moeten rekening houden met inhoud en kwaliteit t.v.-uitzendingen MN HUS UT Italiaans feminisme nog in wilde jaren „Oranjehoren bij Cossandra VOORAL VOOR JONGE KINDEREN Kamerbreed tegeltapijt Braille-woordenboek: klaar en meteen herdruk MAANDAG 11 JULI 1977 LEIDSE COURANT pagina 6 Beter dan televisie kijken is kinderen vrij te laten spelen of knutselen. Later zullen ze misschien beter de beel den kunnen verwerken die ze als een stroom over zich uitgestort krijgen. De invloed van de televisie op het gezinsleven is ongetwijfeld zeer groot. Niet alleen omdat er een tee vee in huis is, maar omdat die in de woonkamer staat en beelden over het scherm laat glijden die de aandacht trekken. Rampen, de problematiek van de samenleving en de druk van oorlogsgeweld dringen zich aan de kijkers op. L. Rimanque toont in zijn boekje „Televisie en gezin" aan dat er van verrijking sprake kan zijn als men met het medium zinvol en ver antwoord omspringt „Een simpele druk op de knop stelt ons onmiddel lijk in verbinding met landen en, mensen waarvan wij het bestaan nauwelijks vermoedden. Er komt een plotselinge confrontatie met een an dere levensbeschouwing, waarvan veel te leren valt. ^et gezinsleven onder invloed van de tv (Van onze correspondent) BONN gezinsleven bezinsleven in de bondsrepubliek speelt zich bijna alleen nog maar af voor de televisie. De familieleden zijn niet meer of nauwelijks in staat met elkaar van gedachten te wisselen en over problemen te discussiëren, laat staan deze op te lossen. de beelden associaties oproe pen met thuis-ervaringen. Een zesjarige, wiens vader bijvoor beeld royaal is met slaag zal veel sterker geëmotioneerd ra ken door gewelddadig optre den in films of nieuwsbericht, dan een kind waarbij dit soort dingen ver van hun bed zijn. Complex Televisie zaait zodoende ook twijfel. Nu is twijfelen een te ken van wijsheid, op voor waarde echter dat men vol doende houvast blijft houden om niet stuurloos te raken. Televisie kan helpen kinderen op te voeden in kritische zin en ertoe bijdragen een per soonlijke visie op te bouwen. Ze biedt ook mogelijkheden voor mensen uit alle bevol kingslagen zonder beperking van leeftijd, begaafdheid of sociale klasse." Gesprekken met enkele psy chologen over beeldcommuni catie brachten een aantal me ningen naar voren. Een hier van: de invloed die een kind ondergaat uit indringende ex pressieve beelden legt ouders de plicht op waakzaam te zijn. Beelden spreken voor zichzelf en het intensief kijken stelt ouders voor de vraag uit te vinden of deze een stimuleren de - dein wel een storende in vloed hebben. Samen een be paald programma zien en er later over praten kan een posi tieve bijdrage in de opvoeding opleveren. Sommige ouders zitten gezellig een uurtje met vrienden op het terras te keu velen, terwijl een kind om de tijd te verdrijven in z'n eentje in de huiskamer vastgenageld op zijn stoel overspoeld wordt door beelden van gewonde burgers op de vlucht, half ver hongerde kinderen of een na tuurfilm over vleesetende planten. Varianten Op dit domme voorbeeldje zijn tal van varianten moge lijk Een negenjarige jon gen," vertelt Rimanque, „keek in toenemende mate televisie. Zijn moeder zei dat hij zich doodverveelde totdat de beeld buis aanging. In het gezin ont stond steeds vaker ruzie om dat het ventje steeds later naar bed wilde. Hij keek als gefascineerd naar de beelden, wat het program ma ook was. Een echte versla ving. In feite was de tevee in huis gehaald omdat de familie Naar aanleiding van een onlangs uitgekomen rapport van een onderzoekinstituut in Frankfurt over de invloed van de t.v. op het gezinsleven, waarom wij onlangs berichtten, schreef Tiny Francis voor „Van huis uit" bijgaand artikel. Kamerbreed tapijt wordt vo lop verkocht omdat het zon der naden (dus egaal) is en makkelijk zelf te leggen. Op de markt is thans gekomen een op het eerste „gezicht" verwarrend produkt: kamer breed „tegeltapijt". Een te genspraak in bewoordingen, want een tegel is 50 x 50 cm en wordt altijd om en om gelegd, zodat er een min of meer „geblokte" vloerbedek king ontstaat. De tapijt tegel heeft nog maar een korte ge schiedenis. Ze begint bij de langzamerhand over bekende haartegels, die een tikje bor stelig aandeden en niet ple zierig is aanvoelden aan blo te voeten. Voor een slaapka mer leken ze dus al meteen minder geschikt Door bet percentage kunstvezel te ver hogen werden de haartegels echter zachter en daarmee geschikter voor slaapvertrek ken, terwijl de slijtvastheid toenam. Een tapijttegel met 27% dierlijk haar is goed ge- schikt voor gang en trapbe- legging. Willen we knus doen, dan gooit op den duur de nieuwe kamerbreedtapijt- tegel „Shiggy" waarschijn lijk hoge ogen! Hij bestaat in diktes van 8 tot 18 mm en zijn grondstof is pure wol van het schaap. (100%). Deze tegels geven een egaal effect zijn niet te onderscheiden van „kamerbreed hoogpolig tapijt); ze kunnen in één rich ting worden gelegd. Als iede re tegel kunnen ze mee ver huizen en lenen zich voor doe-het-zelf. Met snijden valt er niet veel af, alle stukjes kunnen (Door de voegzame wolligheid) ge bruikt worden voor het op vullen van hoekjes en terug- liggende drempels. (Heuga). Inc. BTW: 61,10 per m2. op een kleine flat woonde en het kind weinig speelruimte had. Men gebruikte het toestel als een soort kindermeisje om het kind bezig te houden ter wijl moeder dan rustig haar huishoudelijk of ander werk kon doen. Gelukkig zagen de ouders in dat dit niet de goede weg was. Ze zouden beginnen wat meer vrije tijd te maken om zich met hem te bemoeien zonder dat er te veel lawaai en rom mel werd gemaakt" Eep an der kind, een meisj, leed aan angstgevoelens. Een klinisch psycholoog ontdekte door haar tekeningen dat haar fan tasieleven vol enge dingen was: dode kinderen op straat, dieren die elkaar verscheuren, uitslaande branden. „Het bleek dat het kleine ding elke avond tot 9 uur teevee keek „omdat ze toch niet kon sla pen,, (van angst...). Maar de ouders hadden nooit enig verband gelegd tussen de slapeloosheid en teeveeuitzen dingen (van gruwelen)Lang zamerhand moet men leren re kening te houden met de in houd en de kwaliteit van films, feuilletons en voorlich ting van volwassenen. Tegenwoordig worden we soms al vroeg in de avond overvallen door zeer openhar tige sex- of zeer nare familie- problematiek onder het motto: we zijn nu eindelijk eerlijk! Over alles mag en kan gespro ken worden. Het is dan ook de moeite waard tevoren de om- roepgids in te kijken om ken nis te nemen van het aange kondigde gebodene. Meestal staat de inhoud van een pro gramma goed beschreven; uit medespelende acteurs kan men al heel wat opmaken. Wat films betreft die geweld tot onderwerp hebben (en dat zijn er steeds meer, ook in de voor avond als de kleintjes nog op zijn) onderscheiden jonge kin deren geen werkelijkheid en de voorstelling daarvan. Psy chologen achten het uit erva ring nodig een kind dit ver schil duidelijk te maken. „De boeven op de televisie spelen alleen maar een rol, uit de stengun komen geen echte ko gels. De cameraman is altijd in de buurtHet wemelt in de studio van de mensen. Het is ook goed te laten merken dat wreedheid en gemeenheid ook grote mensen verontrust." Dit raad Rimanque aan te zeg gen als men kinderen toestaat naar dit soort films te kijken. Kleuters die in de kamer rond hangen kunnen ze maar beter helemaal niet zien. Welk ge sprek dan ook zal onvoldoen de zijn om hen over de angst heen te helpen. „Je kunt er geen staat op maken waarvan een kind de doodschrik krijgt," vertelt een kinderpsy chologe, die per dag wel tien of meer kleine patiënten heeft. „De dingen komen soms heel onduidelijk over. Ik had een meisje onder behandeling dat bang was voor spoken." „Spoken bestaan toch niet" .Jawel" verzekerde het kind, oma had het zelf verteld. Na tuurlijk had oma dat niet zo bedoeld. Maar er was geen wrikken aan. Spoken beston den. Wat bleek? Het kleine meisje zag regelmatig een doodonschuldig, klein, grappig in het wit gehuld „spookje" over het beeldscherm glijden om een of andere reclamespot („wie reus", „Calvésaus", tot Becel voor hart en bloedva ten") te stofferen. „Dat spook is niet echt" zei de psychologe. „Dat is wel echt", repliceerde het kind. „Biotex", „Witte reus", „Calvésaus", Becel voor hart en bloedvaten" is toch óók echt." „Bedreigend is als (voor een kind) angstaanjagen- De situatie thuis zorgt ervoor dat op het eerste gezicht de televisie een nadelige invloed heeft; er is echter altijd een complex van factoren nodig om bepaalde beelden tot een gevaar voor de geestelijke ge zondheid te maken. Daarbij speelt psychische - en lichame lijke rijpheid een rol van bete kenis. „In één schrikverwek kend bericht blijft een kind niet steken," aldus een ervaren kinderpsychiater. „Dit is niet blijvend traumatisch. Veel meer gevaar leveren kwade dingen op die telkens worden ondergaan en dan nog eens herkend in situaties en ver richtingen op het scherm." Herhaling van beelden als bij voorbeeld straatgevechten, bo maanslagen, handgemeen waar ook ter wereld vormen geen „openheid" waar een kind iets aan heeft De recente moeilijkheden rond kapingen in de trein en de school heb ben ouders en opvoeders voor het blok gezet. Vooral met be trekking tot de school is het eigen wereldje danig aange tast Op school leer je, je speelt er en je zingt er. Kijk nu eens wat er gebeuren kan? Deze zaken voor kinderen verbor gen te houden door onder meer de televisie monddood te maken, helpt niet veel. Vriendjes weten er alles van en de juffrouw kan er in de klas ook niet omheen. Deze situaties vragen op een open en eerlijke aanpak. Samen met de ouders brengt het af schuwelijk nieuws met zich mee dat ook kinderen moeten zoeken naar de zin en beteke nis van menselijk lijden. Hoe moeilijk het ook te aanvaar den is. Vóór- en nadelen van de tele visie afwegend kwam eerder genoemde psychologe tot de uitspraak dat kinderen die vaak kijken naar televisie te veel aan visuele indrukken krijgen. „Ze worden er te pas sief door gevoed. Er is geen gelegenheid iets te fantaseren of te reageren (vergelijk pop- penspe, voorlezen, zelf lezen). Televisie kweekt te veel het „toeschouwer zijn" aan." Tekst: Tiny Francis CC Jy 99 Een van de nieuwere planten is de Cossandra of „Rosientje". Het is een goedkoop struikje, sinds 1817 bekend en afkomstig uit Indië. In het begin van de jaren vijftig maakte ze bescheiden haar entrée in Nederland met haar juichende oranje bloempjes die het hele jaar door bloeien. Ze zijn asymmetrisch met een lange bloembuis en hebben in de oksels groenige schubbladeren. Nu meer dan dertig jaar in de roulatie is ze populair, ook om te combineren in een plantenbak met andere doorbloeiers. De Cossandra met haar tropisch verleden wil graag genieten van een warm plaatsje (ca. 18°) op een zuidelijk gelegen vensterbank, maar felle zon verdraagt ze niet (vloeipapier tussen raam en plant geeft uitkomst). Niet te veel water geven, maar wel zorgen dat van dit weinige in ieder geval de kou af is. in de winter afschermen tegen tocht en de temperatuur niet laten dalen onder de 12°). (vanaf 2,50). Reactie Een lezer uit Den Haag schreef ons naar aanleiding van ons artikeltje over de Oleander dat hij in Spanje dit jaar een prachtige witte Oleander had gekocht, 75 cm hoog 35 peseta's (ca. f 1,30) Zijn vraag: ,JCan er geen importeur gevonden worden die op groter schaal tropische planten uit Spanje en Italië invoert? „Er worden veel Oleanders ingevoerd, maar deze import maakt de plant voor de consument niet goedkoper. De Rian tenziektenkundige Dienst, afd. Import en Export" te Wageningen antwoordt hierop: „Elke plant die hier binnenkomt moet voldoen aan onze eisen. Zonder gezondheidscertificaat van het land van herkomst worden ze geconfisceerd". Men houdt de vinger aan de pols om te voorkomen dat gevaarlijke organismen het land binnendringen. De inspectie (doorgaans in kassen, vóórdat de grens wordt gepasseerd) kost weinig of niets. Dat tropische planten hier duurder zijn dan in landen waar ze langs de kant van de weg groeien (neem de hibiscus in Griekenland) is een handelszaak, duur is het vervoer (vrachtwa gen met chauffeur en bijrijder is een paar dagen onderweg). „Dan is er het acclimatisering probleem". Ingevoerde tropische planten moeten in Nederland voorlopig afharden in een kas, speciaal verzorgd en overgeplant in andere aarde. Rode Spaanse kleigrond neemt in Nederland geen water op. Voordat de geïmporteerde plant bij bloemist of tuincentrum komt zijn er op het handelstechnische vlak zoveel schakels dat de prijs er niet door zakt. (Van onze correspondent Frans Wij- nands) ROME In het explosieve en verwar rende Italië van dit moment rijzen de feministische bewegingen en akties als paddestoelen uit de grond. Als in een Walpurgisnacht dansen de feministen op straat, krijsend tegen elke man die ze tegenkomen, protesterend tegen de mannelijkheid en het overwicht van de man, klagend over de achterstelling en de ondergeschiktheid van de vrouw. Ze worden heksen genoemd, maar hun toverfratsen zitten niet in een vliegen de bezemsteel of bezweringen; ze ge bruiken liever stokken om mee te slaan en hun toverspreuken zijn moderne slagzinnen. Kreten tegen de abortuson vrijheid, tegen verkrachtingen, onder betalingen en werkeloosheid. De feministenbeweging in Italië is de puberteit duidelijk nog niet te boven. Er is te weinig coördinatie tussen diver se groepen, het ontbreekt vooralsnog aan echt ludieke benadering van veel problemen, er ontbreekt een stuk rust in veel akties. Maar het ergste van alles is dat de goedwillende, serieuze feminis ten overschreeuwd worden door heksen die de vooruitgang of de noodzakelijke veranderingen alleen denken te kunnen bereiken door en met grof geweld. Zoals ultra's en extremisten de politiek en de studentenwereld vertroebelen, zo wordt het Italiaanse feminisme bena deeld door de grote groep jongeren die er niet tegen op ziet om elke demonstra tie om te buigen tot een plundertocht. En de lijst aanslagen, gepleegd door zich autonoom noemende feministen of heksen, groeit met de dag. De groep die deze harde lijn propageert «i toepast bestaat voornamelijk uit jon gelui, zestienjarigen, scholieren die het theoretisch feminisme beu zijn en om daden vragen. Ze vinden begrip en steun bij militante vrouwen die een stuk ervaring hebben opgedaan in de buiten parlementaire groepen. In deze hoek worden de aanslagen tegen artsen, gy naecologen en magistraten voorbereid. Het opmerkelijke verschil in theorie en praktijk tussen de beide grote blokken feministen, werkt uiteraard negatief op de publieke opinie. De gemiddelde Ita liaan ziet het nog niet zo zitten met de vrouwenbewegingen en zeker niet als er geweld bij te pas komt. Het is voor de Italiaanse feministen bijzonder aantrekkelijk om aktie te voe ren, maar tevens erg moeilijk om een keuze te maken omdat de Italiaanse vrouw en speciaal in Zuid-Italië in veel opichten achter is gebleven bij haar sekse-genoten in de westelijke en noordelijke Europese landen. Voorlopig hebben de feministen drie onderwerpen gekozen waarop ze hun aktieve aandacht gericht hebben: de abortus en de sexuele (her)opvoeding met de daarbij behorende vrijheid. Dan de strijd tegen de ondraaglijk wordende machtswellust van „de" Italiaanse man en tenslotte de positie van de vrouw als werkend lid van de samenleving. De strijd voor een vrij(ere) abortus is bitter geworden sinds de Italiaanse Se naat onlangs een tamelijk vérgaand wetsontwerp, waarin de vrouw een groot stuk zelfbeslissingsrecht zou wor den toegekend, onverwacht afwees. Door die wet had een dubbel doel be reikt moeten worden: er had een einde moeten komen aan de dramatische golf van clandestiene abortussen en de vrouw zou meer zelfvertrouwen en ei genwaarde tegenover de man hebben verkregen. Ook de hele sexuele opvoeding maakt deel uit van het pakket van de feminis tische akties. Het is ontstellend om te constateren hoeveel ouders zich aan een goede voorlichting aan hun kinderen onttrekken, in de hoop dat het allemaal wel vanzelf goed zal komen of niet mis zal lopen. Onder de vooral in Italië voelbare in vloed van de kerk, blijven voorbehoeds middelen verboden en dus zijn ze schaars. De voorlichting op de scholen is pas in een beginstadium en geregeld worden leerkrachten aangeklaagd door boze ouders omdat er in de klas te openhartig over sexualiteit gesproken zou worden. Over sterilisatie wordt al helemaal niet gepraat In Italië gebruikt slechts vijf procent van de vrouwen de pil, terwijl Italiaanse bronnen ter verge lijking cijfers aanvoeren waaruit blijkt dat bijvoorbeeld in Nederland bijna de helft van de vrouwen de pil gebruikt Alle feministische bewegingen, en de meest zijn gelieerd aan linkse politieke partijen, eisen meer veiligheid en meer bescherming tegen de mannen die er nog steeds op uit zijn zoveel mogelijk vrouwen op de knieën of nog lager te krijgen. Er wordt gewezen op het on rustbarend toenemende aantal ver krachtingen, geweldplegingen, op de on vrijwillige en onder mannend wang be staande prostitutie, vooral van minder- jarigen. Claudia Caputi, het onschuldig ogend provinciaaltje dat bij herhaling en door meerderen werd verkracht is geruime tijd het symbool voor de strijd bare feministen geweest Claudia zou in haar mooiste jeugdjaren geestelijk ver moord zijn door al die verkrachtingen. en het meisje had op een gegeven mo ment veel weg van een martelares je van het type Maria Goretti. Het levensverhaal van Claudia Caputi is op zichzelf triest genoeg. Geboren en opgegroeid in een ontvolkt boerendorp waar alleen via de televisie de „verleide lijke wereld" aanwezig was. Om zich aan een troosteloos leeg bestaan te ont worstelen ontvluchtte Claudia haar om geving, maar kwam via campings, slechte vrienden, onbegrip en hoon bij de familie en buren tenslotte terecht in de grote stad. Daar was het bijna niet te voorkomen dat Claudia de verkeerde kant zou worden opgestuurd, zoals dat dagelijks gebeurt met ontelbare leeftijd en lotgenootjes. Maar niet alles blijkt onder dwang ge beurd te zijn, en sinds Claudia openlijk van liegen is beschuldigd, lijkt ze min der geschikt als voorbeeld voor héér categorie. Tenslotte zetten de feministen zich in voor een gelijkwaardige rol van de vrouw in het arbeidsproces. In Italië werkt slechts 20 procent van de vrou wen buitenshuis tegen een vast salaris. Dat percentage is in het noorden van het land hoger dan in het zuiden, waar de thuisarbeid nog bloeit. De industrie biedt steeds minder arbeidsplaatsen, daarentegen stijgt het aantal werkende vrouwen in de dienstensector. Ook in vakbondskringen is onlangs nog aange drongen op volledige gelijkwaardigheid tussen man en vrouw in het arbeidspro ces. Het is nog een vrome wens, want niet alleen bij aanstellingen bestaat on gelijkheid, ook als er ontslagen vallen gaan vrouwen eerder de laan uit dan mannen. Binnenkort maakt de Christe lijke Blindenbibliotheek in Ermlo een begin met de tweede druk in braille van het „Neder lands Woordenboek" door prof. dr. A. Weijnen. De eerste druk is juist dezer dagen voltooid door het gereedkomen van de twaalfde band. Het hele ver schijningsproces van deze eer ste druk heeft ongeveer een jaar geduurd (er werd gemid deld één band per maand afge leverd). Doordat de tekens van het brail leschrift (het bekende „voel- schrift" voor blinden en slecht zienden) vrij groot en het brail- lepapier vrij dik moeten zijn, om de af te tasten punten een zo groot mogelijke houdbaar heid te geven, heeft het woor denboek een gigantische om vang gekregen, vergeleken bij het oorspronkelijke pocket boekje waaraan deze brail le—uitgave is ontleend. Het poc ket—boekje is 2 cm dik; hetzelf de woordenboek in braille 102 cm. Meer dan een meter boe kenplank dus voor één woor denboek. Toen in 1975 het plan opkwam een Nederlands woordenboek in braille te gaan uitgeven, werd aanvankelijk gedacht aan een honderdtal exemplaren. Nadat echter enige bekendheid aan de ze plannen was gegeven, bleek de belangstelling zó groot, dat het aantal intekenaren al snel daar ver bovenuit ging. Toen in maart 1976 met het eigenlijke zetten en drukken werd begon nen, werd de uiteindelijke op laag dan ook bepaald op drie honderd. Niettemin bleven ook daarna nog steeds inschrijvers zich melden, zodat het aantal verkochte exemplaren de drie honderd al had bereikt, nog vóórdat de eerste band kon wor den afgeleverd. De daarna bin nenkomende inschrijvingen werden op een wachtlijst ge plaatst, die op dit moment kort voor de start van de her druk is gestegen tot honderd. Met de herdruk zal omstreeks september/oktober a.s. worden begonnen, waarna weer in een tempo van één per maand de twaalf banden van het braille woordenboek zullen worden af geleverd. De kosten van het braille woordenboek bedragen 400,- per exemplaar. Niettemin wordt aan de kopers slechts een be drag van 45,- in rekening ge bracht Voor het tekort hoopt de Christelijke Blindenbibliotheek op een subsidie van het ministe rie van CRM (hoewel de officie- Ie goedkeuring hierop nog niet is verkregen), terwijl ook het Koningin Juliana Fonds en de Stichting Nationaal Fonds tot Bevordering van de Revalidatie financiële medewerking hebben Erfenis Picasso: ruim 600 miljoen PARIJS De waarde van alle door Pablo Picasso vier en een half jaar geleden, toen de kunstenaar op 92-jarige leeftijd overleed, nagelaten kunst, wordt door het Franse week blad Le Point geschat op 1.251.673.200 frank (ongeveer 625 miljoen gulden). De werken van Picasso en die van andere kunstenaars die hij bezat zijn thans gecatalogiseerd, aldus meldde Le Point zondag. De onderhandelingen tussen de erfgenamen wie wat krijgt en de staat die het nodige aan succes sierechten zal innen, zijn begon nen. Voorts heeft Picasso twee kaste len nagelaten plus een boerde rij, zijn villa te Cannes en een aantal aandelen waarvan de to tale waarde wordt geschat op 10 miljoen frank (5 miljoen gul den). Volgens het weekblad bestaat de artistieke nalatenschap uit 1.876 schilderijen plus wandta pijten, vloertapijten, geïllus treerde boeken, koperen voor werpen en diverse andere kunstvoorwerpen, 7.089 tekenin gen, 4.659 schetsen staande in 149 schetsboeken, 18.095 gravu res, 6.112 lithografieën, 3.181 li noleumsneden, 1.355 beeldhouw werken en 2.880 keramische kunstvoorwerpen. ■Ill

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6