(Sowuvnt Kabinets- formatie vast- gelopen Noodweer in de Ardennen Ieren moeten vangstverbod opschorten VS-helikopter boven N. -Korea neergeschoten VAD BREEKPUNT Van Agt naar de Tour barbecue Brits bisdom stoot Nieuwkoper overleden na aanrijding EUROPESE COMMISSIE: 1 Donderdag 14 juli 1977, 67e jaargang no. 20784 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. inties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. All you need Vierde aflevering van "All you need" over de geschiedenis van de popmuziek, die zich buiten de jazz om ontwikkelde op Ned. II om 21.15 uur. Op het tweede net om 21.50 uur de beroemde Russische film "Pantserkruiser Potemkin" van Sergei Eisenstein. Koel weer Op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk veel bewol king. Overigens zonnige perio den. Matige tot krachtige noord elijke wind. Maxima van 17 tot 21 graden. Morgen zon 05.37- 21.54. Maan 04.57-20.47. Sche- veningen hoog water 3.29-15.53. Laagwater 11.24,23.48. Van onze parlementarire redactie DEN HAAG PvdA-leider Pv.dA- leider Den Uyl geeft misschien vandaag nog zijn formatie-op dracht aan de koningin terug. De formateur heeft vanmiddag de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 afzonderlijk ontvangen in een uiterste poging om een uitweg te vinden uit de volledig in het slop geraakte onderhandelingen over de Vermogensaanwasdeling. Aan de tand van deze gesprekken zou hij («slissen of doorgaan nog zinvol is. In politieke kringen werden vanmorgen nog de kansen op voortzetting van de formatie- Den Uyl erg klein geacht. Het overleg tussen de formateur en de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) kwam gisteravond muurvast te zitten, geen van de strijdpunten in de discussie over een wettelijke regeling voor de vermogensaan wasdeling (VAD) kon overeenstemming wor den bereikt. De VAD is van begin af een geweldige politieke splijtzwam gebleken. Het eerste kabinet-Den Uyl kwam bij het opstel len van een wetsontwerp over deze uiterst lastige materie in mei 1975 bijna ten val. KVP-minister Lubbers dreigde toen met af treden. Formateur den Uyl PvdA, CDA en D'66 zijn het erover eens, dat de werknemers recht hebben op een aandeel in de winst van het bedrijfsleven. In de uitwerking van deze gedachte lopen de meningen echter uiteen. En dat is giste ren oorzaak geweest van het vastgelopen overleg. Het gaat bij de meningsverschillen vooral om het aandeel van de Vermogensaanwas deling, dat de individuele werknemer zou krijgen en het aandeel, dat in een gemeen schappelijk fonds voor alle werknemers ge stort zou moeten worden. Formateur Den Uyl houdt vast aan 25 pro cent als aandeel voor de individuele werkne mer, maar het CDA wil vijftig procent bestemmen voor de werknemer en vijftig procent voor het gemeenschappelijk fonds. Eerder had het CDA voorgesteld het ge meenschappelijk fonds voor alle Nederlan ders te bestemmen. Van Agt dacht hierbij onder meer aan het verhogen van de AOW. Den Uyl en de PvdA wezen dit echter eerder deze week al van de hand. De PvdA stent Den Uyl ook in zijn opvat ting, dat de individuele werknemer niet meer dan 25 procent uit het fonds moet krijgen. De gezamenelijke werknemers moe- tenvia het gemeenschappelijk fonds over 75% kunnen beschikken. De PvdA houdt hieraan vast, omdat volgens Van Thijn het maximum voor de indivuele werknemer niet boven de twee procent van het maximale premieplichtige loon mag komen. Verschil van mening is er ook over het heffingspercentage uit de bedrijfswinsten, bestemd voor de vermogensaanwasdeling. De socialisten willen een heffing van 25 procent, oplopend tot 30 procent. Het CDA wil met 15 procent beginnen, om na verloop van tijd op twintig procent te komen. Den Uyl zou dit laatste heffingspercentage on derschrijven. Met dit alles voor ogen ziet het ernaar uit, dat met Prinsjesdag er nog geen nieuw kabinet zal zijn. Intussen is het demissionair kabinet ook bezig met de rijksbegroting- 1978, die er. vermoedelijk sober zal uitzien. Het demissiomair kabinet kan nauwelijks belangrijke zaken uitvoeren, zeker niet voor wat de rijksuitgaven betreft. NEW YORK (AP/RTR) - Een hevig onweer heeft vannacht in New York en omgeving een stroomstoring veroorzaakt die de wereldstad en zijn buiten wijken in de duisternis stortte. Een aantal kleine electriciteits- centrales en de kernenergie centrale in Indian Point, wer den om half tien plaatselijke tijd door blikseminslagen ge troffen. Hierna viel het gehele stroomnet uit van New York en omgeving, waar ongeveer tien miljoen mensen wonen. De brandweer en de politie moesten duizenden mensen bev rijden uit liften en treinstellen van de ondergrondse. In de stra ten werd gepatrouilleerd doo politie en brandweer om plun deringen te voorkomen. Mee dan 300 mensen werden al aan gehouden omdat zij televisietoe stellen, kratten bier en andere goederen hadden gestolen. Ook de internationale luchtha vens Kennedy Airport en La Guardia werden door de stroomstoring getroffen en heb ben het luchtverkeer moeten stilleggen. Inwoners van de stad probeerden op drukke punten het verkeer te regelen. Op 9 november 1965 werd New York ook al getroffen door de grootste electriciteitsstoring in de geschiedenis, zoals toen werd gezegd. De stad lag toen tien uren achtereen in het duister. Volgens betrokken instanties •zou een dergelijke storing zich nooit meer voordoen. De sluiting van Kennedy Air- port heeft de KLM nog weinig schade opgeleverd. Alleen een KLM-vrachtvliegtuig, dat van Curasao op weg was naar New York, is uitgeweken naar een ander vliegveld en wachtte daar, tot de stroomstoring is opgeheven. WASHINGTON (AP-Reuter-AFP) Een Amerikaanse Chinook-he likopter, die als gevolg van een vergissing in het Noordkoreaanse luchtruim terecht kwam, is door Noordkoreaans geschut neerge haald. Drie inzittenden kwamen daaarbij om het leven; een werd gevangen genomen. Dit is zowel door het Witte Huis als door het Noordkoreaanse persbureau bekend gemaakt. Washington heeft Noord-Korea ver zocht het gevangen genomen bemanningslid onmiddellijk vrij te laten en heeft verder inlichtingen over het incident gevraagd. Volgens andere Amerikaanse bronnen was van de helikopter een noodsignaal ontvangen, waarmee min of meer bevestigd is, dat tenminste een inzittende het overleefd heeft. CDA-fractieleider mr. A. van Agt gaat zon dag, als het even kan, naar de wielrenners van de Tour de France kijken. Zij rijden dan in Zuid-Frankrijk in de omgeving van het meer van Geneve, met wat men noemt cols van de eerste catego rie. Een zware etappe dus. Kennelijk wil Van Agt van de wielrenners leren, hoe zij moeilijke bergtoppen weten te overwinnen, met de marrages, afzien, com bines, valpartijen, maar vooral met „zweet en tranen". Wellicht dat de CDA-leider hieruit lering trekt voor de on derhandelingen over een nieuw kabinet. Met kaarsen houdt men in New York niet alleen de sfeer er in aan de tap van een café', het was vannacht in de Amerikaanse stad één. van de weinige manieren van verlichting, aangezien de stroomvoorziening was uitgevallen. Unilever kan geen Unilever - Vlees: geen garantie bieden voor 1 J de garanüe werkgelegenheid waar de Vleesgroep van het concern arbeidsplaatsen verliest. De direktie kan niet verder gaan, dan toe te zeggen, dat in de eerste plaats het mogelijke wordt gedaan om aan bedoelde werknemers functies elders aan te bieden. Wanneer zich in de toekomst mogelijkheden voor nieuwe aktiviteiten voordoen, wordt ernstig rekening gehou den met de vestigingsplaatsen van de Vleesgroep. Dit heeft de direktie van Unilever vandaag het personeel laten weten. BRUSSEL (ANP) Hevige on- weders en slagregens hebben in de nacht van dinsdag op woens dag op verscheidene plaatsen in de Belgische Ardennen nog al wat schade toegebracht. In de buurt van Dinant hebben zich aardverschuivingen voorgedaan en nabij Sommière werd een camping ernstig gehavend. Op veel plaatsen ondervond men grote wateroverlast. De rijkswacht van Dinant deelde mee dat een aardverschuiving, die optrad tussen Dinant en de brug van Yvoir, de A-15 beschadigd heeft Het verkeer over de weg is op dat traject dan ook verboden. De plaatsen Bouvigne en Hastière heb ben te lijden gehad van stortbuien. In Sommière, op de plaatselijke camping, werden tenten, caravans en personenau to's vernield. Er waren geen slachtoffers. Rond Andenne woedde een hevig onweer en blikseminslag in de kerktoren was er oorzaak van dat de klokken aan het luiden gingen. Bij Andenne werden ook verscheidene hectaren graan door het noodweer vernield. De brand in de boteropslagplaats bij Eist, waar tienduizend ton bo- ...en nog eens 1500 ton rundvlees, gevogelte en ftuit verloren ging... Eenden in de buurt werden vet van ^enaen in de t hof bluswater. Hongerstaking bij muur Berlijn Norbert Gustionak (23), die ee.rder in dit jaar uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn is gevlucht, is bij de Berlijnse muur aan een hongerstaking begonnen. Hij probeert daar mee te bereiken dat zijn ver loofde, Gina Brosowski (19) en zijn zoon Denis (1) toe stemming krijgen om Oost- Duitsland te verlaten. Op de foto: Norbert met de foto's van zijn verloofde en zijn zoontje in de hand. yen UMZ tM 3 M OH A H'Mj m STI> ire wffiL ff y Ff*N£ff Am My owr PESWJTFÏO to 3ölfr £22' Mm, LONDEN (ANP) Het roomskatholieke aartsbis- ~t ~t don Westminster heeft be- O O Z2F1 sloten zijn 11.211 aandelen „Consolidated Gold Fields Ltd", de Zuidafrikaanse goudmijnmaatschappij, op 7 één na te verkopen. 0*017777771717 Het aartsbisdom heeft via fm vrWvftAl** zijn aandelen eerst gepro- beerd invloed uit te oefe nen op het rassenbeleid van de onderneming. Nu ziet het arrtsbisdom geen alternatief dan de aandelen te verkopen om zich zo te distanciëren van welke in- direkte steun aan apartheid dan ook. Het aartsbisdom heeft het besluit genomen vooral onder invloed van diepe meningsverschillen met de maatschappij over de migra- tiepolitiek ten aanzien van de zwarte werknemers, de zwarte vakbonden en het gelijkstellen van lonen voor blank en zwart. Het aartsbisdom behoudt een aandeel om op de aandeelhoudersverga- i-derine te kunnen WASSENAAR - Bij een aanrijding tussen een vuilnisauto van de Wasse- naarse reinigingsdienst en een bromfiets is de 18-jarige berijder van de bromfiets, de uit Nieuw koop afkomstige T.A. v.d. L. gistermiddag zodanig aan het hoofd gewond ge raakt, dat hij later in de Ursulakliniek te Wasse naar overleed. Het onge luk gebeurde in de Johan de Wittstraat te Wasse naar. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Ierland is gisteravond door het Europese Hof van Justitie in Luxemburg gelast het visserijverbod voor de Ierse kust voorlopig op te schorten. Dit heeft gisteravond een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag meegedeeld. De uitspraak van het hof wordt vanmiddag officieel openbaar, maar de betrokken partijen zijn gisteravond al inge- j licht. Uiterlijk maandag moet het verbod worden opgeschort, totdat het hof een definitieve uitspraak over de Ierse maatregelen heeft gedaan. Deze wordt in de loop van de herfst verwacht. In Nederlandse Visserijkringen wordt niet verwacht dat de haring vissers direct naar Ierland zullen varen zodra het vangstverbod is opgeschort. Het lijkt waarschijnlijker dat zij zullen wachten totdat een besluit is gevallen over de totale Noordzee. Intussen mag Ierland met toestemming van de Europese Commissie andere maatregelen nemen ter bescherming van de visstand in de Ierse wateren. Deze maatregelen moeten dan wel in overeenstem ming zijn met het Europese recht. Eveneens gisteravond maakte de Europese Commissie het standpunt bekend dat maandag in het Europese landbouwberaad in Brussel verdedigd zal worden: dit jaar en in 1978 mag er in de Noordzee geen haring meer gevangen worden. De commissie wil ook verbod van haringvangst in het Skagerrak, van vangst in EEG-water van haring die industrieel wordt verwerkt en van het aan land brengen in de EEG van haring voor de industrie, maar gevangen buiten EEG-water. Er zal voorts worden bestudeerd hoe haringvissers, die worden getroffen door een'vangstverbod, schadeloos gesteld karnen worden. Deze metatalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.v:....als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1