in iokrijk I® mysteries Istanboel Wandelen van De harem bijvoorbeeld. Een compleet dorp is het, waar het liefdesleven van de sultans om zich heen moet hebben gegrepen. Een kleurrijk betegeld labyrinth van koepels en overwachte binnenplaatsjes rond ruim vierhonderd vertrek- ty ken, de luxueuze opbergplaatsen voor inclusieve schoonheden en hun lustloze bewakers. De gids, die zijn karavanen buitenlanders twee keer per uur door een gedeelte van deze liefdesoptrekjes sleurt, heeft het daar niet over. Tegeltjes, schou wen, gekleurde glazen en meubilair: slechts dat en dat alleen valt er volgens hem te zien in deze doolhof. Maar het kille steen lijkt hier een I oude toverkracht te hebben. Elk moment ver- 1 wacht je een gesluierde verleiding om een hoek te zien komen. „Badkamer", luidt het hele ver- haal van de gids als je een reeks danszalen wordt binnen gedirigeerd, waar meermansbad kuipen laten zien, dat hier in vroeger dagen niet uitsluitend sanitaire bijeenkomsten werden be- legd. Leeg en stil is het er op het geruis van het water na, dat doelloos in de kuipen weg- f stroomt. Maar de sfeer is broeierig gebleven en vol mysteries, die je voelt maar niet kunt I doorgronden. Zo broeit het in het hele, mysterieuze Istanboel, dat vanuit de harem van het Topkapi-paleis zijn gespleten gezicht laat zien. Een stad die hinkt I op twee werelddelen. Aan weerszijden van de Bosporus, het smalle water dat Europa en Azië op handbereik van elkaar afhoudt, steekt ze haar wouden van minaretten priemend de hoogte in richting Allah, wiens boodschap vijf maal daags jankend door de luidsprekers in de ranke toren over de stad wordt gegild. Alleen de moskee in de harem blijft leeg. Deze zijstap van de rechte weg, die door het Topkapi- paleis voert, wordt nog slechts gemaakt door toeristen- Geen sultans meer, geen genotsslavin nen meer in dit paleis, van waaruit eens het grote Turkse rijk werd geregeerd. Wél nog de weelde, waarin de heersers hun dagen verdeden. In een bijna protserige praalzucht staat het er allemaal uitgestald in dit eldorado van prachtige tuinen en al even fraaie gebouwen: sieraden, klokken, wapens, relikwieën van Mohammed en een on waarschijnlijk grote collectie Chinees en Japans porselein. Veel ervan is meegesleept door diplo maten, koningen en keizers uit alle delen van de wereld, die om de gunsten van de machtige 1 sultans kwamen dingen in deze exotische lusthof hoog op de rots die het verbindingswater met Een vismarktje langs de Bosporus. Een dagje-uit over de grens. Een dagje-uit naar België. Een treinreis, een tocht met een bus en dat 's middags allemaal in omgekeerde richting. Maar het kan. En als u het eens uitprobeert zal het u verbazen hoeveel tijd u ter plekke nog hebt om rond te kijken. „Onder dagtochtbereik" blijft natuurlijk een nog al betrekkelijk begrip, maar als u uw dagje-uit laat beginnen zodra u in de trein stapt en u laat tijdens de busrit het mooie gebied waar u door rijdt en het deskundig commentaar van de chauf feur op u inwerken, hebt u er optimaal profijt ■van. De dagtocht naar het domein Bokrijk in België is een van de nieuwe reisdoelen uit het dagtoch ten-programma van de Nederlandse Spoorwegen. Domein Bokrijk is een onderdeel van een prach tig natuurgebied en het voornaamste centrum van volkscultuur en toerisme in Belgisch Lim burg. De provincie Limburg kocht het goed, vroegere bezitting van de abdij Berkenrode, in 1938. Ze Wilde er twee dingen mee bereiken: een prachtig natuurreservaat behouden middenin de provin cie, en de bevolking een openbaar.wandel-, sport en ontspanningspark aanbieden. Het hart ervan is het kasteel Bokrijk. Door het Koningin Astridpark kunt u eindeloos dwalen tussen de fraai aangelegde gazons en boomgroe pen, door de uitgestrekte bossen met vennen en wijvers, door het arboretum met zijn boeiende verzameling van maar liefst vijfduizend soorten Kasteel Bokrijk, middenin het park, met op de voorgrond het autotreintje. bomen en planten. In de rozentuin kunt u alle mogelijke rozen-variëteiten bewonderen, u kunt dwalen door het doolhof, herten kijken in het herten- en hoenders in het hoenderpark. In het Natuurwetenschappelijk Museum kan iedereen die oog heeft voor de natuur in Limburg ep omgeving een aantal diorama's bewonderen en in het laboratorium kan de geïnteresseerde leek proefnemingen uitvoeren of volgen. Er is een enorme speeltuin en kinderen kunnen zich voorts vermaken in de mini-auto's, de draai molens en op de ponybaan. Bokrijk omvat ook een uitgestrekt complex va;j sport- en speelvel den: voetbalvelden, een atletiek-piste, „kleingolf" Voelt u iets voor een dagje Bel gië? Vraag dan aan het N.S.-lo- ket om dagtochtkaartje nummer 9, dat recht geeft op de treinreis van uw woonplaats naar Eind hoven en terug, de busrit naar Bokrijk vice versa, bij aan komst in Bokrijk een lunch in het kasteel, een rondrit door het domein in het autotreintje en de toegang tot het Vlaams Open luchtmuseum. Hebt u op een of andere manier al vervoer naar Eindhoven dan kunt u daar in het station attractiekaartje num mer 9 kopen, dat u van dezelfde faciliteiten voorziet als het dag tochtkaartje, uitgezonderd de treinreis. Daar betaalt u dan natuurlijk ook niet voor. Om mee te kunnen met de bus moet u wel zorgen uiterlijk om 10.30 uur in Eindhoven te zijn. De bus brengt u omstreeks 16.30 uur van Bokrijk terug naar Eindho ven. De rit duurt ongeveer een uur, op de heenreis wat langer want dan is er een „koffiestop" ingelast U kunt met de spoor wegen naar Bokrijk: vijf dagen in de week (van maandag tot en met vrijdajg). Deze dagtocht loopt tot en met vrijdag 2 sept Ponypark Slagharen stond vo rig jaar met 51.500 deelnemers onbetwist aan kop als de popu lairste N.S.-dagtocht. Met 48.590 deelnemers werd Madurodam goede tweede, gevolgd door de Efteling (44.750) en Artis plus rondvaart (22.770 deelnemers). Ingedeeld naar het soort evene ment trokken de recreatiepar ken de meeste bezoekers: 44,7 procent. Daarna de musea (15,4) en de dierenparken (14,3). Boot en bustochten zaten elkaar op de hielen met respectievelijk 11,4 en 11,2 procent Stadswan delingen scoorden 1,9 procent en 1,1 procent maakte gebruik van de overige dagtocht-moge lijkheden. In 1976 maakten 224.075 mensen een N.S.-dag tocht tegen 142.200 het jaar daarvoor. Twaalf nieuwe moge lijkheden heeft N.S. deze zomer- opgenomen in haar dagtochten programma, dat nu uit 90 num mers bestaat Splinternieuw is ook de samenwerking met Ko dak Nederland. De deelnemers aan drie tochten (Madurodam, Artis en Antwerpen) kunnen gebruik maken van een foto- wandelroute. Him beste foto kunnen ze opsturen naar Ko dak, die er een gratis vergro ting van maakt. Bovendien is er een wedstrijd, waarbij het gaat om de origineelste opna men. Op de N.S.-stations is bet dagtochten-boekje 1977, waarin u alle 90 mogelijkheden en alles over de fotowedstrijd uitge breid beschreven vindt, gratis verkrijgbaar. (zoals mini-golf op z'n Vlaams heet), tennisbanen en een groot zwembad. En kunt u het allemaal niet te voet af, stap dan in het autotreintje dat alle hoeken van het park aandoet. Overal zijn haltes waar u kunt in- en uitstappen. Wat u absoluut niet mag missen als u in domein Bokrijk bent, is het Vlaams Openluchtmuseum. De eeuwenoude boerderijen, stallen, schuren, bakhuizen, water- en windmolens werden van hun plaats van herkomst overgebracht naar Bok rijk, waar ze met de grootste zorgvuldigheid weer werden opgebouwd. Daarbij werden ze niet als museum-onderdelen beschouwd maar gegroe peerd tot sfeervolle eenheden die u laten zien hoe het er vroeger uitzag in de Limburgse en Antwerpse Kempen, in Haspengouw en Brabant en in de beide Vlaanderens. Het hart van het museum is het Kempense dorp. U vindt er een Romaans kerkje uit de elfde eeuw, hoeven, schu ren, de landelijke herberg („afspanning"). In Sint Gummarus, neergezet rondom het driehoekig dorpsplein met zijn gerechtsboom, schepenbank en schandpaal. In de oude smidse vlamt het vuur en u kunt er iemand met het roodgloeiend ijzer in de weer zien. U ziet hoe sjiek een rijke hereboer uit omstreeks 1500 woonde. En tussen de schilder achtige gebouwen en het vele groen scharrelen de dieren: kippen, schapen, pauwen. Op de vij vers drijven statige zwanen. Hongerigen en dorstigen kunnen na hun omzwer vingen terecht in een van de vijf eetgelegenheden die Bokrijk rijk is. Vergeefs zult u echter zoeken naar een friteskraam: u vindt er in het hele park. niet één. Een blik vanaf de Aziatische oever over de Bosporus. Op de achtergrond de machtige Topkapi-rots met de priemende minaretten van de Hagia Sophia en Blauwe Moskee. week een roerige Turkse landdag woedt Verza melplaats van al het gekrioel is de Grote Bazaar, een overkoepeld verdwaaloord met zo'n driedui zend winkeltjes. De meeste zijn niet groter dan twee tot drie vierkante meter, zodat het er overbevolkt is als er twee klanten binnen zijn. Een daarvan zal nog buiten moeten gaan staan, als het echte handelen begint waarbij rond- maaiende handen en voeten de prijs van de koopwaar gunstig moeten beïnvloeden. Het zijn enkele verplichte nummers voor Istan- boel-gangers. Daarnaast heeft deze oosterse dochter van Rome, die net als de moederstad op zeven heuvels is gebouwd, alles te bieden wat op vakantie gaan in het „westen" zo comfortabel en in het „oosten" zo mysterievol maakt De befaamde Tlirkse badhuizen, waar je ter ver kwikking gestoofd, gekookt, geroosterd en geplet kunt worden; buikdanseressen, die in alle kuis heid hun bevalligheden drillen en rondzwieren; superdeluxe terrassen met koude prik en hinken de keukenstoelen met lauwe raki hoog boven de drukke Bosporus met uitzicht over de Zwarte Zee. Istanboel kan het allemaal en nog veel meer uit voorraad leveren. JAN NIES De koepelmassa van de Blauwe Moskee met op de voorgrond de put, waar de mohammedanen zich volgens voorschrift vóór het betreden van de moskee wassen. Een binnenplaatsje in de harem van het Topkapi-paleis. de Zwarte Zee beheerst en ook het begin van de legendarische Gouden Hoorn markeert. Wie nu bij het prieeltje op de uiterste rand van de rots staat, heeft een riante plaats om de stad zich te zien uitstrekken op de eindpunten van twee continenten. Daar tussen het diepblauwe water van de Bosporus, waar het krioelt van de wrakkige vissersbootjes, die op volstrekt onver antwoordelijke wijze proberen de grote Russi sche zeeschepen en de heen en weer stomende veerboten niet te rammen. In de verte als hyper moderne verbindingsstreep tussen Europa en Azië de ruim een kilometer lange hangbrug, waarop het verkeer meestal tevergeefs vooruit probeert te komen. Zes rijbanen zijn er voorhan den om binnen een paar minuten van werelddeel te verwisselen, maar geheel in overeenstemming met de beste rijgewoontes van de stad propt het verkeer zich tien rijen dik klemvast. Het is er zoals overal een complete chaos van meest fors gekneusde Amerikaanse afdankers, die met een oorverdovend toeterende blijmoedigheid alle ver keersregels vermorzelen. Daar tussendoor slaan al even blijmoedig de schonkige paarden op hol, die krakkemikkerige wagentjes door de wolken van uitlaatgassen heensiepen. Nee, snel ga je in Istanboel niet vooruit; wél erg gezellig, op die talloze momenten van acute doodsnood na. Om van de Topkapi-rots bij de twee hoogtepun ten uit de bouwgeschiedenis van de stad, de byzantijnse Hagia Sophia en de zeer Turkse Blauwe Moskee, te komen hoef je je gelukkig niet in de stilstaande razernij van het verkeer te storten. Het is maar een paar stappen om de reusachtige koepel van de voormalige Byzantijn se kerk de eeuwen zien te staan trotseren. Een overrompelend overblijfsel van de glorievolle dagen, dat Istanboel als Constantinopel de eeu wenlang onneembare hoofdstad van het ooste lijke Romeinse Keizerrijk was. Hoe befaamd de met moza'ieken overwoekerde Hagia Sophia ook is en ondanks de later aange plakte minaretten, waardoor de kerk in een moskee werd veranderd en een prikkende rol ging meespelen in het spitse silhouet van de stad, de Turken zelf lijken toch niet zo onder de indruk van deze levende brok van bijna zestien eeuwen cultuurgeschiedenis. Hun bewondering gaat veel meer uit naar de nabije Blauwe Mos kee, die sinds 1616 in een onbesliste schoonheids wedstrijd met de Hagia Sophia is gewikkeld. Een begrijpelijke voorkeur, want de moskee werd destijds nadat het Romeinse Keizerrijk door de Turken ten val was gebracht, gebouwd om te bewijzen dat de Turken óók een optrekje konden neerzetten dat tot in de eeuwen der eeuwen „eeuwig" zou worden genoemd. Het is ze gelukt, zoals je kunt constateren nadat je zoals bij alle moskeeën je schoenen buiten op een plankje ter uitwaseming hebt neergezet. Door onder een leren lap door te kruipen is het heiligdom toegankelijk. De weeïge geur van het ontschoeide pelgrimsoord vergeet je er op slag, als je op de handgeknoopte zee van tapijten door de moskee sluipt. Zonder meer verpletterend is de aanblik van al het blauw, dat in de blauwste blauw-schakeringen op je afkomt, st. Elke vierkante millimeter van de hoge tegel wanden en van de uitgestrekte koepelvelden heeft een lik blauw meegekregen. Het blauw geeft een tijdloze wijdsheid aan de ruimte. Een wijdsheid, die in de rest van het oude centrum nergens valt te bespeuren. Het is er een wirwar van stinkende en overvolle havens en smalle kronkelstraatjes, waar aangeslagen houten huizen ongemakkelijk voorover leunen. Het zou een openluchtmuseum kunnen zijn, ware het niet dat er 24 uur per dag, zeven maal per Istanboel begint langzamerhand ont dekt te worden door Nederlandse va kantiegangers, maar het is nog steeds een toeristisch buitenbeentje waar de voertaal nog Algemeen Beschaafd Turks is in plaats van Nederlands, Duits of Engels. Dat de stad nog geen gemeengoed is van zon- en stads- schoonzoekers, blijkt ook uit de pro gramma's van de reisbureaus. Lang niet alle touroperators hebben Istan boel in de vierkleurenfolder staan. Uit zondering daarop is bijvoorbeeld Ho telplan, die iedere zondag van Amster dam naar Istanboel vliegt. In de stad zijn vele goede hotels met opperbest Turks eten. In veel eetgelegenheden wordt op verzoek ook een vertrouwde „westerse" pot geserveerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15