Wijnfeest je inspireert Jan Raas en zijn ploeg En weer was het Leo van Vliet Hennie Kuiper loopt negen seconden in TOUR- CUFERS RONDE VAN MAASDIJK LEIDSE C0URAN1. PAGINA 13 PAGINA Na een vermoeiende demarrage gaat Jan Raas als eerste over de finish in het stadion te Limoges. moges, de stad van Raymond Poulidor, die daar 70 apparte menten bezit, een boeiende etappe. Eindelijk trokken de renners zich iets aan van de scherpe kritieken die de laat ste dagen in tal van kranten Verschenen zijn over het ge brek aan durf en aanvalslust in het peloton. De ene demara- ge volgde de andere op. Maar Jan Raas bleef rustig meerij den in het voorste gelid, zon der zich te forceren, hij keek de kat uit de boom". „Mijn ploegmakkers waren kennelijk ook geïnspireerd door het wijnfeestje dat ik voor van avond had aangekondigd, want ze werden ineens bijzon der actief', vertelde Raas la ter. „Ze haalden water voor me, ze duwden me, ze reden me naar voren, ik heb ze nog nooit zo vriendelijk gezien". Eerste zorg Tijdens de rustdag in Bor deaux had de manager van Frisol Piet Liebregts nog ver teld: „Op weg naar Limoges begint voor ons pas de Tour. Onze eerste zorg is geweest de ploeg heelhuids over de Pyre neeën te loodsen. Nu komen we aan onze echte taak toe, het winnen van etappes, want voor het eindklassements heb ben we geen enkele kandi daat". Jan Raas was dezelfde mening toegedaan. Hij weet wat hij kan, en vooral wat hij niet kan. Hij heeft de bergetappes op zijn gemak uitgereden, „dat is toch geen terrein voor mij", en deed met behulp van Kar stens in Bordeaux een eerste (mislukte) poging om een etap pe te winnen. Gisteren na een boeiende rit, brak op tien kilo meter voor Limoges in het pe loton de hel los. De Fransman Bernard Vallet ging op een van de vele hellingen weg, maar werd spoedig ingelopen door de Italiaan Santambro- gio. Vervolgens demarreerden Agostinho, Kuiper (wat fietste hij weer sterk), Thaler en Bos- sis uit het peloton. Zes man aan de leiding en er werd ver schrikkelijk hard gekoerst. Lastig Wilfried Wesemael waagde in zijn eentje de sprong naar de kopgroep, maar schoot in het razende tempo tekort. Hij viel terug en ineens slipte daar langs de kant van de weg een witte trui naar voren: Jan Raas. Met een verbazingwek kende sprong, die alleen aan de hele groten in de wieler sport is voorbehouden, kreeg hij aansluiting bij de kop groep. De rode vlag, die aan geeft dat er nog een kilometer te rijden is, naderde. Jan Raas vertelt: „Ik reed in voorlaatste positie van de kop groep en keek om. Aan mijn achterwiel zat Bernard Vallet, op sterven na dood. Van die heb ik geen last, dacht ik. Toen ik op meter metdr voor de rode vlag ineens naar rechts van de weg gezwenkt en heb alles gegeven. Thaler wilde eerst reageren, maar aarzelde. Ook de anderen ke ken elkaar even aan. Dat mo ment was voldoende voor mij om 50 meter voorsprong te nemen. Maar wat heeft die laatste kilometer lang geduurd en pijn gedaan. Het leek mij een oneindigheid. Ik had het gevoel dat ik bijna niet meer vooruit ging. Ik moest voort durend op een kleinere ver snelling terugschakelen. Later besefte ik dat de weg voortdu rend omhoog liep en dat de anderen ook niet naderbij konden komen, dus zal het wel lastig geweest zijn". Stapvoets „Ik draaide de sintelbaan op, keek nog eens achterom en wist dat ik gewonnen had. De laatste ronde heb ik stapvoets afgelegd, want ik durfde geen enkele risico meer te nemen. Zo'n sintelbaan is immers le vensgevaarlijk en ik hoefde niet met 200 meter verschil te winnen, 2 meter vond ik ook voldoende". Onder luid applaus van het sportieve Franse publiek be haalde Jan Raas zijn eerste etappezege. Terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd veegde, vertelde hij een uur later in zijn hotel: „Het succes is toch nog eerder gekomen dan ik gedacht had. Na de voorjaarsklassiekers heb ik duidelijk gas terug genomen. Ik wilde me beter voorberei den op de Tour dan verleden jaar. Maar ik heb nu pas be grepen hoe moeilijk het voor een wielrenner is om twee keer in het seizoen in topvorm te komen, dat zal wel voor elke topsporter lastig zijn. Ik rijd nu nog niet zo sterk als in de maanden maart en april toen ik Milaan San Remo en de Amstel-Gold race won. Ik hoop echter over enkele dagen in topvorm te zijn en dan zit er nog wel een ritzege in". De masseur kwam hem halen. „Jan, de mannen wach ten, de wijn wordt geproefd". Jan Raas kwam vlug van zijn bed en de eerste kurken wer den van de flessen getrokken. LIMOGES Hennie Kui per, vijfde in het algemeen klassement, maakte van de snelle finale van de zesde etappe van de Tour op weg naar Limoges gebruik om negen seconden in te lopen op de vier voor hem geklas seerde renners. Kuiper was de grote anima tor in een groepje van zeven, waaruit uiteindelijk Jan Raas ontsnapte om de etappe te winnen. Kuiper: „Ik wilde wat doen. Tijdens de eerste etappe verspeelde in onnodig vijftien seconden. Die heb ik willen terugwinnen. Zo'n handjevol seconden zegt weliswaar niet zo veel, maar het is natuurlijk wel goed voor je zelfvertrouwen als je de anderen op achter stand kunt rijden". Zesde etappe 1. Jan Raas (Ned-FYisoI) 6.00.40. 2. Klaus-Peter Thaler (WDL-Teka) 6.00.50. 2. Giacinto Santambrogio (Ita-BLanchi). hennie Kuiper (Ned- Raleigh). 5. Jacques Boissis (Fra- Gitane). 6. Joaquim Agostinho (Por-Teka). 7. Regis Ovion (Fra- Peugeot). 8. Wilfried Wesemael (Bel-Frisol). 9. Francisco Galdos (Spa-Kas). 10. Bernard Vallet (Fra- Mercier) allen in 6.00.50. 11. Joseph Bruyere (Bei-Fiat) 8.00.50. 12. Pe dro Torres (Spa-Teka) 6.00.57. 13. Jacques Esclassan (Fra-Peugeot) 6.00.59. 14. Michel Laurent (Fra- Peugeot) 6.00.50. 15. Jean Chassang (Fra-Gitane) 6.00.59. 16. Rik van Linden (Bel-Bianchi). 17. Benny Schepmans (Bel-Frisol). 18. Charly Rouxel (Fra-Mercier). 19. Raymond Villemiane (Fra-Gitane). 20. Jose Martins (Port-Kas). 21. Bernard Bourreau (Fra-Peugeot). 22. Joop Zoetemelk (Ned-Mercier). 23. Enri que Martinez-Heredia (Spa-Kas). 24. Sebastian Pozo (Spa-Kas). 25. Andres Gandarias (Spa-Teka). 26. Lucien van Impe (Bel-Lejeune). 27. Luis Ocana (Spa-Frisol) allen in 6.00.59. 30. Eddy Merckx (Bei-Fiat). 32. Bert Pronk (Ned-Raleigh) bei den eveneens 6.00.59. 51. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) 6.01.19. 63. Ger- ben Karstens (Ned-Raleigh). 70. Cees Bal (Ned-Fiat). 75. Gerrie Knetemann (Ned-Raleigh). 76. Henk Lubberding (Ned-Raliegh) al len 6.01.34. 86. Roy Schuiten (Ned- Lejeune) 6.03.87. 93. Theo Smit 6.05.09. 96 Piet 6.05.09 96. piet van Katwijk (Ned-Raleigh) 6.05.09. 97 en laatste Aad van den Hoek (Ned- Raleigh) 6.96.52. Algemeen klassement 1. Dietrich Thurau (WDL-Raleigh) 41.05.19. 2. Eddy Merckx (Bel-Fiat) op 58 seconden. 3. Bernard The- venet (Fra-Peugeot) en Michel Lau rent (Fra-Peugeot) beiden op 1.25. 5. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) op 1.40. 6. Alain Maslet (Fra-Gitane) op 2.06. 7. Joop Zoetemelk (Ned- Mercier) op 2.07. Lucien van Impe (Bel-Lejeune) op 2.12. 9. Raymond Delisle (Fra-Mercier) op 2.27. 10. Francisco Galdos (Spa-Kas) op 2.44. 11. Raymond Villemiane (Fra- Gitane) op 2.50. 12. Charly Rouxel (Fra-Mercier) op 3.38. 13. Gonzalo Aja (Spa-Tek) op 4.24. 14. Julian Andiano (Spa-Kas) op 5.57. 15. Bert Pronk (Ned-Raleigh) op 9.20. 16. Ferdinand Julien (Fra-Lejeune) op 12.05. 17. Jose Martins (Por-Kas) op 14.01. 18. Raymond Martin (fra- Mercier) op 14.37. 19. Luis Ocana (Spa-Frisol) op 14.59. 20. Ward Janssens (Bei-Fiat; op 17.30. 21. Joseph Bruyere (Bei-Fiat) op 19.11. 22. Roger Legeay (Fra-Lejeune) op 19.20. 23. Gerrie Knetemann (Ned- Raleigh) op 19.54. 24. Joaquim Agostinho (Por-Tek) op 19.57. 25. Patrick Perret (Fra-Mercier) op 20.07. 30. Henk Lubberding (Ned- Raleigh) op 22.28. 41. Cees Bal (Ned-Fiat) op 24.31. 62. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) op 43.04. 68. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) op 45.21. 76. Gerben Karstens (Ned- Raleigh) op 49.19. Jan Raas (Ned- Frisol) op 49.23. 92. Theo Smit (Ned-Frisol) op 56.28. 93. Aad van den Hoek (Ned-Raleigh) op 56.30. 94. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh) op 56.47. 97. en laatste Benny Schepmans (Bel-Frisol) op 59.11 Puntenklassement 1 Esclassan (Fra-Peugeot) 92 pun ten. 2. Rik van Linden (Bel-Bian chi) 81 pnt 3. Thurau (WD 1^Ra leigh) 68 pnt. 4. Villemiane (Fra-Gi tane) 56 pnt. 5. Thaler (WDL-Teka) 42 pnt 6. Merckx (Bei-Fiat) 37 pnt 8. Kuiper (Ned-Raleigh) 23 pnt. Ploegenklassement 1 Mercier 123.20.04. 2. Raleigh 123.21.49. 3. Kas 123.28.06. 4. Peu geot 123.36.31. 5. Gitane 123.38.50 6. Lejeune 123.44.36. RICHTING KUST 9JULI-8eETAPPE Met Jean Neüssen in de Tour Van kilometer tot kilometer In Bordeaux startten 97 ren ners bij koel weer na een zwa re onweersbui voor de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk over 225 km naar Limoges, de woonplaats van Raymond Ponlidor. De etappe voert door de wijnstreken Gi- ronde en Dordogne. 10 km: Kneteman komt ten val. Zijn bloedende wonden worden door de artsen onder het rijden verzorgd. 16 km: Knetemann komt terug in peloton. 38 km: Uitslag tussensprint: 1. van Linden 2. Esclassan 3. Vil lemiane. 46 km: Grote valpartij in pelo ton, met o.a. Den Hertog. Nie mand raakt ernstig gewond. 11Ö-148 km: Regen van demar rages Mesiet begint, vervol gens ontsnapt Villemiane met Van Impe, Zoetemelk en Kui per. Na hergroepering probe ren Chalmel, Rass, Karstens, Bracke, Wesemael en Bruyere weg te komen. Allen worden tot de orde geroepen door het peloton, waarin de Raleigh ploeg hard werkt. Knetemann wordt af en toe gelost, maar komt telkens terug en valt zelf een keer aan. 162 km: Tijdens beklimming van enige bergjes op golvend parcours ontsnapt Fedor den Hertog. 165 km: Doorkomst op de Cote de Nontron (4e cat): 1. Den Hertog 2. Torres 3. Van Impe 4. Kuiper. 170 km: Den Hertog ingelopen, Sibille gaat weg en neemt 18 sec voorsprong. 186 km: Hergroepering. 188 km: Aanval van Mesiet, Perret en Sercu. 198 km: Voorsprong leiders 1 min. en 15 sec. 205 km: Voorsprong gedaald tot 20 sec. Mesiet laat zich inlopen. 215 km: Sercu en Perret inge lopen. 216 km: Uitslag tussensprint: 1. Villemiane 2. Den Hertog 3. Agostinho. 217 km: Vallet ontsnapt Hij wordt ingehaald door Santam brogio Beon, Thaler, Agostin ho, Kuiper en Raay. 224 km: Raas ontsnapt uit kopgroep en wint met 10 sec. voorsprong zesde etappe. In Limoges wordt Thaler tweede voor Santambrogio en Kuiper. Dietrich Thurau behoudt gele leiderstrui. (Van onze speciale verslaggever) LIMOGES De 43 kilo meter buiten Bordeaux, waar de renners giste rochtend in de stromen de regen vertrokken, ging Jan Raas naast zijn pioegmakker Wilfried Wesemael rijden. „Zie je daar in de verte dat dorpje liggen?", vroeg Raas, „dat heet Montag- ne en zodra je het plaatsnaambord gepas seerd bent, moet je voor mij een sprint aantrek ken". De Belg keek Jan Raas verbaasd aan, en wilde VTagen waarom hij dat moest doen. Maar Raas legde haas tig een vinger op de lip pen en beduidde hem te zwijgen. Behoedzaam schoven beide renners in het peloton naar vo ren. Daar kwam het plaatsnaam bord in zicht en ineens begon Wesemael te sprinten. Jan Raas ging mee. Tweehonderd meter verder was er een witte lijn over de weg getrokken en daar slipte Raas als eerste over. Hij stak triomfantelijk zijn handen in de lucht en juichte. „Jongens, vanavond wordt het feest", riep hij tegen zijn ploegmakkers. In het pelo ton begrepen de meeste ren ners er niets van. Werd daar een premiesprint gehouden? Het moest wel, want er stond op de witte lijn een commissa ris en er had zich ook een groepje wijnboeren verzameld. „Bijna niemand wist hier iets vanaf', vertelde Jan Raas. „Maar in dat dorpje reden we een van de beroemdste wijn streken van Frankrijk binnen, de streek van de Saint Emi- lion. En ik had ergens gelezen dat er 200 meter na het passe ren van het bord Montagne 48 flessen eerste Cru Saint Emi- lion, dat is heel dure wijn, te verdienen waren. Die moest ik hebben, want ik drink zelf enorm graag wijn, en mijn ploegmaker Florent van Vae- renbergh en ook mijn verzor gers houden veel van wijn. Behalve enkele renners van Peugeot had niemand het be richt gelezen. Dus was het een koud kunstje om die kostbare flessen te winnen". Feest Gisteravond werd de wijn door een delegatie van de wijnboeren van de streek be zorgd bij het hotel Moderne in Limoges, waar al een ware feeststemming heerste, want Jan Raas had op schitterende wijze de etappe gewonnen. Hij zat met pretogen achter de brilleglazen op bed en dronk een glas champagne. „Straks beginnen we aan de wijn, jongens", riep hij vrolijk tot zijn ploegmakkers, „want die wijn heeft een belangrijke rol gespeeld in deze etappe. Toen ik de flessen eenmaal binnen had, voelde ik me heel prettig en heb ik steeds van voren gekoerst". Het werd, nadat Raas na 43 kilometer zijn wijn „geoogst" had, gisteren op weg naar Li- Gerrie Kneteman slipte kort na de start en werd tijdens de etappe behandeld aan zijn schaafwonden. MAASDIJK Als Leo van Vliet in een van de Westlaqdse kermis rondjes aan de start verschijnt dit seizoen dan kunnen de andere renners het wel vergeten. Deze amateur is druk in de weer, om voordat hij aan het eind van dit seizoen het overstap je maakt naar de profs zijn honderd overwinningen als wielrenner vol te maken. Gisteravond kwam hij door de fraaie overwinning in de Ronde van Maas dijk tot zijn 93 ste zege en de negende van dit seizoen. Twee keer kwam hij in het Westland in actie en won beide keren. Gisteren in Maasdijk en vorige week in Monster. De afstand was in Maasdijk honderd kilometer hetgeen neer kwam op maar liefst 120 ron den. Het kleinste parcours van net hele Westland. Het is dat de Ronde van Maasdijk een be staande ronde is, anders zouden de organisatoren van de vereni ging Westland Wil Vooruit zeker geen toestemming krijgen om op zo'n 800 meter parcours te njden. Al heel vroeg in de avond was bekend dat de strijd zich zou afspelen tussen twee renners. Dat waren Leo van Vliet uit Honselersdijk en de winnaar van de groene trui in de Ronde van Nederland en woensdag avond nog winnaar in Ulven- hout John Konings uit Sprun- del. achter de rug waren en bouwde een voorsprong van één ronde op. Dat vonden de twee renners niet genoeg en beide gingen ver der op jacht. Ze kregen in hun wiel mee: Mario van Vlimme- ren, Ad Prinsen, Cees van Don gen, Peter Versteeg en de win naar van de Internationale Wie- Ieravond Zesdaagse Piet Fran ken. Dit zevental werkte erg hard en kreeg met nog 55 ron den voor de boeg er nog vijf renners bij. Dat waren: Fred Brand, Peter Knoppert, Jan van Tilborg, Nick Toussaint en Wim Luchtenburg. Met nog zo'n dertig ronden te gaan had dit groepje van twaalf renners één ronde voor sprong genomen terwijl Leo van Vliet en John Konings zelfs twee ronden voorlagen op het peloton. Even leek het erop dat Leo van Vliet alleen weg zou gaan en aan een derde ronde voorsprong zou gaan werken. De vlieger ging echter niet op. Want de renners in de kopgroep de sterke bleven bij hem. Tien ronden voor het eind liet de jury de overige renners af- sprinten voor de dertiende plaats. Deze plaats was voor Wim Schuurhuizen uit Rotter dam. Vijf ronden voor het eind was het sprinten voor de derde plaats en bleven alleen Leo van Vliet en John Konings in de strijd. Jan van Tilborg uit Ber gen op Zoom greep deze derde plaats voor Peter Knoppert uit Monster. Met nog vier ronden te gaan sprong Leo van Vliet weg bij John Konings en zegevierde met een voorsprong van tien seconden in de tijd van 2 uur, 32 minuten en 54 seconden. John Konings: „Deze koers is net zo gelopen als ik gedacht had. Het is moeilijk rijden tegen Leo van Vliet als hij bij mij was gebleven had ik de sprint wel künnen winnen." De bloemen en de vele premies waren voor Leo van Vliet. En nu maar wachten in welke West landse ronde hij weer de zoen tjes van zijn buurmeisje en Ron de Miss, Klazien mag ontvan gen. Leo's eigen meisje moe langzaam maar zeker toch wel jaloers worden. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslagrl. Leo van Vliet (Honse lersdijk), 2. John Konings (Sprun- del), 3. Jan van Tilborg (Bergen op Zoom), 4. Peter Knoppert (Monster), 5. Nick Toussaint (Naaldwijk), 6. Ma rio van Vlimmeren (Hoeven), 7. Ad Prinsen (Raamsdonkveer), 8. Fred Brand (Dordrecht), 9. Wim Luchten burg, 10. Piet Franken (Oosterhout), 11. Peter Versteeg (Giessenburg), 12. Cees van Dongen (Oud Gastel), Wim Schuurhuizen (Rotterdam), 14. Siem Berkhout (Den Hoorn), 15. Stan Snij ders (Zwanenburg), 16. Joop Kette- nis (Den Haag), 17. Kees Versluis (Noordeloos), 18. Martin Visser (Am sterdam). 19. Leen den Hartigh (Oud Beijerland) en 20. Rene de Boer (VlaardinpenV Met ruime voorsprong gaat Leo van Vliet door de finish in Maasdijk. Het zou zijn neoende overwinning van dit seizoen worden. Btru

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13