Noodweer Frankrijk eist reeds tientallen doden &wdw(2owa/nt DE ZON KOMT TERUG lonen bijna onmogelijk 0 -jooóffliï ■w- Vliegti U1g ers laten vrouwen en kinderen vrij kap Staking op extra schip Harwich lijn $ÖN£N Sl(]0KM ZES PAGINA'S Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorfling: tel. 071-122244 (1&00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Maandag 11 Juli 1977,67e jaargang no. 20781 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Elvis Presley Elvis Presley op zoek naar een mooi meisje in de film „Las Vegas" op Ned. I om 20.02 uur. Voordien om 19.30 uur de coun try-artiesten Ronnie Milsap en George Benson. Op Ned. II om 20.25 uur een tv-bewerking door Hugo Claus van het klassieke toneelstuk Oe dipus, opgevoerd door acteurs van het Rotterdams Toneel Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden, maar in het binnenland later op de dag ook enkele zonnige pe rioden. Matige, aan de kust in de middag vrij krachtige noord elijke wind. Maximum tempera turen van 18 graden aan zee tot 25 graden plaatselijk in het bin-, nenland. Morgen zon 05.34-21.57. Maan 02.41-18.28. Scheveningen hoog water 01.00, 13.41. Laagwater 9.02-21.33. (Van onze correspondent Jan Drummen) AUCH Het verschrikkelijke noodweer, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag jrote delen van Zuidwest-Frankrijk getrof fen heeft, heeft zeker aan ruim dertig, maar mogelijk zelfs aan zestig mensen het leven gekost. Gistermiddag waren elf do den geborgen. Van negentien vermisten moet aangenomen worden dat zij niet meer levend aangetroffen worden en voor het overige zijn er nog gebieden waar men nog geen goed inzicht in de situatie heeft, temeer omdat ook veel campings met va kantiegangers zijn getroffen. Er zijn geval len bekend, waarbij hele gezinnen, die met hun auto het natuurgeweld wilden ont vluchten, eenvoudig door het razendsnel wassende water zijn meegesleurd. Er zou den onder de slachtoffers geen buitenlan ders zijn. De departementen Gers, Lot-et-Garonne en Haut-Garonne zijn tot rampgebied ver klaard. De provinciale hoofdstad Auch is zeer zwaar getroffen. De drie bruggen over de Gers werden door het water wegge spoeld. De watermassa's stegen binnen lut tele uren tot drie vier meter hoogte. Gisteren was het waterpeil weer tot nor maal niveau gezakt. De materiële schade bedraagt, volgens ramingen, zeven tot acht miljard gulden. Enige honderden huizen zijn of ingestort of totaal door het water weggespoeld. In het rampgebied is tachtig pcL van de oogst vernield en tientallen stuks vee omgekomen. In L'Isle-en Dodon is een vakantiekamp totaal weggespoeld. Auto's, trucks, cara vans en andere behuizingen werden door het watergeweld weggevaagd. In Auch, waar een supermarkt compleet over stroomd werd, dobberde een vrachtwagen van dertig ton met aanhanger over een plein. Een plunderaar, die in een gedeelte lijk verwoeste meubelzaak zijn slag wilde slaan, werd staandebeens tot drie jaar ge- van genisstraf veroordeeld. Een natuurramp van dergelijke omvang is in Zuid-Frankrijk sedert een eeuw niet voorgekomen. Ook delen van Zwitserland, met name de omgeving van Freiburg, heb ben van noodweer te lijden gehad, met het gevolg dat dertien mensen om het leven kwamen. In het gebied van de provinciale hoofdstad Auch, in Zuidwest Frankrijk reikte het water tot aan de daken van de huizen. De bewoners van het dorp Montaigut-sur-Save bij Toulouse druk bezig met het schoonmaken van hun bezittingen, nadat een muur water door straten en huizen was geraasd. (Van onzer verslag geefsters) HOEK VAN HOL LAND De beman ning van de „SI George", een van de schepen die de veer dienst tassen Hoek van Holland en Har wich onderhoudt, is vannacht in staking gegaan. Reden van de staking is nog niet bekend Wel staat een aantal Nederlandse vakan tiegangers in Har wich te wachten tot zij kunnen worden overgevaren. De „St George" is een schip van de Britse spoorwegen. Het wordt jaarlijks, tijdens de vakantie- drukte, extra ingezet om het grote aanbod van reizigers op te vangen. Behalve de passagiers die „op de kade" van Harwich staan te wachten, zul len ook enkelen die van Hoek van Hol land willen vertrek ken moeten wachten tot er op een van de andere schepen plaats is. De normale dag- en nachtdienst en die door de Stoomvaartmaat schappij Zeeland worden uitgevoerd, gaan gewoon door. (Van een onzer verslaggeefsters) DE BILT De zon, die gisteren onbe lemmerd haar stralen naar beneden zond maar vandaag achter grauwe wolken is verdwenen, zal de komende dagen weer regelmatig tevoorschijn komen. Voor de eerste helft van deze week worden daarbij geen hoge, maar wel zomerse temperaturen verwacht Zolang er nog wolkenvelden zijn, zal aan de kust de temperatuur niet hoger oplopen dan een graad of achttien. Landinwaarts is het met de warmte beter gesteld. Hier zal de zon eerder doorbreken en dan kunnen de tempe raturen gemakkelijk oplopen tot 22 of 24 graden. Dat wolken en regen boven ons land niet blijvend zijn, is te danken aan een hoge drukgebied, dat zijn centrum bo ven Schotland heeft. Hierdoor zal het de komende dagen droog zijn met ge leidelijk aan meer zon. De wind zal daarbij waaien uit het noorden of noord-noordoosten. Enkele depressies die op de loer ligeen, zullen ons niet kunnen benaderen, maar via Scandina vië en Rusland uit het gezicht verdwij nen. Het onweer dat op het ogenblik Spanje plaagt zal voorlopig ons land nog niet bereiken. Het mooie weer van gisteren heeft veel dagjesmensen op de been gebracht. Deze aantallen Nederlanders geteld bij de duizenden Duitsers uit Noordrijn- Westfalen die naar onze kusten trok ken, zorgden voor druk verkeer op de wegen. Ofschoon het redelijk door stroomde, was het verkeersbeeld vol gens de verkeersdienst van de rijkspo litie „rommelig", met een paar files (vooral in de richtin gZeeland) en enke le kleine aanrijdingen. Het gekaapte Russische vliegtuig op de luchthaven van Helsinki. HELSINKI (AP) De twee Russen, die gisteren een Toepoljec-passagiersvliegtuig op een binnen landse vlucht in de Sovjet-Unie kaapten en dwon gen op de luchthaven van Helsinki te landen, hebben vanmorgen alle kinderen en vrouwen uit het toestel vrijgelaten. Het betreft een totaal van' 20 personen. Aan boord van het toestel worden nog 52 mannelijke gijzelaars vastgehouden. Eerst werden een moeder en een baby vrijgelaten. Meer dan twee uur later mochte nog zes kinderen en twaalf vrouwen het toestel verlaten. Een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken bevestigde dat zich bij het vertrek uit Petrozavodsk 72 passagiers en zeven beman ningsleden aan boord van het toestel hadden bevonden. De kapers hebben geëist dat het toestel van nieuwe brandstof wordt voorzien om hun reis met onbekende bestemming te kunnen voortzetten. De kapers hadden het toestel willen dwingen naar de Zweedse hoofdstad Stockholm te vliegen maar moesten door brandstofgebrek al in Helsinki lan den. Het is de tweede kaping van een Russisch vliegtuig in minder dan twee maanden tijd. Op 26 mei dwong een enkele ongewapende kaper een Russisch lijntoestel uit te wijken naar Stockholm. De Zweedse autoriteiten hebben besloten de man niet uit te wijzen maar hem in Zweden te vervol gen. ANDRIESSEN T\T lï CDA: 1V UJlljn (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Het is volgens mr. F. Andriessen, voorzitter van de programcommissie van de CDA-fractie, bijna onmogelijk om de mensen voor een bepaalde periode helemaal op de nullijn te zetten. Zoals bekend heeft kabinetsformateur Den Uyl een drin gend beroep op de werknemers gedaan, in de komende twee jaren zeer voorzichtig te zijn met loonsverhogingen. Volgens de formateur zit er, gezien de moeilijke situatie, in de komende twee jaren geen reële loonsverbetering in. Mr. Andriessen gelooft, dat dit niet vol te houden is. Volgens hem zal men dan ook naar de collectieve sector moeten uitwijken. Met andere woorden, ook de overheid zal meer moeten bezuinigen, dan volgens de één-procentsnorm. De bezuinigingen van de overheid moeten dan eveneens ten goede komen aan het scheppen van werkgelegen heid. „Om een beetje in de richting van 150.000 werklozen te komen (een cijfer, dat men in 1981 wil bereiken) zullen we naast de zeven miljard die nodig zijn, om het oude beleid voort te zetten en het nieuwe te starten, nog een aanvullend bedrag uit de collectieve sector moeten halen. Dit klinkt afgrijselijk, maar we praten over een dreiging dat de werkloosheidscijfers over vier jaar niet uitko men op 150.000 maar op 250.000 of meer", aldus Andriessen gistermiddag voor de Avro-radio. Hij bestreed daarmee de mening van onder meer de PvdA, dat bezuinigingen in de collectieve sector de werkgelegenheid zouden bedreigen. Ook bij de onderhandelingen over de Vermogensaanwasdeling verwacht Andriessen de komende dagen nog heel wat problemen. Hij kwam met zijn opmerkingen tevens in het geweer tegen het socialistisch Tweede Kamerlid Kombrink, die zaterdag Den Uyl verweten had teveel toe te geven aan het CDA bij de grondpolitiëk en ook bij de bezuinigingsmaatregelen van de overheid. De liberale fractieleider Wiegel kritiseerde vanmorgen de totnutoe gevoerde formatie-onderhandelingen ten scherpste. Volgens hem. stuurt Den Uyl steeds verder aan op een socialistische samenleving. Hij bleef wijzen op het alternatief voor het CDA: samen met de VVD regeren. „Het zal zeker geen regering worden, die het gemakkelijk krijgt. Er is wel moed bij het CDA voor nodig", aldus de liberale fractievoorzitter. ADVERTENTIE RENNES Dat was een tumul tueus weekeinde In de Tour, waaraan speciaal Joop Zoe temelk met sombe re gedachten zal terugdenken. Hl) raakte betrokken bij een grote val partij een toe schouwer boog zich te ver over het parkoers, waardoor een renner moest uitwijken en tegen Zoetemelk botste en de concurrentie nam de gelegenheid te baat om een mogelijke Tourwinnaar op anderhalve minuut achter stand te rifden. De teleurgestelde Zoetemelk peurde toch nog winst uit dit trieste Incident „Ik heb niets meer te verliezen. In de Alpen explodeer Ik", riep hij strijdlustig nadat hif van zijn deceptie afstand had genomen. Ploegleider Peter Post moest zijn succesvolle equipe verla ten omdat hij in de nacht van zaterdag op zondag werd gebeld met de mededeling dat zijn moeder ernstig ziek is. Post droeg het commando over aan Jules de Wever. Cees Bal zal het weekeinde ook niet licht vergeten. Hij werd in Lorient in een hotelletje ondergebracht waarvan de eigenaar het woord hygiëne niet hoog in het vaandel had staan. De lakens waren vies en 's nachts kreeg Bal hevige jeuk. Logisch, een legertje vlooien trok door het piepkleine kamertje. Hoogte paard Jockeys plegen de stijgbeugels zo ongeveer op de rug van het paard te heb ben. Het zijn kleine manne tjes met nave nante beentjes. Vandaar. Allen Jones zat giste ren helemaal hoog te paard. HIJ won de Der by, de belang rijkste koers In het renselzoen. De Engelsman, die halverwege 1972 naar Ne derland kwam en, nu zeker, niet meer weg wil ontving een daverend applaus toen hij op Zilverster" zijn ereronde maakte. Rusland verdedigt Cups niet BRUSSEL - Rusland, dat het vorig seizoen alle vier Europese bekertoernooien won, schreef niet In - evenals Roemenië en Bulgarije - voor de strijd om de Europa Cups volleybal, waarvoor In Brussel de loting werd verricht Herenkampioen Stariift speelt eerst thuis tegen Hamburger SV. de dames van Van Houten VCH, ook thuis, tegen Nim-Se uit Boedapest. Bekerwinnaar Delta Lloyd lootte in de voorronden tegen Napoel Ramat Aviv uit Israel en moet daarheen en bij de dames moet Orion het Hongaarse Vasas Izzo SK in de eerste ronde bestrijden. Dat gebeurt allemaal halverwege december, behalve de voorronden, die voor de eerste helft van november op het programma staan. Wie zei. dat je in de Tour de France niet kon lachen.... ZANDVOORT - De training voor de motorraces, die gisteren op het circuit van Zandvoort werden gehouden, eiste een slachtoffer. Bakkenist J. H. Bergman (36) greep mis, waar door zijspanrijder G. Verkerk de macht over zijn stuur verloor en Bergman uit de bak werd geslingerd. Een uur later overleed hij in het ziekenhuis van Haarlem. Verkerk brak een arm en op twee plaatsen een been. In de Rallye van Polen verongelukte de Bulgaar Boris Raditskov die met zijn auto tegen een boom vloog. Co- équipier Stefanov werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis ver voerd. Handgelden DEVENTER - In het aanboren van nieu we bronnen schijnt de belastingdienst onuitputtelijk te zijn. Nu is het be taald voetbal aan de beurt. Drie we ken waren ambte naren neergestre ken in Deventer om in de boeken te snuffelen van Go Ahead Eagles. Men wist dat bij trans fers handgelden horen en wilde we ieens weten of daarover belasting was betaald. Reactie van wet houder A. van den Bemt van sportza ken: „De fiscus stelt een onderzoek in naar handgelden waarover kennelijk geen belasting is betaald. Momenteel wordt nader beke ken of dat alsnog moet gebeuren".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1