Departementale herindeling formatie hoofdstuk apart Engels geld uit Holland r Nederland telt 286 ,eeuwlingen9 JONGE ZUIDMOLUKKERS ïappon IN NEDERLAND ONTHEEMD Tilburg blijft katholiek Soldaat mag straks thuis gaan slapen AUTOBANDEN BRANDEN ZEKER NOG 14 DAGEN PARTIJPOLITIEK MOET ER BUITEN BLIJVEN Ierse bankrover werkte legaal in Amsterdam Vogelreservaten beveiligd tegen storende vliegtuigen postgiro en rijkspostspaarbank Nederlandse toerist in Engelse cel i BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Dienst plichtige soldaten hoeven straks hun commandanten niet meer om nachtpermissie te vragen, als ze óf 's nachts laat de kazerne binnen willen komen, óf gewoon ergens an ders willen slapen dan tussen de dienstdekens. Staatssecre taris Van Lent (defensie) heeft gisteren gezegd dat de betreffende regeling er binnen enkele weken komt. Het was de soldaten - en met name de WDM - al jaren een doorn in het oog, dat comman danten nogal willekeurig met het verlenen van nachtpermis sie omsprongen. Vaak werd het niet verlenen van nacht permissie als een soort straf gebruikt Bij de regeling wordt een uit zondering gemaakt voor de dienstplichtigen in opleiding. Hun commandant kan hen om „opleiding-technische rede nen" binnen de kazernepoort houden. (Van een onzer verslaggevers) BARNEVELD De brand in de opslag plaats van autobanden bij Barneveld kan nog wel veertien dagen duren. Dit stelde gisteren de brandweercommandant van Bameveld tijdens een vergadering op het Barneveldse gemeentehuis vast De brandweer die het vuur volledig on der kontrole heeft kan er nog steeds niets tegen doen. De aktiviteiten worden be perkt tot het kontroleren van de brand. Volgens ir. Clement milieudeskundige van de Provinciale Waterstaat in Gelder land, komen er geen bijzondere schadelij ke gassen vrij bij de brand. "Zover we kunnen nagaan zijn er inderdaad alleen Het is nog niet bekend wat er zal gebeu- maar banden opgeslagen. Deze banden verbranden volledig zodat er niet veel schadelijk materiaal overblijft. Tussen de verbrandingsgassen zullen wat zwavel- verbindingen zijn, maar die stijgen onder de huidige weersomstandigheden vrij hoog op.", aldus de heer Clement ren als de banden zijn uitgebrand. Vol gens ir. Clement kan het geen kwaad om de asresten af te dekken met een zand laag. „Het residu is niet gevaarlijk voor het grondwater en kan dus best blijven liggen", aldus de heer Clement {Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een van de zaken die in een periode van kabinets formatie in Den Haag altijd vele gemoederen bezighouden is de vraag: wat gebeurt er met de departementale indeling? Komt er een herverkaveling, worden er departementen en ministerspos ten opgeheven? Het vraagstuk duikt telkens weer op. Aan het begin van de zeventiger jaren was er een speciale commissie mee bezig onder voorzitterschap van de toenmalige staatssecreta ris Van Veen (Binnenlandse Za ken). In april 1971 bracht de commissie rapport uit. Van haar aanbevelingen werd niet zo heel veel in praktijk gebracht. In de afgelopen maanden verschafte de materie opnieuw aan een commissie werk. De resultaten van haar noeste arbeid zijn nog niet bekend. Waarschijnlijk komt de departementale indeling pas aan de orde wanneer de besprekingen over het regeerakkoord achter de rug zijn. Nederland is gebaat bij een praktische departementale inde ling, er moeten geen departementen bij komen alleen omdat dat partijpolitiek beter uitkomt. Ook moeten er binnen de departementen om diezelfde partijpolitie ke redenen geen merkwaardige dingen gebeuren, zoals in 1952 toen er zo „nodig" twee ministers van Buitenlandse Zaken moesten komen om een bepaalde partij met een ministerspost tevreden te stellen. Ook zal straks gelet moeten worden op een zo goed mogelijke coördinatie tussen de departementen, zodat voorkomen kan worden dat departementen langs elkaar heenwerken. Een situatie waarop onlangs nog de Vereniging van Nederlandse Ge meenten wees. Dat de minister-president in de organisa tie van het landsbestuur een'coordineren- de rol moet spelen is duidelijk, maar ook van hem kunnen geen wonderen ver wacht worden. Een van de ministersposten die op het ogenblik op de tocht staan is die voor het wetenschapsbeleid. In het nu demis sionaire kabinet-Den Uyl wordt deze post bekleed door minister F. H. P. Trip. Omdat betrekkelijk weinig bekend is wat deze bewindsman in de afgelopen jaren gedaan heeft (insiders weten echter dat Trip hard gewerkt heeft) is, in het kader van de bezuinigingsdrift, al gezegd dat Trip geen opvolger hoeft te hebben. De raad van advies voor het Weten schapsbeleid heeft zijn mening hierover al gegeven. Deze raad zou graag zien dat op het ministerie van Onderwijs en We tenschappen twee ministers komen met goed afgebakende taken. Het weten schapsbeleid zou dan behartigd moeten worden door de bewindsman, die ook het universitaire onderwijs voor zijn reke ning neemt. Als toch de voorkeur gege ven Wordt aan één minister voor het hele onderwijs, zou er op het departement een minister zonder portefeuille kunnen ko men die het wetenschapsbeleid coördi neert, maar dan ook met een eigen duide lijk takenpakket en een eigen budget aan het werk kan. De eerste variant lijkt op de constructie van 1971, toen minister De Brauw (D.S.70) het wetenschappelijk onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek voor zijn rekening nam en minister Van Veen de overige onderwijszaken. De tweede variant is enigszins te vergelijken met de huidige situatie, maar dan met meer arm slag voor de minister voor wetenschaps beleid. Het is maar een voorbeeld van de vele problemen die ook op het gebied van de departementale indeling op de weg van de kabinetsformateur liggen. In Den Haag wordt gehoopt dat deze zaken niet haasje je - rep je behandeld worden, maar de vereiste en verdiende aandacht krijgen. Vereeuwigde dorpsgenote Het Gelderse Bredevoort eert sinds gisteren met een fraai beeldje Hendrikje Stoffels, de levensgezellin van Rembrandt. Zij bracht haar jeugd namelijk in het Achterhoekse Bredevoort door. Mevrouw Geurkink (geheel rechts), de oudste inwoonster van het dorp, gekleed in oud-Achterhoekse kledij, onthulde onder grote belangstelling het beeldje. .99 (Van een onzer verslaggevers) verslaggevers) TILBURG Het Stichtingsbestuur van de Kath olieke Hogeschool in Tilburg heeft besloten de katholieke signatuur van deze instelling te hand haven. Het bestuur wil niet meewerken aan de omvorming van de hogeschool tot een rijksinstel ling, en dus tot een neutraal instituut. Enige weken geleden heeft de hogeschoolraad zich in grote meerderheid uitgesproken voor een gelei delijke ombouw tot rijksinstelling. Daarom wordt verwacht dat op 25 augustus, als de hogeschool, raad weer vergadert, het op een harde confronta tie met het stichtingsbestuur zal uitdraaien. Het besluit van het stichtingsbestuur kan met name gevolgen hebben voor het benoemingsbeleid aan de hogeschool. Welke gevolgen is nog niet duidelijk, want stich tingsbestuur en college van bestuur denken over de „ontkerkelijking" van de hogeschool niet het zelfde. Het besluit van het stichtingsbestuur, waarvan de leden door de gezamenlijke Nederlandse bisschop pen worden benoemd, is totnogtoe het eindpunt van een discussie die drie jaar geduurd heeft. Mr. Schouten, voorzitter van het Stichtingsbestuur, zei dat dit college het standpunt van de hoge schoolraad dat „Tilburg" een rijksinstelling moet worden, naast zich heeft neergelegd. „Het heeft wel zwaar gewogen, maar het was niet doorslagge vend". AMSTERDAM (ANP) - De officier van Justitie in Am sterdam heeft bij de rechtbank een vorde ring ingediend tot uitlevering aan Ier land van de 38-jarige Patrick Gallagher uit Dublin, die vol gens de Ierse justitie betrokken is geweest bij een in de zomer van 1976 gepleegde gewapende bankoverval in de Ierse hoofdstad. De man bleek al sinds september met een officiële verblijfsvergun ning als straatveger te werken bij de Amsterdamse stadsreiniging. Volgens de politie van het hoofdbureau had hij zich hier vorig jaar aangemeld met het paspoort van zijn broer, John Gallagher. Onder die naam waren hem de vergunningen dan ook uitgereikt. Ruim negen maanden lang hield Gallagher zich op deze wijze op °ps land, tot een signalering door Interpol hem noodlottig werd. Inmiddels is gebleken, dat de Ier ook in mei al eens moeilijkheden had gehad. Hij werd toen opgepakt omdat hij dronken was en bleek een pistool bij zich te dragen, dat hem werd afgenomen. Daarna liet men hem weer vrij. Zeist (ANP) De Nederlandse vliegers zullen in het vervolg rekening houden met de aanwe zigheid van tien vogelreserva ten in de lucht Zij zullen deze vogelluchtreservaten tot op een hoogte van ruim driehonderd meter (duizend voet) moeten mijden. De tien luchtreservaten zijn gearceerd op de vliegkaart van Nederland aangegeven: De Dol- lard, de Robbenplaat bij Schier monnikoog, de Bosplaat op Ter schelling, het vogeleiland Griend, het Balgzand, de Mak- kumerwaard, zuidelijk Flevo land, de Biesbosch, het verdron ken land van Saeftinge en het Posthuiswad met de Kroonpol- ders op Vlieland. Daarnaast zijn 42 andere kwets bare gebieden op een lijst ver meld, die aan de luchtvaartgids zal worden toegevoegd. postgiro chèquespostauxnéerlaridais carte de paiement SOl^(Q)betaalkc aart 9234567 08 TH G LUCASSEN STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 £Zo- JbülKI IPD iwncitekemng - signature in neder land gar int.etot 100 gulden nCTegitimf.e dmv Gaat u relaxen op het Engelse platte land of genieten van bruisend Londen? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk (Crown) postkantoor in het Verenigd Koninkrijk (ook op Jersey en Guernsey) geeft u er maximaal 30 pond per kaart voor, op vertoon van uw^ nieuwe giropas en uw geldig f%. paspoort. Have a nice time! Contant vreemd geld ijl meer dan 30 landen. Ruimtevaart Vlieger met straaljager verongelukt (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De 21-jarige tweede-luitenant-vlieger Eric Meulman uit Eindhoven is gis teren met zijn straaljager van het type NF-5 neergestort en om het leven gekomen. De jonge vlieger, pas een jaar in het bezit van het groot mili tair vliegbrevet, was op een na- vigatievlucht boven het West- duitse Heimsberg. Vlak voor het ongeluk dook de piloot, samen met een collega een wolkenpar tij in, om daar bovenuit te stij gen. De collega-piloot verloor bij deze manoeuvre het radio contact en zag het toestel van Meuleman nergens meer. Waar schijnlijk heeft zich een motor storing voorgedaan, waardoor de NF-5 vijftig kilometer ten westen van Kassei neerstortte. Meulman, ongehuwd, maakte sinds december vorig jaar deel uit van het 314e squadron van de vliegbasis Eindhoven. Herdenkingsteken slachtoffers hotel Polen AMSTERDAM (ANP) De stoffelijke resten van de zes niet geïdentificeerde slachtof fers van de grote brand in het Amsterdamse hotel Polen in mei zijn gisteren in alle stilte begraven op de nieuwe Ooster begraafplaats in de hoofdstad. Daar zal voor hen een gedenk teken worden opgericht Het totaal aantal slachtoffers van de brand van maandag 9 mei is vorige week na "beëindi ging van het identificatie-proces officieel vastgesteld op 33. De stoffelijke resten van de 27 wel geïdentificeerde slachtoffers zijn inmiddels naar het land van herkomst getransporteerd en daar begraven. In het Evoluon te Eindhoven wordt een ruimtevaartten toonstelling gehou den met daarop on der meer prototy pen van diverse sa tellieten en model len van space-shutt les en ruimte-labo ratoria. ROTTERDAM De oudste inwoner van Rotterdam, de heer Antonie van den Berg, hoopt morgen 102 jaar te worden. De heer Van den Berg die veehouder is geweest, woont sinds 1965 in een bejaardencentrum in de wijk Charlois. Hij is een van de 286 inwoners in Nederland die ouder zijn dan honderd jaar. Het zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 208 vrouwen en 78 mannen. De oudste in ons land is met haar 107 jaar (geboren 13 december 1868) mevrouw C. Lafors in Steenbergen. Zij woont in een bejaardentehuis in haar woonplaats. De op een na oudste is ook een vrouw. Het is de 106-jarige mevrouw C. C. Doorman-Post in Amsterdam. (Geboren 30 december 1869). De Derde op de ranglijst der alleroudsten is de eveneens 106-jarige mevrouw G. Hurenkamp-Bosgoed in Voorst (Gld.). Zij is geboren op 5 januari 1870. De oudste inwoner van Nederland is tot nu toe de Rotterdamse me vrouw J. Hordijk geweest. Zij overleed op 25 september 1975 als 108-jarige. Volgens de meest recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt de ranglijst van de oudste inwoners van Nederland verder gevormd door twee vrouwen (geboren 1870), en zes vrouwen (geboren 1871). De mannen komen pas vanaf de lichting 1872 aan bod. Uit dat jaar zijn nog onder ons zes mannen en vijf vrouwen als opvallende groep blijft men echter de stand van zaken in de groep eeuwlingen op de voet volgen. Poedel illegaal meegenomen (Van onze correspondent) LONDEN De Nederlander J. Nordhausen (46), uit Valkenburg in Limburg, zit sinds woensdag in de gevangenis van Ramsgate. Oorzaak van die onprettige belevenis is zijn poedel. Nordhausen maakte woensdag met z'n vrouw, hun tien kinderen en de poedel per Hovercraft een een-dags reisje naar Engeland. Hij bracht z'n hond aan land, wat verboden is volgens de strenge Britse voorschriften ter bestrijding van de rabies. Kort daarop werd hij gearresteerd in het winkelcentrum van Ramsgate, waar hij inkopen deed. Dezelfde dag moest de Nederlandse toerist al voor een Engelse politierechter verschijnen, die hem veroordeelde tot betaling van een boete plus de kosten, in totaal 225 pond. Nordhausen had dit geld niet op zak en belandde dan ook in een cel. Hij kreeg te horen, dat hij opgesloten zal blijven tot z'n vrouw erin slaagt de 225 pond bij elkaar te krijgen. Nordhausen die goed Engels spreekt verklaarde voor de rechter, dat hij niet wist van de strenge Britse kontrole maatregelen op de import van dieren. „Ik had onze poedel in de armen toen wij in Ramsgate voorbij de douane gingen en niemand zei iets," aldus de Nederlander. „Wij nemen onze hond altijd mee en hebben er nooit last mee gehad. In Italië, Oostenrijk of Duitsland." Bijstand schoolverlaters DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Meijer van CRM heeft besloten dat schoolverlaters met ingang van 1 juli j.l. in aanmerking kunnen komen voor een aanvullende bijstand suitkering. Dit betekent dat de schoolverla ters niet tot 1 oktober hoeven te wachten voor een uitkering overeenkomstig de rijksgroeps regeling werkloze werknemers. Volgens reclasserings- Van een onzer verslaggevers VAASSEN De Zuidmolukse jongeren in het Gelderse Vaassen worden ge plaatst tussen twee werelden: die van hun ouders, die zij nauwelijks kennen en waarvan zij vervreemden en de Neder landse samenleving, waarin zij hun weg slechts moeizaam kunnen vinden. Dit leidt tot desintegratie en identiteitspro blemen. Dat staat te lezen in een rapport over Zuidmolukse jongeren in Vaassen van het team van de Algemene Reclasse rings Vereniging in Apeldoorn. Het rapport is gemaakt in verband met de rechtzaak op 11 juli in Amsterdam tegen twaalf jonge Zuidmolukkers uit Vaassen, die ervan worden verdacht in maart een sociëteit voor Surinamers in Amsterdam te hebben overvallen. De overval werd op touw gezet, omdat de Molukkers zich bedrogen voelden na af name van een partij heroïne. Volgens het reclasserings team gelden de oude normen en waarden, die door de ouders op de jongeren worden overge dragen, nog maar gedeeltelijk, de spelre gels van de huidige omgeving worden door de jongeren nog maar gedeeltelijk geaccepteerd. Vanuit deze onzekere situa tie wordt het voor hen mogelijk vrijwel ieder gedrag te rechtvaardigen met een beroep op een van beide culturen, die van hun ouders en de Nederlandse. In het rapport wordt een onderzoeker geciteerd, die over dit probleem zegt „inbreuk op de eigen cultuur wordt ver dedigd met modern zijn, inbreuk op de Nederlandse cultuur wordt verdedigd met een verwijzing naar de eigen cultuur. Daar komt bij, dat Zuidmolukse jongeren in het algemeen hun onlusten niet op hun ouders mogen afreageren en zich houden aan het gebruik minstens ogendienaar te zijn. In dit verband wordt verder opgemerkt dat wanneer de Zuidmolukse jongeren de vele discriminerende, onlustopwekkende onmachtgevoelens en minderwaardig heidsproblemen in een politiek jasje kun nen gieten, zij dit zeker niet zullen nala ten. „De jongeren hebben kritiek op hun ouders en menen dat het anders had gekund bij de machtsoverdracht in Indo nesië. Zij hebben een beeld van hun land, dat nog veel mooier is dan dat van de ouders. In deze beeldvorming worden ze afgeremd en niet serieus genomen. Op groeien in deze wirwar van onzekerheden levert voorwaarden op voor frustraties en negatief agressief gedrag", aldus het rapport. Tot de problemen waarmee de Zuidmolukse jongeren te maken hebben behoort ook de taalbarrière en de slechte arbeidssituatie. Volgens het reclasseringsteam verhindert het geïsoleerde leven in de kampen hun snelle ontwikkeling in de nieuwe taal. Ook de relatief grote werkloosheid onder de Zuidmolukse jongeren in Vaassen werkt frustrerend. In het rapport voert het team als mogelijke oorzaken van de werkloosheid aan: de afwijzende opstelling van de werk gevers, vooral na de verschillende lande lijke acties. Het sollicitatiegedrag van de jongeren. Men durft vaak niet alleen naar een werkgever te gaan, omdat men bang is afgewezen te worden. Daarom gaat men met vrienden, wat vreemd overkomt bij de werkgever. Beïnvloeding van elkaar en een gebrek aan motivatie om te gaan werken, onder meer door heroïnegebruik. De eenzijdige opleiding, diè vaak ver band houdt met taalachterstand. De slechte conjunctuur en slappe ar beidsmarkt Wat het druggebruik betreft: dit is de laatste jaren een groot probleem gewor den onder de jonge Zuidmolukkers. Vooral het gebruik van harddrugs (heroï ne) heeft de kloof tussen jong en oud vergroot en verscherpt. Men verstaat en begrijpt elkaar niet meer, zo staat in het rapport. Het reclasseringsteam conclu deert, dat het heroïnegebruik een mode verschijnsel is geworden onder de jonge ren in de Zuidmolukse wijk. Door het leven in woonoorden en woonwijken is men sterk van elkaar afhankelijk en op elkaar aangewezen. Solidariteit met de groepsnorm en angst voor gezichtsverlies bij het niet voldoen aan de norm hebben massaal heroïnegebruik sterk aangewak kerd. Verder wordt in het rapport de conclusie getrokken dat de problematiek van de Vaas sense Zuidmolukkers te maken heeft met het ontheemd voelen van een bevolkinsgroep, die plotseling werd over geplaatst in een voor haar totaal andere wereld en die er niet in is geslaagd daarin te integreren. De behoefte aan integratie is nauwelijks aanwezig, omdat het ideaal nog steeds is: terugkeer naar het vaderland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9