Economische zorgen op formatie-agenda mmSSSi rz: Dat je vrienden je zo bedriegen {Bedrijfsleven moet vakanties richten op het onderwijs KINDERBIJSLAG EXTRA OMHOOG GROTE SCHOONMAAK IN PARUS Verdachte Tilburgse moord blijft ontkennen RAMPENPLAN VERPLICHT VOOR ELKE GEMEENTE Korting bij zwart betalen tandarts onwaardig VAN POLITIEKE WIL HANGT VEEL AF Campinghouder schiet man in zitvlak Kabinet besprak gasterminal Maasvlakte voor 4r ÜjBINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JULI 1977 PAGINA 7 DEN HAAG Het bestuur van de Stich ting van de Arbeid heeft in een brief aan de minister van Sociale Zaken over de bedrijfsvakantiespreiding in 1978 het bedrijfsleven aanbevolen om bij het be palen van de zomervakanties in 1978 zoveel mogelijk rekening te houden met het door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen aangehouden vakan tieschema. Het bestuur van de Stichting beveelt het bedrijfsleven verder aan, daarbij zoveel mogelijk de door het bouwbedrijf vastgestelde aaneengeslo ten vakantieperiode van zaterdag 15 juli tot en met zaterdag 5 augustus 1978 te mijden. I Het bestuur van de Stichting herinnert er in zijn brief aan de minister van Sociale Zaken aan, dat het overleg tussen werkgevers en werknemers in het bouw bedrijf nog niet heeft geleid tot een bete re spreiding van de zomervakantie in deze bedrijfstak. Het bestuur van de Stichting stelt met voldoening vast dat het voortgezet onder wijs zich in 1978 zoveel mogelijk zal aanpassen aan het rouleringsschema dat de minister van Onderwijs en Weten schappen voor het kleuter- en lager on derwijs heeft vastgesteld. Op grond van dit rouleringsschema zullen de vakanties voor het voortgezet onderwijs en het kleuter- en basisonderwijs er in regio a (Noord- en Zuid-Holland) als volgt uit zien: voor het voortgezet onderwijs van zaterdag 8 juli tot en met zondag 27 augustus, voor het kleuter- en basison derwijs van zaterdag 15 juli tot en met zondag 27 augustus. Ondernemingen die om welke reden dan ook tot een collectieve vakantie zouden willen overgaan, zouden, volgens het be stuur van de Stichting van de Arbeid, deze sluiting zoveel mogelijk buiten de drukste weken van het door het bestuur al enige jaren gehanteerde roulerings schema moeten houden. Het bestuur geeft het bedrijfsleven ver der in overweging om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van' werknemers die individueel met vakantie gaan. Het bestuur van de Stichting is betrok ken geweest bij het overleg over vakan- tiespreidingsproblemen met de Westduit- se deelstaten. Daarbij is gesproken over een voor deze staten geldend schema voor de schoolvakanties dat tot 1986 loopt. Hoewel men van Duitse kant bereid bleek enige wijzigingen in het schema aan te brengen, kon binnen het roule ringsschema van de Westduitse deelsta ten toch niet worden voorkomen dat de schoolvakanties in Noordrijn-Westfalen en in Nederland nogal eens samenvallen. Het verdient daarom aanbeveling in het eventueel voort te zettèn overleg de te verwachten knelpunten aan de orde te blijven stellen, aldus het bestuur van de Stichting van de Arbeid. DEN HAAG De bedragen van de kinderbijslag en de kindertoe lage zijn per 1 juli extra verhoogd. Enkele weken geleden was reeds meegedeeld dat die bedragen omboog zouden gaan, maar het kabinet heeft inmiddels tot een verdergaande verhoging besloten. Het lijstje ziet er nu als volgt uit, waarbij dient te worden bedacht dat de kinderbijslag voor het eerste kind„bevoren" is, dus niet is verhoogd en 54,86 per maand blijft. Voor 1 juli 2e en 3e kind 102,44, na 1 juli 106,08; voor 1 juli 4e en 5e kind 136,76, na 1 juli 141,70; voor 1 juli 6e en 7e kind 151,58, na 1 juli 156,78; voor 1 juli 8e en volgende kind 167,44, na 1 juli 173,42. Staking Honderdduizenden Italianen hebben gisteren weer voor enkele uren het werk neergelegd om economische hulp voor het zuid en af te dwingen. In Milaan trotseerden tienduizenden het noodweer; de de monstratie hier was tevens gericht te gen dreigende mas sale ontslagen bij enkele grote bedrij ven. Op de foto een straat vol demon stranten in Rome. llllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS (Reuter) - De burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, vindt zijn stad te vuil en heeft een schoonmaakactie ontke tend. De stad moet er voor de toeristenstroom glim mend schoon gaan uitzien. Alle aanplakbiljetten moe ten van de muren verwij derd worden en de straten moeten worden schoonge spoeld. Ironische noot: de meeste De Parijse hondenbezitters door het succes van de overbodig: door een sta- aanplakbiljetten vertonen kunnen een medaille krij- milieubeweging bij de ge- king van de vuilnismannen het hoofd van Chirac, die gen wanneer zij hun hond meenteverkiezingen begin ligt nog veel huisvuil op veelvuldig gebruik heeft leren zijn behoefte in de dit jaar. In Parijs kreeg straat, gemaakt van deze moge- goot te doen en en niet op die 13 procent van de uit- lijkheid tijdens de recente de stoep. De campagne is gebrachte stemmen, verkiezingscampagne. kennelijk geïnspireerd De campagne is ook niet lllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllll BREDA (ANP) De rechter commissaris bij de rechtbank in Breda heeft op verzoek van de officier van justitie de Til- burger H. van R. (26), die ver dacht wordt van doodslag op de 24-jarige onderwijzeres Mar- lous Santegoet, voor zes dagen in bewaring gesteld. De kans bestaat echter dat R. eerder wordt vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. Hij blijft ontkennen zijn verloof de in de nacht van maandag op dinsdag in haar flat in Tilburg te hebben gewurgd. Hij heeft het misdrijf zelf bij de politie gemeld. De Tilburger kan geen bewijs baar alibi leveren voor de uren waarin de jonge vrouw moet zijn gedood. Volgens zijn zeggen lag hij op dat moment thuis in bed. De politie noemt het een zeer ingewikkelde zaak, waarvan het dossier al vele pagina's telt. De politie wil er weinig inlichtingen over geven. Het onderzoek van een team rechercheurs is nog in volle gang. UTRECHT De afdelingsraad van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Tand heelkunde heeft een tandarts het tuchtmiddel van een waar schuwing opgelegd. Dit omdat hij een patiënte een korting van 20 procent zou hebben beloofd als ze „zwart" betaalde, dat wil zeggen contant en zonder kwi tantie. Hoewel de tandarts heeft ver klaard, dat hij alleen bij wijze van grap over zwarte betaling heeft gesproken, beschouwt de afdelingsraad discussies over een eventueel zwarte betaling als een „een tandarts onwaardi ge (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Kabinetsforma teur Den Uyl en de fractievoor zitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) gaan een bijzonder moeilijke week tegemoet: ze zullen harde noten moeten kraken over de voorstellen van de formateur met betrekking tot de vermo- gensaanwasdeling (VAD) en het sociaal-economisch-finaniceel beleid in het algemeen. Wie de tot nu toe ingenomen standpun ten naast elkaar legt slaat de schrik om het hart omdat de verschillen groot zijn. Maar de partners in het forma- tiegesprek hebben enige moed geput uit de, overigens slopen de, onderhandelingen van deze week over de materie waarover het kabinet Den Uyl op 22 maart struikelde: de grondpoli- tiek. Die onderhandelingen leid den, zoals gemeld, tot overeen stemming over het in de komen de jaren te voeren grondpolitie- ke beleid. De politieke wil om het ook over zeer ingewikkelde en controversiële zaken met el kaar eens te worden is duidelijk aanwezig, aldus vooraanstaande leden van de fracties van PvdA, CDA en D'66. Toen Den Uyl begin juni de formatie-opdracht kreeg ver klaarde hij dat hij „over een week of zes" een soort tussenba lans zou gaan opmaken om te bekijken of zijn poging kans van slagen heeft. Dat moment zal dus rond eind volgende week aangebroken zijn. Dan is er mogelijk een beetje zicht op de kans om een akkoord te be reiken over de VAD en de hete hangijzers die in het sociaal-eco nomisch memo III aan de orde gesteld zijn. In politieke kringen in Den Haag ontwaart men nog altijd forse twijfel over Den Uyls kans van slagen in eerste instantie. Wel gaat men er steeds meer op rekenen dat er een tweede kabi net-Den Uyl komt, maar dat kan eventueel ook via een tussenfa se. In dat geval zou bij een moge lijk mislukken van de nu aan de gang zijnde formatiepoging een informateur kunnen optreden die de weg moet vrijmaken voor een tweede en dan wel slagene poging van Den Uyl, waarna het tweede kabinet- Den Uyl met ministers en staatssecretarissen uit PvdA, CDA en D'66 geboren wordt. Maar dat is zuivere spe culatie omdat niemand kan be vroeden hoe het volgende week en daarna op Het Binnenhof en in het Catshuis allemaal zal gaan. Zoals bekend komen na de zaken of financieel en so ciaal-economische terrein nog andere moeilijke onderwerpen aan bod, zoals abortus, defensie en kernenergie. De tijd waarin Den Uyl „leuke dingen voor linkse mensen" kon aandkondi- gen ligt al enkele jaren achter ons. Toen het eerste kabinet- Den Uyl van start ging was de economische hemel, ondanks enkele wolken, nog vrij zonnig, maar die zon is nu wel verdwe nen. Wie daarvan niet overtuigd mocht zijn moet zich maar eens verdiepen in recente rapporten van de economische deskundi gen van het Centraal Planbu reau, de SER, de ambtelijke Centrale Economische Commis sie en een internationale instel ling als de OESO. Zij voorspel len, heel globaal gezegd, nog zwaarder weer als niet een aan tal forse maatregelen genomen wordt die allesbehalve plezierig zijn. Zij stellen onder meer voor: nullijn voor de lonen, krachtige beheersing van de col lectieve sector zodat de over heidsuitgaven en de kosten van de sociale voorzieningen niet uit de hand lopen en matiging bij de salarisverhoging voor ambte naren (een sector waarop de overheid direct invloed heeft). Volgens deze deskundigen zal het rendement bij het bedrijfsle ven omhoog moeten willen er niet nog meer klappen vallen. Bij ongewijzigd beleid is er vol gens hen een grote kans dat het aantal werklozen de komende jaren zal oplopen tot 250.000. Dat aantal van 250.000 is ook voor de formateur uiteraard volstrekt onaanvaardbaar. Hij blijft streven naar een vermin dering van het aantal werklozen tot ca. 150.000, een eveneens groot aantal, maar toch wel aan zienlijk gunstiger dan de ge vreesde 250.000. Vervolgens geeft Den Uyl aan langs welke weg de verminde ring van de werkloosheid han den en voeten moet krijgen: in 1978 en 1979 geen reeël loons verbetering voor de werkne mers, maar wel behoud van de koopkracht van de „modale" werknemers (een werknemer die ongeveer 28.000 bruto per jaar verdient) en mogelijk enige verbetering voor de „beneden- modale". Verder een groei van de collectieve sector met minder dan 1 procent van het nationaal inkomen. Er moeten mogelijk heden geschapen worden om de bedrijfsrendementen te verbete ren, maar dan zal meer winst wel in meer werk omgezet moe ten worden. Maatregelen zullen genomen moeten worden om de hogere inkomens beter in de greep te krijgen zodat niet al leen Jan Modaal en de mensen die daar in loon onder of iets boven zitten hun tol zullen moe ten betalen. Over de wijze waar op de overheid een lichte om buiging naar beneden van haar uitgave zal moeten bereiken is de formateur rijkelijk vaag. Hij geeft niet duidelijk aan waar de bezuinigingen zullen moeten plaatsvinden. Dat laatste is de werkgeversor ganisaties in het verkeerde keel gat geschoten. Daags na de pre sentatie van het sociaal-econo misch memo II lieten zij weten dat de overheid naar hun me ning kennelijk onvoldoende of fers wil brengen. Volgens VNO- voorzitter Van Veen zou de rea lisering van Den Uyls plannen de winsten van het bedrijfsleven te weinig omhoog laten gaan. De liefde kan niet van een kant (de sociale partners) komen, al dus zijn conclusie. Omdat in de voorstellen van Den Uyl volgens de werkgeversorganisaties te weinig het streven naar collec tieve bezuinigingen naar voren treedt blijft de lastendruk (be lastingen en sociale premies) te hoog. „En dat is voor ons on aanvaardbaar", aldus een strijd bare Van Veen. FNV-voorzitter Kok's eerste reactie was aanzienlijk gematig der. De vakbeweging heeft de laatste tijd al herhaaldelijk ge zegd dat zij zich ervan bewust is dat de werknemers materiële offers (zich uitend in de lonen) willen brengen terwille van een verbetering van de werkgele genheid, maar dan moet er ook zoveel mogelijk zekerheid ko men dat de door de loonmati ging ontstane winststijging ook in meer werk wordt omgezet. Bovendien zullen aldus de vak beweging (FNV en CNV) alle inkomens, dus ook de hogere, bij de operatie betrokken moe ten worden via daartoe geeigen- de maatregelen. En daarnaast moeten de voorstellen inzake de VAD en de Ondernemingsraden gerealiseerd worden. Uit Kok's reactie van woensdag bleek dat hij in principe wel bereid is mee te werken aan de verwerkelij king van Den Uyls voorstellen, maar eerst wil afwachten hoe het totale pakket eruit gaat zien. De betrokken Kamerfracties hebben zich de afgelopen dagen ook al heel globaal met memo II beziggehouden. Uit wat daar over naar buiten kwam kan men concluderen dat het CDA wel een aantal bezwaren zal in brengen, evenals de PvdA trou wens. Een deel van de PvdA-fractie zou vrezen dat de collectieve voorzieningen worden aangetast en het CDA zou graag zien dat de formateur wat concreter wordt ten aanzien van de beper king van de groei van de collec tieve uitgaven. Voor een aantal voorstellen van Den Uyl heeft het CDA echter wel grote waar dering omdat ze van de nodige moed getuigen. Volgende week zal over deze materie de discussie tussen de formatiegesprekspartners ten volle losbreken. Het wordt een hard gesprek over een harde zaak. Het nieuwe kabinet zal de moed moeten opbrengen met zeer ondankbare maatregelen te komen om aan de nu zwaar bewolkte sociaal-economische hemel weer wat zon te krijgen. Memo II, VAD en (in mindere mate) de wet Investeringsreke ning zullen er volgende week ongetwijfeld voor zorgen dat de lichten op het ministerie van Algemene Zaken en in het Cats huis tot diep in de nacht zullen aanblijven! RUZIE OM DOUCHE RENESSE - De eigenaar van de camping „Oase" in Renesse heeft gisteren met een jachtgeweer een 24-jarige Rotter dammer in het achterwerk ge schoten. Het slachtoffer, H. J. de Jager, is met vrij ernstige verwondingen in het ziekenhuis in Zierikzee opgenomen. Aanleiding was de vriendin van De Jager, die op de camping was gaan douchen, terwijl zij er niet vertoefde. De campinghouder M. kreeg dat in de gaten, waarop hij het meisje zijn ongenoegen hierover liet blijken, 's Middags kwam De Jager met dne vrienden naar het huis van M. en riep hem naar buiten te komen. De campinghouder loste daarop vanuit een zolderraam een waarschu wingsschot en schoot daarna, toen het viertal niet wilde verdwijnen, gericht. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren gesproken over de mogelijkheid om op de Maasvlakte een gasterminal te bouwen, een installatie waar schepen met vloeibaar aardgas kunnen meren en het vloeibare gas omgezet wordt. Van enige oordeelsvorming is echter nog geen sprake, aldus premier Den Uyl op zijn wekelijkse perscon ferentie. Het betreffende rapport van een projectgroep zal worden voorge legd aan de besturen van Rot terdam en Rijnmond. Bij deze problematiek is ook de stuur groep Noordzee-Eiland onder voorzitterschap van oud-pre mier Biesheuvel betrokken, evenals een ambtelijke werk groep. Volgens premier Den Uyl zal het nog geruime tijd duren alvorens er beslissingen zullen worden genomen. Vragen over enorme stijging energieverbruik DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Engwirda en Lam- bers (beiden D'66) hebben mi nister Lubbers van Economi sche Zaken schriftelijk ge vraagd opheldering te verschaf fen over de oorzaak van de enorme stijging van het ener gieverbruik in Nederland. De regering heeft toch steeds de noodzaak beklemtoond van het sparen van energie, aldus de Kamerleden. In de afgelopen week werd be kend, dat in Nederland in 1976 het totale energieverbruik 11,4 procent hoger lag dan in 1975. De stijging in Nederland was het dubbele van dat in de gehele Europese Gemeenschap. GEDUPEERDE TOERISTE: Van een onzer verslaggevers Den Haag „Het ergste vind ik dat je door mensen die je vrienden zijn, zó met open ogen bedrogen kunt worden," zegt mejuffrouw H. de Bruin, zij heeft met haar nichtje mejuffrouw De la Rambelje en het bevriende echtpaar Sjoer bij het reisbu reau „Wisata Bali" in de Haagse Boreelstraat geboekt voor een vakantiebezoek aan de pleegmoeder van mejuf frouw De Bruin in Fresno, vlakbij Los Angeles in de Verenigde Staten. De reisbureau-direkteur, die donderdag is aangehouden, blijkt niet alleen vluchten naar Indonesië te hebben verkocht, maar ook vluchten naar Noord-Amerika. Vluchten, waarvoor het geld verdwenen is zonder dat tic kets gekocht zijn voor de ge dupeerde reizigers. „De reis bureau-direkteur en zijn vrouw zijn, of eigenlijk wa ren, heel goede vrienden van ons," vertelt de verdrietige Hennie de Bruin (29) die een grote reünie en ook haar ver jaardagsfeest dat zij op 28 december bij haar pleegmoe der zou vieren, de mist in ziet gaan. „We hebben het hele jaar gespaard en nu hebben we natuurlijk geen geld om bij een ander reisbureau op nieuw te boeken. Mijn pleeg moeder raakte helemaal overstuur toen ik haar opbel de nadat we gisteren hadden ontdekt dat het reisbureau opgedoekt was. De politie geeft ons geen enkele hoop dat er nog geld te halen is." Toen de pleegmoeder van Hennie in mei j.l. in Holland was heeft „Tojo" - de voor naam van de aangehouden reisbureauhouder - goedkoop en soepel een retourticket voor de terugreis naar Ame rika geregeld, waarmee het vertrouwen in in hem was verstevigd. Het viertal be sloot daarom de vlucht naar Amerika, 21 december heen en 13 januari terug, door hem te laten regelen. Op 21 juni belde hij de dames, die alle drie op een ministerie in Den Haag werken, op en zei: .Morgen ga ik naar Lufthan sa in Amsterdam. Dan wil ik het geld meteen meenemen en dan is alles geregeld. „Hij kwam naar het kantoor van de dames, nam het geld - 4930 gulden in totaal - in ontvangst maar schreef niet de heen- en terugreisdatum op de kwitantie. „Hij zei dat dat niet nodig was omdat zijn reisbureau de volgende week een bevestiging zou sturen. Dat we voor mijn hond Kayu die ook mee zou gaan niets hoefden te betalen vonden we wel vreemd. Op 24 juni kwam ik Tojo en zijn vrouw Yvonne op een brui loft in Baarle-Nassau tegen en vroeg aan hem of alles in orde was. Ondertussen was hij immers bij de Lufthansa geweest, Ja hoor, jullie vlie gen met een Jumbo, allemaal dik voor elkaar, zei hij toen glashard. Dót vind ik nog het ergste," vertelt Hennie die net als haar medereizigers niet weet wat ze aan de na righeid moet of kan doen. Toen de bevestiging van het reisbureau niet binnenkwam, is mevrouw Sjoer gaan bel len. Het reisbureau nam niet op en in het restaurant „To ko Ajou" dat Tojo in de Haagse Nicolaistraat exploi teert wist men niet waar hij was. Uiteindelijk kregen de gedupeerde dames zijn vrouw Yvonne te pakken op het geheime telefoonnummer ran hun woonadres in Delft. „Zij zat met de handen in het haar en zei dat zij niets van de praktijken van haar man had geweten, maar dat Tojo intussen door de politie was meegenomen." -i** awtóss o^s*r.&*-—111ini rPTi m pa"neMeke" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle ge meenten in ons land zul len over enige tijd moe ten beschikken over een rampenplan. Gemeenten die binnen hun grenzen een bepaald gevaarsob ject hebben (zoals een kerncentrale of een che misch industrie-complex) moeten daarnaast ook een compleet draaiboek hebben waarin staat hoe rampen met die gevaar sobjecten bestreden moe- ten worden en welke vei ligheidsmaatregelen er genomen moeten worden. Zo'n draaiboek zal de naam „rampenbestrij dingsplan" krijgen. Dit staat in een wetsont werp, dat de regering bin nenkort bij de Tweede Kamer zal indienen. Het voor alle gemeenten ver plichte rampenplan is een alge meen organisatieplan dat bij el ke ramp te gebruiken is. Zovel een rampenplan als een rampenbestrijdingsplan moeten worden opgesteld door de ge meenteraad en beoordeeld door Gedeputeerde Staten. Gemeen ten die dicht bij elkaar liggen of die gegroepeerd liggen rond een gevaarsobject mogen ook gezamenlijk een rampenplan of rampenbestrijdingsplan opstek len.'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7