Raad Noordwijkerhout steunt plan Zeeburg NZH vervoerde in 1976 bijna evenveel reizigers als in 1975 Burgemeester Ter Aar betaalt zelf deel verbouwing ambtswoning Engelse reporters in Noordwijk Tweemaal brand in pluizenlaag van populieren N. W. Caspers koningschutter MR. VROLIJK BEZOEKT ALKEMADE REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JULI 1977 PAGINA 4 NOORDWIJKERHOUT De raad van Noordwijker hout heeft gisteravond groen licht gegeven aan het „plan Zeerust". Tijdens een extra-raadsvergadering wer den de bezwaarschriften tegen het plan behandeld. Aan de meeste bezwaarschriften was door kleine aanpassin gen in het plan tegemoetgekomen. De meeste raadsleden meenden dan ook, dat de indieners van de bezwaren tevreden konden zijn en hun bezwaren moesten intrek ken zodat het plan zonder vertraging kan worden uitge voerd. Ruwweg zijn de bezwaar schriften onder te verdelen in vier hoofdmoten", stelde wet houder Heemskerk gister avond aan het begin van de vergadering. In de eerste plaats zijn er de bezwaar schriften van de bewoners van beide flatgebouwen aan de Zeestraat Hun bezwaren ko men neer op de te kleine af stand tussen de flats en de nieuw te bouwen huizen en de speelgelegenheid voor met na me de daarin achtergestelde Zeestraatkinderen. Er is met deze bezwaren rekening ge houden door 9 woningen in het plan te laten vervallen, zodat de visuele ruimte verbe terd werd en er tevens meer ruimte kwam voor speelgele genheid. De heren Van Duin en Knapp namen met genoe gen kennis van deze verbete ringen en steunden daarom het plan. Mevr. V.d. Geest had bij het napraten tijdens de vo rige week gehouden hearing een psoitieve stemming ge voeld. Ze was er nu echter, achtergekomen dat deze totaal verdwenen was bij de bewo ners. Ze ziet echter de rede lijkheid in van het plan. Van Kampen vroeg met name aan de flatbewoners omnhun be zwaarschrift in te trekken, daar het de verwezenlijking van het plan sterk kan vertra gen. Met algemene stemmen werd het bezwaarschrift onge grond verklaard. De tweede moot had meer be trekking op de financiën. De firma's Pennings en Verdegaal zijn nog in odnerhandeling over de verkoop van gronden. „Maar deze onderhandelingen zijn in een vergevorderd sta dium", verzekerde wethouder Heemskerk. Verder had de ad vocaat van de beide firma's ook wat formele aangelegen heden te berde gebracht De heer Van Duin vroeg zich af of deze belangrijk waren. Wet houder Heemskerk verzekerde de raad dat het ging om juridi sche spitsvondigheden, die ge makkelijk weerlegd konden worden. De derde categorie gaf de meeste stof voor discussie. Het ging hier om het bezwaar van een aantal Zeestraat-onderne mers, die vonden dat er te weinig parkeergelegenheid was en kwam. Om hier aan tegemoet te komen werden en kele parkeerboxen opgeofferd ter verkrijging van meer ruim te. Men rekende voor, dat er ongeveer 60 parkeerplaaten beschikbaar kwamen. De he ren Van Duin en Knapp von den wederom dat in redelijke mate aan de ondernemers te gemoet was gekomen. Raad slid Koelewijn was op dit punt echter de grootste dwarsligger, waarbij hij zelfs een open doekje van de tribune kreeg. Als namelijk het parkeerplein ook gebruikt wordt voor het laden en lossen ten behoeve van de bedrijven, dein zou er wel eens minder ruimte open kunen blijven. En verder was er geen rekening gehouden met verschillende toegangswe gen naar het parkeerplein, wat ook ruimte zou opslokken. Raadslid Van Duin stelde, dat het plein het meest gebruikt zou worden op vrijdagavond en zaterdag en dat er dan praktisch geen bevoorrading plaatsvond Verder zag hij geen toeg&/,?,stemming, vanaf het plein naar de Dorpsstraat zitten in verband met de ver keerssituatie. .Hoogstens een voetpad kan daar aangelegd worden', zei hij. De meeste raadsleden waren het daar mee eens, echter niet wethouder Heemskerk. Hij vond dat er wel een auto-uit gang moest komen. Dit pro bleem werd zelfs gekoppeld aan de Zeestraat. Burgemees ter Bosma vroeg zich af of niet besloten was van de Zeestraat een éénrichtingsweg te maken, zodat de parkeerproblematiek iets beter werd. Wethouder Heemskerk ontkende dit Om dat raadslid Koelewijn niet werd overtuigd, werd overge gaan tot stemiming. Het plan van het college werd met 11 tegen 1 stem aangenomen. Als vierde moot diende het bezwaar van bewoners aan de Dorpsstraat, die ook vond dat de afstand tot de nieuw te bouwen huizen te klein was en het blok huizen te rechtlijnig. Ook hierin kwam de gemeente niets tegemoet. De afstand van gevel tot gevel werd minimaal op achttien meter gebracht en de huizenrij werd wat gebro ken (sommige delen vallen iets meer naar achteren). Ook door middel van groenvoorzienin gen probeert men het aanzicht te verbeteren. De raad kon zich met deze verbeteringen verzoenen. Aan het eind van de vergade ring deden verschillende raad sleden een dringend verzoek aan de mensen, die een be zwaarschrift hadden inge diend. Men verzocht ze reke ning te houden met het feit, dat alle huizen in het plan Zeeburg toevallen aan Noord- wijkerhouters. Men stelde dat in alle redelijkheid tegemoet was gekomen aan hun wensen. Men verzocht de bezwaar schriftindieners dan ook hun bezwaarschriften in te trekken om zodoende onnodige vertra ging in het plan Zeeburg te voorkomen. Maatschappij constateert dat, na een cor rectie in verband met de invoering van het zónetarief, het aantal vervoerde reizigers in 1976 slechts weinig minder was 0,4% - dan in 1975. De invoering van dit zónetarief op januari 1976 heeft tot gevolg dat - in tegenstelling tot het tot dusver gehanteerde sectietarief - de „overstapbeweging" niet meer wordt geregistreerd. Op basis van op de bus uitgevoerde tellingen kon echter worden vastgesteld dat 3,6% van de reizigers overstapten. Corrigeert men de administratief verkregen cijfers met dat per centage dan komen de cijfers voor beide jaren vrijwel overeen. Ook wijst de directie erop dat voor het eerst sinds vele jaren de procentuele stijging van de exploitatiekosten ongeveer gelijk was aan de overeenkomstige stijging van de vervoersopbrengstgn: respec tievelijk 5,8% tegen 4,7%. Overheidsbeleid Hoewel de kostenstijging aanzienlijk is, ver- trouwt men erop, dat hier jgen eerste symp toom achtbaar is van een ontwikkeling naar een meer gestabiliseerde verhouding tussen kosten en opbrengsten. Immers eerst bij het gelijkblijven van genoemde verhouding en de bij te stellen overheidsbijdragen - kan de continuïteit van de geboden vervoers voorzieningen verzekerd worden geacht. Uiteraard gaat bet jaarverslag uitvoerig in op het in 1976 gevoerde overheidsbeleid in zake het openbaar vervoer. Dit beleid was erop gericht, dat reeds vastgestelde bijdra gen voldoende zonden moeten zijn om ver dere tekorten te voorkomen. Hiertoe werd van de zijde van de bedrijven verwacht dat zij voorstellen zouden doen om met ge noemde bedragen rond te komen. Het niet overnemen door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat van de vooretellen over ta riefverhogingen, respectievelijk het beperk te effect ervan (kostenbesparing bij hand having van de bestaande productie-om vang) deed de minister verzoeken de ritten in bet weekeinde en in de avonduren net een bezetting van minder dan tien personen kritisch te beschouwen. Als gevolg hiervan werden per 1 augustus voor het distrikt Zuid en per 17 oktober voor de distrikten Midden en Noord enige pro- duktie-beperkende maatregelen genomen.. Door interne verschuivingen en door natuur lijke afvloeiingen kon de werkgelegenheid echter grotendeels gehandhaafd blijven; ont slagen vonden niet plaats. Voor de toekom stige ontwikkeling, zo stelt bet jaarverslag. is de vraag naar openbaar vervoer in de bediende landelijke en stedelijke gebieden allesbeheersend. Deze vraag wordt mede bepaald door de kwaliteit van de geboden diensten. Daarom wordt hieraan voortdu rende aandacht besteed. Het verhogen van de reissnelheid, het toezien op de regelmaat van de dienstuitvoering het verbeteren van het comfort voor de wachtende reiziger en het verstrekken van meer infomatie inzake de aangeboden diensten worden met name genoemd. Een aantal van de op kwaliteitsaspecten betrekking hebbende maatregelen kwam in het verslagjaar tot stand. In 1976 zijn de eerste verkeerslichteninstallaties die door middel van apparatuur van de bus uit beln-| vloed kunnn worden gereed gekomen. Enige uitsluitend door het openbaar vervoer te berijden rijstroken kwamen gereed. De inge bruikstelling van het busstation op het Sta tionsplein te Haarlem met de daarbij van busstroken voorziene toegangswegen wor den met name genoemd. De totale vervoersopbrengsten inclusief d« bijdrage voor de op Pas 65 vervoerde reizi gers, bereikten een waarde van 51,9 mil-; joen tegen 49,6 miljoen in 1975 een stijging derhalve van 4,7%. De exploitatie kosten stegen van 100,2 miljoen tot 106,0 mil- joen(5,8%). De winst- en verliesrekening sluit, nadat rijks- en gemeente bijdragen zijn ingecalculeerd met een negatief saldo van 859.980,-. Het jaarverslag van de directie vermeldt tenslotte dat 1887 personeelsleden op 31 december 1976 in dienst van de onder neming waren en dat zij beschikte over 577 autobussen waarvan 30 zogenaamde micro bussen. Per lijndienstbus werden gemiddeld^ 84.200 km afgelegd. NOORDWIJK - De kustgemeen- te Noordwijk heeft de algelo pen week de belangstelling ge noten van een verelaggever- steam van de Daily Mail en de Daily Telegraph, beide toon- dig verhaal over het reilen en uitgebreid aan de orde komen, aangevende Engelse dagbladen, zeilen in deze Hollandse ge- De laatste jaren is de Neder- Het gezamenlijk team van beide meente. Met name de toeristi- landse kust als vakantie-oord bladen zal binnenkort Engeland Sche attracties en mogelijkhe- voor Engelsen meer en meer in tracteren op een nagenoeg volle- den binnen Noordwijk zullen trek gekomen. Opening van kinderboerderij Saksenhoeve Burgemeester Kret van Sassen- heim opende gisteravond de ken- derboerderij „Saksenhoeve". Hij werd daarbij geholpen door Kitty van Rijn, die de naam had verzon nen. Het tweetal onthulde het naambord, nadat de burgemeester in een inleiding had gewezen op de langdurige voorbereiding en de medewerking van verschillende be drijven. Na de onthulling van het naam bord liet wethouder Mazee acht postduiven los als symbool van de verbondenheid van mens en dier (zie foto). Door de carnavalsprins Nelis de Eerste werd namens de vereniging De Saksen een tweetal Kameroen-schapen aangeboden met de namen Klaas en Neeltje. In Langeraar HENDRIK KRAAN (86) OVERLEDEN LANGERAAR - Afgelopen woensdag is de oud-watermole naar Hendrik Kraan op 86-jari- ge leeft ijd in Langeraar overle den. Kraan, die in 1919 als mole naar bij de Noordeind- en Geer- polder in dienst trad, zag pas in 1976 een opvolger in zijn doch ter. Tot aan dat jaar verrichtte de toen al 85-jarige Hendrik Kraan de bemaling van beide polders nog immer zelf. Hendrik Kraan stamde uit een bekend molenaarsgeslacht Ver schillende van zijn familieleden vervulde Moelenaarsfuncties op bemalingpunten in Rijnland. Kraan die in 1930 van windbe- maling op electrische bemaling moest overstappen, werd in 1959 voor 40-jaar trouwe dienst on derscheiden met de bronzen me daille in de Orde van Oranje- Nassau. ROELOFARENDS- VEEN De dikke pluizenlaag van de Canadese populieren die langs de Al kern v delaan in Roelofa- rendsveen ligt, heeft de Alkemadese brandweer genood zaakt om tweemaal binnen vijf dagen uit te rukken. Zondagmiddag moes te n de brandweerlie den uitrukken nadat een melding was ge- komen dat de pluizen- om 11 uur was dat laag in brand was ge- opnieuw het geval. De raakt Gisteravond Alkemadese brand weer heeft de centi meters dikke laag maandagavond lang durig natgespoten, maar deze preventie ve maatregel heeft kennelijk weinig suc ces gehad. De oorzaak van de branden is niet zeker; de brandweer neemt aan dat een vanuit passerende au to's weggeworpen si garet al voldoende is om een brandje in de pluizenlaag te veroor zaken. NOORDWIJK N. W. Caspers is koningschutter van dit sei zoen. Dit bleek op de 52ste jaar vergadering van de schietver eniging „Blijf voor 't Land". Met 49/49 legde Caspers beslag op de titel. Ook veroverde hij de Spaarbankwisselbeker in een nek-aan-nek-kamp met zijn broer Jan. Beiden schoten drie maal een "mimnm, maar de steunseries van N. W. waren beter dan van J. Caspers. Marti en de Jong werd winnaar van de Goudriaan-trofee met de meeste punten boven het gemid delde. Verder mocht mevrouw Co Wassing-De Bruin uit handen van erevoorzitter J. P. Goud- riaan de gouden speld voor 25 jaar trouw lidmaatschap in ont vangst nemen. „Blijft voor 't Land" telt in het 52ste jaar van haar bestaan 52 leden. Aan overheidssteun bleek de vereniging nog lang geen be hoefte te hebben. Het seizoen 1976-1977 leverde een voordelig saldo van ruim 8500,- op, meldde de penningmeester. TIEN MAANDEN VOOR BEZIT 30 GRAM DRUGS LEIDEN/DEN HAAG Wegens overtreding van Verdachte was aangehouden en bleek in het bezit de Opiumwet veroordeelde de Haagse rechtbank te zijn van 30 gram verdovende middelen, gisteren een 20-jarige opperman uit Leiden tot tien maaniipn gpvang-pnigstraf waarvan twee Hij zou die voor zichzelf gebruiken, waar veron- tnaanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 dersteld werd, dat hij daarin handelde om aan jaar en toezicht voor bet Consultatiebureau. geld te komen. De ambtswoning, die voordat burgemeester Verhoef hem betrekt op zijn eigen kosten flink verbouwd zal worden. TER AAR De burgemeester van Ter Aar, de heer P. J. Verhoef, zal een belangrijk deel van de kosten van de verbouwing van zijn ambtswoning voor zijn eigen rekening nemen. Om welk bedrag het precies gaat is officieel niet bekend, maar burgemeester Verhoef heeft enkele maanden geleden toe gezegd bereid te zijn 35.000 gulden uit eigen zak in de woning te willen steken De toezegging van burgemeester Verhoef dat hij 35 mille wilde bijdragen in de nood zakelijke verbouwing van de Ter Aarse bur gemeesterswoning werd gedaan nadat de dienst openbare werken van de gemeente een begroting voor de verbouw van de ambtswoning had opgesteld, die een bedrag van 135.000 gulden beliep. De gemeenteraad ging met die begroting en de toezegging van burgemeester Verhoef accoord. Gedeputeer de Staten van Zuid:Holland weigerden het besluit van de Ter Aarse gemeenteraad göed te keuren. In de overwegingen stelden GS, dat ook de exploitatie van een burgemeesterswoning zo veel mogelijk sluitend moet zijn en dat dit principe door een zo veel kostende verbou wing in gevaar zou komen. GS achtten slechts 20.000 gulden beslist noodzakelijk en acceptabel. Voor dit bedrag zullen enkele buitendeuren worden vernieuwd, een spouwmuur worden aangebracht en uitge steld onderhoudswerk worden verricht. In zijn voorlaatste vergadering voor de vakan tie ging de gemeenteraad van Ter Aar ac coord met de votering van die 20.000 gulden. In de ambtswoning zal echter toch een deel van de oorspronkelijk voorgenomen en door GS afgewezen verbouwingen plaats vinden. De kosten (hoeveel wilde de burgemeeste- in de laatste raadsvergadering op vragen van de heer De Jong (PAK) niet bekend maken) boven het door de raad t®*- king gesteld bedrag van 20.000 gulden ko men volledig voor rekening van de burge meester. De gemeenteraad heeft de burge meester overigens toestemming gegeven om de ambtswoning overeenkomstig de wensen zoals die in het burgemeesters gezin leven, te verbouwen. ROELOFARENDSVEEN - De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk zal maandag 25 juli een werkbezoek aan de gemeen te Alkemade brengen. Mr. Vro lijk zal 's ochtends om tien uur arriveren en zal naar verwach ting rond half zes 's middags weer uit Alkemade vertrekken. Uit een gisteren officieel bekend gemaakt programma blijkt dat de commissaris verschillende rondritten door de gemeente en een rondvaart staan te wachten. Daarnaast zal mr. Vrolijk met het college van b en w een onderhoud hebben over speci fieke Alkemadese problemen. De commissaris van de konin gin zal het kwekersbedrijf van de heer Verdel in Roelofarends veen bezoeken en de conserven- fabriek Ruiten Troef. In Oud Ade zal de rk. kerk worden bezocht, waarvan de toren vorig jaar een grondige opknapbeurt onderging. Ook Kaageiland zal door mr. Vrolijk worden be zocht Mevrouw Vrolijk zal in de ma nege in Nieuwe Wetering een demonstratie van de ponyver eniging De Weteringruiters gaan bekijken. Het bezoek wordt met een informele bijeenkomst van mr. Vrolijk met de Alkemadese raadsleden besloten. Illlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Halve eeuw trouw in Voorhout Het echtpaar van Werkho ven uit Voorhout vierde gis teren in kleine kring het 50-jarig huwelijk. Plaats van handeling was Huize Agnes in Voorhout, waar mevrouw van Werkhoven nu woont. Om gezondheidsredenen leeft het echtpaar namelijk gedwongen gescheiden; de heer Van Werkhoven woont in Huize Bernardus in Sas- ■senheim. De heer van Werk hoven heeft vroeger in Voorhout een kruideniers winkel gehad en heeft ooit nog eens in de dierenhan del gezeten. Hij werd 77 jaar geleden in Voorhout geboren. Zijn 74-jarige vrouw is geboren in Noord wijk. Het echtpaar heeft zes kinderen, drie dochters en drie zoons en éénentwintig kleinkinderen. 1IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIH

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4