Bouw in Raadsherenbuurt begint niet voor zomer '78 ■BflHIHB Merenwijk start met gastouderpro j eet HII Stichting gaat restauraties aan Lodewijkskerk aanpakken ALTERNATIEF VOOR OVERVOLLE CRECHES llliBli Gitaarvernieler opgebracht Leidse politie achtervolgde autodief PROJECTONT WIKKELAAR PROPER BEHEER HEEFT PLAN VOOR 29 WONINGEN De verwilderde grond achter de Fagelstraat, waar 29 woningen gedouwd zunen woroen. LEIDEN Het architectenbureau Kraan en Markslag uit Oegstgeest zal binnenkort het bouw plan op tafel brengen voor de bebouwing van het terrein tussen Gagelstraat en Van Beuningenlaan (Raadsherenbuurt). Dat gebeurt in opdracht van de eigenaar van het stuk land, de projectontwik- kelings- en beleggingsmaatschappij Proper Be heer BV (eveneens uit Oegstgeest), die het bouw plan aan de gemeente zal aanbieden. Het bouw plan onvat een 29-tal woningen, onder meer van het type „twee onder één kap" en „vier onder één kap". Aangezien het om een stuk terrein gaat dat ongeveer even groot is als de hele Fagelstraat zullen het vrij grote woningen worden. De gemeente zou zelf liever premie- en bejaarden- woningen op het terrein willen zien verrijzen. Daarvoor moet echter het uit 1933 daterende bestemmingsplan worden gewijzigd, waarin wordt aangegeven dat in dit noordwestelijke deel van Leiden alleen de zogenaamde woningen van het „betere plan" mogen worden gebouwd (midden standswoningen). De projectontwikkelingsmaat schappij kan wat dat betreft op het bestemmings plan terugvallen. Al met al is het al weer een jaar geleden sinds het terrein van eigenaar wisselde (de grond was voorheen het eigendom van de dahlia kwekerij Ballego en Zn) en het ziet er niet naar uit dat de nieuwe straat die tussen de Fagelstr; en de Van Beuningenlaan zal gaan verrijzen erg snel zal komen. Een vertegenwoordiger van de gemeente verklaarde dat het zeker tot het midden van 1978 gaat duren eer er iets wezenlijks op het gebied van de huizenbouw op dit terrein gaat geschieden. De voormalige kweekgrond ver keert in een zeer slechte staat van onderhoud door de verwilderde plantengroei en de kassen hebben eveneens ernstig geleden onder de tand des tijds en vandalisme. Het bouwrijp maken zal daardoor alleen al enige tijd in beslag nemen. LEIDEN Op initiatief van de Werkgemeenschap Kindercen tra Leiden gaat in september een project gastgezinnen in de Merenwijk van start Het gaat hier om een experiment van twee jaar. Voor het project is een subsidie van het Neder lands Comité voor Kinderpost zegels toegezegd. Het gastou derproject is van de grond ge bracht door de gezamenlijke in spanning van medewerkers van het Pedagogisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Lei den, K O/Opvoedingsvoor lichting en de WKL. De Merenwijk is met opzet tot het eerste werkterrein van het project gekozen omdat hier veel gezinnen met jonge kinderen wonen. Bovendien zijn de moge lijkheden van kinderopvang buitengewoon beperkt. De peu terspeelzalen zijn overvol en hebben lange wachtlijsten. Mo gelijkheden voor „hele-dag-op- vang" en opvang van lagere schooljeugd zijn er helemaal niet. In de toekomst zal een gastouderproject ook in andere Leidse wijken worden opgezet. Burenhulp Het 'gastouderproject is in feite een georganiseerde vorm van burenhulp. Tegen een kleine vergoeding kunnen kinderen worden ondergebracht bij gast gezinnen. Deze opvangmogelijk- heid is gecreëerd voor kinderen van 0 tot 14 jaar. „De vergoe ding die aan de gastouders moet worden betaald is maximaal 15,- per dag, maar kan ook aanzienlijk minder zijn. We zoe ken gastouders die er niet rijk van willen worden. Belangrijk is dat zij om kinderen geven", al dus Bemie van Putten, die ge durende haar stage bij het Pe dagogische Instituut de eerste contacten met gastouders heeft gelegd. „Een echte selectie is er eigen lijk niet. We gaan ervan uit dat er evenveel minder goede ou ders als gastouders bestaan. De belangrijkste voorwaarde die wij stellen is dat de gastouders er echt plezier in hebben om kinderen van anderen een paar dagen in de week of gedurende delen van de dag op te vangen", stelt Bemie. Nadrukkelijk zal er in het gas touderproject worden gestreefd naar het stimuleren van „ruil- opvang". Dat wil zeggen dat men om beurten op eikaars kin deren past. Door deze samen werking hebben de ouders mo gelijkheden om op elkaar terug te vallen wanneer zich opvoe dingsproblemen voordoen. Voor de ouders geeft dit de mogelijk heid wat afstand te nemen van hun houding ten opzichte van hun kinderen. „Ontaarde moeders" „Het belang van goede kinde ropvang wordt maar al te vaak onderschat", aldus Bemie van Putten. „Al gauw stelt men dat een moeder die haar kinderen ergens wil onderbrengen een ontaarde moeder is. Toch is het voor veel vrouwen een nood zaak om te gaan werken. Ande re redenen om naar een opvang- mogelijkheid uit te zien zijn bij voorbeeld een langdurig verblijf van de vader of de moeder in het ziekenhuis of het zoeken naar meer contactmogelijkhe den voor een kind. „Vooral de contacten die de kinderen met die van de gastouders leggen zijn erg belangrijk voor hun ontwikkeling. Inmiddels hebben zich vijftien ouderparen bij de WKL als gas touders aangemeld. Weinig pro blemen geven de aanvragen voor opvang gedurende enkele delen van de week. Dat ligt anders bij de kinderen van moe ders die een baan voor gehele dagen hebben, bijvoorbeeld om dat zij alleenstaand zijn. „Het is juist voor deze kinderen belang rijk dat zij worden opgevangen. Het aantal gastouders dat be reid is deze taak op zich te nemen blijkt dunner gezaaid", stelt Bemie van Putten. Teneinde aan de voorwaarden voor subsidie te voldoen voert de vakgroep Sociale Pedagogiek van de Universiteit gedurende de experimenteerperiode een onderzoek naar het functione ren van het gastouderproject uit. „Dat onderzoek houdt veel ouderparen, die zich eigenlijk willen opgeven als gastouders tegen om zich aan te melden. Zij vrezen dat zij op de een of andere manier op de vingers worden gekeken of worden be tutteld in hun opvoedingsmetho den", is de ervaring van Bernie van Putten. Teneinde deze problemen te on dervangen, zullen er praatgroe pen van ouders en gastouders worden geformeerd, waarin met vrij-uit van gedachte kan wisse len over de opvoeding van kin deren. De praatgroepen worden mede begeleid door K O/Op voedingsvoorlichting, die teza men met de WKL en het Peda gogisch Instituut is vertegen woordigd in het gastouderpro ject. Een groot aantal vrijwilligers zal de stichting bijstaan. Zij worden ingeschakeld bij de wer ving, het opgangbrengen van contact tussen ouders en gastou ders en begeleiding en onder steuning wanneer het contact eenmaal is gelegd. Centraal in dit contact zal de reactie van het kind op het verblijf in het gast gezin zijn. Van groot belang is ook dat ouders en gastouders het eens worden over de wijze van aan pak van het kind. Daartoe wor- «j den bezoeken over en weer, al vorens het kind wordt geplaatst, gestimuleerd door de vrijwilli gers. Wanneer het niet „klikt" tussen ouders en gastouders wordt een andere combinatie gezocht. Als ouders na drie con tacten met verschillende gastou ders samenwerking steeds heb ben afgewezen, wordt er niet verder bemiddeld. Bewoners van dé Merenwijk die zich willen aanmelden als gastouders kunnen dit doen bij het bureau gastouders, Hoog landse Kerkgracht 4 (ingang Koppenhinksteeg), Leiden, tele foon 130360, iedere maandag middag tussen twee en vier uur. Hier is tevens alle mogelij ke informatie over het project te krijgen. LEIDEN Dezer dagen werd binnen de Leidse veste mel ding gemaakt van een stich ting in oprichting, die zich onder de naam Stichting Ja- cobsgasthuis zal gaan bezig houden met de restauratie „nu en in de toekomst" van onroerende en roerende goe deren van de Lodewijkskerk aan het Steenschuur die, zoals men ongetwijfeld weet, dit jaar vijf eeuwen achter de rug heeft. Een feit, dat waar schijnlijk eind oktober met gepaste vreugde gevierd gaat worden. De leden van het stichtingsbestuur zijn: ir. J. B. Hermans, voorzitter, Jan Doo- ve, secretaris, R. J. van Cruy- sen (voorzitter van de Pieters- en Academiewijk), penning meester, dr. M. A. van Dongen (voorzitter Oud Leiden), P. S. Blaauw (chef afd. Monumen tenzorg gemeente Leiden), wethouder Bert Oosterman en G. Hemmers. Jan Doove is hun woordvoer der en vertelt: „We willen be- Jscobsbeeld, afkomstig van een particuliere verzameling, zal het vignet van :.i stichting Jacobsgasthuis vormen. ginnen met het carillon en het uurwerk (1594—1598, één van de zes oudste nog in ons land aanwezige uurwerken). De chef Uurwerken en Klokken van de Rijksmonumentenzorg in Zeist was laaiend enthou siast toen hij het uurwerk in de toren zag; hij zei meteen: jullie krijgen een subsidie van 40 procent (rijk en provincie gaan dan voor 30 resp. 10 pet. mee). Carillon en uurwerk worden gerestaureerd door de fa. Elderhorst in Zoeterwoude. Het uurwerk is voor 95 pet. compleet. Er komt een mecha nische aandrijving anders moet je twee keer per dag de toren in om de slinger op z'n plaats te krijgen. De wijzerpla ten worden in de oude staat teruggebracht, het uurwerk gaat weer draaien en als de stichting geld genoeg krijgt, gaat ook de uurslag weer wer ken". Op het moment staat op de „band" het vrolijke devote wijsje „Maria te minnen, wat zalig genot". „Dat genot moet zaliger worden, doordat dit klokkenspel straks gaver gaat klinken", is Jan Doove's over tuiging. De stichting gaat verder, ook op roerend terrein. Er wordt gepraat over een beeld van St. Jacob op sokkel in de nis bo ven de voordeur. Doove: „Dat was vroeger ook zo, maar het beeld is rond 1550 verdwenen. Er wordt al tien jaar over het beeld gepraat. Er is een ont werp uit de tijd van deken Haring. Nou ja. Maar er is ook de mogelijkheid om van het houten middeleeuwse St. Ja- cobsbeeld in het Utrechts mu seum voor kerkelijke kunst een afgietsel te maken. Dan is er nog in een Leidse parti culiere verzameling een beeld, in hout en leer, van Jacob te paard, verschijnend aan de Spanjaarden die in 844 de Moren te lijf gingen. Deze beeltenis (met het ventje dat de door Jacobus beschermde troepen moet voorstellen) wordt het vignet van de stich ting". Een andere pijl op de boog van de nieuwe stichting is het weer in oude glorie herstellen van de zes vergulde houten kandelaars die vóór de restau ratie van de kerk in 1957 op het altaar hebben gestaan". En dan is er de brandweer, als Het te restaureren carillon en het uurwerk in de toren van de Lodewijkskerk. gewaardeerde achterbuurman van „de Lodewijk". De brand weer zal namelijk bij wijze van burendienst de ladderwa gen ter beschikking stellen gratis dus om de bouwkun dige situatie van het topje der toren te kunnen onderzoeken en om een controle van de Sprinklerinstallatie aldaar mo gelijk te maken. Doove: „Dat scheelt wel even 5000 gulden steigerwerk. Een heel voorlo pig plan is, de oude verguld partij boven op de torenspits weer terug te krijgen". Kortom, de Stichting Jacobs gasthuis wil proberen restau ratie mogelijk te maken waar het kerkbestuur niet aan toe komt Jan Doove: „Dat moet gebeuren via subsidies, acties en de verkoopopbrengst van het boek „Vijf eeuwen kerk aan de gracht", geschreven door Jan Doove, George Hem mers en Rudi Ekkart en dat in het najaar verschijnt. Als acties zien we: „Geeft u 5 piek voor klokmuziek" en de actie „Reisgeld". Met de actie Reis geld willen we de mensen die in het buitenland met vakantie zijn geweest adviseren hun overgebleven munten in te le veren. De Rabobank wil bij wijze van uitzondering die munten verzilveren. We willen allereerst beginnen met een vijfjarenplan. Daarom moet die stichting blijven bestaan. We gaan er hard tegenaan, geloof dat maar. De Lode wijkskerk, sieraad voor stad en land, is het volop waard". Volkstuinders in Waaggebouw Leden van de Leidse bond van Amateur-Tuinders exposeren van 6 tot en met 9 oktober bloemen, groente en fruit van de volkstuinen in het Waaggebouw aan de Leidse Aalmarkt. De inzendingen zullen worden gekeurd. Voor de beste inzen dingen worden prijzen beschikbaar gesteld. Onderscheidingen Minister F. H. P. Trip van Wetenschapsbeleid heeft vorige week in het Leidse Kamerlingh Onneslaboratonum twee koninklijke onderscheidingen uitgereikt Prof. dr. G. E. Uh- lenbeck en prof. dr. S. A. Goudsmit, twee natuurkundigen die voor de Tweede Wereldoorlog zijn genaturaliseerd tot Amerikaans staatsburger werden benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Beide hoogleraren zijn vooral bekend geworden door hun gezamenlijke uit 1926 daterend werk over het roterende elektron. Ook daarna hebben zij een belangrijke rol gespeeld in de natuurkunde, onder meer bij de bevordering van de wetenschappelijke contacten tus sen Nederland en de Verenigde Staten. Acta et Agenda (I) Deze week is het laatste nummer van het universitaire weekblad Acta et Agenda (de dingen die gedaan zijn en dingen die gedaan moeten worden red) verschenen. Het laatste nummer van de negende jaargang. Hoofdredacteur Hans Reinhardt schrijft in dit blad een nawoord, een herinne ring aan zo'n kleine vierhonderd wekelijkse uitgaven. Hij constateert daarin, niet zonder meer opgelucht te zijn met het verdwijnen van het blad, al gaven de omstandigheden waaronder het blad steeds tot stand moest komen daar alle aanleiding toe. De reden dat universiteitsvoorlichter Rein hardt niet opgelucht is, valt te herleiden tot het feit, dat het opvolgende blad „Mare" buiten verantwoordelijkheid van de voorlichtingsdienst wordt geplaatst Hij constateert daarbij, dat een optimale voorlichting een ondeelbaar beleid vereist Om de bezwaren die kleven aan het uitlichten van het blad aan de verantwoordelijkheid van de voorlichting te ondervan gen dient in de toekomst nauw en collegiaal overleg met de redactie van „Mare" te worden gevoerd. Hans Reinhardt noemt de omstandigheden waaronder Acta et Agenda wekelijks tot stand moest komen een triest unicum. „We kennen geen tweede blad dat jaar in jaar uit wekelijks van zo'n twintig tot vijfentwintig pagina's ver schijnt, zonder dat het werkelijk over een redactie beschikt", aldus Reinhardt in de laatste Acta et Agenda, waarin overi gens een uitstekende reportage over de Hortus Botanicus is vervat Acta et Agenda (II) Voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit mr. K. J. Cath schrijft in het laatste nummer van het blad een Ad Acta. Daarin constateert hij, dat Acta et Agenda het lot deelt van vele voorgangers, die elk typerend waren voor een tijdperk. „Andere tijden, andere zeden, ook in de wijze, waarop deze universiteit zich journalistiek presenteert", schrijft K. J. Cath. „De universi teit is in een nieuwe fase terechtgekomen, in navolging van de ontwikkelingen in de maatschappij. De wereld demar reert. Acta wordt vervangen door Mare".» Europa en de Derde Wereld De verhouding tussen Europa en de Derde Wereld staat centraal in de nieuwe cursus die in het komend academisch jaar wordt gegeven door de Werkgroep Geschiedenis van de Europese Expansie Overzee. Gedurende een aantal lunchcol- leges, toegankelijk voor belangstellenden van binnen en buiten de universiteit, wordt een overzicht gegeven van de Europese invloed overzee. Nadere inlichtingen bij de werk groep, Middelstegracht 4, tel 148333. ECONOMISCH WEL EN WEE O Aan de Vestestraat 40-64 is het Grafisch Service Bureau Schenk verplaatst naar Leiderdorp. 9 Aan de Rijnstraat 8 is fotostudio Paul Graafland gevestigd. Q Aan de Donizettilaan 23 is de tandartsenpraktijk L. P. W. van Broekhuysen gevestigd, gekomen van Bevrijdingsplan 60. In de v.m. winkel in luxe- en hiiish. art. v.d. Grijp aan de age Morsweg 24 is de slagerij De Graaf gevestigd. LEIDEN Een 29—jarige Am sterdammer is vrijdagmorgen door de Leidse politie gearres teerd nadat hij een gitaar had vernield. De Amsterdammer nam de gitaar mee uit een mu ziekwinkel aan de Nieuwe Rijn zonder evenwel voor dit snaa rinstrument te betalen. De eige naar van de zaak zette hierop de achtervolging in. Toen de Amsterdammer zag dat hij werd ingelopen slingerde hij de gitaar recht omhoog en liet het instrument op de kasseien in barrels vallen. Hij is na verhoor door de politie heengezonden. LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagnacht doorheel Leiden een autodief achtervolgd alvorens zij hem tot staan kon brengen. De auto stond in Zuid- West en wekte het wantrou wen van de politie op. Toen de vermoedelijke eigenaar in de auto stapte verzocht men hem even uit te stappen, doch in plaats daarvan stoof hij weg richting Oude Morsch. Twee po litieauto's namen deel aan de achtervolging die pas in de Me renwijk eindigde toen de dief de auto tegen de gevel van de Con dorhorst stilzette. De inzittende, een 20—jarige jongeman uit Voorschoten bleek de auto uit een garage in Voorschoten te hebben weggenomen. De auto werd licht beschadigd en de Voorschotenaar kwam met de schrik vrij. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Jacob F. z.v. F. A. de Wolff en D. Rouendaal, Mirjam d.v. A. L. Varkevisser en W. Klijnsma, Jelk R. z.v. M. R. Kruk en M. de Bruin, Ruben H. z.v. G. A. Willemsen en A. A. D. van der Leeuw. dam geb. 1928 echtgenote van M. Lepe laar. G. Chr. van der Lee geb. 1910 man, Mevr. W. J. Struyk geb. 1891. Gehuwd: P. J. Schellingerhout en J. G. Koet. H. A. W. M. Kneppers en W de Jong, P. Kempff en A. van der Wiel. G. J. de Keiser en P. J. v. Slingerland. G. van Dijk en M M. Schuilenburg. R P. Schuurmans en A. J. Klapwijk. MAANDAG 11 JULI 1977 LEIDSE COURANTl'u.ivx 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3