B. en w. van Wassenaar houden vast aan uitbreiding De Paauw Alkemadenaren houden zich goed ALTERNATIEVEN SCHADEN CENTRALISATIE F. Limburg overleden Bettine Vriezekoop naar Europese jeugdkampioenschappen Hulde voor Noordwijkse wandelaar Wiskundige kunst in Soefi-tempel Israels bezette gebieden in Katwijk Noordwijkerhouter twee uur bekneld in autowrak STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JULI 1977 PAGINA 4 KORTWEG De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het slachtoffer reed over de provincialeweg uit de richting Roelofarendsveen en belandde in een bocht op de andere weghelft Na een correctiema noeuvre vloog hij frontaal tegen een boom. De provinciale weg was zaterdagmiddag vanwege het ongeval van twee tot na vier uur voor al het verkeer gestremd. Een groot aantal eenheden van de verkeerspolitie en van de Alkemadese rijkspolitie was uitgerukt evenals brandweerploegen uit Alphen en Alkemade. Toen het uitzagen van het slachtoffer niet wilde vorderen, werden twee speciale ongevallenteams van de afdeling heelkunde van het Academiche Ziekenhuis in Leiden opgeroepen. Terwijl brandweer lieden druk bezig waren met het uitzagen, zorgden de teams dat de Noordwijkerhouter werd beademd en een infuus kreeg inge bracht. Om vijf voor vier, na bijna twee uur in het wrak bekneld te hebben gezeten, werd de inwoner van Noordwijkerhout uit het verwrongen staal van zijn auto gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht IN SASSENHEIM HAZERSWOUDE - Bettine Vriesekoop van de Hazerswoud- se tafeltennisvereniging Avanti doet mee aan de Europese jeugdkampioenschappen te Vi chy. In deze Franse stad zal zij van 22 tot en met 31 juli de eer van Oranje met junior-collega's Wilmie van Rijswijck en Ine Willems trachten hoog te hou den. Dus an Tigerman begeleidt de Hazerswoudse nationale kampioene bij de senioren en haar twee metgezellen. Ronald Rijsdorp, de speler van het Goudse Vriendenschaar die met ingang van september in het Avanti-shirt zal tafeltennis sen, is ook van de partij in Vichv. Met onder andere Scylla- speler Frits Kantebeen is hij geselecteerd voor de wedstrij den bij de jongens junioren. Avanti's Irene Schmidt, vorig jaar goed voor een gouden me daille tijdens de Paralympics in Toronto, is eind deze maand van de partij in het Britse Stoke Mandevïlle. Tijdens de wedstrij den aldaar staan de wereldtitels voor rolstoeltafeltennissers op het spel. Irene Schmidt kwam j het vorig seizoen bij Avanti uit j in het derde team. I NA EERSTE TENNISDAG: SASSENHEIM In Sassen- heim overleed afgelopen vrij dag op 81-jarige leeftijd de heer F. Limburg. De heer Limburg was jarenlang directeur van de Bloembollenkeuringsdienst Na een rouwdienst in de Schutse zal de heer Limburg morgen middag om drie uur op de be graafplaats van de hervormde kerk ter aarde worden besteld. De heer Limburg was binnen de Sassenneimse gemeenschap be- paald geen onbekende. Hij was jarenlang ouderling van de plaatselijke gereformeerde kerk, mede-oprichter en voorzit ter van de christelijke biblio theek, bestuurslid van de AR- j kieskring en de laatste jaren voorzitter van de Sassenheimse I bejaardenvereniging. De heer Limburg was drager van de Ridderorde van Oranje-Nassau. I NOORD WIJK De Noordwijker Arie Smeltink vertrekt 19 juli naar Nijmegen om daar voor de 25-ste maal deel te nonen aan de Vierdaagse. Mocht hij ook dit jaar de vier keer veertig kilometer uitlopen dan zal Smeltink 23 juli in het bezit van een gouden medaille van dit wandelsportgebeuren naar zijn woonplaats kunnen terugkeren. Als blijk van waardering voor zijn prestatie overweegt de Noordwijkse sportvereniging Smeltink die dag eens stevig in de bloemen te zetten. Bovendien zal de Vierdaagse veteraan een aubade voor zijn woning in de Van Leeuwenstraat worden ge- OUDE WETERING Rik Hins, de finalist van het vorig jaar in het open C- en D-tournooi van tennisvereniging Alkemade heeft de eerste stap gezet in de richting van de eerste plaats, die hem volgens de plaatsing zou moeten toekomen. Dit weekend won hij tijdens de eerste tournooidag gedecideerd van Fred vd.d Loo 6-1 en 6-1. Leo Link boekte een rustige overwinning op F. Ton- De resultaten van de enkele Alkemade-spelers waren aan het begin van het tournooi bevredigend te noemen. Eric Henk v.d. Berg won met goede temposlagen van Ed Staal. Rooderkerk won van L. Cijsouw. Piet v.d. Berg versloeg R. Wallaard met 6—4 en 6—1. Jos van Berkel struikelde echter over routinier Fred van Ake. In de afdeling D kwam Lucien Graasen in de derde ronde door twee overwinningen op J. Kulk en later op de dag op Leo v.d. Meer. Ron Lips ontnam J. Plijnaar sr. de ilussie op winst met 60 en 6—1. De Alkmadenaar Ron Rietbroek won opvallend van H. Buys. Zijn broer Rietbroek verloor echter van Miro Rabba. Jan van Gaaien was niet opgewassen tegen het Katwijkse geweld van Leo v.d Meer. Jan verloor met 6—2, 6—3. Mogelijk had hij de vakantie nog in het hoofd, want 's morgens was hij nog op de terugreis uit Spanje. George Koor hield de Alkemade-eer hoog door op routine van R. Rotteveel te winnen met 6—3 en 64. Samen vattend commentaar van wedstrijdleider Willem Renee en zijn assistentes Anne van Bostelen en Ria Troost:" verheugende start, als het zo door gaat wordt het tournooi een groot succes". Enkele dubbelspeluitslagen: HDC: De Jong-Van Tongeren/V.d. Water: 1-6, 6-2, 6-3; De Groot/Vee- man-Rooderkerk/Rabba: 6—4, 7—5; GDC: Van Deurzen/Knol-De Koning/Boers: 6-0, 6-3; HDD; Van Gaalen/Renee-Zwart/Looyen: 6-3, 6-4; GDD: V. Rooyen/V Rooyen- Stork/Sievers: 7—6. 6—1. VOORHOUT - Afgelopen zater dag gingen in Voorhout de kin- dervakantiespelen officieel van start. Voorafgegaan door de muziekvereniging St Cecilia maakten de deelnemers een rondje door het dorp. Daarna kon het feest pas echt beginnen met het oplaten van honderden ballonnen voorzien van namen en adressen. En nu maar af wachten wiens ballon het verst gekomen is. KATWIJK - Een jaarlijks terug kerend evenement voor kinde ren van zes tot twaalf jaar is de „7-Up juttersaktie" langs de Ne derlandse kust Afgelopen zater dag werd het Katwijkse strand grondig gereinigd door een ploeg van ruim duizend jutter- tjes, die getooid met een jutter- spet en voorzien van plastic zak ken zo'n anderhalf uur lang in gespannen bezig waren. Na ge dane arbeid mochten de jeugdi ge milieuwerkers schatgraven op een stuk strand bij paviljoen Willy Zuid". De hoofdprijs, een kinderfiets, werd „gevonden" door de 8-jarige Karin Spaan derman uit Katwijk. KATWIJK - Het genootschap „Oud Katwijk" brengt morgen en dinsdag 26 juli een klank beeld met dia-voorstelling over Duitse schilders die in het verle den te Katwijk woonden en werkten. Ongeveer 70 kleuren dia's van fraaie schilderijen zul len de revue passeren. Na de pauze vertoont Jan Schaddee van Doorn zijn film „Hollands blonde duinen". De avonden, die mede georganiseerd worden voor Duitse badgasten, worden gehouden in de Oranjezaal van het jeugdhuis in de Voorstraat Aanvang 20.00 uur WASSENAAR B. en w. van Wassenaar blijven vasthouden aan hun plan tot uitbreiding van het gemeentehuis naast het bestaande raadhuis „De Paauw". Alternatieve bouw plaatsen voor de bouw van een nieuw gemeentekantoor, zoals aan de Johan de Wittstraat, wijst het college om diverse redenen van de hand. Voor naamste argument is dat de zo gewenste centralisatie van het gemeentelijk apparaat dan niet van de grond komt Verder spe len financiële overwegingen een rol. Bovendien bestrijdt het college dat er bij uitbreiding van Huize „De Paauw" schade wordt aangedaan aan raadhuis en omgeving, omdat „De Paauw" begin deze eeuw ook al tweemaal zo groot is geweest. Dit schrijft het Wassenaai'se col lege in een deze week versche nen nota over de huisvesting van de gemeentelijke diensten. De nota zal na behandeling in de diverse commissies ten slotte in de gemeenteraad worden be handeld. Enige maanden terug besloten b. en w. de hele kwestie van de toekomstige huisvesting van de gemeentelijke diensten opnieuw in beraad te nemen, nadat tegen hun plannen om Huize „De Paauw" uit te brei den, ernstige bezwaren van uit de burgerij waren gerezen. Dit besluit was overigens al in fe bruari van het vorig jaar door de raad genomen. De plannen werden door de Rotterdamse ar chitect Quist nader uitgewerkt De uitbreiding zou gestalte moe ten krijgen door de bouw van twee gebouwen van elk drie bouwlagen op het terrein van de huidige gemeentekwekerij naast Huize „De Paauw". Deze nieuw bouw zou via een gang met het bestaande gemeentehuis worden verbonden. Protesten Vrijwel onmiddellijk na het be kend worden van deze plannen in oktober vorig jaar kwamen de protesten van de burgers los. De kritiek richtte zich vooral op twee punten. Men wees aller- Raadhuis De Paauw is omstreeks de eeuwwisseling ook al tweemaal zo groot als nu geweest eerst op de aantasting van de omgeving van het huidige raad huis en daarmee van het raad huis zelf. Ook pleitte men voor concentratie van de gemeentelij ke diensten in de omgeving van het centrum van Wassenaar, omdat Huize „De Paauw" zo geïsoleerd van de dorpskern ligt. Huize „De Paauw" zou dan kunnen blijven functioneren als bestuurlijk en representatief centrum van de gemeente. Bo vendien hekelden de burgers het feit, dat men totaal geen inspraakmogelijkheden bij het ontwikkelen van de plannen had gehad. In de maanden daarna versche nen diverse alternatieve oplos singen in opdracht van de Ver eniging Vrienden van Wasse naar. Daarbij werd vooral ge-. pleit voor de bouw van een nieuw modern gemeentekan toor aan weerszijden van de Johan de Wittstraat op terrein, dat reeds in eigendom van de gemeente is. Deze oplossing heeft ook de steun van enkele raadsleden gekregen. de alternatieve oplossingen, waarvan die aan de Johan de Wittstraat nog de belangrijkste is. Men voert onder meer tegen deze oplossingen aan, dat daar mee grond verloren gaat, die nu bestemd is voor bedrijven, die noodgedwongen verplaatst moe ten worden. In tegenstelling tot de berekeningen van de Vrien den van Wassenaar, zijn volgens b. en w. verder de meeste alter natieve oplossingen veel duur der dan een uitbreiding van Huize „De Paauw". Het belang rijkste bezwaar is echter dat nieuwbouw in of bij het cen trum afbreuk zou doen aan de plannen tot concentratie van de gemeentelijke diensten. „Wijzi ging van de keuze van bouw plaats betekent onherroepelijk deconcentratie", aldus b. en w. Boot gemist „En dat heeft tot gevolg dat ten aanzien van de gewenste verbe teringen in de ambtelijke orga nisatie de boot wordt gemist. De kans om te komen tot een goede en efficiënte opzet is dan tot i lengte van jaren verkeken. „On derschatting van deze belangen noemt het college „onverant woord". Apart gaat het college nog in op de bezwaren van est hetische aard die tegen uitbrei ding van Huize „De Paauw" zijn ingebracht. Het college legt uit, dat de omvang van dit bouw werk tot 1918 het dubbele was van het huidige gebouw. De lengte van de gevel bedroeg toen 120 meter tegenover zestig meter nu. Verder is men volgens b. en w. pas na 1915 (het jaar waarin „De Paauw" als raadhuis in gebruik werd genomen) begon nen met de bebouwing van de omgeving. „Tot die tijd was er in de wijde omgeving nauwe lijks enige andere bebouwing te vinden", aldus het college. „Pas daarna is door particuliere bouwondernemingen het bebou wen van ónder meer het pand „De Paauw" op gang gebracht en zijn de nu aanwezige lanen aangelegd en bebouwd. In dat licht doet het naar onze mening toch merkwaardig aan wanneer, nadat inmiddels een groot deel van het oorspronkelijke groen ten behoeve van het bouwen is opgeofferd, nu zo grote beden kingen rijzen tegen het opnieuw uitbreiden van het enige ge bouw dat vóór die omvangrijke aantasting van het groen al be stond. Dit temeer omdat dit kan geschieden zonder opoffering van geboomte". IN KATWIJK KATWIJK Zaterdagmiddag is in de Universal Murad Hassil in Katwijk bekend als de Soefi-tempel een tentoonstelling geopend over Arabische kunst en het gebruik van cijfers. De officiële opening van de expositie, die de titel „Islamathematica" draagt werd verricht door Katwijks loco-burgemeester drs. J. Bergman. Voorts hield de Iman A. H. Akmal uit Den Haag een inleiding over de Islam en zijn invloed op de kunst. Wethouder Bergman stelde in zijn openingswoord dat de gemeente Katwijk blij is de Universal Murad Hassil binnen haar muren te hebben. Hij refereerde aan de rede die prof. dr. H. J. Witteveea indertijd heeft gehouden bij de ingebruikname van de tempel waarin deze de hoop uitsprak dat het gebouw in de zuidduinen het middelpunt zou worden van vele culturele manifestatie —Zijn wens gaat in vervulling", aldus de heer Bergman, „want we hebben al vele concerten hier kunnen beluisteren en met de tentoonstelling „Islamathematica" krijgen we een evenement van internationale allure gepresenteerd." Het nu in Katwijk tentoongestelde materiaal was enkele jaren terug 1 te zien in het Rotterdamse Museu voor land- en volkenkunde en trok daar duizenden bezoekers, waaronder niet alleen geïnteresseer- den in de islamitische cultuur en religie, maar ook wiskundigen, ontwerpers en architecten. De expositie wordt begeleid door een boek waarin wordt ingegaan op de verschillen tussen de grondbe- I ginselen van de vedische wiskunde (ontstaan in het Oosten tussen 2000 en 1000 voor Christus) en onze moderne westerse mathimatica. Onderzoekingen van een Londense ontwerpersgroep brachten na melijk aan het licht dat zeer veel motieven in de islamitische decoratieve kunst zijn afgeleid van de vedische wiskunde en niet louter als een oppervlakte-versiering zonder diepgang moet worden gezien. Aan de hand van voorbeelden wordt aangetoond hoe de patronen en motieven die voorkomen op aardewerk, tegels en tapijten in tuinaanleg en architectuur ontstaan zijn door de grafische weerga ve na een eenvoudige „reductie" van getallenreeksen die gebaseerd zijn op ondermeer het zogenomende magische vierkant, j De tentoonstelling op de Universal Murad Hassil aan de Sporthal loopt tot en met 14 augustus en is dagelijks —behalve op maandag geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Iedere vrijdagavond zullen er lezingen worden gehouden over het onderwerp van de tentoonstel ling door bekende deskundigen op dit gebied. Toegangsprijs 2; kinderen en 65-plussers 1. KATWIJK De fotograaf en etser Dick Hogewoning, verbonden aan de kunstgroep 't Pandje, exposeerd van 16 juli tot en met 7 augustus een uitgebreide fotoreportage over Israel in het oude pand van Baalbergen aan de Dwarsstraat 2 in Katwijk. Hogewoning vertoefde geruimte tijd in Israel, waar hij onder meer als veeboer in een kibboets werkte. Van daaruit ondernam hij vele malen uitstapjes naar de Sinal woestijn en andere bezette gebieden, waar menig maal de sluiter van zijn camera's opende. De expositie is behalve zondags dagelijks geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur De toegang is gratis.En alle geëxposeerde foto's zijn te koop. KATWIJK - Galerie „De Luwte aan de Louwestraat 7 is gedu rende de maanden juli en au gustus op woensdag t/m zater dag geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Er worden werken van Pe ter Cox tentoongesteld, die ook te koop rijn. KATWIJK - Woensdag wordt in het strandpaviljoen „Zee en zon" van Fok de Best een schaa kwedstrijd georganiseerd door de Schaakvereniging Katwijk. De wedstrijd begint om 19.30 uur. Inschrijving vóór aanvang bij het strandpaviljoen. KATWIJK- De Katwijkse bas ketbalvereniging „De Grasshop pers" verzorgt donderdag 14 juli mini-basketbalwedstrijden voor de jeugd en wel op het Andreas- plein; van 19.00 tot 20.00 voor kinderen van acht tot twaalf jaar en van 20.00 tot 22.00 uur voor de jeugd tot 17 jaar. Fotograaf Dick Hogewoning IN OUDE WETERING Oude meesters in Noordwijk OUDE WETERING De uit Noordwijkerhout afkomstige J. van der Berge is zaterdagmiddag op de provinciale weg bij Oude Wetering frontaal tegen een boom gereden. De man kwam daarbij klem te zitten in bet totaal ontwrichte wrak van zijn auto. Een brandweerploeg had meer dan anderhalf uur nodig om de man te bevrijden. Twee medische teams van het Leidse academische ziekenhuis werden naar de plaats van het ongeval gedirigeerd. De toestand van de Noordwijkeihouter was gisteren nog kritiek. Afgelopen vrijdag heeft de Noordwijkse wethouder Jansen een expositie van oud-Noordwijk- se schilders geopend De exposi tie vindt plaats in de hervormde kapel aan de Hoofdstraat. De in totaal 70 schilderijen zijn van de hand van acht schilders die in het verleden een nauwe binding met Noordwijk hebben gehad. De expositie, die tot en met 31 juli zal duren, is dagelijks van 's middags twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur geopend. De toegang is gra tis.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4