Kapers geven zich over na gevecht met leider Gematigde negerleider Sithole terug in Rhodesië Man in geldnood brengt gezin om Russen hebben andere ideeën over mensenrechten 'ijpleiding Jaska week uiten bedrijf Treinbotsing in Polen: elf doden Carlisten gelegaliseerd „Stem nee bij abortus- referendum" Nieuwe straffen in Pakistan: zweepslag en afhakken hand 6 UITENLAND PAGINA 1 ^LISBURY (Rtr) - De Rho- jsische negerleider ds. Ndaba- ngi Sithole is gisteren in zijn pd teruggekeerd uit een bal- Igschap die twee jaar heeft Board. dominee bekleedde een voor- nstaande positie in de Afri- pns-Nationale Raad (ANC) in die nog fungeerde als over spelende organisatie voor het arte verzet tegen het minder- idregime Smith. Door politie- en persoonlijke meningsver schillen is de ANC echter ui teengevallen in verschillende frakties die met elkaar over hoop liggen. Voor de guerrilla oorlog vanuit de zwarte buur landen is de belangrijkste frak- tie het Patriottisch front van Joshua Nkomo en Robert Muga be. Dit front werd onlangs door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) erkend als de officiële strijdmacht van een toekomstig vrij Zimbabwe. Sithole, die in vergelijking met het front als „gematigd" geldt, zal volgens waarnemers in Sa lisbury waarschijnlijk aanslui ting trachten te zoeken bij bis schop Abel Muzorewa, die even eens gekant is tegen de door Nkomo en Mugabe gevolgde taktiek. Het welkom, dat gisteren Sitho le werd bereid door de zwarte bevolking van Salisbury, na diens vrijwillige ballingschap van twee jaar, is vrij lauw ge weest De terugkeer van de zwarte na tionalistische leider trok weinig belangstelling in vergelijking met die van Muzorewa, die 300.000 mensen trok. In een toespraak tot 3.000 men sen stelde Sithole zich volledig achter de Brits-Amerikaanse pogingen tot het vinden van een politieke oplossing van het Ro desische vraagstuk. Sithole zei voor het ogenblik niet van plan te zijn met de regering-Smith te onderhandelen. Hij wenst in de eerste plaats de politieke leiding van zijn partij, de Afrikaanse Nationale Raad, weer in handen nemen. Zinspelend op de recente uit spraak van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid volgens welke het patriottisch Front de enige nationalistische beweging van Rhodesië is, verklaarde Si thole, dat alleen de 6 miljoen zwarten van Rhodesië bevoegd zijn hun leiders te kiezen. UCHORAGE (Reuter) - De epijpleiding door Alaska, pas tee weken geleden in gebruik pomen, zal waarschijnlijk een »ek buiten gebruik zijn als volg van de explosie en de and in een pompstation, zo >nen experts. j de explosie kwam een tech- cus om het leven en werden jf mensen gewond. Het pomp- Ition, 50 km ten zuiden van lirbanks, is volkomen ver- pld. De schade wordt geraamd i twee vijf miljoen dollar. De jpleiding heeft in totaal acht iljard dollar gekost „Saboteurs" in Oeganda geëxecuteerd NAIROBI (AFP) Naar eerst nu is bekendgeworden zijn don derdag in Kampala verscheide ne technici gefusilleerd omdat zij waren schuldig bevonden aan sabotage. De ge fusilleerden waren als technici in dienst van de Oegandese telefoon- en elektriciteitsmaatschappij. Zij werden in januari gearres teerd nadat de stroomvoorzie ning en telefoonverbindingen in Kampala, Jinja en Entebbe meer dan acht uur waren uitge vallen. De mannen zijn in het geheim berecht door een militair tribu naal in de kazerne van de mili taire politie in Kampala. Kort na het uitspreken van het von nis zijn de beklaagden in dezelf de kazerne gefusilleerd. DAMASCUS In de Syrische hoofdstad Damascus is gisteren een vreedzaam einde gekomen aan de kaping van een vliegtuig van Koeweit Airways toen de zes kapers hun zes gijzelaars ongedeerd vrijlieten en zich overgaven. De kaping had toen ruim 43 uur geduurd. Zij was vrijdagavond begonnen op een vlucht van de Boeing 707 van Beiroet naar Koeweit De zes kapers namen bezit van het toestel dat vervolgens land de op de luchthaven van Koe weit. Daar lieten de overvallers 27 van hun oorspronkelijke gij-* zeiaars vrij, in ruil voor een hooggeplaatste functionaris van Koeweit en twee afgevaardig den van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO). Ook drie bemanningsleden bleven in gijzeling. Na lange uren van onderhande len tussen de kapers en Koe weitse functionarissen, steeg het vliegtuig op, volgens de kapers met bestemming Aden. Later bleek dit onjuist want het toe stel landde gistermorgen in Da mascus. Volgens welingelichte kringen op de Syrische luchthaven ga ven de kapers zich over na een onderling dispuut. Gezegd werd dat de leider van de groep, Aboe Sajed, zich bij de overigen onmogelijk maakte door per soonlijke eisen te stellen aan de autoriteiten. De kapers gaven zich over na dat twee van hen bij een ge vecht in de lucht tegen Sajed, erin waren geslaagd de groeps leider te overmeesteren. Zij wer den daarbij geholpen door de drie gijzelaars die in Koeweit aan boord waren gekomen. Het gevecht ontstond kort nadat het vliegtuig op bevel van de kapers plotseling het luchtruim had gekozen. Nadat Sajed was overmeesterd, gaven de overige kapers de bemanning opdracht het toestel weer naar de lucht haven te brengen. Een van de kapers, Aboe Sjadi, zei dat Sajed „persoonlijke ei sen was gaan stellen die niets van doen hadden met de revolu tie", aldus de zegslieden. Hoewel de kapers in het begin van hun actie hadden verklaard lid te zijn van de Palestijnse organisatie Al Fatah, ontkende Jasser Arafat, de leider van de ze organisatie, iets af te weten van de kaping en sprak hij er zijn veroordeling over uit lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WARSCHAU, (AP) - In een buitenwijk van de stad Wro claw, in het zuid-westen van Po len, is zaterdag de expresstrein van Praag naar Moskou in bot sing gekomen met een diesel-lo comotief. Bij deze ramp zijn 11 mensen om het leven gekomen en onge veer 40 gewond. Zestien gewon den bevinden zich nog in het ziekenhuis. Naar het ongeiuk, aldus meldde het Poolse persbureau PAP, wordt een onderzoek ingesteld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MADRID (AFP-Reuter) - De Spaanse regering heeft zaterdag drie politieke partijen, waaron der de cariistische beweging van prins Carlos Hugo (de echt genoot van prinses Irene) gele galiseerd. De twee andere partijen zijn de maoistische,, revolutionaire or ganisatie van de arbeid" en de marxistisch-leninistische spaan- se partij van de arbeid (PTE). Hoewel deze partijen uitgesloten waren van de verkiezingen van vorige maand konden ze wel met onafhankelijke lijsten mee doen. Langs deze weg is de PTE met één zetel vertegenwoordigd in de Cortes. De andere partijen haalden geen zetel. Il!!!!lllll!!l!l!!ll!l!lll!llll!!lllllllllllllll!l!!ll Lefebvre mag Mexico niet in Mexico De Mexicaanse rege ring heeft al haar diplomatieke missies opdracht gegeven geen visum te verlenen aan de tradi tionalistische bisschop Marcel Lefebvre. De bisschop, die door het Vaticaan is geschorst, zou vandaag in Mexico aankomen op uitnodiging van enkele tradi tionalistische r.k. gemeenschap pen in Mexico. Het Vaticaan heeft zaterdag op nieuw gedreigd met „gepaste kanonieke maatregelen" jegens de rebellerende Franse bis schop, maar bij de inwijding van een nieuwe kapel in het plaatsje Dickinson in de Ameri kaanse staat Texas verklaarde Lefebvre gisteren dat als er een scheiding is ontstaan binnen de r.k. kerk „dat niet door ons komt maar door het Vaticaan". FAMILIEDRAMA IN ITALIË (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Een 41-jarige Romeinse makelaar, heeft zaterdagmorgen in alle vroegte zijn vrouw en vier kinderen doodgeschoten en daarna een bijna ge lukte poging tot zelfmoord gedaan. De man ver keert nog in levensgevaar. Het drama heeft zich afgespeeld in de flat van het gezin. De makelaar is tot zijn wanhoopsdaad gekomen in verband met ernstige financiële moei lijkheden. Hij zat zwaar in de schulden, voorname lijk door veel te hoge interest-lasten. Nadat hij zijn hele gezin met 14 schoten uit diverse wapens had omgebracht, belde hij zijn secretares se met de mededeling dat .alles geregeld was, dat het uit was en dat hij alleen nog vaarwel wilde zeggen'. De politie trof later in de flat een afschuwelijk tafereel aan. De 35-jarige echtgenote werd op de grond aangetroffen, naast het bed. Kennelijk heeft zij op het allerlaatste moment zich gerealiseerd wat haar man van plan was en heeft ze nog geprobeerd te ontkomen. De vier kinderen lagen in hun bedden: Bruno van 16 jaar en de drie dochters Anna (12), Tamara (11) en Moira (9). Het jongste dochtertje, het lievelingskind van de man, heeft nog enkele uren in een diep coma gelegen, maar overleed daarna in het ziekenhuis. Kennelijk heeft de overigens vaste schuttershand van de makelaar getrild toen hij zijn jongste kind doodschoot Vlak voordat hij zijn zelfmoordpoging deed, nadat hij een verklarende brief had geschre ven en zijn secretaresse had gebeld, werd er nog aan de voordeur gebeld. Een vriend van de zoon des huizes kwam Bruno halen voor een dagje naar zee, maar hij kreeg ten antwoord dat ,3runo niet meeging omdat de hele familie samen uit zou gaan". Voor 20 min hasj in vliegtuig (Van onze correspondent) ROME Een speurhond, getraind in het opsporen van verborgen drugs, heeft in dit weekeinde op het vliegveld van Rome een partij hasj ter waarde van bijna 20 miljoen gulden gevonden. De 700 kilo hasj zat in 10 zinken kisten in het ruim van een lijntoestel van de Pakistaanse nationale luchtvaartmaatschappij. Het toestel kwam van Karatsji en had een tussenstop in Damascus gemaakt Rome was de tweede stop voor de eindbestemming, Kopenhagen. Een jaar na giframp Naar schatting driehonderd men sen hebben gisteren deelgenomen aan een protestbetoging in het Italisaanse Seveso om de eerste verjaardag te herdenken van een ontploffing bij een chemische fa briek in het stadje waarbij een jaar geleden een wolk van het uiterst giftige dioxine vrijkwam. De meeste demonstranten waren geen inwoner van Seveso. De in woners van het stadje, die ge dwongen elders verblijven omdat het nog steeds te gevaarlijk is in hun geboorteplaats, waren slechts vertegenwoordigd door één vrouw. IIIIIIIIIIIIIIIIIII ZWITSERSE BISSCHOPPEN: BERN De Zwitserse bis schoppen raden de katholieken aan „nee" te zeggen tegen het voorstel abortus tijdens de eer ste drie maanden van de zwan gerschap niet langer strafbaar te stellen. De Zwitsers moeten zich hierover 25 september per referendum uitspreken. In haar het afgelopen weekend gepubli ceerde korte verklaring stelt de Zwitserse bisschoppenconferen tie dat geen wet iets kan veran deren aan het feit, dat abortus „het doden van menselijk leven is en blijft". Illlilllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllll ISLAMABAD (AFP) De nieuwe militai re autoriteiten in Pa kistan hebben een nieuwe strafrecht wetgeving afgekon digd die uitzonder lijk streng is en isla mitische straffen als het afhakken van een hand en geselin gen kent. Het schenden, of zelfs de wil daartoe, van de eerbaarheid van een vrouw, kan een straf van maxi maal 10 jaar gevan genis, eventueel aan gevuld met 30 zweep slagen, opleveren. De nieuwe wetgeving sluit de status van politieke gevangenen nadrukkelijk uit Het lidmaatschap van wat voor vakbond ook, kan een straf van drie jaar gevan genis opleveren. Voor het lidmaatschap van een studentenbond kan een beklaagde maximaal zeven jaar gevangenis en 10 zweepslagen krijgen. Het strengst is de wet tegen dieven. Deze kunnen rekenen op amputatie van een hand. Het weghalen daarvan moet gedaan worden door een chi rurg en onder verdo ving. De geamputeer de is vervolgens vrij. In zware gevallen kan een extremist de doodstraf krijgen. Deze straf is ook weggelegd voor ern stige gevallen van vernieling van ver keer op de weg, van vliegvelden, van tele fooninstallaties en van regeringsinstel lingen. Speciale militaire rechtbanken zullen worden gevormd om inbreuken op de ge en verboden van de regering te beoorde len. De besluiten van de militaire autoriteiten zijn volgens de nieu we wetgeving defini tief en niet aanvecht baar voor welke rechtbank dan ook. Pan een speciale AP-correspondent) IOSKOU „Het is geen geheim dat de •estand van de mensenrechten in de Sov- t-Unie slecht is en geen verbetering heeft idergaan sedert de akkoorden van Heisin- i zijn ondertekend". Aldus een dokument at getekend is door 22 van de meest ooraanstaande Russische dissidenten, lensen dus die over de gang van zaken in et land een mening hebben die sterk af- rijkt van de officiële opvattingen. In te- eostelling tot de vluchtige ontmoetingen p straathoeken tussen Westelijke journa- sten en dissidenten, telefoneren dezen nu aak openlijk met Westerse corresponden- sn en nodigen zij hen uit voor persconfe renties in hun woningen. Iet aangehaalde dokument is destijds op o'n persconferentie gepresenteerd door een Xoepering, die ruim een jaar geleden ge- rormd is om op de Russische naleving van Ie akkoorden van Helsinki toe te zien. In leze akkoorden is een sterke aanbeveling •pgenomen aan de 35 landen die deze ak koorden ondertekend hebben, om de men enrechten in hun landen te eerbiedigen. Sen aanbeveling die niet bindend is. Het officiële standpunt van de Russische fegering is, dat zij inderdaad de mensen rechten van haar burgers eerbiedigt en dat de dissidenten „afvalligen zijn, die niet de Opvattingen van het Russische volk verte genwoordigen" Bovendien worden zij, zo zegt het Kremlin „door het Westen gebruikt om de successen te verhullen, die het we reldcommunisme behaald heeft". Naar aanleiding hiervan zeggen de dissiden ten, dat nog maar twee van de elf organise rende leden van hun groep nog vrij en actief ajn. De anderen zijn gevangen genomen of hebben ijlings een vergunning gekregen om het land uit te gaan. Inmiddels zijn er weer nieuwe leden bij de groep gekomen en er zouden nieuwe afdelingen gevormd zijn in i Yekraine' Letland en in Georgië. Dit te altijd wat moeilijk na te gaan vanwege Qe reisbeperkingen, die aan Westelijke cor respondenten zijn opgelegd. Do woordvoerders van de dissidenten roeren de volgende punten aan, die in strijd zijn met de akkoorden van Helsinki: Er bestaat geen mogelijkheid tot vertrek uit het land. Zelfs voor plezierreisjes moet een burger een beoordeling krijgen over zijn werk, welke beoordeling gecontroleerd wordt door de partij. Er is in de Sovjet-Unie geen mogelijkheid van vrije vestiging. Een registratiesysteem verplicht de burgers een binnenlands pas poort bij zich te dragen, waarop hun woon plaats vermeld is. Er is in de Sovjet-Unie geen vrije pers en geen vrije uitwisseling van informatie. Bo vendien is er censuur op telegrammen uit het buitenland. Het recht op emigratie en het recht op gezinshereniging bestaan niet De emigratie van joden, van religieuze minderheden zoals de pinksterkerk en de 1,8 miljoen tellende gemeente van de Wolga-Duitsers, is uiterst beperkt. Er is discriminatie tegen nationale minder heden, zoals tegen de Tartaren uit de Krim, die naar hun thuisland willen terugkeren, nadat zij, onder Stalin, gedwongen zijn ge weest in ballingschap te gaan. Inmiddels zijn zij, die zich tijdens vergade ringen en in dokumenten uitspreken, slach toffers van huiszoekingen en ondervragin gen. Zij worden geschaduwd en hun tele foons worden afgesneden. Alles bijeen genomen hebben de akkoorden van Helsinki volgens de dissidenten ook positieve resultaten gehad: zij hebben de mensen meer durf gegeven om zich uit te spreken en om ophun rechten te staan. Zij (de akkoorden) hebben geleid tot een meer verbreide ontevredenheid over de aan de mensen opgelegde beperkingen. De Sovjet-Unie ziet het, uiteraard, heel an ders. Volgens de officiële Russische pers biedt de Sovjet-Unie aan de wereld een levend voorbeeld van werkelijke mensen rechten, omdat zij haar burgers het recht op werk, huisvesting, medische verzorging, ouderdomsbijstand, rust en vrije tijd garan deert, wat, eveneens volgens de Sovjetpers, niet het geval is in de VS, waar aan miljoe nen Amerikanen de elementaire mensen rechten worden onthouden. Zo heeft de Sovjet-Unie, die in zijn nieuwe ontwerpgrondwet aan hen, die de belangen van de Russische staat beschermen, vrijheid van meningsuiting, privacy, vrijheid van vergadering, juridisch verhaal en persvrij heid belooft, steeds fellere aanvallen gedaan op de Westerse radiostations, die de akkoor den van Helsinki zouden schenden. ,J)e Sovjet-Unie", zo zegt een commentator van TASS, „is niet van plan op te klimmen, of liever, af te zakken tot het Amerikaanse peil van mensenrechten. Zij is niet van plan om de uitbuiting van de ene mens door de andere in te voeren, evenmin als werkloos heid, sociale ongelijkheid, politiek gangster- dom, discriminatie van minderheden te be vorderen". Volgens TASS verzwijgt presi dent Carter „over de honderden politieke gevangenen in de VS, het feit, dat miljoenen Amerikanen, afkomstig van verschillende nationaliteiten, elementaire mensenrechten ontzegd wordt, met name het recht om te werken, en het feit, dat vele burgerrechten van de Amerikaanse grondwet slechts op papier bestaan en dat spionage en afluister praktijken aan de orde van de dag zijn". De rechten, die een centrale plaats innemen in de Amerikaanse grondwet en waarover de akkoorden van Helsinki handelen, zoals vrijheid van meningsuiting en geloof en persvrijheid, worden door de Sovjet-Unie slechts gegarandeerd „in overeenstemming met de belangen van de werkende klasse en met het doel het maatschappelijk systeem te versterken". En de Pravda zegt hierover: „In de Sovjet- Unie wordt men niet vervolgd wegens zijn standpunt, maar zij, die zich bezig houden met anti-Russische propaganda, die er op gericht is het socio-communistische systeem in de Sovjet-Unie omver te werpen of te verzwakken, worden, onder de Russische wet, aansprakelijk gesteld. Dit geldt ook voor personen die opzettelijk valse informa tie of verzinsels verspreiden ter ondermij ning van de Russische staat en het maat schappelijk systeem.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7