„De Derby winnen is het mooiste dat er is" Toen dacht ik: „Jan van der Berg toch maar Zilverster kopen..." T^pc 1 MET TWEE PAARDEN IN DE DERBY KAMPIOENSJOCKEY ROBER WETEMANS: „Als de start valt, heb ik de koers al vele malen gereden" „Eer is belangrijker dan prijzengeld" Gewone jongens" heersen in de koers Zilverster met Jones en Fleur de Royal met Treanor. „Die laatste gaat mee om het tempo in de koers te maken. Maar als ze van huis uit niet willen beginnen, kan Fleur de Royal wel eens voor een verras sing gaan zorgen'. Jan van der Berg werden zijn hobby-werd door vrienden meegelokt naar Duindigt. Hij was meteen „helemaal gek van die sport" en zijn eerste draver luisterde naar de naam Edelvalk S. Ongelukkig is Van der Berg niet geweest in de paardesport Vooral met de aankoop van renpaarden was de Hagenaar een „goudzoeker". Zijn eerste twee renpaarden waren Donna en Zilverster. In zijn woning aan de Groenteweg vertelt Van der Berg erover: „Cees van der Harst moest voor eigenaar Nuy de paarden Zil verster en Donna verkopen. Ze waren vol gens de heer Nuy niet goed genoeg. Van der Harst dacht er anders over. De kwali teiten, vooral bij Zilverster, waren er wel degelijk. Van der harst liep tegen mij op en ik wilde wel voorzichtig in de rensport beginnen. Voor Donna en Zilverster samen betaalde ik zeventienduizend gulden. Ik was via de telefoon een andere prijs over eengekomen met Nuy. Maar door de hoge re BTW pakte het duurder uit. Ik dacht: Van der Berg, toch doen, want zoiets kan je alleen maar geluk brengen. Nuy is er nu natuurlijk niet zo happy mee dat hij DERBYVELD EN DE KANSEN WASSENAAR Tien paarden komen zondag in de Derby aan de start. Het veld met daarachter de jockey en het percentage kans om deze Derby te winnen. 1. Country House - Ffans Vandeuren 20 2. Fair Hunter - Rober Wetemans 60 3. Great Hero - Chris Vandeuren 10 4. Ribo Night - Alf Launchbury 5 5. Sir Ishan - John Smith 15 6. Troublemaker - Dieter Weiss 5% 7. Zilverster - Allen Jones 35 8. Anna Boleyn - Kevin Davies 25 9. Clio - Henk van der Kraats 30 10. Fleur de Royal - Toni Treanor 15 In de Derby verwachten we de volgende uitslag: 1. Fair Hunter, 2. Zilverster, 3. Clio, 4. Anna Boleyn, 5. Country House, 6. Fleur de Royal, 7. Sir Ishan, 8. Great Hero, 9. Troublemaker en 10. Ribo Night. De paarden Country House, Fair Hunter en Great Hero lopen in stalverband, evenals Zilverster en Fleur de Royal. SPORT LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 8 JULI 1977 pagina WASSENAAR De strijd bij de eigenaren in de Derby gaat tussen twee die door hard werken- en een beetje geluk-„boven Jan" zijn geraakt. Ger de Kroes, eens be gonnen met een slagerij aan de Haagse Stationsweg, maar dank zij bet feit dat hij en zijn vrouw An zich grote in spanningen heb ben getroost thans eigenaar van zo'n honderd slagerijen. En on danks zijn vijfhonderd man per soneel is de Wassenaarse eigenaar van een stal prachtige volbloeds elke morgen om vijf uur te vin den in het slachthuis. Ger de Kroes, al woont hij dan in een fraaife villa in Wassenaar, is de „gewone jongen" gebleven van een tiental jaren geleden toen hij begon aan de Stationsweg. Ger en An de Kroes, de eenvoud zelf in de sociëteit van Duindigt temidden van de „upper ten". In dé rensport is stal Geran de grote winnaar. Jockey Rober Wetemans die De Kroes voor het eerst kennis bet maken met Duindigt, komt morgen met een van de twee favorieten in actie, Fair Hunter, een prachtig paard dat de strijd gaat aanbin den met Zilverster. Op de Wassenaarse baan is Ger de Kroes alom bekend. Jan van der Berg, de eigenaar van Zilverster, staat wat minder in de belangstelling. De 39 jaar oude Hagenaar die zo'n tien jaar een café heeft gehad in de Van Ostade- straat in Den Haag is er een die vele ambachten heeft beoefend. In de Duindigtsoos kon „de upper ten" hem maar moeilijk aanvaarden. Morgen komt Jan van der Berg echter in Derby- stijl naar Duindigt. „Ik heb voor dit gebeu ren een prachtige Engelse smoking ge kocht Die doe ik bij de Derby aan. Dan komt een heel andere Jan de Baan op. Maar ik ben een gewone jongen en wil dat bbjven ook. In het begin had ik het echt wel moeilijk tussen die ren-mensen in de Duindigtsoos, maar ik geloof wel dat ze Jantje nu aanvaard hebbea Trouwens, ze moeten wel, ik kom met mijn geld en goede paarden en daar moet de rensport het toch van hebben. Ik ben net als Ger de Kroes, ook met niets begonnen en met werken en nog eens werken iets bereikt Al geloof ik wel dat de bankrekening van Ger er iets beter voorstaat dan de mijne. Maar wat doet dat er toe. Als we maar gezond zijn. Daar gaat alles toch om. En of je nu slager bent of werkzaam in een aannemersbedrijf, je kan toch maar één stuk vlees tegelijk eten". Ger de Kroes beeft drie paarden in de Derby. Jan van der Berg beeft er twee. WASSENAAR Vier klassiekers voor driejarigen telt het Neder landse renseizoen: de hengsten en de merriën-Produktenren, de Derby en de St Leger. Namen die ook in het buitenland bekend zijn maar elke jockey, waar ook ter wereld, zal met glinsterende ogen en met een zweem van eerbied in zijn stem het woord Derby uit spreken. Dat is het summum. Ro ber Wetemans, kampioensjockey, laat het woord vergezeld gaan van een enigszins omfloerste zucht. „De Derby, het mooiste dat je kunt winnen." Eens, in 1973, werd de pas achtentwintig jaar geworden Rober Wetemans win naar. Hij kan nog niet tippen aan het aantal dat Henk van der Kraats achter zijn naam heeft, zevenmaal Derbywinnaar, maar als zondag om 15.30 uur het start sein wordt gegeven voor de nege- nenveertigste Derby heeft Wete mans plaats genomen op een fa voriet, Fair Hunter. Het had een lustrum-Derby kunnen zijn, de tachtigste. Maar in de tijd dat de totali- sator verboden was, had Nederland geen renpaarden en zo gingen kostbare jaren teloor waarin het voornaamste evenement van het renseizoen „op de wachtlijst" moest worden gezet. Enige dagen voor de Derby zit Rober Wetemans al vol van het toppunt van het seizoen. „Natuurlijk, ik concentreer me er helemaal op, meer nog dan op andere koersen. Als de start valt, heb ik de koers al ettelijke malen in gedachten gereden. Je mag geen fouten maken. Eén kleine misser en je kans is verkeken. Het is een voordeel dat ik de andere paarden ken maar je kunt tevoren niet plannen hoe je in de koers komt te liggen." Rober Wetemans is een van de nog geen tien Nederlandse jockeys en daarbij zijn dan nog gerekend Frans en Chris Vandeu ren die van Belgische afkomst zijn maar al zo lang in Nederland dat ze als „eigen" mogen worden beschouwd. Het geringe jockeybestand wordt aangevuld met bui tenlanders, veel Engelsen, en Duitsers. Wetemans: „Er is weinig interesse voor ons vak. Er melden zich wel lichte mannetjes maar de meeste vallen af. Ze krijgen last met hun gewicht, vinden de opleiding met geringe verdiensten niet aantrekkelijk. Ma rio van Gisteren en Erik Bloem zijn de laatsten die het gehaald hebben." Jan van der Berg, ernstig kijkend naar Zilverster, alsof hij wil zeggen: „Je laat me toch niet in de steek". DUINDIGT KLASSEMENT Rober Wetemans met de kampioenschap vanaf de tribune op Duindigt. „Daar moet ik mijn tweede Derbyzege behalen". Rober Wetemans heeft die tijd ook moeten doormaken. Zijn naam is nu gevestigd. Vorig jaar werd hij uitgeroepen tot kam pioensjockey, hij won eens de Derby met Queen of Rosess, schreef zevenmaal de Produktenren op zijn naam en won drie keer in successie in St Leger. En nu een tweede Derbyzege? Voor onszelf „Onze stal Geran heeft drie paarden in de Derby in het veld van tien. Ik dacht dat we twee kanshebbers erbij hebben, Fair Hunter die ik rijd en Great Hero met Chris Vandeuren. Ik hoor het al zeggen: dut zal wel combine rijden worden. Geloof het niet Chris, zijn vader Frans en ik rijden voor onszelf. Welke jockey wil niet in de Derby winnen? Ik acht Zilverster de groot ste concurrent. In de Produktenren was hij er ook bij. Ik heb toen gewonnen met Fair Hunter en dat is een reden om voorzichtig mijn paard de favorietenrol toe te schrij ven. Maar je weet natuurlijk nooit. In de Produktenren startten toen ook Great Hero, Troublemaker en Sir Ishan die er nu weer bij zijn." Tien paarden in de Derby, die al inge schreven werden bij hun geboorte. Cees Berg, de pr-man en „wandelende encyclo pedie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport weet te melden dat destijds meer dan honderd paarden werden inge schreven voor dit evenement voor drieja rigen. Tien bleken na drie jaar goed ge noeg voor de 49e Derby. In nuchtere cij fers: nog geen tien procent haalde de (Derby) top en daarvan heeft stal Geran van superslager Ger de Kroes eenderde in de koers. Wetemans: „Het zijn inderdaad de besten van hun generatie. Zo'n veld krijg je mees tal niet bijeen omdat er dan met handicap moet worden gelopen. Niet in de Derby. Daarin heeft ieder hetzelfde gewicht: de hengsten 58 kilo, de merries 56. Dat is dan ook het kenmerk van de klassieker want het is ook zo in de Produktenren en de St Leger die in september nog volgt. Onze stal rijdt elk jaar de Derby. De heer De Kroes fokt daarop. Hij is de enige die op „klassieke paarden" fokt zodat hij elk jaar een driejarige heeft die in aanmerking kan komen." Geen jockey van de tien, die niet gebrand is op de zege. Geen jockey van de tien, die niet gebrand is op de zege. Daar is Henk van der Kraats die aan zijn indruk wekkende palmares graag nóg een Derby wil toevoegen. Daar is Toni Treanor die met Fleur de Royal start. Allen Jones met Zilverster, Johnny Smith met Sir Ishan, het drietal van stal Geran. De eer, en het prijzengeld, tellen zwaar. Voor het overige zit er weinig „winst" aan. Triple Geen jockey die in Nederland de Derby wint, wordt ooit uitgenodigd om in het buitenland te komen rijden. Wetemans: „Nee, dat gebeurt niet. In 1973 won ik alle drie klassiekers. Dat is natuur lijk het allermooiste dat je kunt bereiken, de triple. Ik reed alle drie keer met Queen of Rosess. Maar ik kreeg geen enkele invitatie uit het buitenland. Queen wel. In de Washington DC in Amerika wilde men dat paard wel zien in een koers die alleen open staat voor triplewinnaars. Maar het ging niet door. Dat had ik nou eens graag gedaan. Voor het overige heb ik geen behoefte om over de grens te gaan. Ik heb het hier naar mijn zin en ik heb vrijwel alles bereikt wat te bereiken valt. Ach, ik heb mijn opleiding hier gehad en als je in het buitenland iets wilt bereiken, zou je daar ook opgeleid moeten worden. Ik ben geen avonturier die zegt: „Ik vertrek en zie dan wel. „Alleen met een waterdicht, goed contract zou ik het doen. Laat mij maar rustig in Nederland zitten." En een gooi doen naar de Derbyzege, een evenement dat bovenaan de lijst staat in het renwezen. Duindigt ondergaat dan een metamorfose. De dames hullen zich in chique gewaden, de heren dragen „officiële kleding" en grijze hoge hoed. De eigenaren wachten trillend van nervositeit op de fi nish want voor hen geldt hetzelfde als voor de jockeys: de Derby winnen is hetmocnsic dat er is. HERMAN VAN BERGEM .(Van onze sportredactie) DEN HAAG De jockeys komen in de Derby in actie voor het Duin digt klassement dat onze krant or ganiseert. De stand van dit klasse ment: 1. Frans Vandeuren 11 pun ten, 2 en 3. Mario van Gisteren en Rober Wetemans 10 punten, 4. Launchbury en Leonard 7, 6. Weiss 3, 7. Van der Kraats, Jones, Trea nor, Manuel, Bier, Chris Vandeuren en Clara Meltzer elk 1 punt. Zilverster verkocht heeft Van der Harst heeft hem nog wel eens opgebeld of hij nog wat te koop heeft Hij werd kwwaad en zei dat hij niets meer verkocht Die trainer kan daar toch niets aan doen, die heeft Nuy altijd voorgehouden dat Zilver ster een goed paard is". In de Derby komt ook een paard van Stal Nuy in de koers, Sir Ishan die kansloos geacht mag worden. Nuy heeft een grote renstal bij zijn kasteel in Wezepe. Hij komt nooit op Duindigt en zal dus ook niet Zilverster zien lopen. Eer Van der Berg: „Ik kocht dus Zilverster en Donne De laatste verkocht ik voor vijfdui zend gulden, zodat je kan zeggen dat Zil verster twaalfduizend heeft gekost. Fleur de Royal kostte heel wat meer". „Zilverster heeft al dertigduizend gulden verdiend en de eerste prijs in de Derby is zevenendertig mille. Maar de eer is veel belangrijker. Ik zie Jantje van der Berg daar al staan in de winnarsring zal ik trots zijn. Reken maar dat er ook prachtige ereprijzen bij zijn. „Voor geen prijs zou ik zo'n dag willen missen. Ik kon voor Zilverster al een halve ton krijgen. Ik ben zakenman. Maar de paarden zijn mijn hobby en daarom heb ik hem niet verkocht Sterker nog, ik kocht er twee paarden bij voor een prijs die mij aanstond en sinds enkele weken ben ik dan ook eigenaar van High Wave en Snow Scene. Beide hebben al een grote ren gewonnen en de aankoopsom is er al uit. Is dat niet fortuinlijk"? Paardeman Jan van der Berg heeft niet alleen renpaarden maar ook enkele dra vers. Het is de bedoeling dat een van zijn paarden in actie komt in de jaarlijkse draversderby. Dat is Plenty Speed, in trai ning bij de Limburger Sjeng Hendrikx. Van der Berg wil als eigenaar-rijder ook nog wel eens op de sulky in actie komen. Hij deed dit tot nu toe zonder succes achter zijn draver Nok. „Nog geen geluk gehad op de sulky. Tegen vrienden heb ik gezegd: „Ik blijf rijden tot ik een koers heb gewonnen en dan stop ik er mee". Dit is een sport voor beroeps mensen, maar ik wil nu eenmaal graag zo'n ererondje maken. Mag ik misschien. Het zijn immers mijn paarden". Als Zilverster de Derby wint, heeft barman Wim van der Meer een goede dag in de Duindigtsoos. Jan van der Berg zal de flessen champagne dan open laten sprin gen. „Ik gun Ger de Kroes de overwinning met Fair Hunter. Trouwens, ik gun alle mensen het succes, maar hoop natuurlijk zelf op de overwinning". ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12