Voor mensen die iets te vieren hebben... Hollands schoon in kostelijke etskunst THEEHUIS PANBOS: DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Bottema centraal in „Zo moeder, zo dochters" USA-KOOR IN SASSENHEIM Louter reprises en prolongaties -< Verborgen in de lommerrijke om geving van het re creatiepark Pan van Percijn aan de Wassenaars e- weg tussen Kat wijk en Wasse naar ligt het thee huis Panbos. Een voormalige boe renschuur, die 16 jaar geleden nog werd gebruikt als opslagplaats van een bollenbedrijf en werkplaats van een antiquair, is nu een geliefde pleisterplaats voor dagrecrean ten, wandelaars, trimmers en grote gezelschappen, die in besloten kring iets bijzonders willen vieren. Na een brand, die het pand bijna volledig verwoestte, is die boerenschuur weer in ere hersteld. De spinnewebben voor de ramen zijn vervangen door Brabants bont, de werk banken door Oud-Hollandse tafels en stoelen en de betonnen vloer wordt thans gesierd door plavuizen. De na- maak-stallampen, een oude kachel en het vele hout, dat verwerkt is in de bar en het plafond bepalen verder het nostalgi sche karakter van het theehuis „Pan bos". In tegenstelling tot andere eetgelegenhe- den, die in onze rubriek Etenswaardighe- den de revue passeerden, is „Panbos" geen la carte-restaurant. Dat was 12 jaar geleden wel de wens van eigenaar en chef-kok P. van Duyn, maar al vrij snel moest hij toen tot de conclusie ko men, dat zijn etablissement „Te ver van de bewoonde wereld verwijderd was". „Wij zijn hier begonnen met het serveren la carte, maar dat bleek geen succes. We haalden elke dag erg veel in huis, maar bleven met het meeste eten zitten. En om dat nou iedere keer zelf te veror beren is natuurlijk ook weer niet ideaal". Daarom besloten de heer Van Duyn en zijn vrouw hun etablissement tot zeven uur 's avonds open te stellen voor dagre creanten, wandelaars en trimmers. Later op de avond vertoeven dan gezelschap pen van meer dan twintig personen ter gelegenheid van een bruiloft, receptie of diner in het „Panbos". Eenvoud is een kenmerkende eigenschap voor de inrichting van Panbos, het is ook bepalend voor de menukaart. Dat geldt voor de kleine spijskaart voor dagre creanten, die voor 3,25 gulden kunnen genieten van een pannekoek met stroop, maar ook voor de „grote kaart", die gebruikt wordt voor de diners. Deson danks wordt de gast door chef-kok Van Duyn een royale keus aan gerechten geboden. Voor koude en warme voorge rechten behoeft men in principe niet meer dan 4,50 te betalen. Een huzarensa lade, een grapefruit-cocktail, maar ook de vlees-, kippen- en champignonpastei tjes zijn in die prijsklasse gerangschikt Er is uiteraard ook een uitwijkmogelijk heid naar duurdere voorgerechten. Het duurste voorgerecht kost echter niet meer dan 10 gulden, waarvoor een crab- cocktail, zalmmayonaise of paling met toast wordt geserveerd. De kaart van Panbos biedt verder de keus uit zes verschillende soorten soep, die in prijs variëren van 2,50 gulden voor de kippen soep tot 3,50 gulden voor een heldere ossestaartsoep. Voor het hoofdgerecht moet de gast van Panbos zich beperken tot vleesgerechten. Visgerechten prijken helaas niet op de spijskaart. Specialiteit van Panbos is de „Varkenshaas Persijn", waarvan chef kok Van Duyn het recept niet wil prijsge ven. „Dan is voor ons de aardigheid er vanaf. De „Varkenshaas Persijn" is een idee van onszelf en ik zou het niet leuk vinden om dit gerecht later bij een ander restaurant op de spijskaart te moeten aantreffen". De „Varkenshaas Persijn" is met zijn twintig gulden overigens wel het duurste vleesgerecht. Voor tien gulden wordt er namelijk al een varkens- of runderrollade geserveerd, terwijl tegen betaling van 13,50 gulden een paprikasch nitzel wordt bereid. Bij alle vleesschotels worden verschillende soorten groenten en aardappelen geserveerd. De lijst van nagerechten vertoont een grote verscheidenheid aan ijsgerechten, met zoals gebruikelijk de uitnodigende benamingen als Poire Belle Hélène. De prijzen zijn ook nu weer aan de lage kant gehouden. Voor 3 tot 5 gulden wordt het diner op „koude wijze" bekroond. De wijnkaart van Panbos is zeer beperkt Geen grote chateaux, geen bekroonde wijnsoorten. Voor ongeveer tien gulden worden de meeste flessen al ontkurkt Het Panbos is vanaf Pasen tot half sep tember dagelijks geopend voor dagre creanten en gezelschappen en vanaf half september alleen in de weekends. Chef-kok Van Duyn van thee huis Panbos gaf voor de lezers van de Leidse Courant het re cept van zijn garnalen-cocktail prijs. Garnalen-cocktail Benodigdheden (voor vier personen): 200 gram garnalen, een half borrelglaasje cognac, een sherryglas room, slablaadjes, mayonaise en een of twee bieren. De mayonaise wordt met de room en de cognac verdund en geklopt totdat een sausje verkregen wordt De cocktail wordt geserveerd in een groot wijnglas. Als garnering gebruikt u een slablaadje, terwijl de garnalen worden overgoten met de saus. Het geheel wordt afgemaakt met fijn gesneden gekookte eieren. Tjeerd Bottema EXPOSITIES „OUD KATWIJK" EN IN DE VUURBAAK KATWIJK In het gebouw van „Oud Kat wijk" aan de Voorstraat is de tentoonstelling »Zo moeder, zo dochters" van start gegaan. De expositie, die hoofdzakelijk is gewijd aan het werk van de overleden echtgenote en dochters Hil en Johanna tan schilder en illustrator V HUTbaak Tjeerd Bottema, werd onlangs geopend door Gerard van den Berg, televisie-presentator van o.a. het programma „Zo moeder, zo dochter"/,,- Zo vader, zo zoon". en is geopend op maandag, woensdag, donder dag, vrijdag en zaterdag van 14.30 tot 17.30 urn en van 19.30 tot 22.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 1.— per persoon. Onder de ruim honderd aanwezige schilderijen, aquarellen, tekeningen en crayons bevindt zich ook een groot portret van de hand van Tjeerd Bottema, die al sinds 1919 in Katwijk woont; eveneens zijn enkele schilderijen van wijlen zijn broer Tjerk te zien. Veel van het anwezige werk is nog nooit tentoongesteld en het genoot schap „Oud Katwijk" prijst zich dan ook geluk kig deze zomer de artisticiteit van de hele familie Bottema in het openbaa* te kunnen brengen. De tentoonstelling loopt tot en met 13 augustus Ook de Katwijkse vuurbaak is vanaf heden •weer voor bezoekers ingericht; er is een foto-ex positie, verzorgd door Wim van Beelen, en een klederdracht-opstelling die een bakkerswinke, tot onderwerp heeft. Dit laatste tafereel is tot stand gekomen met medewerking van de dit jaar jubilerende bakkerspatroonsvereniging „Talma". Voorts zijn er weer diverse nieuwe scheepsmodellen te zien en krijgt het kantklos sen veel aandacht. De vuurbaak en de omloop op het dak die een boeiend uitzicht biedt op de omgeving van Katwijk zijn tot half augustus dagelijks (behalve op zondag) toegankelijk van 14.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. Entree: 0,50 per persoon. SASSENHEIM Het jonge renkoor „The Alabama Chora le" «jit Alabama USA, dat op dit moment een concertreis maakt door Europa, komt vanavond naar Sassenheim, waar in de St Paneratius- kerk een éénmalig concert in Nederland wordt gegeven. De komst naar Sassenheim is het initiatief van de plaatselij ke VW. Het koor dat bestaat uit 40 leden, bezoekt ons land onder auspiciën van de Chr. Emigrantenver. „The Dutch Immigrant Society". Na het optreden in Sassen heim, gaat het koor naar Fran krijk en Duitsland. Het pro gramma dat wordt gebracht bestaat uit klassieke werken, spirituals en populaire num mers. De toegang is gratis, aanvang 8 uur. Julie Andrews Dolle pret met Bourvil, Louis de Funès en Terry Thomas. Het theehuis, verscholen in het bomenrijke park Pan van Percijn. Verbeten strijd in Een brug te ver. zag, heeft hij thuis in het ate lier op de etsplaat vastgelegd: een nauwkeurige weergave van de rustieke schoonheid, maar, natuurlijk, mét de eigen inbreng van de kunstenaar: d.w.z. dat de toeschouwer zijn enthousiasme en ontroering van zijn prent kan aflezen. Zo trok hij rond, door de Emmer dennen, langs de Friese me ren, over de Holterberg, in de kleine steden met hun resten van een glorieuze tijd, maar ook vond hij een armelijke woonschuit mooi genoeg om in beeld te brengen. Molens, ha ventjes, een geweldige boom bij 'n oud klooster, het zijn de onderwerpen van de Holland se meesters die zoveel gemeen hadden met elkaar. Hemkes staat dan ook dicht naast Jan Mankes, Tholen, Edith Pijpers, Edzard Koning, Roodenburg, e.a. Hij maakte een prach- treeks Hollands schoon dat ge lukkig nog wel hier en daar te vinden is, maar dat een gaaf beeld geeft van hoe het overal was. Bij deze etskunst worden de „siervormen in hout" van Christiaan Jörg getoond. Evenals Hemkes is ook deze kunstenaar helemaal op de na tuur ingesteld maar dan op het eigen wezen van zijn mate rie: hout! Met die „siervor men" bedoeld hij voorname lijk het hout zélf: de nerven, de uitwaaierende vlammen die hun eigen sierlijkhèid vormen. Jörg maakt grote schotels, schalen, platelen in hoofdzaak, van de edelste soorten: palis sander, Amerikaans en Neder lands notehout, bois de violet te, Afrikaans mahonie, grootse vormen van rijk materiaal, kunstig handwerk waaraan een brede visie ten grondslag ligt Echt goed! J.V. LEIDEN In de acht Leidse bioscooptheatersgaat deze week geen enkele film in pre mière. Vertoond worden lou ter prolongaties en een enkele reprise. Opvallend is de her nieuwde terugkeer van The sound of music met Julie An drews, al vele jaren een pu bliekstrekker van formaat Deze muziekfilm is de opvol ger van het kassucces Silver Streak Express, die het in Li- do II maar liefst negen weken uithield. Met ingang van deze filmweek is ook de leeftijds grens veranderd. Geen 14 en 18 jaar, maar een toelaatbaar heid variërend van alle leef tijden, tot 12 en 16 jaar. Giste ren werd deze aanpassing al uitgebreid beschreven. LUXOR A star is bom (12) Barbra Streisand en Kris Kristof- ferson in een film, waarin de eerste als popster wordt ontdekt terwijl de faam van echtgenoot Kristofferson wegkwijnt.- Al met al een sentimentele „love story" uit het muziekwezen (derde week). CAMERA Once upon a time in the west (12). Wereldberoem de western, die regelmatig weer van de plank wordt gehaald. Een uitstekende vakantiefilm, (tweede jweek). LIDO I Slap shot (16). Een uitblinkende Paul Newman als coach van een ijshockeyteam, dat van een ingeslapen groepje verandert in een knokkend team (tweede week). LIDO II The sound of music (a.l.). Een van de grootste kas- WASSENAAR - Kunst wordt tijdloos genoemd maar blijft toch altijd gebonden aan de periode van haar ontstaan omdat zij de geest en mentali teit van die tijd bij zich heeft. Opmerkelijk, dat we in de laatste maanden nog al eens geconfronteerd werden met de twintiger en dertiger jaren waarin een sterk herleefd na- tuur-bewustzijn op de voor grond trad. De etsen van Jo- han Hemkes (85 jaar) die tot en met zondag 10 juli in de Galerie JA te Wassenaar geëxposeerd blijven, behoren eveneens tot die kultuufkring. Na het uitbloeien toch van Haagse en Amsterdamse school bleef dat artistieke na turalisme, blijkbaar onge schokt door de Eerste Werel doorlog, zo tot 1940 actief. Na romantiek en strijdbare kunst van het socialisme zag de kunstenaar weer hoe mooi dat kleine Nederland was: „Het kleine land en zijn grote schoonheid" van Polak lokte tekenaars en schilders op nieuw naar het platte land, de dorpen, de stille wegen en vaarten. En wat Hemkes daar Robert brug te ver. successen van na de Tweede Wereldoorlog, een film die al vele jaren steeds opnieuw terug komt. Een commercieel verant woord produkt derhalve met Ju lie Andrews in de hoofdrol. LIDO III Rocky (12). Auteur, hoofdrolspeler en Oscarwinnaar Sylvester Salone als de middel matige bokser die de kans van zijn leven krijgt (zesde week). STUDIO Samen uit, samen thuis (a.l.). Vakantiefilm van de allerhoogste orde. Bourvil en Louis de Funès zorgen voor een fikse portie amusement. De film is overigens al weer vele jaren oud en wordt telkens opnieuw teruggehaald. TRIANON Een brug te ver (16). Uitstekende en inmiddels veelbesproken film over de slag bij Arnhem in de Tweede Werel doorlog (derde week). REX Adam en Eva (16). Sexge-, beuren van weinig kwaliteit.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7