gebruikt in Amsterdam. Zij werden voorzien van het Amsterdamse wapen, vandaar de naam. Meer en meer ging ook Leiden de paaltjes gebruiken om onge wenst parkeren te voorkomen of om bepaal de straten af te sluiten voor autoverkeer. Zij werden neergezet zonder enig merkteken. De paaltjes bij de Nonnenbrug zijn de eerste met een Leids wapen erin gegrift. Al enige jaren wordt geen autoverkeer op de Nonnen brug toegelaten, in afwachting van de hoogstnoodzakelijke restauratie van de brug. Aanvankelijk werd doorrijden voorkomen door het plaatsen van betonnen palen. Toen de afgelopen winter de opnamen voor de nieuwe Nederlandse film „Soldaat van Oran je" op het Rapenburg startten, werden de betonnen palen verwijderd. Er voor in de plaats staan er thans de „Leidse Amsterdam mertjes". oei O kollege op vragen raadslid Kuijers (WD): Het Ververshof verkeert in een zeer slechte staat. in de dwarsstraten van de Ver verstraat bevinden tot woning om te bouwen. Het grote fabriekscomplex van Clos en Leembruggen op de hoek van de Ververstraat staat op de nominatie gesloopt te worden. Hiervoor in de plaats wenst het actiecomité nieuwe woningen voor gezinnen van verschillende grootte. In „Wen sen en Vragen" stelt het comité met klem dat de nieuwbouw zeker geen flats zal mogen om vatten. Bij de huidige gemeentewerf aan de Herensingel is er ruimte voor een speel/sportveldj e. Hier mee zou met name de eventuele nieuwbouw geholpen zijn. Via brandgangen zou dit veldje te bereiken zijn. Tevens is er ruim te voor parkeerplaatsen voor de bewoners van de nieuwbouw. Ten aanzien van het Ververshof merkt het comité op dat deze geheel niet geschikt is voor be woning door bejaarden. Het hofje werd gebouwd in de ne gentiende eeuw toen er op de meest hopeloze plaatsen nog piepkleine huisjes werden ge bouwd. Het ministerie wil dat het hofje geschikt gemaakt wordt voor alleenstaanden en huishoudens voor twee perso nen. Het actiecomité vraagt zich echter af of de Leidse zaak meer is gediend met het bevor deren van woningbouw voor ge zinnen. Dit zou kunnen worden verwezenlijkt wanneer de ge- „Ook de middenstand is gebaat meentewerf aan de Singel wordt met betere en rustiger parkeer- opgeheven. Het comité wijst in plaatsen. In dit verband is een dit verband op het feit dat er uitbreiding van het autover- nog steeds drieduizend perso- koopbedrijf op de Haven geen nen bij bureau huisvesting gewenste ontwikkeling", aldus staan ingeschreven als urgent het comité. SlSl Tenslotte stelt het actiecomité in wmchmend7^s?ï <*n buurthuis verlegen te J zitten. Het gedeeltelijk in het water vallen van het Ouders op Over de Verkeerssituatie op de Herhaling project in de wijk is Haven maakt het actiecomité voor een belangrijk deel te wij- zich ernstig zorgen. Vooral tij- ten geweest aan het te kleine dens de spits en op donderdag- hokje waarin moest worden ge- avond is de file op de Haven en werkt, aldus het comité. In de de Oude Herengracht niet te naaste toekomst verwacht het overzien. Het comité stelt dat de nodige subsidies om een het onzinnig is deze straten als buurthuis van de grond te krij- doorgaande route te handhaven, gen. h het stuk goed te kopen, teneinde het door te verkopen aan de Leidse Betonmortelcentrale wil oprichten. Zoals bekend zijn de bewoners van de Morsweg niet bijzonder in hun schik met deze gemeentelijke voornemens. Zij vrezen levensgevaarlijke situaties op de nu al te smalle Morsweg wanneer deze wég ook nog eens overbelast wordt door immense betonmolens. Ook de Consumentenbond heeft na geluidsmetingen tegen nog meer overlast gewaarschuwd. B. en w. stellen in hun antwoord LEIDEN De Verver straat en omgeving on dervindt veel hinder van de in deze buurt geves tigde bedrijven. In „Wen sen en Vragen III" dringt het actiecomité Verver straat er dan ook op aan enkele bedrijven, zoals die in bouwmaterialen en die in ijzerwaren te verplaatsen. In principe vindt het actiecomité dat zijn werkterrein heeft in het gebied dat wordt be grensd door de Haven, de Oude Herengracht en de Herensingel uitbreiding van bedrijven onaan vaardbaar, evenals nieu we vestigingen. De afgelopen jaren hebben in het teken gestaan van de reno vatie van woningen in de Ver verstraat en omgeving. Als wens geeft het actiecomité te kennen dat de vernieuwing van oude woningen door eigenaars aan trekkelijker moet Worden ge maakt Tevens wordt de sugge stie gedaan pakhuizen die zich v UITVERKOOP WAT LAUW BEGONNEN Chris en Bart Brouwer hebben er een nacht slaap voor over gehad. Een nachtje waken om een kristallen kroonluchter met een gebruikelijkw inkelwaarde van bijna zeven honderd gulden voor het luttele bedrag van één cent te verkrijgen. Vanmorgen stapten zij als eersten over de drempel van lampen winkel Zaalberg aan de Leidse Haarlemmer straat om hun beloning af te halen. En met de inmiddels traditioneel wordende uitver koopstunt van de lampenwinkel is vanmor gen ook in Leiden de jaarlijkse zomeruitver- koop van start gegaan. Ditmaal geen drom men huisvrouwen voor de toegangspoorten van de winkels. In vroeger jaren was de koopjesjacht een massaal gebeuren, een grijpgrage klopjacht op de weggeefprijsjes. Dat is verdwenen. Wellicht door een wat minder gretig publiek, maar ook door een minder verkoop-aggressieve houding van de winkeliers. De uitzonderingen daargelaten, zoals de lampenwinkel in de Haarlemmer straat. 1 op de vragen dat door het gemeentelijk apparaat gen. Daarna neemt de gemeenteraad een beslis- naarstig is gezocht naar een andere vestigings- sing. De gronduitgifte ten behoeve van de bouw j plaats, nadat bekend werd dat de voorgenomen van een betonmorgelcentrale of een ander bedrijf i vestiging van een betonmortelcentrale aan de Su- zal overigens bij een afzonderlijk voorstel aan de matrastraat van de baan was. „Slechts het terrein gemeenteraad worden voorgelegd. Wanneer de aan de Morsweg (bleek) voor dit doel geschikt en grond aan de Leidse Betonmortelcentrale wordt beschikbaar (te zijn)", aldus b en w. verkocht, zal het bedrijf eerst nog een hinderwet vergunning moeten krijgen. Aan de verlening hier- Na het zomerreces zullen de raadscommissies voor van zal een inspraakprocedure vooraf moeten ruimtelijke ordening en openbare werken en voor gaan. Wanneer de Morswegbewoners dan nog interne organisatie en beheer hun advies over de steeds bezwaren hebben, kunnen zij deze naar aankoop van het Wemink terrein moeten uitbren- voren brengen. IIDEN Het college van b. en w. ,.1 alle medewerking verlenen aan de iynrestiging van een betonmortelcentrale enig ander bedrijf op het voormalig ;in van Wemink aan de Morsweg. )it antwoordt het college op vragen het WD-raadslid F. Kuijers. t terrein is thans nog in het bezit van de firma j/emink. De gemeente heeft zich bereid verklaard Wijken in Wensen en Vragen UI Het Overleg Wijk- heeft enige weken gle- het deel III van de wensen van de Leidse wijk- -verenigingen en het licht doen zien. artikelen behandelt Courant de wensen wijksgewijs. Al eer- kwamen in deze kolommen Leiden-Noord, Mui- De Juwelen, Maredorp, aan bod. Thans is het de aan het actiecomité Ver-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3