Eén verbeteringsplan voor noordelijk deel binnenstad Gemeenschappelijk beleid regionale gezondheidszorg Meerburg wil groter worden Weer meer jeugd naar vakantiedorp BURGERLIJKE /STAND ZOMERACTIVITEITEN CLUBHUIS MORSCHWUK m LEIDEN Het Jeugdvakantie- dorp nabij het zwembad De Vliet in Leiden trok gisteren weer meer be langstelling dan de dagen ervoor. Ditmaal waren er ruim 90 kinderen die deelnamen san de activitei ten. Het rijgen van kettingen was gis teren erg in trek. Na de ochtend liep een ieder met kettingen rond be nen, armen en hals. Vandaag werpen de kinderen zich op het beschilde ren van de zoge naamde „spook- tonUiteraard hield men zich gis teren ook aan het thema van de eer ste week: Water. Veel spelletjes met water werden gehouden zodat binnen de kortste keren alle deelne mers, maar vooral de leiding, klet snat was. Ook de viswedstrijd in de vijver op de Chur- chilllaan was ge slaagd. De record- vangst bedroeg vier stuks. J. C. Olivier - J. A. Klein, Anuschka L. H. M. dr. v. P. P. M. Devilee - S. Boontjes. Keith, zn. v. N. H. Wischmeijer - M. J. van Dalen, Martijn zn. v. J. J. Mulder - E. M. de Groot, Elizabeth H. P. dr. v. L J. Roossink - E. J. C. Schoneveld, Robert zn. v. P. J. F. Triest D. Jousma, Gerard zn. v. IJ. Plug A. van der Plas. Overleden: E. Plu geb. 1885 geh. ge weest m P. J. de Water, A. van der Wiel 9eb. 1897 man, H. N. van Paridon geb. LEIDEN Het clubhuis Morschwijk aan de Leidse Topaaslaan zet de activiteiten voor de vakantie-houdende schooljeugd ook de komende weken voort. In de periode na 15 juli staan de volgende evenementen op het programma: Derde week, 18—22 juli: maandag film van 10.00—11.30 uur, leeftijd 4—7 jaar, kosten ƒ1,—; maandag film van 14.00—15.30 uur, leeftijd 8—12 jaar, kosten 1,—; dinsdag fietstocht van 13.3016.00 uur, kaartjes week van tevoren halen, goede fiets verplicht; woensdag dagje uit dieren park Wassenaar van 10.30—16.00 uur, leeftijd 4—12 jaar, kosten 6,— kaartjes van tevoren halen en betalen en brood meenemen; donderdag zeskampspel, 10.00—11.30 uur, leeftijd 4—7 jaar, kosten 0,75; donderdag museumbezoek 13.30—16.00 uur, leeftijd 8—12 jaar, kosten ƒ1,—; vrijdag handenarbeid van 10.00—11.30 uur, leef tijd 47 jaar, eveneens van 14.00—15.30 uur, leeftijd 8—12 jaar, kosten 0,75. Vierde week, 25—29 juli: maandag film van 10.00—11.30 uur, leeftijd 47 jaar, en van 14.00—15.30 uur, leeftijd 812 jaar, kosten 1,—; dinsdag Strandwandeling van Katwijk naar Noordwiik 19 002130 uur Wftiid fl12 iaar kosten 1,50. (Kaartje van tevoren halen en beta len); woensdag dagje uit Groenendaal, leeftijd 412 jaar, kosten 1,50, zelf brood meenemen en kaartjes van tevoren halen en betalen; donderdag pannekoekenfeest van 10.00—11.30 uur, leeftijd 47 jaar, kosten ƒ0,75; donderdag museumbe zoek 13.30—16.00 uur, leeftijd 812 jaar, kaartjes van tevoren halen en betalen; vrijdag Indianen- feest van 10.00—11.30 uur en van 14.00—15.20 uur, leeftijd 412 jaar, kosten 0,75. Vijfde week; 30 juli-6 augustus: clubhuis gesloten in verband met kamp naar Ermelo. Geen activitei ten. Zesde week, 8—12 augustus: maandag film van 10.00—11.30 uur, 47 jaar en van 14.00—15.30 uur, 8—12 jaar, kosten 1,—; dinsdag geen activiteiten; woensdag dagje uit Drievliet van 10.30—16.00 uur, leeftijd 4—12 jaar, kosten 6,—, zelf brood meene men en kaartjes één week van tevoren halen en betalen; donderdag oefenen voor slotfeest op vrijdag, hele dag, leeftijd 4—12 jaar, kosten 0,75, van te voren opgeven wat je gaat doen; vrijdag slotrest van 14. 0—16.00 uur, leeftijd 4—12 jaar. kosten f 0.75. Het schone Plesmanviaduct (IV) Letterlijk zei de voorlichtingambtenaar: „Van afgebroken tegels weten we niets. De afdeling reiniging zal dat eens nagaan bij de afdeling „onderhoud gebouwen, bruggen en waterwerken. En daar zal men dan bezien in hoeverre er schade is en in hoeverre de gemeente daarvoor aansprakelijk is". Tot zover de gemeente. In elk geval is het Plesmanviaduct vanaf vanavond ontdaan van de vettige grauwsluier die zich in de afgelopen maanden op de wanden had vastgezet. En dat is al heel wat. Wanneer de gebroken tegelwand wordt hersteld is nog een open vraag. Zoals het er nu bijstaat blijven zowel de gemeente gebonden aan het schoonhouden van het gedeelte onder het viaduct als de Spoorwegen, de eigenaar, elkaar het herstel toeschui ven. Rest dus een schoon maar bouwvallig Plesmanviaduct. VRIJDAG 8 JULI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Maredorp, Camp, Noordvest en Havenwijk willen krachten bundelen Het schone Plesmanviaduct (I) LEIDEN De Stichting Sa menwerkende Ziekenhuizen in Leiden en omstreken stelt in haar jaarverslag over 1976 dat steeds duidelijker ge streefd zal dienen te worden naar een gemeenschappelijk beleid ten behoeve van de ge zondheidszorg in de regio. De Stichting onderkent dat dit streven betekent dat dat in sommige gevallen de betrok ken individuele instellingen een stukje autonomie zullen verliezen. „Er moet een lange weg worden afgelegd, maar de nodige startpunten zijn aanwe zig", aldus het jaarverslag. Analys 'se SAMENWERKENDE ZIEKENHUIZEN IN JAARVERSLAG In het jaarverslag wordt ver der het resultaat bekend ge maakt van een analyse van het beddengebruik in de regio over 1975. De bedoeling van deze jaarlijkse analyse is na te gaan of de gezamenlijke zie kenhuizen in onze regio in be paalde medische zorgverlening tekort schieten of teveel doen. Uit de gegevens is gebleken dat binnen de regio een totaal van vier bedden op duizend inwoners (4 promille) voldoen is om de klinische behoefte te dekken. Het is nog niet zeker of eenzelfde onderzoek ook over 1976 zal worden verricht. Meldingspost De Leids GG GD wordt mogelijk de centrale regionale meldingspost van waaruit de verzoeken om hulp naar de ziekenhuizen kunnen uitgaan. Met de 21 gemeenten in de Leidse regio zal hierover nog overleg worden gevoerd. De aanleiding tot de instelling van een dergelijke centrale post is de discussie inzake een ram penplan ten behoeve van de regio tussen directeur van de GG GD en de Stichting. In het Academisch Ziekenhuis Leiden is al een organisatie opgebouwd die middels een mobiel team in geval van een ramp aanvullend kan optre den. Tussen het Academisch Zie kenhuis Leiden en Rijnoord is overleg geweest teneinde Rij noord uit de problemen te hel pen. Dat resulteerde in het rapport „Portret van het zie kenhuis Rijnoord in Alphen a/d Rijn". Van concrete sa menwerking tussen de zieken huizen is echter nog geen spra ke. Besprekingen hierover zijn nog gaande. „De structurering van Rijnoordbinnen het sa menwerkingsverband zal ook in de toekomst noodzakelijk blijken", aldus het jaarverslag. Tenslotte vernam de Stichting van de gemeente Leiden dat de Verpleegkundige Academie Vronestein informeerde njar vestigingsmogelijkheden voor Vronestein binnen de gemeen te. Na enkele oriënterende ge sprekken komt de Stichting al tot de conclusie dat er niet veel vestigingsmogelijkheden aanwezig zijn. Een ruimschoots van borstelgarnituur voorzien voertuig ging gisteren het vuile Plesmanviaduct te lijf Drie gemeentelijke voertuigen en de bijbehorende drie gemeenteambtenaren zijn gistermorgen een groot offensief begonnen tegen het aangekoekte vuil op het Leidse Plesman viaduct. Met een imposante borstelwagen wordt tegeltje voor tegeltje ontdaan van de vuilkorst. Een handig reini gingskarretje zorgt voor het oprapen en verder verwijderen van de vieze korsten. Het derde voertuig hangt ogenschijn lijk wat doelloos rond, maar zal ook stellig een wezenlijke functie hebben. In elk geval heeft het drietal het vate voornemen het karwei vanavond geklaard te hebben. Het scbone Plesmanviaduct (O) „Wat een smeerboel", merkte een van de betrokken ambte naren vanmorgen op, „het lijkt wel het Mussert-viaduct". Hij was niet op de hoogte van de voorgeschiedenis. Aller- leids belde vorige week zowel gemeente als Spoorwegen op met de vraag wanneer er iets aan het viaduct werd gedaan. Delen van de tegelwand waren enkele maanden geleden omlaag gestort en van herstel was geen sprake. De gaten waren met cement afgesmeerd. Tevens maakte het viaduct een uiterst smerige indruk, doordat aanzienlijke hoeveelhe den straatvuil zich op de wanden hadden vastgezet. Aller- leids klaagde daarbij over de armoedige indruk, die een ieder van Leiden moet krijgen zodra hij door deze moderne stadspoort het centrum benadert. Aan de reinigingsambte naar dan ook de vraag of hij tevens opdracht bad de tegelwand te herstellen. Maar daar wilde en kon de schoon maker niets over zeggen. Voor nadere informatie werd verwezen naar het stadhuis, waar hoger geplaatste en dus deskundiger functionarissen „d'r meer verstand van heb ben". Het schone Plesmanviaduct De grote schoonmaak in volle gang Een voorlichtingsambtenaar stelde zich van de schoonmaak procedure op de hoogte en vertelde Allerleids het volgende: „Hier is sprake van een normale onderhoudsbeurt Als de reinigingsambtenaren een ogenblikje niets om handen heb ben, dan worden ze op dit soort klussen gestuurd. Dan worden viaducten en zo onderhanden genomen. Ook werpt men zich in deze ledige ogenblikken op het verwijderen van illegaal aangeplakte affiches in de stad". Van een gedeeltelijk afgebrokkelde tegelwand zei men ten gemeentehuize niets te weten. Een opmerkelijke opmerking overigens, want tijdens eerdere gesprekken over de brokkelige wand, waarvan hele stukken tegelmuur zijn verdwenen, verwees ihen voor het opknapwerk naar de Spoorwegen". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De wijken Maredorp, de Camp, Noordvest en Havenwijk-Noord overwegen hun krachten te bundelen en te streven naar één totaal verbeteringsplan dat het hele noordelijk deel van de Leidse binnen stad omvat. In dit gebied zou een centrale projectgroep aan de slag moeten gaan om de verbeteringen en stadsvernieuwing ter hand te nemen. Voor deelgebieden zouden daarnaast deelprojectgroepen in het leven geroepen kunnen worden. Centraal punt in de stadsvernieuwing in het noordelijk deel van de binnenstad zou een „rehabilitatie centrum" moeten worden, gevestigd in het pand Stille Rijn 4 dat zou moeten gaan werken met een permanente bemanning. Een voorstel van deze strekking zullen de ge noemde binnenstadswijken binnenkort aan het college van burgemeester en wethouders van Leiden doen. Het initiatief tot deze krachtenbun deling is genomen door de buurtvereniging Mare dorp en is voor een deel uit nood geboren. Want af gezien van het feit dat de verschillende wijken in het noordelijk deel van de binnenstad veel met elkaar gemeen hebben, dreigt het functioneren van de buurtarchitect Barkema en projectcoördi nator De Jong, die tot nog toe alleen voor Mare dorp bezig waren om financiële redenen onmoge lijk te worden. Bij een bundeling van krachten zouden beiden wellicht hun werkzaamhdden kun nen voortzetten. Maar ook praktisch hebben Maredorp, de Camp, Noordvest en Havenwijk-Noord veel met elkaar gemeen. Te denken valt hierbij aan de verkeer sproblematiek, bewinkeling en bevolking. Het ma ken van plannen voor een min of meer willekeu rig deelgebied, zoals tot op heden gebeurde, kan problemen opleveren bij de afstemming op het integrale binnenstadsbeleid. Bovendien kan de ambtelijke inzet en de inzet van de bevolking bij een bundeling van krachten efficiënter worden gebruikt Vandaar het voorstel te komen tot een verbeteringsplan voor het hele noordelijke deel van de binnenstad. Daarbij zou centraal door beroepskrachten geopereerd moeten worden van uit een rehabilitatiecentrum aan de Stille Rijn. Van hieruit zou de voorlichting aan de bevolking, het overleg in deelprojectgroepen tussen bevol king en ambtenaren en de coördinatie tussen alle door overheid en burgerij te ontplooien activitei ten met betrekking tot de stadsvernieuwing gere geld kunnen worden. Om een en ander mogelijk te maken zullen de betrokken wijken het college vragen om na Mare dorp ook de Camp, Noordvest en Havenwijk- Noord tot stadsvernieuwingsgebied te verklaren en met het ministerie overleg te starten opdat het werk van buurtarchitect Barkema voortgezet kan worden voor het hele noordelijk deel van de binnenstad. De coördinatie van de planvoorberei ding zou in handen moeten komen van mr. De Jong, die tot dusver al in Maredorp hiermee was belast. WUK IN WENSEN EN VRAGEN m (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Meerburg voelt zich geïsoleerd. Deze langs de Hoge Rijndijk gelegen stadswijk ervaart dagelijks de nadelen van de kleine omvang, waardoor men het bijvoorbeeld moet stellen zonder kleuter- en lager onderwijs in de directe omgeving. Welis waar is er ook in deze wijk de laatste tijd het nodige verbeterd, maar betere onderwijsvoorzieningen en een uitbreiding van het aantal woningen in Meerburg vormen een belangrijk punt op de wensen- en vragenlijst van deze wijk. V/eliswaar wordt er direct aan de andere kant van de Hoge Rijndijk een aantal nieuwe wo ningen gebouwd op het Waar- deiland, maar dat zijn nu niet meteen die woningen waarbij kan en omgekeerd, nog afgezien van de barrière die de Hoge Rijndijk hier vormt. In plaats van veel voordelen brengt de bebouwing van het Waardeiland juist nadelen mee voor Meer- Meerburg aansluitingen vinden burg: de verkeerssituatie rond de Hoge Rijndijk en het Ut rechts Jaagpad is er gevaarlij ker door geworden, en daarom wil Meerburg in de nabije toe komst hier al maatregelen zien. Men denkt verder onder meer aan verkeersdrempels in de wijk. Vuilnisbelt Over een zaak kan men in Meer burg zeker tevreden zijn:de vuil stortplaats is dicht en zal wor den omgetoverd in een stad spark, een belangrijke verbete ring van de leefbaarheid in de De enkele maanden geleden gesloten vuilstortplaats: in de toekomst een heus stadspark. wijk. Om deze nog meer op te voeren zou Meerburg ook wel wat basketbalveldjes voor de jeugd willen zien en een beter onderhoud van de bestaande Klein Matillo, genoemd naar het blemen die hun direct aangaan Meerburg een 2e cultureel wer- onderaardse monument uit de te betrekken en met hun rond ker bijkomea En als alles dan Romeinse tijd dat deze wijk rijk de tafel te gaan zitten, probeert echt naar wens draait heeft 1S:Castellum Matillone. De men in Meerburg de bevolking Meerburg nog een groot verlan- J ,Wulagt er echter over dat meer bij het wijkwerk te betrek- gen: het houten Klein Matillo dit clubhuis iii de wijk nog zo ken. Men zou ook graag zien dat vervangen door een echt defini- weinig bekendheid heeft gekre- de huidige cultureel werker zich tief stenen clubhuis voor de gen. Door zoveel mogelijk de meer kon richten op het buurt- W1jk. omwonenden bij bepaalde pro- werk, maar dan moet er volgens

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3