Loek Sanders stoot door tot kwartfinales Nieuwe Levenstijl gaat door Scheiding schaatsbond Pfrommer definitief Gesprek Namibische kerkleiders met Botha ging niet door Waterpoloteam verliest eerste duel van Italië Resultaten LPO bijdrage voor kerkenconferentie KORTE METTEN ;sp Nederlaag' FC Twente tegen Maccabi Tel Aviv VIERDAAGSE Geen vreugde over zege voor eigenaar Barendregt De Bakker^ aan leidinj in Zeilwee Jimmy Connors moet rusten ALEKSEJE\ OVERLEDE Overwinnii hockeyhere SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 JULI 1977 .PAGINA; ZANDVOORT FC Twente heeft gisteravond in Zandvoort voor 2500 toeschouwers verras send met 34 verloren van Maccabi Tel Aviv uit Israël. In dit duel, tellend voor de inter- totocompetitie in groep twee, scoorden voor de Enschedese ploeg Ab Gritter (2x) en Kick van der Val!. De Israëlische treffers kwamen op naam van Wicky Peretz (2x) en Ben Tabak (2x). In dezelfde groep won MSV Duisburg met 40 van Stand ard luik, dat doelman 'christian Piot een beenbreuk op zag lo pen Een van de Duitse treffers kwam op naam van Kees Breg- man. MSV Duisburg heeft de leiding in groep twee met vijf punten uit drie wedstrijden. Standard Luik is tweede met drie punten uit drie wedstrijden, FC Twente heeft tot nu toe twee punten uit even zovele wedstrijden ge haald en Maccabi Tel Aviv sluit de rij met twee punten uit vier gespeelde wedstrijden. In groep vier van de intertoto- competitie won de houder van de Europese beker voor beker winnaars HSV uit Hamburg met 3—1 van Grasshoppers uit"Zuri- ch. De Duitsers speelden zonder hun nieuwe aankoop Kevin Kee- gan. APELDOORN Na de tweede dag van de 24e vierdaagse van Apeldoorn telt dit wandelevene ment 15 uitvallers. Gistermor gen verschenen acht deelnemers niet aan de start, zodat in totaal 1540 wandelaars vertrokken, van wie er, mede door het war- me weer, zeven de eindstreep niet bereikten. De tocht ging via het Loo, Wiesel en Vaassen weer terug naar Apeldoorn. Vandaag zullen de wandelaars richting Assel, Kootwijk en Hoog-Soeren gaan. HILVERSUM Loek Sanders heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales ban de internationale tenniskampioenschappen op het Melkhuisje in Hilver sum. De nationale kampioen, de eerder de als tweede geplaatst Paraguyaan Victo Pecci reeds had uitgescha keld, won in de tweede ronde na twee uur en vijf minuten spelen met 2—6, 6—4 en 6—3 van de Joego slaaf Nikki Spear. In de kwartfinales komt Sanders uit tegen Onny Parun uit Nieuw-Zeeland die achtereen volgens Rolf Thung en Mark Edmondson versloeg. De als derde geplaatste Hongaar Balasz Taroczy, de winnaar van vorig jaar, verloor in drie sets van de Australiër John Marks: 60, 46 en 7—9. Even later werd ook de Zuidafrikaan Ray Moore, als vierde geplaatst, in drie sets uitgeschakeld door de Fransman Jean Caujolle: 6^-3, 36 2—6. Waarmee het Melkhuisje al in deeerste ronde van de eerste vier geplaatste spelers er drie verloor. Alleen de nummer een, de Spanjaard José Higueres, handhaafde zich gemakke lijk. Ook in de tweede ronde had hij weinig moeilijkhe den getuige zijn 6—2, 6—3 zege op de Westduitser Uli Pinner. Ook de Australiër Colin Dibley voegde zich bij de deelnemers aan de kwartfinales. Hij had overigens nogal tamelijk veel moeite met de jonge Brit Lewis: 7-5,6-3. Tijdens de partij tussen Loek Sanders en Nikki Spear deed zich in de tweede game van de derde set nog een klein incident voor. Nadat Sanders zijn service had behouden, toonde Spear zijn ongenoegen over een in zijn ogen verkeerde beslissing van een vrouwelijke lijnrechter. Hij verlangde van Sanders dat de Neder lander hem gelijk zou geven. Toen deze dit weigerde, maakte Spear er groot misbaar van. Pas na herhaalde lijk aandringen van de scheidsrechter en het publiek, dat een spreekkoor „Nastase, Nastase" aanhief, was Spear bereid weer verder te gaan. Loek Sanders liet zich door dit intermezzo niet van de wijs brengen. „Waarom zou ik zo'n punt cadeau geven? Wie zegt dat Spear dat in zo'n situatie ook zou doen??', vroeg Sanders zich af. Loek Sanders is door het bereiken van de kwartfinales op het Melkhuisje nu in elk geval al zeker van een prijzengeld van 1875 dollar. „Dit was de tweede keer dat ik van Spear won", verklaarde Sanders achteraf. „Vorig jaar versloeg ik hem een keer in Deventer. Ik heb nog nooit tegen Onny Parun gestaan. Ik heb hem tegen Rolf Thung zien spelen en hij lijkt me erg vast". Uitslagen: Herenenkelspel, le ronde: Jürgen Fassbender (Wdl)—Erick Deblicker (Fra) 62, 6—3; John Marks (Aus>—Balasz Taroczy (Hon) 0—6, 6—4, 9—7) Jean Coujolle (Fra)—Ray Moore (Zaf) 3—6, 6—3, 6—2; Francois Jauffret (Fra)—David Schneider (Zaf) 6—4, 6—3. Herenenkelspel, 2e ronde: Onny Parun (Nwz)—Mark Edmonson (Aus) 7—6, 7—5; Loek Sanders (Ned)—Nikki Spear (Joe 2—6, 6—4, 6—3; José Higueras (Spa)—Uli Pinner (Wdl) 6—2, 6—3; Colin Dibley (Aus)Richard Lewis (Gbr) 7-5, 6-3. Herendubbelspel, le ronde: Fillol/Vasquez (Chi/Arg)Philips Moore/Myers (Zaf/Aus) 7—6, 7—6; Taroczy/Pala (Hon/Tsi)—Schneider/Betancour (Zaf/Col) 5—7, 6—4, 10—8; Prajoux/Rodriguez (Chi)—Warwick/Dibley (Aus) 7—5, 3—6, 6—4; Parun/Lloyd (Nwz/Gbr)—Carmichael/- Moore (Aus/Zaf) 7—6, 6—4; Edmondson/Marks (Aus>—Lewis/- Drysdale (Gbr) 6—4, 6-4. De als derde geplaatst Hongaar Taraczy werd gisteren op het Melkhuisje verrassend uitgeschakeld door John Marks uit Australië De Engelse formule l-auto- cocureur David Purley is tijdens de tweede trai- ningsrit voor de Grote Prijs van Silverstone zwaar gewond geraakt. In een bocht blokkeerde één van de remmen van diens wa gen, waarna hij door ze ven hekken schoot en te gen een muur tot stilstand kwam. Het duurde veertig minuten eer* de reddings ploegen Purley uit het wrak hadden bevrijd. Naast een gebroken been had bij het ongeluk ook een gebroken bekken op gelopen. Bovendien heeft Purley vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd. Volgens de artsen is zijn toestand zeer kritiek. Da vid Purley is de coureur die in juli 1973 op Zand voort zijn landgenoot Ro ger Williamson tevergeefs uit diens verongelukte brandende wagen trachtte te redden, toen de brand weerlieden aldaar langs de baan passief bleven toekij ken. BOEDAPEST Het Nederlandse waterpoloteam, dat onlangs in Italië Olympisch kampioen Hongarije nog wist te kloppen, heeft gisteren de 4000 bezoekers bij het toernooi om de Hongarije-beker in Boedapest danig teleurgesteld. De eerste wedstrijd verloor de formatie van bondscoach Ivo Trumbic namelijk met 4—7 van Italië Slechts in de eerste en de laatste periode kan Nederland de Italianen waardig parij geven. De Nederlandse treffers in deze wedstrijd werden gescoord door Hans van Zeeland, Ed van Es, Andy Hoepelman en Wim Keman. Voor de Italianen scoorden De Magistris (3x), Pirone (2x), Ragosa en Caztagnole. Rusland heeft zijn eerste wedstrijd met 8—7 van Joego-Slavië gewonnen. De Russen zouden eerst niet aan het toernooi deelnemen aanvankelijk was West Duitsland reeds als vervanger aangewe zen maar tegen de verwachting in arriveerde men alsnog in Boedapest. Olympische kampioenen gastheer Hongarije won zijn eerste wedstrijd met 7—3 van Roemenie. lllllllllllllllllllllllllllll AMSTERDAM - De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond(KNSB) heeft moeten erva ren dat een gedecentraliseerde training voor de all-roundschaatsenrijders ondanks alle daartoe aangewende pogingen niet haalbaar is gebleken. Daarom moest op een eerder ingenomen stand punt worden teruggekomen en werd besloten een voorlopige kernploeg voor de heren all-rounders te formeren. Wel zullen de trainingen gesplitst worden gegeven, waardoor zowel een conditietrainer als een ijstrai- ner werkzaam zullen zijn. Voor deze trainingen werden aangezocht resp. de heer T. Kloosterboer te Heerenveen, docent aan het Cios en leen Pfrom mer die jaren als trainer-coach de herenall-round- ploeg heeft begeleid. Wel werd door het dagelijks bestuur van de KNSB in overleg met de landelijke technische commissie(LTC) bepaald ploeg zou dra gen. Dit was voor de Pfommer onaanvaardbaar waar op deze heeft besloten zich reeds nu niet meer als trainer-coach beschikbaar te stellen inplaats van het volgend seizoen hetgeen zijn bedoeling was. Zijn plaats zal worden ingenomen door van 't Oever, reeds jarenlang trainer-coach van Jong Oranje heren terwijl als trainer voor Jong Oranje, Klaas Veld te Drachten is aangezocht Voor de voorlopige kernploeg heren zullen de volgens rij ders worden uitgenodigd: Van Helden, Kleine, Derksen, Vriend, Van der Duim, Schaly, Boere en Kramer. WASSENAAR Ei genaar Barendregt was gistermiddag met twee renpaarden naar Duindigt geko men. Zijn twee zoons, Piet en Bart- ho, zijn amateurrij ders en vader is de trainer van enkele leuke paarden waar van Iraq en Bartho er twee zijn. Beide paarden kwamen aan de start in de Florianprijs. Bartho naar de ene zoon genoemd ging met broer Piet Barendregt als een van de favorieten van start. Het zou een broederstrijd worden, ware het' niet dat de ongelukkige zesjarige hengst Bartho zijn been brak en afgemaakt moest worden. In de bovenbocht gebeurde het drama. Jockey Piet kwam lopend over de eindstreep en vernam daar dat zijn broer Bartho met Iraq de ren had gewonnen. Dat er geen feest vreugde was, kon men bij de winnaarsring best begrijpen. Rieka Hanover, de tweejarige merrie, liep de snelste seizoentijd van tweejarigen in ons land. Zij was in handen van Theo Schou- trop. De merrie zegevierde vóór Rexi in de kilometertijd van 1.21.7. De uitslagen: Kaag-prijs (2120 m): 1. Plenty Speed (J. J. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN - In hei der van de zeilweek Scheve gen is gistermiddag een b gemaakt met de klasse-i strijden voor de boottypen en Prindle. Nadat de zeilers aanvanki een .makkelijke" race voe nam tegen de middag de toe tot windkracht 4 tot en hadden zij de grootste m om de boten in balans te den. Na drie wedstrijden Jos de Bakker aan de lei< gevolgd door Loek van der rel en Robert Heilbron, die der deze week zegevierde Hobie 16. De windsurfwedstrijd, die termiddag werd gehouden igde in een overwinning vo< Kerdijk. Tweede werd Muyen en drie M. van Put De vijfpersoons windsu werd een waar kijkspel vooi publiek. Door de deze reuzensurf in TWE1 WASHINGTON - De tenni Jimmy Connors heeft mo met zijn rechterduim die hi Londen had bezeerd en de sen hebben gezegd dat hij of drie weken niet zal me spelen. Daarom zal Connors niet ui men in het internationale ter kampioenschap van de hington Star" dat volge week zal beginnen. In 1976 Connors dat toernooi gewon MOSKOU De vermaarde letiek-coach Viktor Alekse is, gisteren op 62-jarige leef overleden. Hij bezweek te ningrad aan een hartaanval. Aleksejew, kampioen speerw pen van zijn land in de ji '30 en '40, was drager van hoogste sporttitel die Rusl kent Tot zijn pupillen heb veel atleten behoord die op Olympische spélen van Helsii Melbourne, Rome, Tokio^ München goud hadden overd. Hendrikx) 1.25,2, 2. Prevenir, 3. Primus. Winn. 5.00, pl. 1.50 1.40 2.00, kopp. 10.10, trio 466.00. Ampezzana-prijs (1200 m): 1. Queen Raap horst (R. Wetemans) 1.15,9, 2. Pake, 3. Mid summer Nary. Winn. 2.00, pL 2.40 4.00, kopp. 14.00. Giethoorn-prijs (2040 m): 1. Pichaelle (J. M. Swaab) 1.23,8, 2. Peter van Aduard, 3. Olana Kitty. Winn. 4.10, pl. 1.60 2.30 1.7Ó, kopp. 16.20, trio 118.30. Sneek-prijs (1500 m): 1. Rieka Hanover (M. Vergay) 1.21,7, 2. Rexi, 3. Rubicon Oostwyck. Winn. 2.40, pl. 1.80 2.30, kopp. 3.00. Florian-prijs (1900 m): 1. Iraq (B. Baren dregt) 2.05,3, 2. Danish Delight, 3. Magyar. Winn. 5.30 (stal), pl. 4.70 3.00 4.30, kopp. 62.10, trio 1351.50. Kampen-prijs (2520 m): 1. Mary S (W. J. M. Paardekooper) 1.26, 2. Nashville, 3. Ontdek ker. Winn. 13.20, pl. 6.20 2.90, kopp. 25.70. Veere-prijs (2040 m): 1. Orpheus (J. J. Hen- drikx) 1.21,8, 2. Narko Buitenzorg, 3. Olga Anjo. Winn. 2.70, pl. 1.30 1.90 1.70, kopp. 8.80, trio 199.50. Frances Apple-prijs (2000 m): 1. Fangoline (mej. C. J. Meltzdr) 2.09,9, 2. Fairfields, 3. King of Courage. Niet gestart: nr 1 Regency Tune en nr 6 Nosredna. Winn. 2.80, pL 3.80 2.40, kopp. 17.60. Joure-prijs (2120 m): 1. Nicole H (P. J. Zandt) 1.20,7, 2. Moneymaker, 3. LouHaghe- weyde. Niet gestart: nr 7 Inn Sprookjeshof. Winn. 2.00, pl. 1.50 1.50 2.10, kopp. 3.50, trio 25.00. Sloten-prijs (1600 m): 1. Orange Bowl (mej. B. B. A. Schneemann) 2.10,5 - 1.21,6, 2. Odette Ossewaard, 3. Karper K. Winn. 2.20, pl. 1.80 3.30, kopp. 4.00. De totale omzet van de totalisator was: 381.652. VANCOUVER Het Ne» landse herenhockeyelftal hi in Vancouver een selectie West Canada met 3—2 ver gen. Bij de rust leidden de derlanders met 2—1. Voor de Nederlandse tref zorgden Theodor Doyer min.), Siam Voermans (18e n en Tom van 't Hek (50e Sportwereld WÜRZBURG Roda JC hi gisteren de tweede wedsti van zijn oefencampagne Duitsland gewonnen. Würzb '04 uit de tweede Duitse Bund liga werd met 2—0 verslag Die stand was al bij rust reikt Onder de titel „Nieuw is anders" heeft de landelijke werkgroep Nieuwe Le vensstijl van de sektie sociale vragen van de Raad van Kerken haar tweede informatiekrant uitgegeven. Dr. H. Berkhof en mgr. H. Ernst, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Raad van Kerken zeggen in hun inlei ding bet als positief te ervaren, dat men kon aansluiten bij de tradities van soberheid, toewijding en offervaardig heid, die al lang in de kerken leefden. Negatief vinden zij, dat „wij allen deel uitmaken van een maatschappelijk stelsel dat gericht is op toename van produktie, consumptie en welvaart en dat daarom de daartegen gerichte akti- viteiten dreigen te verlammen". Toch gaan zij door, omdat „we geloven dat wat we nastreven, aan het hart van het evangelie ontspringt", aldus Berkhof en Ernst In de informatiekrant doet de landelijke werkgroep de voorzichtige schatting dat Nederland thans 600 700 werkverban den voor de Nieuwe Levensstijl telt Er zijn vijf regionale werkgroepen en het is de bedoeling dat er acht komen. De Raad van Kerken heeft onder andere de nieuwe levensstijl op de agenda voor de Kerkenconferentie van 1979 geplaat st Andere onderwerpen uit de krant zijn „Anders leven in een kraakpand", „Po litici over nieuwe levensstijl", „Waar staan de kerken?" en „Onze ideeën zijn (een beetje) veranderd". Er is een da tumlijstje opgenomen van enkele aktivi- teiten verspreid over Nederland, die plaats hadden in verband met de nieu we gevensstijl. Het landelijk secretariaat van de werk groep is gevestigd op: Carnegielaan 9 in Den Haag. De krant „Nieuw is an- ders-2" kan worden besteld bij de Hor- stink in Amersfoort en bij de protes tantse stichting bibliotheekwezen in Voorburg. Het gesprek, dat Namibische kerkleiders deze week zouden hebben met de minister van buitenlandse zaken van Zuid-Afrika, Pik Bot ha, is niet door gegaan. Botha sprak Hln<aing met de vertegenwoordigers van de Turnh&lle- conferentie. Tegenover verslaggevers verklaar de hij: „Als minister van buitenlandse zaken onderhandel ik met Turnhalle. Wij zijn natuur lijk bereid geïnteresseerden uitgebreid en eer lijk te informeren. Wanneer bet om onderhan delingen gaat, spreek ik echter met Turnhal le". De president van de Verenigde Evangelisch-Lu- therse kerk in zuid-west-Afrika (Velkswa), dr. Lucas de Vries, zei bang te zijn, dat de spannin gen in Namibië groter zullen worden nu Botha alleen met de Tumhalle-conferen tie heeft ge sproken. De regeringsfunctionaris voor de. oor spronkelijke (zwarte) bevolking van Zuid-West- Afrika, J. de Wet, zou het gesprek tussen Botha en de kerkleiders hebben tegengehouden. De kerkleiders die met Botha zouden praten kwamen uit de Velkswa, de Ovambokavango- kerk, de anglikaanse en de r.k. kerk. Deze kerken tellen ongeveer 600.000 gelovigen, dat is meer dan 70 procent van de Namibische bevolking. In de Amsterdamse woonwijk de Bijlmer zijn contacten ge legd tussen kerkmensen en Chilenen die daar wonen. Na overleg met de stichting Op- re-Chili en met de hervormde kerkeraad is in principe be sloten te zoeken naar moge lijkheden om vanuit de ker ken op verschillend vlak con tact te zoeken met kerken, of personen namens die kerken, in Chili. Dit met als doel om naast bet geven van morele steun ook kanalen te zoeken voor het verlenen van finan ciële en materiële steun. Voorts is een speciale Chili- zondag in de maak, zo moge lijk te houden op zondag 16 september, het begin van de vredesweek 1977. De theologische faculteit van de Nijmeegse universiteit or ganiseert ingaande 3 oktober a.s. voor de derde maal een cursus interkerkelijk pasto raat voor priesters, predikan ten en pastorale werk(st)ers. Prof. dr. H. van der Linde coördineert de cursus, die eens per 14 dagen overdag op 12 maandagen wordt gegeven op het theologisch instituut Do- centen zijn ook dr. W. Boelens sj. en dr. A. Houtepen, dr. C. Aalders, dr. P. A. Elderenbo- sch, ds. 'J. Colijn en prof. dr. J. Verkuyl. Inlichtingen ver krijgbaar bij prof. dr. H. van der Linde, tel. 08895-2476 (af wezig van 12-28 aug.) of mevr. E. M. J. Mettrop, teL 080- 233479. Aan het Hendrik Kraemer In stituut te Oegstgeest, het ge meenschappelijk instituut van de hervormde en gerefor meerde zending voor de oplei ding en vorming tot werkers in zending en werelddiako- naat, wordt van 16 september a^. tot 1 april 1978 een veer- tiendagelijkse cursus over „de rol van kerken dn christenen in de twee/derde wereld" ge houden. Deze cursus is be stemd voor ouderejaars stu denten zowel van de theolo gische als van andere facultei ten en hogescholen en voor jonge leraren maatschappij leer, godsdienstonderwijs eld. De oecumenische werkge meenschap voor informatie in Europa, een vereniging van chr. journalisten, publicisten en mediamedewerkers in West- en Oost-Europa, gaat haar jaarvergadering 1977 van 10-14 oktober in het centrum Liebfrauenberg in de Elzas houden. Het thema is: „Bezig zijn met de toekomst". Hierbij gaat het vooral om de publicis tische verantwoordelijkheid voor een menselijker wereld. Onderwerp is onder meer: de ecologie als ethische uitdaging (Rijnvervuiling e.d.). Voorts staan nog op het programma onderwerpen die de goede we derzijdse verstandhouding be dreigen, o.a. agressiviteit. De Unified Family van de Ko- reaan Moon heeft uit haar „theologisch seminar" in Bar- rytown in de Amerikaanse staat New York, de eerste 51 afgestudeerden afgeleverd. Ze hebben een bijna twee jaar durende opleiding tot „gods dienstleraar" gehad. Omdat het opleidingsinstiuut niet door de Amerikaanse over heid is erkend, ontvingen de afgestudeerden alleen een einddiploma. Ze mogen geen titel ontvangen. In het semi nar worden alleen jonge stu denten toegelaten, die een kandidaatsbul van een uni versiteit hebben. In bet lopen de studiejaar zijn 110 sektele den uit 13 verschillende lan den ingeschreven. Een groep van ruim honderd anglikaanse fundamentalisten heeft zich in een open brief tot het anglikaanse episcopaat van Engeland gewend met het verzoek bijzonder voorzichtig te werk te gaan met de over eenstemming, welke tussen an glikaanse en r.k. theologen be reikt is over een aantal belang rijke onderwerpen. De angli kaanse gemeenschap zo zeg gen zij dient diepe studie te maken van de reformatorische kwesties, welke in de dialoog met de andere kerken aan de orde komen. Volledige inter communie bijvoorbeeld wijzen zij af totdat diepergaande overeenstemmingen zijn be reikt Intercommunie nu zou volgens hen meer een gevoels kwestie zijn Het ligt in de bedoeling d< resultaten van het volgend jaar te houden derde Lande lijk Pastoraal Overleg (LPO in te brengen op de kerken conferentie, die in 1979 word georganiseerd door de Raai van Kerken in Nederland. D< resultaten van LPO III zulle: dan van RK zijde de bijdragt vormen voor de bespreking van bet projekt „Rekenschap van de hoop, die in ons is" Dat hebben de rk bisschoppel van Nederland besloten o) hun juli-vergadering, dinsdaj te Utrecht. De bisschoppel menen, dat er vele punten val overeenkomst zijn tussen d inhoud van het projekt „Rf kenschap" en het thema val het LPO, „Samen geloven j samen kerk zijn". Zij achtej het daarom niet noodzakelijl het project van de Raad val Kerken nog eens apart in d eigen geloofsgemeenschap aal de orde te stellen. De bijdraf! van de rk kerk voor de bespfl king van het „Rekenschap „Renschap" blijft overigen niet beperkt tot de resultató van het LPO, aangezien oo zeer vele katholieken acti< met het project bezig zijn bil nen oecumenische gesprek groepen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10